KunrverlioginD (23 perceot) di Afroming voor de helft op een geblokkeerde rekening Drie jaar geëist tegen boekhouder, die vertrouwenspositie misbruikte Raad accoord met plan tot bouw van 165 woningen VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Niet alleen voor-oorloge woningen Wijziging1 van de huurwet, waarbij de huren van vooroorlogse woningen per 1 juli van dit jaar met 25 pro cent worden verhoogd, een „wet grootboek woningverbetering", waar in deze huurverhoging voor de helft wordt geblokkeerd tot 1 januari 1967 en fiskale voorzieningen om dit geblokkeerde deel voorshands niet voor het inkomen te belasten, heb ben heden als ontwerpen van wet de Tweede Kamer bereikt. De voorgestelde huurverhoging van 25 percent omvat alle vooroor- j ëê'n° wntag,"die gaan verhuren, logse woningen en een deel van de j jn it>ezit krijgen, zullen, evenals alle womngen, die op of na 25 december andere eigenaars, een op de post- Op grond van de totale huurwaar de op heden wordt het totale te re serveren bedrag voor 400 a 500.(100 panden geschat op 693 miljoen gul den. Geld dus voor verbetering en modernisering. Gedeclareerde bedragen bij het grootboek zullen voorlopig niet wor den uitbetaald. Voor de regeling dier uitbetaling komt een apart voorstel van de ministers van Volkshuisves ting en van Financiën. Woningbezit van publiekrechtelij ke lichamen (gemeenten e.d.) zal niet onder de grootboekregeling val len, woningen van woningbouwver enigingen wel. Zij, die na 1 juli a.s, 1940 gereed zijn gekomen. Dezelfde categorieën dus als bij de huurver hoging van september 1955 ad 5 per cent. De verhoging zal niet mogen wor den toegepast op vergoedingen voor bijkomende voorzieningen zoals wa ter en centrale verwarming. Ook over tijdelijke verhogingen voor ver betering in een woning (badkamer, keuken enz.) mag de 25 percent niet (berekend worden. De mogelijkheid huurverhoging bij vooroorlogse woningen ongedaan te maken, omdat zij niet voldoen aan redelijke eisen t.a.v. instandhouding en bewoonbaarheid, blijft gehand haafd. Deze verlaging (ad 30 per cent) blijft dan van kracht totdat het noodzakelijk geachte onderhouds werk is uitgevoerd. Dit geldt ook voor de categorieën woningen, welke tijdens en na de oorlog zijn gebouwd doch tevens onder de huurverhoging vallen. Een nieuwe stap naar einddoel. De memorie van toelichting ver klaart, dat de voorgestelde verho ging een nieuwe stap is op de weg naar het einddoel van het huurbe leid van de regering. Men wil het grote verschil tussen de huren van vooroorlogse en nieuwe woningen opheffen. Het gemiddelde huurpeil van voor oorlogse woningen (1940 100) zal na goedkeuring van de verhoging tot 185 gestegen zijn. Niet te voorzien zijn de kostprijs- huren van nieuwe woningen, welke bij verzadiging vaii de woningmarkt bij sluitende exploitatie zonder sub sidie zullen worden gebouwd. Stijgen de lonen niet verder en wordt door rationalisatie, elementenboilw en daling van materialenprijzen een verlaging tot 65 percent van de kost prijs (buiten de lonen) bereikt, dan zal het huurpeil op omstréeks 290 komen te liggen. Trekt men de nood zakelijke 50 pnt. af voor verschil in comfort en kwaliteit tussen oude en nieuwe wbningen, dan zal het huur peil van de vooroorlogse woningen en verwante categorieën in dit gun stigste geval toch nog van het huidige peil van 148 tot ongeveer 250 moeten worden opgetrokken om de spanning tussen oud- en nieuwbouw op' te heffen. „Dit is het gunstigste geval, waarop men bij het ministerie van Volkshuisvesting en Wederopbouw mikt", aldus een woordvoerder van dit ministerie. Als eerste etappe wordt bij het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet voorgesteld om de thans gel dende huren van de vooroorlogse wo ningen met 25 pet. te verhogen. Dit komt overeen met een