Ook Leiden krijgt zijn tunnel Scheep Grondwerkers delven vergeten kerkhof op Stroom van stadstram viel uit VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 DE LEIDSg COURANT PAGINA 2 Onder Maresingel Al krijgt deze geen afmetingen, die een stroom van snelverkeer onder de Leidse Maresingel mogelijk maakt toch zal Leiden aan het eind van het jaar in het bezit zijn van een eigen tunnel. Werninks Beton Mij. is n.l. doende onder de Maresingel een ruime tun nel aan te leggen, die inwendig 3 bij V/% m. meet. Het is de bedoeling, dat de electrische kabels en de stroomlei ding die nu nog door buizen over de weg worden gevoerd door deze tun nel worden geleid. Op deze wijze komt de verbinding tussen de terreinen links en rechts van het water tot stand. Het aantal stroomleidingen zal binnenkoort uit gebreid moeten worden en nu vond het gemeentebestuur het terecht ver antwoord een bedrag van 200.000 gul den uit te trekken om al deze leidin gen onder de grond te werken in het belang van het stadsschoon, dat in hoge mate door dit alles wordt ontsierd. Tussen de damwanden wordt de Maresingel tot 7 meter onder A.P. uit gediept. Men is thans met deze eer ste fase van het karwei bezig. Daar na wordt een betonnen koker onder in deze uitgraving aangelegd. De ko ker wordt gefundeerd op heipalen. Aan het eind van dit jaar hoopt men met dit modderige maar nuttige werfc klaar te zijn. Het is niet de bedoeling dat perso nen van deze tunnelverbinding ge bruik maken, tenzij zij reparaties aan de leidingen moeten verrichten. Scheepsberichten A AH DIJK 8 te Kaapstad. AMSTEL- KROON 7 v Bombay n Fremantle. AM STELVEEN 7 te Damman. ANDIJK 8 te Houston. ANNENKERK 7 v Hongkong n Singapore. CAMEROUNKUST 7 te Winneba. CORILLA (t) 12 te Balik Pa pan verw. DRENTE 8 Semarang. KOTA BAROE 7 te Penang. MATARAM 8 te Semarang. METULA (t) 7 v Pulu Bukom n Melbourne. POELAU LAUT 7 v Bah rein n Bombay. POLYPHEMUS 7 van Rejang River n Singapore. PRINS WIL LEM V p 7 Dover n Oslo. RADJA 8 te Penang. ROEPAT 8 te Colombo. TAWA- LI 7 nm Las Palmas verw. TEIRESIAS 7 rtae Belawan (verbetering). TERNATE 7 v Singapore n Tj Friok. WILLEM R'JYS 8 te Belawan. DIES REDE VAN PROF. DR. P. A. H. DE BOER. Prof. dr. P. A. H. de Boer, rector- magnificus van de Leidse universiteit, heeft vanmiddag in de Stadsgehoor zaal de gebruikelijke diësrede uitge sproken. Prof. De Boer sprak over de pro feet Jeremias. Hij betoogde, dat het optreden en de uitlatingen van Jere mias na zijn dood grotere waardering gevonden hebben dan tijdens zijn le ven. Dit leven viel in een bewogen tijd, waarin beproevingen aan de geloofs genoten van de profeet niet onthou den werden. Meer dan een ander profetisch geschrift bevat het boek Jeremias dan ook uitingen, die het innerlijk leven van de profeet weer spiegelen. Typerend voor de figuur van Je remias was, dat het hem niet geluk te, heel en al op te gaan in zijn pro fetisch ambt. