WAARNEEMBARE GISTING IN DE SOW JET-UNIE i New York liet zich niet imponeren De leiders tonen hun verontrusting Commandanten Sumatra bijeen op Russisch-Tsjechisch overleg te Moskou De strop wordt aangehaald in Boedapest Met patttet van anze fctaanpKUi&ea Oostenrijk is het bedelen beu New York negeerde koning Saoed KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHI 32 WOENSDAG 30 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14019 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes 11M „Het volk van de Sowjet-Unie wordt besmet door anti-Sowjet-elementen, terwijl communisten er werkeloos bij staan en sommige communistische leiders zelfs aangetast worden door bourgeois-ideologie". Deze merkwaar dige woorden schreef gisteren de Prawda, het blad van de Russische com munistische partij. „Onder de huidige internationale omstandigheden kan zulk een toestand niet getolereerd worden", zei het blad. Het artikel duidt op verontrusting bij de leiders van de Sowjet-Unie over de invloed die de Hongaarse opstand en het verzet der Polen hebben gehad op de Russische jeugd. De kritiek van het blad op demagogische uitbarstingen van sommige communisten schijnt te bewijzen dat de gisting die gevolgd is op de gebeur tenissen in de satellietlanden zich verspreid heeft onder de lagere rangen der partij. Voorboden van een nieuwe zuivering? het nulpunt bereikt. Er worden voor beelden aangehaald van staatsboer derijen waar in één jaar tijds slechts één lezing over de internationale toe stand is gehouden. Provocerende geruchten. Het partijblad waarschuwt tegen het gebruiken van „bestaande moei lijkheden en onvolkomenheden" om „allerlei provocerende geruchten te verspreiden, die gehuld zijn in het kleed van kritiek en zelfkritiek en schuilgaan achter slagzinnen over de strijd voor de democratie". Vroeger doodverfde de Prawda zulke elementen altijd als misleidend of verklaarde hen schuldig aan ideo logische misvattingen in plaats van aan anti-sowjetactiviteiten. GROTE SCHOONMAAK OP KOMST? Bij de bestrijding van dit soort ver schijnselen deed de partijleiding in het verleden veelal een beroep op de waakzaamheid tegen vijanden in de boezem der partij. Zulke waakzaam heidscampagnes waren dikwijls voor lopers van een grote schoonmaak, die de partij van vijandelijke elementen zou moeten zuiveren. De Prawda riep gisteren op tot ver sterking van het ideologische, politie ke en propagandawerk der partij- organisaties. Dit werk, voegt de Praw da hieraan toe, is verwaarloosd en heeft op sommige plaatsen vrijwel De troepencommandanten van ge heel Sumatra zijn woensdag achter gesloten en streng bewaakte deuren bijeen geweest om te trachten een oplossing te vinden voor de proble men in het leger, die na de gebeurte nissen in december zijn ontstaan. De chef-staf van de landmacht, ge- neraal-majoor Nasution, die als voor zitter van de conferentie fungeert, verklaarde optimistisch te zijn over de kansen voor een spoedige oplos sing „op tactvolle wijze". De conferentie wordt onder meer bijgewoond door alle regimentscom mandanten, van wie enkele eikaars gezag niet erkennen. POOLSE BLAUWBAARD. Wladisslaw Mazurkiewicz,. de ..Poo-lse Blauwbaard", is gisteren in de gevangenis van Krakof terechtge steld. Hij was ter dood veroordeeld wegens zes moorden, bedreven na de oorlog. Zijn proces was een van de geruchtmakendste van het na-oorlogse Pelen. Bourgeois-ideologieën. ^gelukkigerwijs kent de Sowjet- Unie nog mensen, die besmet zijn met „Een ware communist heeft niet het recht aan zulke ongezonde ver schijnselen voorbij te gaan. Het is zijn plicht onverzoenlijk te staan te genover alles wat onze vooruitgang vertraagt." „Het komt voor dat individuele communisten en partijleiders het la ten afweten en deze ongezonde ele menten niet uitstoten. Bovendien ne men sommige communisten soms standpunten in waarbij zij tegen de partij ingaan en veroorloven zij zich demagogische uitbarstingen", schrijft het partijblad. Ontploffing op een tankboot Aan boord van de Amerikaanse