stijging van de index met circa 37 punten. In over eenstemming met het onlangs uitge brachte advies van de sociaal-econo mische raad is de regering van me ning dat genoemde verhoging met in gang van 1 juli 1957 zal moeten in gaan. Ook aan de in verband hiermede te verlenen compensatie heeft de SER in zijn advies aandacht geschonken. De regering kan zich met 's raads beschouwingen te dezen verenigen. Blokkering van de halve huurverhoging. Het ontwerp van wet „grootboek woningverbetering" behelst blokke ring van de halve huurverhoging, 12,5 percent dus, ter reservering voor financiering van verbetering en modernisering van het oude hui- zenbezit. Tegen een 56-jarige effectenma kelaar te Krommenie heeft de offi cier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren wegens verduiste ring van effecten en spaargelden tot een waarde van enkele tienduizenden guldens ten nadele van een spaar bank te Assendelft, een gevangenis straf-van drie jaar geëist. Verdachte voerde tevens de boekhouding van de spaarbank der vereniging Hulpbetoon te Assendelft en beheerde haar gel den. Hij wordt ervan verdacht tussen 1948 en 1956 malversaties te hebben gepleegd. De verduisterde effecten en spaargelden zouden minstens 94.000 belopen. Daar nog niet alle spaarbankboek jes gecontroleerd zijn, achtte de offi cier van justitie de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het bedrag hoger is. Onjuiste combinaties. Verdachte verklaarde, dat als hij geld van spaarders ontving, hij dat niet altijd in de administratie boek te. Ook schreef hij bedragen af aan spaarders, zonder dat deze gelden ont vingen. Verder gaf verdachte toe zich obligaties te hebben toegeëigend. Bij controle van de Nederlandse Spaar bank kwamen de malversaties aan het licht. Een controleur van deze bond verklaarde, dat de controle zich uitsluitend beperkte tot de werk zaamheden van het bestuur, en dat de spaarbankboekjes niet nagekeken worden. Aan het bestuur was vroe ger reeds meegedeeld, dat de com binatie boekhouder-effectenmakelaar niet juist jvas. Gemeenschapsgevoel. De officier van justitie zei de con trole onvoldoende te achten. „Voor verdachte mocht dat echter geen re den zijn om op zo'n manier ernstige malversaties te plegen". De raadsvrouwe zeide slechts over de persoon van haar cliënt te willen spreken, „omdat het ten laste gelegde bewezen is". Zij betreurde het dat er een voorlichtingsrapport ontbreekt, zij noemde de effectenmakelaar een harde werker, die zijn kinderen een betere opleiding wilde geven dan hij zelf genoten heeft. Hij heeft steeds blijk gegeven van een groot gemeen schapsgevoel, waardoor hij in de oor- Het geblokkeerde geld zal „per wo- I beV«din* nine" worden gereserveerd oo een ontv;,n« h" echter een .„naar zyn me te ^icMenf.^ootboek wonin^erbe- ^"Xg'fii moS? tering". Op dit geld wordt 3 percent moest9<W> rente 's ja ars gegeven. betaI?n. en, daar dat -hem. kantoren verkrijgbaar aanmeldings formulier voor het grootboek moe ten invullen en opzetten. Indien dit ontwerp althans wet wordt. Ingaande 1 juli 1957 zal men stor- tingsplichtig zijn voor de helft van de voorgestelde 25 percent verho ging, verder steeds per 1 januari. Mutaties in de loop der jaren leggen steeds de eigenaren per 1 januari de stortingsplicht op. Gaat een woning in eigendom over, dan gaat het ge blokkeerde geld met deze eigendom over. Voor restitutie van geblokki gelden, die eind 1966 niet voor betering zijn gebruikt, zal een ling worden ontworpen. Men denkt o.a. aan verhandelbare schuldbewij zen, die ongeveer een rente, gejijk aan de dan bestaande staatsstukken, zullen dragen. Bij teniet gaan van een woning of bestemming van een woning voor een ander doel, wordt het gestorte geld door het grootboek terugbe taald. Geblokkeerde gelden en de belastingen. Deze wijziging van