2i Door de hoogste berg van Europa Klachten over druk op waterleiding Wanneer u met uw auto te water bent gereden WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De tunnel onder de Mont Blanc Het plan voor de langste tunnel van de wereld nadert nu snel zijn uitvoering nu het is aangenomen door het Franse parlement. Reeds in maart 1953 werd het tunnelplan door de Italiaanse en Franse regeringen goed gekeurd. De weg door het hart van de Mont- Blanc, de hoogste berg van Europa met zijn meer dan 1300 m., zal be staan uit een ca. 12.5 Vj... lange tun nel die ca. 72 miljoen gulden zal gaan kosten. De tunnel zal vlak bij de grens van Zwitserland komen te liggen en daarom zal de Zwitsere stad Genève ook ca. 5 miljoen gulden bij dragen in de kosten. Een verbinding door de Mont-Blanc zal voor het ver keer de grote betekenis hebben dat men niet meer 530 km. om behoeft te rijden om van Frankrijk naar Zwitserland te komen. Een tunnel is over het algemeen méér dan een ver keersverbinding en zo behoeft het dan ook geen verbazing te wekken als wij verschillende tegenstanders horen tegen het tunnelplan. Marseille is bang, dat de tunnel sterk in het voordeel van de Italiaanse haven Ge nua zal gaan werken, terwijl het grootste deel van de steden en dorpen aan de Riviera bevreesd is, dat een deel van de toeristen naar Italië zal trekken. Andersom is men in Italië juist beangst, dat de toeristen naar Frankrijk zullen treken. Men vreest er ook de concurrentie van het Fran se verkeer. Zwitserland is, buiten Genève, voor het grootste deel niet zo bar enthousiast voor de tunnel onder de Mont Blanc omdat men denkt dat een deel van de toeristen- stroom, die via Zwitserland naar Ita lië trekt, nu via Frankrijk zal gaan. De voorstanders van de tunnel bewe ren echter dat het handelsverkeer van de Noordzee tot de Middel landse Zee de voordelige invloed van de tunnel zal ondergaan, terwijl in de tweede plaats de tunnel zelf ge makkelijk te graven is. De meningen lopen dus nogal uit een, maar nu de verwezenlijking van het plan voor de deur staat zal de tegenstanders van de tunnel weinig anders overblijven dan zich bij de nieuwe tunnel neer te leggen. Daar mede zal dan een reeds z*er oude kwestie tot een einde zijn gekomen, want sinds 1800 heeft men zich steeds weer bezig weten te houden de vraag: „Wel of geen tunnel?" Totaal zijn er dan ook meer dan 20 plan nen gemaakt voor een tunnel door de Mont Blanc. Als men met de tunnel zal beginnen kan deze binnen 3.-5 jaar gereed zijn. Het boren van de tunnel zal van twee kanten tegelijk geschieden en de werkploegen zullen worden uitgerust met lorries waarop 14 boren gelijktijdig kunnen worden gebruikt. In het midden van de tun nel zullen de Italiaanse en de Fran se werkploegen elkaar ontmoeten en op dat moment zal het hart van de hoogste berg van Europa zyn door broken. Het juiste aantal auto's dat van de tunnel gebruikt zal maken is uiter aard niet bekend. Sommige bereke ningen spreken van ca. 350 auto's per uur op de drukke momenten. De uitlaatgassen van de auto's vor men een speciaal probleem daar men voor 100 auto's per twintig minuten een hoeveelheid verse lucht nodig heeft gelijk aan de gehele inhoud van de tunnel! Bij de ventilatie van de tunnel wil men gebruik maken van het natuurlijke „doortochten" van de tunnel, aangevuld met het werk van de ventilatoren. Onder de rijbaan komen de voorzieningen voor de wer king van de tunnel. Uit de hoogte van de tunnel blijkt duidelijk dat de grootste vrachtwagens gebruik zullen kunnen maken van de