De 37ste RAI ditmaal in hevige ruimtenood: Citroën ontbreekt Nederlandse boer moet werken met goed bedrijfsplan KLUIZENAAR Aetherklanken Zware lasten op het wegvervoer een steeds drukkender last Belastingontvangsten f 1 miljard hoger Gebreken aan motoren deden straaljagers verongelukken RECHTZAKEN Tegen oneerlijke notarisklerk te Noordwijk werd 2Vz jaar geëist Symbolische „Zilvervloot" van Ford geopend op Scheldeplein VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Rapport van Commissie Opvoering Produktie Een moderne boer moet te werk gaan volgens een wel doordacht plan, waarbij van te voren alle mogelijk heden en moeilijkheden dienen te worden overwogen. Het gehele be drijf. met het gezin, wordt daarbij In hun samenvatting zeggen de Nederlandse landbouwdeskundigen onder meer, dat in vergelijking tot het studie- en onderzoek-programma van de landbouwhogeschool te Wa- geningen er op de colleges veel meer gegeven en gedaan wordt t.a.v. de economie van het landbouwbedrijf. Het ware te wensen, zo wordt op gemerkt, dat het studieprogramma van onze landbouwhogeschool nog centraal gesteld. Hoewel deze re-1 meer wordt gewijzigd en uitgebreid dachten ook in ons land beginnen te leven, wordt het van belang geacht, dat zij nog meer de aandacht ver krijgen. met name bij de landbouw voorlichting. Ook de Nederlandse boer moet meer volgens een goed bedrijfsplan te werk gaan. Dit is een der aanbevelingen, die worden gemaakt in het zojuist ver schenen C.O.P.-rapport „het streven naar efficiency in het Amerikaanse landbouwbedrijf" van drie Neder landse landbouwdeskundigen, t.w. ir K. A. Klar en-berg uit Zwolle, ir A. M. van Vliet uit Tilburg en ir A. Moens uit Driebergen. Zy namen eind 1953 deel aan een in Amerika georganiseerde cursus in het op stellen van bedrijfsplannen en werk- vereenvoudiging. Het doel van de cursus, georganiseerd door „U.S. fo reign operations administration" en het Amerikaanse departement van landbouw, was, een aantal Europese landbouwdeskundigen een indruk te ^geven van het streven naar efficien cy in het Amerikaanse landbouwbe drijf. In het rapport wordt een verslag gegeven van de Amerikaanse me thoden voor het opstellen van be drijfsplannen met begrotingen en van de werkwijze en resultaten van het streven naar vereenvoudiging van het werk. In het kantoor van de N.V. TerwindtArntsveen aan de Pa ters wal in Vriezenveensewij'k be vond zich iemand van de boek houding in de kluis, terwijl hy de sleutels bij zidh had. Toen iemand passeerde, wierp deze zonder er bij te denken de deur van de kkiis ddjdht. Daar niemand in het bezit van een tweede sleutel was, zag men zich genoodzaakt een gat in de minu te hakken, waardoor de sleutels konden worden aangereikt en de opgeslotene bevrijd. ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 17.0017.30 Voor de kin deren. NCRV: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Zang. 20.20 Dit is nu myn hob by. 20.30 Nieuwe gram, met comm. 20.55 Gevar. progr. 21.55 Dagslui ting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19 30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijt- club. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: Tij delijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 11.00 Buitenl. weekoverz. 11.15 De Familie Doorsnee, hoorsp. met muz. 11.45 Altviool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbespr. 15.05 De Topsongs v. januari. 15.30 Van de wieg tot het graf, caus. 15.45 Radiofilharmonisch ork. en soliste. 16.30 Is de maat vol?, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Radioweekjourn. 17.40 Hammondorgelspel. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ballroomork. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evangelie van Johan nes, caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Amateursprogr. 22.45 De onberaden wedders, hoorsp. 23.15 Nieuws. 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Lichtprocessie en plechtige Hoogmis. 