de huurwet en het daarmee samenhangende voorstel voor het grootboek worden gecom pleteerd door een voorstel tot een fiskale voorziening, welke de ge blokkeerde gelden voorshands bui ten de inkomstenbelasting beogen te houden. Aangezien de verhuurder geen vrije beschikking over het geblokt keerde geld zal hebben, wordt het :rder dan na deblokkering, inkom- itenbelasting betaalt. Men kan daar bij bedenken, dat in sommige geval len het vrije gedeelte van de huur verhoging ontoereikend zou kunnen &n om de hogere inkomstenbelas ting over de gehele verhoging te be- taleh. Daarom wordt voorgesteld het ge blokkeerde bedrag plus de rente naar het inkomen te belasten bij de blokkering daarvan, naar het bij zondere, proportionele tarief van art. 48 van het besluit op de inkom stenbelasting 1941. In het wetsontwerp is bepaald, dat de inschrijving in het grootboek bui ten aanmerking blijft voor de hef fing van registratierecht en van het recht van overgang. Welke consequenties de huurver hoging zal hebben, ook voor bewo ners van eigen huizen, t.o.v. de per sonele belasting is nog niet bekend. De afroming van de huurverho ging zal, volgens een woordvoer der van het ministerie van Volks huisvesting in principe ook gelden ALLEEN VOOR A.S. MOEDERS Unieke collectie Maternity-modellen o«4- de enige speciaalzaak voor positiekleding van Noordeinde 196, bij de Zeestraat, Den Haag, Telef. 113157. Te bereiken roet tram 1, 2, 5, 8, 15 en bus 21, 22 en 27. Advertentie. redelijk geacht, dat hij daarover niet voor volgende huurverhogingen. doerméér met KAAS KAAS is voedzaam en gezond Advertentie. Zelf gedupeerd tijdens de oorlog Onder verbetering moet worden verstaan vergroting van het woon- gerief door het aanbrengen van mo derne voorzieningen, zoals badgele genheid en betere keuken. Voor on derhoudswerken wordt geen geld van het grootboek terugbetaald. Terugbetaling zal alleen na onder zoek van de verbetering geschieden. Vanwege de gemeentebesturen zal verklaard moeten worden, dat de gedeclareerde bedragen voor verbe tering van woningen zijn uitgege ven. HAAGSE OOIEVAAR WEER DE LUCHT IN. In bijzonder snel tempo is gister morgen de Haagse ooievaar op de spits van de Haagse toren, 92 1/2 me ter hoog, geplaatst. De vergulde vo gel, die 75 kilogram weegt, werd per vrachtauto gebracht. Zij werd met een buitenlift langs de vele steigers aan de toren deze is in restauratie naar boven gehesen tot aan de hoogste omloopgalerij. Er moest toen nog even flink worden getakeld maar binnen een uurtje was het gehele karwei bekeken. was, is hij begonnen fraude te plegen. Verdachte is bereid de gedupeerde Scheepsberichten AALSDIJK 30 nm v New York naar Kaapstad. AMPENAN 31 te New York. CALTEX LEIDEN (t) 31 te Venetië. CALTEX PERNIS (t) 2/2 te R'dam verw. CELEBES 31 te Surabaja. CLAVELLA (t) 31 v Calcutta n Abadan. CLEODORA (t) 1/2 te Cochin. DUIVENDJJK 31 v Southampton n Antw. EEMLAND p 31 kp Finisterre n A'dam. GAASTERKERK 31 te Cadiz. HYDRA 1/2 te New York. KARIMUN p 31 Pt Elizabeth n Dakar. KOTA BAROE 31 v Bombay n Penang. KRYPTOS (t) 31 v Aruba n Pt Ever glades. MAASHAVEN 31 v Las Palmas n Antw. MERWEDE 1/2 te Lagos. ME- TULA (t) 31 v Surabaja naar Pladju. NIEUW AMSTERDAM 31 v New York n Laguaira. OOSTKERK 1/2 te Genua. OSIRIS 31 v Pt of Spain n Londen. PRINS WILLEM II p 31 Ouessant naar Halifax. RADJA 1/2 te Belawan. SALA- TIGA 1/2 te Khoral Mufatta. SARAN- GAN 8/2 Adelaide verw. SCHERPEN- DRECHT (t) 31 v Ceuta naar Cyprus. SOESTDIJK 30 v New York n Antw. en R'dam. TEUCER 31 te New York. TJI- PANAS 1/2 te Manilla. WONOSARI 31 rede Raj Tanura. USSEL 31 nm te Tala. spaarders het geld terug te geven, maar als hij een straf van drie jaar moet ondergaan, zal dat zeer moeilijk worden. Zij verzocht de rechtbank een clemente straf op te leggen. De uitspraak volgt