Veluwe nieuw tuinbouwgebied? ffiutyemeeAtei JiaCföcfïateti aatwaatdde zifti amfrt DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Prins Bernhard reisde opnieuw naar de Verenigde Staten Belangstelling voor vliegtuig-industrie De Prins der Nederlanden ls fis- teravond verfezeld van sijit particu liere secretaris, dr. F. A. de Graalf, met de „Super-Constellatlon" PH-LK („Neutron") van de KAJVI. van Schiphol naar New-York vertrokken voor een verblijf van enkele weken In de Verenigde Staten. In de Europa- hal op Schiphol heeft Prins Bernhard vlak voor het vertrek van het toestel een gesprek met een aantal journalis ten gevoerd. Na een verblijf an derhalve dag in New York sal de Prins naar Saint Simeons Island in de staat Georgia gaan. In het verloop van de verdere reis zal de Prins de Convair vliegtuigen- fabriek in San Diego bezoeken; ver der naar de „American Enka Corpo ration" gaan, de Amerikaanse tak van de A.K.U., waarvan de fabriek bij Asheville ligt. Vervolgens komt de Fairchild motoren- en vliegtuigenfa- briek in Hagerstown, die de Fokker „Friendship" in licentie bouwt, aan de beurt en tenslotte staat ook nog een bezoek aan de „Republic Avia- Lorre-man spoorloos verdwenen De internationale po li tie-organisa tie Interpol meent de dader op het spoor te zijn van de diefstal, die eni ge tijd geleden in Artis gepleegd werd op zeven kostbare papegaaien. Men zoekt de lorre-man in Duits land, in de plaats Dusseldorp. Hij woont daar althans, maar is in zijn woning sinds de papegaaieiyoof niet teruggekeerd. Ook bij de Duitsers zijn deze dieren een gewilde attractie; men betaalt er te meer veel geld voor, omdat ze op normale, legale wijze niet het land ingebracht kun nen worden. tion Corporation" in New York op het programma. In Los Angeles zal de Prins een televisie-interview ge ven. Aan het einde van de reis zal Prins Bernhard enkele dagen in New York verblijven. Voor het „Kalvin Bul lock Forum" zal de Prins een lezing houden over een nog nader te bepa len onderwerp. Zo mogelijk zal de Prins halverwege de reis enkele da gen vakantie nemen om uit te rus ten. Luchtvaartproblemen zal Prins Bernhard in de Verenigde Staten niet Voor Z.K.H. Prins Bernhard vertrok hield hij een persconferentie, zoals de foto laat zien. aansnijden. „Ik geloof', aldus de Prins, „dat men in de Verenigde Staten ruim begrip heeft voor onze wensen op het gebied van de burger luchtvaart". De regering heeft geen enkel ver zoek gedaan aan Prins Bernhard, ma.ar „indien men mij iets vraagt in Amerika, dan ken ik het standpunt van onze autoriteiten". Zoals eerder gemeld bestaan er plannen om zo de grond daarvoor geschikt blijkt op de Veluwe en in de Gelderse vallei tuinbouwgebieden te vestigen. Dit zou een ontlasting betekenen voor het met ruimtegebrek kampende Westland. Door middel van „doorlichten" van de bodem wil men nagaan of de grond geschikt is voor het telen van tuinbouwprodnkten. In mei hoopt men bij Woudenberg met dit onderzoek, waarvan de kosten op een miljoen worden geschat, te be ginnen. In een te Amersfoort gehouden vergadering, onder voorzitterschap van dr. J. Grashuis, directeur van „de Schothorst", werden gisteren de plannen uitvoerig besproken. Circa zestig afgevaardigden van het depar tement van landbouw, visserij en voedselvoorziening, van landbouwor ganisaties, van coöperaties en voorts landbouwconsulenten, veeteeltconsu lenten en vertegenwoordigers van de tuinbouw woonden de vergadering bij. Honderdduizend monsters. Geschat wordt, dat men honderd duizend grondmonsters zal moeten nemen. Deze worden dan onderzocht in het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonder zoek te Ooster- Prinses Astrid Maud Ingeborg van Zweden Vandaag viert