Tien Jaar geleden overleed een gearresteerde Zweedse diplomaat Mongi Slim bleek slim *11 Late bekentenis van de Sovjets Het Algerijnse vraagstuk in de Verenigde Naties Moskou wijst twee Amerik. diplomaten het land uit Hatta over politieke corruptie in Indonesië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14027 I Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.55 p. w.. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ot. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Beria's medewerker krijgt de schuld Rusland heeft Zweden gisteren laten weten dat de vermiste Zweedse di plomaat Raoul Wallenberg tien jaar geleden in een Moskouse gevangenis aan een hartverlamming is overleden. De Sowjets geven de voormalige minister van de Sowjetveiligheidsdienst, Viktor Abakoemof, er de schuld van, de diplomaat gevangen te hebben ge houden en de Sowjetregering in de zaak te hebben voorgelogen. Abakoe mof werd een jaar na Beria terechtgesteld. Wallenberg werd in 1945 door de Russische troepen gearresteerd, nadat hij 20.000 Hongaarse Joden uit de handen van de nazi's gered had. Twaalf jaar lang heeft de Sowjetregering tegengesproken, dat Wallenberg ooit in Rusland is geweest. Alleen reeds na 1952 heeft de Zweedse regering 49 nota's over de vermiste diplomaat naar Rusland gezonden. HARTAANVAL. Volgens de Russische nota is Wal lenberg in de nacht van 1>6 op 17 juli in zijn cel in de Ljoeblanka-ge vangenis plotseling overleden aan een hartaanval. De diplomaat was toen 36 jaar oud. De Sowjetregering zei, dat zij slechts één document van een paar regels over Wallenberg in (haar archieven gevonden had. Het was een korte me dedeling van de gevangenisdokter, waarin de minister van Staatsveilig heid, Victor Abakoemof, in kennis werd gesteld van het overlijden van die diplomaat. De dokter had hieraan toegevoegd, dat hij van de chef van de veilig heidsdienst toestemming had gekre- Jemen heeft er genoeg van Het koninklijke Jemen heeft de re gering van Groot-Brittannië verzocht in te stemmen met het sluiten van een wapenstilstand langs de grens van het protectoraat Aden. De grensstreek tussen Jemen het Britse protectoraat is de laatste weken het toneel geweest van een serie schermutselingen. De grens ft nooit definitief vastgesteld. ALGERIJNSE PUZZLE LJET ÏS VOOR EEN EUROPEES land tegenwoordig geen pretje om „overzeese gebiedsdelen" te be zitten. Ze willen bijna algemeen on afhankelijk zijn en maken herrie als dat niet gauw genoeg naar him zin verloopt. Frankrijk heeft heel wat offers aan geld en soldaten gebracht om Indo- China te behouden, maar heeft het tenslotte toch los moeten" laten. Daarna begonnen Marokko en Tunis en vervolgens Algerië. Ma- 0 rokko en Tunis hebben even eens het pleit gewonnen, maar Algerië willen de Fransen nog niet loslaten. De drie beginselen, waarvan de re- gering-Mollet uitgaat bij het bepalen van het Algerijnse beleid, zijn de volgende: dit gewest moet een onaf scheidelijk deel vormen van Frank rijk; de V.N. hebben geen recht, zich in een binnenlandse aangelegenheid te mengen; aan Algerije zal een sta tuut worden verleend, dat rekening houdt met zijn eigen „persoonlijk heid". Het eerste beginjel is het uitgangs punt, waarvan het tweede de logische consequentie is. Op het ogenblik is men te New York in de politieke commissie van de Ver. Naties daar over aan het touwtrekken. Maar het beginsel, waar het in de practijk voornamelijk om gaat en dat tevens het moeilijkste is te verwezenlijken, is het derde, het statuut met eigen karakter. De moeilijkheid van de situatie in Algerije is, dat er twee soorten in woners zijn: de Mohammedaanse in boorlingen