k L DUINSTREEK Scherp Afgedankte mijnenvegers verkocht unstLeven in eiöen VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Japan vreest kern wapenproeven Japan heeft Engeland gevraagd zijn proeven met kernwapens, die tussen maart en augustus a.s. in het gebied van het eilandje Christmas in het midden van de Stille Oceaan zul len worden gehouden, niet te laten doorgaan. Dit is officieel in Tokio meegedeeld. Het Britse plan had reeds een pro testcampagne in geheel Japan uitge lokt. Japanse deskundigen hebben verklaard, dat de oceaanstromen en heersende winden zodanig zijn, dat Japan door radio-actieve besmetting gevaar loopt, ook al is de plaats waar de proeven worden gehouden bijna 5.000 km van het land verwijderd. Vissers en mét de gezondheidszorg belaste autoriteiten vrezen, dat de voedselgewassen en de vissen aan be smetting bloot zullen staan. Zij zijn reeds bezorgd over de Russische en Amerikaanse proeven in Siberië en de Stille Oceaan. Wilma's verloofde: „Geen moord" De vroegere verloofde van Wilma Montesi, de 36-jarige politieman An- gelo Giuliani, heeft gisteren als getui ge in het proces-Montesi te Venetië verklaard, dat de dood van Wilma, naar zijn mening, een ongeluk is ge weest. Hij achtte moord uitgesloten. Zijn verklaring kwam in dit opzicht overeen met die van de ouders van Wilma. Giuliani, die thans getrouwd is, ver telde, dat hij Wilma in september 1952 in een dansgelegenheid te Rome voor het eerst had ontmoet. Enige da gen later had hij kennis gemaakt met haar vader en sindsdien beschouwden Wilma en hij zich als verloofd. Hij zei dat Wilma altijd een vlekke loze reputatie had genoten. Een andere getuige, Luigi de Lucca, commandant van het bureau der cara binieri te Ostia verklaarde, dat elk jaar een aantal vroege baders aan het strand van Ostia sterven aan een hart aanval en dat hun lijken later aan spoelen. Enige politie-ambtenaren, die aan het onderzoek hebben deelgenomen, verklaarden, dat de voormalige hoofd- commisaris van politie te Rome, Sa- verio Polito, die met Mantagna wordt beschuldigd van hulpverlening aan de hoofdverdachte Piccioni, het onder zoek nooit heeft belemmerd. Het verhoor werd gistermiddag om twee uur verdaagd tot vanmorgen onder het protest van de advoca ten, die beweerden, dat het proces bezig was een „marathon-proces" te worden. Zfe udniqAte. auto- wiTHHuminn Alleenverkoop MOTORRIJWIEL/BEDRIJF H. WALENKAMP Zn. Turfmarkt 5 - Leiden Telefoon 20050 (Advertentie) De ergernis wekkende trui De secretaris van het Zweedse de partement van Sociale Zaken, de 32- jarige socialist Goete Svenson, heeft dezer dagen opschudding verwekt door in een grijze wollen trui in de Rijksdag (het parlement) te verschij nen. Graaf Torgil von Seth, een conser vatieve afgevaardigde die zitting heeft in de commissie van orde, pro testeerde bij de voorzitter tegen deze „inbreuk op de etiquette". De voor zitter was het hiermee eens. Maar Svenson verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was de volksver tegenwoordiging te ergeren. Hij zei, dat hij de trui als verjaardagscadeau van zijn vrouw had gekregen en dat hij dit kledingstuk altijd droeg. „En het is ten slotte grijs, zelfs de knopen de kleur van de neutraliteit." POTLOOD en GEEST Vliegtuig stort op speelplaats Een straaljager en een viermotorig transporttoestel van het type DC 7, die beide een proefvlucht maakten, zijn donderdag boven het dal van San Fernando in Californië met elkaar in botsing gekomen. Wrakstukken van een der vliegtuigen stortten neer op drie scholen in Pacoimen. Stukken van het transporttoestel vielen op een atletiekveld, waar leerlingen met oefeningen bezig waren. Vier inzit tenden van het transportvliegtuig, de piloot