Bij begrafenis van W.A.A.J. baron Schimmelpenninck van der Oye USSPflfWEB N.V. Wabo „breit" aan toer van de Leid'se de zevende torenflat Jonge kantoorbediende verduisterde vijftienduizend gulden De staatssecretaris Schmelzer besprak bezitsvorming en P.B.O. in de Kamer WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Rouwdienst in Herv. kerk te Voorschoten Onder zeer grote belangstelling is dinsdagmiddag op de Ned. Herv. be graafplaats te Voorschoten in het fa miliegraf bijgezet het stoffelijk over schot van W. A. A. J. baron Schim melpenninck van der Oye, in leven kamerheer in buitengewone dienst en oud-jagermeester van H. M. de Koningin, Heer van Duivenvoorde, Voorschoten en Veur en Hoogheem raad van Rijnland. Zowel bij de plechtigheid op het kerkhof als tijdens de korte kerk dienst, die hieraan voorafging werd namens H. M. de Koningin en Prins Bernhard blijk* van belangstelling getoond door mr J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh, ka merheer van H. M. de Koningin. Voorts waren tegenwoordig de am bassadeur van Canada en drs H. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer, Dijkgraaf mr J. Slagter en secretaris S. J. Fockema Andreae van het Hoogheemraadschap van Rijnland te Leiden, burgemeester jhr mr F. H. van. Kinschot en gemeente-secretaris mr J. Bool van Leiden, burgemees ter dr S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen van Wassenaar, burgemees ter C. J. v. d. Hoeven en gemeente secretaris J. de Bres alsmede de wet houders van Voorschoten, voorts commandant Crommelin van het Marine-opkomst-centrum te Voor schoten en tal van militaire, poli tieke en gemeentelijke autoriteiten van Voorschoten en omliggende ge meenten. Onder de zes kransen, welke de kist bedekten, waren er van. H. M. de Koningin en Prins Bernhard, van H. K. H. Prinses Wilhelmina, van de pachters en het personeel. Terwijl de kist de kerk werd bin nengedragen speelde de organist, de heer A. Vroegop, gezang 236: „Mid den in het leven zijn wij door de dood omvangen". Na de dienst werd door hem ge speeld het choraal voorspel „Alle Menschen müssen sterben" van Joh. Seb. Bach. Voorganger tijdens de kerkdienst was ds E. Saraber Jr, Ned. Herv. predikant. Gezongen werd ps. 103, vers 8 en 7. De samenkomst om broeder Schimmelpenninck v. d. Oye uit te dragen naar zijn laatste rustplaats, zoals ds Saraber het zei, werd door de predikant ingeleid met een ge tuigenis van Gods liefde voor de sterfelijke, stoffelijke mens. Vervol gens las hij uit de H. Schrift ps. 23 en Johannes 10, vers 11 tot 15. Hierin vond de predikant de tekst voor zijn prediking: „Ik ben de Goe de Herder, Die zijn leven inzet voor Zijn schapen". Nog vers ligt in het geheugen, aldus ds Saraber, het af scheid van de overledene als lid van de Kerkeraad en als president-kerk voogd. Gedurende meer dan 40 jaren heeft hij in die functie zijn beste krachten gegeven vóór kerk en ge meente. De predikant schetste in korte trekken het werkzaam aandeel van baron Schimmelpenninck voor het Herv. Kerkewerk en wees erop, dat de aanwezigheid van zovele autoriteiten getuigenis aflegde van zijn vele functies op vele andere ter reinen. De predikant herinnerde aan zijn plotseling verscheiden uit dit leven, zonder dat iemand hem kon bijstaan, behalve Jezus Christus, Die ons al tijd nabij is. In zijn verdere toe spraak hield de predikant allen God voor als de bron van liefde, die allen leidt naar de bron van vreugde en opstanding. Hij is de enige die ons mensen kan helpen de levensweg door te gaan zonder ten onder te gaan. Die levensweg is niet gemak kelijk, het is een weg van hoogten en diepten, van deugd en verderf. Maar een troost is ons bij het gaan van deze moeilijke weg, dat God de Goede Herder ons bijstaat. De pre dikant herinnerde echter moment waarop rekenschap moet worden gegeven. Wij zijn van stof en tot stof zullen wii wederkeren. Bij deze verschrikkelijke werkelijkheid worden we ook nu weer bepaald, zei j hij, maar wie op Hem vertrouwt zal vertroost zijn, die in Hem gelooft zal gered worden. De predikant sprak tot slot woor den van troost tot de nabestaanden en wenste hun sterkte en kracht toe. 