Tweede Kamer nog verdeeld over de salarissen hogere ambtenaren ICA.B* over de stijgende bouwkosten Huren zijn bijna niet te betalen de echte zware shag VAN NELLE Voetbal-pool in discussie bij de Tweede Kamerleden Doofstomme meubelmaker chauffeerde onder invloed „Stinkvis', zei zij en dat was de basis voor een heleboel narigheid WOENSDAG 30 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Wijziging in subsidie-systeem subsidiebeleid bij stijgende rente vor men de twee gewichtige factoren, die oorzaak zijn, dat wij een te duur dak boven ons hoofd krijgen. Dit is de mening vaL de Kath. Arbeidersbewe ging, welke in het spoedig verschij nende nummer van Ruim Zicht be kend gemaakt wordt. In een breedvoerige en gedocumen teerde uiteenzetting betoogt de schrij ver van het exposé dat de geforceer de woningproductie niet meer over eenstemt met de bestaande verhou dingen der behoeften: het evenwicht raakt zoek. Het kardinale verschijnsel is de stij ging der bouwkosten, welke in 1956 gemiddeld met 18,9 gestegen zijn, doch in Rotterdam en Utrecht 29 heeft bedragen, voor Leiden 28 en voor Haarlem 27 In grote steden zullen voortaan huren van 15.tot 20.per week geen uitzondering zijn. De oorzaken van de stijging der bouwkosten zijn gelegen in het ge brek aan concurrentie in het bouw bedrijf. De noodzaak om te bouwen en zoveel mogelijk te bouwen, maakt dat men bereid is steeds hogere prij zen te betalen. „De bouwkosten zijn meer geste gen, dan op grond van de stijging van materiaalkosten en geoorloofde doorbereken'ng van loonstijgingen gerechtvaardigd kan worden". Tenslotte vermeldt Ruim Zicht ook de daar zij het subsidie op de woning bouw onveranderd laat. Volgens de K.A.B. kan de overheid niet werkloos blijven. „Zij zal thans de bouw van woningwetwoningen stijging der niet alleen moeten bevorderen, maar onveranderde ze ook betaalbaar maken voor de groepen, waarvoor zij bestemd zijn. Huren van 15.tot 20.per week of meer zijn voor velen uit deze groe pen onbetaalbaar. Indien geen verlaging van rente mogelijk is en geen prijsverlaging kan worden bereikt, zal verhoging van subsidie onontkoombaar zijn. Het subsidiesysteem moet worden gewijzigd en het subsidie moet flexi bel (buigzaam) worden gemaakt en afgestemd op de kosten". 'n verse zware VAN NELLE m'n jongen, in dat blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij de allerbeste zware shag „MS#*tPDOk J B.B. is slecht prijscontrole van het departement J Volkshuisvesting, welke het blad QCOry aillScCrQ van onvoldoende noemt. Weigering van bouwvergunning ijs alleen te hante ren in de woningsector. Het blad beveelt drie maatregelen aan om de scheef getrokken verhou dingen te rectificeren: het bouwbe drijf dient zelf paal en perk te stellen aan de kostenstijging; de opdrachtge vers dienen met nationaal gevoel de uitgifte van opdrachten te regelen en niet elkaar te overbieden; de over heid tenslotte, dient desnoods met scherp prijzenbeleid in te grijpen. Het tweede punt, dat de K.A.B.-in- zichten weergeeft, betreft het subsi diebeleid der overheid. Met waarde ring voor de medewerking van le vensverzekeringmaatschappijen en overheid om de kapitalen, nodig voor de woningbouw bijeen te krijgen, maakt de K.A.B. zich bezorgd over de Stijging van de rente, welke een lang durig karakter schijnt aan te nemen. Deze voegt zich bij de gestegen bouw kosten en bij de gestegen grondkos- ten. Bij deze verstoring van het even wicht blijft de overheid onbewogen, Wat dit laatste betreft, scherpe kri tiek werd uitgeoefend op de „bevoog ding" van de gemeenten door het de partement door middel van circulai res. Alle kapitaalsuitgaven van de ge meenten in Nederland zijn afhanke lijk van het briefje „geen bezwaar" van Gedeputeerde Staten", zei de heer mr. H. K. J. Beernink (C.H.). De heer J. H. Maenen (KVP) vroeg in hoeverre de gemeenten zich in hun uitgaven zullen moeten beperken en of de rijksoverheid