LWULGAT Malariabestrijding in Nieuw Guinea boekte eerste succes Aanwijsbare invloed op het gezondheidspeil Scheep Leidsch Politie Muziekgezelschap concerteerde in Stadsgehoorzaal Gezellige avond tot slot van eerste lustram OMGEVING WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 dr. D. Metselaar promoveerde te Leiden Boeiende experimen ten en interessant proefschrift Op een proefschrift, getiteld: „A pilot project of residual insecticide spraying in Netherlands New Guinea, contribution to the knowledge of ho- lo-endemic malaria" is hedenmiddag in de universiteit te Leiden de heer D. Metselaar gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Promotor was prof. dr. P. H. van Thiel. De heer Metselaar, die hoofd is van de afdeling malaria-bestrijding van de dienst van gezondheidszorg van Nederlands Nieuw Guinea, heeft de bronnen voor zijn proefchrift groten deels gevonden in onderzoekingen, die hij op Nederlands Nieuw Guinea heeft kunnen verrichten. Hij heeft bevonden, dat de malaria daar te lande in een vrijwel net zo hevige mate voor komt als in sommi ge streken van Afrika, die tot nu als de ergste malariagebieden werden be schouwd. Er zijn in Nieuw Guinea streken waar iedere volwassen pa- poea gemiddeld ongeveer 150 maal per jaar wordt gestoken door een muskiet die met malaria is besmet. Experimenten. In een onderhoud vertelde de heer Metselaar, dat men vroeger dacht dat bespuiting van de huizen met DDT in Nieuw Guinea geen zin zou hebben voor de malariabestrijding, omdat de muskieten daar vrijwel niet in de huizen zouden komen. Sommige mus kieten leven bij voorkeur buiten, ter wijl andere zich juist liever binnens huis schuilhouden. De soort die op Nieuw Guinea het meeste voorkomt, behoort tot de eerste groep. De laat ste jaren is evenwel gebleken dat de ze muskieten toch 's nachts de huizen binnengaan om daar bij de bewoners bloed te zuigen. Om in verband met deze ontdek king na te gaan, of bespuiting van de huizen met DDT toch gunstige resul taten zou hebben, heeft de heer Met selaar een reeks van proeven geno men in het gebied rondom het Senta- nimeer, ten westen van Hollandia. De gehele bevolking van dit gebied, die uit ongeveer 5500 personen be staat, werd geregistreerd en op ma laria onderzocht. Daarna werd in januari 1954 begonnen met het be spuiten van de huizen in het proefge bied en de naaste omgeving daarvan, ieder half jaar werd de bespuiting herhaald. Na één en na twee jaar werd opnieuw een volledig bevolkingson derzoek verricht. Voorts werden de kinderen die na de eerste bespuiting waren geboren, geregeld onderzocht. Bij deze kinderen bleek ruim 90 minder besmetting met'malaria voor te komen dan vóór de bespuiting bij kinderen van dezelfde leeftijd. Verbeterde gezondheid. Het aantal mensen, dat malariapa rasieten in het bloed had was aan merkelijk verminderd en bovendien waren geboorte- en sterftecijfer in het tweede jaar na de bespuiting bij zonder gunstig. In enkele leeftijds groepen viel daarbij een aanwijsbare verbetering van lengte en gewicht waar te nemen. Dat de malariabestrijding goede re sultaten bereikt is ook aan de bevol king zelf duidelijk geworden. Het is de heer Metselaar verschil lende malen overkomen, dat men er POTLOOD en GEEST No. 521. Horizontaal: 1. rivier in Italië. 