'Vervolgens werd gezongen het lied van de Goede Herder, gezang nr 184, 2e, 3e en 5e vers. Na gezamen lijk gebed werd het Opstandingslied, gezang nr 53 3e vers gezongen. Na de kerkelijke bijeenkomst droe gen leden van het personeel de baar naar het nabijgelegen kerkhof waar het stoffelijk omhulsel werd bijgezet in de grafkelder. Aan 't graf sprak mr H. V. Schim melpenninck v. d. Oye, burgemees ter van Kloetinge, broer van de over ledene, namens de familie woorden van 'dank voor de betoonde belang stelling. Hij verzocht mr J. H. L. J* baron Sweerts de Landas Wijborgh, Nadat het stoffelijk overschot van de heer W. A. A. J. baron Schimmel penninck van der Oye in de graf kelder was gedragen, dankte zijn broer de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en Prins Bernhard voor het door dezen betoonde mede leven. de dank aan H. M. de Koningin en Prins Bernhard over te brengen voor het betoonde medeleven. Ds Saraber bad het Onze Vader, waarna de zeer vele belangstellen den langs het graf defileerden. In de consistoriekamer was gele genheid geboden de familie te con doleren. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Nauwelijks was een 22-jarige kan toorbediende uit Driebergen in de zo mer van het vorig jaar in dienst bij een reclame-adviesbureau in Amster dam of hij begon met kasstukken te knoeien en zich bedragen van 100 a 200 gld toe te eigenen. Vervolgens ging hij cheques uitschrijven, die hij van een valse handtekening voorzag en inde. Totaal wist hij een bedrag van circa 15.000 gld te verduisteren, dat hij met vrouwen verbraste. „U geeft deze feiten volmondig toe?" vroeg de president van de rechtbank, Aspecten van geestelijke en sociaal-econaard De katholieke staatssecretaris, drs. Schmelzer is gisteravond voor het eerst opgetreden in de Tweede Kamer. Hij gaf een be langwekkende schets van vormingsbeleid niet alle Nederlan ders tegelijk bereikt, maar het is per. fectionistisch en irreëel als men een zo belangrijke zaak zou blokkeren met een beroep erop, dat niet allen er van profiteren. Eerste maatregel. Waarschijnlijk zal een ontwerp achtergronden van het beleid dat J jeugdspaarregeling de eerste maatre- hij van plan is te voeren. Ingaan- gel zijn, welke aan de Kamer zal de op de beschouwing, merkte hij worden voorgelegd, op, dat de bezitsvorming aspec ten heeft van geestelijke aard en van sociaal-economische aard. Hij was van mening dat niet en kele individuen en de staat in de toekomst de Nederlandse eco nomie zullen moeten financieren, maar een brede groep van spaar ders. Als er meer gespaard werd zou een belangrijke bijdrage ver leend worden voor vermindering van de interne spanningen in de economie. Wanneer dit doel niet spontaan wordt verwezenlijkt ligt het z.i. op de weg der overheid haar invloed aan te wenden tot besparingen voor be zitsvorming. Hij verzekerde, dat hij zich zal in spannen om deze zaak, die gedra gen zal moeten worden door brede groepen der bevolking, zoveel moge lijk uit het vlak der politieke rivali teit te houden en te plaatsen op het stuk van constructieve samenwer king. Spr. betreurde het, dat het bezits- Op de tweede plaats zal komen de uitbreiding van de vrijstelling der werkgeversbijdrage in de bouwspaarfondsen en op de der de plaats de ambtenaren-spaar regeling. Vervolgens ging spr. nader in op de kwestie der P.B.O. Bewaarkool in Langen- dijk vindt weinig aftrek Door het zachte winterweer in ge heel West-Europa lijdt de exportplaats van kool, Broek op Langend ijk, een enorme strop, want de Nederlanders moeten het juist hebben van een te kort door vorjtsdhade op de bui tenlandse markt. De omzetten van rode kool zijn gedaald tot 20 procent, van witte kool tot 19 en van gele kool tot 17 prooent. De<ze zg. 