op 14 februari. •MISLUKT LEVEN. Drie jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar heeft vanmorgen de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen een 33- jsrigie gedetineerde fabrieksarbeider J. T. P. udt Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd dat hij in het afge lopen jaar in Amsterdam en Den Haag twee inbraken en een beroving had gepleegd. „Een koelbloedig in breker", noemde de president de ver dachte, die sinds zijn 18e jaar elf niaail veroordeeld was. De beroving had hij op 10 augustus van het vorige jaar in Den Haag gepleegd. Hij sloeg toen 's avonds op straat een man be wusteloos, met wie hij in een café had gezeten en nam hem zijn hor loge af. De opbrengst van de buit van zijn inbraken een pendule, een aantal gouden ringen, manchetknopen, twee horloges, een gouden vulpotlood en een gouden ketting bedroeg slechts 250 gulden. De pendule, die hij in Amsterdam wegnam, was alleen reeds dit bedrag waard, doch P. verkocht (haar voor vijf gulden. Zijn leven lang had P. niet veel an ders gedaan dan zwerven, dobbelen, drinken en in de gevangenis zitten, zo bleek ter zitting. Een reclasserings- rapport behelsde pessimistische voor spellingen voor zijn toekomst. De rechtbank zal op 15 februari uitspraak doen. Gemeenteraad van Noordwijk Kampeerbedrijf op 't Langeveld Gisteravond kwam de raad van de gemeente Noordwijk bijeen onder presidium van burgemeester G. F. W. v. Berckel. Na de gebruikelijke nieuw jaarswensen van de voorzitter dankte de heer E. L. de Witte namens de raad en wenste de voorzitter even eens een gelukkig jaar toe. De heer Rippe miste bij de stuk ken een pre-advies van b. en w. in zake het schrijven van de bewoners van „Dalrust" over de verhoogde pensionprijzen voor de ouden van dagen. B. en w. deelden mede, dat het advies van de Gasthuismeester de vo rige dag v/as binnen gekomen. Hij zegde toe, dat het pre-advies van b. en w. op de eerstvolgende vergade ring zal worden uitgebracht. De com missie van drie bestaande uit mevr. de Ridder en de heren Rippe en De Witt, bracht hierna gunstig verslag uit over 't onderzoek van de geloofs brief van de heer J. P. Passchier op volger van de heer D. v. d. Niet als raadslid. Aan de „Nortgho-ruiters" zal wor den verhuurd een stuk grond nabij de Karei Doormanstraat als oefenter rein voor één jaar tegen de prijs van 60.— per jaar. Voor de tijd van één jaar werd verder verhuurd aan de heer J. de Wit een perceel grond in in het Langeveld groot 4.38.70 ha met het recht daarop een kampeerbedrijf te exploiteren, onder voorwaarde dat wanneer een gedeelte van het verhuurde voor het waterleidingbe drijf, woningbouw, wegomlegging, wegverbreding of een ander doelein de in verband met de aanhangige ruil verkaveling nodig is, dat ter beoorde ling van de raad, daarover terstond en zonder enige schadevergoeding kan worden beschikt. Na een korte toelichting werd be sloten aan te kopen het onroerend goed nabij de algemene begraafplaats aan de Oude Zeeweg t.w. het pand no. 34 groot 313 m2 voor ƒ16000 en het pand no. 32 groot 1274 m2. voor 35000,Deze gronden zijn bestemd om de toegangsweg naar de algeme ne begraafplaats te verbreden, waar door tevens mogelijk zal zijn als t.z.t. een aula zal worden gebouwd, dat deze vanaf de Oude Zeeweg zicht baar zal zijn. Verlof op nieuwjaar. Door een elftal houders van ver gunningen of verlof ingevolge de Drankwet was een verzoek ingediend tot wijziging van art. 102 der alg. politieverordening en wel de ver plichting weg te nemen, dat vergun- gings- en verloflokaliteiten op de eer ste dag des jaars vanaf 8 uur des avonds gesloten moeten zijn. dat bij openstelling van de café's op nieuwjaarsavond de toestand van vóór 1917, waarbij drankmisbruik hoogtij vierde, zou herleven en dus met de opheffing van het sluitings verbod