hierin zelf het goede voorbeeld zal geven. De heer Ritmeester (WD) vulde dit aan met op te merken, dat er toch nog vele werken in de gemeen ten zijn, die in het belang van 's lands welvaart niet stop gezet kunnen wor den. Hij noemde het aanleggen van een oliehaven te Rotterdam, de uit breiding van Schiphol. In Amster dam mag men volgens hem de uit breiding van het RAI-gebouw niet achterstellen bij het bouwen van een centraal administratiekantoor. Gas en electriciteit. De heer Beernink sprak nog over de tarieven van gas en electriciteit. De vorige minister heeft er bij de gemeenten op aangedrongen de tarie ven on noil te houden. Nu komt mi- zij op haar Kerstboodschap heeft ont- nister Zijlstra met een prijsstop. vangen met een persoonlijk schrijven j xenslotte verklaarde hij, dat er in beantwoord. I de kringen van de C.H. ernstige te- DE KERSTBOODSCHAP VAN KONINGIN JULIANA. Naar ons wordt medegedeeld heeft H.M. de Koningin de vele reacties, die Een van de vele actuele problemen, die de Tweede Kamer na terugkomst reces bezig houdt, is dat van de salarissen der hogere ambtenaren. Gister middag is nog niet duidelijk geworden of de regering de volledige mede werking van de Kamer zal krijgen. De C.H. (met uitzondering van de heer Beernink) en de P.v.d.A. zullen tegenstemmen en de K.V.P. is waarschijn lijk nog verdeeld. Dit zou men althans kunnen concluderen uit het teik, dat haar woordvoerder, de heer Van der Zanden, minister Struycken nog nadere inlichtingen heeft gevraagd! De V.V.D. is vóór. Men is tevens van mening, dat ook de lagere ambtenaren voor salarisverbetering in aanmerking komen. Daarnaast sprak men over de moeilijkheden bij de B.B. en de finan ciën der gemeenten. leurstelling is over de benoeming van een KVP-burgemeester in Den Haag. Hij achtte het verlangen van de C.H., dat in een gemeente met meer dan honderdduizend inwoners een CH-burgemeester aan het hoofd moet staan, alleszins rechtvaardig. Modderbad stuit hem (niet) tegen de borst Sulkey-rijden lijkt ons een heerlijke sport in de zomer, als men onder eer warm zonnetje, getrokken door een fiere draver, door de bochten van een renbaan kan gieren, maar we moeten er niet aan denken wat er gebeurt; als de rit over een modderbaan gaat en de paardenhoeven voortdurend kledders natte aarde opwerpen. Wat er dan precies gebeurt toont u deze foto van de Deense sulkey-rijder Jens, die werd gefotografeerd na een rit op de modderige baan van Charlottenlund bij Kopenhagen. De man is een levend beeldhouwwerk gelijk geworden B.B. Mr. dr. E. P. Verkerk drong er op aan met de grootste spoed de B.B. te reorganiseren. Er is een zeer groot verloop (16 pet. onder de vrijwilligers. Er zijn ongeveer 160.000 BB'ers maar de volledige sterkte moest 238.000 bedragen. De B.B. is verre van klaar en pa raat. Er is een aanzienlijke tekort zo wel aan materieel als een personeel. Voor de Rijks mobiele colonnes moes ten 20.000 dienstplichtigen worden aangewezen, omdat zich practisch géén vrijwilligers hadden aangemeld. Het zal nu 1959 worden alvorens de B.B. op de juiste wijze georgani seerd is. Vooral in de grote steden is de organisatie slecht. De heer Wagenaar (CPN) bezat de euvele moed wederom een groot deel van zijn rede te wijden aan de reac ties op de gebeurtenissen in Honga rije. KVP vraagt standpunt van de regering e heer Van Doorn K.V.P. heeft gisteren tijdens de behandeling ,yan de begroting van justitie de regering in de Tweede Kamer gevraagd naar haar standpunt ten aanzien vai> de voetbalpool. Pas als de K.V.P. dit kent, kan zij zich uitspreken over dit zeer actuele probleem. Daarna lieten nog enige andere ka merleden hun licht schijnen over de ze voetbal-toto, die de gemoederen in beweging brengt. De heer Berkhouwer (V.V.D zag geen vaste lijn in het totobeleid. In 1956 werd aangekondigd, dat de par ketten tot vervolging zouden over gaan. Daarna werd overleg gepleegd met de K.N.V.B. die een plan heeft opgesteld voor een pool, waarvan men hoopt, dat hij niet verboden zal worden. Een pool met 250.000 mensen kan echter geen besloten karakter dragen. De heer Berkhouwer vroeg zich dan ook af, of dit niet in strijd is met de wet. Zo niet, dan vond hij dit nog ongunstiger, want dan kunnen de an derhalf miljoen Nederlanders, die niet lid van een voetbalvereniging zijn, geen „gokje" wagen. De liberale woordvoerder noemde dit rechtsonge lijkheid. Waarom mag een paarden- totalisator wel en een voetbalpool niet? Als men de K.N.V.B.