VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE ^COURANT PAGINA 7 90 Metev daa% een twin mee 3; 2 Een met bouwmaterialen geladen vrachtauto werd gisteren op de on bewaakte overweg over het Zwolse Kanaal tussen Vrpomshoop en Vrie- zenveen door een trein gegrepen en negentig meter meegesleurd. De auto werd volkomen vernield, maar door dat de cabine nog enigszins intact bleef, kwam de bestuurder vrij met enkele kneuzingen en lichte verwon dingen. Ook de treinbestuurder werd licht gewond en in de trein ontstond een begin van brand. De bestuurder van de vrachtauto, 'n 44-jarige expediteur, kon niet be grijpen dat er op de onbewaakte overweg nabij zijn woning steeds on gelukken gebeurden. Van de eigen lijke botsing, dlie hemzelf thans is overkomen, heeft hij niets gemerkt. De trein, komende uit de richting RAPPORT OVER HUISVESTING JONGE GEZINNEN. De nationale gezinsraad heeft* zijn onderzoekingen betreffende de huis vesting van jonge zinnen afgesloten en zijn bevindingen in een uitvoerig rapport neergelegd. De gezinsraad zal voor 15 februari dit rapport aaobie- den aan de ministers van Maat schappelijk Werk en van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. PRESENTIEGELDEN GEMEENTERAADSLEDEN IN NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben de gemeentebestu ren in dit gewest laten weten, dat zij in principe geen bezwaar hebben tegen verhoging van de presentiegel den voor vergaderingen van gemeen teraden en raadscommissies. Ook de grenzen voor de wethoudersvergoe dingen zijn verruimd. Gedeputeerde Staten wijzen er evenwel op dat een en ander niet moet worden gezien als een uitvin ding tot verhoging der vergoedingen. Vroomshoop, heeft stellig signalen ge- geven, maar die heeft de chauffeur niet gehoord. Aan de andere kant van de spoor brug kwam de trein tot stilstand. Zijn wagen werd precies in het midden gegrepen en dat was zijn be houd. De eerste reactie van de chauf feur was, dat hij zijn schoen los trok, die klemzat. Hij kan niet an ders doen, dan erkennen, dat hij er wonderlijk goed is afgekomen. De wa gen is onherstelbaar vernield en ook de trein heeft grote schade opgelopen. Doordat het voorste treinstel aan de andere zijde van de brug uit de rails liep is ook aan de baan ernstige scha de aangebracht. Alle uitstekende delen van de brug zijn als het ware weggeschoren. Hierdoor kan de spoor brug niet meer voor het scheepvaart verkeer geopend worden. Het treinverkeer ondervond ernsti ge vertraging. Twee Russische professoren op Schiphol aangekomen Woensdagavond zijn op Schiphol gearriveerd twee medici uit de Sow- jet-Unie, n.l. de professoren W. Was- siljenko en W. Psjenisjndkow. Beiden zijn naar ons land gekomen om de heer J. Brandenburg, communistisch lid van de Eerste Kamer, die reeds geruime tijd ernstig ziek is, te on derzoeken in consult met de hem be handelende geneesheren, aldus de verengiging „NederlandUSSR". Na een verblijf in het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam is de heer Brandenburg inmiddels weer naar zijn huis overgebracht. De medici werden op Schiphol ontvangen door de heer B. N. Zjoerawlow, eerste se cretaris van de ambassade der USSR in ons land en de heer W. Hulst, se cretaris van de vereniging „Neder land—USSR". Laatstgenoemde vereniging heeft op verzoek van de patiënt en zijn familie bij de komst van genoemde medici naar ons land haar bemidde ling verleend. De Bisschop van Haarlem zal dinsdag 12 februari geen audiëntie verlenen. Vuur legt geen warmte in koel Robot-gebaar In Schiedam: Jongetje in de box door koordje gestikt Gistermiddag is het negentien maanden oude jongetje Arne Johan- sen op een wel zeer tragische manier in zijn box gestorven. Mevrouw J., de moeder, had hem samen met zijn tweelingbroertje in de box gedaan om zelf boodschappen te kunnen doen. Toen zij enige tijd later terug kwam vond zij hem daarin te „sla pen", en heeft hem niet willen sto ren. Toen zy later merkte dat hij gestikt