3. boom, 6. muzieknoot, 7. he vige wervelwind, 11. dierlijk zeege was, 13. hangt aan de mast, 15. water in N.Brab., 16. mondwater, 17. ge noeg gekoo'-t, 18. voorzetsel, 20. voor zetsel, 21. schuivende ijsheuvel in de poolzee, 25. kwelling, 27. muzieknoot, 28. steen, 29. gewicht (afk.). Verticaal: 2. jongensnaam, 3. gem. in N. Brab., 4. lipharen, 5. kookvat, 6. muzieknoot, 8. rund, 9. van het te ken af te herhalen, (afk. in de mu ziek), 10. bodem, 12. zijtak Seine, 14. meisjesnaam, 15. streling, 19. behoef tig persoon, 21. meisjesnaam, 22. zwaardvis, 23. uitroep, 24. scheikun dig teken voor tin, 25. voorzetsel, 26. tangens (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 520. Horizontaal: 2. lasso, 6. opa, 8. ora, 10. erts, 12. smet, 13. do, 14. Inn, 16. es, 17. Amoer, 18. si, 20. ore, 21. as, 23. toen, 25. kelp, 27. one, 29. sta, 30. renet. Verticaal: 1. hoed, 2. lat, 3. sa, 4. oob, 5. pats, pro, 9. ree, 11. Simon, 12. Sneek. 15. nor, 18. stoa, 19. ion, 21. alt, 22. spar, 24. eer, 26. Est, 28. in. is begonnen, is van te voren in Hol landia poolshoogte komen nemen. Ook met de wereldgezondheidsorga nisatie en de South Pacific Commis sion worden geregelde contacten on derhouden. Leidse Agenda WOENSDAG 6 FEBRUARI. Diesviering Leiden. Toneelopvoe ring: „The Philanderer". Toegang gang voor genodigden. Schouwburg. 8 uur nam. Rozenkruistocht. St. Petruskerk, Half acht nam. Mij voor Toonkunst. Jeugdconcert. Les solistes de Zagreb, half drie nam. Ned. Bond „Het Molibisatiekrus". Ltz. II Lemaire: „Het Smaldeel V naar Rusland". De Harmonie. 8 uur nam. DONDERDAG 7 FEBRUARI Soc. Char. Centrum: G. W. J. Hol- hem voor bedankte en een dorps hoofd voegde hieraan glunderend toe: „Nou, dokter, we hebben nog nooit zoveel kindertjes gehad." Men heeft thans het proefgebied uitgebreid tot een landstreek waar 80.000 tot 100.000 papoea's wonen die geregeld worden bespoten. Vóór de behandeling houdt men' propagandabijeenkomsten met behulp van een petroleumprojector. Wil men ook succes bereiken in de gebieden, waar de bevolking niet vrij stabiel in de dorpen blijft, dan acht dr Metselaar het noodzakelijk dat naast de huisbespuiting ook andere methoden gevolgd moeten worden. Gedacht wordt aan het systematisch toedienen van medicijnen aan de be volking. Internationale belangstelling. Van vele zijden wordt grote belang stelling getoond voor de proeven die in Nederlands Nieuw Guinea worden genomen voor de malariabestrijding. Het kindernoodfonds van de Verenig de Naties, UNICEF, heeft de benodig de DDT, spuiten, auto's en een deel van de inrichting van het laborato rium verstrekt. De malariabestrijdingsdienst van Australisch Nieuw Guinea, waar men sedert kort met soortgelijke proeven DM» fief' „FILOSOFENWEG". Vanmiddag omstreeks een uur is de bestrating gereed gekoomen van de weg aan de overkant van de Lam- menschansweg, tussen de Petrus- kerk en de Zoeterwoudse Singel. Weliswaar is het voet- en rijwielpad nog niet klaar, maar de werkzaamhe den op het terrein, waarover zich vroeger het Filosofenpad slingerde, zijn nu toch zóver gevorderd, dat de opening van de rechtstreekse verbin ding tussen Kamerlingh Onneslaan en Korevaarstraat spoedig verwacht mag worden. Hermandad reikte muze de hand Gisteravond concerteerde in de Stadsgehoorzaal te Leiden voor een tal rijk gehoor het Leidsch Politie Muziek Gezelschap onder leiding van zijn directeur, de heer D. Anderson. Het optreden van het gezelschap betekende de opening van een zeer geslaagde feestavond, die verder op zijn program ma had staan een cabaret en een bal. De avond begon met een welkomstwoord door de voorzitter F. J. Teunis- sen, waarin hij de dirigent