StaftjidóeGou/ïo/nt M Rijden maar Amerika neemt geen eigenmachtige sancties Ruslands industriële productie afgeremd De opstand in Algerië Zwarte Zee eióte haat ólachtaffeta A.N.W.B. Zuinig rijden! Mannen met baarden in Hongarije *5 Directeur: C. M HAMEttüVELD. Hooidredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14025 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J BUREAUX: PAPENGRACHT 3Ï Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f 2.35 p. mnd„ 17.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct. p. mm Telefoontjes (1.50 ALGERIJNSE ACHTERGRONDEN CR ANKRIJK HEEFT in de kwestie- Algerije voor de Volkerenorgani satie hetzelfde standpunt ingenomen, dat Nederland ook inneemt ten op zichte van Nieuw-Guinea. Evenals Nieuw-Guinea als gebiedsbestand- deel van Nederland niet onder de ju risdictie van de Ver. Naties valt, staat ook Frankrijk op het standpunt, dat Algerië een onderdeel 0 van Frankrijk uitmaakt en dat de Ver. Naties er der halve niets mee te maken hebben, als er eens „binnenlandse" onlusten uitbreken. Verleden jaar, toen de kwestie van de Algerijnse op stand eveneens voor de Ver. Na ties werd gebracht, trok Frankrijk de consequentie van zijn standpunt zó ver door, dat het geen bespre- king_ wilde toestaan en met zijn ge hele" delegatie de vergadering ver liet toen deze aangelegenheir aan de orde kwam. Thans is de Algerijnse kwestie op nieuw aan de orde gesteld in de po litieke commissie van de Verenigde Naties, maar ditmaal heeft de Fran se regering zich niet tegen een be spreking verzet. Zij blijft op haar standpunt staan, dat de Ver. Naties geen zeggenschap over Algerië heb ben, maar zij wil de wereld voor dit volkerenforum wel een inzicht ge ven in de stand van de kwestie. De Franse minister van buitenlandse zaken Pineau is er zelf voor naar New York gekomen en heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om te vens Egypte nog eens aan te klagen. Zoals men v/eet, verwijt Frankrijk de Egyptische president Nasser, dat hij de Algerijnse opstandelingen met wapenleveranties steunt, hetgeen één van de redenen was, waarom de Fran sen zich zo graag aansloten bii het Egyptische avontuur van Eden. Pineau zeide, dat zijn regering er van overtuigd was, dat zij reeds lang met de Mohammedaanse Alge rijnen tot overeenstemming zou zijn gekomen, als Egypte niet had zitten stoken. De houding van Pineau, om een debaat over deze nog altijd branden de kwestie niet uit' de weg te gaan, bewijst, dat de Fransen zich tamelijk sterk voelen in dit conflict en dat zij meer voordeel verwachten van een onthulling der duistere achtergron den dan van een broeiende stilte. Men wacht nu met enige spanning op de reacties van de Aziatisch-Afri- kaanse landen en met enig leedver maak op die van Nehroe, die ook al Als Israël zich niet geheel terugtrekt Minister Dulles heeft gisteravond te Washington te kennen gegeven dat de Verenigde Staten niet eigenmach tig zullen overgaan tot het nemen van economische sancties tegen Israël wanneer dat land de besluiten van de Verenigde Naties niet uitvoert. Maar zouden de Verenigde Naties besluiten tot economische dwangmaatregelen tegen Israël, dan zouden de Ver enigde Staten er ernstig over denken, dergelijke maatregelen te steunen. Maar, liet hij er meteen op volgen, Amerika heeft goede hoop dat Israël de resoluties van de Verenigde Na ties toch zal uitvoeren daar het land voor zijn bestaan in vele opzichten afhankelijk is van andere landen, die het dius niet tegen zich in het harnas zal willen jagen. Men vroeg de Amerikaanse minis ter van 'buitenlandse zaken of men er ook op