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 9 Februarij 1857. Leyden. Onder Alphen had den in deze week twee personen, die op schaatsen naar Boskoop waren geweest, het ongeluk op hunne terugreis in een wak te rijden. Een hunner, een jongeling van 22 jaren, is daarbij ver dronken. Advertentie. Een ieder, die iets te vorderen heeft van of Boeken en Papieren onder zich berustende mogt hebben, toebe- hoorende aan Wijlen D. Graaf v. Hogendorp, J. U. Cand.. wordt vriendelijk verzocht daarvan opgave of bezorging te doen vóór den 15den Februarij e.k. ten huize van den Heer A. Baartwijk, Kruidenier, Nieuwen Rijn voor de Vischbrug. (Advertentie) Leidse Aquarium Vrienden „Schoonheid van het zeewater-aqarium" Woensdagavond j.l. hielden „D Leidse Aquariumvrienden" een goed bezochte ledenvergadering in de re creatiezaal der N.V. Hol!. Constr. Werkpl. en de N.V. Ned. Electrolasch My te Leiden. Tydens de opening van deze avond deelde de voorzitter mede dat er tussen de beide Leidse aquariumver enigingen, De Natuurvriend en De Leidse Aquariumvrienden volledige overeenstemming was bereikt voor het houden van een gezameniyke tentoonstelling. Deze zal worden ge houden van 28 juni tot en met 15 juli van dit jaar in de Oranjerie van de Hortus Botanicus. In elk der vleu gels van deze ruimte zal een der verenigingen tentoonstellen. Hierna werden 3 nieuwe leden ge ïnstalleerd, waarna het woord gege ven werd aan de heer Kroon voor zijn lezing: „Schoonheid van het zee wateraquarium". Op een zeer prettige wijze vertel de spr. o.a. hoe men een bak moet isoleren teneinde oxydatie, die door het zoute water zeer sterk is, tegen te gaan. Dit is een werkje, dat zeer secuur gedaan moet worden. Bij een „Noordzee-aquarium" is het steeds oppassen dat het water niet te warm wordt. Een van de oplossingen hier voor is om het water door middel van het grondwater af te laten koe len. Nadat de heer Kroon de gehele opbouw van het zeewater-aquarium had besproken vertelde hij hoe men aan de bewoners voor de bak kan komen. Hiervoor gaat men bijv. naar zee en zoekt daar zelf de vissen, krabben, anemonen enz. Bij eb is aan onze kust veel voor de liefheb- SPIONNAGE-PROCES IN EGYPTE. Het Egyptische O.M. heeft donder dag de doodstraf geëist voor twintig personen, onder wie vier Engelsen, die beschuldigd worden van spionage. 14 Februari zal het verhoor begin nen. Een van de betrokken Engelsen is de 50-jarige James Swinburn, die op 27 augustus j.l. gearresteerd. Hy was directeur van het Britse Arabi sche nieuwsbureau. Hij zou de leider zijn .geweest van het spionagecomplot. Na zijn arrestatie gelastte de Egyp tische regering de uitwijzing van twee Britse diplomaten, die Swinburn in structies zouden heben gegeven. En kele dagen later werden twee Egyp tische diplomaten door Engeland uit gewezen. POTLOOD en GEEST No. 525. Horizontaal: 1. Lichtope ning van een kelder, 8. vreemde munt 9. papegaai, 10. familielid, 11. hoofd, deksel, 13. dam langs een water, 14. graan, 16. mondwater, 17. kieuw van een vis, 18. kweker, 20. muzieknoot, 22. 2uster, 23. voornaamwoord, 24. gem. in Gelderland, 26. hond, 27. ro manschrijver. Verticaal:' 1. eenjarige kalebasadh- tige vrucht, 2. tijdrekening, 3. lid woord (Fr.), 4. wild zwijn, 5. gebod, 6. vaartuig, 7. bruinachtig geel, 11. land in Europa, 12. merk, 14. hok, 15. zot, 19. salaris, 21. wereldtaal, 23. flauw, 25. emeritus (afk.), 26. rechten inbegrepen (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 522. Horizontaal: 1. rug, 4. dog, 6. Eerde, 7. om, 9. s.o., 10. Melbourne, 15. Leo, 16. ree, 17. plomibière, 20. Ee, 21. te, 22. Borne, 24. koe, 25. kit. Verticaal: 1. room, 2. ge, 3. Arno, 4. de, 5. gnoe, 8. Melle, 9. snert, 11. Leo, 12. bom, 13. Uri, 14. ree, 17. Perk, 18. Bern, 19. eest, 22. Be, 23. E.K. Europa's olievoorziening