MILLER BROS Uitslag stemming topsalarissen nog steeds onzeker Automobilisten in de toekomst verplicht verzekerd tegen W.A. Binnen twee dagen onder de kap Uitvoer van siergewassen toont belangrijke vooruitgang Soldaat, die dodelijk schot loste, werd veroordeeld tot 2 maanden 'n King Size met- niéuws! Een Tu&WeKing Size... VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE- COURANT PAGINA 7 Antwoord minister Tweede Kamer Minister Struycken heeft gistermiddag geantwoord op de problemen van uiteenlopende aard, die door de leden van de Tweede Kame werden opge worpen. Allereerst sneed hij de salarissen van de hogere ambtenaren aan. Het is nog steeds niet zeker of de regering de Tweede Kamer zal mee krijgen voor haar plannen dienaangaande. De socialisten zijn tegen en de C.H. is in meerderheid tegen; hetzefde geldt voor een minderheid in ilte KVP, terwijl nog niet bekend is hoe de A.R. en de S.G. zullen stemmen. Vandaag of dinsdag vindt de stemming over dit belangrijke ontwerp plaats. Nota over plannen met de B.B. De minister heeft nog een nadere toelichting op het standpunt van de regering gegeven. De regering heeft tot verhoging van de salarissen van topfunctionarissen die loopt van 8 tot 15 procent besloten omdat twee jaar geleden deze verwachtingen door minister Beel bij deze ambte naren waren gewekt. Bovendien wenst zij een einde te maken aan de rangeninflatie. Er was een aanzien lijk ongunstig verschil ontstaan tus sen de salariëring van de hogere ambtenaren en de topfunctionarissen in het bedrijfsleven. Het verzet van de P.v.d.A.-fractie noemde minister Struycken een mo tie van afkeuring tegen het rege ringsbeleid. De K.V.P.-woordvoerder, de heer Van der Zanden, gaf hij de verzekering, dat de regering bereid is voor de laagstbezoldigden met in gang van 1 januari a.s. een werk- classificatie in te voeren. De minister wilde al vast Overwe gen of het periodiek systeem voor de werklieden niet afgeschaft kan wor den. Hij wil hen op dezelfde leeftijd als de arbeiders in de metaalindus trie op hun maximum plaatsen. Over de salarissen van de lagere ambtenaren zei de minister dat het verschil met de salarissen in het be drijfsleven niet zo groot is als bij de hogere ambtenaren. Als de regering financieel er wat beter voor staat is de minister bereid hierover opnieuw overleg te openen. Het voorstel van de heer Blom (P.v. d.A.) een commissie van drie te laten onderzoeken welke groepen ambtena. ren het meest voor salarisverhoging in aanmerking komen wees de minis ter van de hand. H :t departement heeft een uitgebreide afdeling die zich met deze zaak bezig houdt en nauw keurig op de hoogte is van de in terne bezoldigingsregeling. Burgemeester. De minister sprak voorts nog over de benoeming van d^. burgemeester van Den Haag. Aan de in Den Haag te vervullen functie worden zeer ho ge eisen gesteld. Hoewel men zeker niet naar een katholieke candidaat heeft gezocht heeft men er toch wei nig voor gevoeld een katholieke can didaat uit te sluiten. Er was slechts één candidaat van niet-katholieke zijde, die aanvaard baar was voor bewindsman en waar mede een meerderheid in het kabinet te halen was. Deze heeft echter voor Internationale bende op het spoor Arrestaties in Nederland De Apeldoornse recherche ontdekte enkele dagen geleden twee Amster dammers, die poogden op de auto markt, een tweedehands Volkswagen zonder papieren te verkopen. Nadat de mannen gearresteerd wa ren trof men in Amsterdam nog een papier-loze auto aan, die voor ver koop bestemd was en het spoor van deze twee auto's voerde naar Duits land, waar de politie te Geïsen- kirchen een Duitser arresteerde. Vermoed wordt, dat de politie een internationale autobende op het spoor is, die in vele landen contacten