©eCcid^SoivYorit Op naar de top salarissen) Babbelende Kroestsjef prijst de Finnen Opstandige en loyale generaals bijeen Bij het overlijden van W.A.A.J. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye Directeur: CM.». HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RÜOZEN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14022 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, RedacUe 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mndM 17*— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct p. nrjn. Telefoontjes 11.50 Frankrijk heeft althans goede champagne Partijleider Kroestsjef heeft tegen over Finse gasten verklaard, dat de toekomst van Noord-Europa groten deels, „van u en van ons afhangt. Wij vertrouwen de Finnen en wij me nen, dat zij beginnen ons te vertrou wen", zei Kroestsjef tijdens 'n recep tie op de Finse ambassade ter ere van l;et bezoek van de Finse premier Fa- gerholm. Kroestsjef was wederom in een praatgrage bui. Hiij sprak met Fin nen, leden van ihet corps diplomatique en westerse journalisten en dronk champaigne. Na de Finnen lof te heb ben toegezwaaid voor hun prestaties op het gebied van veeteelt en indus trie, stale «hij een pliuim op de hoed van alle Scandinaviërs. „Het Scandi navische volk is een goed volk", zei Kroestsjef, „wij volgen onze weg en als zij de Ihunne volgen dan komt alles in orde". Gevraagd wanneer Boelganin en hij, gébruik denken te maken van de uitnodiging om een bezoek te brengen aan Finland, zei Kroestsjef: „Denkt u, dat wij niets anders aan ons hoofd hebben dan de reizen, die we nog voor de boeg heb ben? Als het zo ver is dan gaan we". Na deze uitspraak werd hem een glas champagne aangeboden. Hij dronk met smaak en vroeg: „Is dit Russische champagne of Finse?" Iemand vertelde hem, dat het Franse champagne was. „Aha", zei Kroestsjef, „ik wist wel dat de Fransen tenslotte ook nog wel iets goeds hebben". Te gen enkele Italiaanse journalisten zei hij. dat er in Italië maar één ding niet deugde: „Niet het land of het volk, maar het systeem". Hij voegde hier aan toe: „Wij zouden orde op uw za ken kunnen stellen". De journalisten stelden Kroestsjef voor een half jaar tje naar Italië te komen om te zien, wat bij aan het systeem zou kunnen GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT MEDERLAMD IS STEEDS een pionier geweest voor een ver enigd Europa en met name het plan voor een gemeenschappelijke Euro- pese markt heeft hier overtuigde voorstanders gevonden. En daarom is het een vreemde situatie, dat de grootste hinderpaal, welke de aan vaarding van de overeenkomsten in zake een gemeenschappelijke markt eu een atoom-gemeenschap in de weg staat, juist de tegenstand is van de Nederlanders. De oorzaak daarvan is kort 0 en krachtig geschetst door het Franse blad „Le Monde", dat opmerkt, diat de Nederlanders de gemeenschappelijke markt gecon cipieerd hebben volgens liberale for mules, terwijl de Fransen de markt aanvaard hebben in een protectio nistisch kader. Zo is het precies. Nederland is van het standpunt uitgegaan, dat er een vrije markt moest komen, maar de Ibansen hébben er iets totaal anders van gemaakt. Zij willen een be schermde markt, welke wel voordelig is voor Frankrijk, maar voor Neder land niets aantrekkelijks heeft: Hoe die gemeenschappelijke markt er in details precies uit zal moeten zien, is ons niet bekend; de onderhan delingen in Brussel zijn achter geslo ten deuren gehouden. Maar wat er is uitgelekt, is toch al zo alarmerend, dat enige vooraanstaande figuren uic het economische leven van Nederland een verklaring hebben gepubliceeid waarin zij zeggen, dat het plan van een gemeenschappelijke markt, zoals aat er thans schijnt uit te zien, voor Nederland absoluut onaanvaardbaar is. Eén van de voornaamste bezwaren is de hoogte van het z.g. buitentarief. Dat is het tarief van de invoerrech ten op grondstoffen welke van buiten de gemeenschappelijke markt moeten worden ingevoerd. Voor Nederland betekent het tarief, waarover men het te Brussel eens is geworden (behal ve Nederland) een zodanige verho ging, dat de Nederlandse produktie aanzienlijk duurder zal worden met alle gevolgen van dien, zoals verlies van buitenlandse markten en prijs stijging in het binnenland. Voorts bestaat de Nederlandse export vooral uit