H.K.H. Prinses Astrid Maud Ingeborg haar 25ste verjaar dag, ter gelegenheid waarvan deze foto werd gemaakt op de kroonprinse lijke residentie „Skaugum" even buiten Oslo. beek. Er zullen commissies voor grondonderzoek, gewasonderzoek en een veterinaire commissie worden ge vormd om de uitkomst te beoordelen. Deze commissies zullen nauw contact onderhouden. Het ie de bedoeling richtlijnen voor de toekomst te ver zamelen, vaaraan men ook in andere delen van het land iets heeft. dag In dag uit! Geel hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep ABDIJSIROOP/^ (Advertentie Ook middenstands vrouwen bondslid Gisteravond heeft de afdeling Maas tricht van de Ned. Katholieke Mid denstandsbond op een voorstel van het bestuur besloten de echtgenoten van de middenstands-zakenlieden toe te laten als volwaardig lid. Wel zal voor haar een speciale contributieregeling worden ontwor pen. De echtgenoten van de midden standers hebben een belangrijk aan deel in de uitoefening en het beheer van het bedrijf. Zij hebben dus het volste recht op het lidmaatschap meende de vergadering. Door dit besluit ~:-.i het ledental van de afdeling Maastricht, die 900 leden heeft, waarschijnlijk verdub beld worden. Voor de opbrengst van de contributie van de dames heeft men ook al een bestemming gevon den, in de vorm van een gezinsver zorging, die ten behoeve vam de le den zal worden opgericht. De Maastrichtse bond heeft voorts plannen tot stichting van een eigen gebouw. MR. KOLFSCHOTEN OVER MR. SCHOKKING. In zijn installatierede als burge meester van Den Haag wijdde mr. Kolfschoten ook enkele sympathieke wóórden aan zijn voorganger, mr. Schokking. „Hij heeft zich op bijzondere wijze ingespannen om het belang van de stad te dienen. U zult er begrip voor hebben, wanneer ik mij op deze plaats rekenschap geef van het grote menselijke leed, dat hij in dit ambt heeft verduurd". NEDERLANDSE HANDELSVLOOT IN 1956 MET 86 SCHEPEN UITGEBREID. In het afgelopen jaar is de Neder landse koopvaardijvloot gegroeid met 86 schepen, met 'n gezamenlijke ton nage van 281.598 brt. De vloot breidde daardoor uit van 1.399 schepen met 3.689.111 brt. tot 1.485 schepen met I 3.970.709 brt. Op 1 jan. van dit jaar bestond onze I koopvaardij uit 1.222 motorschepen met in totaal 2.254.498 brt. tegen het vorig jaar 1.133 motorschepen met 'n gezamenlijk tonnage van 2.067.167 j brt. De stoomschepen gingen in het afgelopen jaar in aantal vooruit van 230 tot 231 en hun tonnage groeide hierdoor van 1.618.822 tot 1.713.360. Het aantal passagiersschepen bleef onveranderd en bedroeg op 1 jan. 36 met een gezamenlijke inhoud vani 375.876, tegen het vorig jaar 376.375 brt. 1 Bij ziekte van onderwijzer: Krijgen kinderen les na schooltijd? De Rotterdamse wethouder van on derwijs, de heer A. J. van der Vlerk, heeft enkele revolutionaire voorstel len gedaan met de bedoeling, dat het aantal keren, dat men kinderen we gens ziekte van hun onderwijzer naar huis moet sturen, zal worden ver minderd. Het grote gebrek aan re serve-onderwijzers maken deze maat regel noodzakelijk. Als het voorstel van de heer Van der Vlerk wordt aangenomen zullen kinderen-met- een-zieke-onderwijzer les krijgen van half vier tot half zeven. Dit houdt in, dat sommige leer krachten voor enige tijd overbelast zullen zjjn, aldus de wethouder. Daar om zal het hoofd der school zelf tot deze noodmaatregel moeten over gaan, en het gemeentebestuur be schouwt de regeling niet als bindend. Tijdens een vergadering van inspec teurs en hoofden van scholen gaf de heer Van der Vlerk een nadere uit eenzetting van zijn voorstellen. HERZIENING ONDERWIJZERS. SALARISSEN. Van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen ontvan gen we het volgende