TOSSEN BALIE en Geen reden om terug te verlangen naar voorjaarsweer van vroeger Chefarine 4 Kapper uit Haarlem luidruchtig ontstemd over donker verleden Zelf kijken kan nu veel narigheid voorkomen Speciale voorzieningen nodig WOENSDAG 30 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Grote kans op een zachte februari De heer M. Scharringa van de af deling landbouw-meteorologie van t K.N.M.I., heeft in een voor de radio gehouden praatje medegedeeld, dat er geen koude maand februari ver wacht wordt. Hij zeide, dat de onaangename ver rassing in het vorige jaren velen ge sterkt heeft in de mening, dat de kans op een koude februari vrij groot is als de voorafgaande wintermaanden nog geen kou van betekenis hebben gebracht. Om een antwoord te krij gen op de vraag, of deze mening ge grond is, heeft men nagegaan hoe dik wijls het in de afgelopen honderd jaar is voorgekomen, dat noch in december, noch in januari een vorst periode van enige betekenis voor kwam. Dit bleek in 37 van de hon derd jaren het geval te zijn. Nu kan men de vraag stellen, aldus de heer Scharringa, hoe dikwijls dan in de 37 jaren de maand februari te koud was. Dit blijkt slechts vier maal het geval te zijn geweest, dus ongeveer eenmaal per tien jaren. Verschil niet toevallig. In de overige 63 jaren, waarin in december of januari dus wel een vorstperiode van betekenis voor kwam, was februari 27 maal te koud, of ongeveer eenmaal per drie jaren. Langs statistische weg kan aange toond worden, dat het verschil niet op toevalligheid berust. Als de eerste twee wintermaanden geen vorstperi ode van betekenis hebben gebracht, dan is de kans, dat de derde winter maand februari te koud zal zijn, kleiner, dan wanneer december of januari te koud is geweest. Voor dit jaar geldt dus, dat, de kans niet groot is, dat februari te koud zal zijn. Die kans is echter toch aanwezig en men kan niet voor de volle 100% rekenen op een gunstige februari- maand, aldus spreker. Volharding. De heer Scharringa deelde mede, dat men het verschijnsel verklaren kan uit een zekere neiging tot vol harding in een bestaande toestand. Het verschijnsel komt ook tijdens de zomermaanden voor. en nu het voorjaar. Ten aanzien van het voorjaar, dat Haagse huurders protesteren tegen onvoldoende verwarming De bewoners van de nieuwe Haagse wijk „Bouwlust" zijn hoogst ontevre den over het verwarmingssysteem in hun woningen, die eigendom zijn van de gemeente. De huurders In deze wijk hebben zich nu met hun grieven schriftelijk tot het bestuur van de stichting „Centraal woningbeheer" gewend. Er werd geklaagd, dat het in d.e woningen aanwezige verwarmings* systeem bij sommige weersomstan digheden onvoldoende is en dat de aan dit systeem verbonden kosten bij normale verwarming van één vertrek aanzienlijk hoger zijn dan kon wor den verwacht. De brief kondigt aan, dat men zich bij een en ander niet wenst neer te leggen. De onrust over de verwarming in „Bouwlust" een systeem, waarbij koude lucht van de gang door een heetwaterelement wordt verwarmd en de kamers wordt binnengeblazen is begonnen in november. De be woners ontvingen toen een circulaire van de stichting „Centraal Woning- beheer", waarin stond, dat de tege lijk met de huur geïncasseerde voorlopige aanslag voor de kosten van verwarming ad ca. 6,— per week er op was berekend dat men per stookseizoen van 7 maanden onge veer 600 uur warmte kon afnemen. Naar aanleiding van klachten die de bewoners toen indienden, heeft „Centraal Woningbeheer" begin de cember een voorlichtingsavond be legd, waarop uiteen werd gezet op welke wijze de verwarmingsinstalla tie moest worden gebruikt om er het meeste rendement van te ontvangen. Voorts werd op deze avond van de zijde van „Centraal Woningbeheer betoogd, dat met de 600 uren warm- te-afname, dat betekende dus 1800 uren warmte per seizoen, aan een re delijke warmtebehoefte voor de ge middelde