9.50 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gevar. muz. 14.00 Madrigaalkoor, ka- merork. en voordr. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.45 Kinder koor. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Lichte muz. 17.30 Gevar. muz. 17.55 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Parlementair overz. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch aller- lei. Een en ander over de 15 lan den, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Klein koor, kamerork. en sol. 19.40 Lichtbaken, caus. 20.00 Loterij-uitslagen. 21.10 Act. 21.25 Gevar. progr. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nieuwe gram. overeenkomstig de Amerikaanse ont wikkeling. De economie van het landbouwbedrijf, in zijn ruimste be tekenis, zal een grotere plaats die nen in te nemen, In het algemeen is er in ons land ook nog meer econo misch onderzoek nodig. Ten aanzien van de vereenvoudi ging van het werk wordt opgemerkt, dat opvoering van de arbeldsproduk- tlviteit in ons land naast hogere opbrengsten per hectare moet worden gezocht in mechanisatie en rationalisatie: werkvereenvoudiging. NIJMEGEN BEHOUDT ZIJN FILMKEURING. De gemeenteraad van Nijmegen heeft gisteravond met algemene stem men en zonder discussie het voors' van b. en w. tot handhaving van ua filmkeuringscommissie der gemeente Nijmegen aangenomen. De commissie bestaat uit 20 katholieke en 10 niet- katholieke leden. Vier katholieke or ganisaties in Nijmegen hadden b. en w. gevraagd tot opheffing van deze commissie over te gaan en aansluiting te zoeken bij de vereniging van Ne derlandse gemeenten voor gemeen schappelijke filmkeuring op katho lieke grondslag. .«XMMM, ftvA. As- ffiAjSv. olA De belastingen hebben in het afge lopen jaar rijkelijk opgeleverd. Zij brachten ƒ7600 miljoen op, tegen ƒ6500 miljoen in 1955. Er werd dus 1100 miljoen meer aan belasting af gedragen. Ook in 1955 had de fiscus niet te klagen, al was de stijging der ontvangsten toen „slechts" 300 mil joen. Het grote verschil vergeleken met 1955 werd geaccentueerd o.a. door een versnelling in het opleggen der aanslagen voor de inkomstenbelas ting. Ware deze riet voorgekomen, evenmin als de versnelde invordering der vennootschapsbelasting, dan zou globaal ca ƒ700 miljoen minder zijn ontvangen dan thans het geval is ge weest. Bijna de helft van de toeneming ad 1100 miljoen werd bijgedragen door de inkomstenbelasting, waarvan de opbrengst op 1615 (1092) miljoen circa ƒ523 miljoen hoger was dan in 1955. De vennootschapsbelasting nam met een totaal van f 1360 (1068) mil joen 'n extraportie van ƒ292 miljoen voor haar rekening, terwijl ƒ4409 (4102) miljoen of een bedrag van 307 miljoen meer betaald werd aan loonbelasting, omzetbelasting, invoer rechten, accijnzen etc. Van deze is de omzetbelasting het minst gestegen, omdat tegenover de hogere omzetten een tariefsverlaging haar invloed deed gelden. Het zal ongetwijfeld geen verwon dering wekken, dat de 37ste RAI, cie bedrijfsauto tentoonstelling, welke vam 7 tot en met 16 febr. m het RAI- gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam genouden wordt, het teken staat van het vraagstuk be treffende het nieuwe expositiege bouw, waarop de Rijwiel- en Automo biel Industrie wacht, maar deze ver eniging niet alleen, doch ook Am sterdam en geheel Nederland. Dit vraagstuk is de laatste tijd meei dan ooit in het brandpunt van df. be langstelling komen te staan. De laat ste jaren werd de kans op een nieu- RAI-gebouw waarvoor de plan nen aan het Scheldeplein steeds vas tere vorm aannamen groter en groter, doch de regering heeft thans i haar goedkeuring geweigerd, waar- i door de verwezeni ij icing der plannen weer een hele stap terug is gegaan. Het ruimteprobleem in het RAI- gebouw en het uitblijven van een gro- tere exipoaitie-ruimte is nu met de 37ste RAI in een nieuw stadium ge treden, dat ernstige gevolgen dreigt