Met de ten.de taan uit Nadat gracht straat werd 1 werd de Papenstraat een gracht HUIBERS i*i, BEDRIJFSAUTOMOBIELEN aiiiiiiiiiiiuiiuu ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURAN'I PAGINA 10 Na ruim drie en een halve eeuw Enige tijd geleden hebben we be leefd, dat de Papengracht in een straat veranderde, omdat de overhuif de gracht werd gedempt en er dus niets over was, dat de naam Papen- gracht rechtvaardigde. Omgekeerd hebben employe's van de gemeente gistermiddag er voor gexorgd, dat de gehele straat naar buiten zijn naam blijft houden. Het eerste deel tot aan de Langebrug heette n.l. nog steeds Papenstraat in tegenstelling tot de tweede helft. Dit gaf aanleiding tot veel verwar ring. Bezoekers van Leiden, die naar de Papengracht waren verwezen, konden in de Breestraat de juiste in gang niet vinden, omdat zij door het bordje „Papenstraat" werden mis leid. Aan de andere zijde deden zich dezelfde misverstanden voor. De bewoners aan beide helften va de Papenstraat, die menige inlich ting moesten geven, bevestigen dit. Daarom heeft het college van b. en w. onlangs besloten er een totale „Papengracht" van te maken. Het was gistermiddag dus een his torisch moment toen de naamborden op de hoeken van de Langebrug en de Breestraat werden gewijzigd. Zoals u twee weken geleden in de rubriek „Leiden uit de lucht" heeft kunnen lezen kom/t aan het eind van de zestiende eeuw de naam „Pa penstraat" voor het eerst voor. In 1668 kwam de verbinding met de Papen gracht, die liep tot de Lange brug, tot stand. Na ruim drie en een halve eeuw is dus nu aan de „Papen- straat" een einde gekomen. Voor de bewoners, die wellicht briefpapier en visitekaartje moeten veranderen is de wijziging minder leuk. De Stille omgang 10 maart a.s. Indrukwekkender dan alle optoch ten en processies met wimpels en vanen, met schitterende kleren en paramenten, onder klokgelui en mu ziek uit- en voorttrekkend is de Stil le Omgang van Amsterdam. Want in de stilte hit een mens zijn innerlijke wezen veel sterker en heftiger dan temidden van pompa, zwier en ru moer. Zou Gods Voorzienigheid het zo geleid hebben? Want wat eens nood zaak was alle processies waren verboden is nu een onschatbaar voordeel gebleken. Stilte is immers niet iets negatiefs, niet de afwezig heid van leven of geluid o neen ze heeft een stem, of liever: zij kan een stem hebben zwaarder en doordringender dan alle geluid; zij is iets positiefs, een rijkdom, zy is geladen met veel meer kracht en energie dan de meest sonore kla roenstoot of sirene. Worden we dat niet gewaar, wanneer we bijv. luis teren naar een mooi muziekstuk? Niet bij de krachtige fortissimo's, maar vaak juist bij de bescheiden en steeds zachtere pianissimo's wordt ze indringender, emotioneler, aan doenlijker. Daarom is het meemaken van de Stille Omgang iets unieks in heel het wereldgebeuren. Want overal ont vlucht men de stilte en zoekt men het gedruis en lawaai, wat een mens zo leeg en arm kan maken. Hier zoeken wij de stilte! En nergens wordt tevens zo gebeden, zo gede monstreerd, zo gehuldigd als in de vroege morgenuren wanneer schijn baar alle huldiging en demonstratie ontbreekt. Stil, heel stil schuifelen de voeten van de tienduizenden over het asfalt van de Amsterdamse straten. En daardoor juist wordt dit alles tot een ontzaglijk feit, vol innerlijke be wogenheid en zonder hoera-midde- Burgerlijke Stand Geboren: Gerardius Jospehus Al- phonsus Maria, zn. v. G. J. M. de Wolf en J. L. Diekman; Erik, zn. v. C, Ligtvoet en E. P. J. Penseel; Cor nells, zn. v. G. P. van der Weijden en G. M. Rusters; Anna Cornelia Ma ria, dr. v. G. P. van