De Ringel'mgschat <20> A De heer A. Dusee over: Sport en sportiviteit Onze ma* mu Damrubriek SANOSTOL m m m m WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Leiderscursus N.K.S. - R.K. Sportcentrale De voorzitter van de Sportcommissie, de heer A. Duindam, sprak een woord van welkom tot de deelnemers van deze cursus en tot de spreker van deze avond, de heer A. A. C. Dusée. De heer Duindam was er zeker van, dat, ondanks de goede inleiders van de vorige avon den. ook de heer Dusée niet zou teleur stellen en gaf hem gaarne het woord. De heer Dusée begon zijn inleiding met eraan te herinneren, dat de Hol landers als nuchtere mensen worden beschouwd, maar hij had geconstateerd, dat zulks niet altijd opging op het sport veld. Men kan een willekeurige groep personen uit een tak van sport nemen, maar slechts een klein percentage zal iets bereiken in de sport, zonder zich daarvoor te moeten inspannen. Ongeveer hetzelfde percentage zal nimmer iets presteren, maar de grote massa kan alleen iets bereiken door zeer harde training en opofferingen. Direct doemt de vraag op: wat is sport? Dat is een demonstratie of manifestatie van lichaamskracht en vaardigheid. De top der sportmensen wordt gevormd door diegenen, die van de natuur een zekere vaardigheid bij hun geboorte hebben meegekregen. Blijven zij echter in ge breke hun lichaamskracht te ontwikke len, dan zullen zij snel uit die top ver dwijnen. Andersom, als iemand zijn lichaamskracht een dergelijke vaardig heid weet te geven, dan zal men dank zij die grotere inspanning zeker de top bereiken. Het resultaat van de sport kan zijn een kampioenschap of een recordverbetering. Het laatste is dikwijls van tevoren be kend, of door de resultaten tijdens de training of door publicaties in de pers. Maar toch is er dikwijls geen verbete ring. Van belang is meestal de sfeer in de omgeving, die het uiterste eist van de zenuwen. Vanzelfsprekend komt er na het falen een reactie, maar als men vol doende wilskracht heeft, dan komt het herstel vanzelf. De sport is ondenkbaar zonder wedijver, maar wedijver, mits gezond, is in het belang van de sporter en de sport. Het beste voorbeeld is, dat als regel een zwakkere zich tegen de sterkste het heftigst verweert. Door de specialisatie leidt de sport tot een een zijdige lichaamstechniek. Dit toonde spr. aan door enige voorbeelden. Wat is sportiviteit, waar ligt de kern? Volgens de inleider bij het respect en de waardering voor prestaties van ande ren. Bij de wedijver, die dan aan de dag kan treden, is een grootse taak wegge legd voor de resp. bestuursleden en leiders om deze te leiden naar de spor tiviteit. Waarom is de sport en de spor tiviteit zo belangrijk? Omdat wij door het gejaagde leven in de huidige maat schappij meer dan ooit behoefte hebben aan sport en ontspanning. Vooral de vriendschap is van groot belang in de sport en bij de sportiviteit, ook in de verenigingen. Tal van vragen. De gebruikelijke vragen waren als volgt samengesteld: Vraag 1. Wat doen de verenigingen om de sportiviteit te bevorderen? Vraag 2. Is alléén de goede crack een propagandist voor dé'sport4? Vraag 3. Hoe ontstaat .chauvinisme en hoe bestrijden wij dit? Vraag 4. Welke leden zijn naar uw mening de beste leden van uw vereni ging? De eerste vraag bracht danig de tongen in beroering, want niet minder dan een half uur had men nodig