3)e &2ixióe(5oti/Ya/nt Zware maar goede dag voor Europese markt Schot in de Europese markt Minister Luns was zeer tevreden Op verscheidene punten werd overeenstemming bereikt Toenadering tussen Tito en Moskou Pineau tegen elke UNO-inmenging Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14024 7j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 „Wij hebben een zware dag gehad", zei minister Luns gisteravond tegen de Nederlandse journalisten, na afloop van de conferentie van ministers der zes landen te Brussel. „De besprekingen, die wij zaterdag jl. met minis ter Spaak hebben gevoerd, hebben ongetwijfeld haar nut afgeworpen. Wij hebben vandaag goede vooruitgang geboekt, behalve met betrekking tot de buitentarieven. Dit ligt evenwel niet aan Nederland doch aan de gecompli ceerde aard van het onderwerp. Van de zijde van Duitsland en Frankrijk acht men de Beneluxtarieven in de chemische industrie te laag en genoem de landen zijn van oordeel dat deze derhalve verhoogd dienen te worden in het kader van de gemeenschappelijke markt. Daar de produkten waar over het hier gaat grondstoffen betreffen, heeft de Nederlandse delegatie gemeend te moeten vasthouden aan haar eis, dat indien door een verhoging van de tarieven de Nederlandse industrie schade blijkt te lijden, onmiddel lijk een uitzonderingsregeling van kracht moet worden. Deze aangelegen heid zal in de loop van de week opnieuw door de deskundigen worden bestudeerd". ONDERTEKENING OP 10 MAART. De overeenkomsten zullen waar schijnlijk op 10 maart in Rome on dertekend worden. Alleen de kwestie van de overzeese gebiedsdelen moet nog worden opgelost. De volgende vergadering der ministers zal op 17 februari in Parijs worden gehouden. De zes landen zijn .het in beginsel eens geworden over de vorming van één enkel Europees parlement. Als zodanig zou het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap dienst moeten doen, waarin de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Westeuropese Unie, de Europa-markt en middenstand De contactcommissie van de mid denstandsinstituten in Benelux te Brussel is ervan overtuigd dat de ge meenschappelijke markt een werke lijke vooruitgang zal betekenen voor de betrokken landen en dus ook voor de grote en kleine middenstandsbe- drijven, maar aan de andere kant is zij bang dat er toch niet voldoende aandacht wordt besteed aan de be langen van de kleine en middenbe drijven. De contactcommissie die hierover heeft vergaderd, geeft er zich reken schap van dat de Europese economi sche integratie, na verloop van tijd, min of meer diepgaande veranderin gen zal teweegbrengen in de struk- tuur van het nationale bedrijfsleven. Zij meent, dat de betrokken milieus van de kleine en middenbedrijven en de professionele en interprofessionele organisaties, die haar vertegenwoor digen, bij gebrek aan voorlichting, aan deze problemen niet genoeg aan dacht besteden. Zij vraagt zich af, of de specifieke belangen van de kleine én middenbe drijven voldoende in acht worden genomen bij de voorbereiding en de uitwerking van de gemeenschappelij ke markt. Daarom stelt zij voor: 1. Dat de overheid en de profes sionele en interprofessionele organi saties de terugslag zullen bestuderen van de gemeenschappelijke markt op de kleine en middenbedrijven; 2. dat de kleine en middenbedrij ven ingelicht zullen worden over de resultaten van deze studie; 3. dat de belangen van de kleine en middenbedrijven vertegenwoor digd zullen zijn in de officiële orga nen en commissies, die belast zijn met de verdere voorbereiding en de uitwerking van de gemeenschappe lijke markt. gemeenschappelijke markt en Eura tom vertegenwoordigd zullen zijn. Het aantal zetels zou dan moeten worden uitgebreid van 78 tot 142, in de verhouding van 36 afgevaardigden voor Duitsland, Italië en Frankrijk elk, 14 voor Nederland en België elk en 6 voor Luxemburg. