't Zondagsrijverbod voorlopig buiten we rking „Weistandsgrens" gebracht van 6 mille op 6.900 gulden WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFE kat»! In Maart wordt benzine-situatie opnieuw bekeken Reizen per spoor 9 pet. duurder wèg die pijn Zware straf geëist tegen veelzijdig delinquent WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Nescafé geeft U de kans op zon sierlijke, handige Nescafé kan!* Doe als volgt: Maak deze limerick af! Als U Wiener Melange wilt maken Die als Wiener Melange moet smaken: pittig, geurig en fijn, moet 't van Nescafé zijn Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van eon blik Nescafé (formaat doet ci niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé. Postbus 1300. Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 14 febr. 1957. Prijswinnaars krijgen vóór 28 febr. a.s. bericht Oeef s.v.p. dt naam van Uw wlnkallar op. Netcafé ia hal gedeponeerde merk oplpibare koffie, wior bo» f 1.43 Normaal f 2.53 Familie bus f 9.20 CoBcluerrij lormaal f 2.90 Familie boa f 10.45 ser da kan ia ontworpen. Minister Zijlstra is voornemens het zondagsrijverbod, in aansluiting op de reeds toegepaste verzachting, thans voorlopig buiten werking te stellen. Omdat waakzaamheid nog geboden is, behoudt de minister zich voor op dit besluit terug te komen als de benzine-situatie daartoe ernstige aanleiding zou geven. De minister, die dit meedeelt in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid, mr. Burger, is er zich van bewust dat de voorlopige buitenwer- kingstelling het bezwaar van onzekerheid voor de toekomst in zich sluit, wat vooral in verband met het toeristenverkeer in voorjaar en zomer van belang is. Deze onzekerheid kan de minister echter niet wegnemen. Hij stelt zich voor omstreeks begin maart de toestand nader onder ogen te zien. bedrijf, daardoor zouden worden ge troffen. Hij liet zich echter lei len coor de overweging, dat deze bedrij ven, gegeven de nu eenmaal noodza kelijke beperking van het benzine verbruik, door tekorten bij de pompen en door een fonmele rantsoenering, eveneens zouden zijn getroffen. De aanvoer van benzine in januari bleef ongeveer op 't peil van decem ber. Dit bleek mogelijk door de olie uit de intact gebleven Amerikaanse pijpleidingen in het Midden-Ocsten in sterker mate naar Europa te lei- Maximum-snelheid geen oplossing Minister Zijlstra wijst er ook op dat voor de tweede helft van het lopende kwartaal de Westeuropese benzine situatie er minder gunstig uitziet als gevolg van een kleinere aanvoer van Amerikaanse benzine dan aanvanke lijk werd verwacht en een in de ko mende maanden stijgende behoefte. De minister geeft in zijn antwoord een overzicht van de getroffen maat regelen, waarbij hij erop wijst dat hij indertijd ook overwogen heeft in hoeverre de noodzakelijke beperking van het gebruik zou kunnen worden bereikt door de invoering van een maximum-snelheid. Na overleg met minister Algera is hij echter tot de conclusie gekomen, dat, nog afgezien van de uitermate moeilijke controle op de juiste uitvoering van een der gelijke maatregel, het resiultaat, mede gezien de in ons land heersende omstandigheden, van wenig betekenis zou moeten worden geacht. Prof. Zijl stra kan zich daarom op een derge lijke onvoldoende waarborg voor de toekomst niet vastleggen. In het Westeuropese overleg te Pa rijs werd de vermindering van de olie- aanvoer voor december op 10 procent geschat. Voor januari waren de ver wachtingen eenter somberder. Daarvoor werden cijfers genoemd van 20 a 25 procent, aldus minister Zijlstra, die er op wijst, dat met het oog op de onzekere politieke situatie de regering zich op het standpunt stelde, dat de binnenlandse voorraden zoveel mogelijk moesten worden ge- handhaaid. Daarom werden alle voor bereidingen voor een distributie ge troffen. Voorshands werd volstaan met een globale verbruiksbeperking tot 90 procent. De toewijzing van gasolie voor het openbare en vitale binnenlandse vrachtvervoer werd op 