Vertegenwoordigers van de interna tionale petroleumindustrie en van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking (de O.EE.S.) heb ben gisteravond bekendgemaakt, dat er alle reden is om te geloven, dat er in de eerste drie maanden van dit jaar een aanzienlijke verbetering zal optreden in de olievoorziening van Europa. De aanvoer zal voorzien in tachtig procent van die behoeften zoals die waren voor het uitbreken van de crisis om Suez. Voor de eerste keer waren op de besprekingen over de toestand in Pa rijs ook de vertegenwoordigers aan wezig van de Amerikaanse commis sie die moet zorgen voor voldoende aanvoer van Amerikaanse olie naar Maar zelfs wanneer de aanvoer ver beterd wordt in de mate waarop men meent te kunnen rekenen, dan nog zal er een tekort zijn. November is een dieptepunt ge weest in de aanvoer van olie naar Europa. Normaal komt er in Europa per dag een hoeveelheid olie aan van 3.500.000 vaten. In november was de gemiddelde aanvoer per dag slechts 2.300.000 vaten. Maar in december was de dagelijkse aanvoer weer ge stegen tot drie miljoen vaten 500.000 minder dan eigenlijk nodig is. De Verenigde Staten zijn niet in staat dit tekort in zijn geheel aan te vullen. Daarvoor zal een beroep moe ten worden gedaan op landen van Latijns Amerika. De beste klanten van elkaar In de eerste elf maanden van 1956 importeerde West-Duitsland voor Dm 1.8 miljard, terwyi de invoer naar Nederland Dm. 2.6 miljard bedroeg. Hierdoor bleven Nederland en West- Duitsland de beste klanten van el kaar. Het dienstverkeer leverde West- Duitsland van januari tot oktober Dm. 786 miljoen op en Nederland Dm. 341 miljoen. In een overzicht wijst het minis terie van economische zaken erop, dat de belangrijke Nederlandse tran sitohandel in Duitse goederen de be talingsbalans tussen beide landen gro tendeels in evenwicht brengt. Nederlandse en Duitse deskundigen hebben het verkeer tussen de twee landen nog eens in ogenschouw geno men. Naar aanleiding hiervan is de Duitse invoerlijst herzien en in over eenstemming gebracht met de tegen woordige Duitse liberalisatie. Voorts zijn sommige Duitse exportcontingen ten in het handelsverdrag van 195il verhoogd. Het Suez-kanaal De vrijmaking van het Suez-kanaal schynt niet het ernstigste probleem te zijn voor de heropening. „Als alles goed gaat", zegt generaal Wheeler, die het opruimingswerk leidt, „zullen omstreeks midden mei weer schepen van alle tonnages door het kanaal kunnen varen". Maar dan doet zich de vraag op, aan wie de doorvaart- gelden betaald moeten worden. President Nasser zal waarschijnlijk eisen, dat Engeland en Frankrijk alle kanaalgelden aan Egypte betaalt, in plaats van deze gelden op geblok keerde rekeningen te Londen en Pa rijs te storten, alvorens hy zal toe staan, dat Engelse en Franse schepen gebruikmaken van het Suez-kanaal. Engeland en Frankrijk zullen ech ter weigeren in te stemmen met iede re regeling, die inhoudt, dat alle ka naalgelden aan Egypte moeten wor den betaald. De beide landen zijn echter wel bereid een compromis plan te aanvaarden, dat voorziet in betaling van een gedeelte van de kanaalgelden aan Egypte en stor ting van de rest op geblokkeerde re kening of bij de Verenigde Naties of een andere hiervoor in aanmerking komende internationale organisatie. De vraag is echter, of Nasser dat wil. Amerikaanse hulp voor Euratom Volgens