aan een waardige viering van de jaarwisseling geen goed zou wor den gedaan. B. en w. stelden daarom voor afwijzend op dit verzoek te be schikken, waartoe na enkele bespre kingen werd besloten. Van de Chr. besturenbond te Noordwijk was een verzoek inge diend tot instelling van een advies commissie voor woonruimteverdeling. Inzake dit verzoek brachten b. en w. in herinnering, dat over een derge lijke commisie waarvan de woon- ruimtewet 1947 niet rept uitvoerig is gediscussieerd in de raadsvergade ringen van 30 nov. en 23 dec. 1954, waarbij kwam vast te staan, dat zo wel de raad als het college van b. en w. op verschillende gronden afwij zend stond tegenover een dergelijke commissie en dit standpunt sinds dien niet is gewijzigd en het college stelde daarom voor dat adres voor kennisgeving aan te nemen. Besloten werd dat deze materie in een "beslo ten zitting door het college zal wor den toegelicht, waarna dit verzoek alsnog in de openbare zitting zal worden afgehandeld. 165 Woningen. Het laatste punt op de agenda, het zeer belangrijke onderwerp „aanbie ding van de plannen voor de bouw van 165 woningen", ontworpen door de architect Th. Geels te Leiden. Zij omvatten de bouw van 16 etage- en eengezinswonineen te Noordwijk- Binnen e.- 60 etage-, 42 eengezins- en bejaardenwoningen te Noordwijk aan Zee. Voor de realisering van deze plannen is het van belang te we ten, dat het richtcontingent voor 1957 zich laat berekenen op pl.m. 134 wo ningen, welk aantal in verband niet de beschikbare bouwcapaciteit moge lijk kan worden verhoogd, zodat ver wacht mag worden dat de plannen nog in dit jaar voor een zeer groot gedeelte kunnen worden verwezen lijkt. Voor de uitvoering van dit bouwplan is benodigd een krediet van 2.637.3251,te weten voor de grondkosten ƒ274.325 en voor de bouwkosten 2.363.000,Z.h.s. wer den deze gelden door de raad beschik baar gesteld. In verband met dit besluit stelde voorzitter er prijs op zijn waardering uit te spreken voor de grote activiteit van de beide wethou ders in de verwezenlijking van de plannen. Na een korte rondvraag ging de raad tot besloten zitting over. BEVOL 'ING VAN DE SCHOLEN. Het aantal leerlingen in 1956 inge schreven bij de plaatselijke scholen van L.O., VGLO, Ulo en BLO was 2983, 16'/2 pet. van het inwoners-aan tal is 2339 bij het Lager Onderwijs, 113 VGLO, 325 Ulo en 206 BLO. De specificatie over de verschillende scholen is als volgt: R.K. Jongensschool 493, R.K. Meis jesschool 469, Christus Koningschool 269, R.K. Jongensschool VGLO 42, R.K. Meisjesschool VGLO 71, R.K. Ulo-school 189, Wilhelminaschool 292, School met de Bijbel 241, Dr. de Vis- serschool 231, Pr. Marijkeschool 162, Chr. Ulo-sch. x66, Openb. sch. 182 en de Dr. Mr. W. v. d. Bergh-stichting BLO-school 206. Damvereniging „Noordwijk". In het clubhuis „Die Ossewa" vond het eerste treffen plaats in de strijd om het damkampioenschap van Noord wijk. Op deze avond duelleerde de bekerhouder, de heer Th. Zwetsloot, tegen zijn sterke clubgenoot Th. Vink. Deze moest echter in de titel houder zijn meerdere erkennen en hiermede heeft Zwetsloot reeds een lastige rivaal van zich afgeschud. De uitslag van deze match luidt: Th. VinkTh. Zwetsloot 02; A. TurkA. Leuven 20; J. van Schoo- tenW. Marijt 02; J. van der Niet A. van Rooijen 0—2; J. Kortekaas J. Zuidhoek 11; C. van der Zwan P. de Bruin 02. Feestavond O.V. Noordwijk aan Zee. Ter gelegenheid van de 19e verjaardag van prinses Beatrix hield de Oranjevereniging „Noordwijk aan Zee" een zeer goed geslaagde feest- propaganda-avond in „Lido", waar voor een massale belangstelling be stond. Na een woord van welkom door de voorzitter, de heer S. Pas- ma, werd besloten namens de O.V. een telegram aan de prinses te zen den. Na een woord van opwekking lid te worden van de O.V. kwamen een achttal meisjes