om deze vraag te behandelen. Een groep had het beter gevonden als de vraag had geluid: „Wat moeten de verenigingen doen om de sportiviteit te bevorderen?" Dan de juiste sportiviteit aankweken door persoonlijke gesprekken met de overtreders; heeft dat geen succes, dan is het het beste, dat zulke figuren de vereniging verlaten. Men kan het, ook proberen via contactavonden, maar dan heeft men vermoedelijk geen succes, althans belangrijk minder, want de per sonen, waar het om gaat, zijn öf niet aanwezig öf het zegt hun niets. Door eigen voorbeeld, dit geldt vooral voor jeugdleiders die zelf spelen, contacten door artikelen in het clubblad en door het organiseren van avonden in spel regelkennis. De inleider trok uit de gegeven ant woorden de conclusie, dat er bij iedere vereniging iets aan het begrip sportiviteit haperde, maar dat is gezond. Met- per soonlijke gesprekken moet men zeer voorzichtig zijn, dat kan niet met ieder een plaats vinden. Een overtreder voor een bestuurslid of voor het gehele be stuur brengen is foutief. De jeugdleider er mee belasten is al een eind in de richting, maar nog liever zag de spreker, dat een vriendin of vriendje het gesprek voorbereidde en desnoods later de kwestie laten bespreken door een jeugd leider. Want niemand is opzettelijk on sportief. Natuurlijk zijn er uitzonderin gen. tegen deze neemt men straffe maatregelen, desnoods uitzetting uit de vereniging. De contactavonden zijn niet geheel ge schikt, want die bevorderen geen spor tiviteit, alleen maar vriendschap. Zonder wedijver is sport geen sport, de uitslag is inderdaad niet van belang, maar men kan deze toch niet verwaarlozen. Bij dc tweede vraag was men korter van stof. De antwoorden waren prak tisch eender, n.l. dikwijls vindt men bij een stijging van prestaties een daling van karakter. Een crack zijn is niet altijd voldoendee men moet ook een altijd voldoende, men moet ook een het algemeen. De inleider was het hiermede vrijwel eens, alleen wilde hij er nog bijvoegen, dat iemand, die met een bepaalde gave was bedeeld om in zijn sport de top te bereiken, nooit minderwaardig mag neer zien op een mindere. Maar het is niet altijd gemakkelijk om eenvoudig te blijven. De derde vraag was eveneens snel be antwoord. Hierin werd gezegd, dat een chauvinist niet goed is opgevoed in eigen clubsfeer; men moet zo iemand op zijn fouten wijzen. Clubliefde behoeft niet te ontaarden, een sportieve geest aankwe ken en waardering hebben voor presta ties van de tegenpartij en bestrijden met negatieve middelen. De heer Dusée was van mening, dat de kern lag bij het feit, dat men geen waar dering heeft voor de tegenpartij, maar men is niet altijd opzettelijk een chau vinist. Een negatieve bestrijding heeft veel gevaarlijke kanten. Maar men moet in het algemeen zeer voorzichtig zijn, want ieder goed lid is enigszins fanatiek. De vierde vraag gaf ten antwoord: de leden, die op de beste en juiste manier de sportieve geest uitdragen, ook door niet-actieve leden en niet alleen op een sportveld, maar ook in het maatschap pelijk leven. Bij; de beantwoording van deze vraag was de inleider enigszins teleurgesteld. Hij vond de beantwoording te beknopt, want wat is de juiste manier. Graag had hij het antwoord gehoord: zij, die op sportgebied, ondanks alle moeite, die men zich geeft niets presteren en alleen maar verwijten te slikken