der Weijden en C. M. Hoogkamer; Grietje Janneke, dr. v. M. H. Sierink en J. A. Sant man; Wytske Dominica, dr. v. H. Co- lenbrandere en A. S. Hers; Geertrui- da, dr. v. H. Sohalk en M. Groene- veld; Franciscus Cornel is, zn. v. C. Schouten en F. G. Meeuwenoord; Samuel, zn. v. J. van Heijningen en A M. Boom; Jannetje Al bert in a, dr. v. C. Varkevisser en J. Verdoes; Cor nells, zn. v. C. Schouten en G. van der Zwart; Johannes Hendrikus, zn. v. S. L. Steertbeek en M. J. van Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Geboorteaankondigingen Klaveren; Gertruda, dr. v. L. van Rijn en A. Hoevenberg; Johannes Jozef, zn. v. J. P. Hoogervorst en J. J. A. Hijdra; Elisabeth, dr. v. M. M. Moer- kens en H. H. Fielemon; Boudewijn E verhard Caspar, zn. v. Th. H. Evers en W. C. Zechner. Getrouwd: J. Guérin en J. Bonarius P. de Water en E. M. Koevoet; J. P. J Ramb en C. J. van Steenbergen; M. V. Boon en E. Stranders. Overleden: J. van den Eijkel, wed. van: L. Noort, 85 jr.; E. Zwart man, 65 jr.; F. Gulay hsvr. van: I. Boom, 64 jr.; H. M. E. Meijer hsvr. van: A. G. Rijkelijkhiudzen, 71 jr.; E. Stikkelorum man, 74 jr.; G. Wagemans man, 84 jr. j/e TENTOONSTELLING 7 tlm 16 FEBRUARI Geopend: werkdagen 10,00-17.00 uur en 19.30-22,30 uur Zondag 10 en Zalerdag 16 lebniari 10.00-18.00 our Advertentie. Slrdilf eetlnxt bij kinderen... belemmert hun normale ontwik* Leling*, Sarco-globine herilell «nel do eetlust, geeft gezonde kleur en bevordert sterk normale groei. ÉÊk Sarco-globine AAGT UW APOTHEKER OF DROGIST omsntislfing (Advertentie). GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer be Leiden is heden geveild: Het herenhuis met schiuur, erf en tuin Marislaiam 1, hoek Rijnsburger- singel. in bod 20.200 koper: C. J. Jonk te Leiden, q.q. voor 20.200; het woonhuis met erf Rijndijkstraat 94, m bod: 2.600 koper: J. H. J. Pierrot te Leiden, q.q. voor ƒ2.600. Leidse Universiteit Geslaagd voor het semi-artsexamen dt heren J. T. C. Bakker te Alphen; R. J. Gobius te Leiden; J. E. Thomp son (USA) en G. M. Weitzner (USA). Geslaagd voor het artsexamen de heren R. Giel te Den Haag en B. W. G. M. Schaap te Venlo. len, welke vaak het gemis aan ware devotie en goede zielsgesteltenissen moeten camoufleren. Geen enkele processie is zo wars van de zucht om aan de mensen op te vallen als deze want hier in de nacht wordt de processieganger slechts door God opgemerkt. Geen enkele processie pok is zo schoon omdat hier in de nacht alle uiter lijke bekoorlijkheid ontbreekt. En daarom, wilt gij, katholieke mannen, op de juiste wijze aan een processie deelnemen? Vruchtbaar en i met de blik van Gods welbehagen? Sluit u dan 10 maart aan bij de Leid se processie van de Stille Omgang. Volgt gij uwe vaderen en dat uw kinderen u mogen volgen. Het is een van de beste lessen welke gij hun kunt leren! Pastoor VAN SCHALEN O.F.M. ^Jifyiwaag. Duizenden gaan dagelijks door de •traat en kijken vanaf de brug neer In de kleine kolk, waar vlssera- schuitjes en binnenschepen liggen te wachten. Het is zeker een be kend plekje, waarop we deze week de lens hebben gericht. We bekeken het alleen van een punt, waar men niet iedere dag gaat staan, temt] men daar langs het water woont In welk snei-groelend dorp plaatst n deze brug en hoe heet de straat, waarin hi) ligt De vorige week De Nederlands Hervormde Kerk te Llsse, de oude witte kerk op de hoek van Hereweg en Achterweg werd door velen herkend. De op gave was ook niet so moeilijk. (Daarom is de vraag deze week wat minder eenvoudig). De gelukkige winnaar was J. L van Eeden, Heereweg 180 te NoordwiJkerhout HU krUtt de waardebon van vU' gulden