van de straaljager en een scho lier werden gedood. Ongeveer zestig scholieren werden gewond, van wie velen ernstig. Een inzittende van de straaljager wist met zijn parachute de grond te bereiken en werd met brandwonden ;en shock in een ziekenhuis opge nomen. De botsing had plaats op een hoog te van zesduizend meter of misschien nog hoger. Hard gelach en goede prijs Bij de hedenmorgen te Alkmaar ge houden verkoping door de domeinen van een negental afgedankte mijnen vegers van de Koninklijke Marine, waren 59 inschrijvingen. Koper werd de dumpfirma M. Caransa en Co. te Amsterdam, die het hoogste bod had gedaan van 378.969 gulden. De firma vertelde ons dat hij de mijnenvegers voor de sloop had gekocht. Er bestond voor deze verkoping grote belangstelling. Ruim tweehon derd personen vulden die zaal van „Het Wapen van Heemskerk". De be langstelling kwam hoofdzakelijk van de zijde der slopers en de metaalihan- óel, dodh er waren ook biedingen van liefhebbers die er van droomden een ouide mijnenveger tot woonschip oim te bouwen. Hun biedingen bleven eohter te laag. Een kliub studenten bood 500 voor een boot,' met de be doeling er een klublokaal van te ma ken. Een sdholder uit Vlaairdingen bood 150 en een 17-jarige jongen uiit Den Helder schreef: „Als u er een over hebt, dan wil ik hem graag hebben voor 23.75. U ziult er wel oan lachen", zo voegde hij er aan toe. „Dooh wie niet waagt die niet wint" Er werd hartelijk om gelachen. De biedingen voor de mijnenvegers afzonderlijk, liepen op tot 42.500. Het bod voor de massa, totaal negen stuks, varieerde vanaf 176.500 tot het hoogste bod van 378.969. Er waren geen inschrijvingen uit het buitenland. De koper, de heer Caransa, deelde ons mede, dat hij het bod gedaan had uamens de combinatie autobedrijf J. van der Veldt te Sloten, Groka Bleis- wijk en zijn Compagnon Zwaaff te Amsterdam. Hij verkocht direct reeds een der mijnenvegers door aan de firma Oosterwijk te Amsterdam, hoofdaannemer van de Deltawerken, die het vaartuig gaat gebruiken voor vervoer van zijn personeel. DE PRINSES OP HAAR VERJAARDAG. Prinses Beatrix was op haar ver jaardag in Leiden. In de morgenuren, heeft gisteren prinses Wilhelmina haar een bezoek gebracht. Zij bleef ruim drie kwartier op bezoek in de studentenkamer van de prinses ten hiuize van de familie Drijber, Rapen burg 45. Residentie Orkest MET EEN ZEER INTERESSANT en uitzonderlijk programma heeft Willem van Otterloo de talloos velen, in de Stadsgehoorzaal samen gekomen, aan zich verplicht. Geflan keerd door de balletmuziek „Jeux" van Debussy en de Symphonie de Psaumes van Strawinsky stond daar Concert voor viool en orkest D gr. t. van Brahms met de jonge Franse violist Christian Ferras als solist en niemand zal wel spijt hebben gehad over de keuze van deze zo bijzonder begaafde Fransman, die het ontzag lijk moeilijke werk, zo sensitief, zo jeugdig enthousiast, met grote vaar digheid en met prachtige toon, uiterst muzikaal heeft voorgedragen. Het zwaarder karakter van het klank beeld zoals men dit bij Brahms aantreft nam hij niet zo beklem mend, als wij dit gewoonlijk 'horen. Niettemin mag men hem wegens de passages van adembenemende ex pressie en het gestalte geven aan melodische kracht, als warm pleit bezorger voor Brahms' onvolprezen vioolconcert aanslaan. Het Residen tie-orkest speelde de belangrijke be geleiding voortreffelijk. Met vreugd hebben wij Debussy's Balletmuziek „Jeux" gehoord. Hoe wel de vorm van deze muziek feite lijk door de scène wordt bepaald, en er een samenstelling van geheel ver schillende tafrelen is, wordt er door de getroffen sfeer een volkomen ge sloten geheel gegeven. De dirigent was hier geheel ingeleefd in de schilderachtige