krijgen, maar die altijd bereid zijn om allerlei kar weitjes voor hun vereniging op te knap pen, dat zijn de beste leden. Onder applaus van de deelnemers dankte de heer Duindam de inleider nog maals voor zijn inleiding en kondigde tevens aan, dat op dinsdag 12 februari de heer Kruyver uit Zaandam zal spre ken. Het onderwerp voor deze laatste avond zal nader worden bekend gemaakt. VOETBAL Het bestuur van de Uruguese voetbal bond heeft het door de commissie voor buitenlandse wedstrijden opgestelde rap port goedgekeurd, waarin geconcludeerd wordt, dat de Hongaarse ploeg Honved geeh toestemming behoort te krijgen voor het spelen van wedstrijden tegen Uruguese clubs. Deze beslissing werd genomen met slechts de stemmen tegen van de ver tegenwoordigers van de clubs Nacional en Defensor, die zich zullen beraden over de vraag of ze het standpunt van de bond al dan niet zullen delen. HONGAARSE VOETBALBOND AANVAARDT ZUID AMERIKA AN SE UITNODIGING De Hongaarse voetbalbond heeft een uitnodiging om met het nationale elftal een tournee door Zuid-Amerika te maken, aanvaard, aldus heeft radio- Boedapest gemeld. Het team zal tussen 21 juli en 25 aug. een vijftal wedstrijden spelen tegen Brazilië, Uruguay, Chili, Argentinië en Peru. Stanley Matthews, de 42-jarige rechts buiten van het Engelse elftal en van Blackpool, is door vooraanstaande voet baljournalisten uit zestien Europese landen gekozen tot de „Europese voet baller van 1956". Gabriel Hanot, redacteur van het Parijse blad „France Football", dat de verkiezing organiseerde, heeft Matthews gisteren in het stadhuis van Blackpool de vergulde zilveren voetbal, die bij deze eretitel behoort, aangeboden. De Oostenrijkse regering heeft bekend gemaakt, in Oostenrijk alle sportwed strijden tussen Oostenrijkers en Honga ren te verbieden. Aan Hongaarse sport lieden of clubs zal voor wedstrijden, om veiligheidsredenen, door Oostenrijk op het ogenblik geen visa meer worden verstrekt. Deze maatregel is genomen in verband met het grote aantal Hongaarse vluchtelingen, dat zich in Oostenrijk bevindt. De voetbalwedstrijd tussen de Hon gaarse club Ferencvaros en Wacker uit Wenen, die oorspronkelijk op 10 febr. zou worden gespeeld, is in verband met de regeringsmaatregel geannuleerd. De interlandwedstrijd tussen de elf tallen van Hongarije en Oostenrijk, welke voor 14 april a.s. in Boedapest op het programma stond, zal, indien de situatie zich tot die datum niet heeft ge wijzigd, eveneens moeten worden ge schrapt, aldus een woordvoerder van de Oostenrijkse regering. NIEUWTJES OP DE KOMENDE RAI Acifit—Robot Een heel bijzondere attractie op de komende 37e RAI voor bedrijfsautomo bielen zal de Robot zijn, welke op de beide stands (181 en 179) van de Ned. Accumulatorenfabriek ..Acifit" N.V. te Amsterdam en haar dochteronderneming, de Accufabriek Gooiland te Naarden zal worden gedemonstreerd. De robot, genaamd Sabor kunst mens), is de schepping van een Zwitsers ingenieur en werkt met behulp van de nieuwste vindingen van radio en radar. Acht k tien maal per dag zal Sabor op één der genoemde stands zich tot het publiek richten, met de mensen praten, een sigaret roken, de samba dansen, toveren, u zeggen hoe laat het is en nog veel meer. Sabor kan ook lopen en hierin onderscheidt hij zich van vrijwel alle andere soortgelijke constructies. Deze demonstratie is de eerste