verbinding. De verlichting van de tunnel zal bestaan uit „daglicht", terwijl hij zal worden voorzien van foto-electrische cellen die iedere verkeersopstopping auto matisch aan de centrale controlepost zullen doorgeven. In veiligheidsnissen zullen de automobilisten zich in ver- Tunnel onder de Mont Blanc HET RECHTS INHALEN DOOR EEN AUTOMOBILIST IN DE HAARLEMMERMEER Op vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer Burger, over het vonnis van de rechtbank te Haar lem terzake van het rechts inhalen door een automobilist heeft de mi nister van justitie het volgende ge antwoord: tegen de bestuurder van de auto, welke rechts gepasseerd werd, is geen strafvervolging inge steld. De minister beschrijft de bedoelde verkeerssituatie aldus: op de rijksweg nr. 4, in de Haarlemmermeer, werd een auto (a) achtereenvolgens door twee andere auto's (b en c) op de voorgeschreven wijze, dus links, ge passeerd. Toen de voorste van deze auto's (b) zich nog op de linkerzijde (de inhaalstrook) van de rijbaan be vond de bestuurder mocht uiter aard na het passeren van a niet abrupt naar rechts gaan, omdat hij dan a zou hebben „gesneden" en bo vendien slipgevaar zou hebben geris keerd ging de bestuurder van c scherp voor a langs naar rechts, pas seerde vervolgens, met een snelheid van circa 140 km per uur, b aan de rechterzijde en week daarna onmid dellijk weer naar links, waarbij hij vaart minderde, zodat de bestuurder van b krachtig moest afremmen ten einde een ongeval te voorkomen. Op gemerkt zij, dat uit het ingestelde on derzoek niet is gebleken, dat de be stuurder van b na het passeren van a langer op het linkergedeelte van de rijbaan is gebleven dan in over eenstemming was met de voorzichtig heid, welke in het snelverkeer be taamt. Het zal na deze beschrijving duide lijk zijn, dat, en waarom alleen de be stuurder van c strafrechtelijk is ver volgd. «3» Chamonu ITAUË \V¥lnrT '2.5 Km F^ j>„ X /I1 ■MM Onhworpen hjnnpl .■liimlhJ Ml. BldnCfffASSIPr RCourmayeur binding kunnen stellen met de cen trale post. Dat er reeds een stukje van ca. 1 km van de tunnel is gegraven, zal slechts aan weinigen bekend zij. Kort voor de oorlog hebben de Fiatfabrie- ken op eigen kosten dit deeltje laten boren maar de oorlog stak een spaak in het wiel. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUIDHOLLAND BRACHT WERKBEZOEK Gisteren heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol- j land, mr. J. Klaassesz, vergezeld ven zijn echtgenote en de chef van zijn kabinet, mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, een officieel werkbezoek gebracht aan de drie gemeenten in het westelijk deel van de Hoekse Waard: Nieuw-Beijerland, Piershil en Goudswaard. Bij zuidzijde werden de gasten door loco-burgemeester Van Rij, wethouder van Nieuw-Beijer- land begroet en werden mevrouw Klaasesz bloemen aangeboden door het dochtertje van een der raadsle den. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Nederland op 1 jan. jl. 657.680, dat is bijna 16% meer dan een jaar tevoren. De bromfietsen zijn hier nog niet bijgerekend. De K.N.A.C. geeft de volgende sa menstelling van het motorrijtuigen- park per 1 januari 1957: 345.500 per sonenauto's (inclusief combinatiewa gens), 117.8C0 vrachtauto's en bestel auto's, 7600 autobussen, 4760 trekkers met oplegger, 5400 speciale voertui gen (brandweerauto's e.d.), 163.300 motorrijwielen en scooters, 645.000 bromfietsen, 320 tractoren en 13.000 motordriewielers. Zeer opvallend is, aldus de K.N.A.C., dat het aantal ingevoerde cn in Nederland gefabriceerde