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, toonde zich na afloop van de conferentie te vreden over de gang van zaken. Wij hebben in het verdrag opgenomen weten te krijgen, verklaarde hij, dat het stelsel van minimumprijzen niet tot gevolg mag hebben dat het be staande handelsverkeer achteruitgaat. Nederland houdt er verder aan vast dat zolang het niet weet hoe hoog de buitentarieven zijn, het zich met be trekking tot de minimumprijzen niet kan binden aan een periode van lan ger dan vier jaar. De zes landen moeten tegen don derdag een lijst indienen van produk ten waarop zij inzake de tarieven voorlopig een uitzondering wensen te zien toegepast. Deze lijst zal donder dag door deskundigen worden be sproken. Daarbij zal worden nage gaan welke produkten kunnen wor den geschrapt. Overzeese gebiedsdelen. Voor de opening der overzeese ge biedsdelen in de gemeenschappelijke Europese markt is men niet tot een definitieve oplossing gekomen. Hier zal allereerst van gedachten gewis seld worden tussen de premiers der zes landen of hun plaatsvervangers op een conferentie die op voorstel van Mollet rondom 20 februari in Pa rijs zal worden gehouden. Mijnramp in Amerika Bij een ontploffing in een kolen mijn te Bishop in de Amerikaanse staat Virginia zijn gisteren ten min ste 37 mijnwerkers om het leven ge komen. Voor zover bekend is een ge hele ploeg, die in één van de kronke lende gangen in een bergketen aan het werk was, gedood. Reddingsploegen konden niet door de hoofdschacht afdalen, aangezien de lift hier was ontzet. De redders moesten zo een weg zoeken naar het gebied van de explosie door een schacht, die acht km. verder was ge legen. Er heeft zich geen instorting voor gedaan. Rook en vergiftiging van de lucht vormden het grootste gevaar voor de mijnwerkers, die .onder gronds vertoefden. De oorzaak van de Ontploffing is nog niet officieel vastgesteld. Natijdelijke bekoeling De Sowjet-Unie heeft erin toege stemd vriendschappelijke politieke, economische en culturele betrekkin gen met Joegoslavië te onderhouden. Het wil daarbij de ideologische ver schillen in de betrekkingen tussen de communistische partijen van de bei de landen terzijde laten wordt in be trouwbare kringen in Belgrado ver nomen. Veljko Micunovic, de Joegoslavi sche ambassadeur in Moskou -en lid In Algerijnse kwestie „Wij hebben nooit de bevoegdheid van de Verenigde Naties ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk erkend, wij doen dat nu niet en wij zullen dat nooit doen. Krachtens het volken recht beschouwen wij dit vraagstuk als een van binnenlandse aard". Dit zei de Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, maandag in de politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties. De rede van de minister nam drie uur in beslag. Niettegenstaande het feit, dat Het proces-Montesi Honderd twintig katholieke week bladen in Italië, dat zijn bijna alle, hebben besloten geen verdere rucht baarheid te geven aan het proces Montesi. i een artikel, dat zij gelijktijdig publiceren en dat is van de hand van pater Vallaini, kerkelijk medewerker van het Katholiek Italiaanse Persbu reau, wordt dit besluit gemotiveerd met de vaststelling, dat alle rucht baarheid in de dagbladen voorname lijk de bevrediging van de sensatie- lust, de laster en het doen van de vuile was ten doel heeft. Tot in het oneindige worden bekende feiten herhaald, met toevoeging van enkele pikante details. De weekbladen me nen, dat de eerbied voor de jeugd en voor heel het Italiaanse volk eist, dat een eind komt aan dit geschrijf. De bladen spreken zich geenszins uit te gen het voeren van dit proces, opdat de waarheid aan het licht kome en de rechtvaardigheid zegeviere. Frankrijk de bevoegdheid van de V.N. in deze kwestie niet erkent, wil het wel van de gelegenheid ge bruik maken om te reageren op de „campagnes van stelselmatige beklad ding", waarvan het wegens zjjn poli tiek in Algerië het voorwerp is».'en om aan te tonen, dat het conflict „zonder buitenlandse inmenging' reeds lang zou zijn geregeld, zei Pi neau. Wat er bereikt was. Daarna gaf de minister een over zicht van wat de Fransen sinds 1830 in Algerië hebben tot stand gebracht. Algerië, dat in 1830 politiek, eco nomisch en sociaal een luchtledig was, staat nu aan het hoofd van de minder ontwikkelde gebieden. De be volking is toegenomen van twee