bericht: „De bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor het onder wijzend personeel bij het lager on* derwijs heeft met leedwezen en ver ontwaardiging kennis genomen van de berichten in de dagbladen met betrekking tot de op 8 febr. j.L in de commissie gehouden bespreking over de regeringsvoorstellen tot herzie ning van de onderwijzerssalarissen. De commissie wenst zich van deze berichten die, zo al niet geheel on juist, dan toch door hun onvolledig, heid een onjuist beeld gevend, geheel te distancieren. Zij stelt er prijs op mede te delen, dat de besprekingen zich nog steeds in een aanvangsstadium bevinden, dat een goede sfeer in de vergadering aanwezig was en dat de regerings delegatie ten aanzien van geen enkel onderwerp heeft medegedeeld, dat een wijzigingsvoorstel niet in over weging zou kunnen worden geno men". Hoge omzetten tuinbouwveilingen Voor de Nederlandse veilingen was 1956 een goed jaar. Dit blijkt uit de omzet van alle bij het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen aan gesloten veilingen, die in 1956 niet minder bedroeg, dan 530.1 miljoen gulden. Dat is ruim 50 miljoen gul den meer dan in 1955, toen de geza menlijke omzet 479.9 miljoen gulden bedroeg tegen in 1954 439.8 miljoen gulden. Deze omzetstijging komt geheel voor rekening van de groenten: de landelijke omzet hiervan steeg van 285.9 miljoen gulden in 1955 tot 348.6 miljoen gulden in 1956. De landelijke opbrengst van de fruitoogst liep terug van 162.2 miljoen gulden in 1955 tot 1 het afgelopen jaar 154.6 miljoen gul den. i Ook de opbrengst van de aardap- j pelen was het afgelopen jaar belang- i rijk lager dan in 1955; 21.2 miljoen tegen 26.2 miljoen gulden. Onderling blijken er vrij grote ver. schillen op te treden. In de belang rijkste provincie voor het fruit: Gel- I derland, daalde de opbrengst van de I fruitoogst van 42.2 miljoen gulden in 1955 tot 38.1 miljoen gulderj in 1956. Een daling dus van rond 10%. In Zeeland echter steeg de opbrengst van de fruitoogst met ruim 15%, na melijk van 14.3 miljoen gulden in 1955 tot 16.6 miljoen in 1956. In Lim burg daalde de opbrengst van de fruitoogst van 14.7 miljoen gulden in 1955 tot 10.7 miljoen gulden in 1956. TfcKDPfcST* parelwitte tanden en een frisse adem! WIS Aanklacht van ex-secre taris door raad van Heeze behandeld Een lid van de gemeenteraad van Heeze, de heer H. Trouwen, heeft gis teravond in de gemeenteraadsverga dering van Heeze voorgesteld dat voortaan door de gemeente geen on derhandse verkopingen of aanbeste dingen meer gehouden zullen worden. De heer Trouwen deed dit voorstel, naar aanleiding van de nasleep van de rechtzaak tegen de ex-»gemeentese- cretaris, die het vorige jaar wegens het plegen van onregelmatigheden tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Daarna heeft deze aan verscheidene instanties o.a. de officier van justitie te 's-Hertogenbosch, een brief ge schreven, waarin burgemeester, wet houders en leden van de gemeente raad werden beschuldigd van het ple gen van „onregelmatigheden". Uit een onderzoek dat door de districtsre cherche van de rijkspolitie uit Eind hoven is ingesteld, en dat nog niet geheel is afgelopen, is tot nu toe ech ter niet gebleiken dat op enige wijze frauduleuze handelingen begaan zijn. Aangezien het hier de onderhand se verkoop van de inboedel van het inmiddels afgebroken oude gemeente huis betreft, die na door een gemeen teraadslid op waafde getraxeerd te zijn, werd gekocht door de burge meester en enige raadsleden, wilde de heer Trouwen met zijn voorstel toekomstige moeilijkheden voorko men. Voorts werd dooh het raadslid de heer C. Buize voorgesteld de gemeentese cretaris een volle dagtaak te geven, aangezien naar hij