Een wettelijke verzekering voor weduwen en wezen Premie zal I pet. van 't inkomen bedragen grieperig Delftse poolwinnaar verloor zijn prijs Haarden- thans en kachelkartel doorbroken WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Advies van de SER aan de regering De Sociaal-Economische Raad heeft thans een advies uitgebracht over de herziening van de weduwen- en wezenverzekering, waarom hem door de staatssecretaris van sociale zaken in juli 1952 werd verzocht. De S.E.R. zegt in zijn advies, dat de voorziening zich niet alleen dient uit te strekken tot de weduwen van degenen, die arbeid in dienstbetrekking verrichtten, doch ook tot de weduwen van degenen, die op andere wijze een inkomen verwierven. De inkomensgrens wordt ongewenst geacht op dezelf de gronden, ais waarvoor een dergelijke grens voor de algemene ouder- domsverzekering is afgewezen. De raad acht het noodzakelijk, dat de uit keringen nauw verband houden met de kosten van het minimale levens onderhoud. Waardevaste uitkering Er wordt voorts een ander sys teem voorgesteld, volgens hetwelk de weduwen die, op het ogenblik, dat de gezinstaak eindigt, nog niet een bepaalde leeftijd hebben bereikt, een tijdelijke uitkering ontvangen. In dien de weduwen op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot, vijftig jaar of ouder zijn, dient een uitkering tot het bereiken van de 65- jarige leeftijd te worden verstrekt. Bodemvoorziening. De i^ad acht een zodanige beper king in de uitkeringen van de we duwen- en wezenvoorziening gebo den, dat zij het karakter krijgt van een bodemvoorziening, welke beoogt behoeftigheid te voorkomen en wel ke daarnaast ruimte laat voor andere regelingen en voor eigen zorg. Voorgesteld wordt drieërlei uitke ring te geven, n.l. een uitkering voor weduwen zonder kinderen, een ho gere uitkering voor weduwen met kinderen en wezenuitkeringen. De raad is van mening, dat in een bo demvoorziening de uitkeringen pa- de 65-jarige leeftijd dient te worden rallel dienen te lopen met de wijzi gingen in de algemene welvaart. Voorgesteld wordt als maatstaf hier voor de algemene loonindex te be zigen, op dezelfde wijze als voor de algemene ouderdomsvoorziening is geschied. Een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige eefti.id dient te worden verstrekt aan weduwen, die niet ge acht kunnen worden nog in staat te zijn op andere wijze een inkomen te verwerven. Dit is naar het oordeel van de raad het geval ten aanzien van weduwen, die 50 jaar öf ouder zijn op het tijdstip van overlijden van haar echtgenoot. Indien de we duwe op dat tijdstip jonger is dan 50 jaar en zij nog kinderen te ver zorgen heeft, dient eveneens recht te bestaan op een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd, indien zij 50 jaar of ouder is op het tijdstip, waarop haar gezinstaak een einde neemt. Dit wordt geacht het geval te zyn op het tijdstip, waarop het jongste kind de maximum-leef tijd waarbij nog aanspraak op wezen uitkering kan worden gemaakt, overschrijdt. Aan weduwen, die geen recht heb ben op een blijvende uitkering, dient een tijdelijke uitkering te worden toegekend, ten einde haar financieel in staat te stellen zich te laten om- of herscholen. Hoogte en duur der uitkeringen. De hoogte en duur van de uitke ringen zullen volgens het advies als volgt dienen te zijn: a. Weduwen zonder kinderen. 1. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot nog geen 50 jaar oud zijn, ontvangen een tijdelijke uitkering ten bedrage van 1 1200. per jaar. De duur van de tijdelijke uitkering dient zes maanden te be dragen voor vrouwen, die op het tijdstip, dat het recht op een tijde lijke uitkering een aanvang neemt, 26 jaar of jonger zijn. De uitkerings duur ware te verlengen met één maand voor elk jaar, dat de leeftijd van de weduwe op genoemd tijdstip hoger is dan 26 jaar, met een maxi- mumuitkeringsduur van 2 jaar. Bij hertrouwen wordt de aanvankelijk vastgestelde duur van de uitkering niet verminderd. 2. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van overlijden van haar echtgenoot 50 iaar of ouder zijn, ontvangen een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Bij hertrouwen neemt de uitkering een jaar na het sluiten van het hu welijk een einde. b. Weduwen met kinderen. 3. Weduwen met kinderen, voor wie recht op wezenuitkering be staat, ontvangen een uitkering van 1800,per jaar en een wezenuit kering voor resp. een of twee kinde ren, gelijk aan de kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind krachtens de kinderbijslagwet. De wezenuitkering wordt verminderd met de kinderbijslag, waarop krach tens de kinderbijslagwet of een bij zondere kinderbijslagrgeling aan spraak bestaat. Hebben de kinderen bij het bereiken door de weduwe van de 65-jarige leeftijd de leeftijds grenzen, genoemd in de kinderbij slagwet, nog niet bereikt, dan wor den de wezen uitkeringen op de nor male voet voortgezet dan wel ver strekt en verkrijgt de weduwe, zo lang een wezenuitkering wordt toe gekend, tevens een uitkering van 600,per jaar. Vanaf het tijdstip, dat het recht op wezenuitkering een einde neemt, wordt de weduwenuitkering ver minderd van 1800,tot f 1200, per jaar. De duur van deze verlaag de uitkering is overeenkomstig de bepalingen, geldende voor de wedu wen zonder kinderen, afhankelijk van de leeftijd van de weduwe op genoemd tijdstip. 4. Een weduwe met kinderen voor wie recht op wezenuitkering bestaat, behoudt bij hertrouwen gedurende een jaar na het sluiten van het hu welijk recht op een uitkering van 1800,per jaar. Het recht op de wezenuitkering duurt overeenkomstig de daarvoor geldende bepalingen on verminderd voort tot het tijdstip, waarop de wezenuitkering een einde zou hebben genomen, indien de we duwe niet zou zijn hertrouwd, met dien verstande dat in deze gevallen de wezenuitkeringen ook worden verminderd indien de echtgenoot voor deze kinderen krachtens de kinderbijslagwet of krachtens een bijzondere kinderbiislagregeling aan spraak op kinderbijslag heeft. c. Half wezen en volle wezen. 5. Aanspraak op wezenuitkering bestaat voor ten hoogste twee half- wezen, die de leeftijdsgrenzen, ge noemd in de kinderbijslagwet, niet hebben overschreden. De uitkeringen voor de eerste, resp. tweede halfweefe zijn geljjk aan de kinderbijslag voor het eerste, resp. tweede kind krach tens de kinderbijslagwet. (Zolang nog geen algemene kinderbijslagregeling vanaf het derde kind in werking is getreden, dient krachtens de wedu wen- en wezenverzekering een uit kering te worden verstrekt aan alle halfwezen, die de leeftijdsgrenzen hebben overschreden). Cumulatie van uitkering voor halfwezen en van kinderbijslag voor hetzelfde kind moet worden voorkomen. 6. Voor volle wezen, die de leef tijdsgrenzen, genoemd in de kinder bijslagwet, niet hebben overschre den, wordt een uitkering van 400 600 per jaar toegekend. Ook cumu latie van deze uitkeringen met kin derbijslag moet worden voorkomen. d. Bijzondere voorzieningen. 7. Aan weduwen, die op het tijd stip, dat het recht op uitkering een aanvang neemt, invalide zijn, dient naar het oordeel van de raad een uit kering te worden verstrekt, zolang de invaliditeit voortduurt, met dien verstande, dat, indien een dergelijke weduwe hertrouwt, de uitkering een einde neemt een jaar na het sluiten van het huwelijk. Een deel van de raad acht deze bijzondere voorzie ning voor invalide weduwen in strijd met de opzet van het advies. 