landbouwartikelen; ook hieraan worden zulke belemmeringen in de weg gelegd, dat Nederland er econo misch ten zeerste op achteruit zou gaan. Teneinde de Fransen voor het plan te winnen hebben de andere deel nemers van alles en nog wat toege geven; vooral de Belg Spaak zet alles op alles om het marktplan er door te jagen. Dat alles is heel begrijpelijk, want tot nu toe is Mollet in Frankrijk en is Adenauer in Duitsland nog aan het 'bewind en niemand kan voor spellen, welke wind er straks in deze landen zal gaan waaien als deze twee „Europeanen" weg zijn. Maar dat neemt niet weg, dat er van één land wel eens te grote offers kunnen worden gevergd. Volgende week komen de zes lan den van Klein-Europa opnieüw in Brussel bijeen. Misschien kan er dan nog wat recht gebogen worden. veranderen. „Hoe oud is Italië", vroeg Kroestsjef en hij antwoordde zelf: „Het is duizenden jaren oud. Het is jullie in die duizenden jaren niet gelukt zelf orde op de zaken te stel len en van mij verwachten jullie, dat ik het in zes maanden doe". OOSTENRIJK EN EUROPA. De leiders van de Oostenrijkse Volkspartij, die deel uitmaken van de regeringscoalitie, hebben zich op een congres van drie dagen in Se ru ïnering uitgesproken voor deelneming van Oostenrijk aan de integratie van Europa en in het bijzonder aan de gemeenschappelijke Europese markt. Frankrijk gaat bezuinigen In opdracht van de Franse rege ring zullen bezuinigingsdeskundigen de volgende week in het gehele iand beginnen te onderzoeken, welke mo gelijkheden er bestaan de uitgaven van de staat te beperken, zo is heden door functionarissen van het Franse ministerie van financiën bekend ge maakt. Alle openbare bestedingen zullen door ploegen van 3 deskundigen aan een onderzoek worden onderworpen. Eenzelfde onderzoek zal door de re geringsdepartementen te Parijs wor den ingesteld. De bevindingen zullen worden me degedeeld aan een speciale commis sie, die aanbevelingen zal. doen aan de regering. Overleg op Sumatra De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft gisteren in Djakarta verklaard, dat de conferentie, die hij heeft ge houden met de troepencommandanten op Sumatra, „de basis heeft gelegd voor een regeling van de militaire problemen op dat eiland". Over de politieke problemen, die zijn gere zen doordat enkele militaire leiders de betrekkingen met de regering van Ali Sastroamidjojo hebben opgezegd, repte hij niet. Opmerkelijk is dat Nasution zei, dat de besprekingen in Palembang in een „broederlijke geest" zijn gevoerd, ondanks het feit dat. de opstandige kolonel Simbolon en overste Hoes sein, die zich in Midden-Sumatra van het burgerlijk gezag meester heeft gemaakt, de besprekingen bijwoon den. In Medan zal een instantie komen voor het onderhouden van contact tussen de in sommige gevallen tegen- aderlating tegemoet. De partij, die met twee ministers in het kabinet vertegenwoordigd is, heeft bekend gemaakt haar ministers terug te zullen trekken, indien'dp regerings partijen binnen twee weken nog niet besloten hebben de huidige coalitie te ontbinden. De partij is van oor deel dat de huidige regering haar gezag volledig verloren hééft en zij heeft geen hoop meer dat het kabinet de binnenlandse crisis zal weten op te lossen. Zij is voorstander van de vorming van een extra-parlementair kabinet, zo mogelijk onder leiding van de voormalige vice-premier, Moh. Hatta. Het ligt voor de hand dat de katho lieke partij het voorbeeld van de pro testanten zal volgen, als deze hun dreigement uitvoeren. Luchtramp in Amerika Een viermotorig passagiersvlieg tuig, een DC-6 van de „Northeast over elkaar staande militaire g^oe- Airlines", is vrijdagavond kort na 't op- De politieke situatie. In schrijnende tegenstelling tot het begin van begrip tussen de militaire stijgen van het New Yorkse vliegveld La Guardia neergestort op de zuid oostelijke punt van het eiland Rikers in de East River. Volgens de New Yorkse politie ijn leiders staat de politieke situatie. Een ^Ovan de ^üirittende^om hcUeven woordvoerder van de miltaire raad in Middfin-Suraatra verklaarde gisteren dat „de regering in Djakarta nog steeds niets begrijpt van de wensen en verlangens van het volk in Mid- den-Sumatra. En dat ondanks het feit, dat de regering reeds drie dele gaties naar Padang heeft gestuurd". De woordvoerder kondigde