op het podium, uitgedost in de nationale kleuren, v/elke op fleurige wijze een linten- dans uitvoerden. Na deze officiële in leiding werd het gordijn gehaald voor het variété, dat onder leiding stond van de heer Crama. Het Melodia- kwartet, bracht enkele komische sketches, terwijl de muzikale clown Fantasio een tweetal nummers ten tonele bracht, welke dol vermakelijk waren. Trouwens de lachspieren kregen volop werk toen na de pauze de film van Danny Kaye: „Knock on Wood" werd vertoond, de avonturen van een buikspreker, die in een spionnage-affaire werd betrokken. Schoorsteenbrandje. Dinsdag middag brak een stoorsteenbrand uit Ibij v. d. Haak in de Jan Kroonsteeg. De brandweer was spoedig ter plaatse om het vuur te 'bedwingen. KATWIJK Havenmeester C. Kuijt nam afscheid. Tijdens een bijeenkomst in de trouwzaal van het raadhuis, nam gis. teren de heer C. Kuyt afscheid als havenmeester dier gemeente Katwijk. I.v.m. het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd werd hem ingaan de heden eervol ontslag uit gameente- diertst verleend. Namens de verschil lende hoofden van dienst, waarmede de heer Kuijt in de uitoefening van zijn functie regelmatig in contact kwam, sprak gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven de scheidende ha venmeester toe en bood hem een ge schenk aan. Nadat gezamenlijk de koffie was gebruikt, sprak de heer Kuijt, die vergezeld was van zijn echtgenote, een kort dankwoord uit. De heer Kuijt, die op 30 jan. 1892 te Katwijk werd geboren, werd in 1941, voor toezicht- en bewakingswerk zaamheden, in dienst der gemeente Katwijk aangesteld. In 1945 werd hij benoemd tot hulp-agent van politie, terwijl hij sedert 16 dec. 1948 de func tie van havenmeester heeft vervuld. KATWIJK AAN DEN RIJN Woningbouw. Zaterdagmiddag zal de eerste van de thans in aan bouw zijnde 78 woningen van de Kat- wijkse Bouwvereniging „De Britten burg" in het uitbreidingsplan „De Koestal" in gebruik worden genomen. Dit zal op enigszins officiële wijze geschieden, doordat burgemeester H. Duiker zich bereid heeft verklaard a.s. zaterdagmiddag de sleutel aan de eerste bewoner te overhandigen. Na afloop hiervan is er een bijeenkomst in de trouwzaal van het gemeente huis van het bestuur van „De Brit tenburg" en enige genodigden waar onder de eerste bewoners van deze woningen. B. en w. waren ernstig bevreesd, tal. De onderverdeling van dit aan- LISSE KRIJGT LISSE WEEKMARKT? Men heeft in Lisse nog steeds plan nen om een wekelijkse markt te stichten. Toen de Lissese Midden stand verleden week enige malen bij. een geweest, is om te protesteren te gen de plannen van de N.Z.H.V.M., is ook het j^iarktplan weer eens onder de loupe genomen. Dit voorjaar nog zal het comité „Lisse Vooruit" de mening van de Lissenaren peilen. De 28 middenstanders, die verleden week op de winkeliersvergadering bijeen waren, stemden unaniem vóór een wekelijkse markt te Lisse. Binnen enige tijd zal men waar schijnlijk een vergadering beleggen, waarop de wenselijkheid naar voren zal worden gebracht om een voor lichtingsavond te organiseren. Op de voorlichtingsavond wil men een onbevooroordeelde deskundige uitnodigen, die zowel de voor- als dc nadelen van een weekmarkt zal be lichten. Gasfornuis ontplofte. Een dezer dagen wilde men bij de fa. v. d. V. op de Hereweg het gasfornuis aan steken. Vermoedelijk had enige tijd te voren de gaskraan opengestaan; waardoor zich in de oven 'n gasvoor raad had gevormd. Toen men er een brandende lucifer bijhield had er een ontploffing plaats. Tengevolge van de explosie sprongen er twee grote rui ten. De directeur van de gasfabriek stelde persoonlijk een onderzoek in naar een eventueel defect in de gas leidingen. Men kon echter geen en kele kapotte leiding vinden, zodat verondersteld wordt, dat er via een open kraam