bevoegde kringen te Wash ington heeft men de indruk, dat de „drie wyzen" van Euratom het doel van hun missie naar de Verenigde Staten volledig hebben bereikt. Er zou vandaag een communiqué over de resultaten van hun onderhandelingen worden uitgegeven. Naar men meent te weten zal hier in worden medegedeeld, dat de Ver enigde Staten eventueel bereid zullen zijn, Euratom in de komende jaren verrijkt uranium te leveren in hoe veelheden, die voldoende zijn voor het opwekken van een gedeelte of zelfs alle elektriciteit, welke tot dus verre door de conventionele centrales wordt geproduceerd in de zes landen van Euratom (Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de Benelux-landen). Voorts meent men in dezelfde krin gen te weten, dat de Verenigde Sta ten bereid zijn de ze3 landen van Euratom technische bijstand op aan zienlijke schaal te verlenen. In bevoegde kringen te Washing ton vestigt men de aandacht op het grote belang, dat men te Washington blijkt te hechten aan de verwezenlij king van het Euratomplan, dat in de Verenigde Staten wordt beschouwd als een beslissende stap op de weg der Europese integratie. ber te vinden. Ook is het natuurlijk mogelijk e.e.a. te kopen. Na de pauze projecteerde de heer Kroon verscheidene mooie beelden op het witte doek. Prachtige opna men van de kust van Nederland en andere landen, daarna verschillende bewoners van de zee, zoals krab ben, kreeften, allerlei soorten ane monen enz. Aan het slot werden enkele opna men vertoond van het tropisch zee aquarium van een der leden van Biologica Maritiema welke tevens lid is van De Leidse Aquariumvrien den. Prachtig gekleurde vissen en wonderlijk mooie anemonen tussen koralen en schelpen. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter van de L.A.V., de heer Kroon, zeer hartelijk voor datgene wat hij op zo'n prettige en boeiende wijze naar voren had gebracht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Kerk. voorber. examen de heer J. Schipper te Oegst- geest; idem voor het Prop. examen Godgeleerdheid de heer J. W. W. v. d. Hoeven te Rotterdam; idem voor het cand. examen Ned. Recht mej. M. van Es te Rotterdam, mej. H. I. M. T. Vernooy te Alkmaar, mej. K. A. Verhoeff te Beekbergen, mej. K. van Erk te Blaricum en de heren D. M. Dragt te Amsterdam, E. H. Ree rink te Bussum, H. R. G. Feber te Den Haag', M. van Veen te Den Haag, P. M. Storm te Amsterdam, P. Heering te Den Haag, M. M. van Notten te Utrecht, E. Teixeira de Mattos te Oosterbeek, J. F. van Nleuwkuyk te Amsterdam, P. J. van Bruggen te Dordrecht, W. Hulshoff Pol te Amsterdam, F. A. H. Vige- veno te Muiden, J. C. R. Y. van Hee keren te Den Haag en W. R. van Alphen de Veer te Eindhoven. BIOSCOPEN. De films in de week van 815 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Les enfants du Paradis", volwassenen. Lido: „Tussen 14 en 17", 18 jaar. Luxor: „De postmeester", volwas senen. Trianon: „High society", 14 jaar. Rex: „Een kus voor je sterft", strikt volwassenen. Bij graafwerk te Leiden: Tot grote verwondering van degegraven. De bijl moest er zelfs aan werklieden, dfe gisteren begonnen met graafwerkzaamheden op 't Vrou wenkerkhof, waar een groot benzine reservoir wordt ingegraven ten be hoeve van een garagebedrijf, stuitte men nauweiyks een meter diep, op houtwerk. Bij verdere werkzaam heden bleek, dat men de dodenakker van de