sfeer waardoor de componist zich personifieert, en on getwijfeld was de dirigent in z'n No. 518. Horizontaal: 1. gem. in N. Brab. a. d. Maas, 5. uitroep, 8. schii f vis, 10. bergplaats, 11. beken de afkorting, 13. harde plof, 15. af nemend getij, 17. schaker van Hele na, 19. glijvoertuig, 21. tegenstelling van lang, 22. renbaan in een circus, 24. familielid, 25. hof, 27. voorzetsel, 29. voegwoord, 31. het oude Mesopo- tamië, 33. vlug, 34. slotdeel van een lierdicht. Verticaal: 1. vlaktemaat, 2. leng temaat (afk.) 3. godin van de dage raad, 4. versleten lap, 6. inhouds maat (afk.), 7. spoed, 9. opgegeven werk. 12. landschap op de O. kust van Sumatra, 14. gebogen, 16. gem. in N. Brab., 18. Aziatisch hoogland, 19. voetstap, 20. koker, 23. Ierland, 26. houten bakje, 28. vaarwel, 30. muzieknoot, 32. jongensnaam. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 517. Horizontaal; 1. Lier, 4. wijk, 6. ink, 7. bak, 9. sa, 10. vos 11. ka, 12. eik, 13. kan, 14. Anna, 16. wilg, 17. big, 18. riem, 19. os, 20. beer, 22. Goes, 23. pa, 24. kelp, 25. wol. Verticaal: 1. Lissabon, 2. Ina, E.K., 4. was, 5. ijk, 7. bok, 8. wang, HONGAREN IN NEDERLANDS- DUITS GRENSGEBIED. Naar het schijnt heeft Nederland voor de Hongaarse vluchtelingen, die in Bocholt in Duitsland (nabij de Ne derlandse grens) zijn ondergebracht, nogal aantrekkingskracht. Geregeld proberen dan ook groepjes Hongaren uit Bocholt over de Nederlandse grens te komen om te zien of het in Neder land beter is dan in Duitsland. Dit blijkt wel eens tegen te vallen en dan zoeken de vluchtelingen Duits land maar weer op. Af en toe worden deze vluchtelingen door Nederlandse of Duitse grensbewakers aangehouden •en dan worden zij weer naar het k-nmip gevoerd waar zij waren onder gebracht. Zo werden woensdagnacht bijvoorbeeld 2)1 uit Bocholt afkom stige Hongaren in de Gelderse Ach terhoek aangehouden en overgegeven aan de Duitse politie, die de mensen weer naar Bocholt bracht. Dinsdag, zo bericht DPA, hebben ongeveer 20 Hongaren getracht zonder spoor kaartjes van Bodholt per trein naar Hongarije terug te reizen. NEGEN TON VOOR HONGAARSE VLUCHTELINGEN IN NEDERLAND. Het Nationaal Comité Hulpverle ning Hongaarse Volk te Amsterdam lieeft uit de middelen bijeengebracht op giro 999 tijdens een gisteren ge houden vergadering een bedrag van 900.000 toegewezen aan de Neder landse Federatie voor Vluchtelingen hulp. Dit bedrag is bestemd ter dekking van de kosten, verbonden aan de ont. vangst en verzorging van de 3.000 in ons land opgenomen Hongaren. In ■DU RMMWMP m I, totaal heeft het Nationaal Comité 10. viai 11. 'kalm, 12. eng,' 13. kier, I hiermede thans twee miljoen gulden lö! nis' 16. Wies, 18. reep, 20. Bol, I voor dit doel aan de federatie ter be- 21. val, 22. ge, 23. Po. 'schikking element. De vertolking was onge meen vaardig, vol van kleur en poësie. \/OOR DE UITVOERING van de Symphonie de Psaumes, een1 geïnspireerde en magistrale sympho nie (driedelig) voor vierstemmig ge mengd koor en orkest op de teksten van de Psalmen 38, 40 en 150, alle lof en waardering. Met de klassieke symphonie heeft dit werk geen ge lijkenis. De structuur is klaar en helder, het 2e deel is een dubbel- fuga. Aangrijpend is de statische kracht van het koor om de niet te begrijpen kracht van het Opperwezen te prediken. 