met zijn eerste lustrum als leider van het Muziek Gezelschap gelukwenste, en zinspeelde op het concours te Leerdam in juni van dit jaar wanneer men in de ere-afdeling terecht hoopt te komen, en voorts feliciteerde hij de heer Monteba, die als dirigent van de tamboers zijn steentje heeft bijgedragen tot de muzikale faam van de Leidse dienaars van Hermandad. Met veel verve Deze faam kreeg op 12 mei van het vorig jaar een landelijk karakter, omdat de musicerende leden van het Leidse politie-corps op het Concours te Vrijhoeve-Capelle, onder auspi ciën van de Koninklijke Nederland se Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen gehouden, een eerste prijs wisten te behalen. Mis schien is het daaraan te danken, dat de Leidenaars op 3 augustus 1956 een goedkeuring bij Koninklijk Besluit van hun werkzaamheden-buiten dienst ontvingen. In zijn welkomst-woord noemde de heer Teunissen tevens de bescherm heer van het gezelschap, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die verhinderd was, de commissaris van politie te Leiden, de heer J. Dreeuws, wegens ziekte afwezig; zijn echtgenote overhandig de hij 'n boeket bloemen in de Leidse kleuren. Voorts heette hij welkom luit. Schippers, van het garnizoen, de hoofdinspecteur en inspecteurs van Politie te Leiden, bestuursleden van de Koninginnvetreniging, de 3-Octo- bervereniging, de N.Z.H.V.M., V.V.S. L. en andere plaatselijke verenigin gen. Mr. Hugenholtz, ere-lid, was we gens ziekte verhinderd. Het programma begon met de iet wat schril klinkende „Marche de Concert" van de Fransman F. C. Carion. Vervolgens bracht men het prachtig gespeelde „Suite Classique" van de bekende Nederlandse organist en componist voor orgel, Meindert Boekei, ten gehore. De Intrade is somber en geladen, en werd, even als Air en Finale die meer zangerig, van een speelser karakter zijn, op sublieme wijze voorgedragen. De door Bruijn en Veenendaal getoonzette „Sledepaardjes" blijken het met hun twee soliërende trompettisten (B. Bierman en A. Helt) steeds weer te doen. „Suite de Danses", het volgen de stuk, is samen met het eerstge noemde het succes gebleken van de wedstrijd in Capelle. Zo gaaf als het springerige, lichte Saltarelle klonk evenals het laatste deel van dit num- Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Leonardus, zn van W. F. Nachtegeller en G. M. van Stal; Johannes Hendrik, zn van P. Robijn en E. Stikkelorum; Lucia The- resia, dr van E. Friedhoff en C. A. Edelaar; Paul, zn van J. Ch. Bartels man en J. H. J. van der Lans; Ma- thilde Gemma, dr van C. L. B. Jans- sens en K. M. Vloeüberghs; Johannes Franciscus Theodorus Wilhelmus, zn van F. W. J. Nijssen en J. B. C. M. Boogers; Johanna Francisca Mar tina, dr van W. Kamphuis en J. C. C. Nijssen; Jacop Hendrik zn van H. A. de Jong en M. van Lienden; Pe trus Paulus Maria, zn van F. P. Vial en J. A. E. Vissers; Johan, zn van H. van Leeuwen en N. de Vreugd; Mo nique Clarissa, dr van W. van der Pol en J. C. De veling; Ellen Mach- teld, dr van H. Oudman en G. Bür- mann. Overleden: L. M. van de Vissers- dijk 63 j., weduwe van J. J. F. de Badts; M. van Hooidonk 6 dagen dr. mer, Danse populaire, hoort men het niet elders. En hoe harmonieus klonken de Valse met het steeds te rugkerende thema en de weemoedig aandoende Tango! Met groot succes verklankte men vervolgens de dra matische Ouverture „Joseph in Egypte" van de componisten Méhul en Mol, vervolgens „Die Schone Galathea", eveneens een ouverture, van Franz von Suppé in een bewer king de overbekende Florenti- ner Marsch van J. Fu^ik en tot slot de Finale. Langdurig applaus was de beloning voor de uitvoerenden. Als trouwe dienaars van het va derland hadden zij de feestavond ge- open met twee coupletten van het „Wilhelmus". Cabaret. Na de pauze bracht een in vlot tempo afgewerkt cabaret-program.