8. Op weduwenuitkering bestaat geen aanspraak, indien de overleden echtgenoot op het tijdstip van het sluiten van het huwelijk 65 jaar of ouder was. Kosten. De kosten van de voorziening worden geraamd op 100 a 125 miljoen per jaar. In beginsel be veelt de raad aan de weduwen- en wezenverzekering hetzelfde karakter te geven als de alge mene ouderdomsverzekering. Zij wordt een volksverzekering, te financieren door premieheffing met een premie van ongeveer 1 van het premieplichtig in komen. Aangezien een algemene kinder- byslagverzekering vanaf het derde kind in voorbereiding is, heeft de raad er zich over beraden, of finan ciering van de ouderdoms-, de wedu wen- en wezen- en de algemene kin derbijslagvoorziening door middel van premieheffing uitvoerbaar moet worden geacht. Hij verwacht, dat de inning van de in totaal voor deze drie voorzieningen verschuldigde premie, welke ongeveer 10 van het premieplichtig inkomen zal be dragen, grote moeilijkheden zal op leveren bij de kleine zelfstandigen. Op grond daarvan, adviseert de raad de weduwen- en wezenverzekering in te voeren vóór de algemene kin derbijslagvoorziening en het vraag stuk van de cumulatie van premie betaling voor de drie genoemde voor zieningen nader onder ogen te zien. Bij financiering door premiebetaling dient naar het oordeel van de raad de kring van premiepliehtigen gelijk te zUn aan die van de algemene ouderdomsverzekering. Geen noodregelinr. De raad wijst een noodregeling af. Slechts indien een noodregeling ten minste één jaar vóór een definitieve regeling in werking zou kunnen tre den, zou invoering van een tijdelijke regeling met inkomensaftrek naar zijn oordeel overweging verdienen. Overgangsregeling: aan de op het tijdstip van Invoering der verzekering aanwezige weduwen dienen aanspraken op uitkering te worden toegekend, voorzover zij aanspraken zouden hebben gehad, indien de wet reeds op het tijdstip van het overlijden van de echtgenoot in werking was getreden. Bij bepaling van hoogte en duur van de aanspra ken zou dan kunnen worden uit gegaan van de veronderstelling, dat in de periode, gelegen tussen het overlijden van de echtgenoot en de inwerkingtreding van de voorziening, uitkering op de voet daarvan is genoten. Wettelijke voorzieningen voor de aanpassing van privaatrechtelijke we duwen- en wezenvoorziening acht de raad niet nodig. Aan het voorkomen van aanspraken zowel krachtens be staande wetten als krachtens de nieu we weduwen- en wezenverzekering zal de raad in zijn advies inzake de overgangsregeling bii intrekking van de huidige invaliditeitswet aandacht schenken. Als de regering het advies van de raad volgt, dan mag worden ver wacht, dat de raad een advies zal worden gevraagd inzake de financie ring van de kinderbijslagregeling. Mysterieuze vermoorde in bossen van Huizen door moeder herkend rillerig koortsig AKKERTJES" helpen direct (Advertentie) In de olie? De voetbalpool heeft voor een ge lukkig Delfts echtpaar meer opwin ding meegebracht, dan alleen het winnen van een prijs. Ze hadden de prijs niet alleen ge wonnen en daarom werd tijdens een bijeenkomst met de andere winnaars de verdelingstransactie afgehandeld, waarna de echtelieden met het beste humeur een verjaarspartijtje bezoch ten bij de ouders van de vrouw. De wereld was die avond niet lan ger een tranendal en met een meer dan zonnig humeur ondernam men, diep in de nacht, de weg naar huis. Halverwege ontmoette het echtpaar de andere prijswinnaars en zo maar op straat werd er gezellig genoemd in de kinderbijslagwet, niet nog wat nagekaart. Bedrijfsregeling herzien Gemeentegrond als vredesgeschenk Bij de heropening van het Harlin- ger gemeentehuis sprak gistermiddag de heer Oosterhof, burgemeester van de gemeente Wonseradeel, namens de drie aan Harlingen grenzende ge meenten waarmee Harlingen in het afgelopen