maal, dat een robot op de RAI te zien zal zijn. Interessant is het te vermelden, dat hij zijn energie krijgt door middel van 4 Acifit accu's, gemonteerd in zijn benen. Sabor. die zegt, „dat hij zijn leven dankt aan Acifit" is 2.36 m hoog. en weegt 276 kg. In de uiterst gecompli ceerde elektronische installatie, die Sabor „in petto" heeft is meer dan 2500 km draad verwerkt. Wanneer Sabor u een sigaret aanbiedt met u praat over zijn leven, zijn lange mars van 150 km, die hij eens aflegde en daarna een deuntje op de harmonica ten beste geeft, zal niemand hem kwalijk nemen, dat hij een paar bescheiden reclame-teksten spreekt voor Acifit- BILJARTEN BILJARTBOND BLOEMBOLLEN STREEK 4e klasse. De Beurs 2Vios 5 62, Passage 3Luto 2 1—7, De Engel 2— Noordwijkerhout 26. 5e klasse: De Engel 3Noordwijker hout 2 26, Oude Post 3De Beurs 3 2—6. 6e klasse: Soldaatje 4De Beurs 4 62, Noordwijkerhout 3—Lisserdijk 3 3—5. Programma woensdag 6 februari: Pas sage 2Soldaatje 2; Flora 2De Beurs. In de 1ste klasse van de Biljartbond Bloembollenstreek is de beslissing ge vallen, daar door een 44 gelijk spel van Flora tegen Vios, de Noordwijkse biljartvereniging „Flora" het kampioen schap in de handicap competitie heeft behaald. Luto 1 (Lisse) heeft de beste kansen in de 2e afdeling, alleen De Beurs 1 kan hen nog bedreigen, terwijl in de derde klasse Piet Gijzenbrug 2 nagenoeg ver zekerd is van het kampioenschap. SCHAATSENRIJDEN In het nieuwe stadion „Gjemselund" te Kongsvinger zijn internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan onze landgenoten Kees Broekman en Jeen van den Berg hebben deelgenomen. De 500 meter eindigde in een zege voor de Noor Soefteland in 43.7 sec. Hij werd gevolgd door zijn landgenoot Gjestvang in 43.8. De Australiër Spicer en de Noor Ruud deelden de derde plaats met 45.3 sec. Jeen van den Berg en Oeverby (Noorw.) lieten beiden een tijd van 46.6 sec. afdrukken. Zij klasseerden zich negende ex aequo. Kees Broekman werd 14e met 47.9. De 3000 meter was voor onze landge noten zeer succesrijk. Kees Broekman won dit nummer in de goede tijd van 5 min. 2 sec. en Jeen van den Berg be zette met 5 min. 3.4 sec. de tweede plaats, gevolgd door Oeverby. die 5 min. 3.5 sec. noteerde. De Oostenrijker Eminger werd vierde met 5 min. 7 sec. De wedstrijden om de nationale kam pioenschappen kunstrijden voor dames senioren en voor ijsdansen zullen op 18 maart a.s op de Hoky te Den Haag worden gehouden. ZWEMMEN Een damesploeg van 't Gooi heeft gisteravond binnen een kwartier twee mislukte pogingen gedaan het Neder landse record 5 x 50 meter vrije slag, dat met een tijd van 2 min. 35 sec. op naam van De Robben staat, te verbete ren. Zowel de eerste als de tweede maal kwamen Jans Koster, Corrie Schimmel. Rietje Rosier, Tineke Lagerberg en Ada den Haan tot een tijd van 2 min. 35.4 sec. De ploeg van De Robben (Hilversum), die momenteel eentournee door Zuid- Afrika maakt, heeft deelgenomen aan zwemwedstrijden te Welkom. De Neder landse meisjes wonnen de 4 x 100 yards wisselslag estafette in 4 min. 41 sec. Zij bleven 10 seconden onder het Zuidafri- kaanse record op dit nummer. De ploeg van de Oranje Vrijstaat werd tweede in 4.55.9. ATLETIEK De Amerikaan Jack Davis, houder van het wereldrecord 110 meter horden (13.4 sec.) heeft verklaard, dat hij zich na de tournee door Afrika uit de wedstrijd sport zal