Imam &>ywa$TAD DUINSTREEK KWAT TA Bestaanszekerheid van de Nederlandse arbeider penibel Bestrijding van overdaad door geven van inzicht Wijk IV BB hield geslaagde bindingsavond VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KAC* ^1/ (b' VOOR MINDER VALID EN VAN ALLE GEZINDTEN Op zaterdag 16 februari hebben de Invalidenbonden „St. Liduina" en de Alg. Ned. Invalidenbond, afd. Leiden vergunning gekregen van b. en w. der gemeente Leiden een collecte te houden ten behoeve van de revalidatie van de mindervali- den van alle gezindten. Op zaterdag 16 februari a.s. kunnen collectanten(trices) zich hiervoor melden aan het gebouw „Ons Cen trum", Hooigracht 84, vanaf 'smor- Algemeen. Het aanbod (de ar beidsreserve) steeg tengevolge van seizoeninvloeden van 380 tot 400. Het uitblijven van een subsidieregeling voor het schilderwerk speelt hierin een niet onbelangrijke rol. Stonden eind januari 1957 13 schilders inge schreven, dit aantal liep in de periode van 28 jan. '57 t.m. 2 febr. '57 op tot 36. Met het in uitvoering nemen van nieuwe en grote werken wordt ge wacht, tot als vaststaand kan worden aangenomen, dat de weersgesteldheid geen of zeer weinig invloed meer kan uitoefenen. Ook in de landbouw sector viel een, stijging van het aan bod waar te nemen en wel van 40 tot 60. Het voorjaarswerk heeft nog geen aanvang genomen. Ook in deze sector neemt men een afwachtende houding aan. Uit een analyse van het aanbod, blijkt duidelijk de verschuiving in soort van werkloosheid, het beeld is als volgt: wrijvingswerkloosheid 140, seizoenwerkloosheid 180 en overige vormen van werkloosheid 80. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1954, 1955 en 1956 wijst uit; dat de z.g. blijvende werk gelegenheid nog steeds een gunstig aspect vertoont. De voordelige ver schillen bedragen n.l. 1360, 550 en 1-00. Vraag. De vraag naar arbeids krachten handhaafde zich op gelijk niveau en beliep 370 geregistreerde aanvragen, waarvan er 170 betrek king hadden op jeugdigen, leeftijd 15 t.m. 18 jaar. In nagenoeg alle bedrijfstakken, de seizoengevoelige buiten beschouwing gelaten, bestaat ruime tot goede werkgelegenheid. In de metaal- en de textielindustrie is nog steeds sprake van een tekort. Alle binnen het gebied van het G.A.B. Leiden gevestigde Hongaarse vluchtelingen, werden geplaatst. Hier en daar deden en doen zich aanpas singsmoeilijkheden voor. De oplos sing van deze moeilijkheden is niet altijd even gemakkelijk en vraagt veel tact, geduld en tijd. Vrouwenbemiddeling. Het aan bod van vrouwelijke arbeidskrachten nam enigszins af als gevolg van de plaatsing van een aantal oudere krachten in de winkelsector en be liep 100. De vraag onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg 310 aanvragen, waarvan rond 50 be trekking had op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). De werkgelegenheid kan in alle bedrijfsklassen zeer bevredigend wor den genoemd. De vraag naar huis houdelijk personeel is zeer groot, ter wijl het aanbod echter vrij gering is. Leidse Agenda VRIJDAG 8 FEBRUARI Diësviering Leiden. Redevoering door Rector Magn. prof. dr. P. A. H. de Boer. Stadsgehoorzaal, 2 uur nam. „Levend Geloof", Rector G. A. Beek. „In de Vrolycke Arke", 8 uur nam. L.P.K.V. Provinciale kampioens tentoonstelling, Oud Hortuszicht, 8 uur nam. ZA'ERDAG 9 FEBRUARI K.V.V. Vokszangweekend. Roma« nuszaal, zes uur nam. Diësviering Leiden. Toneelopvoe- gens 9 uur om collectebussen en speldjes in ontvangst te nemen. In dien men niet in de gelegenheid is een gehele dag zijn medewerking te geven, geeft u dan op voor een halve dag, daar het slagen van de collecte hiervan afhangt. Voor de a.s. collectanten (trices) wordt op vrijdag 