100 procent gehandhaafd.. De toewyzing van gas olie voor huishoudelijk verbruik werd op 80 procent gesteld en voor ben zine op 85 procent De toewijzing van stookolie werd beperkt tot 90 procent De minister meende dat een for mele benzónedistributie zo lang mo gelijk moest worden uitgesteld. De regering meende dat door de tij delijke invoering van een zondags rijverbod het verbruik op werkdagen voorshands op een weliswaar lager, maar toch nog redelijk peil zou kun nen worden gehandhaafd. Getroffen bedrijven. De minister besefte, dat bepaalde ondernemingen, met name in het ca fé- en restaurant- en autoverhuur- den, terwijl- bovendien nog extra- aanvoer uit Venezuela en de Ver. Staten werd verkregen. Het ook door de winter beperkte verbruik maakte het daardoor mogelijk de binnen landse voorraden te handhaven en zelfs iets te vergroten. Dit leidde nog voor het einde van januari tot een verzachting van het zondagsri ver bod in afwachting van definitieve cij fers. Slechtere situatie. In verband met de ongunstiger lij kende situatie in de tweede helft van het lopende kwartaal, 'heeft de organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking een allocutiesy steem in overweging in het kader waarvan de gezamenlijke olie, uit het M'dden-Oosten en uit Amerika voor West-Europa beschikbaar, naar de behoeften der landen zal worden ver deeld. Deze verdeling zou voor ons land een kleinere toewijzing van ben zine met zich brengen dan in de af gelopen twee maanden voor binnen lands gebruik ter beschikking kwam. Formele beslissingen zijn daarover nog niet genomen. De minister wijst erop, dat de posi tie voor gas- en vooral stookolie be langrijk ongunstiger is. Met Ameri kaanse 'hulp tracht men in deze moei lijkheden te voorzien. PRINSES BIJ BOUW VAN VAN HAAR JACHT. Prinses Beatrix heeft maandag morgen geheel inofficieel een bezoek van 3lA uur gebracht aan de werf van de firma De Vries Lentsch te Amsterdam. Met de directie heeft zij besprekingen gevoerd over het voor haar in aanbouw zijnde jacht „De Groene Draeck". Bij het met grote belangstelling in ogenschouw nemen van de vorderingen der bouw, gaf de prinses zelf enkele aanwijzin gen. AANSPRAKEN AFGEWEZEN De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van de heren C. H. te Leidschendam en A. J. L. F. Heemstede, contra de staatssecreta ris van marine. Beide appellanten hadden aan spraak gemaakt op uitbetaling van veertig maanden salaris als leden van het marine-personeel gedurende de oorlogsjaren. De staatssecretaris van marine had deze aanspraken als ongegrond afgewezen. Van deze be slissing gingen de appellanten in be roep bij het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, dat het standpunt van de staatssecretaris billijkte. Opnieuw hiervan in beroep gegaan bij de centrale raad te Utrecht, be vestigde dit college de uitspraak van het ambtenarengerecht voornoemd en wees derhalve de aanspraken van ap pellanten af. TWEEDE KAMER ACCOORD Abonnementsprijzen onveranderd De Ned. Spoorwegen hebben in verband met de financiële situatie toestemming gekregen per 1 april a.s. de tarieven der enkele reis- en retourbiljetten te verhogen. De ver hoging bedraagt gemiddeld onge veer negen procent. Ook goederentarief. Wat het goederenvervoer betreft zullen de volgende tarieven wijzi gingen ondergaan: Het tarief voor het vervoer van stukgoederen zal wor den verhoogd, terwijl daarnaast de structuur van dit tarief ingrijpend wordt gewijzigd. Ook de structuur van het alge meen tarief voor het vervoer van wagenladingen zal worden gewij zigd. Deze structuurwijziging heeft betrekking zowel op een herziening van de tot nu toe zeer sterke de- gressie op de lange afstanden, als op een verhoging van de vrachtprijzen voor kleine partijen. Daartegenover wordt voor een aantal goederensoor ten ingevoerd een 20-tons tarief, dat en In 10 minuten "AKKERTJES" helpen direct lager zal liggen dan het 15-tons ta rief. De speciale tarieven voor het ver voer van wagenladingen