mocht rekenen dat Egypte zich nu eindelijk zou houden aan de resolutie van de Veiligheidsraad van 1'951 waarin werd gezegd dat Egypte niet het recht had om Israëlische sche pen de toegang tot het Suezkanaal te weigeren. Volgens Dulles zal Egypte zich nu wel aan die resolutie houden. WEER NAAR DE ASSEMBLéE. Egypte heeft dinsdag een officieel verzoek ingediend voor een nieuwe bijeenkomst van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties ter bespreking van de Israëlische weige ring, de resoluties na te leven, waar in aangedrongen wordt op ontruiming van Egyptisch gebied. In Aziatische kringen is gezegd, dat als Israël tegen donderdag geen ge hoor heeft gegeven aan het verzoek van de V.N. om het Egyptische ge bied geheel te ontruimen, de Aziatisch- Afrikaanse groep waarschijnlijk een resolutie zal indienen, waarin de leden van de Verenigde .Naties ge vraagd wordt, Israël elke financiële en economische steun te onthouden. Krijgsgevangenen. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft dinsdag bekendge maakt, dat de laatste groep Egypti sche krijgsgevangenen in Israël, t.w. 202 man, is gerepatrieerd. Ook Egypte heeft de Israëlische militairen, die gevangengenomen waren, vrijgelaten. Vervolg op Eastbourne De zaak van de vermoorde wedu wen in Eastbourne schijnt een ver volg te krijgen. De Britse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de dood van vijf weduwen en twee weduwnaars, die in Castelman House, een bejaardentehuis aan de Engelse zuidkust, ongeveer 160 km ten westen van Eastbourne, zijn over leden. Gisteren maakten de autoriteiten de arrestatie van een vrouw bekend. Deze is in Eastbourne aangehouden. Men gaf echter te verstaan, dat er geen enkel verband met de zaak van dr. John Bodkin Adams bestaat. Tot nu toe weigeren de autoriteiten inlichtingen te geven, maar het is be kend, dat dé politie van het graaf schap Dorset in „Het huis op de heu vel" verhogen heeft afgenomen, waarvan het overlijden van twee mannen en vijf vrouwen het kern punt vormde. De zaak-de Braai Bij de voortgezette behandeling van het proces-De Braai voor het landgerecht te Madjalengka (West- Java) zijn gisteren de eerste getuigen a decharge gehoord. Volgens de verklaringen van deze getuigen hebben zij de beklaagde in Bandoeng ontmoet in de laatste maanden van 1952, toen hij zich vol- aan „kolonialisme- blijM te doen als SFSÏÏtoto deTr^en het over Kasjmir gaat. zou Cbb™ opgehouden Getuige Albert Tempelers, een Bel gische onderdaan, verklaarde dat de Braai hem na oktober 1952 vrijwel dagelijks thuis kwam bezoeken. Me vrouw Tempelers bekende dat de be zoeken van De Braai haar in hoge mate hadden verveeld. Tempelers zei De Braai reeds van jongs af aan te hebben gekend en hij achtte het uitgesloten dat hij ooit be trokken is geweest bij subversieve acties, zoals de aanklacht luidt. Een Indonesische vrachtautobe stuurder verklaarde voor de rechter dat hij De Braai de laatste maanden van 1952 twee maal per week in Ban doeng ontmoette De volgende zitting werd vastge steld op 18 februari. De zitting van gisteren werd bijgewoond door de Belgische zaakgelastigde in Djakarta. Bulgaarse studenten weggestuurd Meer dan 1500 studenten van de universiteit van Sofia zijn weggezon den, omdat zij sympathiseerden met de Hongaarse revolutionairen, aldus wordt in berichten, die in Wenen zijn ontvangen, gemeld. Tweehonderd studenten zouden in de laatste twee maanden naar con centratiekampen gestuurd zijn. De opstand in Boedapest zou op Bulgaarse universiteiten en middel bare scholen sterke anti-Russische gevoelens gewekt hebben. De orde is volgens de