jaar meningsverschillen heeft gehad omtrent de grenswijzi ging en gebiedsuitbreiding van Har lingen. Burgemeester Oosterhof bood ra- mens deze drie gemeenten zijn Har- linger collega een stukje grond aan, dat in de oven van de Makkumer aar dewerkfabriek tot een bokaal ge vormd was. Hij beschouwde deze bokaal als svmbool van de vriendschap tussen de gemeentebesturen in zoverre, dat men er voorzichtig mee moet omgaan om breken te voorkomen. In het deksel van de bokaal is de spreuk jegraveerd: „Een goede buur is beter dan een verre vriend". In de Staatscourant van dinsdag is een bekendmaking opgenomen van de minister van Economische Zaken ter afsluiting van het onderzoek, dat op grond van het kartelbesluit is in gesteld naar de „Overeenkomst be treffende de haarden- en kachelhan- 1952". Nadat bij het onderzoek was gebleken, dat deze overeenkomst op verschillende punten in strijd met het algemeen belang moest worden geacht, hebben de betrokkenen de overeenkomst ingrijpend gewijzigd aldus „Trouw". Deze wijzigingen zijn opgenomen in de „Herziene overeenkomst betref fende de haarden- en kachelhandel 1952". Een der belangrijkste bezwa ren betrof de bepaling in de overeen komst, die voor enkele groepen tus senhandelaren, namelijk die der pro vinciale grossiers en doorverkopers, de erkenning van nieuwe gegadigden onmogelijk maakte. In de herziene overeenkomst is de mogelijkheid om in deze groepen te worden erkend, weer geopend. Tegelijkertijd werd daarbij voor zien in de mogelijkheid tot erkenning voor een tweetal nieuwe categorieën, namelijk die der detaillisten met een speciale vergunning a en met een speciale vergunning b, waardoor ook deze groepen detaillisten een beperk te mogelijkheid tot doorverkoop aan andere detaillisten hebben. Andere belangrijke wijzigingen be treffen de erkenningsregeling voor detaillisten, die thans geheel aan de vestigingswetgeving is aangepast, de concretisering van de erkenningsnor men en het voorschrift, dat deze nor men gelijkelijk zullen gelden voor reeds erkenden en nieuwe gegadig den, het in principe mogelijk maken van gecombineerde uitoefening van de functies van fabrikant of grossier met die van detaillist en het openen van de mogelijkheid van erkenning vart rechtspersoonlijkheid bezittende inkoopcombinaties van detaillisten. Ten slotte staat thans van alle be slissingen, die in eerste aanleg door organen van het kartel terzake van erkenning en berechting van overtre dingen worden genomen, beroep open op een onpartijdig samengesteld col lege. IN EDE: Gebrek aan broodbezorgers In Ede woedt een broodoorlog, die er toe geleid heeft dat de prijs van het brood reed. met vijf cent per stuk daalde. Een witbrood bijvoorbeeld kost in- plaats van normaal 45 nu nog slechts 40 cent. Deze dagen maakte een der Edese bakkers bekend, dat hij door perso neelsgebrek genoodzaakt was de broodbezorping in te krimpen. Hij meende dit het beste te kunnen be reiken door de prijs van een aan de winkel afgehaald brood vijf cent la ger te stellen. Vrijwel alle andere Edese bakkers (30 in totaal) vonden dat een onge wenste vorm van concurrentie en be sloten de prijs van het brood even eens met vijf cent te verminderen. Zij stelden echter niet de eis dat het in de winkel afgehaald diende te worden. Zij blijven het brood tegen de verlaagde prijs bezorgen. (Tel.) Groot was de ontsteltenis toen bij het te rusten gaan de vrouw de por tefeuille met de poolprijs wilde opber- gn, met het oog op eventuele inbre kers: de portefeuille was weg! Met een jas over haar nachtge waad holde de vrouw terug naar het politiebureau. Op haar aanwijzingen werd eerst een dame van haar bed gelicht, die zich tijdens het nachte lijke gesprek op straat bij het gezel schap had gevoegd en