't Is een geweldig werk, machtig en krachtig, uitbannend alle over tollig sentiment, niettemin brandend van inspiratie. Aan deze ongeloof lijk moeilijke symphonie heeft van Otterloo met de kunstenaars van het orkest zijn beste krachten gegeven ons overtuigend van zijn sterk ta lent. Medewerking werd gegeven door een speciaal voor dit doel sa mengesteld koor, dat nauwkeurig en intelligent soms heel mooi, verras send en alleszins aanvaardbaar de moeilijke partij heeft verklankt. Vooral Psalm 150 heeft de toehoor ders zeer getroffen. Het was een belangrijk concert met een programma van veelzijdige en belangrijke inhoud. Wij hopen de Symphonie de Psaumes nogmaals te mogen horen tot beter kennisma king en vermeerdering van waarde ring, waaraan nu reeds in ruime mate en enthousiast uiting werd ge geven. Het concert opende met het statig Wilhelmus ter ere van onze jarige kroonprinses. J. KORTMANN. Con Amore viert feest Op 21 november a.s. viert de Christelijke Zangvereniging Con Amore haar 45-jarig bestaansfeest. Volgens de plannen zal circa half oktober „Die Grosse Messe in f moll", die Anton Bruckner op 44-j. leeftijd componeerde, worden uitgevoerd. De keuze van Bruckners prachtige Mes- se, is wel heel bijzonder een cultu rele daad. Men weet, hoe de dirigent Simon Jansen naast de jaarlijkse uit voeringen van Messiah, en Wèih- nachtsoratórium telkens weer een of meer belangrijke werken ten gehore brengt. Dit jaar is het één van de mooiste werken van de grote Oos tenrijker, een werk, voortbouwend op de Weense traditie; evenwel zo onderworpen devoot; knielende mu ziek (een ware smeekbede), bewogen reflecterend op de tekst van de Mis liturgie. Aan het koor, dat dit werk zal zingen, worden hoge eisen ge steld. Vandaar een oproep om teno ren en bassen niet alleen, maar ook sopranen en alten. Volledig sympho- nie-orkest zal begeleiden, en vier solisten van naam en ervaring zul len in kwartetvorm soliëren, de ko ren afwisselend. Leiden is al meer malen getuige geweest van grandio ze Bruckner-uitvoeringen en Con Amore zal mede een kroon op het werk zetten door deze verklanking. Als 2e werk op dit herdenkings concert wordt bovendien Cantate 140 van J. S. Bach gezongen „Wachet auf, ruft uns die Stimme", geschre ven voor de 27e zondag na het Drie- vuldigheidsfeest, dat zelden voor komt. Onderwerp van de Cantate is: de mystieke bruiloft van de ziel met Christus. Ongetwijfeld is dit f eest concert met z'n melodieuse, maar geenszins zwaarwichtige werken een heel belangrijke muzikale gebeur tenis. J. KORTMANN. Instuif „Haagweg". Voor de afdeling „Haaigiweg" zal a.s. zaterdag optreden Arie Wesl- igeest, de in deze omstreken bekende parodist, conferencier en spelleider. De led'en van de Instuif worden er op attent gemaakt dat de aanvang van deze avond op precies 8 uur is igesteld, zulks i.v.m. de lengte van het programma. Het Leonarausbuis is erg gezellig doch biedt geen onbeperkte plaatsruimte. Als de zaal vol is zul len de deuren worden gesloten, te leurstelling kan worden voorkomen door op tijd te komen. De zaal is reeds om half adht open. R.K. EHBO „Peerke Donders". Zaterdagmiddag 3 uur organiseert de katholieke EHBO „Peerke Don ders" te Leiden de districts EHBO van de Kath. Nat. Bond. Alle leden van Peerke Donders worden uitgeno digd aanwezig te zijn. Ook niet leden zijn welkom. Burgerlijke Stand Geboren: Andreas Jacobus Adria- nus, zn. v. Gh, J. Berk en H. J. van Veen; Martinus Johannes, zn. v. M. J. de Riuijter en P. Vlieland; Johan nes Petrus, zn. v. J. Borghuis en C. M. Jansons; Adrianus en Lamlbertus, zonen v. L. Boom en G. Hogewoning; Cornelis Bern ar dus, zn. v. N. J. Ver- kleij en A. M. Kerkvliet; Elisabeth Maria, dr. v. F. J. M. van Ogtrop en G. G. Ooms. Getrouwd: J. G. M. Bakker en Ch. A. M. Bernard; N. A. H. Onderwater eij J. Beerentfenger; B. J. Houiwer en A. Ch. J. Blansjaar; J. van. Britsum en M. J. vain Amsterdam'; J. C. H. de Heiden en H. C. Kling; A. Glasbergen en F. C. van Straalen; A. Veenkamt en M. Seibuim; H. van As en J. Her- ruèt; J. I. Wolfs en A. Selier; N. Jong- bldéd en A. M. Colpa. Overleden: G. F. die Frank, 41 jaar. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren H. F. Menko te R'dam en J. W. Schorer te Arnhem. Voor het doet. ex. Godgeleerdheid de heer J. Balkestein te Arnhem. Voor het Doet. ex. Pharmacie mej. Tja Lo Gwat Nio te Oegstgeest en mej. J. W. Brevet te Leiden. Benoemingen te Leiden. Met ingang van nader te bepalen datum is bij beschikking van de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen benoemd tot weten schappelijk ambtenaar bij de Vader landse Geschiedenis aan de Rijksuni versiteit te Leiden de heer J. J. Woltjer. Tot wetenschappelijk hoofdambte naar bij de faculteit der Letteren en Wijsbegeerten (voor het Frans) even eens aan de Leidse Uniiverseiteit de heer A. J. A. Fehr, te rekenen van 1 januari 1957. De heer Fehr is thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse. Leidse Agenda VRIJDAG 1 FEBRUARI. „Levend Geloof". Voordracht door rector G. A. Beek. „In de Vrolijcke Arke, 8 uur nam. „De Lakenhal". Opening tentoon stelling Kees Bol. De Lakenhal, 8 uur nam. ZATERDAG 2 FEBRUARI. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, districts E.H.B.O.-wedstrij- den, aanvang 3 uur n.m. r.k. Tech nische School Don Bosco, Boerhaa- velaan 44. „St. Bonifacius". Feestavond. To neel door toneelgroep van de K.A.V.; na afloop bal. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Leids Volkshuis. Culturele film avond, Leids Volkshuis, 8 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 18 febr. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Les enfants du Paradis", volwassenen. Lido: „De schat van Afrika", 14 jaar. Luxor: „The king and I", alle leef tijden. Trianon: „Kruispunt Bhowani", 14 jaar. Rex: „Godzilla", volwassenen. VOLKSZANGWEEKEND TE LEIDEN. Voor de tweede maal organiseert Katholieke Vereniging voor Volksdans, Volkszang en Huismuziek 9 en 10 februari a.s. weer een weekend voor het beoefenen van de volkszang. Dit weekend is vooral bedoeld voor jeugdleiders(sters), on derwijzers (essen) uit Leiden en om geving en verder voor allen, die het zij voor de groep of vereniging waar van ze lid zijn, hetzjj puur voor eigen genoegen hun liederenrepertoire wil len uitbreiden. Gezongen wordt onder deskundi ge leiding van de heer Jan Cox uit Roermond op zaterdagavond van 6 tot 10 uur en 's zondags van 11 tot 5 uur met onderbrekingen voor de maaltijden en bespreking van het ge leerde. Alles heeft plaats in de Ro- manuszaal. Velen gaven zich naar aanleiding van een desbetreffende circulaire reeds op. We kennen echter niet alle zangliefhebbers uit Leiden. Iedereen, die zich voor volkszang interesseert kan aan dit weekend deelnemen. Voornamelijk zouden we graag zien, dat wat meer jonge mannen met een groot aantal één of meerstemmige liederen en canons verrijkt naar Uw troep of klas terugkeren. Opgave voor deelname en inlich tingen kunt U verkrijgen bij mejuf frouw P. Kellenaers, Stadhouderslaan 4 Zoeterwoude post Leiderdorp. Te lefoon K 1710—32015. Over de periode van 21 tm. 26 januari 1956 traden vrijwel geen wij zigingen op. Het aanbod (de arbeids reserve) beliep 380. Uit het verloop van het aanbod sinds de jaarwisse ling zou kunnen worden opgemaakt, dat de arbeidsmarkt een stabiel ka rakter vertoont en dit wel zal blij ven behouden totdat aangenomen kan v/orden, dat de winter voorbij is. Een daling van het aanbod van eni ge betekenis valt dan ook, mits de Robbers w.v.t. v.~d. Meer met 13 pnt. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 1 Februarij 1857. Uit de gemeenteraad: Een adres van J. Lammerse, daarbij zich beklagende, dat de Stads-coxirantier weigert eene advertentie te plaatsen, met ver zoek hem dit te bevelen. Vermits dit adres is op onge zegeld papier en niet behoort tot de bevoegdheid van den Raad, is besloten hierop over, te gaan tot de orde van de dag. weersgesteldheid gunstig blijft, eerst eind februari begin maart te ver wachten. Vraag. Het aantal openstaande geregistreer de aanvragen bedroeg 360, waarvan er 170 betrekking hadden op jeugdi gen, 15 t.m. 18 jaar. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten beliep 115 en bleef vrij wel gelijk aan de vorige stand. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.-K. „O.O." De uitslag van de viertallenwedsrijd van woensdagavond is als volgt: Team Bik wint van team Cuppen met 29 m.p., team v. Leeuwen van team Barendse met 19 m.p., team Dolfijn van team Jeusten met 16 m.p., team van Haasteren van team Dieben met 16 m.p., team Schalks van team van Gent met 10 m.p. Ned. Bridgebond. De uitslagen der viertallencompetitie van de Ned. Bridge bond zijn: Hoofdklasse: Team v. d. Star verliest van team v. Wingen met 4 pnt.; team Noordwijk verliest van team Schalks met 8 pnt.; team Carsgens wint van team Klinkenberg met 41 pnt.; team Vissers gelijk met team v. d. Hoek; team De Bruin gelijk met team Amicitia. Eerste klas: Team Nort wint van team Koops met 10 pnt.; team Bernard ver lies van team Wagenaar me 47 pnt.; team WARMOND HET PAROCHIEHUIS. De actie tot stichting van een r.k. Parochiehuis begint nu vaart te krij gen in Warmond. De maandelijkse verloting draait met een groot suc ces en het comité heeft de beste voor gevoelens voor wat betreft het koste loos sparen, dat mogelijk is gemaakt door een Nederlands Industrieel Be drijf. Nu beginnen de Jeugdverenigin gen, die vanzelfsprekend een groot belang hebben bij dit Parochiehuis, zich met de zaak te bemoeien en wij mogen aannemen dat dit voorbeeld terug zal slaan op de andere vereni gingen. Zaterdagavond 2 februari is er groot bal in de zaal van hotel „De Zon". Dit bal, op touw gezet door de jeugdverenigingen begint om 8 uur, en een attractieve verlichting en di verse vermakelijkheden zullen dit feest een goede sfeer geven. Wat zal er in de toekomst nog meer uit de bus komen? Het comité krijgt er plezier in en hoopt natuurlijk, dat katholiek Warmond als één man aan dit parochiehuis medewerkt en laat zien waartoe zij in staat zijn. In staat zijn om in no-time een degelijk parochiehuis uit de grond te stam pen!! WASSENAAR voorwaarden, die b. en w. stellen bij de verkoop van bouwgrond. Die voorwaarden zijn o.m. dat de te bou wen woningen gedurende tien jaren verhuurd zouden moeten worden aan Wassenaarse gegadigden en dat ver vreemding van de woningen slechts mogelijk zal zijn met toestemming van b. en w. De bond van bouwon dernemers maakte vooral bezwaar tegen deze stringente eisen op het gebied van de exploitatie en de ver vreemding van de te bouwen wonin gen. In het adres werd voorts opge merkt, dat op deze wijze woning bouw in Wassenaar door particuliere bouwondernemers niet meer mogelijk zal zijn. In een uitvoerig preadvies wijzen b. en w. op de zeer beperkte voorraad bouwgrond in Wassenaar. De aanwe zigheid van waterwingebieden, het vliegveld Valkenburg, de rijksstraat weg, de recreatiegebieden en agrari sche gebieden beperken de uitbrei dingsmogelijkheden. De grond in het uitbreidingsplan Zijlwatering zal naar raming ruimte bieden voor de woningen, die tot 1980 nodig zullen zijn voor de wenselijk geachte ont wikkeling der bevolking. Het zou weinig moeite kosten deze gronden op korte termijn aan bouw ondernemers te verkopen; er hebben zich de laatste jaren al tientallen gegadigden gemeld. Dat daarmee de weg naar een gewenste ontwikkeling zou worden afgesloten, behoeft vol gens b. en w. geen betoog. De zeer ernstige woningnood geeft het college aanleiding vooralsnog