aan, dat in zes steden op Midden-Sumatra op 5 februari betogingen gehouden zul len worden om de eisen van het volk voor verbetering van de economische toestand kenbaar te maken. De militaire raad zou intussen de gedachte om president Soekarno voor besprekingen naar Midden-Sumatra uit te nodigen, hebben laten-varen. Gisteren heeft de raad de leider van de communisten in Midden-Sumatra laten arresteren, wegens „ophitsing van het volk tegen de militaire raad". Reeds eerder had.de raad vijf com munistische vakbondsleiders gearres teerd. Nieuwe aderlating. Het kabinet van Ali Sastroamidjojo ;aat inmiddels weer een nieuwe Een functionaris van de verkeers toren van het vliegveld verklaarde, dat hij een helder rood schijnsel had .gezien, waarna het vliegtuig van zijn radarscherm verdween. Het toestel was in een sneeuwstorm opgestegen. Twee gebouwen op het eiland ge raakten in brand, maar niemand van de duizend gevangenen van een na bijgelegen gevangenis liep letsel op. Volgens overlevenden verloor het toestel hoogte en vloog in brand, na dat het een voorwerp had geraakt. De brand woedde reeds, voordat het vliegtuig op de grond was gekomen en stil lag. In deze omstandigheden is het een wonder, dat ziovelen gered zijn. De eersten die hulp boden waren de gevangenen. 'Het vliegtuig was vlak bijde gevangenis terechtgeko men. De piloot is vijf jaar geleden in dezelfde streek neergestort. Zijn Vliegtuig viel toen in de East River en de 33 inzittenden werden gered. De piloot heeft het tweede ongeluk eveneens overleefd. Mawiadhatk Zjaehaf ia %ec%utentyd niet ueiyeten Maarschalk Zjoekof, de Russische minister van defensie, die op het ogenblik een bezoek brengt aan India, doet daar kennelijk nog meer dan vriendelijk glimlachen op „bloemrijke" recepties. Deze telefoto uit New Delhi b.v. toont de maarschalk terwijl hij voor officieren van 't indiase leger een demonstratie geeft van het gebruik van geweer met bajonet, waarmee hij hier een pop weinig vriendelijk behandelt. De staking der Algerijnen De politie te Parijs heeft vrijdag oen aantal fabrieken bewaaM om Mohammedaanse arbeiders te be schermen tegen vergelding wegens het geen gehoor geven aan 'de sta- kingsoprocp voor Algerijnse Moham medanen. Enkele niet-stakers werden door zij ingangen naar binnen geloodst om te voorkomen, dat zij door nationalisti sche agenten gezien zouden worden. In het gebied van Parijs heeft tachtig procent van de Mohammeda. nen gevolg gegeven aan het stakings parool. In Lyon 99 procent van de Mohammedaanse arbeiders in de le vensmiddelenindustrie en 88 procent in de textielfabrieken. Volgens de politie is een Noord- Afrikaans wapendepot bij Lens Noord-Frankrijk ontdekt. Er zijn ar restaties verricht. Vrijdag was ongeveer de helft van de Mohammedaanse bevolking van Algiers weer aan het werk getogen, terwijl de staking officieel nog twee dagen moest, duren. In westelijk-Al- gerië, bij Beni Saf, hebben opstandi- gen een spoorlijn ondermijnd en een trein in de lucht laten vliegen. Drie Europeanen vonden de dood en tien personen raakten gewond. Elders in Algerië werden vier boerderijen in brand gestoken, zes geplunderd twee bruggen vernield. 5zv.atiq.eri Kafiau&oei. &iqqen cuAóul „WziteMe 13zi.ehav.uiq," Deze foto toont een dertig Kapapkoe-leiders, berg- Papoea's, die betrokken waren bij de door onbekende oorzaak ontstane opstandige beweging rondom de Wisselmeren in Neöerlaiyls Nieuw Guinea, onder bewaking van een Papoea-politieman in gevangenschap bij de politiepost te Enarotali. De mannen, die zich in hun pri mitieve strijd, uit al of niet gemotiveerde wrok tegen de vreemdelingen, hebben schuldig gemaakt aan moorden, wreedheden en brandstichting, werden gearresteerd toen zij met hun stamgenoten naar Enarotali waren gekomen, om met een „Waitai", een dans, waarin zij in cirkels rondlopen, te kennen te geven dat de tijd was gekomen om vrede te sluiten. Zij zullen naar westerse begrippen lichte straffen krijgen, uit te dienen aan de kust, waar zij ook tijdelijk zullen worden tewerkgesteld om kennis te maken met de westerse beschaving. Nog diep onder de indruk van het plotseling overlijden van de hoog heemraad H. J. Lafeber te Reeuwijk op 10 januari j.L lijdt Rijnland een nieuw groot en onverwacht verlies door het heengaan van zijn hoog heemraad