1001 PHILIPS Toch eensgezindheid in het kabinet De Ringelingschat <22> Philips radiotoestellen cadeau! w Nederlandse Club van Haaienvissers opgericht VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Minister Hofstra in Tweede Kamer: Nieuwe maatregelen vragen veel tijd Minister Hofstra heeft gister middag in de Tweede Kamer ge zegd, dat het verkeerd is te twij felen aan de eensgezindheid van het kabinet. Dit in antwoord op de twijfels van de Kamerleden. De regering is in volle eendracht bezig een oplossing te zoeken voor de problemen. Men streeft daarbij naar doelmatigheid, op dat geen maatregelen hals over kop worden genomen. De minister verzekerde dc heer v. d. Wetering, dat er wel méér achter de schermen wordt ge werkt, zonder dat er iets van naar buiten uittreedt. De Kamer moet daaruit niet de conclusie trekken, dat de regering het „re geren" er bij neer heeft gelegd. Tot de Kamerleden, die niet tevre den waren met het resultaat van het streven naar efficiency (o.m. de he ren Vondeling, P.v.d.A., en Janssen, K.V.P.) zei de minister, dat het groot ste deel van de taak nog voor ons ligt. Toch is er op dit gebied al veel gebeurd. De inspectie van de rijks financiën ziet toe op de zuinigheid en de doelmatigheid, zo ook de Algeme ne Rekenkamer. Niet afwijzend stond de bewinds man tegenover het voorstel van de heer Janssen (KVP) om een commis sie een onderzoek te doen instellen naar de doelmatigheid van het over heidsbeleid. Hij vroeg echter enige bedenktijd om te kunnen nagaan hoe de commissie haar werk zal verrich ten, met het oog op doublures met de controlerende lichamen, die al be staan. Hij zegde voorts de heren Janssen (KVP) en Smallenberg (AR) toe in het parlement nog dit jaar zichtbare voortgang te maken met de belasting herziening. De wetsontwerpen staan al op papier; er moeten alleen nog enige beleidsbeslissingen worden ge nomen. Herkapitalisatie. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend, waarin een nieu we herkapitalisatie-mogelijkheid zal worden geschapen. Dit zal een tijde lijke maatregel worden. In de Kamer was ook gesproken over de „geheimzinnigheid" van de minister in de belastingzaken. Ver trouwelijk hebben de Kamerleden n.l. Mr B. W. Biesheuvel staatssecretaris De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera heeft het A.R. lid van de Tweede Kamer en se- cretaris van de Christelijke Boeren- inzage kunnen krijgen van de „gehei- me" instructies der belasting-inspec teurs. Vanwaar deze geheimzinnig heid? „Omdat een agent ook niet van te voren openbaar aanplakt op welke tijd hij in een bepaalde buurt voorbij zal komen." De minister verklaarde, dat er geen onderscheid is tussen de bedrijven. Ieder jaar worden een bepaald getal aangifte-biljetten grondig onderzocht. Het vraagstuk van de bonus-aan delen zal bij de algemene herziening van de belastingwetgeving worden bekeken. en Tuindersbond, mr. B. W. Biesheu vel, aangezocht de functie van staats secretaris voor het internationale wegvervoer en de internationale scheepvaart op zich te nemen. Mr. Biesheuvèl heeft dit verzoek in beraad gehouden en hoopt voor het einde van deze week zijn beslissing te kunnen nemen. Mr. Biesheuvel is een boerenzoon uit de Houtrakpolder, gemeente Haar- lemmerliede, waar hij op 5 april geboren werd. Hij volgde de gym nasiale afdeling van het Christelijk lyceum te Haarlem en deed in 1940 eindexamen. Vervolgens studeerde hij aan de vrije Universiteit te Amster dam en deed in september 1945, kort na de oorlog dus, zijn doctoraal exa men bij de juridische faculteit. Van 1945 tot 1947 was mr. Biesheuvel ver bonden aan het ministerie van Land bouw als secretaris van de voedsel- commissaris te Alkmaar. Nadien, van 1946 tot 1 januari 1952 was hij se cretaris van de afdeling buitenladd van de stichting voor de landbouw. Per 1 januari 1952 trad hij in dienst als algemeen secretaris van de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.). Voorts is mr. Biesheuvel lid van het dagelijks bestuur van hpt landbouwschap en lid van de Stich ting van de Arbeid. Bij de laatste verkiezingen kwam mr. Biesheuvel voor de Anti-Revolutionaire Partij in de Tweede Kamer. De SUIKERPRIJS nog verder omhoog? De verhoging van de suikerprijs met 7 cent tijdens de laatste maanden van het vorig jaar schijnt niet groot genoeg geweest te zijn. Het ziet er althans naar uit, dat men tijdens de vaststelling van de suikerprijs voor de oogst van dit jaar ertoe zal ko men, de huidige consumentenprijs wederom te verhogen. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van Landbouw, dr. S. L. Mansholt, op vragen van het Eer- ste-Kamerlid, de heer C. G. A. Mer- tens (K.V.P.). De verhoging is nood zakelijk door de geringe opbrengst van de suikerbietenteelt als gevolg van de slechte weersomstandigheden tijdens de afgelopen zomer. Ofschoon de minister ervan overtuigd is, dat de binnenlandse produktie de con sumptie niet dekt, weet hij nog niet, of voor het komende jaar het areaal bieten zal worden ingekrompen. HET AANTAL VERDRENKINGS- ONGEVALLEN IN 1956. In het jaar 1956 zijn in Nederland 545 personen (1955 614) door ver drinking om het leven ^ekomen, waarvan 247 kinderen (1955: 287), nl. 216 jongens en 58 meisjes. Dit zijn ge middeld vijf verdrinkingsongevallen per 100.000 inwoners. 1593 (1955:18°5) in het water geraakte personen, waar van 791 kinderen (1955: 921 kinde ren) konden worden gered. -"anks de slechte zomer zijn deze ongeval- len-cijfers vrij hoog te noemen. In dezelfde periode geraakten 594 auto's te water. (In 1955: 50-'* auto's). OUDERDOMSPENSIOEN BIJ ACTIEVE DIENST NA 65 JAAR. Het lid van de Tweede Kamer de heer Weiter heeft aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het juist, dat landsdienaren, die op grond van een wettelijke rege ling tot na hun 65ste jaar in actieve dienst kunnen blijven, algemeen ouderdomspensioen wordt uitgekeerd, zonder enige korting op hun activi teitsinkomsten? 2. Zo ja, acht de minister dit niet een leemte in de algemene ouder domswet, gezien het doel van het ouderdomspensioen en de belangrijke korting, welke wordt toegepast op pensioenen van hen, die op hun 65ste jaar de ac ;rve dienst verlieten? 3. Is de minister, bij bevestiger de beantwoording van dc voorgaande vraag, bereid ter zake van .e daar- bedoelde leemte een voorziening te bevorderen? Noordoostpolder. De heren Van Eysden (AR), Engelbertink (KVP) en Ritmees ter (WD) hadden de minister gev.aagd of hij van plan is uit voering te geven aan de motie van de heer Biewinga (AR) van het vorig jaar, waarin de rege ring werd verzocht het uitgifte- beleid in de Noordoostpolder zo te regele::, dat niet alleen de in pacht, maar ook de in erfpachten te koop aangeboden staatsgron- den worden gegeven. Minister Hofstra verklaarde giste renmiddag, dat hij nog geen gelegen heid had gekregen deze zaak grondig te bestuderen. Hij had hierover een eerste contact gehad met een ambte naar van de N.O.-polder. Voor 1957 kon de minister niets anders doen dan de boerderijen verpachten. Voor volgend jaar zegde hij echter toe deze zaak te zullen bekijken. Commissie. Over de moeilijkheden bij de di rectie kadaster en hypotheek merkte de heer Hofstra op, dat er telkens la ger personeel wordt weggetrokken door particuliere orgar-.aties, die landmeetkundige diensten opzetten. Men zal een brede cor missie instel len, die zal rapporteren over deze dienst en zal nagaan of de dienst bij de wet dient te worden geregeld. De pers. Tenslotte hield de heer Vondeling (PvdA) een pleidooi voor de pers. Hij vond het niet nodig de Kamerle den eerder in te lichten dan de pers. De pers heeft de beschikking over communicatiemiddelen. De Kamer heeft er geen behoefte aan nieuwtjes te horen, zij moet de regering contro leren. Hij wee op de gedragslijn ten aanzien van de voorlichting in België, waar elke week na de vergadering van de ministerraad aan de pers een communiqué wordt verstrekt. Als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht „...en de grootvizier gaf alle betaalde drachmen terug..." Als u nü ccn Philips radiotoestel of radio grammofoon koopt, kunt u deelnemen aan een sprookjesachtige prijsvraag. U hebt dan een prachtige kans op een der 1001 prijzen Want Philips geeft - tot 30 april 1957 - aan 501 kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel (van f98.