15 februari in Ge bouw de Prediker, Janvossensteeg 17 te Leiden een feestavond belegd met belangeloze medewerking van de personeelsvereniging van de Kon. Nederl. Grofsmederij. Toekomstige medewerkers (sters) kunnen die avond om 7 uur hiervoor kaarten afhalen aan de zaal, terwijl de feestavond om 8 uur zal beginnen. De gezamenlijke besturen vertrouwen dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven. Helpt allen mede om deze collecte tot een succes te maken. Geslaagd De heer J. Th. Knegtel slaagde te Delft voor het examen scheikundig ingenieur (met lof). Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor zal woensdag avond 13 februari in de Stadsgehoor zaal, m.m.v. het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, een uitvoering geven van het Requiem van Mozart en het Te Deum van Bruckner. De solisten zijn: Annette de la Bije, sopraan, Diet Kloos, alt, Arjan Blanken, tenor, David Hollestelle, bas, Adriaan Blan- kenstein, orgel. Het geheel staat onder leiding van Iskar Aribo. Wat lezers schrijven VOLLE BUSSEN. Boskoop, 7 februari 1957. In Uw blad van 30 januari j.l. komt onder het hoofd „Wat lezers schrijven" een artikel voor over over volle bussen. Gaarne willen wij van de gelegenheid gebruik maken hier op een kort antwoord te geven. Inderdaad is, vooral door het zon dagsrijverbod, de bezetting van onze autobussen naar de steden de laatste tijd zeer toegenomen. Waarschijnlijk komt dit voort uit het feit, dat jon gelui, die gewend waren gezamenlijk een personenauto te huren, thans door het rijverbod met onze autobus sen gaan. Wij kunnen U mededelen, dat reeds fedurende 3 weken ~p het door de eer v. d. Meer bedoelde traject een Volgbus door ons is ingezet. Dit neemt niet weg, dat toch door on verwachte omstandigheden plotseling boge bezettingen kunnen voorkomen. Aangezien het onze gewoonte is, dat, zodra een klacht over te volle bussen bij ons binnenkomt, wij deze onmiddellijk onderzoeken en zo mo gelijk en nodig direct een volgbus inzetten, had de heer v. d. Meer er beter aan gedaan zich over deze aan gelegenheid rechtstreeks tot ons in plaats van via Uw gaarne gelezen blad te wenden. U dankend voor de geboden plaats ruimte, verblijven wij, Hoogachtend, „CITOSA" N.V. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubilé bakkerspatroon/svereniging. De bakkerspatroonsvereniging „Katwijk en Omstreken" vierde op feestelijke wijze het 40-jarig bestaan. Hiervoor werd een receptie gehou den in „De Nieuwe Kroon", waar verschillende personen het woord voerden als wethouder D. C. v. Leeu wen, de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven, de heer H. van 't Veer namens de arbeidsinspectie, de heer v. d. Berg namens de Ghr. Bakkersver., de heer Schoep namens de Nederl. Bakkersbond, de heer De Wit namens de Bakkersver. te Noord- wijk. Voor al deze attenties dankte de voorzitter, de heer T. den Duik, die tevens een en ander uit de ge schiedenis naar voren bracht. Na deze receptie die druk bezocht was, begaf men zich naar restaurant „Marina" voor een feestdiner. Daar sprak de voorzitter van de feestcom missie, de heer J. Kranenburg, om op de eerste plaats enkele jubilaris sen te complimenteren, eerstens de heren De Kort en L. Parlevliet. die t is weer Sociaal Charitatief Centrum Leiden Voor het Sociaal Charitatief Cen trum Leiden, hield gisteren in „Het Gulden Vlies" de heer G. W. J. Hol landers hoofdambtenaar bij de Ge meentelijke Dienst van Sociale Za ken te Amsterdam een lezing on der de titel „Wat is stoffelijke nood? Is in deze tijd van welvaart sprake van veel overdaad?" De direkteur van het Centrum, de heer J. G. F. Terwindt, heette de aan wezigen van harte welkom en leidde