mo torrijwielen en scooters de eerste ze ven maanden van 1956 in totaal 26.900 bedroeg, in de laatste vijf maanden slechts 2133. Gemeenteraad van Ter Aar VOLGT DAN - zo mogelijk - DIT ADVIES De mist van de laatste dagen, die voor automobilisten het gevaar van te water rijden, ook op bekend terrein, vergroot, was voor de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen aanleiding nog eens te wijzen op de belangrijkste factoren, waarmede men rekening heeft te houden. De bond vat zijn advies als volgt samen: „Rijdt u in de mist of bij glad weg dek langs waterwegen of in een u vreemde omgeving ontgrendelt dan steeds de portieren wanneer deze gesloten zouden zijn. Houdt alle ra men gesloten, eventueel ook het schuifdak. Mocht u ondanks uw voorzichtig rijden onverhoopt toch te water ge raken, ontsteek dan direct alle lich ten buiten- zowel als binnen Plaatsbepaling van uw wagen kan dan, ook in diep water, gemakkelijk geschieden. In diep water zal een auto als regel „op zijn pootjes" terecht komen, d.w.z. in de normale toestand. In de wagen bevindt zich dan nog steeds lucht daarom moest u de ramen en het schuifdak dichthouden, want nu blijft die lucht in uw wagen in plaats van door het binnenkolkende water verdreven te worden. In uw gesloten wagen zal het wa ter slechts langzaam stijgen, hierdoor zal hulpverlening van buitenaf meer gelegenheid krijgen. Probeer niet een portier te openen dat lukt nu no» n;°t en sla voor al nooit ramen in. U kunt er op re kenen, dat de wagen nog voor enige minuten levenbrengende lucht voor u en uw inzittenden bevat. Tijd vol doende dus om af te spreken in welke volgorde u straks de auto verlaten zult en om er op aan te dringen, dat de inzittenden elkaar bij de kleren zullen vastbonden, een dichtklacend portier kan dan geen onaangename verrassingen bieden. U kunt de wagen verlaten zodra het water niet meer stijgt, veelal is dan de bovenzijde van de portieren bereikt. Nu kunt u met enige druk het portier openen. Verlaat in de af gesproken volgorde de auto na eerst flink diep ingeademd te hebben (u drijft dan gemakkelijker naar boven). Probeer desnoods eerst op het dak van de gezonken auto te gaan staan, misschien komt u al boven water uit". (Meer gedetailleerde gegevens zijn te verkrijgen bij de K.N.B.R.D., Ko ninginneweg 83, Haarlem). Zoals dezer dagen werd vermeld geraakten in 1956 594 auto's te water, In 1955 bedroeg dit aantal 504 auto's. DERDE TELEVISIESTUDIO IN BUSSUM Op 1 januari hoopt de Nederland se Televisiestichting als derde tele visie-studio definitief het gebouw „Eltheto" van de Nederlandse Her vormde kerk aan de Huiverweg te Bussum in gebruik te kunnen nemen. Dit gebouw is reeds tijdelijk gebruikt na de brand in de „Irene-studio". Dronken chauffeur rijdt man dood Maandagmiddag reed op de weg tussen Rucphen en Sprundel een automobilist een 71-jarige man aan, die op de weg achter een handwa gen liep. Na de aanrijding schoot de wagen over een sloot het land in. Toen de politie de bestuurder arresteerde, bleek deze zo dronken, dat hy niet op zijn benen kon staan en geen woord kon uitbrengen. Tijdens de aanrijding had naast de beschonken bestuurder, een commissionair uit Oudenbosch, een volkomen nuchtere passagier gezeten, die zich na het on geval uit de voeten had gemaakt. La ter in de middag slaagde de politie er in ook deze man aan te houden. VERKEERSLESSEN VOOR HAARLEMSE BEJAARDEN. Aangezien het aantal bejaarde per sonen, dat aan het verkeer ten offer valt, toeneemt heeft het bestuur van de vereniging Veilig Verkeer