ondergaan naast een structuurwijziging in de meeste gevallen een verhoging. Ten slotte zullen zowel in het goe deren- als in het reizigersvervoer een aantal tarieven van beperkte betekenis, in hoofdzaak betrekking hebbende op bijkomende prestaties, worden herzien. Olietreintje uit Den Haag naar Pernis De olieboringen in de omgeving van Den Haag verlopen zo gunstig, dat de Nederlandse Aaardolie Maat schappij ten 22Ö0 meter lange olie- pijpleiding naar haar station aan de Loolaan heeft aangelegd. Dit station en een eigen treintje naar Pernis wet tigen de verwachting, dat men zo veel olie denkt aan te boren, dat de tankauto's van vroeger de zaak niet meer aan kunnen. Bovendien heeft de olieleidin/g een grotere diameter dan vandaag aan de dag vereist is. Om half vier gistermiddag is het eerste treintje met bestemming Per nis vertrokken met in totaal 120 ku bieke meter olie. Schreef raadslid anonieme brief aan medelid Aan het eind van een langdurige raadsvergadering te Schoonhoven heeft de heer W. C. van Iperen (WD) meegedeeld een anonieme brief te hebben ontvangen met aantijgingen over de wijze waarop hij het raads lidmaatschap vervult. Een schriftkun dige bevestigde het vermoeden, dat de brief geschreven is door een der elf raadsleden. Om daarover zekerheid te verkrij- Niet van harte maar zonder stemming is de Tweede Kamer gisteren ac- coord gegaan met de verhoging van de loongrens van 6.000 tot 6.900. Dit slaat op de sociale verzekeringswetten. Het betekent, dat zij, die minder dan 6.900 gulden verdienen ook onder de invaliditeitswet, de zeeongevallen wet, de werkeloosheidswet, de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit val len. De WD-fractie en prof. mr. Gerbrandy (AR) waren tegen. De alge mene klacht van de kamerleden was, dat men niet vrij in het besluit is geweest, omdat de bewindsman de sociale verzekeringsraad had opgedragen de uitvoeringsorganen met ingang van 1 januari te handelen, alsof de wet reèds was ingevoerd. wezen. De regering is tégen ontkop peling, omdat bij een hogere loon grens voor ziektegeld dan voor ziek tekosten het gevaar voor langer duur van de ziekten niet denkbeeldig is. De laatste jaren is toch al een stij ging van het verzuim door ziekten te bespeuren ten koste van de arbeids productiviteit. DE AMBONEZEN Minister Klompé gelooft in oplossing In die memorie van antwoord aam de Eerste Kamer deelt minister Klompé mede, dat veel Ambonezen nog wel geruime tijd in Nederland zullen blijven, vertrouwt dat met me dewerking van de hoofdbesturen van de Ambonese verenigingen de rust onder de Ambonezen zal terugkeren. Met veel geduld, dat gepaard moet gaan met een beslist optreden tegen personen, die zich in strijd met de openbare orde gedragen, zullen de hoofdbesturen er ten slotte in slagen hun leden ervan te overtuigen, dat zij hun onjuiste houding moeten laten varen. Daar er in Suriname voor de Ambo nezen VT(jwel geen mogelijkheden zijn in het arbeidsproces te worden opge nomen, meent de minister dat emi gratie naar Suriname niet te ver werkelijken is. De vroeger reeds ge noemde bezwaren tegen emigratie van Ambonezen naar Nieuw-Guinea gelden nog steeds. Het plan de Ambonezen gelegen heid te geven gronden in cultuur te brengen, is wel in goede aarde ge vallen bij de hoofdbesturen der Am bonese verenigingen, doch zonder de vrijwillige medewerking van de Am bonezen zelf valt aan verwezenlijking van het plan uiteraard niet te den ken. Voor sociale verzekeringen Staatssecretaris VAN RHIJN be aamde, dat dit een ongelukkige si tuatie was, maar men had niet anders gekund. De tijd, die lag tussen het uitbrengen van het advies van de SER, is mede in verband met de kabinetscrisis te kort geweest om de wetswijziging tot stand te brengen. Debat werd voorts gevoerd over de uitbreiding van de kring van ver plicht verzekerden in het ziekenfonds en de ontkoppeling van de loongren zen der ziektewet en ziekenfondsen- besluit Band verbreken. De fracties van de K.VP., C.