mil joen tot negen miljoen. Er zijn 80.000 kilometers weg en 4.500 km. spoor weg aangelegd. De ziekenhuizen tel len te zamen dertigduizend bedden, d.w.z. één per 330 inwoners tegen één per duizend inwoners in Egypte. Van het onderwijs, dat beschikt over 2.500 scholen en waarvoor jaarlijks een vijfde van de begroting wordt besteed, profiteren 523.000 kinderen, onder wie 250.000 mohammedanen. Openbare functies staan open voor iedereen en het gemiddelde salaris is vier tot vijf maal hoger dan dat. in Egypte, zei de Franse minister. De Syrische afgevaardigde Zeined- din bestreed de Franse mening, dat Algerië een Franse binnenlandse aan gelegenheid zou zijn. Hij zei dat het 125 jaar geleden door de Fransen was veroverd en van zijn onafhanke lijkheid beroofd. Het was nu een in ternationale kwestie geworden, waar van de oplossing in het belang van Fransen en Algerijnen beide was. Vandaag komt de politieke com missie weer bijeen. Jiienteniueg.ge in üiöt naai piin&etyk paai Maandagochtend vertrok van Schiphol het bijna twee meter lange krentenbrood naar Monaco, waar het aan het prinselijk paar zal worden aangeboden. Het brood werd gebakken door de heer Beersma te Uithuizen en gedecoreerd door de heer Barendsen van de Zwolse bakkersvakschool. Tal van Nederlandse en Monegaskische nationale motieven zijn in marsepein dragant uitgevoerd. Op de foto ziet men het brpod met de bijbehorende kist, die eveneens is versierd met wapens en motieven van beide landen. van het centrale comité van de Joe goslavische partij, die naar Belgrado is gekomen om een zitting van het comité bjj te wonen, heeft de instem ming van de Sowjet-Unie met dit soort coëxistentie, dat door maar schalk Tito was voorgesteld, overge bracht. Alvorens naar Belgrado te ver trekken, had Micunovic een onder houd van een uur met Kroestsjef, de Russische partijsecretaris. Buitenlandse waarnemers zijn van oordeel, dat de voorlopige afgelas ting van de reis van Tito naar de Ver. Staten bijgedragen heeft tot het totstandkomen van deze verstandhou ding. Joegoslavië meent dat verschillen de wegen naar het socialisme kun nen leiden. In het najaar van 1956 leek het of Joegoslavië de leiding in de communistische wereld van Moskou zou overnemen. Belgrado werd een soort Mekka voor de com munisten. Verschillende delegaties kwamen naar Joegoslavië. Door de opstand in Hongarije is aan deze neiging een eind gekomen. De communistische partijen uit Oost- europese landen, maar ook uit het Westen, begonnen weer delegaties naar Moskou te zenden. Het schijnt nu, dat het Joegoslavische soort com munisme opnieuw beperkt is tot Joegoslavië, met alleen wat invloed op Polen. Opperste Sowjet bijeen In het Kremlin is vanochtend de Opperste Sovjet, de Sowjet-Russi- sche volksvertegenwoordiging, be staande uit de raad van nationalitei ten en de raad van de unie, bijeen gekomen. Het is de eerste zitting sinds de opstand in Hongarije. De zitting be gon met een korte bijeenkomst van de raad van nationaliteiten, die een uit acht punten bestaande agenda goedkeurde. Later op de dag zou er een ge meenschappelijke zitting van de beide raden worden gehouden. Waarschijnlijk zal de verklaring over de buitenlandse politiek wor den afgelegd door minister Sjepilof, die vandaag voor het. eerst sinds zijn ziekte in het openbaar verscheen. De Moskouse patiënt Wie de hooggeplaatste patiënt is die nu in het Kremlin wordt behan deld door de Keulse specialist Schui ten, is nog altijd niet bekend. Het is in geen geval Kaganovitsj, want ra dio-Moskou maakte gisteravond be kend dat die aanwezig was geweest op een receptie. Bovendien heeft de zieke geen snor, zegt Schuiten. Het is een man die kaal begint te worden en wat grijs haar heeft. Behalve door de Keulse dokter, wordt hij verzorgd door twaalf Russische medici. Daar uit leidt men af dat het een zeer be langrijke persoonlijkheid is. Waarom men zo geheimzinnig doet, is niet duidelijk. Volgens dokter Schuiten wordt 's mans naam geheim gehou den „om politieke redenen". Op ijsberg gelopen De 302 ton metende Franse kust vaarder Petit Bras d'Or is gisteren 55 km. uit de kust