te Haarlem besloten de verkeersveilig heid onder de bejaarden te Haarlem te bevorderen door het geven van verkeerslessen op sociëteiten voor bejaarden. KORTE golf Boven Nederlands gebied heeft de in Londen woonachtige Weense, Fritzi Fangli, in een vliegtuig van de Israëlische maatschappij „El Al, kort na een tussenlanding op Schip hol, het leven geschonken aan een dochter. Het toestel was onderweg naar Wenen. Een wel internationale baby! Volgens de Westduitse voorlich. tingsdienst „kerk en radio" te Biele feld werken op het ogenblik in Oost- Duitsland 250 stoorzenders om de j ontvangst van westelijke radiozen ders onmogelijk te maken. Een aan tal stoorzenders is mobiel. In de loop vas dit jaar zal het aantal stoorzen ders op 350 gebracht worden, aldus deze voorlichtingsdienst. Volgens het blad „Al Alam Ala- dani" wordt begin maart een Rus sisch schip met wapens en munitie in Jemen verwacht. De lading zou o.m. 30 Migs en 50 zware tanks vatten. De 11-jarige Lenny Ross uit Tu- junga in Californië, het financiële wonderkind, dat vorig jaar 100.000 dollar won met het beantwoorden van vragen in een televisieprogram ma, heeft zondagavond in een ander programma 64.000 dollar gewonnen. Hij gaf goede antwoorden op vragen over de effectenbeurs. Van 1 april a.s. af zal de ver koop van gasolie in Frankrijk niet meer aan beperkingen onderworpen zün, terwijl de benzinerantsoenering waarschijnlijk in juli a.s. zal wor den opgeheven, zo is gisteren door Maurice Lemaire, staatssecretaris voor nijverheid en handel bekend gemaakt. Een vaste datum voor de opheffing van de benzinerantsoene ring kon nog niet worden meege. deeld. Een flinke rukwind blies gis teren een bestelauto uit Vinkeveen bij Nes de Amsteldijk-zuid in, waar na de wagen de Amstel inreed en nagenoeg geheel onder water kwam te staan. De 56-jarige bestuurder wachtte rustig tot dat het water in de auto genoeg was gestegen, open de toen het raam en zwom naar de kant. Een kraanwagen zette later de wagen op de kant. Een onder stroom staande snij machine was de oorzaak van de dood van een 61-jarige veehouder te Nieu we Niedorp. De man, die de machine aanraakte, moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Bij het oversteken van de Cool- singel te Rotterdam, werd gistermid dag ter hoogte van het Stadhuis-plein een 72-jarige juffrouw door een be stelwagen aangereden. Met een her senschudding werd het slachtoffer naar het Westerziekenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de avond is overleden. Door een bromfietser werd in de nacht van maandag op dinsdar op de Groenloseweg te .Winterswijk een 59 jaar oude landbouwer aange- Op de eerste vergadering van de gemeenteraad van Ter Aar in het nieuwe jaar begon de voorzitter met het memoreren van verschillende punten die in dit jaar dc aandacht uilen vragen. Als een der hoofdpun- eii werd door hem aangeduid de volkshuisvesting. Spr. ging na wat er in het afge lopen jaar ter oplossing van het vraagstuk aan was gedaan. In dit jaar werd aangevangen met de bouw van 43 woningen, waarvan er 12 gereed zijn gekomen en 36 nog in aanbouw zyn. Onder de 48 woningen bevinden zich 24 woningwetwoningen. Een minder gunstig verschijnsel is, dat ondanks het bouwen van wo ningen het aantal woningzoekenden stationair blyft. Het vraagstuk geeft dan ook het gemeentebestuur een voortdurende zorg. Het aantal wo ningzoekenden bedraagt dan ook thans nog 133, zodat hy de hoop uit sprak toch minstens in het tempo van nu met het bouwen van wonin gen te kunnen doorgaan, ondanks de moeilijke