Irving Kriek Plannen voor Leids Rembrandt- monument wankelen Binnenkort zal een bundel artikelen over de beroemde Leidse protessor verschijnen Nieuwe manier van vergaderen heeft kennelijk succes doet de hemel geweld aan - en een stortzee van regen ontstaat WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Financiële acties géén succes Het gaat niet goed met de voor bereidende plannen voor het Rem brandt-monument. De (landelijke) Stichting Rembrandtherdenklng, heeft verschillende activiteiten ontwikkeld om het voor het monu ment benodigde bedrag bij elkaar te krijgen, maar financieel gezien zijn deze geen succes geworden. Het ziet er dus naar uit, dat de stad Leiden zijn verlangde monument niet krijgt. Men had zoals be kend al een plaats gecreëerd in de omgeving van het nieuwe ver keersplein bij het viaduct. Tot de activiteiten behoorde een loterij voor het gehele land. Deze loterij is verre van een succes ge worden. Het is zelifs de vraag of er na toekenning van de uitgeloofde prijzen, kunstreizen naar Ihet buiten land ter waarde van 400 per twee duizend verkochte loten, nog wel een batig saldo zal overblijven. Ook aan het verzoek aan de Nederlandse ge meenten en de grote bedrijven om bijdragen is weinig gevolg gegeven. Ook herdenking J Van de secretaris der stichting ver namen wij, dat met de verspreiding der boekjes op de middelbare scho len toch wel groot succes geboekt ls. Honderdduizenden exemplaren *ijn verkocht. Daabbij moet men in aanmerking nemen, dat de stichting niet op de éérste plaats de oprich ting van een monument te Leiden heeft beoogd. De opzet was de Rem- brandtherdenking waardig te vieren en de betekenis van de figuur van Rembrandt in de brede lagen van de De „Club de Limetz" vierde vastenavond Zonder feestneuzen, mombakkesen of verkleedpartijen, verwelkomde de Club de Limetz gisteravond in de Ja- cabazaal zijn Prins Carnaval, Weetik- veel-de-eerste. Het was maar een kleine prins, niet eens mondig, maar hij wenste te regeren naar eigen wijs. Eigenwijsheid is een van de club- deugden. Zijn keuze van een gemalin pleitte overigens voor zijn goede smaak. Goede smaak bepaalde het gehele programma, dat werd geïmproviseerd en opgevoerd door de clubleden. Smaak bleek ook, uit de modeshow, waarin in de stijl van 1880 de haute couture voor 't voetlicht kwam. Er waren badcostumes en rheuma-ro- bes, en snoezige japonnetjes, gegar neerd met schaterlachjes. Een zee mansbaby toonde een schattig kruip- pakje en een glimlachend bruidje voerde een alleraardigste bruidegom op het toneel. Met pantomime en gezelschapsspe len werd het tien uur en werd met dansen begonnen onder de onvolpre zen leiding vna de heer Evert Caste^ lein. Voor afwisseling zorgde een „ra dio-uitzending", waarbij vier zenders tegelijk in de ether waren, elk met een eigen programma. De ontvangst van het experiment had te lijden van komische storingen. Tezamen met zijn dochter Willy, gaf Evert Castelein een interessante demonstratie van twee moderne dan sen: Mambo en Swing (of Rock. als u wilt) en de jarige J. Kleine beeldde nadat hij een muzikale verjaardags geschenk in ontvangst had mogen ne men. met een groepje enkele alle daagse spreekwoorden uit. Ze bleken niet eens zo eenvoudig. Voor de dansmuziek en de muzika le omlijsting van de avond zorgde de heer A. v. d. Kaaij met zgn band, waarbij Dolf Delprado Surinaamse liedjes zong. Zowel de clubleden als de aanwezi ge ouders hadden de smaak zo te pakken, dat ze tegen een uur slechts afscheid konden nemen met de ver zuchting: Ce n'est qu'un au revoir bevolking te doen doordringen. Deze opzet acht men volkomen ge slaagd. De secretaris verklaarde voorts, dat de verspreide berichten over het staken van de pogingen gelden voor een monument