bewoners werd voldaan. Vele van de op deze avond aanwe zige bewoners bleven deze getallen echter te laag vinden. Wanneer aan dit verzoek niet kan worden voldaan dan zullen de pro testerende bewoners, zo besluit hun schrijven, hun toevlucht nemen tot andere „legale wegen". Dit jaar nog algemeen ruilverkaveiingsplan In gezelschap van ir. S. Herweijer, directeur van de Cultuur Technische Dienst heeft minister Mansholt gis teren een werkbezoek gebracht aan Friesland. Met Ged. Staten werd een bespreking gevoerd over de ruil verkavelingen, de elektriciteits- en watervoorziening in de zogenaamde onrendabele gebieden en de ontvol king van het platteland. Er wordt momenteel een plan uitgewerkt om de Ruilverkaveling beter af te stem men op bijkomende werken. De mi nister deelde mede, dat in de loop van dit jaar een algemeen ruilverka velingsplan voor geheel Nederland zal worden vastgesteld. Ten aanzien van de bestedingsbeperking zei de minister, dat waar grote urgentie is niet teveel mag worden beknot. in de laatste drie jaren altijd te laat begon, deelde spreker mede, dat men nu wel meent, dat de voorjaren ver geleken bij die van vroeger slechter zijn geworden. Ook dit is te contro leren, aldus de heer Scharringa, bij voorbeeld door de laatste 100 jaren in 4 tijdvakken van 25 jaar te ver delen en na te gaan, hoeveel voor jaarsmaanden in elk van die tijdvak ken te koud zijn geweest. Als het weer vroeger beter was, moet het aan tal goede voorjaren in de laatste 25 jaren duidelijk groter groter zijn, dan in de drie voorafgaande tijdvakken. Dit blijkt niet het geval te zijn. De meeste koude voorjaarsmaanden wor den geteld in het tijdvak van 1881 tot en met 1905, n.l. 28 in de laatste vijfentwintig jaren was het aantal slechts 20. Er is dus geen reden om te klagen. In de laatste 25 jaren waren er 29 te warme voorjaarsmaanden, terwijl geen van de drie daaraan voorafgaan de tijdvkken het verder heeft ge bracht dan 25. Er is dan ook beslist geen reden om terug te verlangen naar de voorjaren van vroeger". Bedrijfs-economisch bureau wegvervoer Een bedrijfs-economisch bureau voor het wegvervoer is gisteren door de samenwerkende vervoersorga nisaties bij notariële akte opgericht. Het zal ten behoeve van het be roepsvervoer over de weg in de ruim ste zin des woords bedrijfs-econo- mische onderzoekingen verrichten. De samenwerkende organisaties zijn tot deze stap gekomen, omdat markt analyses, bedrijfsvergelijkende onder zoeken, het verzamelen van doelma tigheids- en rentabiliteitsgegevens enz. dringend noodzakelijk zijn ge worden. Weliswaar bestaan wettelijke regels t.a.v. vakbekwaamheid, kre dietwaardigheid, boekhouding, tarie ven en bedrijfsomvang (uitgedrukt in laadvermogen), doch juist op het gebied van de tarieven bestaat een lacune. De minister van Verkeer Waterstaat kan op grond van de wet voorschriften voor de tarieven ge ven. Deze werden tot dusverre be perkt tót het goedkeuren van de voor 15 februari 1954 door de minis ter van Economische Zaken afgekon digde (maximum)-tarieven. SCHATKIST IS LEEG Als gevolg van de kwartaalsverre- kching met de gemeenten ter zake van het hun toekomende deel der ge- infle belastinggelden is de schatkist volkomen uitgeput. Zelfs heeft het Rijk voor ƒ.34,4 miljoen geld moeten laten scheppen door De Nederland- sche Bank om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Vorige week had de schatkist nog 'n tegoed van 270,3 miljoen bij De Nederlandsche Bank. Het Rijk heeft de laatste tijd om vangrijke betalingen moeten verrich ten aldus „Trouw" in verband met het hoge uitgavenpeil, terwijl tevens voorschotten moesten worden verstrekt voor de uitkering der Alge mene Ouderdomsvoorziening, waar voor de premies pas bij de overboe king der loonbelasting door de onder nemers worden terugontvangen. Voorts moest vorige week ca 270 miljoen aan de gemeenten worden uitbetaald. Er liggen