berichten hersteld. ffiuenaa (Zite& vacht vaat ideaCen Nadat de nieuwe Russische gezant in Buenos Aires, Mikhail A. Kostylef, het kabinet van de Argentijnse president Pedro Aramboeroe had verlaten na het aanbieden van zijn geloofsbrieven, braken er op het plein voor dit gebouw in de Argentijnse hoofdstad relletjes uit, waarbij het tot bloedige gevechten kwam tussen voor- en tegenstanders van het communisme. De tegenstanders n.l. hadden zich voor het gebouw opgesteld om te demon streren tegen het Russische optreden in Hongarije en droegen o.m. span doeken waarop stond „dood aan de communisten". Maar zij werden door sympathisanten met het communisme aangevallen. De foto laat zien hoe een communist (links) tijdens een gevecht een spandoek uit handen van een demonstrant rukt. Defensie-begroting verlaagd De regering van de Sowjet-Unie stelt zich ten doel dit jaar de indus triële produktie met 7,1 procent te verhogen, tegen elf procent in 1956. De uitgaven voor de defensie zullen met bijna zes procent worden ver laagd. Dit is gisteren in Moskou mee gedeeld op de bijeenkomst van de Opperste Sowjet, het „parlement" van de Sowjet-Unie. Alle leden van het partijpresidium woonden de vergade ring bij. Rusland belangrijkste man op het gebied van de economie, Michael Per- woechin, bracht verslag uit over het herziene plan voor de economische ontwikkeling van de Sowjet-Unie. De produktie van de zware industrieën zal volgens Perwoechin in 1957 met 7,8 procent (vorig jaar 11,4) tor ne men en die van de lichte industrie met 5,9 procent (vorig jaar 9,4). On der lichte industrieën wordt gewoon lijk de produktie van verbruiksgoe deren gerekend. Perwoechin zei, dat de gestelde doelen waren teruggebracht om „bui tengewone spanning" bij de uitvoe ring der plannen te vermijden. De woningproduktie zal met 28 pro cent worden opgevoerd Het gebrek aan woonruimte in de Sowjet-Unie is bijzonder groot. Defensie. De minister van Financiën, Arseni Zwerew, die zijn begroting bekend Bijna alle Mohammedanen zijn dinsdag in Algerië en Frankrijk weer aan het werk gegaan, nadat de sta king, uitgeroepen door de leiders van de Algerijnse opstandelingen, was afgelopen. Franse ambtenaren schatten, dat op het hoogtepunt van de staking 80.000 van 100.000 Noord-Afrikanen te Pa rijs gehoor hebben gegeven aan de oproep. In andere delen van Frank rijk en in Algerië staakte over het al gemeen ongeveer dertig procent van de arbeiders. Op verschillende plaatsen zijn sta kers ontslagen. Een fabriek te Metz ontsloeg er 160. Te Algiers werden 205 leden van het personeel van een vliegveld bij Algiers naar huis ge zonden. Havenarbeiders te Algiers vonden hun plaats ingenomen door anderen. Stakers, die terugkeerden naar de tramremises te Algiers, kregen te ho ren, dat zij ontslagen waren. Franse ambtenaren hebben in Al giers de woorden „gesloten tot nader aankondiging" aangebracht op een aantal winkels, die tijdens de staking gesloten waren. Van Franse zijde is dinsdag ver nomen, dat in de voorgaande 24 uur opstandelingen acht Mohammedanen hebben gedood en tien gewond. Bij gevechten kwamen in totaal dertig opstandelingen om; twintig werden gevangen genomen. Een groep opstandelingen heeft tachtig huizen van Algerijnen ver woest in het korte tijd geleden ge bouwde dorp Fodj Moessa in het de partement Constantine. ONTPLOFFING IN RENO. In Reno, dat met 32.000 inwoners de grootste stad van de Amerikaanse staat Nevada is, heeft zich een aard gasontploffing voorgedaan, waarbij zeker 40 mensen verwondingen heb ben opgelopen. Men vreest dat er ook doden zijn. De ontploffing is het gevolg van een