gas in de oven verzameld was. Er dedien zich geen persoonlijke ongelukken voor. Geslaagd. De heer A. Reijerkerk jr., slaagde deze week voor het diplo ma Patroonsvakbekwaamheid in het motorrijwielbedrijf. Medische dienst. Dr. F. J. L. M. Haase, Hereweg 337, telefoon 3685, neemt dit weekend praktijk waar. 0EGSTGEEST Geboren: Jacqueline Angelique Maria d. van J. M. Samson en A. C. W. Linders. Everardus Johannes Ma ria z. van A. van der Meer en A. P. van Leijden. Jacoba Wilhelmina d. van A. D. Hakkenberg en M. A. Bar nard. Johanna d. van M. S. A. van Polanen en J. Hulsbos, Heléne Petro- nella d. van W. Kok en N. Viskoper. Ondertrouwd: A. van der Meer 31 j. en J. C. Lubbe 28 j. J. B. van Hat turn 28 j. De Bilt, en G. C. J. van Es 26 j. Getrouwd: N. G. M. Masson en A. A. J. M. Arnoldus. SASSENHEIM GREPEN UIT NIEUWJAARSREDE VAN DE BURGEMEESTER. Traditiegetrouw sprak de voorzit ter van de gemeenteraad bij de aan vang van de eerste vergadering van het jaar een nieuwjaarsrede uit. De voorzitter constateerde, dat men tegenwoordig in een zeer on rustige spasmische wereld leeft waar in het begrip „koude oorlog" ge meengoed is geworden. Alleen in be perkte kring kunnen wij hier iets aan verbeteren. Spr. dacht slechts aan het devies van een bepaalde or ganisatie „Verbeter de wereld, be gin met uzelf". Tot de bestuurlijke feiten komende, moest spreker een uiting van een andere burgemeester onderschrijven n.l. dat de gemeente in de huidige verhouding met het Rijk in de wei nig benijdenswaardige en bepaald ongewenste situatie van bedelaar verkeert. Bovendien zijn de gemeen ten de schuldigen van de z.g. overbe- stedingen. Investeringen moeten worden be perkt en toch moet men vooruit. Dit is moeilijk met elkaar te rijmen. Het inwonertal bedroeg op 1 ja nuari 1957 9005. Eind 1950 werd de 8000ste inwoner ingeschreven. Het aantal personen per km.2 be draagt 1380. Dit is belangrijk hoger dan in de omliggende gemeenten. Het aantal geboorten bedroeg 215, be langrijk lager dan in 1955. Toen waren het er 253. Slechts in de crisisjaren was het geboortecijfer lager. Ook de groei in verband met ves tigingen in de gemeente viel tegen. Het aantal gesloten huwelijken was 86, een hoogterecord. De voorzitter gaf een overzicht van de belangrijkste besluiten die in 1956 door de raad zijn genomen., waarna hij nog gegevens verstrekte over de verschillende diensten. De brandweer is 18 maal uitgerukt te gen 7 maal in 1955. In totaal zijn nu 557 huisgeysers geplaatst. In het com. plex Kagerstraat is in 93% van de woningen een dergelijke installatie aangebracht. Er werd 1.750.000 m3 gas verbruikt en 350.000 m3 water. Een stijging van resp. 16H% en 7Y>%. De totale lengte van het buizennet in onze gemeente (gas en water) be draagt thans 57 km. De politie heeft 687 processen-ver baal opgemaakt; 87 aanrijdingen werden geconstateerd. Uit deze gegevens blijkt wel dat Sassenheim nog steeds een dynami sche gemeente is. Geb.: Jacoba Johanna, d. v. J. H. Hoogervorst en A. W. Molenaar; Willem z. v. D. Zuilhof en C. Moole- naar; Frederik Adrianus z. v. J. Wijn tje en C. P. v. d. Hulle; Jan z. v. C. Westerbeek en M. D. van der Meer. Ondertr.: J. H. te Hoonte, 36 jaar, te Amsterdam en C. Eikelenboom, 35 jaar. Getr.: W. Kamerman, 23 jaar en C. G. Smit 20 jaar. Overl.: Adrianus Nicolaas den Hol lander, 81 jaar. Z0ETERMEER Geboren: Gerrit, zn. v. A. Bos en A. Oudijk; Wilhelmina, dr. v. H. P. Friima en A. Cool; Cornelia J., dr. v. A. Bouman en C. J. van Zegwaard; Hendrik, zn. v. H. Konijn en J. C. A. Prosman; Johanna A. M., dr. v. C. P. Arkensteijn en A. P. v. d. Ende; Maria C., dr. v. G. v. d. Tas en G. Kappetein; Gerrina, dr. v. G. Kaas hoek en W. C. van Doro; Marinus A., zn. v. H. Paul en A. Bos. Overleden: Cornelia Stovius.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5