heeft. De in Duitsland gestolen auto's werden over de grenzen gesmokkeld en in andere landen op tweedehands- markten te koop aangeboden. Reeds zijn verscheidene auto-eige naars tot de onplezierige ontdekking gekomen, dat zij geheel te goeder trouw gestolen wagens gekocht hebben. de functie bedankt. De minister wil zich wat de be noeming van een commissaris van de koningin in de provincie Gelder land betreft door niets laten binden. B.B. De minister heeft het plan de Ka mer in een nota in te lichten over de plannen in de eerste vier jaar met de B.B. Hij geloofde, dat men de ba sis van vrijwilligheid niet behoefde te verlaten, omdat de resultaten van de eerste vier jaar niet slecht zijn geweest. Hij bestreed, dat de B.B. niet paraat zou zijn. Met de twee derde bezetting, die de B.B. thans kent, kan men in deze tijd paraat zijn. Méér zal-nodig zijn om verlof moge lijk té maken. Bij de replieken zei de heer Van Maenen (K.V.P.) dat hij en de meer derheid van zijn fractie na het verhelderend woord van de minister met de verhoging der salarissen van hogere ambtenaren mee kunnen gaan. Minister aanvaardt verhoging gastarief 14 Januari j.l. kondigde het ministe rie van economische zaken een prijs- stop af voor gas-, water- en elektrici teitstarieven; de prijs moest in prin cipe op die van 1 nov. 1956 terugge bracht worden met dien verstande, dat reeds ingevoerde verhogingen ter goedkeuring aan het ministerie moes ten wörden voorgelegd. Verhoging van de tarieven na 14 jan. moesten vóór invoering goedge keurd worden. Thans heeft de minister bepaald, dat alle verhogingen van de gasprijs goedgekeurd zijn. De tarieven van water en elektriciteit zijn nog in studie. IN 1956 BELANGRIJK MEER VERZEKERINGEN. In het afgelopen jaar werd in ons land, volgens voorlopige cijfers, voor een bedrag van 3.563,1 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen geslo ten, tegen 3.181,7 miljoen in 1955. Kapitaalverzekering maakte hiervan 1631,4 (v.j. 1387,0) miljoen, rente verzekering 1700,7 (1565,1) mil joen en volksverzekering 230,9 (229,6) miljoen uit. Alleen in december is voor een bedrag van 431,4 (v.m. 296.7) mil joen aan nieuwe verzekeringen af gesloten, waarvan 215,9 (142.9) miljoen kapitaal-, 195,9 (133) mil joen rente- en 19,6 (20,8) miljoen volksverzekering. Wetsvoorstel aangekondigd In aansluiting op het Benelux-trac- taat van 1955 werkt het ministerie van Justitie momenteel aan een wets voorstel om de verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid voor be stuurders van motorvoertuigen ver plicht te stellen. Dit zal een van de vele belangrijke voorstellen zijn, die de minister van Justitie, prof. mr. L Samkalden zich voorstelt aan de volksvertegenwoordiging voor te leg gen. Tijdens het begrotingsdebat in de Tweede Kamer deelde de minister Op verschillende plaatsen in Nederland worden op het ogenblik genomen met het z.g. „panelen-systeem" voor 't bouwen van wonb men volgens dit systeem in 1 a 2 dagen glasdicht onder de kap fc ben en na 15 dagen kurkdroog, geschilderd en behangen kan Deze woningen, waarvan de samenstellende delen uiteraard tevor fabriek zijn vervaardigd, bevatten alle comfort, waarover een op tioneie wijze gebouwde woning beschikt en dat voor praktisch De huizen kunnen nu nog niet worden geleverd omdat nog allerlei voorbereidingen nodig zijn; in het najaar hoopt men echter met de te kunnen beginnen en in 1958 verwacht men 1500 tot 2000 van deze wonin gen ie kunnen produceren. De foto boven werd gemaakt na een dag bouwén. Foto onder: drie weken later is dezelfde woning reeds ingericht en bewoond. voorts mede, dat naar aanleiding van het advies van geneesheren de bloed proef bij automobilisten, die van drankmisbruik worden verdacht, on aanvaardbaar