nog enkele be langrijke betalingen in het verschiet o.a. ca 50 miljoen voor coupons en aflossingen op staatsleningen, terwijl er ook geld nodig is voor de salaris sen der ambtenaren. Vermoedelijk zal het Rijk om aan deze verplichtingen te kunnen voldoen nog meer voor schotten bij De Nederlandse Bank moeten opnemen buiten de 34,4 mil joen waarom deze week al moest worden aangeklopt. Vier middelen die betrouwbaar zijn! Vier werkelijk belrouwbere middelen helpen eikeer endoen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op groie schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende ba- wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. (Advertentie). Vliegtuig sloeg over de kop Op het Parijse vliegveld Orly is gis teravond een groot Frans viermotorig passagiersvliegtuig bij de landing tweemaal over de kop geslagen, in drieën gebroken en gedeeltelijk in brand gevlogen. Er waren 67 mensen aan boord, van wie niemand om het leven is gekomen, maar er zijn dertig gewonden. Hun toestand is niet zorg wekkend. Onder de passagiers bevon den zich drie kinderen van nog geen twee jaar oud. De brand in het totaal vernielde toestel, een Armagnac, die juist van een vlucht uit Tunis terugkeerde, kon in korte tijd worden geblust door Franse en Amerikaanse brandweer lieden. Wat er precies is gebeurd, was gis teravond niet geheel duidelijk. De pi loot schijnt een landing te hebben gemaakt die hij halverwege heeft willen onderbreken. Daarbij is het GEEN TOLK NODIG. Een Engelse dame stond terecht, omdat zij op 21 september op de Hereweg te Noordwijk met haar auto niet voldoende naar rechts was uit geweken. Zij hield links en veroor zaakte een hevige botsing met een vrachtauto, die in de richting Leiden reed. Hoewel zij een Engelse is, was een tolk niet nodig, daar zij Neder lands verstaat en spreekt. Na de bot sing was zij nog 3 meter doorgereden. Verdachte beweerde, dat 2 wielrijders die voor haar reden aanleiding waren tot de botsing. De chauffeur van de vrachtauto verklaarde dat, als ver dachte voldoende rechts was uitge weken, er niets gebeurd was. De Sub. Officier van justitie meende, dat ver dachte op een 5 meter brede weg on voorzichtig gereden had, en eiste f 25 boete of 10 d.h. Zowel verdachte als de raadsman mr. Bijlenveld vonden dat de vrachtautochauffeur niet ge heel vrijuitging, die met zijn vracht auto over de as van de weg was ge komen. In repliek achtte de sub. offi cier van justitie verdachte schuldig aan de botsing en persisteerde bij zijn eis. De kantonrechter wees onmiddel lijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f 15 boete of 5 d.h. ROEKELOOS GEREDEN. Rijden zonder rijbewijs is gevaar lijk. Een Leidenaar was, hoewel hij geen rijbewijs had, op 4 oktober met een motorrijwiel gaan rijden. Op de Blauwpoortsbrug was het al mis ge gaan, en was hij tegen een auto op gereden. De sub. officier van justitie vond het een ernstige waarschuwing om niet- zonder rijbewijs te gaan rijden, wat een groot gevaar voor het verkeer is. Hij eiste 2 maal f 25 boete of 2 maal 10 d.h. De pl.v. kantonrech ter mr. de Koning, veroordeelde ver dachte voor het rijden zonder rij bewijs tot f 30 boete of 10 d.h. en voor de aanrijding f 20 boete of 10 d.h. met teruggave van het in beslag genomen motorrijwiel. Een landbouwer uit Noordwijk, die aan de 3 oktoberoptocht had deelge nomen, stond terecht, omdat hij met zijn boerenwagen met paard, op de Hogewoerd tegen een auto was op gereden. Hij verklaarde, dat dit was gekomen door uitstekende delen van de boerenwagen; bij de aanrijding waren nog poppen van de wagen ge vallen. De sub. officier van justitie eiste f 10 boete of 4 dJi. De pl.v. kan tonrechter mr. De Koning, die vond, dat het maar eenmaal in het jaar 3 oktoberfeest was, veroordeeld ver dachte tot f 1 boete of 1 d.h. EEN DURE BORREL. Een koopman uit Leiden, die 4 oct. dronken op zijn fiets door