-toto toe laat, moeten ook niet-leden daaraan kunnen deelnemen. De heer Van Doorn (K.V.P.) vroeg of de strafbepalingen ten aanzien van de pornografie wel voldoende sluitend zijn. Met betrekking tot de toepassing van de voorlopige hechtenis drong de heer Van Doorn erop aan het open baar ministerie te verzoeken eenvou dige zaken te behandelen als eenvou dige zaken, d.w.z. deze zonder ge rechtelijk vooronderzoek bij de poli tie aan te brengen. Eerst speech. Mr. Versteeg (A.-R.) hield een kor te maiden-speech, waarin hij vooral sprak over het probleem van de vluchtelingen. Hij constateerde dat de minister in zijn .memorie van ant woord diepe deernis heeft met de oude vluchtelingen in de Duitse en Oostenrijkse kampen. Hij verwachtte dan ook, dat de minister al het moge lijke zal doen om voor deze mensen iets te bereiken. De Hongaarse vluch telingen hebben de laatste weken alle belangstelling gehad, maar de oude vluchtelingen, van wie er in Oosten rijk 112.000 vertoeven, mogen niet worden vergeten. Br. Bachg (K.V.P.) bepleitte uit voerig de herziening van het N.V.- recht, met name een sociale moderni sering hiervan. Theeprijzen omhoog Na langdurige onderhandelingen heeft het ministerie van Economische Zaken toestemming gegeven tot ver hoging van de detailprijzen voor thee. De soorten van 94 cent per ons zul len met maximaal 4 cent per ons mo gen worden verhoogd en de andere soorten, waaronder die van 74 cent, met 6 cent per ons. De prijsverhoging is noodzakelijk geworden, omdat de theeprijzen op de wereldmarkt reeds geruime tijd gele den waren opgelopen. De theever pakkers konden daardoor met hun prijzen niet meer uitkomen en in no vember van het vorig jaar is het ver zoek bij het ministerie van Economi sche Zaken ingediend tot ontheffing van de prijsstabilisatie. Weliswaar heeft de wereldmarkt sedertdien een dalende richting inge slagen, maar desondanks zijn de thans geldende prijzen nog altijd hoger dan die, welke golden, toen de oude de tailprijzen werden vastgesteld. De Waarheid in moeilijkheden Krant ingekrompen Het dagblad De Waarheid bevindt zich, zo blijkt uit een mededeling van het partijbestuur van de Communisti sche Partij van Nederland in het blad van gisteren, in ernstige moeilijkhe den, vooral aldus deze mededeling tengevolge van het feit, dat na de gebeurtenissen in Hongarije het par tijorgaan van de CPN praktisch geen advertenties meer aangeboden krijgt. Een der gevolgen hiervan zal zijn, dat het (alleen in Amsterdam ver spreide) maandagochtendblad, dat onder de „neutrale" naam Nieuws en 3port verscheen, zal worden opgehe ven. De omvang van de krant zal ver der worden teruggebracht en ook op zaterdag zal het blad met slechts zes pagina's verschijnen. Het partijbestuur doet een nieuw beroep op de lezers de krant te steu nen en deelt mede, dat vóór 1 juli a.s. een bedrag van 200.000 nodig zal zijn, wil de krant, ook in deze ver kleinde omvang, kunnen blijven^ver- schijnen. Het inruilen van gebruikte auto's Taxatie door BOVAG verplicht Het gebrek aan uniformiteit bij de vaststelling van de waarde, welke wordt vergoed voor een gebruikte auto wanneer deze wagen bij aan koop van een nieuwe wordt inge ruild heeft geleid tot misstanden, aldus deelt de BOVAG de Bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven mede. Dit is voor de bond aanleiding ge weest om in overleg