-H. en V.V.D. wensten een verbreking van de band tussen ziekengeld- en ziek tekostenverzekering nog voor een nieuwe ziekenfondswet in de Kamer in bespreking zal komen. Succes had in verband met dit al les de motie van dr. W. P. L. M. DE KORT (K.VP.), die voorstelde, dat de Kamer binnen afzienbare tijd het vraagstuk van de „ontkoppeling" van de loongrenzen en ziekenfond senbesluit in behandeling zal nemen. Vóór die tijd zal overleg worden ge pleegd met de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid. Het gaat hier om de vraag of het aantal verplicht verzekerden telkens met nieuwe groepen zal moeten worden nltgebreid na elk nieuwe loonronde, ook we gens de stijging van de welvaart. De V.V.D. verklaarde (mevr. mr. M. STOFFELS-VAN HAAFTEN voerde het woord) dat zij thans niet verder wil gaan dan de optrekking van de bestaande loongrenzen met de 5.6 procent compensatie voor de O.W. tot 6.400. De heer DE KORT (K.V.P.) noem de de overgang van verplichte naar vrijwillige verzekering wel een ma terieel offer waard. Hij meende, dat het hoog tijd is, de1 weistandsgrens op eigen merites te be zien voor de ziektekostenverzeke ring, mede met het oog op de presta ties der vrijwillige organisaties. De heer C. J. VAN MASTRIGT (C.-H.) vond de grens van ƒ6.900 zelfs te laag. Bij de huurcompensa- tie van 2 procent komt deze kwestie toch opnieuw aan de orde. Voorlopig niet. De staatssecretaris maakte duidelijk, dat de nieuwe ziekenfondswet voor lopig niet in de Kamer aan de orde zal komen. Wel wil hij debatteren over het vraagstuk van de ontkoppe ling, omdat dit probleem primair is voor de regeling van het ziekenfonds- P.B.O. O.m. merkte de staatssecretaris op, dat het kabinet zich duidelijk heeft uitgesproken voor krachtige bevor dering van de P.B.O. Hij hoopte binnenkort te komen tot een interdepartementale contactcom missie, waardoor men in de gelegen heid komt aanraking te hebben met verschillende sectoren. Met het be drijfsleven zelf heeft hij reeds erva ring. Men kan niet zeggen, dat het departement ten deze is drooggelegd. In het kabinet is er een goede sa menwerking ten aanzien van de P.B. O. Er zijn daartoe afspraken ge maakt, die een goede basis voor de samenwerking vormen. Spaarfondsen. Het verheugde de staatssecretaris, dat er overeenstemming is gekomen in het produktschap zuivel. Dit is het beste bewijs, dat moeilijkheden in de P.B.O. opgelost kunnen worden. Hierna wordt gerepliceerd. De heer ROMME (K.V.P.) vroeg met betrekking tot het werkprogram, waarom het een na het ander moet komen. ZJ. kan het departement wel twee dingen tegelijk doen. De kwestie van de bouwspaarfondsen kan z.i. op vrij eenvoudige wijze gere geld worden. Natuurlijk kunnen het bezit en de bezitsvorming niet losgemaakt wor den van het beheer van het bezit, zo als de heer Den Uyl betoogde, maar spreker wil hem het omgekeerde voorhouden, waarmede de heer Den Uyl het vermoedelijk niet eens zal zijn. Het beheer van het bezit is niet los te schakelen van de chrls. telijke opvatting van particuliere eigendom, die medebrengt ver antwoordelijkheid voor de eige naar van het economisch ge bruik, dat hij van zijn eigendom men maakt. De heer VAN MASTRIGT (C.-H.) vroeg onder meer nog of er in de omvang van de winstdelingmogelijk- heid wat meer ruimte gebracht wordt. De heer DEN UYL (P.v.d.A.) in gaande op de opmerkingen van de staatssecretaris over de bezitsvor ming, betoogde, dat het niet geoor loofd is te stellen, dat de maatschap pelijke ontwikkeling van de laatste jaren bewezen heeft, dat er een struc tureel tekort is aan spaarneiging. Spreker geeft voorts onder meer te kennen, dat hij van oordeel is, dat men de werknemers beter aan ver antwoordelijkheid kan helpen door hen zonder eigendomstitel op aan delen medezeggenschap in het bedrijf te geven. De heer KOERSEN (K.V.P.) ver klaarde o.a. erkentelijk te zijn voor de mededeling dat het kabinet in zijn geheel staat achter krachtige bevor dering van de P.B.O. De begroting van binnenlandse za ken, bezitsvorming en P.B.O. werd hierna z.h.st. goedgekeurd. De C.P.N. wenste geacht te worden tegen ge stemd te hebben. Schrijver Abe Brouwer wordt weer straatmaker De Friese schrijver Abe Brouwer uit Sneek gaat Friesland verlaten gen, stelde de heer Van Iperen voor, omdat hij terugkeert tot zijn oude ee11 raadscommissie te benoemen, be- vak, n.l. straatmaker. Hij is benoemd staande uit vertegenwoordigers van tot gemeentelijk straatmaker van Die- Y' K.V.P. en de gecom- ver (Dr.), een plaats waar "hij zich hmeerde A.R.