Gezonde agrarische ontwikkeling naast hoogwaardige industrie Het eerste katholieke B - koloniehuis gereed JliateC Gty CLmótetdam ópaediy Maat Geen hoger personeel in bestuur bedrijfschap Nederlandse radar tegen Am. geleide projectielen? Met Caapt fiatd met de financiën ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 LANBOUWCONGRES K.V.P. TE UTRECHT ZELFSTANDIGHEID VAN DE LANDBOUWER IN HET GEDRANG Financiering het grote struikelblok Te Utrecht is vandaag het agrarisch congres van de Kath. Volkspartij ge houdendat tot doel heeft de situatie ln de landbouw onder ogen te xien. Daarbij zijn aan de hand van de in leidingen van mr. Ph. C. van Campen uit Eindhoven en van mr. T. Brou wer, secretaris van de K.N.B.T.B. te Den Haag de lijnen vastgesteld van betgeen in de naaste toekomst dient te gebeuren. Mr. van Campen heeft in zijn in leiding de betekenis geschetst welke de landbouw heeft voor de volks welvaart. Daarbij heeft hij de eco- nomisch-finantiële situatie van ons land in ogenschouw genomen. In het eerste deel van zijn over zicht stelde mr. van Campen, dat de gezinsinkomsten van de landbouw per ha. sinds 1949'53 sterk gedaald zijn en wel tot de helft van de ge middelde inkomsten van de periode. Tegelijkertijd steeg het nationale in komen van 104 tot 133, d.i. met 28%. Anders gezegd: het aandeel van de landbouw in het nationaal inkomen daalde van 1952 tot 1955 van 14% tot 11%. De fout om in 1951 zowel het huur- als het landbouwprobleem op te lossen, doet zich nu nog sterker gevoelen. Maar de eis is dringend, er moet een forse ingreep in de inko mensverdeling komen, het landbouw schap heeft daaromtrent ingrijpende voorstellen gedaan, die betreffen: vergoeding van de arbeid van de boer, verbetering der landarbeiders- lonen en de definitieve sanering van de reële vergoeding der eigenaars- lasten, welke verhoging langs de weg der geleidelijkheid tot stand moet komen. Het aandeel dat de boeren opeisen om hun verminderd inkomen en ach terstand in de welvaart te kunnen inhalen bedraagt ƒ120 miljoen (op de consumenten) en ƒ245 miljoen uit het Landbouw-Egalisatiefonds ofwel de belastingen. Rijksuitgaven omlaag! Mr. van Campen realiseerde zich zeer goed, dat dit plan problemen schept. Vooreerst bezag hij dit be roep op de consument in het kader van de loon- en prijspolitiek. De kare dat het indexcijfer boven het aan vaarde maximum van 114.5 zal stij gen is aanwezig. Maar dan zal re kening moeten worden gehouden met het aandeel der boeren in de inko mensverdeling. Wat de budgetaire consequenties betreft, stelde mr. van Campen voorop dat de Rijksuitgaven omlaag moeten. Maar dan moet men in de totale bezuiniging rekening houden met de noodzakelijke verho ging van ret L.E.F. Doch die hogere uitgaven vormen geen budgetair, maar een monetair probleem, het vinden van het kapitaal. Spreker ziet als enige mogelijk heid het gedwongen sparen, hetzij in de vorm van belastingverhoging, het zij als gedwongen leningen, gepaard met geblokkeerde rekeningen bij banken en spaarbanken. Daarnaast moet de beperking van de investe ring gehandhaafd blijven. Ten slotte drong mr. van Campen aan op spoedige herziening van het landbouwbeleid, omdat de liquiditeit in de landbouw achteruit gaat. De credieten en voorschotten zijn ge stegen van 740 miljoen in 1952 tot 3 miljard in 1956. Zelfstandigheid in gevaar. Mr. T. Brouwer, secretaris van de Kath. Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond, heeft in zijn uitvoerige re de ernstig gewaarschuwd tegen de gevaren uit de hoek van de Partij van de Arbeid, die de zelfstandig heid van de boer bedreigen. Hjj wees hierbij op het socialisti sche partij-congres, dat een groot aantal wettelijke voorzieningen aan beval, betreffende de structuurver betering, en op de uitlatingen van vooraanstaande figuren als minister Mansholt, ir. J. A. Emmenes en mr. In 't Veld. Deze laatste verklaarde in het parlement, dat de grond eigen lijk gemeenschapsbezit zou moeten zijn. „Over de opvattingen der socialis ten behoeven wij ons geen enkele illusie te maken", aldus mr. Brou wer, het K.V.P.