met de commis sie voor automobielbelangen voor zyn leden een regeling te treffen, vol gens welke de automobielhandelaren verplicht zijn de in te ruilen auto's vooraf te laten taxeren door neutrale experts. De handel zal voor de inruil- wagens ten hoogste het op het taxafe- bewijs aangegeven bedrag mogen ver goeden. De thans door de BOVAG ontworpen regeling omvat voor de automobielhandelaren voorts nog de volgende voorschriften: het door de neutrale taxateur uitgeschreven taxatiebewijs is ten hoogste één maand geldig, de kosten, aan de taxatie ver bonden, zijn voor rekening van de eigenaar van de te taxeren wagen, dooh worden door de leverancier van de nieuwe auto bij het tot stand ko men van de transactie gerestitueerd. Indien de koper van een nieuwe automobiel niet instemt met de door de taxateur vastgestelde waarde voor zijn gebruikte auto, kan hij binnen één week na de taxatie bezwaar in dienen bij een speciaal daartoe in te stellen taxatie-commissie over de sa. menstelling waarvan mede overleg wordt gepleegd met de gebruikers groepen, welke de gebruikte wagen opnieuw taxeert. Door een val uit het raam van de slaapkamer, gelegen op de boven verdieping werd in de nacht van maandag op dinsdag te Goor een 78- jarige weduwe dodelijk gewond. Ze werd om vier uur in de mor gen gevonden door een vrachtrijder. Deze waarschuwde de zoon, bij wie de dame inwoonde en een arts. Twee uur later is de vrouw overleden. Rein, de speurhond, ving vier stropers Na 15 km «nuffelwerk Rein, de speurhond van een rijks politieman in Ginneken, heeft zijn ta lenten getoond door vier stropers, die spoorloos verdwenen waren, achter slot en grendel te helpen. De stropers waren onder Zundert bezig met het verschalken van an dermans wild via een lichtbak. En kele jachtopzieners werden deze nachtelijke activiteiten gewaar en deden een poging om de heren te arresteren. De sommatie: „Geef je' over!" had echter een averechts re sultaat. Een van de stropers zette de jachtopzieners in het zonnetje van de lichtbak en een ander loste een schot in de richting van de jacht opzieners. Na deze reactie, waarbij een per soon werd gewond, hadden de stro pers het hazenpad gekozen. Zij had den echter buiten de politiehond Rein gerekend, die op het spoor van de vluchtelingen werd gezet en na vijf tien kilometer snuffelend door de weilanden en bossen te zijn gegaan luid blaffend bij vier fietsen bleef staan. Het was een kleine moeite voor de politie om uit te zoeken, aan wie de rijwielen toebehoorden. Vier mannen uit St. Willibrord, verdacht van poging tot doodslag, zitten nu in de cel te Zundert na te denken over Rein, die hun te slim af is geweest. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen een 17-jarige HBS'er uit 's-Gravenhage, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf omdat hij op zondag, vier november 's avonds in een rel naar aanleiding van de ge beurtenissen in Hongarije bij de Sov jet-ambassade in Den Haag een agent van politie een steen naar het hoofd had gegooid. De scholier had ontkend met een steen geworpen te hebben; twee agenten van politie hadden als getuigen verklaard dat de jonge ste nen in zijn broekzak had toen hij werd aangehouden. Rechtszitting met behulp van „tolk" Met behulp van een gepensioneerde leraar aan een doofstommcnschool heeft een doofstomme meubelmaker uit Utrecht gisterochtend aan het ge rechtshof te Amsterdam duidelijk kunnen maken, waarom hij bezwaar had tegen het vonnis van de recht bank te Utrecht, dat hem was opge legd wegens het besturen van zijn auto na het drinken van zes glazen bier. Hij had meer bezwaar tegen de week gevangenisstraf, dan tegen De politierechter te Utrecht kreeg gisteren een gedeelte van een uit gaansdagge te behandelen, dat 's mor gens helemaal niet op het programma stond, toen de 37-jarige Amsterdam mer R. met zijn vrouw op de scoo ter stapte, om er in Vinkeveen eens een gezellige