- ma een keur van Nederlandse va- riété-artisten, onder wie de radio pianist Tonny Schifferstein en de internationaal bekende accordeon virtuozen de Wico's. Daarna volgde een geanimeerd bal onder leiding van de heer J. Alphenaar, met muzi kale medewerking van het dans- en showorkest „The Rhythme Boys", lei der Nico Muuse. Na de grote stadhuisbrand in 1929 heeft men maatregelen ontworpen voor brandbeveiliging van een aan tal officiële gebouwen in Leiden. Met de uitvoering van het laatste gedeelte van deze plannen, wat be treft het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg, is dezer dagen een begin gemaakt. Nadat in de loop der jaren het ge bouwencomplex voorzien was van brandvrije muren en schotten en de verschillende afdelingen waren voor zien van betonnen daken, is men thans begonnen de bovenverdiepin gen van het perceel Papengracht 27 gedeeltelijk uit te bfeken. De voorbereidende werkzaamhe den zullen worden beëindigd met het stempelen van de muren, waarop ook dit laatste gebouw zal wor den afgedekt met een betonnen dak. Ook de zoldervloer wordt van be ton. Behalve om redenen van brand veiligheid waren deze restauraties ook noodzakelijk, daar de daken van het museum in zeer vervallen toe stand verkeerden. Na de werkzaamheden, die enige tijd zullen duren, zal aan het uiter lijk van de daken van buiten geen verandering te bespeuren zijn. Lakenhal-concerten. Het „Telemanntrio" komt op 11 fe bruari a.s. concerteren in de Laken hal. Het gezelschap, bestaande uit Frans Brüggen (blokfluit, dwars fluit), Jaap Schröder (viool) en Janny van Wering (clavecimbel), speelt werken van J. S. Bach, Tele- mann, Jan Pieterszoon Sweelinck, Duval, Stamitz en Loeillet. Voorts zal in samenwerking met de Leidse Volksuniversiteit K. en O. en het Italiaans Cultureel Instituut te 's-Gravenhage op dinsdag 19 fe bruari, een concert worden gegeven, waarin optreedt de jonge Italiaanse pianiste Mirelle Zuccarini. Zij speelt werken van Bach, Beethoven, Scar latti, Pescetti, Chopin en Liszt. Bei de concerten beginnen om 8 uur 's avonds. Kaarten zijn te verkrijgen bij het Stedelijk museum „De Lakenhal". (Voor het laatste concert eerst van af 11 februari a.s.). Training Docos-Voetbal. De spelers van Docos 1 en 2 trai nen vanaf morgen donderdag buiten. Men zorge ervoor om 9 uur present te zijn in de clubcantine op de Bos- huizerkade. De zaaltraining vervalt dus voor alle senioren. De junioren en aspiranten houden hun normale train in gstenden in de zaal Boom- markt. De junioren beginnen om 8.15 uur. Beiaardensociëteit St. Leonardus Als feestgeschenk: een extra collecte De feestelijke viering van het eerste lustrumfeest van de bejaar- densociëteit van de St. Leonardus- parochiewerd gisteravond in het Parochiehuis aan de Haagweg voortgezet met een genoegelijke avond. Nadat de aanwezigen het jubileumlied hadden gezongen, rustte op pastoor Auxentius van Schalen ofm de taak, een openings woord te spreken. Hij noemde deze opdracht aangenaam doch tevens moeilijk. Moeilijk, omdat de moderne psy chologie de juiste aanspreking zozeer beperkt; aangenaam, omdat de be jaardensociëteit dit lustrumfeest