-congres aansporend tot ernstig beraad. In socialistische kring wil men de oplossing der boerenproblematiek vinden in de structurele aanpassing volgens normen. Wat het verleden aan fundamentele structuren en cul tuurwaarden heeft doorgegeven speelt een ondergeschikte rol. In tegenstelling tot de inzichten van de Party van de Arbeid-kop stukken, poneert mr. Brouwer als de opvatting uit katholieke kring, dat de structurele aanpassing zeker niet in de eerste plaats een zaak is van alleen maar techniek en economie. De individu zal voorop moeten staan en de aanpassing zal in de eer ste plaats een taak van de individu en het hem omringend gezin zijn, d.w.z. aan het persoonlijk initiatief en de persoonlijke verantwoordelijk heid van boer en gezin zal uitdruk kelijk de voorrang moeten worden verleend. Niet slechts nationaal belang. De handhaving van de zelfstandig heid van de boerenstand is stellig niet alleen van betekenis voor de werkers op onze agrarische bedrijven maar ook voor de gehele Nederland se volksgemeenschap in West- Europa. Mr. Brouwer stelt dan ook, dat het bereiken van een gunstige land bouwstructuur in de eerste plaats zal moeten geschieden door bevordering Jmeelinyen meet hetkenfraat van de vakbekwaamheid en het ver antwoordelijkheidsbesef van boer, gezinsleden en arbeiders. Dit is naar zijn overtuiging veel belangrijker dan wettelijke eisen betreffende mi nim um-bedTij fisgrootte. Het is in de practijk niet mogelijk de eis van minimum-grootte te han teren, omdat de oppervlakte cultuur grond slechts een van de vele facto ren is, die de levensvatbaarheid van een agrarisch bedrijf bepalen. Het zelfde geldt voor de norm der mini. mum-arbeidsbehoefte, omdat deze af hankelijk is van persoonlijke interes sen en capaciteiten. Uitvoerig toont mr. Brouwer vervolgens aan, dat on derwijs en voorlichting de belang rijkste middelen zijn om tot de ge wenste structuur verbetering te ko men. Zij zijn ook in overeenstemming met de zelfstandigheid en eigen ver antwoordelijkheid van de individuele boer, zoals deze in het K.V.P.-pro- gram zijn vastgelegd. Mr. Brouwer besloot zijn beschou wingen over de vraag of de zelfstan digheid van de boerenstand veilig is in het werkprogram der K.V.P. dan ook met een volmondig ja. rnfwm- iasrpc^na r, p«i "i i«r i" 1 lijf Het tweede motel van ons land, aan de snelweg Den HaagAmsterdam even buiten de hoofdstad, nadert zijn voltooiing. In april hoopt men het eerste deel in gebruik te kunnen nemen. Dit eerste deel bestaat uit een hoofd gebouw met twee vleugels; in het najaar zal er dan nog een tweetal vleugels bijgebouwd worden. Vlak bij het motel komt nog een benzine- en service-station. Op de foto zien we het motel, zoals het op het ogenblik Isj Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. MatrassenmakeriJ - Stoffeerderlj Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie) HUIZEN ROND GEZELLIG DORPSPLEIN Op de grens van GoirleTilburg is thans het eerste katholieke b-kolonie- huis en het eerste kinderherstellings oord zo goed als gereed gekomen, ciële consequenties beschouwde het architect J. de Bedaux uit Goirle een dorpje gebouwd, waar ongeveer 85 kinderen voor een periode van 6 maanden of langer kunnen worden opgenomen. De verzorging van het huis is toe vertrouwd aan de Zusters Dochters van O.L. Vrouw van het H. Hart uit Tilburg. Het b-koloniehuis of kinderherstel lingsoord is bestemd voor kinderen, die meer verpleging en meer indivi duele verzorging behoeven dan de gewone koloniehuizen bieden. Tot nu toe waren de katholieken verplicht hun kinderen, die meer ver pleging nodig hadden te zenden naar neutrale huizen, omdat er geen ka tholiek b-koloniehuis bestond. Aangezien zy daar dikwijls 6 of meer maanden moeten blijven, lag het voor de hand, dat men de kin deren liever in een katholiek milieu verpleegd zag. Niettegenstaande de grote finan- cile consequenties beschouwde het Nederlandse R.K. Huisvestingcomité, dat de katholieke kinderuitzending in een groot deel van Nederland ver zorgt, het als een plicht aan deze noodtoestand een einde te maken. Het eerste Kath. b-koloniehuis, be stemd voor kinderen uit het gehele land is gebouwd in samenwerking met de stichting „Kleuterheil", dat eveneens onder leiding staat van de kinderarts, de directeur-geneesheer dokter J. Keyzer. In tegenstelling tot de vroegere koloniehuizen voor 100 of 200 kinderen met grote eet- en slaapzalen, zal „St. Godelieve", zo als dit kamp heet een meer intiem en huiselijk karakter dragen. Dit be reikte men door rond het