zeide, deze func tionaris thans slechts enige uren per week zitting heeft dat gen volledige dagtaak zou rechtvaardigen. Hij meende ook; dat hierdoor her halen van het gebeurde met de ex- gemeente-secretaris voorkomen zou kunnen worden. Dit voorstel werd als kennisgeving aangenomen. Een schande vond tenslotte de heer H. Bosmans 't, dat zowel politie als de accountant die bij het onderzoek is betrokken de gemeente-administra tie een chaos noemden. Hij vroeg b. en w. hier aandacht aan te besteden. De Nederlandse regering heeft besloten 2500 ton pootaardappelen (waarde 650.00) aan het Hon gaarse volk te schenken. Nederland steunt daarmee de hulpactie van de Verenigde Naties. Frankrijk kan tegen het einde van 't volgend jaar zijn eerste atoom bom gereed hemm, zo hebben func tionarissen van het minesterie van defensie te Parijs verklaard. Gemeentesecretaris pleegde verduisteringen De burgemeester van Heino (O), drs. J. W. J. M. van Bemmel, heeft in een bijzondere vergadering van de raad der gemeente meegedeeld dat de gemeentesecretaris D. van der B., naar bij een -onderzoek is gebleken, zich heeft schuldig gemaakt aan onge oorloofde financiële manipulaties. Reeds enige tijd geleden had men in het gemeentehuis te Heino vermoed dat er met de gemeentefinanciën iets niet in orde was. Op 28 januari droe gen burgemeester en wethouders de districts-verificateur op een onder zoek in te stellen. De burgemeester deelde in de raadsvergadering van gisteren mee dat de secretaris tijdens dit onderzoek tot een soort biecht was gekomen en daarna bij de raad het verzoek om ontslag had ingediend. Het verzoek is, hangende het onderzoek, aangehou den. Hij diende vervolgens schrifte lijk het verzoek in hem met ziekte verlof te zenden. De raad heeft van daag dit verzoek ingewilligd. Sedert 8 februari is de secretaris uit Heino verdwenen. Op voorstel vtam b. en w. heeft de raad twee waarnemende gemeente secretarissen benoemd, nl. de heren K. J. Lijfering, eerste ambtenaar ter secretarie van Heino, en S. Sikkes, secretaris der gemeente Dalfsen. De thans mei ziekteverlof gezon den secretaris wordt ervan verdacht zich wederrechtelijk geldsbedragen te hebben toegeeigend en valse handte keningen te hebben gezet. Nog slechts 3250 ton Boter verdwijnt tot de bodem De Nederlandse koelhuizen, die nauwelijks een maand geleden tot berstens toe geladen waren met bo ter, stromen leeg. Van de vijftien duizend ton, die toen in voorraad waren, zijn nu nog ruim 3000 ton over voor verkoop. Een nieuwe insehrijvingstermijn, voor een nieuwe partij van vijftien honderd ton sluit morgen en men kan als zeker aannemen, dat deze hoeveel heid ruim is overtekend. De verkoop in het binnenland heeft de verwachtingen ruim over troffen. Van de vijfduizend top, waar op kon worden ingeschreven, kan men aannemen, dat ze voor het grootste deel in handen van de exporteurs trecht zijn gekomen. 6.750.000 kilo, die voor een vastgestelde prijs door de grossiers werd afgenomen, is geheel in het binnenland afgezet; Het is nog niet bekend, of het restant van ruim drieduizend ton alleen tegen een vastgestelde prijs voor het binnen land wordt bestemd, of dat ook van deze hoeveelheid een deel via in schrijving zal worden afgezet. In de Haagse raadszaal heeft mr. H. A. M. T. Kolfschoten maandagmiddag het ambt van burgemeester van 's Gravenhage aanvaard. Op de foto ziet men v.Ln.r. wethouder C. H. P. W. van den Oever, mr. G. E. van Wal- sum, burgemeester van Rotterdam; mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de nieuwe Haagse burgemeester; mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam en mevrouw Kolfschoten na de ambtsaanvaarding.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8