bijeen te krijgen, nogal voorbarig zijn. Hoewel de gang van zaken niet hoopgevend is, heeft het bestuur zich nog niet over te ne men stappen beraden. Men heeft nog geen beslissingen willen nemen, omdat de vice-voor- zitter van de stichting, de heer T. van Waveren, zich voor zaken in Aimerika bevond. Teleurstellend Voor Leiden zijn deze pessimisti sche berichten uiteraard teleurstel lend. B. en w. betreuren deze gang van zaken. Zij zijn echter niet van plan de onderneming op enigerlei wijze over te nemen. Dit zou de plannen voor een eigen bevrijdingsmonument doorkruisen en het is een allereerste plicht van de gemeente dit monument te realiseren. Op 4 mei a.s. zal men in ieder ge val tot onthulling van dit nieuwe monument overgaan. R.K. HUI8VESTINGSCOMITé. BREESTRAAT 12. Voor de kleding van een deel van het transport kinderen uit Oostenrijk zijn weer bedragen binnengekomen. Het aantal giften is niet groot van twee dagen, dc uitgaven waren het echter wel! Maar we zijn dankbaar, dat we uit kunnen geven! Helpt u verder? Vorige opgave f 210. Waar blijft de rest? N.N5. N.N10.— N.N100.— 325.— Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. E. Thompson te Rotter dam. Geslaagd voor het cand. ex. Godgeleerdheid de heren C. de Jong te Den Haag en M. J. Elfferich te Loosduinen. POSTHUME HULDE AAN LORENTZ Redactie in handen van oudste dochter De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek en de Hollandse Maatschappij der We tenschappen hebben prof. dr. H. B. G. Casimir te Leiden, prof. ir. J. Th. Thijsse te Delft, prof dr. W. J. de Haas, oud-hoogleraar te Leiden en mevrouw T. C. ClayJolles, fii docta., een subsidie verleend voor de uitgave van een bundel artikelen ter nagdachtenis van Hendrik Antoon Lo- rentz. De redactie van deze bundel is in handen van mevrouw dr. G.L. de HaasLorentz, de dochter van de grote natuurkundige. Het boekje zal binnenkort van de pers komen. Onderhoud met mevrouw dr. G. L. de HaasLorentz. In een onderhoud met mevrouw dr. G. L. de HaasLorentz vernamen wij, dat het initiatief tot de uitgave van bovengenoemde bundel reeds in 1954 is genomen en wel door prof. dr. J. Clay, die echter de uitvoering van dit plan niet meer macht beleven. Ook prof. dr. A. Einstein, die a priori zijn medewerking had toege zegd, overleed tijdens de voorberei dingen. Het boekje, dat om een grotere le zerskring te bereiken, in het Engels wordt uitgegeven, vermeldt als op dracht de woorden „With reverence and affection". Als inleiding bevat het „een brief" over Lorentz, die prof. Einstein in 1953 aan het mu seum voor de historie der natuurwe tenschappen te Leiden schreef en voorts een beschouwing van prof. De Haas. Daarna treft men een gedeel te van de door mevrouw dr. De Haas Lorentz geschreven „memoires" aan. De opzet van het gedenkboek is namelijk zo, dat de bijdrage van Lo rentz' oudste dochter in gedeelten Engelse humor op het K. O.-fiimdoek Elke keer weer, als K. O. haar filmliefhebbers een „Film van de maand" voorzet, kan men er van op aan dat zij een volle zaal trekt. Ook gisteravond was de foyer van Stadsgehoorzaal geheel bezet. Ge draaid werd „Top secret" (De lood gieter en 't atoomgeheim). Zoals Tijl Uilenspiegel na zijn dood nog glimlach op het gezicht van de men sen kon toveren, zo begint regis seur Mario Zampial vóórdat de film begint: Hij vraagt excuus voor de bij na in de gehele film volgehouden eentaligheid van de rolprent (En gels); deze taal is wel belangrijk maar toch niet zo dat hij ook in Rus land en Frankrijk gesproken wordt. De film zelf is van een fijne gees tigheid die aan Engelsen de reputa tie verleent van 'n typisch gevoel voor humor. Ongemerkt neemt men ieder - een op de hak terwijl het toch Het is gelukkig maar een „Tot l een