Vrouwenkerk had blootge legd. De opgravingen gingen niet geheel aan de arbeiders voorbij zonder in druk op hen te maken, maar de brandstoftank moest de grond in en daarom werd zonder wroeging door- In het tramverkeer te Leiden is vanmorgen vertraging ontstaan, doordat in de Breestraat ter hoogte van de Papenstraat een spandraad van de boven leiding onklaar was geraakt. Om 7 uur zakte een stadstram, die in de rich ting Hogewoerd reed aan de rechterkant door de veren, waardoor de tram scheef kwam te hangen. De beugel oefende hierdoor grote druk uit op de bovenleiding. De spandraad rukte een brok steen uit de muur los en viel vervolgens op straat. Gelukkig was er op dat moment byna géén ver keer in de Breestraat. Door het uitschakelen van de stroom verviel de tramverbinding van Blauw- poortsbrug tot stadhuis. De N.Z.H. onderhield echter voor de passagiers op de tramlijnen KatwykNoordwijkDen Haag tussen het station en de Korevaarstraat een bussen-pendeldienst. De stadstram viel uit. Even na acht uur was het euvel voorlopig verholpen, doordat men tydeiyk de kabel aan de lift van een montagewagen had bevestigd. De foto geeft een beeld van deze provisorische oplossing. (Foto: „De Leidse Courant") te pas komen om de weerbarstige, taaie planken te versplinteren. De opgravingen trokken natuurlijk veel belangstelling van studenten, omwonenden en amateur-oudheid kundigen. Men sprak er zijn ver wondering over uit, dat de kisten zo dicht opeen in de grond rustten. Er werden veronderstellingen geuit, als zouden de stoffelijke resten meer dan duizend jaar onder de grond gelegen hebben, maar dat is natuurlijk onjuist omdat de Vrouwenkerk in de Middel eeuwen gebouwd is. Men mag daarom aannemen, dat het kerkhof ongeveer vijfhonderd jaar oud is. Het zag er eohter niet naar uit, dat het ooit ge schud was. Natuurlijk waren er omstanders, die geheimzinnige verhalen vertelden over loden kisten, die „verderop" in gangen en kelders onder de grond zouden staan. Zakelijke overwegingen verdringen dikwijls het menselijk gevoel. Zo ook hier. Men kan niet anders doen dan de grond, v/aarin de beenderen, die bij het graven boven komen, gebrui ken om er terrein mee aan te vullen- Voor de kinderen uit Oostenrijk Hierby een eerste verantwoording van de gelden ontvangen voor de kle- ding van de kinderen, die uit de Oos- tenrykse kampen zyn gekomen: Van een huisvader, uit dankbaarheid, omdat hij zelf zijn reeds grote kin deren nooit zover weg hoefde zenden N.N., wie volgt? N.N. C. v. E. Per post ontvanger» A. M. N.N. C. K. Oude Wetering ƒ25.— 10.— 10.— 2.50 10— 5— 5— 5.— 72.50 Hoewel wij natuurlijk buitenge woon dankbaar zijn voor deze bij dragen, willen wij gaarne nog eens onder Uw aandacht brengen, dat men voor dit bedrag nog niet veel doet. Het gaat er om kinderen, die bijna niets hebben, aan te kleden. Wij we ten, dat alle pleegouders erop voor bereid waren, dat er iets moest ko men, en dat wilden ze ook gaarne geven. Maar dat de armoede zó groot zou zyn, daarop had niemand gere kend. Er zijn zoveel mensen telëbr- gesteld, dat.zy geen kind meer kon den opnemen, laten die nu allen 'n deel van de bijdrage die zij anders zeker besteed hadden voor hun eigen kind, nu aan deze kinderen besteden. Het bekende adres: R.K. Huisves tingscomité, Breestraat 12 wacht op Uw bijdrage.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2