- en C.H.-fractie. De wel thuis zal voelen, omdat hij ook burgemeester betreedt dit voorstel op op toneelgebied in het Fries heel wat fr°nd van het reglement van orde, heeft gepresteerd. Abe Brouwer is .een schriftelijk voorstel en pre- sedert zijn elfde jaar straatmaker ge- i advies van b. en-w. verlangt. De raad weest, een vak, dat ook reeds door un<~? echter het voorstel van de zijn vader en grootvader werd uit- er ,an. Ipererb en de voorzitter geoefend. wees als leden der commissie aan de Langzamerhand begon hij met schrij- ^eren Van Os, Van den Abeel en, ven, vnl. in het Fries en na de oorlog Jansen en Kok. had hij zoveel te schrijven, dat hij er niet meer aan dacht zijn oude vak trouw te blijven. Van zijn hand ver schenen verschillende Friese romans, waarvan De Gouden Swipe (De Gou den Zweep) wel de bekendste is-ge worden. Dit boek verscheen ook in - - het Nederlands, in het Noors en het SS J*aar ntiJ11 overtuiging zeker komen Engels. Verder schreef hij tal van Het Inoet er ook komen, daarvan Friese toneelstukken en hij is nu nog leider van een Fries cabaretgezel schap. Abe Brouwer is blij weer tot de oude combinatie te kunnen terug keren. Dr. Broekema, de leider van de Shakespeare uitvoeringen, vindt 't prachtig, dat hij in Diever komt, want er is daar oop op cultureel ge bied heel wat voor hem te doen. „Relaties met de Justitie" Verminderd toerekeningsvatbaar Negen maanden gevangenisstraf met aftrek, een jaar intrekking van rijbewijs en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering eiste heden de officier van Justitie te Arnhem, mr. W. Ellens, tegen een 49- jarige Arnhemse koopman. Verdachte stond voor de rechtbank terecht we gens een verscheidenheid van delic ten. Hij zou getracht hebben te Dinx- perlo de familie van de hoofdper soon van de geruchtmakende zaak van de gesmokkelde, in Duitsland ge stolen auto's, op te lichten. Deze man is nog steeds gedetineerd. Voorts zou verdachte een horloge van de pols van een beschonken man hebben ge stolen, een lap stof hebben geheeld en.te Doetinahem een caféhouder heb ben opgelicht voor sterke drank. Hij had in dat café zoveel drank tot zich genomen, dat hij in Arnhem werd aangehouden wegens het besturen van zijn auto onder de invloed van sterke drank. Hij kon aanvankelijk die politie ontvluchten, maar na een wilde jacht kon hij, nadat de politie ztjn banden had stukgeschoten, toch worden gevat. Programma. De Arnhemmer, die een lange straflijst heeft en verminderd toere keningsvatbaar is verklaard, had dit programma afgewerkt in de loop van 1956. Hij maakte in het hiuis van be waring kennis met de autosmokke laar en daardoor kon hij na zijn vrij lating, te Dinxperlo tegen diens huis houdster en zoons iets vertellen van de achtergrond van de zaak, waarbij de autodief betrokken was. Hij liet doorschermeren, dat hij belangrijke relaties onderhield met justitie en politie. Als de familie een bedrag van 500 op tafel zou kunnen leggen, kon hy bewerkstelligen, dat het gezins hoofd zeer spoedig in vrijheid kon worden gesteld. Het bleef bij een po ging, tot oplichting, omdat de familie na overleg, lont rook en de politie in de zaak mengde. De officier van Justitie, mr. Ellens achtte het bewijs van de diefstal van het horloge bewezen. Verdachte nam een dronken Apeldoorner mee naar het huis van een bekende en ontnam de man zijn polshorloge, zo vervolgde de officier. Een poging om ook de gouden ring van zijn vinger te halen met behulp van