3)e CöidaeSoti/fca/rtf m Sjepilof het steekt zijn neus in Midden-Oosten Het Kremlin is weer actief Grote Vier moeten ervan afblijven Amerika ziet er een manoeuvre in BEZITSVORMING Soekarno zal kabinet „HERSCHIKKEN" NAT O-bevelhebber dineerde met Britse premier K.L.M.-goederen te Boedapest gestolen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14031 i Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. RedacDe 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs I 0.55 p. w. f2.S5 p. mnd_ IJ.— p. kwart Franco p.p.! J.10 Advertenties: 17 et. p mm Telefoontjes i l.'.n De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, heeft gisteren in de Opperste Sow jet (het Russische „parlement") bekendgemaakt, dat Rusland de drie westelijke mogendheden een wederzijds handen-af van het Midden-Oosten heeft voorgesteld. Het voorstel is vervat in een uit zes pun ten bestaand programma, dat aan de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk in Moskou is overhandigd. Er wordt onder meer verklaard, dat de Sowjet-Unie geen concessies of voorrechten in dat gebied tracht te verkrijgen. De Sowjet-Unie heeft geen bases in het Midden-Oosten en wil er ook geen hebben. Zij wil* in de eerste plaats vrede in dit gebied, dat dicht bij haar eigen grenzen ligt, aldus de nota's. landen in het Midden-Oosten zullen eerbiedigen en zich niet zullen men gen in hun binnenlandse aangelegen heden. NIET-INMENGING. De Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zouden als leden van de Veiligheidsraad ge meenschappelijk de vrede in het Mid den-Oosten kunnen verzekerden. Deze vier mogendheden zouden moeten verklaren, dat zij de onafhan kelijkheid en de soevereiniteit van de 17ERLEDEN WEEK is bij de bchan- V deling van de begroting van Bin nenlandse Zaken voor het eerst naast de P.B.O. ook de bezitsvorming een onderwerp van gesprek geweest. In de afgelopen vier jaar is dat nooit het geval geweest, ook niet bij de begroting van Economische Zaken, waar dit onderwerp toen thuis hoorde. De zaak van de bezitsvorming is om meer dan één reden interessant. Ten eerste omreden van de histori sche kabinetsformatie van verleden jaar, toen deze kwestie hierin een zeer grote hoofdrol heeft gespeeld. Men weet het: het verlangen van de K.V.P. ging toen uit naar een apart ministerie voor deze beide aangele genheden; prof. Romme heeft nu in de Kamer verklaard, dat tenslotte hiervan is afgezien uit financiële overwegingen, daar er dan weer een geheel nieuw apparaat zou moeten worden opgebouwd en de noodzaak van bezuiniging ook in het overheids apparaat nu wel gebleken is. Een andere reden waarom deze zaak van de bezitsvorming een inte ressant karakter heeft gekregen, is de in de Tweede Kamer bijna niet meer verhulde eis, dat er in de komende vier jaar op dit gebied nu eens iets uit de bus zal moeten komen. Wij hebben vroeger al eens meer geschreven, dat eigenlijk maar wei nig mensen in het land wisten, dat minister de Bruyn behalve minister voor de P.B.O. ook minister was voor de Bezitsvorming. Bij de jaarlijkse behandeling van zijn begroting in de beide Kamers bleek daarvan ook nooit zoveel. Toch kan men oud-minister De Bruyn daarvan moeilijk een verwijt maken. Prof. Romme heeft daarvoor bij dit Kamerdebat reeds gewezen op de toen nog weinig gegroeide bezits vormingsgedachte, op de gestagneer de Staatscommissie voor de bezitsvor ming en op het ontbreken van een eigen apparaat. Iedereen, die weet, wat het opzetten van een nieuw be drijf kost aan gebreken, fouten en improvisatie met meestal de weten schap, dat men pioniert voor een op volger, zal begrijpen wat dit voor oud-minister De Bruyn heeft bete kend. En hij zal ook beseffen, dat de ze oud-minister in ieder geval de weg heeft gebaand tot de versterkte con structie die thans ten aanzien van dit geval in dit kabinet naar voren is ge komen. NA DE BESPREKING in de Tweede Kamer dient men zich af te vra gen hoe de nieuwe staatssecretaris voor de Bezitsvorming deze zaak nu ziet en hoe hij er iets van denkt te maken. Als wij hem goed hebben beluisterd ziet hij hierin ten eerste een moge lijkheid tot persoonlijkheidsont