aan te nemen en een sombere stem ming veroorzaakt bij het vele goeds, dat deze nieuwe RAI ook weer te aanschouwen geeft. De grote Franse automobielfabriek Citroën heeft n-1- bekend gemaakt, dat zij niet aan deze tentoonstelling wenst deel te nemen, omdat zij de ruimte, waarop zij zou moeten expo seren (102 m2 was haar toegewezen) onvoldoende acht. De directie van de fabriek gaf als ha*r mening te ken nen, dat de expositie van de gehele serie Citroën-bedrijfswagens oi> een dergelijke onvoldoende ruimte aan de leputatie van dit automerk slechts af breuk zou kunnen doen. zodat men het tegendeel zou bereiken van het geen men van een tentoonstelling verwacht. Vanzelfsprekend heeft deze kwestie op de gisteren in het Amstel-hotel te Amsterdam, gehouden persconferentie een onderwerp van bespreking uitge maakt. De RAI-voorziitter, de heer Egon F. Eriksson, heeft daarover een en aindier verteld, natuurlijk het be sluit van Citroën betreurend. Maar alle standhouders zijn gekort in de aangevraagde standruimte. Hij wees er daarbij ncxg eens nadrukkelijk op, hoe het tegenwoordige RA I-ge bouw destijds als lijdelijke expositie ruimte voor hoogstens twee a drie jaar ingericht absoluut niet aan de eisen van de tegenwoordige tijd vol doet. Het is geen kwestie, dSe alleen de RAI treft of Amsterdam, want het is een nationaal belang, dat Nederland besdhikt over een tentoonstellings ruimte, die op het gebied van de auto mobielindustrie niet acht^i mag staan met steden in andere landen. Het gaat hier immers niet alleen om de landelijke automobiel- en motor- industrie, maar ook om die van de ge hele wereld, want behalve Nederland moeten hier ook andere landen, als Duitsland, Frankrijk, Groot Brittan - nië, Zweden en de Ver. Staten hun produkten kunnen tonen en zo moge lijk in onbeperkte mate. De heer Eriksson verklaarde daar om, dat hij niet zal nalaten bij de regering aan te dringen om een op lossing van deze thans inderdaad brandende kwestie. Op een vraag hoelang het zou du ren, dat een nieuw RAI-gebouw er zal v/ezen aangenomen, dat de rege ring tenslotte toch haar goedkeuring voor de bouw geeft antwoordde de heer Eriksson, dat hiervoor drie jaar nodig zijn nadat men begonnen is. Vóór 1960 zal Nederland dus geen nieuw RAI-gebouw hebben! TWENTSCHE BANK 16 (T.J. 11). In de op 29 maart a.s. te Enschede te houden vergadering van de Twent. sche Bank zal worden voorgesteld over 1956 een dividend uit te keren van 10 tegen vorig jaar 11 KOOPMAN STAL HEKKEN. Vier weken gevangenisstraf voor waardelijk en 20.boete of vier dagen legde de Haagse politierechter op aan een 57-jarige koopman uit Leiden. Deze had op 12 november 1956 twee ijzeren weidehekken ge stolen ten nadele van de gemeente. De verdachte bekende. Hij zou toen geen werk hebben gehad. MELKVERKOPER BEBOET. De officier van justitie bij de Haag se Economische Politierechter vorder de 80.— boete of 32 dagen tegen een melkverkoper uit Katwijk. Deze had op 11 mei j.l. ten verkoop in voorraad gehad een hoeveelheid con- sumptiemel'k welke niet voldoende houdbaar was. De verdachte had dit ook erkend. De officier van justitie vond dat het met de verdachte steeds meer bergafwaarts ging. In januari en juni vorig jaar is hij ook al veroor deeld en nu is het weer mis. Ver- dachte's verdediger zeide dat zijn cliënt de melk van een fabriek be- trokken had en als de melk niet goed was dan zou het aan de fabriek moe ten liggen. De rechter was dit niet met hem eens, want het zou best kun nen zijn dat verdachte overgebleven melk van vorige dagen niet bij de fabriek had ingeleverd, maar weer had meegenomen ten verkoop. Het vonnis luidde: 60.boete of 24 da gen. MESSENSTEKER. Omdat hij op 22 oktober 1956 zijn neef met een mes zou hebben gesto ken moest een 60-jarige zeeman uit Katwijk aan Zee voor de Haagse Po litierechter verschijnen. De verdachte had de bewuste avond 'n paar glaas jes bier gebruikt en de neef was tus senbeide gekomen