al leen grond te verkopen als de zeker- .Gisteren hebben de 500 l«r»ngen van de r.k jodenschool m de Van h ;d d in d te bouwen w0. Heeckerenstraat met hun onderwij zers en onderwijzeressen en de le- NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer |20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). ~n.c Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. den van het schoolbstuur de heer J. H. Konst een hartelijke huldiging bereid ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum als onderwijzer de laatste jaren hoofdonderwijzer van deze school. In de parochiekerk van St. Willi- brordus droeg pastoor J. F. Buys aan het begin van de feestdag een H. Mis uit dankbaarheid op, die door de gehele schoolgemeenschap werd bijgewoond. In de gymzaal van de school werd daarna de jubilaris met zijn echtge note en kinderen met gezang be groet. Pastoor J. P. Buys vertolkte de gevoelens van dankbaarheid je gens de jubilaris namens het school bestuur. De heer Konst is als hoofd van de school een voorbeeld van toewijding en liefde voor het wer ken in dienst van God. Namens het schoolbestuur werd de heer Konst een geschenk onder couvert over handigd. Afgewisseld met declama ties door enkele jongens en een can tate door een koor onder leiding van de heer Van Schaick werden er nog enkele toespraken gehouden. Een van de jongens bood namens alle leerlingen een tafel aan; de heer v. d. Donk overhandigde de heer Konst een kloostertafel namens de leer krachten. De jubilaris zelf sprak tenslotte een dankwoord. De feestelijke samenkomst, die voor de jeugd gevolgd werd door een traktatie, werd o.m. bijgewoond door de insDecteur van het lager onder wijs, dr Duchateau en zijn echtge note. BOUWGROND ALLEEN VOOR WASSENAARS WONING. ZOEKENDEN. B. en w. van Wassenaar hebben op verzoek van de raad een preadvies uitgebracht over een adres, dat en kele maanden geleden werd ontvan gen van de Haagse afdeling van de Nederlandse bond van bouwonder nemers. In dit adres maakten de bouwondernemers bezwaren tegen de ningen Wassenaarse gegadigden kun nen worden gehuisvest. B. en w. wen sen geen genoegen te nemen met een bereidverklaring van de bouwonder nemers, om de woningen gedurende enkele maanden aan Wassenaarse ge gadigden te koop aan te bieden. B. en w. herinneren eraan, dat thanis een proef genomen wordt met een 52-tal woningen in het uitbrei dingsplan Zijlwatering. De grond voor deze woningen is verkocht on der de voorwaarde, dat de woningen eerst aan Wassenaarse gegadigden zullen worden aangeboden. Het eind resultaat van deze proef de wonin gen naderen hun voltooiing wordt door het college met belangstelling afgewacht. Met name zal nog moeten blijken of er onder de woningzoeken den liefhebbers gevonden kunnen worden voor een huurprijs die ver moedelijk ruim 100.per maand zal bedragen. Aldus b. en w. in hun preadvies. KORTE golf Zeven arbeiders zijn donderdag bij een ontploffing bij 'n proefboring naar olie te Memmingen in Beieren omgekomen. Een springlading, die on der de grond zou moeten ontploffen, weigerde. Toen het mechanisme werd opgehaald, kwam de lading tot ont ploffing. Een kotter van de Deense marine is gezonken in een natuurlijke haven nabij Ravns Storoe in het zuidwes ten van Groenland. Het schip, dat acht man aan boord had, werd sedert vorige week vrijdag vermist. Bezitters van televisietoestellen in Engeland hebben de B.B.C. scher ven gezonden van ruiten, welke naar zij zeggen, gesprongen zijn door het semgeluid van mej. Elliot, die in een televisieprogramma poogde 4 drink glazen te laten barsten door een ze kere hoge toon aan te slaan. Zij slaagde niet in deze poging.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2