en de Franse kolonisten, die er ook al van geslacht op geslacht v/oonachtig zijn. De Mohammedanen zijn wat getalsterkte betreft verre weg in de meerderheid, maar de van huis uit Europeanen zijn de sterkste groep wat ontwikkeling en kapitaal kracht betreft. Neem de Fransen weg en Algerië zal terugzinken tot een achterlijk land, dat nog blij zal zijn als Nasser zich erover „ontfermt". Het is van zelfsprekend dat de Europeanen zich „voelen" en niet onder de zeggen schap van de Mohammedanen willen staan, maar ook omgekeerd willen de Mohammedanen zich niet „laten uit buiten" door de Europeanen. Frank rijk is bereid, het land zelfbestuur te geven, maar hoe en waar moet het zwaartepunt gelegd worden? In Al gerië heerst daarover geen eenstem migheid en in Frankrijk evenmin. De regering-Mollet heeft dezer da gen een (bescheiden) feestje gearran geerd om haar één-jarig bestaan te vieren. De Algerijnse kwestie zal er waarschijnlijk wel voor zorgen, dat het twee-jarig bestaan niet meer ge vierd behoeft te worden. gen Wallenberg zonder lijkschouwing te begraven. Het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Russische veiligheidsdienst tot nu toe valse berichten over het lot van de diplomaat heeft verspreid. De Zweedse regering verwacht, dat al'le nieuwe inlichtingen, die zioh in de Sowjet-Unie zuillen voordoen, on middellijk naar Zweden zullen wor den doorgezonden, aldus de verkla ring. Tegelijk met de Sowjet-nota heeft het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken een dik dossier met do cumenten over Wallenberg vrijgege ven. Hierbij bevinden zich dozijnen getuigenissen van medegetvamgenen van Wallenberg in Rusland. Volgens de documenten hebben de Russische autoriteiten op 27 juli 1947, tien dagen na de dood van Wallen berg, alle gevangenen in Moskou, die ervan verdacht werden kennis te dra gen van het bestaan van de Zweedse diplomaat, bij elkaar gehaald. Allen die toegaven van hem gehoord te héb ben, kregen meer dan een half jaar eenzame opsluiting, vermoedelijk om te voorkomen, dat nieuws over de vermiste diplomaat bekend zou wor den. Ook een tunnel door de St. Berahard? De Zwitserse regering heeft Italië voorgestel^ onderhandelingen te be ginnen over de aanleg van een tun nel voor wegverkeer onder de Grote Sint-Bernhardpas. De Franse Nationale Vergadering heeft onlangs een plan goedgekeurd voor de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc. Die slimme Slim De politieke commissie der Ver. Na ties heeft donderdagmiddag haar be spreking van het Algerijnse vraag stuk voortgezet. Hierbij viel op de rede van de Tu nesische afgevaardigde Mongi Slim. In tegenstelling met andere Afri kaanse redevoeringen was het betoog van Slim buitengewoon gematigd en doorspekt met betuigingen van hulde aan Frankrijk, zijn traditie van vrij heid, zijn edelmoedigheid en de tol, die het in de geschiedenis heeft ge speeld. „Ik ben er niet op uit de tegen stelling te verscherpen, integendeel, ik wil bijdragen aan het vinden van een oplossing". Voor Frankrijk is het, uit binnen lands-politieke overwegingen, niet mogelijk te erkennen, dat de Alge rijnen reoht op onafhankelijkheid hebben. Daarom moeten de Verenigde Naties dit voor Frankrijk doen en Op beschuldiging van spionage De Sowjet-Unie heeft opnieuw twee Amerikaanse diplomaten uitge wezen op beschuldiging van spionage. Het zijn kapitein Paul R. Uffelman en luitenant William S. Lewis, beiden tweede marine-attaché te Moskou. Volgens de Russische beschuldigin gen zouden Uffelman en Lewis een bezoek hebben gebracht aan Lenin grad, waar zij „spionage activiteiten" hadden bedreven en „objecten van beslist militaire betekenis" hadden ge fotografeerd. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de twee mannen tijdens een bezoek aan Le ningrad plotseling aangevallen door een groep personen, die in burger ge kleed waren. Een van de Amerikanen had een fototoestel bij zich. De Ver enigde Staten hebben er in Moskou tegen geprotesteerd, dat de beide mannen werden overvallen en werden vastgehouden op een politiebureau De uitwijzing van Uffelman en Le wis volgt op een beschuldiging van het Kremlin, dat de Verenigde Sta ten een „geheime oorlog van sabotage en spionage" voeren tegen de Sow jet-Unie. In Washington noemde men deze beschuldigingen woensdag een poging om de aandacht af te leiden van Ruslands eigen moeilijkheden. Acht dagen geleden werden even eens twee Amerikanen door de Sow jet-Unie uitgewezen. Pers, radio en televisie overstromen de inwoners van de Sowjet-Unie op het ogenblik met verhalen over een „geheime spionage-oorlog", diev iu£e Ver. Staten tegen Rusland zouden voeren. Men is kennelijk van plan het Rus sische volk geheel te doordrenken met verhalen over Amerikaanse spionnen in een propagandacampag ne, die waarschijnlijk ook bij debat ten in de V.N. zal worden uitgebuit. MOOIE GESTREEPTE FLANELLEN HEREN PYAMA'S 7.50 NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 ook voor de Algerijnse opstandelin gen zou het dan mogelijk worden in te stemmen met een staken van het vuren en het openen van besprekin gen. Door een oplossing in deze geest te bevorderen meent Tunesië, dat het Frankrijk kan helpen uit het slop te komen, waarin het in Algerië is ge raakt. De Franse delegatie achtte de toe spraak van de Tunesische afgevaar digde gevaarlijker voor het Franse standpunt, dan de in veel sterkere termen geuite redevoeringen van de vertegenwoordiger van Syrië en Marokko. Men verwacht dat, gezien het aan tal ingeschreven sprekers, de politieke commissie zich zeker nog tot en met zaterdag a.s. en mogelijk ook in het begin van de volgende week met het Algerijnse vraagstuk zal bezig hou den. Gevangenisopstand gedempt Vijfhonderd gevangenen in de staatsgevangenis van de Amerikaan se staat Utah hebben zich gisteren overgegeven na een opstand van ruim een halve dag. Zij eisten beter eten, een gevangeniskrant en een nieuwe raad voor strafvermindering. Er zal een onderzoek naar hun klachten worden ingesteld. Het is een wonder dat de gevan genen zo spoedig het hoofd in de schoot hebben gelegd, want zij waren goed bewapend, o.a. met op de bewa king veroverde vuurwapens en zij hadden enige gijzelaars in hun macht, een aantal burgers en bewaarders. Twee man liggen in een ziekenhuis met ernstige steekwonden. Verschei dene gevangenen zijn ernstig ziek geworden nadat zij tijdens de opstand zich te buiten waren gegaan aan zui vere alcohol uit de apotheek van de gevangenis. Polen wil kopen in Amerika Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat Polen binnenkort een dele gatie naar Washington zal zenden voor het voeren van besprekingen over de uitbreiding van de economi sche betrekkingen met de Verenigde Staten. De Poolse belangstelling voor de aankoop van Amerikaanse oversehot- landbouwprodukten zal één van de voornaamste punten zijn, die bespro ken zullen worden. Een woordvoer der van het ministerie deelde mede, dat Polen belangstelling heeft voor de aankoop van katoen, tarwe, vetten, oliën en meststoffen. Onlangs maakten de Ver. Staten be kend, dat Polen overschot-produkten tegen wereldprijzen zou kunnen ko pen. In Algerië ontmoet men de dood op straat rm Terroristen hebben bommen laten exploderen in het Levy-gebouw te Nc- droma in Algerije waarbij zeven mensen om het leven