zo ernstig feit betreft als de ver- Weerziens missing van atoomgeheimen. De rake COöP. VEREN. „VITA NOVA". In een drukbezochte algemene le denvergadering van de Coöp. Ver eniging voor kunstmatige Insemi natie „Vita Nova" HazerswoudeLei den werden hedenmorgen in „De Burcht" enige bestuursleden geko zen. De heer P. E. Vergeer uit War mond werd herkozen. In de vacature van de heer C. P. Roest, Zoeterwoude, werd benoemd de heer H. W. I-Ieij- koop, Leiderdorp. De heren H. H. Roest, Zoeterwoude en J. C. Klerk werden gekozen tot lid in de aankoop commissie voor resp. zwartblaar en zwartbont. De vergadering werd na opening door de voorzitter, de heer J. Rij laarsdam uit Alphen, vervolgd met het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. v. d. Geest. Aan dit verslag ontlenen wij. dat i* 1956 het aantal eerste inseminaties met 1000 stuks steeg tot 14.35-4. Hoe wel er dus 1000 runderen méér be handeld werden, werden toch 235 in seminaties minder verricht, Hieruit wordt afgedrukt en telkens vooraf gaat aan artikelen over het weten schappelijke werk van de natuurkun dige. Zo volgt bijvoorbeeld op het eerste deel van haar „herinneringen" een verhandeling van prof. dr. A. D. Fokker uit Leiden, waarin Lorentz' dissertatie besproken wordt en die een overzicht geeft van diens ge hele wetenschappelijke arbeid. Dit overzicht is ontleend aan de verhan deling, die prof. Fokker in „Helden der Wetenschap" aan Lorentz heeft gewijd en welk boek de Nederlandse Nobelprijswinnaar behandelt. Ver volgens worden de „herinneringen" weer onderbroken door een artikel van prQf. dr. B. van der Pol, die evenals prof. dr. Fokker conserva tor bij Lorentz is geweest, toen deze curator was van Teylers laborato rium. Het artikel van prof. dr. Van der Pol is ontleend aan een verham deling, welke deze in de „telecom munication journal" publiceerde: „H. A. Lorentz and the bearihg of his work on electromagnetic telecom munication". Drooglegging Zuiderzee. De bijdrage van prof. ir. Thijsse werd speciaal voor deze gelegenheid geschreven en draagt als titel: „The enclosure of the Zuiderzee". Prof. ir. Thijsse is een der voornaamste me dewerkers van Lorentz geweest bij diens theoretische behandeling van het probleem van de drooglegging der Zuiderzee. Het boekje besluit met de rede, die prof. dr. P. Ehrenfest bij Lorentz' graf heeft uitgesproken, ge volgd door die, welke prof. dr. Ca simir in 1953 heeft gehouden bij de Lorentz-herdenking te Arnhem en welke getiteld is: „The influence of Lorentz' ideas on modern physics". Verscheidene foto's bevinden zich tussen de tekst. Kalh. Werkmeesters, afdeling Leiden, bijeen Forum tussen de bedrijven door typeringen in de film geven het ge heel een schijn van echtheid, die on danks de gemoedelijkheid-van-het- filmdoek, voor de betreffende des kundigen in Londen een navrante echtheid betekent, want „de tas is zoek". Tijdens een vergadering van geleerden ontdekt men te doen te hebben met de inhoud van een acte- tas van een loodgieter, hetgeen in houdt, dat die loodgieter, George Potts (George Cole), er met de „hoogst geheime" stukken vandoor is. Volkomen onbewust natuurlijk, want het betreft een ongemerkte verwis seling. Zoals Exich Kastner op mees terlijke wijze persoonsverwisselingen in zijn (kinder)boeken weet te fanta seren, zo blijft de hele film door de tas de hoofdrol spelen, en elke keer als men denkt: nu is ie er, dan is ie er juist niet. Op de voorpagina's staan zeskolommers met haast levensgrote foto's, hetgeen de Russische ambas- deur interessant genoeg vindt om eens te praten met de loodgieter, over een groot bedrag, op voorwaarde dat hg meegaat naar Moskou. De arme sufferd heeft er de halve lengte van blijkt, dat het bevruchtingspercentage rojprent