terugtrekken. De 26-jarige Amerikaan vertoeft momenteel in Afrika om demonstraties te geven. Hij is van plan zich als tandheelkundige in Califor- nië te vestigen. Advertentie. TAFELTENNIS Docos. Uitslagen afgelopen week: Heren: DocosTreffers 37, Unitas Docos 72. Dolfijn 3Docos 4 82, Docos 5De Burcht 4 5—5, Docos 6 Olympus 2 19. Dames: Docos 1Cebus- ta 2 5—5. AVA—Docos 2 64. Junioren: Docos 2—St. Vooruit 37. Programma voor deze week: Woensdag MVO 2Docos 6; donderdag DOS 6 Docos 2; NetbalDocos (dames); zater dag Docos—DOS 2. zaal Potgieterlaan, aanvang 7 uur; Olympus 3Docos 7; WilhelmusDocos (Jun.); Sparkler Docos 2 (Jun.). Hedenavond training. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort. Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. ONZE PROBLEMEN Wederom een tweetal vraagstukken, welke bij onze damspelende lezers in de smaak zullen vallen. Eerst een stukje van de heer Dubbeldeman. Het is jammer, zoals ook de auteur zelf op merkt. dat de 4e met de 5e zet ver wisselbaar zijn. Probleem no. 622 Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden Vervolgens een vraagstuk van de heer Schaap, destijds ingezonden voor onze probleemwedstrijd. Jammer, dat in dit /fyn veut SeptemJ&t Afec Ook deze maand elke dag Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Advertentie. probleem ook een positionele winstgang mogelijk is, doch de auteursoplossing is zeer mooi. Probleem no. 623 Auteur: C. Schaap, Heusden. Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 5, 9. 14. 20. 22. 23, 27/29, Wit: 11, 17, 25, 30 34. 37, 38 en 40/44. Voor beide geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 20 februari a.s. OPLOSWEDSTRIJD „LEMMERS" (11e serie) De vraagstukken van deze serie zullen ongetwijfeld de oplossers weer enig hoofdbreken kosten. Wij willen de deel nemers er nog eens op attent maken, dat de slotstanden. maar ook indien het een variantprobleem is, alle volledig uitge werkt dienen aangetoond te worden, daar anders, tot onze spijt, geen punten kunnen worden toegekend. Tot de laat komers: denkt om uw tijd. Het is nu eenmaal een wedstrijd, waarin de deel nemers elkanders krachten hebben wil len gaan meten. En nu maar weer met frisse moed aan de slag! Probleem no. 31. Probleem no. 32 Stand in cijfers: Zwart: 2. 4, 6, 8/10, 12, 14. 15. 17. 18, 26. 31 en 45. Wit: 16. 21. 23. 24. 29, 32/34, 37, 38, 43, 47. 49 en 50. Probleem no. 33 Zwart: 5, 6, 8, 9, 11/13, 18/20, 24. 29, 30 en 35. Wit: 17, 21. 27. 31, 32. 37/39, 43/45, 47 en 49. Voor alle drie geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen dienen binnen 3 weken na het verschijnen van deze rubriek in gezonden te zijn aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw-Vennep. OPLOSSINGEN (Probleem 4e en 5e serie) No. 10. Wit: 472, 482, 261, 43, 493, 372, 328. 39. 3. 40!!. 504. 6. No. 11. Wit: 494 338, 328. 382. 239. 39. 3, 371, 5 (161) 32 (26) 37 <20) 42, 48. No. 12. Wit: 283. 19, 340, 440, 472. 34. 11, 428, 8 (272) 2 <328, op 37 volgt 2—19 en 37) 19 (11b) 7 (43) 2 (49) 35 (32) 21 en 49. A. (11) 7 (32) 2 (38) 19 (43) 2 en voider als b .ven: B (43. 3;' en wint. No. 13. Wit: 283 (46) 394, 427, 29, 482, 13 (161 A) 8 (217 B) 2 (272C) 19 (328) 30 (382 d) 48 (47) 504 (20) 440 (34) 3 gew. A. (150) 8 (25) 294 (161) 2 <27) 19 wint. B. (216. op 1520 volgt hetzelfde als in A) 2 (31) 19 wint. C. (271 of 150, volgt wit 19 wint. d. (150) 48 (25» 294 en wint No. 14. Wit: 439, 461, 440, 327 (221 A) 504. 