breuk in een onder-, grondse leiding. Twaalf blokken hui zen, waaronder een hotel van 12 ver diepingen, moesten ontruimd wor den. maakte, zei, dat dit jaar 96,7 miljard roebel voor de defensie -zou worden uitgetrokken, ongeveer zes miljard minder dan vorig jaar. Het aandeel van defensie op de begroting bedraagt dit jaar zestien procent, tegen acht tien procent de voorgaande jaren. Zwerew zei dat de militaire uitga ven werden beperkt omdat het leger is ingekrompen. Benden op Sumatra Volgens uit Medan in Djakarta ont vangen bericht, is de Nederlandse tabaksonderneming „Rotterdam" in Noord-Sumatra jongstleden zaterdag door een gewapende bende overval len. De bende drong bij vol daglicht het kantoor van de administrateur binnen en maakte zich meester van een bedrag van 601100 rupiah, bestemd voor de uitbetaling van de lonen der ondernemingsarbci d ers. Een van de bandieten ioste een aan tal schoten op de Nederlandse em ployé, Van Eynsbergen, die tweemaal getroffen werd. Hij wtrd nog de? _lf- d'e dag in een ziekenhuis in Medan opgenomen en zijn toestand is volgens ''e geneesheer „bei/rodigerad". Intussen maakt men zich in Dja karta bezorgd over het toenemen van de 'bende-atctiviteit in Noord-Suma- tra. De vorige week weigerden bus chauffeurs te rijden op het traject MedanBrastagi, in verband met de toenemende aanhoudingen door ben den. En thans worden ook de hoofd wegen in de buurt van Pematang iSiantar door benden onveilig ge maakt. Een autobus, op weg naar Pematang Siantar, werd door een ■bende van twintig man aangehou den. Een passagier werd door mes steken gewond, en alle anderen wer den beroofd. De bende maakte zidh met de bezittingen van de passagiers tot een waarde van 60.000 rupiahs uit de voeten. De Zwarte Zee heeft dit jaar haar eerste slachtoffers geëist. Het 57-jaar oude Turkse vrachtschip, dat met kolen op weg was van Istanboel naar Zongoeldak, werd door een zware storm op de rotsen bij Gelara geworpen. Een van de 26 opvarenden kwam om het leven. De andere konden worden gered. Op de foto ziet men twee geredde schepelingen en hun redders, onder wie een paard, dat de redders naar de plaats van het onheil bracht. Op de achtergrond is het verongelukte schip duidelijk zichtbaar. De opheffing vain het zondagsrijver bod betekent niet, dat de pomphou ders nu weer normaal, zoals vroeger bevoorraad zullen worden. De ben- zinemaatsdhappijen zullen de korting op de bevoorrading moeten blijven toepassen. Het is daarom duidelijk, aldus een zegsman van de ANWB, dat Ihet rij dend publiek de nodige beheersing en beperking van het brandstofverbruik zal moeten blijven toepassen. Wil men straks blijven rijden, dan zal nog steeds zuinigheid geboden zijn. In de laatste maanden beeft het te dien aanzien aan goede wil bij het gemo toriseerde verkeer niet ontbroken. De ANWB doet een dringend be roep op alle automobilisten om dezelf de zuinigheid te blijven betrachten. Het Hongaarse jeugdblad „Magyar Ifjusag" schreef, dat agenten van de „Karhatalom" (de nieuwe, Hongaarse politie) bijzondere belangstelling to nen voor de talrijke mannen met baarden in de straten van de Hon gaarse hoofdstad. Wanneer de pasfoto op het per soonsbewijs van een gebaard man een goed geschoren gezicht vertoont, ne men de agenten de man voor onder zoek mee. Indien bij dit onderzoek, dat meestal bestaat uit het afscheren van de baard, blijkt, dat persoon en foto identiek zijn, wordt de verdach te vrijgelaten. De baarddi-acht is na de tweede Sowj et-interventie in Hongarije voor al bij jonge mannen zeer algemeen geworden, yelen hebben de gelofte afgelegd, zich niet eerder weer te scheren voordat de Russen uit Hon garije zijn verdwenen. Rode vlag. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Boedapest wordt vernomen, dat in het gehele land op last van de politie de rode vlag met de Russische ster ren weer is gehesen in plaats van de Hongaarse nationale vlag. AMBTENAREN-LIQUIDATIE. Het Hongaarse blad )fEsti Hirlap" 'heeft woensdag gewaarschuwd, dat er een ware anarchie dreigt te ontstaan als gevolg van bet massale ontslag van ambtenaren. Het blad geeft toe, dat een deel van het ambtenaren-apparaat „geliqui deerd" moet worden, doch het merkt op, dat de personen die voor de natio nalisatie verantwoord zijn, „geleid worden door haat en wraakgevoe lens". Bij sommige diensten worden amb tenaren ontslagen omdat zij commu nist zijn, in andere diensten worden voornamelijk de niet-communisten ontslagen. Het wordt tijd dat de rege ring energiek ingrijpt, aldus het blad. Duur avontuur Roger Cooper, een van de vier En gelse jongelui die twee weken in Boedapest gevangen hebben gezeten, is tot half maart geschorst door de universiteit van Oxford omdat hij niet vlijtig genoeg heeft gestudeerd. Bovendien hebben vier leden van het Lagerhuis vragen gesteld aan de regering over het Hongaarse avon tuur van de vier jongelui. Zij willen graag weten hoeveel dat avontuur '.e Engelse schatkist heeft gekost en of de regering misschien overweegt die kosten op de jongelui te verhalen. Drie van de vier hebben zich uit stekend laten betalen door enkele grote dagbladen voor verhalen over dat avontuur en wilden andere dag bladen niets vertellen. Een krant pu bliceerde deze week op de voorpagi na een foto van een vlijtig in een Perzische grammatica studerende Cooper. Cooper studeert in Oxford Perzisch en Arabisch. Het blijft zacht Een depressie die in de nacht van dinsdag op woensdag over Engeland de Noordzee optrok, verplaatste zich verder in noordoostelijke richting. Het bij deze depressie behorende koufront was woensdagochtend bezig Nederland te passeren. De lucht ach ter dit front heeft een iets hoger vochtgehalte dan die, welke de laat ste dagen over Nederland heeft ge stroomd. In verband daarmee worden de regenkansen geleidelijk groter. Doordat de luchtdruk bij de Azoren laag is, terwijl boven Zuid-Oost- Europa een hogedrukgebied stand houdt, blyft de wind in ons land in de zuidwesthoek, zodat op aanhou den van het voor de tyd van het jaar zeer zachte weer kan worden gere kend. DE GEHEIMZINNIGE ZIEKE Het Westberlijnse blad „B.Z." heeft woensdag verklaard, dat de myste rieuze zieke van het Kremlin de 54- jarige vice-premier Malysjef is. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond). Opgemaakt te 11.15 uoir). AANHOUDEND ZACHT. Aanvankelijk opklaringen, la- ter meer bewolking met een kans j op wat regen. Wind tussen zuid en zuidwest, aanvankelijk over- f wegend matig later overwegend krachtig. Aanhoudend zacht. 7 Febr. zon op 8.13; onder 17.41; maan op 10.41; onder 1.11. Hoogwaterstanden 7 Febr. v.m. 7.40; n.m. 8. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 4 OSLO half bew. 4 KOPENHAGEN geheel bew. 4 ABERDEEN regen 3 DUBLIN onbew. 3 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM regen 10 BRUSSEL regen 9 PARIJS geheel bew. 10 BORDEAUX zwaar bew. 9 GRENOBLE geheel bew. 13 NICE regen 9 BERLIJN half bew. 2 FRANKFORT nevel 1 MüNCHEN mist —3 ZüRICH motregen 0 GENèVE geheel bew. 8 LOCARNO regen 3 WENEN nevel 2 INNSBRUCK licht bew. 1 ROME mist 6 MALLORCA half bew. 6 Korreltje Er zijn meer mensen geslaagd on danks anderen dan met behulp van anderen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1