V00r nodig om te ontdek- omhoog gaat. 0„,,0 ken dat niet het zijn eigen (lood- Jfop de'gunstig^: financiële^ tod gieters )-uitvind.ng betreft, maar dan stand van de vereniging. De heer Commandeur nam in deze vergadering afscheid als technisch leider van „Vita Nova". Hij werd door de voorzitter in waar derende bewoording toegesporken. De heer Commandeur dankte voor het vertrouwen, dat hij van de leden en het bestuur genoten heeft. heeft hij al een slecht figuur tafelredenaar geslagen tijdens een diner van Russen op hoog niveau enzovoort. Toch nog een goed einde brengt deze knap gemaakte typisch Engelse, overal de draak mee steken de film. Het was pretentieloos amu sement, dat de leden van K. O. uitermate gewaarderd hebben. De nieuwe, levendiger wijze van vergaderen, die door de KAB en haar standsorganisaties langzamer hand wordt ontwikkeld, doet het goed. Dit bleek ons gisteravond ook weer in de vergadering van de afde ling Leiden van de Kath. Bond van Werkmeesters. De convocatie vertoonde om te be ginnen niet het slaperige beeld van agendapunten, die afgewikkeld moes ten worden. Tussen een praatje en gedachtenwisseling met de leden door werden enige huishoudelijkheden afgewikkeld, die nu eenmaal afge wikkeld moesten worden, maar de leden, die deze vergadering bezoch ten, hadden toch véél meer de in druk direct bij de besprekingen be trokken te zijn dan anders. En dit is juist de bedoeling van deze wijze van vergaderen. Men had bijv. een forum gevormd door de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan G. Lemmers, de Werkmeestersbonds voorzitter, de heer W. van Kouwen en de heer K. de Bree, afdelings voorzitter van de KAB, bereid ge vonden tussendoor brandende vra gen van de leden te beantwoorden. Agenda. Van de agendapunten vermelden v/ij het welkomstwoord van de voor zitter, de heer H. van Schaik, die 12 nieuwe leden mocht verwelkomen en daarna de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan Lemmers, die het adviseur schap van rector G. Beek heeft over genomen. Kapelaan Lemmers beantwoordde j de hartelijke verwelkoming met een speechje, waarin hij uiteenzette hoe belangrijk het werk van de organisa tie is, ook op geestelijk terrein. Als leidinggevenden spelen de werk meesters in de geestelijke ontwikke ling van de KAB een belangrijke rol. Juist door een voorbeeldige hou ding tegenover anderen in het bedrijf kunnen zij var» onschatbare betekenis zijn. De heer F. A. van Hees, secreta ris, memoreerde in zijn jaarverslag de belangrijkste activiteiten in het afge lopen jaar; de penningmeester, de heer G. W. Post kon melding maken van een batig saldo. Beiden werden door de voorzitter en vergadering hartelijk bedankt voor het goede werk, dat zij voor de afdeling ge daan hebben. Even werd nog gesproken over de uitbreiding van het getal vergaderin gen per jaar tot vier. Door het ge brek aan medeleven heeft men het vorig jaar minder vergaderingen ge houden. Nu blijkt, dat het vuurtje van de belangstelling onder de leden weer oplaait, waagt men het dit getal uit te breiden. De heren Lepelaar en Van Hees, die aftredend, maar her kiesbaar waren als bestuursleden, werden bij acclamatie herkozen. Forum. Het forum leverde vele vragen over sterk uiteenlopende onderwer pen op. Men sprak over de wijziging in het gemeenteklassestelsel en over d€ werkclassificatie. Wat dit laatste be treft, een lid van de vergadering vreesde, dat sym- en antipathieën van werkgever tegenover werkne mer de waarderingscijfers voor de arbeid doen dalen. „Bij de werkclas sificatie voor leidinggevend personeel is dit gevaar indesdaad niet denk beeldig", zo betoogde het forum. Men staat er in het hoofdbestuur dan ook wat „huiverig" tegenover. Men constateerde in een volgende