dorpslein 6 huizen te bouwen, bestemd voor 12 kinderen, 0 jongens en 6 meisjes en twee kinderverzorgsters. Aan de oost kant komt een kapel, terwijl aan de westzijde het raadhuis en hoofdge bouw staat, aansluitend een kleine openluchtschool waar de kinderen en kele uren per dag onderwijs ontvan gen. In de toekomst hoopt men op het zelfde terrein te beginnen met een zeer moderne openluchtschool voor BH de nieuwe mode ven kinderkleding ln Engeland breekt de tendens door om tweelingen leder een eigen persoonlijkheid te geven Men wil alstappen ven het oude gebruik belde kinderen op detelfde wtke te kleden en ook bet heer eender te knippen. Op de foto riet men een meisjestweeling, het llnker- melsle is gekleed ln een vrolijk somerjurkje en het hear Is niet gekortwiekt goals bij het meisje rechts, dat een vrolijk speebchort draagt met een geborduurd hartmotief. Verkeerspiraten met loszittende wielen en een koppeling met scheuren Grote roekeloosheid en gebrek aan verantwoordelijkheid tegenover an dere deelnemers in het verkeer: on getwijfeld zijn dit de termen, die de rechter over enige tijd zal gebruiken tijdens de veroordeling van twee chauffeurs, die gisteren op de rijks wegen AmsterdamDen Haag en AmsterdamUtrecht werden aange houden door de rijkspolitie. De éne vrachtwagen reed in grote vaart met een aanhangwagen over de weg. Toen de agenten bemerkten, dat er iets verkeerd ging met de aan hangwagen, die naar het hun scheen onder zijn zware last leek te bezwij ken, maanden zij de chauffeur tot stoppen. Zij ontdekten daarop, dat er in de koppeling, de ijzeren verbin- dingsbalk, vier scheuren zaten en dat de aanhangwagen ieder ogenblik zou kunnen losschieten. Nadat de wagen naast de rijweg was neergezet kreeg de onfortuinlijke chauffeur een pro ces-verbaal. De andere verkeers-,.piraat" reed in een personenauto, waaraan een aanhangwagen was vastgemaakt. De wielen maakten zo'n kronkelende gang, dat ook hier de politie er de voorkeur aan gaf om de chauffeur een ogenblik te laten uitrusten. Toen bleek, dat de wielen zó los zaten, dat ze binnen niet al te lange tijd van de assen konden lopen. Het vehikel was er zo bar aan toe, dat het in op dracht van de officier van justitie vernietigd zal worden. ongeveer 100 Tilburgse en Goirlese kinderen. Het project komt op een millioen, waarvan het R.K. Huisves tingscomité 50.000 gulden en de pro vincie Noord-Brabant bijna 70.000 gulden voor hun rekening nam. Van de SUS-actie verwacht men nog een bedrag van een ton. Naast leningen blijft er nog een te kort van twee ton. In een zitting van de Sociaal Eco nomische Raad is het vraagstuk van de vertegenwoordiging van hoger personeel in het bestuur van het be drijfschap voor de rayon-industrie in discussie gebracht. Volgens het advies zal het bestuur van dit bedrijfschap worden gevormd door negen leden aan te wijzen door de vereniging van rayon-fabrikan ten en negen leden aan te wijzen door de werknemersorganisaties. Uit de raad was het voorstel gekomen de tiende zetel te doen bezetten door de organisaties van het hoger perso neel. In dit verband wees men op de vereniging van hogere personeel in de rayonindustrie. Jeugdige bende te Bergen op Zoom Twee elfjarige en een negenjarige jongen zijn door de politie te Ber gen op Zoom aangehouden, omdat zij zich geregeld aan diefstal hadden sdhuldig gemaakt. Eén van de elf jarige jongens werd door een siga renhandelaar in zyn winkel betrapt op het moment, dat hij een sigaren aansteker wegnam. De kinderpolitie ondervroeg de jongen en al spoedig bleek, dat deze samen met zijn vriendjes een reeks van diefstallen had gepleegd. Zy haalden pakjes si garetten uit winkels weg, ont-vreemd- den gereedschappen uit in aanbouw zijnde woningen en lichtten offer blokken in enkele kerken. Het ge reedschap gebruikten zy om de offer blokken te vernielen. Ruil van: „Op het ogenblik hebben wij van alle landen de beste radar". Aldus sprak de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, enige tijd geleden op een in Washing ton gehouden persconferentie. Hfj voerde toen inleidende besprekingen over de ruil van Nederlandse radar vindingen tegen door Amerika ont worpen geleide projectielen. De staatssecretaris bracht toen een bezoek van een week aan Amerika. Nederlands belangstelling richt zich vooral tot geleide