-) cadeau krijgen. Grijp deze unieke kans! Ga het prijsvraag- vouwblad vragen aan uw Philips handelaar, die u gaarne alle verdere bijzonderheden zal mededelen. Hengelen op de Noordzee Vangst liever niet groter dan meter Binnenkort zal wellicht een spe ciaal toegerust kottertje over de Noordzee varen met aan boord diege nen onder de Nederlandse henge laars, die thuis naar waarheid willen vertellen dat zij een haai aan de haak hebben gehad. Een kotterreder te IJmuiden heeft namelijk het initia tief genomen om 'n club van haaien vissers op te richten, waartoe inmid dels al 18 leden zijn toegetreden, ver spreid over het hele land, die binnen kort een eerste jacht op dit grote zee- wild zullen gaan maken. Al zeggen de biologen dan wel, dat de Noordzee schaars in haar haaien zit, de IJmuidenaar meent beter te weten, hij heeft jarenlang ervaringen opgedaan met de visserij op deze roofvissen. Voordat de eerste groep sportvis sers zee kiest, wil men een proefreis maken, waaraan bekende sportvissers en 'n aantal journalisten zullen deel nemen. Naar dlle waarschijnlijkheid zal het niet meer nodig zijn om hele maal naar Helgoland te gaan voor de haaien visserij (waar van oudsher een puik vis watertje was), want op 40 mijl uit de kust van LJmuiden moeten haaien van dezelfde grootte als daar voorkomen en de enthousiastelingen gaan daarom die kant uit. De trip zal dan maar twee dagen behoeven te duren en wordt lang niet duur als een visreisje naar de Duitse kust. Respectabele beestjes. Het haaienvangen van een boot uit, met behulp van een hengel, is vol gens de wet nog geen diepzeevisserij. Diepzeevissery wordt het pas als er tonijnen, zwaardvissen en haaien van meer dan 1000 pond aan te pas komen en dan heeft de visser ook meteen zeer zwaar en duur materiaal nodig. De opzet van de initiatiefne mer echter is het gebruik van een hengeltje van vijf tot zes Engelse voeten met een los handvatje ge maakt van vlasvezel, en oen gewoon draaiend railtje, waarop 300 a 400 meter lijn met een trekkracht van 30 tot 45 pond. Ook met een werpmolen- tje schijnt men het ver te kunnen brengen in deze sport, wanneer er ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post verzonden worden. Ie data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het sch:'p vermeld. Argentinië: ms „Brasil Star" 12 febr. Australië: ss „Himalaya" 14 febr. via Engeland 16 febr. Brazilië: ms „Zaan land" 11 febr. Chili: via New York '3 febr. Indonesië: ss „Riouw" 14 febr. Ned. Antillen: ms „Willemstad' 12 febr. Ned. Nw Guinea: ss „Billiton" 12 febr. Nieuw Zeeland: via Enge land 16 febr. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Pretoria Castle" 16 febr. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. tenminste lijn gebruikt wordt van cutti-hunk vla,s of nylon. Er mag dan ook geen haai aan komen van meer dan 2.50 meter. Overigens schijnt er in de Noordzee niet van dat hele gro te goed rond te zwemmen. Volgens de literatuur, die over de haai bestaat, is dit gedierte vooral de Noordzeehaai, een enorme vechter. Hij beschikt over formidabele vlucht- reserves en dat, samen met de pani sche wijze waarop hij er van door gaat als hij het aas eenmaal binnen heeft, schijnt een bijzondere sport op te leveren. Wanneer de haai de strijd eenmaal opgegeven heeft, kan het dier met een landingshaak aan boord van de kotter worden gebracht. Over een gesloten seizoen ten aanien van de haai en visserij is niets bekend. Jaarlijkse prijs jaarverslagen ingesteld Een jaarlijkse prijs voor het beste jaarverslag zal voortaan worden toe gekend door een jury, ingesteld door de Federatie der Werkgeversorganisa- tiën