vraag standsverschil onder de arbei ders. Een maatschappij zonder stan den echter bestaat niet. Het is een andere vraag of de arbeiders, die zich het standsverschil bewust zijn, er goed aan doen géén contact meer te onderhouden met de „mindere standen". Het forum verklaarde zich hiervan eensgezind een tegenstander. Contact tussen de verschillende groe peringen moet juist de kracht van de organisatie zgn. Tegen het einde van dit vragen- spel werden nog vele behartenswaar. dige woorden gesproken over de ge westelijke sociale school en „Her wonnen Levenskracht". Uit de vele vragen, die bij dit forum aan de orde kwamen hebben wij slechts een greep gedaan. Het heeft echter in hoge mate bijgedragen tot het suc ces van deze avond, Laatste Berichten Vrijhandelszone in Europa De ministers van handel en van fi nanciën van 17 Europese landen heb ben op dc conferentie te Parijs in be ginsel overeenstemming bereikt over het onmiddellijk doen aanvangen van onderhandelingen voor het opstell n van een conventie voor een vrijhan delszone, aldus wordt uit conferentie kringen vernomen. Naar voorts werd vernomen werd overeengekomen, dat de landbouw vraagstukken in parallel lopende be- MS zijn begin oktober /orig jaar ook al geïnterneerd en eind november vrijgelaten. Naar het oordcel van de minister hebben zij zich sinds hun vrijlating niet gehouden aan hun toen afgelegde verklaring, dat zij de Ne derlandse wet zouden respecteren. De vijf mannen in Westkapelle wa ren gisteren door de burgemeester van die gemeente al in het gemeente huis uitgenodigd om daar te kiezen tussen het tekenen van de verkla ring of internering. Zij lieten echter weten, dat zij geen tijd hadden. Daar op zijn zij vanmorgen door de rijks politie opgehaald. In het gemeente huis konden zij alsnog hun keuze doen, met het gevolg, dat zij korte tijd later naar Doetinchem vertrok- kcn. Ongeveer zes weken geleden zijn sprekingen behandeld zullen worden, zes leden van het kampbestuur van teneinde het opstellen van de con- Westkapelle geïnterneerd. Zij zitten ventie niet te vertragen. Engeland was gisteren het enige land, dat de landbouwprodukten wilde uitsluiten van de vrijhandelszóne. Nederland loopt naar de 11 miljoen nu nog in „De Kruisberg". Sindsdien hebben de bewoners van het kamp geen namen van kampbestuursleden meer bekend gemaakt. De vijf man nen, die vanmorgen geïnterneerd zijn, werden door de justitie echter als raddraaiers beschouwd. Verzet tegen de interneringen is niet gepleegd. BROMFIETS VAN VERMOORDE HANS SCIIREUDER Op 29 augustus 1956 kreeg de po- De bevolking van Nederland is vo- rig jaar met 135.000 zielen toegeno- I men. Begin mei zal Nederland 11 mil- joen inwoners tellen. Dit blijkt uit de j o door het Centraal bureau voor de sta- n|t£ van heVburëau Admirnafde Ruy- tistiek voorlopig opgestelde bevol- torweg te Amsterdam telefonisch van kingsstatistiek over het jaar 1956. Uit een onbekende de mededeling, dat hij deze statistiek blijkt verder, dat ook j nabij zijn woning (omgeving Jan in 't afgelopen jaar een groot aantalEversentraat) een onbekende brom- huwelijken is gesloten. Hun aantal I f jets had aangetroffen. Het is de po- bedroeg 92.275. d.w.z. nog rond 2.200 J xitic thans gebleken, dat die brom- meer dan in 1955. i mer eigendom was van Hans Schreu- Het aantal levendgeborenen, bijna der, wiens lgk op 25 januari j.l. nabij >1 AOA —c, 1 AAA Huizen werd gevonden. De officier van justitie verzoekt thans de be doelde onbekende zich met de politie in verbinding te willen stellen. SPORT 231.000, was per 1.000 der bevolking iets lager dan in 1955, nl. 21.2 tegen 21.4. Het aantal overledenen, 84.451 te gen 81.364, leverde een iets hoger sterftecijfer van 7.8 tegen 7.6 per 1.000 inwoners in 