moet worden geacht. Strafverkorting voor politieke gevan genen, die levenslange gevangenis straf hebben gekregen, zal door hem overwogen worden. De zaak-Anneke Beekman heeft, volgens de minister, een onbevredi gend verloop op een nieuw verzoek tot uitlevering van de veroordeelde oorlogspleegmoeder zal aan België gedaan worden. Rond middernacht aanvaardde de Tweede Kamer met algemene stem men de begroting van Justitie; al leen de communisten stemden tegen. De wereld rookte in 1956 weer meer Sigarettenverbruik steeg 3 pet. Het sigarettenverbruik in de we reld blijft toenemen. In het jongste nummer van het maandelijkse bulle tin voor economische en statische berichten van de F.A.O. wordt me degedeeld, dat het Amerikaanse si garettenverbruik in 1956 naar schat ting ten opzichte van het voorafgaan de jaar met 3 procent is toegenomen. Het verbruik in bladtabak neemt echter in langzamer tempo toe dan dat van sigaretten, deels doordat de verplaatsing van de vraag naar si garetten van het filter-type, die min der tabak bevatten dan gewone siga retten, verder toeneemt. De totale export van bladtabak uit de voornaamste exportlanden nam in het seizoen 1955/56 toe met 9 pro cent, vergeleken met het voorafgaan de seizoen. De export van bladtabak voor sigaren verminderde, maar die van bladtabak voor sigaretten was 12 procent groter. Eindhovens eerste burger werd ere-burger Tijdens een buitengewone vergadering van de gemeenteraad in het van Abbe-museum, heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten donder dagochtend afscheid genomen van Eindhoven. Op de foto ziet men mr. Kolf schoten (rechts), die van loco-burgemeester drs. F. J. W. Gyzels de gouden medaille van de stad Eindhoven ontvangt, waardoor mr. Kolfschoten ere burger van deze stad wordt. De uitvoer van siergewassen over 1956 geeft in vergelijking tot 1955 een stijging van 9,5 procent te zien. Uitgevoerd werd voor een bedrag van 263.823.008 tegen 240.907.494 in het jaar daarvoor. De uitvoer van bloembollen en aanverwante pro- dukten steeg met 5,5 procent tot ruim 63,6 miljoen kilogram voor 187.194.440 dat is voor bijna 10 miljoen meer dan in 1955. Duitsland nam daarvan bijna 6,5 en Frankrijk 3 miljoen gulden voor zijn rekening. De uitvoer naar En geland, België en Zweden bleef na genoeg gelijk. De V. S. namen voor 41,7 miljoen af, een stijging van bijna 1 miljoen. De uitvoer van bloemisterijproduk- ten, bloemen en planten steeg van 38.957.587 tot f 48.912.765 of naar hoeveelheid met bijna 2 miljoen kg. Deze uitvoer steeg gemiddeld met ruim 25 procent. W.-Duitsland kocht voor ruim 5 miljoen en Zwitser land voor 2 miljoen meer dan in 1955. De aankopen van Engeland en de V. S. bleven vrijwel gelijk. Frank rijk verdubbelde ongeveer zijn aan kopen en Zweden bleek een con stante afnemer. De uitvoer van boomkwekerijpro- dukten steeg met 13 procent tot 27.715.803. Canada kocht voor een half miljoen meer. W.-Duitsland voor 150.000 meer, Engeland voor bijna 1 miljoen meer en de V. S., Zweden en Zwitserland namen resp. Het ongeval bij de Coehoorn-kazerne De krijgsraad in Arnhem heeft een twintigjarige dienstplichtige soldaat uit Delft gistermiddag veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en het uitlezen van het vonnis. De soldaat heeft op 19 oktober 1956 een achtjarig jongetje bij de Menno van Coehoorn-kazerne in Arnhem doodgeschoten. Wegens dood door schuld eiste de auditeur een gevangenisstraf van drie maanden en het uitlezen van het vonnis. In zijn requistoir merkte hij op, dat de soldaat op gevaarlijke en roe keloze wijze met het geweer is om gegaan en het domweg op het jon getje heeft gericht. By de reconstruc tie van 't droevige ongeval kwam naar voren dat de soldaat met een collega plantonwacht