zeep mislukte. Door een goede relatie van de Doetin- chemse caféhouder „ooan" te noemen, wekte hy vertrouwen en moóht hij sterke drank op krediet meenemen. Mr. Ellens achtte deze oplichting evenals 't daaruit voortvloeiende rij- dien onder invloed van sterke drank, 'bewezen. Voor de beling van de lap stof en de poging tot oplichting van de fami lie van zijn „kameraad", waren vol gens de officier deugdelijke bewijs gronden. De raadsman, mr. A. E. J. Kuihl- mann, was het niet met de officier van Justitie eens over de bewijs gronden van het voornaamste delict, de poging tot oplichting van de fami lie te Dinxperlo. Hiervan vroeg pleiter vrijspraak. Aangezien verdachte al zes maan den in voorarrest zit. vroeg de ver dediger, die het overige ten laste ge legde hiermede voldoende gestraft achtte, onmiddellijke in vrijheidstel ling van de verdachte. Dit verzoek werd echter niet ingewilligd. APOTHEKERS-ASSISTENT STAL VERDOVENDE MIDDELEN. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen de 29-jarige apo thekers- assisent W. J. S. uit 's-Gra- venihage veroordeeld, Overeenkomstig de eis, tot een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaren, omdat hij in de periode van maart tot oktober 1956 in totaal 10 gram cocaïne en 2 gram morfine had gestolen ten nadele van het ziekenfonds „De Vol harding". S. verkocht de verdovende middelen aan een lid van een Duitse jazzband. Kath. Soc. program zal er komen Het katholiek sociaal program zal komen, daarvan zijn alle organisaties, betrokken bij de raad van overleg overtuigd. Maar het zal vermoedelijk niet ineens ver schijnen, doch in twee of drie delen. Dit verklaarde gisteravond mr. F. J. G. van Voorst tot Voorst, voorzit ter van St. Adelbert op een opmer king van de heer Nico Vugts, voorzit ter van de Haagse K.A.B. In het ka der van een discussie over de sa menwerking der katholieke standsor ganisaties en het beter begrip van de standen onderling achtte de heer Vugts een katholiek sociaal pro gram onontbeerlijk. De verdeeldheid, welke in katholieke lering nog wordt gevonden is bijna altijd te herleiden tot verschil van opvatting in het economisch vlak. Wanneer het allen eens duidelijk was naar welk ideaal wij streven, zouden de diverse groeperingen en standen ook meer begrip voor el kaar kunnen opbrengen. De bijeenkomst van de leden der organisaties, aangesloten bij de plaatselijke raad van overleg, stond onder leiding van de heer Colette. Mr. F. Baron van Voorst tot Voorst sprak over de taak van de St. Adelbertvereniging en betoogde, dat zij als organisatie van de leidende standen meer dan andere standsorga nisaties tot taak heeft voor het be houd en verspreiding der cuturele waarden te strijden. Ook ,St. Adelbert'' is aan de maat schappelijke evolutie onderworpen, haar structuur wijzigt zich en gaat door zich te wijzigen. Maar in de 40 afdelingen heerst eenzelfde bewustzijn, ook al is de sfeer boven en beneden de Moerdijk vaak verschillend. In het Westen heerst de grootst mo gelijke doorbraak, tegenover een ster ker traditioneel gevoel elders. Vice.* ire zeep zet ver keer in Rotterdam vast Het vasteland te Rotterdam deed gistermiddag zijn naam geen eer aan. Nadat een vat met vloeibare zeep, geladen op een wagen van Van Gend en Loos, was gaan lekken en in bre de stromen zijn inhoud over de rij weg verspreidde. Het duurde van de Sdhiedamse- dijk tot de Baan, vooraleer de chauf feur er erg in had. In die tussentijd waren al talrijke achterop rijdende auto's geslipt, maar het kwam niet tot botsingen. Het drukke verkeer op dit naar het spitsuur lopende tijdstip moest twee uur lang worden omgelegd, waardoor vrij veel verkeersopstop pingen ontstonden. Niespartij. De brandweer moest eraan te pas komen om de weg schoon te spuiten. Dit gelukte wel, maar de daardoor tot schuimen gekomen zeep drong in verre omtrek door tot de reukorga nen van de Rotterdammers, hetgeen een algemene niespartij veroorzaakte.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6