dag van te maken. In Vinkeveen ging R. op bezoek bij zijn broer, die daar een café heeft. Terwijl zijn vrouw de broer gezel- scljap hield, ging R. zelf vissen en na enige uren kwam hij trots met een flinke vis terug, welke hij voor de braadpan bestemd had. Op dat moment werd de basis ge legd voor de ongelukkige afloop van het gezellige dagje. In plaats van vreugde en ontzag te demonstreren, riep de ega: „Ga weg me die stink- vis". R. vond het geen stinkvis en der halve ontstond er een twistgesprek, waarbij de een weigerde de vangst weg te gooien, terwijl de andere bij voorbaat verzekerde, dat de geschub de twistappel niet in haar braadpan zou komen. Om zijn leed te verdringen, gaf R. zich daarna over aan het kaartspel en 9 glazen bier. De uitwerking van het bier was van dien aard, dat mevr. R. het niet meer verantwoord acht te om achterop de scooter naar Am sterdam terug te keren. Zij gaf de voorkeur aan de bus en begaf zich naar de halte R., die toch al niet in een prettige stemming was, nam dit niet. Hij ging zijn echtvriendin ach terna en poogde haar aan te rijden. De vrouw verschanste zich daarna in de boerderij van een zekere C., die het ongeluk had bij de bushalte te wonen. Klap klap. Daarna brak er een periode aan. die in het teken stond van de uit- delerij van klappen. R. ging zijn vrouw achterna, maar onderbrak deze activiteit om eerst de huishoud ster van C. een pak slaag te geven en daarna C. zelf. Intussen was oök de broer op het strijdtoneel verschenen en deze trok mevr. R. mee naar zijn café, waar hij haar ook een klap gaf. Deze ene klap kwam hem op 50 of tien dagen hech tenis te staan. R., die op zijn scooter- reis naar Amsterdam een vluxhtheu- veltje over het hoogd zag lag tenge volge daarvan negen weken in het ziekenhuis. De politierechter veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden wegens het berij den van een scooter onder invloed van sterke drank, poging tot mishan deling van zijn vrouw en mishande ling van een andere vrouw. de zes maanden onttrekking van zijn rijbevoegdheid. De mian is volgens de politie ondanks zijn handicap een behoorlijke chauf feur en hij heeft een blanco strafblad, zo zei de procureur-generaal mr. W. B. J. Aberson. Hij requireerde tegen de 29-jarige meubelmaker 1 week gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, 40 boete en intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van zes maanden. Beklaagde was op 3 sept, van het vorig jaar met een vriend na zes- biertjes te Urecht in zijn auto gestapt en direct daarop tegen 'n benzinepomp gereden. De poljtie vond de man met zijn hoofd slapende op het stuur. Schriftelijk is de doofstomme toen gehoord. Hij weigerde een bloedproef, omdat hij meende van slechts zes gla zen bier niet dronken te kunnen zijn. De raadsman, mr. A. J. M. Berkhoff beschreef de moeilijkheden om de verdediging te voeren van een man, die zich nauwelijks verstaanbaar kan maken. Hij leeft met zijn eveneens doofstomme echtgenote erg geïso leerd. Het kost hem veel moeite ziich behoor lijk in de maatschappij te handha ven. Tijdens de behandeling voor de rechtbank te Utrecht is geen gebruik gemaakt van een „tolk" en de ver dachte heeft van deze behandeling dan ook niets begrepen. De verdedi ger sprak tegenover het hof zijn waardering uit over het feit, dat het hof via de tolk volledig heeft willen horen. Het ongeval heeft de man zeer aangegrepen. Arrest 12 februari. Twee Scheveningse loggers kwa men gisteren met een vreemde vangst thuis. De twee vaartuigen, de Sch. 16 en de Sch. 68 kwamen namelijk met een lichtbrulboei de haven binnen, die men tussen Hoek van Holland en Scheveningen had gevonden. Vermoedelijk was de boei, een zgn. „uitertonner" tijdens het stormweer van de afgelopen dagen losgeslagen. Het gevaarte heeft een diepgang van zeven meter en steekt vijf meter bo ven water uit.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5