ver diend heeft. Spr. dankte de dames van het comité, die hun tijd hebben geofferd en de bejaarden, die door hun trouwe opkomst het sociëteitswerk hadden mogelijk gemaakt. Door hün komen hebben zij het bewijs geleverd, dat de soos in de afgelopen vijf jaar heeft beantwoord aan haar taak: het los maken van de ouden van dagen en gepensioneerden uit hun eenzaam heid. Pastoor Van Schalen riep een welkom toe aan deken W. P. M. Haring en pater P. M. M. Gemke, aan de afgevaardigden van de socië teiten van de andere parochies en aan allpn, die de avond organiseerden en opluisterden. Als blijk van sympathie met de sociëteit, zegde pastoor Van Schalen een extra collecte toe, ten bate van haar werk. Tot slot van zijn openings woord, wenste hij alle aanwezigen een gezellige avond. Nadat koffie geserveerd was, werd door de Speelgroep van O.K.O., onder wiens auspiciën de avond gehouden werd, een modern mirakelspelletje opgevoerd, dat een warm gehoor genoot. Twee „Bejaarden" gaven, als Thomasvaer en Pieternel, hun com mentaar op het wel en wee, dat de St. Leonardussociëteit in vijf jaar doorleefd heeft. Gelach en instem mend applaus was de beloning voor mej. M. v. d. Meijden, die de historie op rym had gesteld. Na de pauze was er nog een aardig toneelspelletje, waarna pater P. M. M. Gemke de bijeenkomst sloot. Zoals de dag begonnen dient te worden met de H. Mis, zo past het, hem te besluiten met een gewetens onderzoek. Pater Gemke vond, dat deze feestdag in alle opzichten ge slaagd was. Het was een waardig be sluit voor de eerste vijf jaren, waarin de sociëteit getoond had reden van bestaan te hebben. Deze bemoedigen de gedachte draagt bij tot het voort zetten van het sociëteitswerk. Spr. dankte deken Haring, voor zijn komst en dank allen, die het feest hadden mogelijk gemaakt, voor hun mede werking. landers over „De Huidige Welvaart" „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. Diësviering Leiden. Toneelopvoe ring „The Philanderer", Schouwburg, 8 uur. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. Vervolgcursus 8 uur. R.K. Lyceum. VRIJDAG 8 FEBRUARI Diësviering Leiden. Redevoering door Rector Magn. prof. dr. P. A. H. de Boer. Stadsgehoorzaal, 2 uur nam. „Levend Geloof", Rector G. A. Beek. „In de Vrolycke Arke", 8 uur nam. L.P.K.V. Provinciale kampioens tentoonstelling, Oud Hortuszicht, 8 uur nam. ZA 'ERDAG 9 FEBRUARI K.V.V. Volksdansweekend. Roma- nuszaal, zes uur nam. Diësviering Leiden. Toneelopvoe ring „The Philanderer", Schouwburg 8 uur. Diësviering Leiden. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Demonstraties mo dern museumwerk 1617.30 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (Garenmarkt lb). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur 's Zon dags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (t.e.m. 14 febr.). Academiegebouw (Ac. Hist. Mu seum): Tentoonstelling van kunst zinnig werk van hoogleraren, stafle den en studenten, (t.m. 14 febr.). Lakenhal: Schilderijententoonstel ling Kees Bol (tot 4 maart). BIOSCOPEN. Casino: „Les enfants du Paradis", volwassenen. Lido: „De schat van Afrika", 14 jaar. Luxor: „The king and I", alle leef tijden. Trianon: „Kruispunt Bhowani", 14 jaar. Rex: „Godzilla", volwassenen. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider Lammenschansweg 4, tel 23553; Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274, Oegst geest. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. ALPKEN AAN DEN RIJN INSTALLATIE DEKEN E. A. M. PAAP. Naar wij vernemen zal de nieuwe deken van Alphen a. d. Rijn, de zeer- eerw. heer E. A. M. Paap, zaterdag 9 februari om vijf uur door de Vica ris van het Rotterdamse Bisdom, Mgr A. Schaaper worden geïnstalleerd tijdens een korte plechtigheid in de Sint Bonifaciuskerk. Tevoren zal de ken Paap een feestelijke intocht wor den bereid door de parochianen. Het ligt in de bedoeling, dat deken Paap om 4.30 uur bij Avifauna arri veert. Hij zal vergezeld zijn van zijn broer, de zeereerw. heer A. Paap, le raar aan een Seminarie in België, van zijn oom, pastoor A. G. M. van den Oord te Berkel en een aantal kennis sen en vrienden. Ter hoogte van de Oosthoekbrug stellen zich de muziekverenigingen „Door Samenwerking Sterk" uit Aar- landerveen en „Crescendo" van Al phen a. d. Rijn op voor de stoet en begeleiden haar langs de rijksstraat weg via de Kerkstraat naar de pasto rie. In de Kerkstraat zullen volgens traditie leden van de R.K. Sportver eniging „Wilskracht", verkenners, gidsen, welpen en kabouters een ere haag vormen tot aan de pastorietuin. Zodra de deken de pastorie zal zijn binnengegaan, worden de gelovigen en belangstellenden verzocht de kerk in te gaan. Voorafgegaan door leden van de Schola Cantorum, misdienaars en geestelijken wordt de nieuwe deken daarna naar het priesterkoor geleid, terwijl de gelovigen een welkomstlied zullen zingen. In de kerk zal kapelaan J. v. d. Stap, deservitor in de overgangspe riode, een welkomstwoord tot de op volger van em.-deken L. H. M. Nieu- wenhuizen richten. Daarna vindt de installatie -'aats. De parochianen worden verzocht tijdens de intocht langs de te volgen route, zoveel mogelijk de vlag uit te hangen. Zondagmorgen om 11.30 uur wordt aan de pastorie gelegenheid geboden, nader met de deken kennis te maken. „LITTERIS SACRUM" GAF UITVOERING VOOR NUTS- DEPARTEMENT. Dat het bestuur van het Nutsdepar- tement met het optreden van de Leid se Koninklijke toneelvereniging „Lit- teris Sacrum" weer een uitstekende greep heeft gedaan bewees wel het langdurig en dankbaar applaus, dat de tonelisten gisteravond in het Nuts- gebouw na de gave uitvoering van het Franse blijspel: „Een engel kwam voorbijten deel viel. Regisseur Herman Frentzen, heeft in het uit vier bedrijven bestaande stuk, dat veel vaart en concentratie Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 6 February 1857. Leiden. Men verneemt, dat een 13-tal gevangenen uit de strafgevangenis te Woerden wa ren ontvlucht. Aan ijverige na sporingen is het mogen gelukken, allen weder in verzekerde bewa ring te brengen. De bevroren gracht schijnt den boeven een uitweg te hebben verschaft. In de kolonie Veenhuizen heerscht de zenuw-zinkingkoorts zeer sterk. Een aantal personen is reeds daarvan het slachtoffer geworden. Laatste Berichten DE VERLIEZEN IN ALGERIë In de afgelopen week zijn in Al- gerië ongeveer zevenhonderd opstan delingen en 45 Franse militairen ge sneuveld. Sinds het begin van de opstandige beweging in november 1954 zijn volgens onofficiële schattin gen zeventienduizend opstandelingen en 2.500 Franse militairen en politie mannen gedood. SYRIëRS SCHIETEN OP ISRAëLISCHE VISSERSBOOT. Een woordvoerder van het Israëli sche leger te Tel Aviv heeft meege deeld, dat Syriërs woensdagmorgen het vuur hebben geopend op een Is raëlische vissersboot, die op het meer van Tiberias voer. Het schieten hield 45 minuten aan. Er vielen geen slachtoffers. vereist, op uitstekende wijze de juiste speler(ster) de