19, 440, 428. 38. 11, 2. 36. 493 wint. A. (432) 19 (31) 504 <24) 440, verder als in hoofdvariant. No. 15. Wit: 317. 216, 128x. 393x, 328, 20, 39, 14, 9. 38, 17, 7. 21. 17 wint. LIJST DEELNEMERS G. M. Lemmers (30), J. v. Berkum (30), J. Smeets (30), H. W. de Ridder (28). Joh. v. d. Boogaard (30), C. P. Zuiderduin (30). A. J. Langelaan <30). L. W. Scholtes (30), C. A. v. d. Bag (24), C. H. Spanjaard <28), W. Krom (30). J. de Rooij (30), B. J. Prangers (30), J. A. J. Wortman (28), J. Dubbeldeman (30), Jac. v. d. Poel (14) en G. v. Rijsdam (12 punten). Overige deelnemers heb ben zich teruggetrokken. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 35). Hall drukte hem dankbaar de hand. „Je raad is inderdaad goed en ik zal er naar handelen. Het is, zoals .ie zegt, het begin ia moeilijk, maar ik twijfel er niet aan of ik zal me er doorheen slaan". Na het ontbijt verdeelde Pat de rol len. „Hall en ik gaan het bos in, om dennen te hakken. Big Tom zorgt voor het begin van de vleesvoorraad voor deze winter en Baby, ja wat zul len we dat hoopje mens laten doen? Hij mag zich van de dokter niet te veel inspannen. Jij blijft hier, Baby, en snijdt een flinke voorraad gras, dan hoeven we niet zoveel hooi te kopen. Je kunt dan meteen op onze bezittingen passen". tje voelden en daarom besloten ze, eerst gezamenlijk de hut te bouwen. Even later daverde het woud van hun bijlslagen. Ze hakten er allemaal lustig op los, terwijl vrolijke liederen de arbeid begeleidden. Regelmatig strortten de dennen met luid gekraak neer, werden ontdaan van top en takken en aan touwen naar het dal gesleept. De hele dag werkten ze voort. De tijd vloog voorbij en het was avond, voor ze er erg in hadden. De ongewone arbeid had hen allen uit geput en het duurde dan ook niet lang die avond, of ze lagen in een diepe, droomloze slaap. Ook Hall. Hij moest bekennen, dat Tom gelijk had. Het vellen der bomen had al zijn aan dacht opgevraagd en nu was hij te moe, om nog ergens aan te denken. Ook hij sliep spoedig, maar toch fluisterde hij in zijn slaap dikwijls Het bleek echter, dat Tom en Baby de naam Marion, niets voor het hun toegewezen baan-1 „We hebben nog allen tijd", zei Pat de volgende morgen, „ik stel voor, om twee shacks te bouwen. Jullie we ten, wat een last we gehad hebben, toen onze shack tot de grond toe af brandde in die barre winter van twee jaar geleden. Dit zal ons nu niet meer overkomen. We zullen vandaag de ar beid verdelen. Tot vanmiddag hak ken we nog en dan gaan we aan het bouwen". Toen de zon het hoogste punt ran de hemel bereikt had, was de stapel boomstammen weer flink aange groeid. Na de middagrust begonnen ze de fundamenten te graven, Hall en Pat voor de ene shack, Tom en Baby i voor de andere, vlak aan de rand I van het bosch, een goede honderd yard van elkaar verwijderd. De afge stoken grasplaggen werden terzijde j gelegd, want die moesten later als dakbedekking dienst doen. Ze groe ven tot diep in het zand, legden hier- op een laag dunne stammetjes, die na I aan elkaar gespijkerd te zijn, bedekt I" werden met een dikke laag leem, die ze in overvloed vonden aan de oever, van het Groot-Berenmeer. Pat sloeg' I handig een slede in elkaar van dun- I ne dennestammetjes en bracht daar- 1 mee grote hoeveelheden tegelijk aan. Tom