was, waarschuwde zij on middellijk de buren, die kunstmati ge ademhaling toepasten. Het kindje bleek gestikt te rijn door een wollenkoordje, dat aan zijn hals gestrikt was om zijn truitje ge sloten te houden. Het koordje is blij ven steken aan een scharnier in de hoek van de box. Toen het koord later brak was de adem van het jon getje al te lang. afgesneden geweest. De dokter in het ziekenhuis kon slechts de dood constateren. Speurhond Tim wees de dief aan Zondag werd op klaarlichte dag in gebroken in de boerderij „Molen- veld" te Lemiers bij Vaals. De dief had het waarschijnlijk gemunt op het geld, dat de eigenaar van de boer; derij, de heer G. Wiertz, bij de af rekening van de melkinrichting had ontvangen. De heer W. was echter met zijn familie naar de kerk en had toevallig het geld nog in zijn zak. De inbreker, die ter plaatse goed bekend scheen, had met een hamer het luik voor het keldergat wegge slagen en zich via de kelder toegang verschaft tot de eerste verdieping, waar hij éen deur forceerde. In een der kamers vond hij slechts twaalf Duitse marken, die hij meenam. Na de inbraak rees verdenking tegen de 35-jarige H. B., een buurman van W., omdat hij kort na de inbraak zou heb ben geprobeerd sigaretten te kopen met Duits' geld. Hij ontkende dit aan vankelijk, doch de winkeljuffrouw verklaarde positief, dat B. marken had gegeven. Toen werd assistentie gevraagd van de wachtmeester Carbijn uit Grathem met zijn speurhond, die al heel wat duistere zaken tot klaarheid wist te brengen. De hond rook aan de ha mer, die gebruikt was bij de inbraak, waarna hij vijfmaal rechtstreeks naar de verdachte toestapte. Daar kwam nog bij, dat de schoenen van B., pre cies pasten in de voetsporen, die hij in de vochtige kelder van de boerdèrij had achtergelaten. Er bleef voor de man niets anders over dan te beken nen. Nadat proces-verbaal was opge maakt werd hij weer op vrije voeten gesteld. 22 Tandheelkundigen kregen bevoegdheid VOOR DE K.R.O. Lijdensmeditaties door pater Lohuis Naar gisteren reeds in een ge deelte onzer oplage vermeld, zullen dit jaar de Lijdensmeditaties voor de K.R.O. gehouden worden door pater i Gilbertus Lohuis O.F.M., gardiaan van het Mindefbroedersklooster te Nieuwe Niedorp (N.H.). De uitzen dingen vinden, zoals gebruikelijk, plaats op dinsdagavond te 20.00 uur. Pater Lohuis preekt in de .parochie kerk van de H. Thomas van Aquino te Amsterdam. DE NATIONALE FEESTDAG I OP ZONDAG. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Zaal heeft aan de mi-1 nister-president, minister van alge mene zaken, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de regering ook dit jaar we- de 5de mei bestemd j heeft tot nationale feestdag? 2. Acht de regering het juist om daarvoor een zondag, zijnde de dag des Heren, aan te wijzen? 3. Indien vraag 1 bevestigend woidt j beantwoord, wat is dan de reden, dat j de regering geen rekening gehouden j heeft met het feit, dat een fecstvie- j ring op zondag het voor velen uit ons j volk onmogelijk maakt aan deze j feestviering deel te nemen? 4. Is de -egering alsnog bereid te overwegen deze nationale feestdag naar een andere dag te verschuiven? i Dollemansrit met auto Jongen reed in op hoofdagent De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank mr. G. J. de Lint, heeft één jaar jeugdgevangenis geëist tegen de 20-jarige bloemist P. J. van E. uit Delft, omdat deze zou hebben ge tracht een hoofdagent van politie dood te rijden en omdat hij geen ge volg zou hebben gegeven aan een be vel van deze hoofdagent. Op 27 mei vorig jaar zette de jonge bloemist met enige kornuiten in Hoek van Holland „de boel op stelten". De jongens wilden in de auto van een hunner gaan rijden, wat de hoofd agent verbood. P. van E. ging toch achter het stuur zitten en reed weg. De beide agenten zetten de achtervol ging in. Na een lange rit stopte de bloemist in Naaldwijk, waardoor de agenten konden passeren. De hoofdagent stel de zich midden op de weg op met een