had tijdens het onge val. Tegen het tijdstip van beëindi ging van deze wacht haalde de sol daat het magazijn met patronen uit het geweer dat zijn collega toebehoor de. In de tijd dat de soldaat een paar boodschappen moest doen, deed zijn collega echter de houder met pa tronen weer in het geweer waarmee de soldaat later op een groep plagen de kinderen richtte, niet wetend dat het wapen door zy'n collega geladen was. Een schot ging af en had het noodlottige gevolg. In zijn pleidooi vroeg beklaagde's raadsman, zich af of hier wel kon worden gesproken van grove schuld, die tot een straf rechtelijke veroordeling zou kunnen leiden. Hij meende van niet en bovendien voerde hij aan dat beklaagde reeds erg is gestraft voor de ellende die hij door deze tragische zaak heeft ge had. Wegens een chok moest hij gedu rende enkele weken worden ver pleegd in het hospitaal. De verdedi ger bepleitte tenslotte vrijspraak subsidiair een clemente bestraffing van de beklaagde, die een blanco straflijst had. voor 1,8, 2,6 en 2 miljoen aan boomkwekerijprodukten af. Andere afnemers kochten doorgaans iets meer dan voorheen. Blijkens deze cijfers, afkomstig van het Produktschap voor Siergewassen, waren de veilingomzetten van bloe men en planten in 1956 ruim 68 miljoen ofwel 21 procent hoger dan in 1955. Daarvan nam Aalsmeer ruim 38 miljoen of een stijging van 18 procent voor zijn rekening. KORTE golf De burgemeester van Drieber genRijsenburg, W. H. Baron Taets van Amerongen van Renswoude heeft, wegens toenemende hardhorendheid, gisteren zijn ontslag aangevraagd. De burgemeester, die thans 61 jaar is be gon zijn carrière als houtvester. Hij heeft onder meer bew.erkt, dat het voormalige aartsbischoppelijke paleis „Sparrendaal" door de gemeente Driebergen wordt aangekocht, om te zijner tijd tot raadhuis te worden verbouwd. Een dodelijk ongeluk gebeurde gisteravond op het beruchte kruis punt WielingenstraatHaringvlietstr. te Amsterdam Een 68-jarige brom fietser, die verzuimde voorrang te verlenen, werd door een taxi aange reden, en ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. De myxomatose, de gevreesde konijnenziekté, komt thans ook op Schouwen weer op uitgebreide schaal voor. Onder de wildstand wordt ge weldige schade aangericht. Bij 'n botsing tussen een vracht auto en een fietser, die dinsdag op de Sittarderweg te Heerlen plaats vond, liep de laatste, een 32-jarige heer, een levensgevaarlijke hoofdwond op, ten gevolge waarvan hij gisteren in het ziekenhuis te Heerlen is overleden. Een postrijtuigontspoorde gis teren tijdens het rangeren or het em placement nabij Beilen. Hierdoor ont stond een kleine vertraging in het reizigersverkeer. Bij het boren van een proef-tun- nel door de Heunsberg te Valken burg, is men gisteren op voorzie ne moeilijkheden gestuit. Men kwam terecht in een „instortingsge- bied", waardoor verdere werkzaam heden slechts met de nodige omzich tigheid kunnen worden uitgevoerd. Wanneer de eigenlijke verkeerstun- nel klaar is, zal de proeftunnel ge bruikt worden als wandeltunnel voor voetgangers. Volgens „Tass" is in de Rauer archipel bij het zuidpoolgebied een zoutwoestyn ontdekt. In de buurt ving men vissen van vier volkomen onbekende soorten. Advertentie. de nieuwe Virginia KING SIZE van 80 ct de sigaret met SMAAK-ZEKERHEID tijd zo geliefdBij hon derdduizenden Profiteer óók van het grote smaak onderzoek, dat vooraf over heel Nederland is gehoudenGa deze gou den Virginia King Size vandaag nog roken! Een nieuwe Virginia 'n King Size! Een extra- lange sigaret vol edele, goudgele virginia-tabak- kenEn een opzienba rende prijs80 ct voor zulk een kwaliteit en zó'n formaat! Dat maakte MILLER BROS in korte

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7