in het Boekdrukkersbedrijf. De eerste inschrijving, voor in 1956 ge drukte verslagen, sluit op 28 februari. Zowel drukkere als uitgevers kunnen verslagen inzenden. De uitgever van het bekroonde jaarverslag ontvangt een plaquette, de drukker een oor konde. Voor beoordeling komen in aanmer king jaarverslagen van commerciële instellingen, organisaties, verenigin gen, stichtingen en overheidsinstel lingen. De jury, bestaande uit ten minste vijf tot oordelen bevoegde personen, kan in iedere groep een prijs (en des gewenst ook eervolle vermeldingen) toekennen. Uitslag en verantwoording worden gepubliceerd. Alleen jaarverslagen die in boek druk (evenwel ook diepdruk) zijn uitgevoerd komen in aanmerking. Dë" beoordeling geschiedt naar twee factoren: de vormgeving (waarbij het verslag wordt beoordeeld naar estheti sche kwaliteiten, praktische bruik baarheid e.d.) en de technische uit voering (kwaliteit van het zet- en drukwerk, enzj. De eigelijke inhoud van het verslag blijft uiteraard geheel buiten beoordeling. Er is een reglement opgesteld, dat kan worden aangevraagd bij de Fe deratie (Van Eeghenstraat 70, Am- sterdam-Z). Inzending van naar be kroning meedingende jaarverslagen (met begeleidende brief waaruit deze bedoeling blijkt) kan geschieden aan hetzelfde adres, tot 28 februari. AMBONEZEN WEIGEREN BROOD. Gistermorgen heeft een aantal Am bonezen uit het woonoord te West- kapelle het brood geweigerd, dat hun werd verstrekt door het interkerke lijk comité tot hulpverlening. Een re den werd niet opgegeven. Het schijnt, dat zij thans over genoeg geld be schikken om zelf voedsel te kopen, zodat het hun eer te na komt het voedsel als gift te aanvaarden. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM. De Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. B. J. Alfrink heeft benoemd tot rector van het r.-k. Ziekenhuis „Con- solatrix afflictorum" te Zevenaar de zeereerwaarde pater H. M. van Vree S.V.D. onder gelijktijdig eervol ont slag als zodanig aan de zeereerwaar de pater J. B. Finkelnberg O.s.Cr. en heeft voorts benoemd tot kapelaan te Schalkwijk de welearwaarde pater A. Stringa O.s.Cr. PATER S. JELSMA 12 1/2 JAAR PRIESTER. Op zondag 10 februari a.s. is pater Jelsma M.S.C. twaalfeneenhalf jaar priester. Pater Jelsma heeft zich, vooral in Den Haag, grote bekend heid verworven door zijn werk voor „Una Sancta" en voor de 3 jaar gele den tot stand gekomen groepering, die thans „Plein-1957" heet. PRIJSVERHOGING LIMONADE TOEGESTAAN. In december 1956 is de beschikking prijsstop limonade en mineraalwater 1956 afgekondigd, die onder meer de prijzen van limonadesiropen terug bracht tot het peil van 1 november 1956. Wegens de na 1 januari 1957 geste- geii prijzen van suiker en andere grondstoffen is in de Staatscourant van heden een wijziging van deze beschikking gepubliceerd, als gevolg waarvan de prijs van limonadesiroop met ingang van morgen met 9 cent per liter boven het peil van 1 no vember 1956 mag worden verhoogd. Onzichtbaar voor publiek Circusacrobaat brak een been Het Hongaarse echtpaar Szögi maakte gisteravond zoals alle voor gaande dagen met een derde partner tijdens de zevende dag van het nieu we programma een aantal acrobati sche toeren op een twee en een h^lf meter hoge stellage Zonder dat het publiek er iets van merkte ging er iets fout: de heer Szögi brak een been. Het ongeluk gebeurde, toen het ge vaarte begon te zwenken als gevolg van het breken van een der ankers waarmee de stellage op haar plaats gehouden wordt. Er zou niets ge beurd zijn, als de heer Szögi niet, toen zijn vrouw hem naar beneden liet, tegen een ijzeren staaf stootte. Hij is daarop van Carré, waar Circus Strassburger op het ogenblik haar voorstellingen geeft, naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. De twee ander artiesten zetten het nummer voort. Bloemencorso op 27 april Het grote bloemencorso zal, zoals reeds eerder bericht, in de Bollen streek op 27 april gehouden worden. Het corso zal om 11 uur in Sassen- heim starten om vandaar via Lisse naar Hillegom te rijden, 's Middags omstreeks 15 uur zal het de terug reis naar Sassenheim aanvaarden. De versierde wagens zullen op 26 april van 14 tot 24 uur te bezichtigen zijn in het H.B.G.