projectielen die door de vloot meegenomen kunnen worden ter bestrijding van vijande lijke vliegtuigen. De opleiding der Nederlandse legereenheden, die even tueel van de projectielen gebruik zul len gaan maken, zal waarschijnlijk op Amerikaanse proefterreinen plaats vinden. Ons land zal voornamelijk vindingen op het gebied van de lange-aflstand-radar hiertegenovei kunnen stellen. De volgende besprekingen zullen door deskundigen worden gevoerd. Eerloze dood bekroont een roemruchte historie H. M. Van Galen en Banckert verkocht Gisteren heeft de inspecteur van de domeinen te Alkmaar, de heer H. Bakker, in „Het Wapen van Heems kerk" bij inschrijving verkocht, de torpedobootjagers H.M. van Galen en en H.M. Banckert, twee oudgedienden van de Koninklijke Marine, die in de jaren 19411942 op de werf van Den ny en Bres ltd te Dumbarton werden gebouwd. De schepen hebben beide nog dienst gedaan in de strijd in de wateren rond Korea, maar zijn sinds kort door de Koninklijke Marine op gelegd. De Banckert werd gekocht door de Belgische slopersfirma Jos de Smedt te Antwerpen voor de prijs van 501.000 en de Van Galen werd eigendom van de industriële onder neming n.v. Frank Rijsdijk te Hen drikIdoAmbacht voor de prijs van 486.566 en blijft dus in Neder land. Op het ogenblik liggen de schepen nog in de marinehaven van Den Hel der. Het casco van de Banckert zal Nederland niet mogen verlaten. Het schroot echter wel. De Banckert zal dus in Nederland gesloopt moeten worden. Dit zal gebeuren te Rotter dam, waarheen de schepen ook de Van Galen zal worden gesloopt onder toezicht van de douane een dezer dagen zullen worden versleept. De schepen zullen de schatkist meer dan een miljoen rijker maken, om dat op de verkoopprijs door de inspec tie der domeinen een 'heffing van tien procent gelegd zal worden. De 24 bil jetten, die als inschrijvingen waren binnengekomen, waren alle afkomstig van slopersfirma's en me taalhande laren. De heer Car ansa, die vorige week in Alkmaar de negen mijnenvegers heeft gekocht, had ook een bod op deze torpedobootjagers gedaan. Hij bleef echter beneden de bovenge noemde biedingen. De heer Caransa deelde nog mee, dat hij inmiddels drie mijnenvegers heeft doorverkocht aan Nederlandse firma's, die sleepboot diensten op de Rijn in Duitsland on derhouden. KORTE golf De politie van Detroit heeft don derdagavond een zekere Gary Taylor gearresteerd, die er sedert Kerstmis een gewoonte van maakte om des avonds vanuit zijn auto op voorbij gangsters te schieten. „Ik kan er niets aan doen, ik moet op vrouwen schie ten", zei deze vrouwenhater. Vertegenwoordigers van Japan en Polen hebben vrijdag een gemeen schappelijke verklaring getekend, waarbij de staat van oorlog tussen beide landen beëindigd wordt en nor male betrekkingen tussen de twee landen worden hernieuwd. Bij een botsing tussen twee vrachtwagens bij Toemodi aan de Ivoorkust zijn 24 personen omgeko men en dertig gewond, van wie twaalf ernstig. Een Indisch vliegtuig, dat boven het Naga-gebied vloog voor het af werpen van levensmiddelen, is tegen een bergtop aangevlogen. Men vreest, dat de acht inzittenden om het leven zijn gekomen. In Philadelphia, op twee na de grootste stad van de Verenigde Sta ten, gaat men een elektronisch brein gebruiken voor de geleiding van het verkeer door de binnenstad. Het ap paraat ontvangt van verschillende punten gegevens over de verkeers intensiteit en regelt daar naar de ver keerslichten. Tengevolge van de storm is het Duitse schip „Stralsund" vrijdag avond voor de Engelse kust ten zuid oosten van Sunderland gezonken. Alle opvarenden werden gered door de Britse treiler „Olvina". De Franse treiler „Rose Mys tique" (69 ton) wordt sedert de zware storm van maandag in de Ierse Zee vermist. Het schip, dat af komstig is uit Lorient, had zeven man aan boord. Het achtste bemanningslid was daags voor de storm opstak ziele geworden en in Dublin aan wal gezet. De waardigheid van de City van Londen was donderdag tijdelijk zoek toen banklopefs de bank of England uit holden met het grootste financiële nieuws van 't jaar, namelijk de verlaging van het disconto van 5.5% naar 5%. Het disconto was sinds februari 1956 ongewijzigd Op de foto ziet men de uitgang van de bank of England na de bekendmaking.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6