plooiing en ten tweede tot kapitaals vorming. Het eerste is maar ten dele in het tweede gelegen namelijk in zoverre dat het materiële bezit van eigen dom in geld of goederen de mens naast degene zet, die dat reeds bezat en zijn persoonlijkheid daardoor een steun geeft. Belangrijker is echter, dat de .nens om zich een bepaald bezit te verwer ven moet overstappen van de con sumptieve sfeer naar de investerings sfeer, dat hij daarvoor afstand moet doen van potentiële behoeften, wat een daad is van geestelijke waarde. Men kan er n*' van mening over verschillen of de kapitaalsvorming het uiteindelijke doel moet zijn of de verheffing van de geest. Het gaat erom hoe de nieuwe be windsman, Drs Schmelzer, dit zal trachten te verwezenlijken. En dan is er, naar wij menen, reden om aan te nemen, dat hij deze hele zaak veel breder ziet dan tot nu kon worden gedaa Tot nu toe werd de bezitsvorming alleen gezien in het kader van specifieke maatregelen, omdat, zo zou men het kunnen stel len, de sfeer nog niet gerijpt was. En het is zo, dat het hele regeringsbeleid doortrokken moet zijn van de moge- De zes punten van Sjepilofs voor stel zijn: 1). Het handhaven van de vrede in het Midden-Oosten door ge schillen uitsluitend op vreed zame wijze en door onderhan delingen op te lossen. 2). Niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de landen van het Midden - Oosten en 't eerbiedigen van hun soevereiniteit en onafhan kelijkheid. 3). Afzien van alle pogingen om deze staten te betrekken bij een der militaire blokken, welke rondom de grote mo gendheden zijn gevormd. 4). Liquidatie van buitenlandse ba sissen en het terugtrekken der buitenlandse troepen, die zich op basissen in het Midden- Oosten bevinden. lijkheid tot bezitsvorming als men iets in deze richting zal willen berei ken. Aan de ene kant staan dus de spe cifieke maatregelen zoals de bouw- spaarfondsen, de spaarregeling voor de jeugd en de premiëring van het ambtenarensparen, die op het pro gram van de nieuwe bewindsman schijnen te staan. Maar tegelijkertijd zal de bezitsvor ming moeten worden geïncorporeerd in het gehele regeringsbeleid. Wij bedoelen dit: er zal bijvoor beeld een regeringsmaatregel komen op financieel terrein. Dan zal de staatssecretaris voor de bezitsvorming zich hebben af te vragen of deze maatregel belangrijk is voor de be zitsvorming en of deze niet ten nade le is van de bezitsvorming, bijvoor beeld omdat zij de waardevastheid van het geld zou kunnen bedreigen. Bezitsvorming heeft in verschillende gevallen immers weinig aantrek kingskracht, als de waardevastheid van het geld niet voorop staat. Incidentele maatregelen alleen om de bezitsvorming te stimuleren zullen niet voldoende baten, als bij het al gehele regeringsbeleid de mogelijk heden tot bezitsvorming worden ver waarloosd. Eerst als ook het beleid daarop is gericht en de zaak op gang komt, zul len de specifieke maatregelen spoedi ger effect hebben ten voordele ook van de persoonlijkheidsontplooiing Dat wil nicx zeggen, dat men dit reeds van deze staatssecretaris zal mogen verwachten. Maar wel kan zijn beleid ertoe bijdragen deze ge dachte een vastere vorm te geven. 5). Een wederzijdse verklaring, dat geen wapens aan landen in deze gebieden zullen worden geleverd. 6). Amerikaans-Russisch-Brits- Frans samengaan bij de eco nomische ontwikkeling dezer landen, zonder dat daarbij po litieke-, militaire- of andere voorwaarden worden gesteld, die onverenigbaar zijn met de waardigheid en soevereiniteit van deze staten. AMERIKA NIET GEESTDRIFTIG. President Eisenhowers perschef, James Hagerty, heeft dinsdag de nieuwe voorstellen van de Sowjet- Unie, aangaande het MiddenOosten een duidelijke manoeuvre genoemd om Eisenhowers program voor dit gebied in diskrediet te brengen of geheel en al te verhinderen. Hij zei dit na een onderhoud met de presi dent. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zeiden, dat zij het Russische voostel bestuderen, maar dat hun eerste reac. tie niet geestdriftig is. Weinig ambte naren zijn van mening, dat de nieu we Russische voorstellen tot onder handelingen zullen leiden. TOCH BRITSE KERN-PROEVEN. Groot-Brittannië heeft dinsdag het Japanse verzoek van 30 januari om opschorting van de proeven met kernwapens, die deze zomer in het ge bied van de Stille Oceaan zullen worden gehouden, van de hand ge wezen, aldus is dinsdag van welin gelichte zijde te Londen vernomen. De Britse regering verzekerde Japan echter, dat elke mogelijke voor zorgsmaatregel bij de proeven zal worden genomen. Eigen Duitse atoomreactors Volgens het „Hamburger Abend- blatt" zijn Duitse onderzoekers er in geslaagd een nieuwe atoomreactor te ontwikkelen, die in Duitsland kan worden gebouwd. Tot dusverre moe ten atoomreactors worden inge voerd. Deze ontwikkeling zal het waar schijnlijk mogelijk maken, dat er in aanzienlijk kortere tijd grote atoo n- centrales zullen kunnen worden ge bouwd. Naar een regeringswoordvoer der heeft bekend gemaakt, zal West- Duitsland in de periode tot 1965 drie grote atoomcentrales bouwen, die elk een capaciteit van 100.000 kilowatt zullen hebben. Bij de ontwikkeling van het nieuwe Duitse reactortype werd ge bruik gemaakt van ervaringen, die tijdens de oorlog in Duitsland zijn opgedaan. Beter dan crisis De coalitiepartijen in het kabinet van premier Ali Sastroamjdjojo heb ben gisteren besloten het lot van de regering in handen van president Soekarno te leggen. Imron Rosjadi deelde na afloop van de conferentie der vijf coalitiepar tijen mede, dat alle partijen ermee hebben ingestemd de herschikkir? van het kabinet te voltooien, maar Kadars vertegenwoordiger De commissie voor de geloofsbrie ven van de Verenigde Naties heeft dinsdag met acht tegen één stem ge weigerd de geloofsbrieven van de vertegenwoordiging bij de Ver. Naties goed te keuren. De Amerikaanse woordvoerder, Wadsworth, voerde in zijn betoog te gen goedkeuring aan, dat de huidige autoriteiten aan de macht zijn geko men als gevolg van militaire tussen komst van de Sowjet-Unie, waarvan de strijdkrachten nog altijd in Hon garije gelegerd zijn, hoewel de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties herhaaldelijk op terugtrekking heeft aangedrongen. De Sowjet-vertegenwoordiger in de commissie, Sobolef, zei, dat de rege ring van Kadar de enige in Hongarije is. Met deze regering onderhoudt het merendeel van leden-staten van de Verenigde Naties diplomatieke be trekkingen. De Nederlander mr. C. W. A. Schürmann schaarde zich achter het Amerikaanse standpunt. Een blik in de gevaarlijke sector dat de samenstelling van het nieuwe kabinet van Soekarno zal afhangen. Rosjadi, lid van de Nahdata Oela-; ma (orthodox Islamitische partij), zei, dat binnen enkele dagen een de legatie van tien man naar de presi dent zou gaan om het politieke lot van Indonesië in Soekarno's handen te leggen. Volgens welingelichte zegslieden besloten de partijen geen crisis te weeg te brengen door het kabinet te j laten vallen, omdat zij vreesden dat daardoor een „luchtledig" zou ont staan en de gezamenlijke chefs van staven de gelegenheid zouden aan grijpen om de teugels van de rege ring over te nemen. Politieke waarnemefS uitten de verwachting, dat de herschikking van het kabinet ook Ali Sastroamid- jojo zal heengaan, maar dat dezelfde coalitiepartijen in het kabinet verte genwoordigd zullen blijven met an dere ministers op de diverse posten. Amerik. communisten gaan eigen weg De Amerikaanse communistische partij zal Moskou niet langer onvoor waardelijk gehoorzamen. Zij heeft dinsdag gebroken met de partijlijn voorgeschreven door de Russen, door op de vergadering van de partij met zeer grote meerderheid haar goed keuring te hechten aan haar eigen in terpretatie van de Marxistisch-Le- ninistische grondslagen. De desbetreffende resolutie zegt, dat de partij deze grondslagen zal interpreteren en toepassen „in over eenstemming met de eisen van de Amerikaanse klassenstrijd en de Ame rikaanse democratische traditie". Een woordvoerder van de partij noemde dit besluit een stap in de richting van „een Amerikanse weg naar het socialisme". In de atoomcentrale van Hanford (V.S.) is een deskundige bezig met de installatie van een televisiecamera, die opgesteld is in de gevaarlijke