1955, voornamelijk gevolg van een wat hogere sterfte in het voorjaar van 1956. Het aantal in de bevolkingsregisters na vestiging uit het buitenland opge nomen personen (incl. de Hongaarse vluchtelingen, voor zover niet op doortocht naar andere landen) bleef nagenoeg gelijk, nl. 51.638 tegen 52.069. Daartegenover werden we gens vertrek naar het buitenland rond 5.500 personen meer afgevoerd dan in 1955, nl. 62.776 tegen 57.267. Per saldo nam de bevolking toe met een geboorte-overschot van 146.500 en verminderde zij met een vertrekoverschot van 11.000, zodat de totale bevolkingstoeneming over 1956 135.000 zielen heeft bedragen. Daar mee is het aantal inwoners van ons land in het afgelopen jaar gestegen J tot 10.956.251 op 1 januari 1957. Dit I De Britse regering heeft toestem- betekent dat, indien geboorte, sterfte ming verleend om benzine, dat streng en buitenlandse migratie in de ko-1 gerantsoenneerd is te gebruiken voor De voetbalwedstrijd tussen het Ne derlandse jeugdelftal en het Voorlo pige Nederlandse militaire elftal, die hedenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam zou worden gespeeld, is wegens de toestand van het terrein, afgelast. AUTOMOBILISME mende maanden van ongeveer gelij ke omvang zullen zijn als in de eer ste maanden van 1956, de Nederland se bevolking omstreeks 1 mei elf miljoen zielen zal tellen. Ambonese leiders geïnterneerd Op last van de minister van justi tie zjjn vandaag, op grond van het vreemdelingenreglement, zes hoofd bestuursleden van de Ambonezen- partij PRMS, bij wie de leider de heer Siwalette, in het huis van bewa ring te Scheveningen geïnterneerd. De heer Siwalette vertoefde in het kamp Uithuizen, de andere vijf in het kamp „Oude Zeug". De rijkspolitie heeft hen vandaar naar Scheveningen gebracht. Uit het kamp Westkapelle zijn vijf Ambonezen, leden van de PRMS Joor de rijkspolitie naar „De Kruisberg" te Doetinchem gebracht om daar ge- interneerd te worden. Allen zijn vanmorgen voor de keu-o gesteld, een verklaring te tekener, dat zg zich voortaan aan de Neder landse wet zouden houden of ge- interneerd te worden. Zij kozen Tegen elf uur sloot de voorzitter de internering, vergadering. De hoofdbestuursleden van de PR ZO wordt men MILJONAIR R/IEN zal er in ons ongure landje niet gauw toe komen om de taak van de engeltjes-met-de-gietertjes aan een meneer over te geven, die een stortzee van regen over uitgedroog de vlakten kan doen ontstaan. Ja, het beroep van regenmaker be staat! Maar zoals het met zoveel eerstelingen gaat: in hun jeugd gaan ze eerst een heel andere kant op. Dr. Irving Paikhurst Kriek was er zo een. Als pianist tijdens liefdadigheids voorstellingen verdiende hij op veer tienjarige leeftijd zijn brood. Hij trad op voor de radio, werkte in een or kest en trad meermalen als solist op. Hij volgde avondcursussen in alge mene ontwikkeling aan de universi teit van Californië en kreeg steeds meer ambitie in de meteorologie. *7IJN loopbaan in de muziek hing hij aan de wilgen en hij wijdde zich na gestudeerd te hebben aan de Technische Hogeschool, geheel aan zijn hobby. Hij werd daar zo bedre ven in, dat hij in Pasadena een be richtendienst begon, docent werd en later zelfs professor aan de hoge school, die hij eerst als student be zocht. De luchtmacht en de vloot, die vroeger zonder de radar stukken af hankelijker van het weer waren dan tegenwoordig, maakten van zijn dien sten gebruik. Toen generaal Eisen hower in de benauwende dagen van mei en juni- 1944 de invasie in >Tor- mandië voorbereidde, liet hij zich wat het tijdstip van de landing be treft, volledig leiden door Kriek. T'OEN de oorlog afgelopen was be- gon een collega van hem, Vin cent Schafer, in de buurt van Mount Washington met ondergekoelde wol ken