kwamen en zes per sonen zwaar gewond werden. Op de foto ziet men redders het puin verwij deren op zoek naar de slachtoffers. ACedetCand&e wegge waidt ut Atanaca öewandeid Noodbevoegdheden van Soekarno Nu de politieke ontwikkeling in In donesië steeds duidelijker afgaat op een kabinetscrisis of althans een in grijpende herschikking van het kabi net- Sastroamidjojo, heeft de voor malige vice-president, Moh. Hatta, in een onderhoud met een Bandoengs dagblad gepleit voor parlementaire noodbevoegdheden voor president Soekarno, opdat deze een buitenge woon kabinet kan vormen. Hatta deed een felle aanval op de politieke corruptie in Indonesië. Idea listen, die voor de vrijheid van Indo nesië heblben gevochten zijn naar de achtergrond verwezen, terwijl poli tieke en economische profiteurs op de voorgrond zijn getreden, aldus Hatta. Tientallen miljoenen roepiahs staats geld worden verknoeid om partij vriendjes, ook al missen zij voldoende koopmanschap, te helpen bij het op richten van ondernemingen. Bij be noemingen in binnen- en buitenland is de politieke overtuiging en niet meer de bekwaamheid maatstaf, zei Hatta. Hij meende d>at slechts een krach tige regering met een grote mate van moreel gezag de huidige moeilijkhe den zou kunnen overwinnen. Een krachtige regering en een „terug keer naar staatsmanschap" achtte Hatta dringend nodig om een einde te maken aain het ontbindingsproces in Indonesië. Autonomie. Hatta was van mening, dat Soekar no ook bijzondere bevoegdheden moet krijgen om autonomie te ver lenen aan Sumatra en andere eilan den die dit eisen. „Wij hebben de deelstaten opgeheven en gekozen voor een unitarische staatsvorm. Ons hand- Woensdag hééft het vorstelijk paar van Monaco de door de heer J. A. Beersma uit Uithuizen gebakken kren- tenwegge in ontvangst genomen op de binnenplaats van het paleis. Op? de foto ziet men v.l.n.r. Z.K.H. Prins Rainier, H.K.H. Prinses Gracia, de heer Zonneheld uit Zwolle, de heer Mink uit Kampen en de maker van het brood, de heer Beersma uit Uithuizen. Het blijft zacht Het frontenstelsel van een oceaan depressie ten westen van de Britse eilanden bereikte donderdagavond Nederland Het heeft in de afgelopen nacht op de meeste plaatsen ongeveer een hal ve centimeter regen veroorzaakt. Op de oceaan ten noordwesten van de Azoren bevindt zich een lagedruk- centfum, dat zich in ongeveer noord oostelijke richting verplaatst. Dit zal morgen op de Britse eilanden het weer kunnen beïnvloeden en later ook in Nederland weer regen veroor zaken. In de afgelopen tien dagen is de ge middelde etmaaltemperatuur in de Bilt bijna zes graden boven de nor male waarde van deze tijd van het jaar gebleven. Aangezien de wind nog in de zuidwesthoek blijft, zal 't zach te weer aanhouden. j eunt op i in de praktijk gaat de centralisatie ver dor en verder", aldus Hatta. Hij noemde de over-centralisatie van de regering in Djakarta de oorzaak van de crisds op de eilanden buiten Java. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT. Vrij veel bewolking met eni ge regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar 9 Febr. vjm. 9.30; n.m. 10.10. maan op 12.onder 3.26. Hoogwaterstanden 9 Febr. zon op 8.09; onder 17.44; Het weer in Europa STOCKHOLM onbew. 3 gr. OSLO onbew. 4 KOPENHAGEN regen 3 ABERDEEN regen 7 DUBLIN lichte motregen 11 LONDEN zwaar bew. 10 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA regen regen licht bew. geh. bew. geh. bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. mist half bew. nevel zwaar bew. Korreltje 5r is geen spijker zo klein of men vindt er wel een gaatje voor.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1