sector, op een plaats waar men moeilijk bij kan komen. Zonder dat er nu mensen gevaar lopen door straling, kan men toch weten, wat er zich bij de instal latie afspeelt. Het toestel is geheel „op lange afstand" bedienbaar; zelfs is er een ruitenwisser op het glas voor de camera aangebracht voor het ver wijderen van condens, enz. Alles is de schuld der contrarevolutionairen De Sowjet-ambassade te Boedapest heeft in antwoord op een Nederlandse nota, waarin om schadevergoeding werd verzocht voor tijdens de op stand in Hongarije verloren gegane reserveonderdelen van vliegtuigen van de K.L.M., meegedeeld, dat de schuld van het verdwijnen van de onderdelen ligt bij de contra-revolu tionairen, die het vliegveld, waar de onderdelen opgeslagen lagen, van 23 oktober tot 4 november in hun macht hebben gehad. Dit is dinsdagavond van gewoonlijk betrouwbare zijde te Boedapest vernomen. In de periode van 23 oktober tot 4 november zijn meer dan honderd vliegtuigen met wapens en Hongaarse oud-officieren uit het leger van ad miraal Horthy te Boedapest geland, aldus de Sowjet-nota. De verantwoordelijkheid voor de verdwijning van de onderdelen wordt door de Sowjet-autoriteiten van de hand gewezen, aldus werd in ge noemde kringen vernomen. Westelijke waarnemers te Boeda pest herinneren er echter aan, dat Sowjet-autoriteiten een paar dagen vóór de revolutie het vliegveld heb ben gebruikt voor de evacuatie van Sowjet-diplomaten en -gezinnen uit Boedapest. Van de zijde van de K.L.M, verne men wij, dat employé's van deze De Atlantische opperbevelhebber, generaal Lauris Nor stadt (midden) in gesprek met de Britse premier Harold MacMillan (links) en de vroegere Labour premier, Earl Clement Attlee tijdens een diner, dat ter ere van de generaal en zijn echtgenote in het Dorchester Hotel in Londen werd gegeven. Eisenhower's doctrine De Russische regering heeft zich gisteravond tot de UNO gewend met het verzoek zich bezig te houden met de „daden van agressie, welke de wereldvrede bedreigen" dc Elsen hower-doctrine inzake het Midden- Oosten, en de Amerikaanse militaire politiek. Het Russisch verzoek was vervat in een brief, die door de Russische plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken Koeznetsof, aan de voorzitter van de Algemene Verga dering was gezonden. Geleidelijk kouder Op een klein depressie, die gister middag met buien en veel wind langs ons land trok, zijn in de voor nacht slechts enkele kortstondige op klaringen gevolgd. Een regenzone, die samenhing met een diepe oceaan- depressie, bereikte reeds in de loop van de nacht ons land. De kern van de oceaandepreesie, waarin een lucht druk van ongeveer 970 mb. voorkomt, trekt over de Ierse Zee in de richting van de Noordzee. Om deze depressie heen zullen westelijke winden gelei delijk koudere lucht gaan aanvoeren, zodat een langzame daling van de temperatuur verwacht wordt. Van wege de nabijheid van de depressie zullen er morgen in ons land nu en dan buien vallen. maatschappij in november hebben vastgesteld, dat reserveonderdelen, nodig voor vluchtuitvoering, en uit rustingsstukken (zoals onderdelen van boordkeukens en dergelijke), tezamen ter waarde van ongeveer 15.000 dollar, worden vermist. Ook wordt nog benzine vermist. Dit nummer beitaat uit 10 pagina'. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIEN. Nu en dan buien maar ook en kele opklaringen. Matige tot krachtige wind ruimend naar west of noordwest. Kouder dan /andaag. 14 Febr. zon op 8.00; onder 17.54; maan op 18.11; onder 7.19. 17.38 V.M. Hooorwaterst^ -*en 15 Febr. v.m. 3.50; n.m. 4. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw -2 C. OSLO sneeuw -4 KOPENHAGEN regen 3 ABERDEEN zwaar bew. 3 DUBLIN motregen 6 LONDEN regen 8 AMSTERDAM motregen 6 PARIJS regen 11 BRUSSEL regen 8 BORDEAUX regen 8 GRENOBLE regen 7 NICE zwaar bew. 5 FRANKFORT regen 5 MüNCHEN zwaar bew. 1 zürich regen 4 GENèVE regen 4 LOCARNO licht bew. -2 WENEN geheel bew. 3 INNSBRUCK zwaar bew. -2 ROME regen 7 MALLORCA licht bew. 4 Korreltje Het is nooit te laat om verstandig te worden. (Robinson Crusoë).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1