Leiden had niets mee te maken" ,,'t Is onbeschoft". Met deze woor den uitgeschreeuwd in de holle, sta tige zaal van het gerechtshof te Am sterdam, besloot de 41-jarige ver dachte J. V, V„ kapper in Haarlem gisterochtend zijn luidruchtige ont stemming over het feit, dat de pre sident formeel zijn twaalf veroorde lingen van het strafblad oplas. „Dit heeft niets met deze zaak te maken" brulde de kapper, 't Is onbeschoft". „Dan moet hij maar naar beneden" zo gelastte de president. „We zullen de zaak zonder hem voortzetten". Hij hamerde luid en verzocht de wachtmeester de man uit de zaal te leiden. Met enige moeite en onder voortgang luid geschreeuw van de verdachte, gelukte de politiemannen dit. Doch ook in de wachtkamer naast de rechtszaal zette de man zijn protest luidkeels voort. Een glaasje water bracht de man niet tot kalmte. De kapper had volgens de tenlas telegging beledigende woorden geuit tegen een man en een vrouw, met wie hij ruzie had gemaakt. Deswege was hij door de politierechter in Haar lem tot 75.boete veroordeeld. De vrouw had via de man een klacht tegen de kapper ingediend. Maar het werd tijdens de behandeling in hoger beroep niet geheel duidelijk of ook de vrouw al dan niet had gescholden. Daarom eiste de procureur-gene raal. mr W. B. J. Aberson wegens enkelvoudige belediging tegen de kapoer 20.boete. Hij werd enigzins gekalmeerd de zaal binnengeleid. Hij hoorde de eis rustig aan uit de mond van de pre sident. „Ik kan het me niet begrijpen" zo zei hij driemaal in zijn laatste woord, "ik heb geen beledigende woorden gesproken". Het hof zal op 12 februari a.s. ar rest wijzen. TWE/E BRANDWACHTS GEWOND DOOR DEFECT AAN KRAAN WAGEN. Gistermiddag zijn bij hun pogingen door middel van een kraanwagen aan auto uit het water van de Kei zersgracht, hoek Spiegelstraat, te hij sen, twee brandwachts gewond ge raakt. Op het moment, dat de takelwagen van de brandweer 'n auto uit het water trok, brak plotseling en onverwacht de opstaande stalen arm van de ta kelwagen af. Een van de brandweerlieden, een hoofdbrandwacht, kon het gevaar al leen nog ontwijken door in het water te springen. Hij liep daarbij een ver wonding aan zijn rechterarm op. De andere brandwacht werd door de kraanwagen geraakt en kreeg 'n ver wonding aan het hoofd. Beiden wer den naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De hoofdbrandwacht kon later naar zijn huis worden vervoerd, de brandwacht werd ter observatie op genomen. Een kraanwagen van de politie is er tenslotte in geslaagd, de auto op de kant te hijsen. De auto, afkomstig uit Schiedam, stond alleen op de handrem. Het is niet bekend, hoe hij te water is geraakt gereden en door de Haagse politie rechter tot f 25 boete was veroor deeld, stond nu terecht, omdat hij ook die dag door het stoplicht Hogewoerd was gereden, wat door verdachte erkend werd. De sub. officier van justitie eiste f 25 boete of 10 d.h. Ver dachte verzocht clementie, daar het al een dure borrel (f 50) was gewor den. Dit vond de pl.m. kantonrechter mr. De Koning ook, die verdachte veroordeelde tot f 7.50 boete of 3 d.h. Wat lezers schrijven Zoeterwoude 29157. OVERVOLLE BUSSEN. Misschien kan dit wel geplaatst worden onder „Wat lezers schrijven". Ik ga de laatste tijd met de bus van Zoeterwoude Schenkel naar Lei den. Vooral op zondag gaan er veel mensen naar de stad. Als je dus bij de halte komt, staan er zoveel men sen, dat je er verbaasd van staat, dat die er allemaal nog in kunnen. Het is dus normaal dat de bus dan prop vol zit. Ik heb verschillende keren meer dan dertig staande mensen*ge- teld. Maar dan komen er nog vier halteplaatsen. Ge zult wel begrijpen dat er dan duizend angsten uitgestaan worden voor de stad bereikt is, want dp weg met bochten loopt langs het water. Maar ik vraag me af, of hier niets aan te doen valt en ik weet zeker ,dat er velen zijn die het met dit schrijven eens