'bewaarkool wordt niet alleen weinig gevraagd; ook aindere produkten delen in de malaise. Ook de vuilnisbak krijgt zijn lift ER KOMT WAT SCHOT IN DIT OMVANGRIJKE KARWEI Als het lentezonnetje de nieuwbouw van de torenflat aan de Leidse Ka- naalweg beschijnt kan een mens er zich mee verzoenen, dat deze tijd om huizen vraagt, die in de hoogte in plaats van in de breedte groeien. Er is nu eenmaal een enorm ruimtegebrek, dat op een of andere wijze gecom penseerd moet worden. De bouwlagen stapelen zich gedurig op en zo zal Leiden aan het eind van dit jaar het moment beleven, dat zijn eerste toren flat gereed komt. De tijd zal leren of deze de laatste zal zijn. In ieder geval is nu al bekend, dat op het Stationsplein een 7-verdiepingen-flat zal ver rijzen, naast dc Kamer van Koophandel, een flat, die zich over een flinke breedte zal uitstrekken. Het is de N.V. Wabo uit Gouda, die deze flat gaat bouwen. Ook de torenflat aan de Kanaalweg wordt door deze firma gebouwd. fort" uit „De Steeg". Het is langzaam gegaan, niemand zal dit durven ontkennen, als men in aanmerking neemt, dat in de zo mer van 1954 reeds de eerste plan nen voor dit gebouw werden ge maakt. Maar er zijn redenen voor aan te voeren. Het grondwater vooral heeft de bouw in de eerste tijd parten gespeeld. De fundamen ten werden door stijgend grond water tijdens de vorstperiode ge Huurprijzen van 120 tot 140 gulden? wordt nog pas aan de zevende ver dieping gewerkt en moeten er dus nog drie toeren aan het machtige werk „gebreid" worden. Het eind van dit jaar in ieder geval hoopt de aannemer <frt vernamen wij van de uitvoerder de heer J. van der Hoeven het gehele gebouw gereed op te leveren aan de exploitant „Bei- Gekoesterd door het zonnetje ziet dit enorme complex er vriendelijk uit. Kijkje. En gistermiddag stonden wij voor dit indrukwekkende complex, en de uitvoerder was zo vriendelijk ons een kijkje in de „betonkeuken" van zo'n gebouw te gunnen. We hadden graag willen weten hoeveel kilo beton er in zo'n skelet gaat. Maar de uitvoerder kon het niet schatten; de cijfers maken wel deel uit van het bestek. Al wandelend over de zeven verdiepingen, waar van de hoogste nog de hemelkoepel als dak heeft, kregen wij een goede indruk van de opzet van dit massale woonblok. Wij krijgen de overtui ging, dat het hier goed wonen zal zijn, al heeft ieder zo zijn eigen idea len over een apart huisje met een lapje grond „ergens buiten". On danks de grootsteedse opzet van het geheel zal men in de flat zelfs de in druk hebben „buiten" te wonen. deeltelijk vernield. Men had moei- j Vooral op de hogere verdiepingen te het hoge grondwater kwijt te wordt deze suggestie versterkt. Men raken. I heeft een prachtig uitzicht over het Eenmaal boven de grond is er wat I landelijke Leiderdorp. Leiden ligt als een rommelige blokkendoos links vóór uw voeten als u op de hoogste verdieping staat. Aan de horizon rijen zich de duinen aaneen. 90 woningen. De torenflat telt 72 drie-kamer woningen en 18 vier-kamerwonin- gen. Het zijn woningen, die van alle gemakken zijn voorzien: cen trale verwarming, koelkasten; ach ter de keuken is een droogruimte waar het wasgoed winddroog kan drogen, zonder dat het aanzicht van het gehele flatgebouw er on der zal lijden. De bewoners hebben in de kelders onder het gebouw hun eigen berg ruimte. Aan de voorzijde van 't flat gebouw, dat uitziet over de Hoge Rijndijk zijn voorts een aantal gara- Rustig. Van hoog uit de lucht valt het di rect op, dat de gemeente er naar streeft van dit woonblok een rustige buurt te maken. Er zijn slechts smal le straten met enige knikken in aan leg, die in ieder geval geen snelver keer mogelijk maken. Wel zijn er parkeersluizen voor de autobezitters onder de flatbewoners. Service voor de leverancier. Ook de toekomstige leverancier van dit monsterblok ontvangt van de bouwers enige tegemoetkomingen. Zijn taak is hier toch al