de spreker bij hen in, door te zeggen, dat het voor degenen, die zich dage lijks bezighouden met de sociale zijde van de welvaart goed zal zijn ook eens bekend gemaakt te worden met haar economische aspecten. Alvorens het onderwerp aan te snijden, bepaalde spr. eerst wat ver staan moet worden onder de begrip pen Welvaart, Overdaad en Armoe- .de. Welvaart is de individuele graad van voorspoed, waarin men zich ruim kan bewegen, in tegenstelling tot de armoede. Overdaad is het niet doel matig gebruiken van de beschikbare middelen. Overdaad kan dus voorko men in rijkdom en armoede. Ergens op de grens tussen welvaart en armoede vond spreker een 0-punt, dat werd aangeduid alg de bestaans- ring „The Philanderer Schouwburg zekerheid, waaraan zo toonde hij aan de hand van de encyclieken „Re I uur. Diësviering Leiden. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Demonstraties mo dern museumwerk 1617.30 u. nam. Leidse Jeugd Actie. Lustrum-bij eenkomst, Leids Volkshuis, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (G&renmarkt lb). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur 's Zon dags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (t.e.m. 14 febr.). Academiegebouw (Ac. Hist. Mu seum): Tentoonstelling van kunst zinnig werk van hoogleraren, stafle den en studenten, (t.m. 14 febr.). LakenhalSchilderij en tentoonstel ling Kees Bol (tot 4 maart). De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider Lammenschansweg 4, tel 23553; Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274, Oegst geest. rum Novarum" en „Quadragesimo Anno" en de „Universele Rechten van de Mens" aan de norn.er voor de beoordeling van de menselijke nood moeten worden afgemeten. Een definitie van het begrip Be staanszekerheid kon de heer Hollan ders niet geven omdat deze voor ieder mens verschilt. Van bedstro tot Auping. Hij doorliep vervolgens de ontwik kelingsgang van de menselijke be hoeften in de afgelopen vijftig jaar, een ontwikkeling die gaat van hout vuur tot wonderpan en van baai tot nylon. De lange werkweek is vervan gen door een wettelijk vastgesteld aantal arbeidsuren. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen dat de man ook in het gezin kan leven en dat de vrouw zich kan ontplooien, waardoor de kinderen zich volledig kunnen ontwikkelen tot de pijlers van de toekomstige maatschappij. De heer Hollanders stelde, dat de moderne wetenschappen een niet te stuiten invloed hebben op de be staanszekerheid. De ontwikkelings gang van de behoeften gaat dus on verminderd voort. Daardoor rijst de vraag of het in onze tijd eenieder gegeven is zich be staanszekerheid te verwerven. Met behulp van statistieken en cijfers, beantwoordde de heer Hollanders de ze vraag ontkennend. Slechts 17 procent. Aan de hand van een lijst van 157 concrete voorbeelden van gezinnen van de arbeidende klasse met en zon der kinderen, kon hij aantonen, dat van deze groep slechts 24 gezinnen ca. 17%) een zekere mate van wel stand konden bereiken, vijf leefden op het minimum en de rest, 128 ge zinnen, haa'den het minimum niet. Het is geen maatstaf, of iemand werkt of niet: bestaanszekerheid wordt niet gemakkelijk bereikt, voor al niet door de arbeidende klasse. Weelde in een arbeidersgezin bete kent niet, dat het „er af kan'. In veel gevallen is het een demonstratie van overdaad, van verkeerd aanwenden van de middelen. Het lenigen van de sotffelijke nood het werk van de sociale wer kers en werksters is mooi maar niet afdoende. De armoede moet be streden worden door de minder-ver- mogenden inzicht bij te brengen in de besteding. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen die na de paiuze gebo den werd werd een geanimeerd gebruik gemaakt. KATWIJK BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat zü voor nemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouwwet vergunning te ver lenen tot de bouw van 20 woningen aan de Zwaluwstraat en 24 woningen aan de Karei Doormanlaan, respec tievelijk kadastraal bekend gemeente Katwijk sectie A no. 13997 ged. en A no. 12523 ged. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 15 februari a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunningen schriftelijk bij hen in te dienen. Advertentie. op heden 40 jaar bestuurslid zijn, en vervolgens de heren T. de Duik, J. Boonekamp en H. van Maanen met hun 15-jarig julbilé. Er werden nog veel beste wensen aan het adres van de vereniging en de jubilarissen uit gesproken en intussen voerde de r.k. toneelvereniging „De Derde Slag" voor de variatie een klucht op waar mede deze veel succes oogstte. Het was dicht bij middennacht toen de voorzitter allen, maar vooral de feest commissie dankte voor het welslagen van dit bakkersfeest. Bridgen. Bij de gehoudicn onder linge bridgedrive door de bridgeclub „De Brug" gehouden in De Roskam werden de hoogste punten behaald door: 1. D. ParlevlietH. Booy 64 m.p.; 2. M. HenmansJac. de Jong 58 m.p.; 3. mevr. Saeymevr. Kemp 57 m.p.; 4. de heren Saey—Uithof 52 m.p.; 5. S. VisserW. Agema 48 m.p.; 6. echtpaar F. van der Valk 43 m.p.; 7. Spruiten'burgGroeling 32 m.p.; juffr. Parlevljetmevr. Van Wingerden 24 m.p. LISSE De uitbreidingswerkzaamheden van de Rijkstuinbouwschool te Lisse met een overblijf- en studielokaal, twee leslokalen, enige nevenvertrekken en uitbreiding van de overkapping van de school is gegund aan de firma J. M. Versteegen en Zn. te Montfoort voor 124.200. 40-JARIG JUBLEUM W. VREEKEN Op 15 februari hoopt de heer W. Vreeken, procuratiehouder bij de Twentse Bank N.V., alhier, de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden zijn werkzaamheden bij de bank aanving. Op genoemde datum wordt er gelegenheid geboden de ju bilaris geluk te wensen en wel in hotel „De Witte Zwaan" te Lisse van 16.30 uur tot 18.00 uur. Afdeling „Veilig Verkeer" opge richtMen heeft in Lisse een afde ling van de Ver. voor Veilig Ver keer opgericht. Op 23 jan. j.l. werd in het bijzyn van de voorzitter van het district Zuid-Holland het bestuur door de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, geïnstalleerd. Het bestuur is als volgt samenge steld: de heer L. Bunt, voorzitter; de heer J. H. M. Bulten, secretaris en Volhouden en doorzetten was het motto, waaronder Wijk IV van de Be scherming Bevolking gisteravond in het St. Antonius Clubhuis haar bin- dinigsavond hield. Een avond, die uit stekend geslasgd mag worden ge noemd dank zij vooral het voortref felijk optreden van het muziekgezel schap „Sempre Avanti". De heer W. Th. Breedeveld, hoofd vain Wijk IV, hield een kort openings woordje, waarin hij met voldoening constateerde, dat hij zeer vele beken de gezichten onder de zeer talrijke toeschouwers zag, gezichten van men sen, die in de laatste jaren zijn vrien den zijn geworden. De B.B. moge dan nog niet zijn wat we er gaarne van zouden wensen, we kunnen toch bogen op een kern, die van -uitstekend gehalte is. Na een woord van welkom tot het H.B.B., de heer S. W. Hagedoorn en zijin staf en tot spr.'s collega's wijk- hoofden, gaf hij het woord aan Sem pre Avanti. In een programma vol afwisseling heeft dit gezelschap van muziek en zang, onder leiding van de heer J. Kukler als dirigent en met de heer Henk v. d. Broek als conferencier, weer voor een uitstekend geslaagde avond gezorgd. Met de solisten, de dames Nel de Vries, Lyda Spaans en Nel Pouw, en de heren Wim Brug man, Gerard Koolhaas