toegezonden. Wat U moet doen SchrUft D gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puxilere- d actie van ome courant welk plekje D in deze foto meent te herkennen- En vergeet vooral niet Uw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilUkbe- den en behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. In bezit van redactie zUn. Vsetuiifdet date pieflfieti uit CitiaCeutn AL ««n tijdje heeft onze huis- vrouw zich geërgerd aan een lelijke, kaal afgesleten plek in het linoleum op de slaapkamer. Als er dan op een dag zowaar een gat in gekomen blijkt te zijn, besluit ze, dat er wat aan gedaan moet worden. De rest van de vloerbe dekking ziet er nog te goed uit, om geheel vervangen te worden. Dus moet die kapotte plek eruit en door een nieuw stuk linoleum vervangen worden. Onze practische huisvrouw gaat hierbij als voLgt te werk: om de versleten plek heen wordt het linoleum met een sdherp mes rechthoekig uitgesneden. Dit uitgesneden stuk legt zij op het nieuwe stuk linoleum en tekent de omtrek daarop precies na. Volgens de getrokken lijnen wordt het netjes uitgesneden. Nu neemt zij stevig pakpapier en knipt daarvan een rechthoek uit, die aian alle kanten ongeveer 5 cm. groter valt dan het uitgesne den stuk linoleum. De uitste kende randen warden met velpon of houtlijm ingestreken. Daarna schuift zij het papier voorzichtig onder het uitgesneden gat in de vloerbedekking en drukt het linoleum stevig aan op de met lijm bestreken randen van het papier. Er hoort wel even wat geduld toe, om de tijd af te wachten tot het goed vastgeplakt zit. Nu worden ook het midden stuk van het papier en de onder kant van het nieuwe stuk lino leum met lijim 'bestreken, waar na een en ander stevig op elkaar wordt gedrukt. I J voelt wel, dat dit een werkje is, dat grote nauwkeurigheid vereist, aangezien het ingeplante stuk linoleum op de millimeter na precies in het gat moet pas sen en nergens mag „gapen". Onder druk moet het zaakje mi ROZE EN WIT VOOR DE LENTE Op deze foto ziet U een vrolijk lentejurkje van roze-wit gestreept Soedankatoen ontworpen door Jenifer Lee. Het jurkje heeft een ruime en geplooide rok en wijd openslaande kraag terwijl in het midden aan de voorzijde een rij knoopjes recht van boven naar be neden loopt als garnering. Uit de keuken geklapt LUter Appelen met schuim. 2 Eiwitten, 70 gr. boter, 100 gr. suiker, 10 kleine bellefleurs of foudreinetten, 4 eetlepels abri- ozenmarmelade, 50 gT. poeder suiker, 10 amandelen. Boter en suiker samen smelten en lichtbruin branden; hierbij de in dunne lange schijfjes gesne den appelen voegen en deze plm. 10 minuten laten stoven. De mas sa overdoen in een beboterde, vuurvaste schotel. De eiwitten met de marmelade en 40 gr. van de poedersuiker stijfkloppen, de appelen er mede bedekken, de rest van de poedersuiker en de fijngesnipperde amandelen er over strooien en het gerecht in de oven lichtbruin bakken. Pan vis. 1. kg.Schelvis of ka/beljauw, 20 a 25 gr. zout, 1% kg. rauwe aardappelen, 80 gr. boter, 2 a 3 De goed schoongemaakte vis in moten snijden, deze van graat en huid ontdoen en met zout in wrijven; de uien fijnhakken en in ongeveer 20 gr. boter bruin fruiten. Een ovale, vuurvaste schotel met 'boter bestrijken, hier in, in lagen, de aardappelen, de stukken vis en de gefruite ui leggen. De bovenste laag moet uit aardappelen bestaan. Op elke vislaag stukjes boter leggen, waarvan men echter genoeg moet overhouden am de bovenste laag mee af te maken. De melk of het water over de bovenste laag gie ten en de bovenkant afmaken met paneermeel en kleine stuk jes boter en de panvis met een deksel op