van Nova Scotia (Canada) op een ijsberg gelopen en gezonken. De tien opvarenden zijn in de red dingsboten gegaan en door het Ca nadese s.s. „Imperial Halifax" aan boord genomen. Sinds de internationale ijsbergpa trouille werd ingesteld na het ver gaan van de oceaanreus Titanic in 1912 is het vrijwel niet meer voorge komen, dat een schip op een ijsberg liep. ©e btup-pel in het hoendexhoh u-an iPutmona In het Italiaanse stadje Sulmona is het tot ernstige ongeregeldheden ge komen toen de bewoners in opstand kwamen tegen het besluit van het be stuur van de provincie Aquila, waarin Sulmona is gelegen, het plaatselijke militaire districtsbureau op te heffen. De provinciale gouverneur, Ugo Morosi, werd door de woedende menigte ondanks smeekbeden van de bur gemeester, meer dan tien uur in het stadhuis gevangen gehouden. Er werd lukraak met stenen gegooid en vele ruiten moesten het ontgelden. Verster kingen van leger en politie slaagden er tenslotte in de menigte uiteen te drijven met stokken en geweren (foto) en de goeverneur, wiens bezoek aan de stad de aanleiding tot de opstand was, veilig buiten Sulmona te bren gen. Ook kinderen en vrouwen kwamen, zoals de foto laat zien, danig in het gedrang. Onbekende straal jager neergestort Hedenmorgen is een straaljager van onbekende nationaliteit neerge stort in het IJsselmeer, vijf mijl ten zuidoosten van Enkhuizen, zo deelt de Koninklijke Marine mee. Een „Neptune" van de Marinelucht vaartdienst onder commando van lui tenant-ter-zee tweede klasse, Van Eek en een helicopter van de Marine- luchtvaartdienst onder luitenant-ter zee tweede klasse Poestkoker hebben het terrein van het ongeval afgezocht. Naar de luchtmachtvoorlichtings dienst meedeelt, mag worden aange nomen, dat het geen Nederlandse straaljager betreft. Op de Nederland se vliegbases worden namelijk geen toestellen vermist. KLM HERVAT DIENST OP BOEDAPEST. Het is thans zeker, dat de K.L.M. de dienst op Boedapest, in oktober van het vorig jaar tijdens de opstand in de Hongaarse hoofdstad gestaakt, zal hervatten. Donderdag 7 februari vertrekt het eerste toestel van Schip hol via Frankfort naar Boedapest, met eindbestemming Caïro via Istanboel. De volgende dag keert het vliegtuig langs dezelfde route terug. Deze dienst wordt eenmaal per week uit gevoerd. ZWARE STORM OVER IERLAND. Ierland en Zuid-Schotland zijn de afgelopen nacht getroffen door een zware storm, waarin windstoten van 160 km. per uur voorkwamen. In Ierland kwamen twee personen om het leven. Een opvarende van een schip op de rivier de Liffey in Dublin sloeg overboord en ver dronk. Het andere slachtoffer werd nabij Cork door een ijzeren plaat ge troffen, die van een dek was ge waaid. Veel bewolking Een zeer actieve oceaandepressie trok de afgelopen 24 uur van het zee gebied ten westen van Portugal naar de Faroer. Ze veroorzaakte een zeer zware storm in Ierland en Schotland. Onder invloed van de depressie nam de bewolking in ons land weer toe met hier en daar enige lichte re gen. Bij de noord westpunt van Spanje werd vanmorgen een nieuwe storing waargenomen, die in noordoostelijke richting koerst. Deze storing zal in ons land veel bewolking en enige regen veroorza ken. De aanvoer van zachte lucht duurt voort, zocjat in het tempera- tuurverloop nog weinig verandering komt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Veranderlijke bewolking met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tempe- j 5 ratuur. 6 Febr. zon op 8.14; onder 17.39; maan op 10.12; onder 0.03. Hoogwaterstanden 6 Febr. v.m. 7.—n.m. 7.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen 3 C. OSLO regen KOPENHAGEN zwaar bew. 4 ABERDEEN onbewolkt 6 DUBLIN onbewolkt 4 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM geheel bew. 10 BRUSSEL zwaar bew. 10 8 PARIJS zwaar bew. BORDEAUX half bew 9 GRENOBLE mist —2 NICE half bew. 10 BERLIJN nevel 3 FRANKFORT mist —2 MüNCHEN mist —2 ZüRICH mist —2 GENEVE mist 0 LOCARNO mist —3 WENEN mist 0 INNSBRUCK onbewolkt —2 MALLORCA zwaar bew. 8 Korreltje Werk en matigheid houden de mens gezond.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1