W. A. A. J. Baron Schim melpenninck van der Oije die lange jaren deel van het bestuur uitmaak te. Na enkele jaren zitting te hebben gehad als hoofdingeland-plaatsver vanger voor het distrikt waarin Voor schoten is gelegen, werd hij in 1923 tot hoogheemraad benoemd. Van 1934 tot 1946 trad hij op als waarnemend dijkgraaf, grotendeels onder de moeilijke oorlogsomstandig heden, waarin hij de belangen van Rijnland manhaftig en als goed va derlander verdedigde. Tot dijkgraaf benoemd in 1946 leg de hij dit ambt in 1948 neer, maar wederom riep het hoogheemraad schap hem in 1950 om weer als hoog heemraad op te treden en het is als hoogheemraad dat hij nu aan Rijn land, dat hem zo lief was, voor goed is ontvallen. Voor het bestuur van Rijnland is dit een groot verlies. Door zijn lange ervaring en zijn kennis van mensen en toestanden in Rijnland was hij een steun voor het bestuur en naar zijn stem werd gaar ne geluisterd. Bij dat alles was hij een man, ge sierd met prachtige eigenschappen als mens; zeer innemend, daarbij geen enkel onderscheid makend tus sen rijk en arm, van een grote na tuurlijke eenvoud, met warme be langstelling voor zijn medemens, steeds recht door zee gaand, een man uit één stuk. Daarbij een groot natuurvriend die in allerlei verenigingen daadwerke lijk het behoud van natuurschoon voorstond, daarbij zelf het voorbeeld gevend op zijn geliefd Duivenvoorde. Voor degenen die hem hebben ge kend en die zijn trouwe vriendschap hebben ondervonden blijft hij onver getelijk. Mr. J. SLAGTER, Dijkgraaf van Rijnland. Razzia's in Kebajoran Speciale militaire eenheden hebben zaterdag razzia's gehouden in Keba joran, de satellietstad van Djakarta, op zoek naar illegale wapens en on gewenste elementen. Een woordvoerder van het plaat selijk militair commando van Dja karta deelde mede, dat deze razzia's in de eerste plaats waren gericht op het voorkomen van een operatie, welke de Darul Islam op touw zou hébben gezet. Bij eerdere razzia's werden reeds ongeveer dertig personen aangehou den, die verdacht worden betrokken te zijn van' het onderhouden van be trekkingen met door buitenlanders geleide ondergrondse acties dan a/el met de Darul Islam, bemoeienis te hebben met de mislukte staatsgreep van de vroegere waarnemend ohef- staf van de landmacht, kolonel Zul- kifli Lubis, of economische voorschrif ten te hebben overtreden, aldius de woordvoerder. In Kebajoran, wonen tegenwoordig vooral 'buitenlanders en hogere rege ringsambtenaren. Huis aan huis werd een onderzoek ingesteld. Zelfde weerbeeld Boven de Noordzee heeft zich een westelijke stroming ingesteld van minder zachte oceaanlucht, terwijl boven Frankrijk een hoeveelheid zachte lucht aanwezig is. In het over gangsgebied wordt een front aange troffen, waarvan de bewolking zich o.a. boven ons land bevindt. Hieruit valt in het uiterste zuiden nog enige regen. Op. de oceaan koerst ten noordwesten van de Azoren een ac tieve depressie met tamelijk grote snelheid naar het oosten, maar deze zal het weer bij ons het komende et maal nog niet kunnen beïnvloeden. Daarom verwachten we voor morgen weinig verandering in het weerbeeld, met aanvankelijk veel bewolking. Later zuilen vooral in het noorden van het land ook opklaringen moge lijk zijn. Regen van betekenis is niet waarschijnlijk. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer 5 (Geldig van zaterdagavond tot I zondagavond. Opgemaakt te 1L15 j 5 uiur). RUSTIG WEER. Zwaar bewolkt met tijdelijk j opklaringen en op de meeste j I plaatsen droog weer. Aanivanike- i lijk zwakke, later overwegend' j matige zuidwestelijke wind. Aan- j houdend zacht. i 3 Febr. zon op 8.19; onder 17.33; maan op 9.08; onder 21.49. 4 Febr. zon op 8.18; onder 17.35; maan op 9.28; onder 22.55. Hoogwaterstanden 3 Febr. v.m. 5.35; n.m. 5.40. 4 Febr. v.m. 6.n.m. 6.10 Het weer in Europa STOCKHOLM motregen 3 C. OSLO zwaar bew. 2 KOPENHAGEN licht bew. 5 DUBLIN onbew. 4 LONDEN regen 7 AMSTERDAM geheel bew. 7 BRUSSEL regen 9 PARIJS geheel bew. 13 BORDEAUX onbew. 6 GRENOBLE onbew. —1 NICE geheel bew 10 FRANKFORT geheel bew. 9 BERLIJN geheel bew. 10 MüNCHEN half bew. 7 ZURICH onbew. —1 SS GENèVE nevel —1 LOCARNO onbew. —1 WENEN mist 0 INNSBRUCK nevel —1 ROME nevel 4 MALLORCA onbew. 3 Korreltje

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1