tankboot „Jeanny", die zich in een scheepswerf te Alameda in de Ameri kaanse staat Californië bevindt, heeft zich dinsdag een ontploffing voorge daan, waardoor negen mensen om het leven zijn gekomen. Meer dan vijftig personen liepen verwondingen op. Het bovengedeelte van de tankboot werd door drie ontploffingen van het schip losgescheurd. Er ontstond brand op het schip en in de werf. De brand weerlieden konden pas na twee uur aan boord van het schip komen om een t\yintigtal personen te bevrijden, die in' de ketelruimte opgesloten za ten. Het schip, dat geen dienst meer deed, werd weer in gereedheid ge bracht voor het vervoer van kolen naar Europa. Versterking pact van Warschau Het pact van Warschau, de ooste lijke tegenhanger van het Atlantische pact, zal worden versterkt nu het Westen heeft geweigerd, in te gaan op de Russische voorstellen voor handha ving van de vrede en ontbinding van de Navo. Na drie dagen van bespre kingen tussen de Russische leiders en een Tsjechische delegatie is een ge meenschappelijke verklaring van deze strekking te Moskou ondertekend. De verklaring, die met name de Verenigde Staten, Groot-Brittar.nië West-Duitsland en Frankrijk de bourgeois-ideologieën en dragers van schuld geeft van de gespannen toe- corrupte ideeën. Hoewel hun aantal gering is kan de schade, die zij aan richten alleen worden onderschat door politieke werkers, die hun waak zaamheid verloren hebben." stand in de wereld, zegt dat de poli tiek van de Westelijke mogendheden Europa in een soortgelijke situatie brengt als er bestond juist voor het uitbreken van Je jongste oorlog. Godsdienstles in het gedrang De Hongaarse regering heeft gis- teren een besluit ingetrokken, waar bij destijds aan alle Hongaarse kin deren toestemming werd gegeven op school godsdienstlessen bij te wonen. Dit decreet was kort na het neer slaan van het Hongaarse verzet uit gevaardigd door de huidige minister van Onderwijs, Albert Konya. Het was kennelijk bedoeld om de vijan dige gevoelens van het Hongaarse volk te doen afnemen. De tweede schooldag van prins Charles Van nu af aan echter zullen alleen die kinderen het godsdienstonderwijs mogen volgen, die zach daarvoor al hadden opgegeven vóórdat de op stand uitbrak. In een door radio-Boedapest uit gezonden regeringsverklaring werd onder meer gezegd, dat kinderen, die weigerden de godsdienstlessen te volgen, de laatste tijd door hain klas segenoten werden afgetuigd. Het ziet er naar uit, dat de Hon gaarse regering van premier Janos Kadar binnenkort een aantal proces sen zal beginnen, waaruit zou moeten blijken, dat de Hongaarse jeugd van uit het Westen is opgehitst tot een opetand. Met het oog hierop zijn honderden Hongaarse studenten, die in november naar de Oekraïne wer den gedeporteerd, naar Hongarije te ruggezonden. De geheime politie be loofde hun vrijlating, w fineer zij een verklaring wilden tekenen, dat westelijke agenten hen hadden aan gezet tot de opstand. De Tsjechische regering sluit zich aan bij de politiek die de Russische troepen hebben gevolgd bij het on derdrukken van de opstand in Hon garije. De Russische en de Tsjechi sche regering zeggen de regering van Kadar bij voorbaat hun steun toe in de strijd tegen eventuele verdere po gingen van het Westen om zich te mengen in de binnenlandse aangele genheden van Hongarije. Daarna herhaalt de verklaring het oude Russische voorstel van 'n stel sel van collectieve veiligheid in Euro pa. Wanneer het Westen dat voor stel zou aanvaarden zouden meteen de moeilijkheden van de verdeling van Duitsland uit de wereld zijn ge holpen. Maar nu het Westen het Russische aanbod halsstarrig blijft afwijzen schiet de volksrepublieken die overi gens slechts streven naar vrede en vermindering van de spanning, niets anders over dan de versterking van het pact van Warschau, dat de strijd krachten van Rusland en de satelliet staten bundelt. Atoomwapens in de handen van de Sovjet-Unie, zegt de verklaring dan vervolgens, vormen een machtig wa pen in de strijd voor de