de pan of schotel of onder herhaaldelijk bedruipen, gaarstoven yK a 1 uur). Men kan de panvis ook van visresten en wat gestoofde aardappelen berei den. goed drogen. Als het netjes ge beurd is, zal er daarna weinig van de reparatie te zien zijn. Mochten er onverhoopt toch nog kleine oneffenheden waar te ne men zijn, dan kunnen die bijge werkt worden met wat stopwas in de kleur van het linoleum. In een slaapkamer kan men met deze geplakte reparatie zeker wel volstaan. Iets anders is het in een kamer, waar veel gelopen wordt. Daar zou men ten over vloede het ingezette stuk met wat kleine spijkertjes kunnen vastmaken. Natuurlijk is het dan niet meer geheel onzichtbaar, maar het zit wel veel steviger. |V[u wij het toch over plakken hebben, wil ik nog even ver der gaan. U weet natuurlijk, dat u gebroken aardewerk, porselein en zelfs glaswerk met velpon heel goed kunt lijmen, ais u er maar voor zorgt, dat de breukvlakken goed schoon en volkomen droog zijn en dat u, als het reeds eer der geplakte breuken betreft, de oude lijm er eerst af moet halen. Maar weet u ook, dat er, nu er steeds oneer en meer plastic voor werpen in gebruik komen, ook speciale plasticlijm in de handel is gebracht? Deze wordt net als velpon in tiibes verkocht en de gebruiks aanwijzing vindt men erbij. Om plastic te repareren, kan men zich echter ook van aoeton bedienen. Het klinkt raar, als men bedijkt, dat plastic in ace- ton oplost. Maar eigenlijk is het juist heel logisch, want als men enkele druppels aceton tussen de breukvlakken laat vallen en men drukt die daarna snel en stevig tegen elkaar aan, dan zult u zien, dat ze onbreekbaar „samensmel ten". U kunt niet alles weten Kaarsen druppelen niet als men deze voor het gebruik in sterk gezouten water legt. Bescherm uw behang als een kinderbox er dichtbij staat, door er een stuk hardboard tegen te plaatsen. Beplakken met aardige plaatjes. Wordt u door het strijken ver moeid, schaft u een strijkijzer aan met aluminium zool. Een normaal strijkijzer weegt ongeveer 3 kg., dit ijzer slechts 1.2 kg. Gaat u met vac an tie, schaft u een reis- strijkijzertje aan, verpakt in kof fertjes. Het handvat is afschroef- baar. U hebt er veel gemak van. Indien de kinderwagen aan de binnenkant geel geworden is, be handelt u deze op dezelfde wijze als men zomers ook witte leren schoenen behandelt. Zonodig her halen. Gepolitoerde meubelstukken moeten wekelijks in de was gezet worden, dan blijft de bedekking beter beschut. Een doorgelopen wollen tafel kleed wast men in sop, goed vet. Ook kan men wolblank gebrui ken maar direct daarna naspoe len in water en azijn. Een gewatteerde sprei kan men zelf niet wassen, zonder h/aar te bedreven. Opzenden naar een goede stomerij is noodzakelijk. Een vlek in een dergelijke sprei kan men behandelen met vlek kenwater, maar veelal niet met mooi resultaat. Kaarsen blijven beter vast zit ten als men de onderkant even in heet water steekt. Ook kan men de kaars aansteken en een drim pel kaarsvet als lijm gebruiken. Ballpoint-vlekken verdwijnen doorgaans door het gebruik van (au bain marie) verwarmde spi ritus. Ficusóen rusten in de winter maanden, geef dan weinig water en geen mest, maar spons de bladeren wel eens per week af. De plant moet in de verwarmde kamer blijven en de temperatuur dient zo gelijk mogelijk te zijn. Een ficus kan niet tegen tocht, zij houdt van licht. Gebruik af en toe rauwe groen ten. Stamppot van rauwe groen ten kan in elk jaargetijde gege ten worden. Wij bevelen aan stamppot van rauwe spinazie, raapetelen, stoofsla of andijvie. Ill

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12