zich nogal uit bundig en aanhalig had gedragen. Uit het verhoor kwam echter haar onschuld vast te staan. Vervolgens ging men naar het huis van haar ouders. Ook daar leverde een onderzoek niets op, zodat men uiteindelijk ging zoeken in het huis van de winnaar zelf. Toen daar de portefeuille werd ge vonden onder het kleedje van een radiotafel, herinnerde de man zich pas weer, dat hij het ding daar had verstopt, kort voordat de vrouw er zich over had willen ontfermen. Men heeft de prijs toen met een kleine som verminderd, als schade- loosstelliyng aan de ten onrechte ver dachte juffrouw. Auto tegen boom Drie gewonden Van vijf verkoopsters van een groot warenhuis uit Amsterdam, die een excursie hadden gemaakt naar een confectiefabriek te Winterswijk, werden er gistermiddag omstreeks kwart voor vijf drie gewond, toen de door de heer H. J. B. uit Am sterdam bestuurde auto, waarin zij gezeten waren, op de rijksweg van Groenlo naar Ruurlo tegen een boom reed. Ernstig gewond werd hierbij mej. A. van Aggelen uit Amsterdam, die o.a. een siagaderbloeding achter het oor en snij wonden in het gezicht kreeg. Mej. L. J. van Gelder uit Am sterdam en mej. L. Schnabel uit Zaandam werden licht gewond. De chauffeur van de zwaar beschadigde auto bleek een rib te hebben ge broken. De gewonden werden overge bracht naar het R.K. ziekenhuis te Groenlo, waar ook de twee andere verkoopsters, de dames B. Marke uit Castricum en D. J. de Jong uit Haarlem ter observatie werden opge nomen. Het ongeval ontstond doordat de chauffeur van een vóór de personen auto rijdende vrachtauto van een bierbrouwerij toen hij links af wilde slaan naar Zieuwent op het laatste moment bemerkte, dat hij een vol gende zijweg in moest. Juist op het ogenblik dat de personenauto rechts v/ilde passeren reed hij weer naar rechts, waardoor de personenauto ge noodzaakt was uit te wijken. Dit lukte niet, hetgeen tot gevolg had dat de personenauto rechts van de weg tegen een boom botste. Motief: roof van duizend gulden De officier van justitie te Amster dam maakt bekend, dat het stoffelijk overschot van een man, gevonden op 25 januari Jl. door een boswachter in de bossen rond Huizen (N.-H.), thans is geïdentificeerd. Hel slacht offer is de 32-jarige Hans Schreuder, wiens geestelijke vermogens er aan leiding toe vormden, dat hij werd op genomen in de St. Willlbrordusstich- ting te Heiloo. Hij is met messteken om het leven gebracht en beroofd van een bedrag van ongeveer 1.000,—. De vermoorde werd ki Leeuwarden geboren op 19 november 1924 als mannelijke helft van een tweeling. Zijn geestvermogens bleken niet nor maal te zijn, reden waarom hij, na Weer twee arrestaties in de Nieuwlandse moordzaak De Rijkspolitie heeft opnieuw twee personen gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid in de Nieuwlandse Moordzaak. Op verdenking van me deplichtigheid aan de diefstal van het geld van de vermoorde vrouw is thans de vrouw van de taxichauffeur uit Nieuwland in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten. Een horlogemaker uit Middelburg werd voorts gearresteerd, die er van verdacht wordt medeplichtig te zijn aan één /an de door de taxichauffeur gepleegde feiten. De chauffeur werd op 16 januari door de politie vastgezet, verdacht van moord door wurging van de we duwe, alsmede van diefstal van het geld dat in haar woning aanwezig zou moeten zijn. Kort voor haar geweld dadige dood had de vrouw met de taxichauffeur vijfduizend gulden van de bank in Middelburg gehaald. Het was bekend, dat de weduwe ongeveer vijftienhonderd gulden Ui huis had maar oek van dit geld geen cent meer teruggevonden toen zij op dinsdag, 8 januari vermoord werd gevonden. De districtsrecherche heeft nieuwe arrestaties kunnen doen, door het