vrede. De verklaring is ondertekend door maarschalk Boelganin, de Russische premier en zijn Tspechische ambtge noot, Viliam Siroki. Aanhoudend zacht Een front, dat gisteren over Enge land lag, passeeerde in de afgelopen nacht met enige regen ons land. Ach ter het front volgde een zwakke rug van hoge luchtdruk met enkele opkla ringen. Deze wordt echter alweer aan getast door een oceaanfront dat van morgen Ierland bereikte. Op de oceaan heerst een grote depressie-ac tiviteit, die samenhangt met zeer kou de Canadese lucht, die met stormach tige winden ver de oceaan op wordt geblazen. De lucht die ons land be reikt is echter afkomstig van de Golf van Biscaye en derhalve niet koud. We kunnen dus op aanhouden van het zachte weer rekenen, waarbij de re genkansen blijven bestaan omdat oceaanfronten tot onze omgeving kunnen doordringen. Dinsdag bezocht de achtjarige Britse troonopvolger, prins Charles, voor de tweede maal de lagere school. Op de foto ziet men prins Charles bij het betreden van het schoolgebouw „Hans Place", nabij Knightsbridge te Londen. Noodkreet te Genève De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken, Helmer, heeft in Ge nève tegenover de uitvoerende com missie van het UNO-vluchtelingen- fonds (UNREF) verklaard, dat Oos ten „het beu" is om elke dollar of om het overnemen van iedere Hongaarse vluchteling te moeten smeken en be delen". Hij wees er op dat Oostenrijk thans 65.000 vluchtelingen herbergt en zelfs enkele vluchtelingen van andere helpende landen heeft moeten terug nemen. Helmer betoogde onder meer dat het de Amerikaanse immigratiewetten zijn, die een der belangrijkste hinder nissen vormen bij de oplossing van het probleem. Deze wetten leiden tot resultaten, die niet overeenkomen PRINS CHARLES NAAR SCHOOL. Prins Charles van Engeland, nu acht jaar oud, is deze week voor het eerst naar school gegaan om in de ge bruikelijke vakken atsmede in het Frans en het Latijn onderwezen tc worden. Hiermede is gebroken met de tra ditie van louter privé-onderw^js aan het Engelse hof. Prins Charles bezoekt een particuliere school, waarvar. de naam door het hof niet werd genoemd doch die door de pe s spoedig was ontdekt. Deze school, in Kensington, in de buurt van het paleis, wordt ge leid door een gegradueerde van Ox ford en te»t een honderdtal leerlin gen, voornamelijk zoons van dokters, professoren en officieren. Eén van dc kameraadjes van de prins i$ een kleinzoon van premier Macmillan. Een recente opname van H.K.H. prinses Beatrix, die op 31 januari a.s. haar negentiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Meybooim). met hun oorspronkelijke doel. Een groot aantal van de vluchtelingen weigert Oostenrijk te verlaten uit uit vrees de kans te verspelen te worden toegelaten tot de Verenigde Staten. Dit land immers neemt alleen vluchtelingen op uit het eerste asiel land. In de Europese landen heeft deze passage uit de Amerikaanse wet ernstige onrust onder de vluchtelin gen teweeggebracht. Zij willen nu naar Oostenrijk terug om daar een immigratie-visum voor Amerika aan te vragen. Het gevolg is dat een aan tal Europese landen, niet zonder grond, terughoudend is orr. ontevre den mensen toe te laten. Daardoor wordt het steeds moeilijker om vluch telingen in die landen onder te bren gen. Helmer drong er bij de Amerikaan se regering op aan om deze bepalin gen te herzien en vluchtelingen, die uit Oostenrijk naar andere Europese landen zijn gegaan, gelegenheid te geven om toelating tot Amerika te vragen. Helmer zei dat Oostenrijk zou voortgaan om vluchtelingen op te ne men, maar hij waarschuwde, dat het probleem verre van opgelost is, voor Oostenrijk noch voor de rest van de wereld. De Egyptische minister van nij verheid, dr. Aziz Sidki, heeft dinsdag bekend gemaakt, dat in de woestijn gebieden in het oosten van Egypte op vijf plaatsen goud is gevonden. De goudvelden liggen bij Koeseir aan de Rode Zee en bevinden zich op een af stand van enkele kilometers van de goudmijnen bij het dorp Al Foakhir. Het