toen de oom ruzie dreigde te maken met een ander. La ter op de avond had verdachte zijn neef bij diens schoonvader zitten op wachten. Hij keek wild en knarse tandde. „Toen ik bloed voelde heb ik hem buiten gevecht gesteld", zei de getuige. De verdachte betoogde dat de verhouding met zijn neef nu weer goed is en deze bevestigde dit. Over eenkomstig de eis werd de zeeman veroordeeld tot 25.boete of vijf dagen en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. Begroting Justitie werd aanvaard Sinds 19 augustus j.l. zijn er vier ongevallen met Thunderstreek straal jagers geschied, welke veroorzaakt zijn door motorexplosiea. Alle vier vliegtuigen waren afkomstig van het vliegveld Eindhoven. De oorzaak was gelegen in de tweede trap van de aanjager. Voor maart a.s. valt, er geen aflevering van vervangende onderdelen der Amerikaanse fabriek te verwachten. Hangende de resultaten van het onderzoek moeten de vliegtuigen van dit type aan de grond blijven. Merkwaardigerwijs hébben de zelfde vliegtuigtypen op Volkel, die naar ons land verscheept zijn, geen ongelukken gehad, wel die op Eind hoven, die naar ons land zijn over gevlogen. Het ligt in de bedoeling in afwachting van de modificaties alle motoren van nieuwe schoepen twee de trap te voorzien. Ten aanzien van vliegtuigen op Volkel zijn geen maat regelen genomen. Alleen Eindhoven. Dit antwoordde gistermiddag mi nister ir C. Staf op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer E. A. Vermeer (PvdA), op nadere vragen ook van kol.-vlieger b.d. E. Visch (KVP) en H. Gortzak (CPN). De mi nister antwoordde, dat de Ameri kanen volledige medewerking heb ben gegeven bij het onderzoek naar de ongelukken. In overleg met hen is een beperking in het gebruik van de motoren aangegeven. Niet alleen in Nederland vliegen er Thunderstreaks, maar in geheel Europa zijn er duizenden in dienst. De indruk bestaat inderdaad, dat de richtlijnen op de basis Eindhoven niet zijn aangehouden door een nog onbekend aantal vliegers, die de mo toren van hun vliegtuigen boven het toerental hebben laten draaien. Veel benadeelden ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Libertad" 4 febr.; Brazilië: ss „Libertad" 4 febr.; Cana da: ss „Groote Beer" 6 febr.; ms „Noordam" 7 febr.; s? „Zuiderkruis" 9 febr. Chili: via New York, 7 febr.; Indonesi: ms „Java" 7 febr.; Ned. An tillen ms Aegis" 5 febr.; ss „Bos koop" 7 febr.; Nieuw Zeeland: via Engeland 9 febr.; Suriname: ms „Hes- ia" 5 febr.; Unie van Z.-Afrika ms Oranjefontein" 5 febr. en Z.W. Afri ka ms „Stirling- Castle" 9 febr. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Een dodelijke aanrijding vond gistermiddag plaats op de Bornese- straat te Almelo, toen een 68-jarige dame bij het oversteken aarzelde. Ze stak met haar echtgenoot de weg over, doch toen ze het midden van de rijbaan had bereikt, liep ze terug. Ze werd aangereden door een perso nenauto en overleed ter plaatse. De auto, waarvan de bestuurder door de aanrijding de macht over het stuur verloor, botste op een andere wagen, waarbij schade werd veroorzaakt. i De officier van Justitie bij de recht bank te 's Gravenhage heeft gister morgen een gevangenisstraf van twee en een half jaar tegen een notaris klerk te Noordwijk gèëist, omdat deze ongeveer 40.000 ten nadele van cliënten van zijn werkgever heeft ver duisterd. Aan de klerk, die de verduis tering bekende, was verduistering van ongeveer twintig mille een kleine keus uit een overvloedig beschuldi gend materiaal, zeide de officier van Justitie tenlastegelegd. De eerste verduistering pleegde verdachte in december 1954. Dit mis drijf kwam spoedig tuit, maar de nota ris regelde deze zaak in der minne met zijn klerk. Verdachte ging echter door met zijn oneerlijke praktijken. Hij zeide ter zitting dat hij financieel erg in de moeilijkheden zat en dat zijn vrouw ziek was. Te grote voet. „Ja", meende de president, „maar hoe meer u in de narigheid kwam, op des te grotere voet ging u leven". 