situatie op de geldmarkt. Spr. sprak de wens uit, dat dan ook het uitbreidingsplan Langeraar met zijn 45 te bouwen woningen door gang zal kunnen vinden. Voorts memoreerde hij ook het be lang voor de gemeente van dit nieuwe jaar als tot vaststelling van het uitbreidingsplan Aardam zal kun nen worden besloten, zodat aldaar een afgerond geheel komt. Voor de bouw te Papenveer zal dit jaar de nodige grond moeten worden aange kocht. In het overzicht van hetgeen ver wezenlijkt was in het afgelopen jaar werd gememoreerd de reconstructie van de Korteraarseweg, de verbete ring van het Kerkpad, aankoop van gronden te Langeraar en aan de Leidsche Vaart en het gereedkomen van de werkplaats der gemeente. In het verdere verloop van zyn rede gaf hij een overzicht van de bevolking (5012 per 1 jan. 1957), ver der van de afgifte van bouwvergun ningen, in totaal 94 waaronder kassen. Het aantal na de oorlog ge bouwde kassen bedroeg 280. De voor zitter besloot zijn toespraak met het uitspreken van de hoop dat er dit jaar vele besluiten kunnen worden genomen in het belang V3n de ge meente. Aan voorschotten werden aan de besturen van de bijzondere lagere scholen de volgende voorschotten verleend: RK school 17.582,—, Chr. Nat. Sdhool 3.132,en CVO-school 4.484,—. Voor de RK school te Langeraar werd het aantal uren vakonderwijs in de nuttige handwerken over het jaar 1957 vastgesteld op 7 uren per week. Bij het voorstel subsidie-aanvragen werd <aan de combinatie LTB/CBTB 79.08 toegekend voor een gehouden tumbouweursus over 1955/'56. Het aantal leerlingen bedroeg 20, waar van 16 uit Ter Aar. De Cornelius Musiusstichting die scholen exploiteert ten behoeve van het buitengewoon bijzonder lager on derwijs te Leiden, ontving op haar verzoek 25.als naaong bijdrage voor één leerling over 1956. Het voorstel tot aankoop van grond gelegen ten Zuidwesten van de Leid sche Vaart betrof een oppervlakte van 138 are. Koopprijs ƒ1.per m2. De heren L. Koning en C. v. Vliet achtten de koopprijs te hoog, omdat dit voornamelijk waterkering was. De voorzitter gaf de toelichting dat juist deze dijkgrond, gelegen aan openbaar vaarwater, voor iridustrie- doeleinden meer waarde heeft. Deze mening werd gedeeld door de heren Van Rijn en anderen. Zonder hoof delijke stemming werd het voorstel aangenomen. Hen voorstel tot het garanderen van door de N.V. Bouwkas Ned. Gem. aan spaarders te verstrekken geld leningen werd eveneens goedge keurd. Voor de verbouwing van het kan toor gemeentewerken werd een cre- diet beschikbaar gesteld van 1150. Het betreft de uitbreiding van het kantoor van de gemeente-architect, die hiermede archiefruimte verkrijgt en gelegenheid tot plaatsing van en kele fietsen. De oude vrijgekomen werkplaats wordt voor deze ruimte benut. Zonder enige bespreking stelde de raad 1000.beschikbaar voor de aankoop van een 100-tal vuilnis emmers. Rondvraag De heer Joh. van Eyk kwam voor de zoveelste maal met de ernstige wens van de bewoners van de Oost- kanaalweg naar voren om enige ver lichting langs deze donkere langs het vaarwater lopende weg aan te bren gen. De vragensteller kreeg ook nu geen toezegging, doch werd verwe zen naar het in ddt jaar uit te wer ken plan tot herziening van de straatverlichting in de gehele ge meente. De heer Koning zag graag een nachtverlichting op het kruispunt by de Hoek by Schreuder en achter de Herv. Kerk. Deze nachtverlichting kan wellicht, aldus de voorzitter, los van het verliohtingsplan der gemeen te, eerder tot stand komen. Eveneens drong de heer Koning er op aan het