spoorwegverkeer tussen Oos tenrijk en Roemenië vla Hongarije zal in de nacht van 3 op 4 februari her vat worden. Dan vertrekt uit V/enen weer de „Alrberg-Oriëntexpress" naar Boedapest. Deze hield zich groot Koning Saoed van Saoedi-Arabië ls dinsdagochtend, aan boord van het Amerikaanse passagiersschip „Con stitution", in de haven van New York aangekomen. De koning werd ontvangen door Cabot Lodge, de permanente verte genwoordiger van Amerika bij de Ver. Naties, die de koning begroette als persoonlijke veregenwoordiger van president Eisenhower. Er waren geen functionarissen van de stad noch van de staat New York aanwezig; New York negeerde de Oosterse vorst. Enige dagen geleden verklaarde Robert Wagner, de burgemeester van New York, dat zijn stad de koning niet zou ontvangen, evenmin trou wens als president Tito van Joegosla vië wanneer deze eventueel een be zoek aan de Ver. Staten zou bren gen. „Wij willen hem (Tito) niet in New York, omdat hij een communist en anti-godsdienstig is. Wat ons betreft, zal hem hier geen eer worden bewe zen. Hetzelfde geldt en zelfs in veel sterkere mate, voor koning Saoed, die zegt, dat het wettig is er slaven op na te houden, die beweert dat Jo den niet deugen als militaire vliegers en dat een katholieke priester geen H. Mis behoort op te dragen. Waar aan hij dan nog toevoegt dat w(j ons tot het oosten moeten richten, om te vernemen hoe alles eigenlijk wel zou moeten lopen. Wat ik hier zeg, denkt het Ameri kaanse volk en het kan mij niet sche len, of dit nu diplomatiek klinkt of niet". Na aankomst in New York heeft een woordvoerder van de koning verklaard, dat deze zich geen zorgen maakt om de koele ontvangst. Het hoofddoel van de koning is president Eisenhower te ontmoeten en de in ternationale vraagstukken te espre ken. In de Ver. Naties. Koning Saoed heeft gisteren de Al gemene Vergadering van de Ver. Na ties toegesproken. „De politiek van overheersing door geweld is verouderd en onvruchtbaar. Zij heeft de mensheid veel kwaad be rokkend en zij is vaak uitgelopen op bloedige conflicten tussen de volke ren van de wereld", zo zei hij. „Wij moeten ons laten leiden door het feit, dat de volkeren van de we reld op grond van het beginsel van zelfbeschikking recht hebben op hun vrijheid en onafhankelijkheid. Het is gelukkig voor de mensheid, dat wij in de loop van de laatste jaren binnen de V.N. zich een streven hebben zien ontwikkelen, dat nieuwe kracht geeft aan de aspiraties van de volkeren en hun' vertrouwen heeft gegeven". Gul met fooien. Koning Saoed heeft aan boord van de „Constitution", aan het personeel fooien tot een bedrag van meer dan 80.000 gulden gegeven. De personeels leden kregen fooien, schommelend tussen de 100 en 400 dollar per per soon. Ook kregen zij een gouden hor loge. Tijdens de overtocht was een van de salons ingericht als „troon zaal" voor de vorst. Hierin was een magnetisch kompas geplaatst, waar door koning Saoed voor zijn gebeden de richting naar Mekka kon bepalen. TITO KOMT NIET. President Tito heeft, met het oog op de „anti-Zuidslavische campagne" in de Ver. Staten, besloten geen be zoek aan dat land te brengen, zo heeft het officiële Zuid-Slavische persbureau „Tanjoeg" dinsdag be kendgemaakt. Dit nummer bestaat nit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot j donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) ZELFDE WEERTYPE. Over het algemeen veel bewol- j king met plaatselijk enige regen, j Matige tot krachtige wind in j hoofdzaak tussen zuid en zuid west. Aanhoudend zacht weer. 31 Jan. zon op 8.24; onder 17.28; maan op 8.08; onder 18.34. Hoogwaterstan den 31 Jan. v.m. 4.n.m. 4.15. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN ROME MALLORCA motregen 3 onbew. 0 nevel 4 geheel bew. 4 regen 7 geheel bew. 4 nevel 6 zwaar bew. 2 zwaar bew. 6 nevel 0 onbew. 5 onbew. 3 ijzel 1 onbew. 2 nevel 7 nevel 6 onbew. 5 nevel 4 licht bew. 9 onbew. 3 Korreltje Trouw is de grondslag voor vele deugden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1