'Verdachte kocht met steun van zijn werkgever, de notaris, een villa en later kocht hij nog een auto van tien mille. Dat was om er geld mee te verdienen, zeide hij. Hij wild'e zijn auto en een deel van de villa verhu ren. Ook maakte hij eens een vakan tietripje met zijn vrouw naar de Ri- vièra: kosten 2.200. Geloof. In een reclasseringsrapport wordt over verdachte, die nog niet eerder is veroordeeld, gezegd, dat hij goed be kend staat. „Ik geloof niet dat u er veel berouw over hebt", zeide de president. „Geloof fcan ik u niet geven", ant woordde de verdachte. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir dat eenvoudige lieden de dupe zijn geworden van de praktij ken van de klerk, die misbruik had gemaakt van het vertrouwen, dat men in de notaris stelde. De verdediger zeide in zijn pleidooi, dat het onbegrijpelijk was dat nie mand eerder een onderzoek had inge steld. Verdachte verdiende 400 in de maand, maar woonde in een villa, reed in een nieuwe auto en leefde op grote voet. Pleiter zeide, dat ver dachte veel armoede heeft gekend, en terwijl het hoofddoel van deze wa gen toch het goederenvervoer is en dat het personenvervoer slechts ach teraan komt. Wat de RAI biedt. Als we de bovengenoemde vrij som bere berichten lezen, zou men den ken, dat de RAI ditmaal onder geen gelukkig vooruitzicht begint. Dat is evenwel geenszins het geval, want deze RAI brengt weer tal van nieu wigheden, terwijl het aantal stands- houders 200 bedraagt, hetgeen weer 30 meer is dan in 1955. De expositie omvat voorts de volgende categorieën: Combinatie-auto's, microbussen en autobussen, ambulancewagens, bestel en vrachtauto's, trekauto's, kipauto's, reinigings- en brandweermaterieel, militaire voertuigen, diverse voertui gen voor speciale doeleinden, als mede opleggers en aanhangwagens en de gelede autobus, welke sinds kort in Amsterdam rijdt. Voorts krijgt men plastic cabines te zien voor vrachtwagens, nieuwe dakbedekkin gen van de febre-glass polyester, een geheel nieuw soort banden, waarin nylon verwerkt is en nog tal van an dere nieuwigheden. Over de plastic carrosserie vernemen wij nog, dat het nieuwe constructiemateriaal be staat uit een- laag schiuimplastic met gesloten cel-structuur, met aan beide zijden een lang. met glasvezels ver sterkte polyester. Volgens de Draka, die een derge lijke waigen in eigen bedrijf heeft, weegt deze carrosserie aanzienlijk minder dan zelfs een aluminium- bouiw. Zij levert besparing op van on derhoudskosten, want de kleur is in de stof gemengd en maakt dus een laklaag overbodig. Tenslotte heeft het plastic van deze nieuwe carrosserie een hoog warmte-isolerend vermogen, waardoor het een ideaal constructie- materiaal voor koelwagens wordt ge acht. Voor het transport van levens middelen is het bijzonder geschikt, al dus de Draka. Getoond worden 75 merken bedrijfs automobielen, behalve uit Nederland afkomstig uit West-(Duitsland (16 merken), Engeland (15 merken), Ver. Staten (12 merken), Frankrijk (5 merken), Italië en Oost-Duitsland (ieder 3 merken), Zweden (2 mer ken), Oostenrijk, Tsjeehoslowakije en België (ieder 1 merk). Deze 37ste RAI die geopend zal worden door de nieuwe burgemees ter van Amsterdam, de heer mx. G. Van Hall wordt nog gevolgd door 'n tweede expositie in deze maand, dat 38ste RAI, waarin de aandacht ge vraagd zal worden voor motorrijwie len, autoscooters, scooters en brom- De rechtbank zal over veertien da-1 fietsen. Deze wordt van 28 febr. tot gen vonnis wijzen. j 10 maart gehouden. Nog meer gevaren. Het ruimte-vraagstuk is overigens niet het enige probleem, waarmede de RAI sinds jaren reeds sukkelt. Een ander gevaarlijk aspect, dat de Nederlandse economie bedreigt, wordt gevormd door de steeds hoger wor dende lasten, die het vrachtvervoer op de weg worden opgelegd. Dat ge vaar spreekt des te sterker, als men weet, dat 57 van het totale bedrijfs- vervoer per bedrijfsauto plaats