juiste rol toegeme ten. Het vrolijke spel geeft talrijke ma len op de meest denkbare maar ook ondenkbare momenten spanning en prachtige humor. Herman Frentze als Gaston was wel een scherp contrast als de man die alles eerst rustig overweegt tegen over zijn vrouw Edmée gespeeld door Truus Hogewindvan Oort- merssen, uitstekend gebracht als de alles overdrijvende echtgenote. Meesterlijk was ongetwijfeld Tine ke de Wit als Adèle (de Engel), die als dienstbode-helderziende haar in trede doet in hetgezin. Vooral haar spel heeft de zaal beslist tot het ein de geboeid. De kinderen van het echtpaar An- toine en Solange respectievelijk ge speeld door Bob Hageman en Mar griet Reitsma waren uitstekend in hun rol van de stiefmoederlijk be deelden. Voorzitter W. Plomp had aan het slot van de avond een gemakkelijke taak toen hij tot het Leidse gezelschap woorden van dank sprak namens het Nutsdepartement, maar vooral ook namens de talrijke aanwezigen in de zaal, die van een bijzondere toneel avond hadden genoten. De dames van het gezelschap werden door de heer Plomp bloemen aangeboden. VOORSCHOTEN 26 Buitenlandse kinderen in Voor schoten aangekomen. Van het transport kinderen uit Oostenrijk, dat gistermiddag in Leiden aangekomen is, zijn 26 kinderen in Voorschoten bij diverse gezinnen ondergebracht. De kinderen waren in Leiden afge haald. In het bondsgebouw aan de Leidseweg stonden de pleegouders te wachten, om hun pleegkind mee naar huis te nemen. Er waren slechts 2 Hongaarse vluchtelingen bij. De ove rige kinderen hadden een andere na tionaliteit, meest Oostenrijks. Fusie in S.V.L.V. De diverse af delingen van SVLV voetbal, hand bal, gymnastiek en de wandelafde ling, die tot nu toe een zelfstandig bestaan leidden, hebben besloten een fusie aan te gaan. Er zal dan komen één sportclub SVLV. Tegen het na jaar hoopt men alles organisatorisch geregeld te hebben. De vereniging SVLV zal dan circa 400 leden tellen. Feestavond Middenstandsvereni ging. De leden van de r.k. Mid denstandsvereniging „St. Franciscus van Sales" hielden hun feestavond in het Wapen van Voorschoten. Het werd een gezellig samenzijn met af en toe een stukje muziek van „De Molukken" o.l.v. de heer Jacques Nieuwsteeg uit Boskoop. Dit was een muziekgezelschap van acht he ren en een zangeres. Dit gezelschap bracht enkele zeer zijzondere num mers. Zij traden op als Molukken, Cowboys en Tirolers, die passende muziek ten gehore brachten. Het ge heel stond op een goed peil. De heer Jacques Nieuwsteeg zelf bespeelde ook het Hammond-orgel. De gooche laar, de heer van Zetten, gaf enkele fraaie staaltjes van goochelkunst, 's Middags hadden de k'nderen van de leden ook in het Wapen van Voorschoten mogen genieten van de goochelkunst van de heer van Zet ten en van de muziek van het ge zelschap uit Boskoop. Schaakvereniging Voorschoten. Standen en uitslagen; Groep 1: 1. Dr Vermet 9y p. ujt 14; 2. Sluijter 9 uit 12; 3. Maarsen f" uit 12; 4. Braggaar 6 y uit 15. Groep 2a: 1. v. d. Kooy 10 y uit 11; 2. Heyer 0y uit 11; 3. Braggaar 8 uit 12; 4. N. Segaar 4y uit 8. Groep 2b: 1. M. Segaar 9y uit 13; 2. Kuneken 9 uit 12; 3. Groenberg 7 uit 11; 4. v. Renswouw 6y uit 10. Uitslagen: Groep 1: Waasdorp van Os yy; Smit—P. Segaar 1—0; JansenMaarsen 01; Braggaar Boven 01. Groep 2a: Heijerv. d. Kooy yy; Heyer—N. Segaar'1—0; Brag gaarv. d. Kooy 01. Groep 2b: RenswouwMaat 10; v. d. Werf—M. Segaar 01; Grob- benvan Dijk 10.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2