nagaan van alle relaties, die door de chauffeur waren opgegeven diens alibi omtrent zijn gedragingen in de nacht van 7 op 8 januari, toen de man de gehele nacht niet thui3 is geweest. De gearresteerde horlogemaker is een goede bekende van de chauf feur, met wie hij verschillende zaak jes opknapte. Hij handelde in allerlei goederen. Omtrent de sectie op het lijk van de echtgenoot van de vermoorde vrouw kan de politie nog geen mededeling doen. Dit onderzoek schynt even eens een belangrijk punt in de ont knoping van het lugubere raadsel te vormen. Zoals bekend, overleed de heer Kodde zeer plotseling, nadat hij was teruggekeerd, uit het ziekenhuis, waar hij een behandeling had onder gaan na een hartaanval. Vier maan den na zijn dood werd zijn vrouw gewurgd. De drie kinderen van het overle den echtpaar zijn tijdelijk bij de grootouders ondergebracht. Eerste Kamer over Maatschappelijk werk De Eerste Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van de begroting Maatschappelijk Werk. De Kamerleden stemden in het algemeen in met het beleid van minister KJompé, zoals dit in de memorie van antwoord is uiteengezet. Bijzondere aandacht besteedde men aan het subsidiebeleid, de Ambon- nezenzorg en de repatriëring van In dische Nederlanders. Verschillende Kamerleden onder wie de heer Sohuurmans (KVP) wezen op het verschil tussen de ramingen voor de sulbsidies, zoals deze op de begroting staan en de bedragen, die worden uitgekeerd. De heer Schipper wees er op, dat ook door de gemeenten al veel aan subsidie wordt gedaan, hoe wel hij het met de minister eens was, dat Maatschappelijk Werk stimule rend, adviserend en subsidiërend moet optreden. Hij kreeg wel de indruk dat het departement begonnen is met sub sidiëren zonder een duidelijk inzicht te hebben in de problematiek. Men kan nog moeilijk oordelen over het subsidiebeleid alvorens de studie commissie haar rapport heeft uitge bracht. Hij sprak met voldoening over de goede gang van zaken in de zelf- verzorjgingsregeling voor de Ambon- nezen. De meesten hebben zich in deze regeling geschikt. Met de ande ren moet men geduld hebben. Schrik in de nacht Gisternacht werd de weduwe Van der W.Van O. met een schok wak ker en toen zij de ogen opsloeg zag zij een inbreker naast haar bed staan. De man droeg een pet diep in de ogen en was gekleed in een donkere jekker. De vrouw begon te gillen en de onbekende ging er van door met achterlating van een houten knuppel. Hij bleek een bedrag van f 80 te hebben gestolen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. diefstal van een rijwiel, ter beschik king van de regering werd gesteld. Het gezin Schreuder-Mollma was toen inmiddels vijf en twintig jaar geleden al vanuit de Zaan streek verhuisd naar de hoofdstad. Fietsen en bromfietsen Nadat hij vorig jaar mei niet meer in Heiloo was teruggekeerd, vestigde Hans Schreuder zich in Amsterdam in een pand aan de Geldersekade. HU hield zich in leven met het verkopen vam gestolen fietsen en bromfietsen, zijn oude kwaal dus. Weliswaar heeft de politie een onderzoekt ingesteld naar zyn verblyfplaats sinds hy niet meer in Heiloo was teruggekeerd, maar merkwaardig genoeg is dat on derzoek nooit in een intensief sta dium gekomen. Ook zyn ouders wis ten niet waar hun zoon was. Vorige week zondag pas schrok mevrouw Schreuder toen haar buur man een signalement gaf van de mysterieuze man in de Huizer bos sen. Ze schrok, want de opgegeven maten klopten precies. De volgende dag ging ze naar het bureau, geves tigd aan de Raampoort. Niet alleen herkende de moeder het polshor loge -met -de- v r eemde - na - men van haar zoon, maar ook zyn overhemd en rijn gryze broek en het leren motorvest dat ze hem vroeger b3d zien dragen. Het meest over tuigend waren