tegelpad langs de Aar- damseweg, na gunstig overleg met de eigenaars aldaar, te doen door trekken vanaf Ab Esveldt tot Wed. Snijders. Dit zal worden bezien. Ver der informeerde de heer Koning naar de maatregelen der provincie tb.V. de veiligheid aan het kruispunt Kerkweg-Oostkanaalweg. De heer A. Hoogervorst bracht klachten naar voren over de zwakke electr. stroom langs de Ringdijk. Dit zal worden doorgegeven aan de N.V. Lugdunum. De heer F. Sassen kreeg op zijn vraag te horen, dat over de toegangs weg naar de Smidskade nabij d< Westkanaal weg de goedkeuring wel was ontvangen van Ged. Staten, doch daan, al mag gezegd, dat enkele jon- hun schouders was gelegd. Zoals steeds had „Ons Genoegen" weer in eigen kring dankbaar publiek cn een succesvolle uitvoering. De heer Broekhuizen was na afloop dc tolk van de aanwezigen om het gezel schap hartelijk te danken voor het verzorgen van deze avond. Het pro gramma was vlot afgewerkt zodat er nog voldoende tijd was voor een gezellig dansje. NIEUWVEEN Burgemeester Kammenga heeft gisteravond de tentoonstelling van schilderijen, aardewerk en Oosterse niet van de Kroon. Wel is mede-1 tapy ten. die gedurende een week in de raadszaal van Nieuwveen te zien is. officieel geopend, in aanwezigheid van verscheidene genodigden, onder wie oud-burgemeester J. A. Bakhui zen, de Alphense wethouder A. J. Dekker en zijn echtgenote en dc ge meentesecretaris van Leimuiden, de heer J. W. de Ren. In de raadszaal worden werken nog.sm- deling ontvangen, dat met de werk zaamheden kan worden doorgegaan. De heer C. van Vliet had klachten over de druk op de waterleiding. De voorzitter ging hier breed op in en lichtte toe, welke vele oor zaken er de aanleiding toe zijn. Bijzonder werden de zaterdagen en maandagen genoemd als dagen van de grootste moeilijkheden zodat erlexposeerd van een aantal amateur- in de bespreking zelfa sprake van i schilders uit Oude-Wetering. die zich kwam om spreiding van wasdagen in 1 verenigd hebben onder de naam te voeren, hetgeen de nodige vrolijk-1 Oudeweterinpse Kunstkring, heid bracht. Het waterverlles door) De man, die hen tot schilderen lekkages e.d. bedraagt zelfs 33 heeft aangezet is de pottenbakker, Vernieuwing der leidingen vindt dan wiens werken eveneens tentoonge- ook regelmatig plaats. steld worden, is de heer Ch. Groothof In 1957 zal in Ter Aar het gedeelte uit Oude-Wetering. Westkanaal weg vanaf Aardam tot De burgemeester legde in zijn aan Kattcnbrug worden vernieuwd, openingswoord de nadruk op het een- Van de ruim 125 km leiding der stich- J voudige karakter van dc tentoonstel- tin-g is thans 30 km vernieuwd. I ling, maar de omvang van het werk De heer Van Ryn informeerde ten-1 doet minder ter zake als men let op slotte naar de bouwrijpe grondprijs de waarde, die het schilderen voor per m2 in het uitbreidingsplan Lan- een amateur kan hebben. Schilderen is een prachtig middel om de dage lijkse sleur te onderbreken. Tevens is het de beste manier om begrip te krijgen en bij anderen te kweken voor de kunst in het algemeen. De heer Groothof gaf na de opening door de burgemeester een toelichting op de producten uit zijn pottenbak kerij die in de zaal zijn opgesteld. Al met al een tentoonstelling, die een be zoek de moeite waard is. Prachtiff geslaagde middenstands- reden. De man was onmiddellijk dood. Op slag gedood werd gisteren een bejaarde slager uit Tilburg, die met zijn bromfiets de Zuiderzee straatweg in Doornspijk wilde over steken. De man werd aangereden door een auto, die uit de richting Amersfoort kwam. geraar, doch