volgde zijn voorbeeld. In de tijd, dat zij met de paarden de vrachten aansleepten, stonden Hall en Baby de massa tot een vaste bodem te stam pen. Als ze vermoeid werden, wissel den ze met de slepers af. Nog diezelfde avond was de grondslag van de twee hutten klaar en bekeken ze met trots het resultaat van hun arbeid. Twee weken nadien waren de shacks geheel voltooid. Ze waren van boomstammen opgetrokken. De v 1 den, met leem en mos opgestopt, lie ten geen zuchtje wind aoor l daken hadden reeds enige malen wezen, dat zij tegen de zwaarste strortbuien bestand waren. Iedere hut bestond uit een ruime voorkamer, waarin ze twee bedsteden hadden getimmerd, een voorraadschuur v proviand en en stal voor de paarden en de honden, die ze tegen de vv ter zouden aanschaffen. Een paar rustbanken, enige ruw getimmerde stoelen en een zwaar houtblok, dat als tafel dienst deed, vormde het meubilair, alles was eenvoudig en zeer primitief, maar in hun ogen was het schitterend en Baby beweerde, dat elke Canadees zich van nijd de ogen zou uitkrabben, als hij dit bouwwerk zag. Hall begreep wat een arbeid het hem gekost zou hebben, als hij dit alles alleen had moeten doen. Hij was hun dankbaar voor hun hulp en hij had geleerd, dat de Ieren, al waren ze volgens Baby de meest luie men sen op de aardbodem, harde werkers waren en daarbij altijd vrolijk en op gewekt, vol grollen en grappen. Wel ruzieden ze onophoudelijk, maar in hun ruzies lag een ondertoon van die pe gehechtheid aan elkaar. Zou er een van hen vertrekken, hij wist zeker, dat de anderen niet zouden achterblij ven! In de dagen, die volgden, verzamel den ze grote hoeveelheden, gras en brandhout, zulke hoeveelheden, dat Hall er verbaasd van stond. Maar de Ieren hadden meer winters meege maakt en wisten, wat ze nodig had den. Ook gingen ze geregeld op jacht. De beste stukken vlees werden op houtskool gerookt en in de voorraad schuur opgeborgen. Toen de eerste sneeuw viel. reden Hall en Pat naar Fort Franklin aan de overzijde van het meer, een tocht van vier dagen. Ze keerden terug met twee sleden en twee span Eskimo honden, sterke, langharige dieren, die de hoogopgeladen sleden met het grootste gemak voorttrokken. Deze lading, bestaande uit kachels, vallen etc. voltooide hun uitrusting en ze konden nu met gerustheid de Canadese winter ingaan. HOOFDSTUK XI. AANZOEK EN AANSLAG. Er speelde zich een heftig toneel af op Marion's Ranch, op de dag, dat Boy Milden de merrie van Marion terugbracht. De oude Bluecorn had er alles op gezet, om Hall Pennock te pakken te krijgen, omdat hij, door de inbla zingen van Jim Pavlick, vast van diens schuld overtuigd was. Hij had de hele omgeving streek voor streep laten afzoeken, doch alles was ver geefs geweest. Twee dagen hadden ze gezocht zonder 't minste resultaat en toen had hij de kring van wachten" te ruggeroepen, omdat Pennock, on danks die voorzorg toch had weten te ontkomen. Geen van de wachters had iets gezien of gehoord, wat op Pen nock leek. Bluecorn raasde en schold en beweerde bij hoog en bij laag, dat ze de veedief en brandstichter had den helpen ontvluchten en zwoer, dat hij diens handlangers streng zou la ten straffen, als hij ze kon ontdek ken. De boys en agenten stonden met bedrukte gezichten om hem heen en betuigden stuk voor stuk (hun on schuld. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7