rood lichtsignaal. Plotseling reed de auto met de jongefts erin weer weg, recht op de politieman in. Deze kon maar net opzij springen voor de auto, die met een snelheid van ongeveer 70 kilometer kwam aanstormen. I De officier van Justitie, die de po- j ging tot doodslag bewezen achtte, sprak zijn grote afkeer uit over de gangster-mentaliteit, die uit deze daad sprak. De verdediger mr. Th. L. van der Veen uit Delft bestreed dat de po ging tot doodslag bewezen zou zijn. Hij vroeg voor dit ten laste gelegde vrijspraak. Recherche vond kapitaal terug maar kreeg niets Vijfenzeventig jaar oud was te Am sterdam een caféhoudster overleden. Haar nalatenschap wekte de teleur stelling op van de erfgenamen die de recherche van het bureau Stadhou derskade kwamen vertellen, dat de oude dame, die het altijd „goed had kunnen doen", minstens 30.000 gul den in het café verstopt moest heb ben. De politie nam op zich de schat op te sporen mar hoewel ze woning en café meter voor meter afzochten, werd de poet, deopbrengst van door de overleden vrouw verkochte huizen, niet gevonden. Ook de sieraden waren spoorloos. Op haar bankrekening bleek maar 10.000 gulden te staan. Dat bevredig de de recherche niet en donderdag middag herhaalde ze haar speur tocht. En het zoeken was niet zonder resultaat: onder een ijskastje onder het buffet,, werden enige sigaren kistjes gevonden, die het verdwenen kapitaal bevatten. Ongeveer driehonderd erfgenamen zullen het geld nu gaan verdelen en de ijverige speurders.... krijgen niets. WIJZIGING GEWIC HTS GRENS BACONVARKENS. Daar de aflevering van slacht var kens in het bacongewicht nog steeds te ruim is in verhouding tot de afzet mogelijkheden op de Engelse markt, heeft het produktschap voor vee en vlees besloten de minimumgewichts- grens voor baconvarkens te wijzigen van 61 kg in 63 kg geslacht gewicht. Derhalve kunnen met ingang van maandag 11 februari slechts varkens met een koud gewicht van 63 t.m. 70 kg voor de baconbereiding worden bestemd. Qeen pappenmeu&eitjeA, utaavmee deze (leven &pAen Donderdagmiddag heeft burgemeester Van Hall van Amsterdam de be- drijfs-autotentoonstelling in de R.A.I. officieel geopend. Tijdens de rond gang werd de burgemeester door een robot een vuurtje voor zijn sigaret aangeboden, waarvan de bijgaande foto een beeld geeft. 22 Practiserende tandheelkundigen hebben gisteren wettelijke bevoegd heid ontvangen. Hiermede is een eind gekomen aan een aangelegenheid, die al jarenlang slepend was. Uitbreiding van de wettelijke bevoegdheid is hierna niet meer mogelijk. Voortaan kunnen er dus alléén nog academisch gevormde tandartsen zijn, die de tandheelkunde uitoefenen. Je - De Tweede Kamer heeft het daar toe strekkende wetsontwerp gÜie&n aanvaard. De minister deed hierbij de Kamer de toezegging, dat hij een noia zal overleggen over de tandheelkimdige verzorging en de positie van tandheel kundige hulpkrachten. De „Aerojet General Nucleonics Company" te San Ramon In Callfornië, een doehtermaatschannif van een grote Amerikaanse rubber-fabriek, heeft de eerste verplaatsbare atoomkern-reactor ter wereld vervaardigd en is in staat deze na bestelling gewoon te leveren aan b.v. ziekenhuizen en medici, als gold het een wasmachine of koelkast, zij het dan, dat de omvang van de reactor heel wat groter i, dan die van genoemd? ap^amUm De kern-reactor, type AGN 210, die in serie wordt vervaardigd met een tempo van vier per maand weegt 10 ton, is 3 meter hoog en 2 meter breed en hoeft niet in een speciaal gebouw te worden geplaatst De 'kern is nl afgeschermd door een graf ietmassa en een loodschenn waaromheen zich een dikke watermantel bevindt. De foto toont de heer H. C. Ludwig (1.). de eerste vertegen woordiger in kernreactoren, bij een demonstratie van een model op een in Amsterdam gehouden persconferen tie. Rechts ir. W. Brusse, directeur van de Nederlands vestiging van de Amerikaanse rubber-fabriek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7