-gebouw in Lisse. KORTE golf BINNENLAND De sigarettenwinkeliers te Haar lem zal mogelijk toestemming wor den gegeven om sigaretenautomaten te plaatsen. Dit was, volgens een al gemene politieverordening onder het hoofdstuk „Openbare Gezondheid en Reinheid" sinds 1932 verboden. Con- sumentenbelanen en vreemdelingen verkeer verdringen thans de gezond heid der kinderen, die door het oude voorschrift beschermd zou zijn. Door de operatie „Goed zo" is tot gisteravond bijeen gebracht een bedrag van 1. 202.918.54. Van dit be drag kwam 196.060 ten goede van het Hongaarse kind. Meer dan een miljoen gulden is thans ter beschik king van de verschillende liefdadige werken, aldus deelde Johan Bodegra ven op de gisteravond gehouden ster avond mede. Burgemeester Jur. Visser, van de oude vestingstad Naarden, is gister nacht in de leeftijd van 57 jaar over leden. De heer Visser was reeds en kele malen ziek en werd de vorige week in het diaconessenhuis te Naar den opgenomen. BUITENLAND Bij zijn verscheiden in december jl. liet lord Dulverton van Batsford, het hoofd van de in de tabaksindus trie rijk geworden Engelse familie Wills, een vermogen van ruim veertig miljoen gulden na, waarvan de Britse staat niet minder dan dertig miljoen aan succesrechten inde. Zeven en veertig schoolkinderen zijn donderdag in een zw-embad bij Johannesburg door chloorgas be dwelmd geraakt, dat uit een lek in de waterzuiveringsinstallatie stroom de. Dertien kinderen moesten in een ziekenhuis worden behandeld. De oorzaak van een sjrie ernsti ge mi§daden die het district Opole in de Poolse provincie Lublin teistert, 'wordt toegeschreven aan wodka, die de boeren in deze streek maken uit aardappelen, vaak onder toevoeging van carbid. In ue tijd tussen 1 januari en 5 februari zijn er zeven moorden en honderden roofovervallen en dief stallen gepleegd. Dr iderdag hebben slechts tien Hongaren de Oostenrijkse grens over schreden. Dit is het geringste aantal per dag sinds november j.l. toen de uittocht van Hongaren begon. Tot dusver hebben sedert de op stand 183.000 Hongaren hun land ver laten. Aetherklanken ZATERDAG Televisieprogramma. KRO: 20.15 Franse chansons. 20.30 S.U.S.-progr. NTS: Eurovisie: 22.00—22.50 Festi val v. h. Italiaanse Chanson. HLVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijt- club. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Strijkens. 10.50 Het huis is te klein, hoorsp. 11.20 Buitenl. weelcoverz. 11.35 Viool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Fanfare- ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Zanggroep. 14.55 Nieuwe gram. 15.20 Streekuitz. 15.45 Kamer - ork. en solist. 16.30 Onderwijs volkszaak, caus. 16.45 Lichte inuz. 17.10 Act. 17.40 Instr. kwint. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 15 lan den, aangesloten bij het Atlantisch Pact.'19.00 Artistieke staalkaart. VP RO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evangelie van Johannes, caus. 19.55 Deze veek, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. Coman. 22.15 Weense muz. 22.45 De onberaden wedder, hoorsp. 23.15 Nieuws. 23.1024.00 Gram. 7.00—24.00 KRO. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Accord, ork. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Vocaal ork. en solist. 17.35 Lichte muz. 17.55 Amus. muz. 18.15 Journa listiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.10 Radiofilh. ork. 19.55 „Lichtba ken", caus. vO.15 Act. 20.30 S.U.S.- progr. 22.00 Gram. 22.25 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. Os l'J meer verder met ~edele)_jzr ridder, en zo tik hek er hier), -'r-r Dn... zonoot olen/men zouden onze vnieNDEN nooir in Her oamscHur.-mnrm mzaio öevnmaziH.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8