deze is nog niet bekend, al-dus de voorzitter. Hierna ging men in comité-gene raal. DE MEIJE Voorlichtlngs-avond veehouderij. Maandagavond kwamen de leden van de voorlichtingsdienst kring Ryn- stieek Oost onder voorzitterschap van de heer F. van Zoest in café Michiel- scn bijeen. Voor deze avond had de heer Stigter uitgenodigd die een i auond. De afdeling Nieuwvecn- caut-erie hield over rationele bedryfs- I Zev®n£ov*n Midden- voering. Spreker begon met wat het I landsbond hield gisteravond in de vueiuiK öv s hoi.nv zaal van de heer Leliveld haar tra- rijkste factoren zijn «U—C S^eU.nT opant ""tS tzrr Zot gelijk op U voeren ^he^ B^^z, «o^et en de laatste zo laag m g ij Tabink van Zevenhoven, tot de G A. den htervoor is noodzakelijk dat men de afd(.H kaptlaan MeUcn hct op de eerete plaats over goede pro- cab,rel_gai,|,chap fn de leden. Hicr- ductteve koeien beschikt. De heer by k hy ,evens l(jn verwond(.. Stigter toonde de resultaten, welke r|ng jt ov(,r he( (ejt dal de men met de z.g. standaardkoe op de avon£jen aitjjd ieders belangstelling ratior.alisatie-bedryven had. Door middel van grafieken cn cijfers had men een overzicht op de productie der dieren. Dc genomen proeven we zen uit, dat 8-jarige koeien in de 2e lactatieperiode ongeveer de maxima le productie bereikten. Om de kosten zijde zo laag mogelijk te houden moet met planning begonnen worden, w o. beweidingsplan, voederplan en bemestingsplan. Met dit alles moet uitgegaan worden van normale om standigheden. Het inkuilen van gras met melasse achtte spreker nog al tijd aan te bevelen boven andere me tboden ondanks de hoge prijs van 30 per kg. Ook het hooien met rui ters biedt vele voordelen. Voor een betere bedrijfsvoering kan men ge bruik maken van het landbouwborg- stcllingscrediet. De heer Stigter wees aan het einde van zijn betoog op de noodzakel ij Ik heid van een goede productie per dier mot zo laag mogelijke productie-kos ten, Daarna kreeg men de gelegen heid om vragen te stellen en erva ringen uit te wisselen. Hiervan werd ook gretig gebruik gemaakt. Ook luït huidige prijsbeleid ten aanzien van de melkprijs en de landbouwpolitiek, welke na dit voor de landbouw en veeteelt zo uitermate slechte jaar ge- voera wordt, werd aan een vraagge- spek onderworpen. Sommige aanwe zigen vroegen zich af, of het nog wel gewenst was de productie op te voe ren. Toch werden deze wanhopige geluiden weer opgevolgd door vragen welke met de bedrijfsvoering ver band houden. Ten aanzien van het inkuilen van gras achtte de heer Stig ter het gebruik van de hakselmacni- r.o te verkiezen boven de gewone me thode daar de melasse door de hak selmachine beter verdeeld word. De droogstand van koeien achtte hy met 2 maanden de beste. Tot slot werd nog een nieuwe wijze van hooiwin- ning besproken, welke dit jaar op net proefbedrijf te Zegveld zal worden geprobeerd. De kosten zouden hierbij op 1,5 c per kg komen, waarby het hooi wordt opgeslagen met een vocht gehalte van 30%. Aan het einde dankte de voorzitter de heer Stigter voor zyn uitgebreide uiteenzetting. LEIMUIDEN KAB-toneelavond. Na de bij zonder goed geslaagde viering van het tweede lustrum, aldus de KAB- voorzitter, zyn wij nu weer by elkaar voor de vastenavondviering van onze eigen toneelclub „Ons Genoegen". De heer Broekhuizen richtte allereerst een welkomstwoord tot pastoor Hof stede en de pater en de leden, die de zaal van de dames Sneeboer geheel vulden. Ook bestuursleden van „St. Genesius" en de Naamloze Toneel club toonden hun belangstelling. „Ons Genoegen" voerde