zijn. LOUIS v. d. MEER, Schenkelweg, Zoeterwoude (dorp). toestel met een zware slag op de landingsbaan terechtgekomen en tweemaal over de kop geslagen. Er brak brand uit in een van de vier motoren, maar er deed zich geen ont ploffing voor. Daaraan is het te dan ken dat het grootste deel van de 56 passagiers en de elf leden van de be manning het wrak konden verlaten. Zij kropen door de gapende scheuren en gaten in de romp naar buiten. Gis teravond laat zaten enige passagiers nog in het WTak beklemd. Alle pas sagiers zaten toen het ongeluk ge beurde met hun veiligheidsriemen aan op hun stoelen. Er ontstond geen paniek. Volgens sommige passagiers was mist de oorzaak van de mislukte lan ding. Maar andere ooggetuigen ver klaarden dat er van mist geen sprake was. Nader wordt gemeld, dat generaal Habib Djelloeli, een Tunesische oud minister, die dinsdagavond werd ge wond bij het verongelukken van het Franse passagiersvliegtuig op het Pa rijse vliegvled Orly, vanochtend te Parijs aan de bekomen verwondingen is bezweken. Vliegende sensatie in Iowa De 22-jarige Amerikaanse leerling vlieger Roy Soderquist heeft dinsdag dc Amerikaanse stad Des Moines (Iowa) urenlang in spanning gehou den door tijdens een eerste clandes tiene solovlucht zeer laag boven de stad rondjes te draaien. De vlucht eindigde met een noodlanding, waar bij de jongeman niet ernstig gewond werd. Soderquist had na taxiproeven zijn instructeur een briefje gegeven met de mededeling, dat hij hem met een revolver in zijn benen zou schieten als hij niet uitstapte. Vóór de in structeur de controletoren van het vliegveld waarschuwen kon, steeg Soderquist op. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. Het luchtverkeer boven Des Moines werd stilgelegd. De tele visie kwam in actie en Soderquist vloog boven de stad, vlak over de daken en verbaasde de 200.000 inwo ners met gevaarlijke acrobatische toe ren op een hoogte van nog geen twin tig meter. Het verkeer in de stad raakte ontwricht. Na anderhalf uur nam de wilde vlieger radiocontact op met het vlieg veld. Hij vroeg laiudirngsinstructies, doch verbrak daarop het contact weer en zette zijn voorstelling voort. Zijn instructeur en zijn moeder smeekten hem via de radio te landen en zijn leven en dat van anderen niet in ge vaar te brengen, dodh Soderquist hield het vier uur vol. Buenos-Aires is gisteren door een hittegolf van ongekende hevig heid getroffen, die 25 personen het leven heeft gekost, terwijl er meer dan honderd, die een zonnesteek hadden opgelopen, in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De winter valt de auto's aan ALS AUTOMOBILIST wordt men aan het begin van de winter steeds weer geconfronteerd met al lerlei problemen, welke verband houden met het treffen van voorzie ningen om de gevolgen van koude, sneeuw en andere weersomstandig heden zoveel mogelijk uit te ban nen. Het vullen van net koelsysteem met een mengsel van water en antivries alleen is niet voldoende. Vanzelf sprekend speelt de vorstbeveiliging voor de motoren een zeer belangrij ke rol en het is daarom zaak alle aandacht te besteden aan de keuze van een antivriesmiddel, waarbij wij er op wüzen, dat het beslist af te raden is hiertoe een ander'product te gebruiken dan die, welke voor dit doel door de garagehouder worden verkocht. Het gebruik van antivries middelen, zoals b.v. gewone spiritus, glycerine en dergelijke, moet met klem worden ontraden, omdat hier bij de kans groot is, dat vitale mo toronderdelen in ernstige mate wor den aangetast, waardoor grote scha de aan de kostbare motor kan ont staan. In elke garage zijn tegen woordig goede antivriesmiddelen verkrijgbaar en men kan beter een paar gulden meer betalen dan ach teraf voor hoge reparatiekosten ko men te staan. Olie en accu. BIJ HET BEGIN van de winter is het voorts nodig over te schake len op de speciale winterolie en ook hier zal het de