en Tom Brand werd de gehele avond bp voortref felijke wijze gevuld, want het gezel schap bracht zijn gehoor in gedachten naar Duitsland, Zwitserland, Frank rijk, Schotland het oude Wenen en Tirol, terwijl zeifis het 3 Oktober feestterrein niet werd vergeten. Het werd een welverzorgde zeer geslaagde uitvoering met boven dien nog enkele attracties. Het was geen wonder, dat de heer S. Hagedoorn, als hoofd B.B. een har telijk en welgemeend dankwoord tot het gezelschap en zijn voortreffelijke leider, de heer Kukler, sprak. Spr. wees erop, dat de heer Kukler een tempo en spirit in zijn ensemble weet te leggen, waarvoor men respect moet hebben. De aanwezigen onderstreepten dit met een gul applaus. Aan de drie dames-artisten overhandigde de heer Hagedoorn bloemen om in haar het gehele gezelschap te danken. Spr. zeide vervolgens tot de heer Breedeveld, dat deze avond voor hem en voor Wijk IV van de georganiseer de zelfbescherming goed is geweest en daarvoor dankte hij ook de assis tent van de buitendienst, de heer Eradus. Spr. wist evenwel, dat er evenals na het 3 Oktoberfeest de vol gende .ochtend een zekere onnuchte- ring zou optreden, maar spr. hoopte cial men zich daarbij goed zou reali seren, dat het noodzakelijk is zich aaneen te sluiten in noodwachtver- band terwille van de verdediging van de vrijheid, die ons zo lief is. Spr. besloot tenslotte met de hoop uit te spreken, dat de goede geest van deze avond ook bij de eerstvolgende oefe ningen moge blijken. De zaal was als gewoonlijk bij het toneel in de hoeken versierd met de B B.-vlagigen, terwijl er voorts een „heuse" noodwachter en noodwachte- res stonden opgesteld. de heren C. Strik, Th. G. Oostericamp en H. G. Hendrikse. In de nabije toekomst zal er in Lisse een verkeers- en voorlichtings dag gehouden worden. De propagan da-wagen zal dan komen en er zul len enige films worden gedraaid. 's Avonds zal men een bijeenkomst beleggen, waarop een algemene voor lichting zal worden gegeven en waar op men ook tegelijkertijd een uitge breide ledenlijst hoopt nodig te heb ben vanwege de vele inschrijvingen. De dag was aanvankelijk bepaald op 29 april, maar omdat de bollen streek in die tijd ronkt van activiteit, heeft men het landelijk bestuur ver zocht een vroegere datum te „plan nen". Er is nu een kans, dat men deze dag in het begin van april zal houden, maar een definitief bericht had het bestuur nog niet ontvangen, N00RDWIJKERH0UT Mater Amabilis-school in Noordwijkerhout? Zoals gisteren reeds medegedeeld zijn er plannen tot oprichting van een Mater Amabilisschool in Noord wijkerhout. Vorige week vrijdag is een aantal dames en heren bijeen geweest om van gedachten te wisselen over de eventuele noodzakelijkheid en mo gelijkheid van de stichting van een Mater Amabilisschool in N oordwij- kerhout. Deze initiatiefnemers waren mevr. C. v. d. Weijdende Wert, mej. J. van der Eist, voorzitster van de J.G., mej. M. Snelderwaard, maat schappelijk werkster, zr Didaca, di rectrice van de Landbouwhuishoud- school, de heren J: P. de Jong, J. J. Duivenvoorde, J. Smithuis en M. L. Bode en mej. C. Heer, diocesaan leidster van de Mater Amabilissoho- len. Na een uiteenzetting door mej. Heer inzake doel en werkwijze van de Mater Amabilisschool, welke school vorming en ontwikkeling wil geven aan het werkende meisje van 17 jaar en ouder gedurende 2 avon den per week, en uitvoerige ge- dachtenwisseling, werd besloten po gingen in het werk te stellen om tot stichting van een zodanige school te komen. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heer J. P. de Jong als voorzitter, mej. M. Snelderwaard, secretaresse en de heer M. L. Bode, penningmeester. Zo spoedig mogelijk zullen de no dige formaliteiten worden vervuld en zal men trachten een leidster en de nodige docenten te vinden. De ruimte kan worden gevonden in de lokalen van de Huishoudschool aan de Kerkstraat, die daarvoor ter be schikking worden gesteld. Binnen kort hoopt het bestuur nadere mede delingen inzake deze nieuwe onder wijsinstelling te kunnen doen. Scooterclub Bollenstreek. De eerste bijeenkomst van de Scooter club Bollenstreek in oprichting zal plaats vinden op dinsdag, 12 februari a.s. in hotel van der Geest, Zeestraat 7a, Noordwijkerhout. De bijeenkomst vangt om 8 uur aan. Aan de scooter rijders in de streek, die reeds con tact hebben opgenomen met de ini tiatiefnemers, zal een convocatie voor deze bijeenkomst worden gezonden, maar het spreekt vanzelf, dat iedere scooterrijder in de Bollenstreek, die interesse heeft voor de club, dins dagavond in hotel van der Geest welkom is. De landelijk voorzitter, de heer Dudok van Heel zal de bijeenkomst bijwonen. Voorlichtingsdag voor de bollen- kwekers. De Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst organiseert voor don derdag, 14 februari a.s. in samen werking met de afdeling Noordwij kerhout van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en de plaatse lijke afdeling der L.T.B. een voor lichtingsdag, die om 10 uur 's mor gens aanvangt in hotel van der Geest aan de Zeestraat. Na de opening door de voorzitter van Bloembollencultuur, de heer C. Th. de Groot zal de Rijkstuinbouw- consulent te Lisse, ir A. F. Vlag een inleiding houden. Een forum, waarin naast ir Vlag zitting hebben de heren J. A. Veer man en G. Langendijk, medewerkers van het I.T.T. te Wageningen, de he ren J. de Haas en J. Marsbergen, die de praktijk zullen vertegenwoor digen, en de heren F. W. Krüger en ir C. W. Brederode, leraren aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse, zullen vragen beantwoorden over „Mecha nisatie in kleine bloembollenbedry- ven". Na de middagpauze spreekt de heer P. G. Balkenende over „Pro blemen bij de gladiolenteelt" en zal ir D. H. M. van Slogteren, weten schappelijk medewerker aan het la boratorium voor bloembollenonder- zoek te Lisse een lezing met licht beelden geven over „Virusproblemen in bloembollen". zwarte rookwolken over het oostelijk stadsdeel. Een gelukkige omstandigheid was, dat het gebouwtje, waarin de stand oliekokerij gehuisvest is, volgens voorschriften een eind van de eigen lijke fabriek staat. In deze standoliekokerij wordt lijn olie ingedikt, ten behoeve van de verfindustrie. Juist toen de brand weer arriveerde, braken grote vlam men door de dakvensters. Het vuur werd aangetast met vier slangen van de brandweer, twee stralen van de fabriek en een sohuimiblusser. Bin nen een half uur kon het sein „brand meester" worden gegeven, maar de de oliekokerij was toen veranderd in een troosteloze ruïne. In totaal be vond zich in dit gebouwtje ongeveer achtduizend liter lijnolie. Bij het uit- I breken van de brand waren twee per- soneelsleden in de kokerij, die plot seling vlammen zagen in een der schoorstenen boven de ketels. Met een sohuimblusser probeerden zij het vuur te lijf te gaan, maar er ontstond al spoedig zulk een grote hitte, dat zij naar buiten moesten vluchten. Volgens de brandweer is de brand waarschijnlijk ontstaan in de gasaf- voerleiding. De installatie voor de kokerij was enkele maanden geleden vernieuwd om de productie op te voe ren. Hoewel de omvang van de schade nog niet geheel kon worden vastge steld, bedraagt die alleen aan machi nerieën en het gebouwtje minstens honderdduizend gulden. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. Geluk sprak een woordje mee Een handelsmaatschappij deed gis termorgen bij een politiebureau in Rotterdam-zuid aangifte van een In braak, waarbij een schrijfmachine werd gestolen. De rechercheur, die opdracht kreeg de zaak te onderzoe ken, ging meteen een kijkje nemen bij een opkoper in de buurt. Deze bleek geen schrijfmachine van het gevraagde merk te hebben ge kocht, maar terwijl men nog stond na te praten ging de winkeldeur open en een man versoheen met een schrijfmachine onder de arm. Het bleek de gezochte machine te zijn. De tmian, een 21-jarige motorman, die een zwervend bestaan leidt, bekende op het politiebureau de inbraak te hebben gepleegd. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten li een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Laatste Berichten Brand in oliefabriek te Amsterdam Vanmiddag tegen het middaguur is brand ontstaan in de oliekokerij van Bertels' Oliefabrieken N.V. aan de Omval in Am e ter dam-oost. Kort na het uitbreken van de brand joegen Een anonieme brief met beledigen de inhoud, die het Sohoonlhovense raadslid, de heer W. C. van Iperen onlangs heeft ontvangen, is geschre ven door een van de wethouders van de gemeente. Dit blijkt uit een van daag verschenen communiqué van de commissie, die door de raad werd in gesteld nadat de heer Van Iperen te kennen had gegeven dat hij „een mederaadslid" van het schrijven van de brief verdacht. De wethouder heeft in een bijeenkomst ten stadihuiae zijn verontschuldigingen aangeboden aan de heer Van Iperen, die verklaarde daarmee het incident als beëindigd te willen beschouwen. De Rotterdamse politie heeft een man aangehouden, die bekend heeft het vorige jaar september uit een, in de pastorie van de kerk aan de Ber kenbosch Blokstraat staande, brand kast 1500 te hebben gestolen. Van deze diefstal is nimmer aangifte ge daan. De man schijnt nog verschillen de andere delicten op zijn kerfstok te hebben. Marktberichten LEIDEN, 8 febr. Vee. Aange voerd: 1 stier, 60 melkkoeien, 180 vet te koeien, 85 vare koeien, 18 vette kalveren, 119 nuchere kalveren, 11 geiten, 40 vette schapen, 6G weide- schapen, 1120 vette lammeren, 32 var kens, zeugen, 456 schrammen, 588 biggen, 3 zuiglammeren, totaal: 2773. Notering: melkkoeien 970—1080, vette koeien schoon 2.80—3.20, vare koeien 600850, vette kalveren le vend 2.503.20, nuchtere kalveren levend 1.201.40, vette schapen 85 130, weideschapen 140180, vette lammeren 90—130, drachtige zeu gen 300—375, schrammen 65 110, biggen 45—55. Overzicht: vette koeien, willig, ver se koeien kalm; vare koeien willig; vette kalveren willig; nuchtere kal veren flauw, vette lammeren en vet te schapen matig; weideschapen wil lig, zeugen, schrammen en biggen willig. LEIDSCHENDAM, 7 febr Eieren. De aanvoer bedroeg 47300 kipeieren De prijzen waren voor: 1500 Eieren no. 0 15.30—16.05; 7500 eieren no. 1 12.90—13.65; 14200 eieren no. 2 11.80—12.15; 17300 eie ren no. 3 11.0011.40 440 eieren no. 4 10.0510.50; 2100 eieren no. 5 9.6510.10; 300 eieren no. 6 8.95. Groente. Sla A 36—38; idem B 23—30; idem C 13—19; stoofsla 202— 232; uien 1624. ROELOFARENDSVEEN, 7 febr. Bloemen. Freesia's 100—105; Blau we Druifjes 19—30; tulpon: v. d. Eer den 69—84; Rose Copland 72—105; Zenober 61—77; Brill Star 49—58; Wintergold 68—77; Crown Imperial 63—80; Edith Eddy 81—98; Amido- r.ette 74—76; Early Queen 64—73; Golden Harvest 7795; Krelage 58 67; White Sail 7378; Lustige Witwe 75—79; Paris 95—100; Wm. Copland 73—80; Mirjoran 80—84; Pax White 91—94: Topscore 90—95; Dubbele tul pen 5273; narcissen: 1' Innocence 6769; Carlton 6469; King Alfred 6669; Frühling 80—84; Early Glorie 58—68; Whrestler 6469; Magnifi cence 52—64 per bos; hyacinten 16 20 per stuk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3