deze keer eens een boevenklucht op en wel in drie be drijven, geschreven door Joop Spit. Deze klucht werd gespeeld in een armelijke woonkamer in een steeg van een der grote steden en was ge. titeld ..Ieder in zijn Vak". De zure, de stomme en de opgewekte boef trachtten op alle mogelijke manie ren hun slag te slaan, zodat zy ten laatste zelf niet meer het vertrouwen hadden in hun naaste medewerkers. In het laatste bedrijf werd de zaak ontmaskerd en het einde van hun glorie was ook het einde van het spel. De speelsters en spelers van trokken, in tegenstelling tot de ge wone vergaderingen. Hij riep de aan wezige leden op in groten getale naar de gecombineerde vergadering in Noorden te komen, waar op 19 febr. a.s. niemand minder dan pater Felix het woord zal voeren. Speciaal deed spreker een beroep op de jongeren. Hierna was het de beurt aan het cabaret-gezelschap uit Kudelstaart. Dit prima gezelschap, met zang en schetsjes viel buitengewoon in de smaak. Het bestuur heeft hiermede een goede greep gedaan en zal zeer zeker een andermaal een beroep op het gezelschap doen. Tijdens de pauze werd de traditionele verloting ge houden en aan het slot van deze zéér goed geslaagde avond dankte de voorzitter alle medewerkenden, waar na men nog geruime tyd gezellig bijeen bleef met het maken van een dansje. Biljarten. Dc uitslagen van de wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van de biljartvereniging „Dito" waren als volgt. Ie team: A. StraathofP. v. Roon 02; J. Pieter- scnA. J. v. Trigt 02; Th. Noten boomL. Kesting 20. 2e team: A. van EijkJ. v. Eijk 02; J. v. d. Berg A. Schoor 1 0—2; H. Leliveld—G. v. d. Berg 02. „Eigen IIulp". Dm dagavond werd in de zaal Bosman alhier, de 54e jaarvergadering gehouden van dc werkliedenvereniging „Eigen Hulp" te Nieuwveen. Nadat de voorziter, de heer P Spreij, dc vergadering had geopend en had stilgestaan bij het overlijden van drie leden der vereniging in het jaar 1956, kreeg de Fccretaris het woord voor het jaarverslag. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het afgelopen jaar vpor de vereniging vrij gunstig was ge weest. Het aantal leden der vereni ging bedraagt momenteel 94 Over het jaar 1956, was voor gezinshulp aan 11 gezinnen een bedrag uitgekeerd van 1006, Vervolgens kreeg de penning meester het woord over het finan ciële gedeelte der vereniging. Hier uit bleek, dat de inkomsten over het jaar 1956 ƒ947.70 bedroegen. Ter wijl de uitgaven buiten de gezins hulp, 776.76 waren, alzo een batig saldo van 170.94. De drie periodiek aftredende be stuursleden, de heren J. Slingerland, D. Zemel en G. Spyiter, werden bij gehouden stemming allen herkozen en namen hun benoeming aan. Daar de heer J. Zekveld na een 24-jarige pe riode als bestuurslid-penningmeester wegens gezondheidsredenen hnd be dankt, werd in diens plaats gekozen de heer W. Schellingerhoud. RQEL0FAREN3SVEEN Woningbouw. Woningbouw- arch. C van Damme te Hoofddorp heeft het bouwen van een dubbele woning aan het Zuideinde gegund aan de fa. Wessclman en Z.n voor 40.000.— Filmavond ..Ciske de Rat". He denavond heeft te 8 uur in de Pan- cratiuszaal de vertoning plaats van de film „Ciske de Rat". Deze film is doortrokken van humoristische trek jes en heeft een zeer grote opvoed kundige waarde. Voor deze film, welke gemaakt is naar het gelijkna mige boek van de bekende schrijver Piet Bakker worden uitgenodigd de leden en oud-leden van de S.t Agnes deze toneelclub hebben hun best ge- en St. Pancratiuscongregatie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9