niet gemak kelijk. In de hal van de flat is een telefooncentrale, die hem in staat stelt zich in verbinding te stellen met de huisvrouwen in het blok. Hij kan dan zijn bestellingen noteren en zich vervolgens met een van de twee waarvoor de jdngeman terecht stond. Verdachte knikte. „Ik heb geen v oord van berouw in de stukken gevonden. Hoe ernstig het is ziet u eenvoudig niet in. Avond aan avond zat u in twee kroegen op de Zeedijk. U wilde de grote meneer uithangen en vertel de, dat u de zoon van 'n architect was en een andere keer onderdirecteur van een reclamebureau", zo sprak de president tot verdachte. Toen de jongeman verdwenen was hij vluchtte naar het buitenland had zijn patroon argwaan gekregen en was de fraude aan het licht geko- treden. Internationaal werd door de politie jacht op de jongeman gemaakt, echter zonder succes. Tenslotte had hij zichzelf bij een afdelingsbureau in Amsterdam aangegeven. Dc offi cier van justitie eiste 214 jaar jeugd gevangenis. Het bleek, dat verdachte over een sleutel van de brandkast beschikte, waaruit hij, toen zijn patroon ziek was, de chequeboekjes haalde. De af rekeningen van de bank voor de door hem geïnde cheques verscheurde ver dachte, zodat zijn patroon aanvanke lijk niets merkte. In de rapporten werd o.m. vermeld, dat verd. in zijn eerste betrekking ook reeds geknoeid had, waarvan ech ter geen aangifte was gedaan. Voorts had hij zijn verloofde en haar moeder bestolen. Zijn alcoholmisbruik was in zijn diensttijd begonnen. Het reclas- seringsrapport beval plaatsing in een jeugdgevangenis aan. In het psychia trisch rapport werd hij een zwakke persoonlijkheid genoemd. Dc officier van justitie, mr G. R. Nube, kwalifi ceerde de verduisteringen als „ont stellend ernstig". „Op de meest ge raffineerde manier heeft hij zijn pa troon zand in de ogen gestrooid. In zijn vorige betrekking heeft hij zich getraind op de nu gepleegde verduis teringen". De raadsman, mr H. van Zutphen, betoogde dat de handtekeningen niet goed gelijkend waren doch dat de bank (Ned. Middenstandsbank) toch maar uitbetaalde. Dit had volgens zijn mening het misdrijf in de hand gewerkt. Hij schetste het „vreemde en ontspoorde" leven van zijn cliënt en verzocht tenslotte de straf te be perken en de jongeman daarna onder goede leiding te plaatsen. De recht bank zal op 19 februari a.s. uitspraak doen. DOCUMENTAIRE FILM OVER NEDERLANDSE ZEESLEEPVAART Carillon Films te Voorburg heeft thans een film over de Nederlandse zeesleepvaart in productie. Het be treft hier een documentaire kleuren film, bestemd voor gewone bioscoop vertoning in binnen- en buitenland. De bedoeling is, een beeld te geven van de internationale betekenis van de Nederlandse zeesleepvaart. Ted de Wit voert de productie en regie; het scenario is van hemzelf en Jules Hartog. personenliften naar zijn klanten spoeden. De kinderen worden ook niet ver geten. Zij krijgen een eigen speel plaats, die tegenover de achter-uit gang met pergola wordt aangelegd. Lift voor vuilnisbakken. De huisheer, die weet wat het is de vuilnisbak van zóveel hoog twee maal in de week op straat te moeten zetten, zal ongetwijfeld blij zijn met het bericht, dat er een speciale vuil- nisemmerlift via het noordelijk trap penhuis naar beneden leidt. Als bijzondere voorziening noemen wij nog de Victoria (dubbele) tui melramen en de dagwinkel, die de huisvrouwen tochtjes naar de stad kan besparen. Het wordt een „aller hande" winkel, die speciaal voor de 90 gezinnen van de flat wordt inge richt. Huurprijs? Natuurlijk heeft u ook grote be langstelling voor de huur, die men in deze flat moet gaan betalen. Men zal begrijpen, dat dit niet goedkoop is. De woningen in deze flat aan de Krabbelaan zullen huurprijzen gaan vragen, die naar men voorlopig aanneemt zullen variëren van 120 tot 140 gulden per iqaand. Op de zevende verdieping is het dak de hemelkoepel

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5