evenwel de littekens die de „25- tot 35-jarige" man droeg op de schedel achter zijn oren. Van ooroperaties. Moordenaar had helper Het lijk is dius geïdentificeerd. Na dat de recherche vlak na de lugubere ontdekking van de Huizer boswach ter geen venmissingsgevallen bekend waren, zijn opeens tientallen perso nen vermist. Maar al is de identiteit van de vermoorde bekend, de moor denaar heeft mien nog niet. Het is zeker, dat Hans Schreuder om het leven gebracht werd voor het geld dat hij by zich droeg, in ieder geval niet tijdens een ruzie-party. Men mag daarom aannemen dat de moorde naar een helper gehad heeft tijdens het overbrengen van het stoffelijk overschot van de auto naar de vind- plcets. Degenen die de Huizer politie in lichtingen kunnen verschaffen om trent de kennissenkring van Hans Schreuder, worden dringend verzocht zich met haar in verbinding te stel len of het diohtstbyzynde politiebu reau- De Huizer politie is te bereiken onder nummer K 2952222. Zuigelingen-sterfte beneden 2 pet. Volgens de bij het Centraal Bureau voor de Statistiek op dit ogenblik be schikbare voorlopige cijfers over het afgelopen jaar blijkt voor de zuige lingen sterfte, d.i. de sterfte van kin deren beneden 1 jaar, een ongekend laag niveau van 18,9 per 1000 levend geborenen te zijn bereikt. Welke vooruitgang zich in de loop der jaren in dit opzicht heeft voltrokken komt duidelijk naar voren bij vergelyking met vroegere jaren. In 1870 stierven van elke 1000 levendgeborenen in het eerste levensjaar 211 kinderen (d.i. ruim 20 percent), in 1900 155 (15 per cent) in 1925 58 (6 percent), in 1956 zyn van elke 1000 levendgebcren kin deren 19 (d.i. nog 2 procent) voor het bereiken van het eerste levens jaar overleden. Het teruglopen der zuigelingen sterfte was vooral het gevolg van de daling van het sterftecijfer van oude re zuigelingen. Het zwaartepunt bij de zuigelingen sterfte ligt tegenwoordig bij de sterf te in de eerste levensweek. In 1956 stierv^i van de 100 overleden zuige lingen 60 in de eerste levensweek, waarvan de helft op de eerste levens dag. Teneinde de zuigelingensterfte verder omlaag te brengen wordt dan ook de aandacht meer en meer gecon centreerd op de zorg voor moeder en kind gedurende de periode voor tij dens en direct na de geboorte. OVERTREDERS ZONDAGS RIJVERBOD VEROORDEELD. Hoewel het zondagsrijverbod is in getrokken, hebben enkele personen voor de politierechter voor econo mische zaken te Haarlem zich te ver antwoorden gehad wegens overtre ding van een der bepalingen van de verordening op aardolieprodukten. De 31-jarige landbouwer B. D. uit Haarlemmerliede had vergunning op zondag per auto naar de kerk in Spaarnwoude te gaan. Op 23 decem ber was het door werkzaamheden te laat geworden om naar Spaarn woude naar de kerk te gaan en hy bezocht de kerk in Haarlem. D. werd aangehouden, de politierechter legde hem een boete op van f 25, subsidiar vijf dagen hechtenis. De 49-jarige landbouwer J. C. V. uit Amsterdam mocht van de Grote Ypolder uit per auto naar de kerk in Amsterdam. Doordat op 2 decem ber een overweg afgesloten was moest hij over Halfweg ryden, waar hij de kerk bezocht. Hy gebruikte minder benzine dan na een bezoek aan Amsterdam. Het vonnis luidde een geldboete van een gulden (eis vyf gulden). De 33-jarige journalist P. L. uit Be verwijk moest op zondag 23 decem ber voor het maken van een repor tage in het Hongaarse centrum naar Wijk aan zee. Hij nam in zyn auto zyn vrouw en kinderen mee. Aange zien de vergunning was verleend voor het uitoefenen van beroeps werkzaamheden volgde een proces verbaal. De politierechter veroordeel de hem tot een geldboete van 100 gulden subsidiair 10 dagen hechtenis (eis 150).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8