vindt. Dat is driemaal dan de spoorwegen aan vracht vervoeren en tweemaal meer dan het vervoer der binnen scheepvaart. Het vrachtvervoer door de laatste maatregelen der rege ring reeds met 15% extra kos.ten ver zwaard en minister Hofstra legde diaar nog eens 4% op. De heer Eriksson was van mening, dat die te zware lasten op het vrachtvervoer ongetwijfeld hun stem pel drukken op het economisch leven in ons land. Verder wees spr. op de zeer onge wenste toestand, dat er toch steeds van regerdngwege verschil gemaakt wordt tussen combinatie- en 'bestel wagen, waar het d« belasting betreft. De overheid immers staat op het standpunt, dat elke wagen, die voor personenvervoer kan gebruikt wor den, belast wordt als personen wagen, zyn verduisteringen meer zag als le ningen, die hij later zou kunnen terugbetalen; de verdediger vroeg clementie. De heer Westerlaken over de verkeers(on)veiligheid Op het Scheldeplein te Amster- een vergelijking tussen de vooruit- dam, waar de RAI vurig hoopt haar 1 gang op technisch gebied ten behoe- nieuwe tentoonstellingsruimte te ver. ve van de verkeersveiligheid en wat krijgen, hebben de Ford-fabrieken I hiervoor is bereikt t.a.v. de mens in gisteren een expositie-paviljoen ge opend, dat semi-permanent is even als het oude RAI-gebouw, maar dat zeker niet zo'n lange levensduur be schoren zal zijn, want over 'n maand, wanneer de Ford-tentoonstelling ten einde is, zal het weer worden afge broken, hetgeen ongetwijfeld jam mer is van deze fraaie expositie ruimte. Ford heeft hier haar nieuwe mo dellen 1957 tentoongesteld, juweel tjes van auto-constructie, en deze ex positie werd de „Zilveren Vloot" ge doopt, geïnspireerd op het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter werd geboren. In verband hiermede was ook het interieur in die geest uitge voerd. In het gedeelte, waar de ope ningsplechtigheid plaats vond, waan de men zich op een schip verzeild. Men zag er het stuurhuis van de Sta tendam op een foto, men vond er de scheepsbel en de misthoorn en mid dels deze instrumenten werd de ex positie officieel geopend. Daaraan gingen vooraf toespraken van de heren H. F. Maarsman, onder - direkteur en F. S. J. Paulen, chef der publiciteit by de Fordfabrieken. Vervolgens werd de officiële opening verricht door de heer H. M. W. Wes terlaken, direkteür van het Centraal Bureau voor de Afgifte van rijvaar digheidsbewijzen, die o.m. betoogde, dat de Ford met deze tentoonstelling heeft bewezen de bruikbare, de snel le en de veilige wagen op de markt te kunnen brengen. het verkeer. Op technisch gebied is er veel gewonnen, maar de instel ling van de mens-weggebruiker is daarbij ver achter gebleven. De heer Westerlaken gaf dan en kele cijfers, die over het algemeen dor hier een duidelijke taal spra ken. Het motorverkeer is de laatste jaren met sprongen vooruitgegaan. In 1952 immers kregen 177.000 perso nen een rijbewijs, het afgelopen jaar v/aren het er 390.000. Deze maand werden er reeds bijna 30.000 uitgege ven tegen vorig jaar -januari 13.400. Verder betoogde de heer Wester laken, als lid van de Generale Staf van het verkeer, dat hij geen heil zag in de invoering van een maxi mum snelheid en de regeling ten aan zien van de oversteekplaatsen voor voetgangers. Slechts „de instelling van de mens in het verkeer" zal moe ten veranderen, wil men tot groter verkeersveiligheid en tot minder on gelukken komen. Hierna opende de heer Westerlaken de expositie door de handels van de scheepstelegraaf over te halen, ter wijl de nieuwe automobielen onder de hoezen vandaan kwamen. Zoekend naar een stukje hout op de zolder van een houthandel aan de Witte Vrouwensingel te Utrecht, is gistermiddag een 69 jaar oude man in een zolder ventilatiegat gevallen. Zwaar gewond werd de man naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst Spr. trok in zyn toespraak verder reeds overleden bleek te zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8