te werken om op die manier de al lang tevoren besproken kunstmatige regenval tot werkelijkheid te maken. Alle middelen nam Schafer te baat, maar niets hielp. Zoals bij meer uit vindingen het geval is geweest: een toeval bracht het ei van Columbus Hij gebruikte droog ijs cn het régen de! De weerprofeet Irving Kriek zag er meteen geld in, ging de zaak op grootse wijze organiseren en bood zich aan als regenmaker. \/IJF vliegende wolkverstuivers en twaalf „regenapparaten" gingen in ijltempo naar een door uitdroging be dreigd gebied. Een luchtstroom ver stuift onbrandbare deeltjes houtskool en zilverjodide hoog de lucht in, in de wolken, en de mensen de grond moeten hun paraplu opzetten. De betrouwbaarste re genmaker in Amerika is Kriek cn hij probeert als voorzitter van de Amerikaanse Academie voor Lucht vaart wettelijke waardering voor zijn uitzonderlijk beroep te krijgen. Op deze wijze heeft Irving 12 miljoen gulden kunnen vergaren. Hjj was een regen- en geldrmJcer. (Gegevens ontleend aan „Zo maakt men miljoenen' Ad. Stok, Den Haag). een beperkt aantal internationale auto cn motorsportevenementen. Onder deze evenementen zijn de wedstrijd ^pp de grote prijs van Europa (georganiseerd door de Royal Automobile club), die op 20 juli be gint, en de wedstrijd om de Grote Prijs van Ulster voor motorrenners, die van 8 tot 10 augustus a.s. wordt gehouden. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCII, 13 febr. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 5168 stuks vee, zijnde: 1951 runderen, 278 grasknlveren, 589 vette kalveren, 747 nuchtere kalve ren, 173 schapen, 12 geiten, 53 fok- zeugen, 347 slachtvarkens, 36 lopers, 982 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit als volgt: Melk- en kalfkoeien 7401110: guiste koeien 625875; kalfvaarzen 670960; klamvaarzen 625780; guiste vaarzen 585—775; pinken 450 —575; graskalveren 290440; nuch tere kalveren voor fok. en mesterg 85165; weideschapen 7095; drach tige zeugen 270350; lopers 7088; biggen 3761 gulden per stuk. Siachtrundercn: aanvoer 653 stuks: Extra kwal. 3.203.35; le kwal. 2e kwal. 2.75—2.95; 3e kwal. 2.60 2.70; vette stieren 2.8013.05; worst koeien 2.502.65 per kg. geslacht gewicht; vette kalveren le kwal. 3.153.40; 2e kwal. 2.753.05; 3e kwal. 2.352.55; nuchtere kalveren 1.151.50; slachtvarkens 1.72 1.81; slachtzeugen le kwal. 1.51 1.56; 2de kwal. 1.431.49, alles per kg, levend gewicht; vette schapen 90120; vette lammeren 80110; nuchtere slachtkalvercn 3565 gul den per stuk, Verdere mededelingen: Melk- en kalfkoeien aanvoer nor maal, handel traag, nauwelijks prijs houdend. Guiste koeien aanvoer rui mer, handel rustig, prijzen onveran derd. Jongvee: aanvoer groter, han del vlotter, ruim prijshoudend. Vette kalveren aanvoer redelijk, handel vlot, prijzen hoger. Nuchtere slacht- kalveren aanvoer groter, handel kalm, prijzen lager. Schapen en lam meren aanvoer normaal, handel ma tig, prijzen weinig verandering. Fok- zeugen aanvoer ruimer, handel rede lijk, prijzen ruim gehandhaafd. Lo pers en biggen: aanvoer minder, han del willig, prijzen iets vaster. Slachtvee: aanvoer normaal, handel even vlotter, stijf duurder. Slacht zeugen: aanvoer minder, handel rus tig, prijzen op gelijk niveau. WOERDEN. 13 febr Kaas. Aan gevoerd 3 partgen. Notering 2.42— —2.45. Handel kalm. LEIDSCIIENDAM, Groente An- dgvie 105106; prei 2526: boeren kool 3441; waspeen 2426; witlof 28—30. TER AAR, 11 febr., Groente Witlof I 0.27—0.35; idem 2 0.13—0.29; idem stek 0.020.14.; uien 0.080 09; idem drielingen 0.03; prei 0.18; glas- andgvie 1.21; spruiten 0.56; idem afw. 0.26 alles per kg.; knolselderij 0.17; idem stek 0.020.05, per stuk; boe renkool 1.501.90 per kist.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3