garagehouder moeten zijn, die u van advies kan dienen. Er zijn tegenwoordig oliesoorten in de handel, welke zowel in de winter als in de zomer worden gebruikt, doch deze worden nog niet in elke auto toegepast en wanneer men er geen gebruik van maakt is het dus nodig het koude seizoen met een dunnere olie te beginnen als die welke in de zomermaanden werd gebruikt. Ook de accu verdient speciale aan dacht. In de eerste plaats omdat er in deze donkere dagen meer van wordt geëist wjj rijden immers vroeger met lichten op als in de zomer en in de tweede plaats ook omdat een slechts zeer gering geladen accu bij strenge vorst bevriezingsgev^ar kan opleveren. Een koude accu levert ook véél minder stroom dan een op tempera tuur gehouden batterij. Bescherm dus evt. een te koud opgestelde accumu lator met een aantal kranten tegen te sterke koeling. Zorg, dat de accu steeds goed ge laden is en meldt eventuele afwij kingen terstond aan de reparateur. Kijk eens naar banden en thermostaat. MET BETREKKING tot de banden kan het aanbeveling verdienen deze nu er weer gladheid voor de deur staat te vernieuwen of desgewenst van een nieuw loopvlak te laten voorzien. Gladde banden, welke in de zomermaanden al veel gevaar op leveren, zijn in de winter nog veel gevaarlijker en het is in het belang van de persoonlijke en van de verkeersveiligheid hieraan voldoen de aandacht te besteden. Van zeer groot belang is ook dat de thermostaat in het koelsysteem zijn taak naar behoren verricht, ten einde de opwarmperiode van de mo tor, gedurende welke tijd de kracht bron aan een hevige corrosieve slij tage bloot staat, zoveel mogelijk te bekorten. Vochtige straten, waarop tijdens sneeuw en vorstperioden vaak pekel wordt gebruikt voor het vorstvrij houden van tramwissels, hebben een funeste invloed op de onderzijde van de auto. De beste bescherming wordt hier geboden door toepassing van een z.g. underbody-voating, een spe ciaal productie van de kwestbare de len wordt aangebracht. Een zeer belangrijk accessoire, waar men vooral gedurende de „nat te periode" dus eigenlijk het hele jaar door veel profijt van zal heb ben, is een ruitensproeier. Wie een maal het nut van een dergelijke sproeier heeft ondervonden wil bij vochtig weer nooit meer zonder rij den. Voor slechts enkele tientjes heeft men reeds de beschikking over een goede ruitensproeier en dit bedrag wordt in de vorm van een goed uit zicht dubbel en dwars terug ver diend. Meer nog dan in de zomer het ge val is zullen de meeste automobilis ten onder winterse omstandigheden het bezit van een auto waarderen. Geef van deze waardering blijk door een goede verzorging en geef wat uw wagen, die dag en nacht voor u klaar staat, toekomt. Geen Anastasia Een Westberlijnse rechtbank heeft gisteren uitgemaakt, dat grootherto gin Anastasia in 1918 met de rest van het gezin van de Russische tsaar door de bolsjewisten is vermoord. De bewering van de in Duitsland wonende mevrouw Anna Anderson, dat zij de dochter van de tsaar is, werd door de rechtbank verworpen. De rechtbank aanvaardde de verkla ring van een getuige, die beweert, het lijk van Anastasia gezien te heb ben bij die van de andere leden van de Russische keizerlijke familie, na dat zij door de bolsjewisten in 1918 in Jekaterinenburg om het leven was gebracht. Maar de rechtbank grond de haar uitspraak voornamelijk op de verklaringen van antropologen, dat mevrouw Anderson niet de groother togin kan zijn. Met deze uitspraak heeft het hof een in 1941 gedane uitspraak, waarte gen mevrouw Anderson in hoger be roep was gegaan, bevestigd. Mevrouw Anderson woont in een klein dorp in West-Duitsland, Unter- lengenhardt in het Zwarte Woud. Zij was op de rechtszitting niet aanwezig. Zij is veroordeeld tot het betalen van de kosten. Mevrouw Anderson verscheen in de jaren twintig in Berlijn en beweerde dat zij de groothertogin was. Zij zei dat zij aan de executie was ontko men en uit Rusland was uitgeweken. Het groothertogelijk huis van Hes sen weigerde haar te erkennen. (De tsarina, moeder van Anastasia, be hoorde tot het huis van Hessen). Het Anastasia-mysterie heeft steeds grote aandacht getrokken en is on der meer het onderwerp van films en toneelstuken geweest. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 20.00—24.00 Nationaal programma. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gyim. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.IS Gram. 9.35 Waterstanden. 9 4)0 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Zang en piano. 11.45 Een film genie, caus. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Westindisoh ork. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterorkest en soliste. 13.55 Koer sen. 14.00 „Marie Antoinette", hoor spel. 14.45 Jiddische liederen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordracht. 16.30 Gram. 16.40 Jazz- miuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Re- geringsuitzeniding: Nederland en de wereld: mr. W. F. M. Albers: „In ternationale technische hulp aatn tot ontwikkeling te brengen gebieden". 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Piano, gitaar en bas. 19.25 Fan fareorkest. 19.05 Voor de jeugd. Nationaal programma: 20.00 Nieuws 20.05 „Een genoudhsame ende ver- maerde schole ofte Universiteit", klankbeeld. 20.20 Vraaggesprekjes cn gram. 21.00 Gevar. programma. 22.20 Sociologie, caus. 22.30 Studentenork. 23.00 Nieuws. 23.. 15 Graim. 28.50 24.00 Dagsluiting. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 NCRV. 20.00—24.00 Nationaal programma. KRO: 7.0 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit .kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.16 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Instr. octet 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Piano en bariton. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Metropole orkest en klein koor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Dubbel kwart. 15.30 Gram. 16.00 Bijbelo verdenking. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Radiophilharm. orkest. 18.45 Le ger des Heils-kwartier. 19.00 Nieuws, en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Verzoek pro- gramma. 19.55 Geen eigen cirkeltje, toespraak. Nationaal programma: 20.0024.00: Zie Hilversum I. Televisieprogramma's. VPRO: 20.00 Nationaal programma: H.K.H. prinses Beatrix 18 jaar. 20.05 Joürn. en weerberichten, 20.20 Ge sprek aan de schrijftafel. 20.30 Voor dracht, mime en zang. 21.00 Pauze. 21.05 Ontmoeting met de-jazz, docu mentair programma. Scheepsberichten ALBLASSERDIJK 30 te Hamburg. AMSTELKROON 30 Bombay. ANTONIA (t) 29 v Bangkok n Singapore. ARGOS 29 te Rostock. CALTEX PERNIS (t) p 29 Kp St. Vincent n R'dam. DELFSHAVEN p 2JT Gibraltar n Dakar. DUIVENDIJK 29 te Southampton. HECTOR 30 Tanger. HOUTMAN 29 V Singapore n Tj Priok. ITTERSUM 29 v Birkenhead n Golf van Mexico. KOPIONELLA (t) 30 te Hous ton. MACUBA (t) 29 v Fredericia naar R'dam. NIEUW AMSTERDAM 29 te New York. OMMENKERK 29 v Hongkong n Shanghai. PENDRECHT Ct) 29 v Sidon n R'dam. PERNA (t) 28 v Singapore n Hongkong. SARÖENA (t) 30 te Pladju. STAD SCHIEDAM p 29 Gibraltar naar Melilla. STRAAT COOK 29 te Zanzibar. STRAAT TORRES 30 te Makassar. TJITJALENGKA 30 te Mauritius. BARENTSZ 30 te Singapore. BLITAR 29 v Kaapstad n Ummsaid. BLIJDEN- DIJK p 29 Azoren n New York. BOS KOOP 29 te R'dam. CINULIA 29 van Pta Cardon naar Birkenhead. DUIVEN- DRECHT 30 te Hamburg. EEMLAND 28 v Las Palmas n A'dam. GAASTER- KERK 29 v Marseille n Cadiz. GABON- KUST 30 te Takoradi. HEEMSKERK 30 te St Vinéent RIJNDAM 30 v St. Thomas n Laguaira. RIJNLAND 30 te Santos. TARIA 29 van Corpus Christi n R'dam. WATERMAN 29 v A'dam n Las Palmas. WELTEVRE DEN p 29 Flores Az n Hampton Roads.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6