j o fep ÉMÉ fa DE MUZE Eerste Hongaarse gezin opgenomen in de gemeenschap van Alphen VERKEERD leiöen uit öe lucht in 1578 3 1 3 Éfltti ZATERDAG 26 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Hartelijk welkom Vrijdagavond heeft burgemeester Z. Bruins Slot officieel het welkom in zijn gemeente toegeroepen aan het Hongaarse gezin Karoly Mester, man, vrouw en een zoontje, dat zoals wij dezer dagen berichtten zijn intrek mocht nemen in het bovenhuis, bo ven de showroom „De Prins van Oranje", van de firma Ponsioen en zoon in de Hooftstraat. Deze korte plichtpleging vónd plaats in de woonkamer van deze fa milie, in tegenwoordigheid van het Rijnstreek-comité „Vluchtelingen hulp". Voor dit comité waren aan wezig de heren L. de Graaf, voorzit ter, dr. A. v. d. Bijl uit Oude Wete ring, J. A. Braakman, Leiderdorp en mevr. Corts-Toth van Leiderdorp en de heer A. Hofland, dir. van sociale zaken te Alphen, respectievelijk ad viseur-tolk en adviseur-administra teur van het comité der twaalf aan gesloten gemeenten. Voorts waren present mej. Y. H. J. v .d. Bosch, maatschappelijk werkster van de gem.dienst van soc. zaken, mevr. Kromhout namens de Federatie van: de Alphense huisvrouwenyerenigin- gen, die beiden een belangrijk aan deel hebben gehad in de huisvesting en -inrichting van het gezin en ka pelaan C. J. Heijne, die ter verwel koming aanwezig was namens de de ken van Alphen aan den Rijn. Het was een ontroerend schouw spel, toen even voor de officiële Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerij - StoffeerderIJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie) plechtigheid, de familie per luchtpost een teken van leven ontving van de ouders van mevr. Mester, die aan de Joegoslavische grens wonen en in Hongarije zijn achtergebleven. Namens het comité sprak de heer L. de Graaf, die de vreugde vertolk te van de Nederlanders, dat zij in staat zijn wat te doen voor de vrij heid van godsdienstuiting en vrijheid van meningsuiting voor de zwaar be proefde Hongaren. Spr. gaf de fami lie de verzekering, dat zij met vreug de in de Alphense gemeenschap v/ordt opgenomen. Namens de bevolking van Alphen riep burgemeester Bruins Slot de fa milie Mester een hartelijk welkom toe in deze gemeenschap. Het is voor u noodzakelijk, aldus de burgemees ter om niet teveel terug te zien, maar uw ogen vooruit te richten, want dat geeft betere hoop en vooruitzicht. Het gemeentebestuur en de Alphena- ren doen hun best u als burgers in deze plaats gelukkig te maken. De burgemeester wees het echtpaar er op dat het belangrijk zal zijn de taal te leren. Overtuigd van het aanpas singsvermogen van het Hongaarse volk twijfelde de burgemeester er piet aan of .het leven zal hier weldra zijn normale Verloop krijgen. Namens het gemeentebestuur bood spr. een kapstok aan. Aan dit geschenk wilde de burgemeester de symboliek ver binden om' het in- en uitgaan te ver gemakkelijken. Hij wenste het gezin veel geluk. De heer Mester dankte mede na mens zijn echtgenote en zijn zoontje voor alle hulp die zij van Nederland mochten ontvangen en voorts het co mité voor zijn zorgen aan hun be steed. Hij noemde na de ontvangst als vluchteling in Oostenrijk Neder land het eerste vrije land dat spon taan hulp aan hèn en zijn landgeno ten heeft aangeboden en verleend. Hij wenste dit volk Gods beste ze gen. KUSTE Leids socioloog won litteraire prijsvraag Enkele maanden geleden schreef de Litteraire Faculteit van de Leidse Universiteit een prijsvraag uit voor een gedicht, en bevend van ontroe ring wachtte de commissie op de scheppingen, die de Leidse Letter kundigen het licht zouden doen zien. Dezer dagen heeft de commissie een keuze gemaakt uit de vele vruchten, die het resultaat waren van een kus der Muze, maar hoe ontgoocheld waren zij, toen bleek, dat de vurigste Muze-kus de studenten van de Litte raire Faculteit onthouden was en te recht was gekomen op de wang van een socioloog. De heer Leo van der Laar, Merel straat 42, Leiden, die tijdens zijn vakantie de Muze-kus ontving voor een standbeeld van een Grieks veld- Filmavond Lissone-Lindeman Op het moment, dat velen in de vakantiecentra de winterzon opzoe ken, richt zich de aandacht van an deren reeds weer op de touristische genoegens van de a.s. zomer. Zal het dit jaar de Franse of Italiaanse Ri- vièra zijn, of gaat de reislust uit naar de Zwitserse Alpen, naar het lieflijke Ahrdal of naar het aan na tuurschoon zo rijke Oostenrijk? Ten einde daarbij ook dit jaar weer van voorlichting te dienen zal het Reis bureau Lissone-Lindeman een aan tal speciale avonden organiseren, waarbij een bepaald land in het middelpunt der belangstelling wordt geplaatst. Gisteravond was dit Zwit- heer, werd door deze zachte beroe ring zo geroerd, dat hij het bekroon de gedicht schreef. En de Leidse studenten aan de Litteraire Faculteit wenen, omdat de Muze, die zij zo trouw pogen te dienen, hun liefde zo slecht beant woord heeft. seriand. De avond, welke in de vrij wel geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden, werd geopend met een kort inleidend woord van de directeur van het bij kantoor Leiden, de heer J. Koch. Het filmisch programma van deze avond werd ditmaal verzorgd door het Zwitsers Verkeersbureau. Leiden had daarbij nog een primeur ook, t.w. de film van de Zwitserse Bonds- spoorwegen, die juist deze week in ons land is aangekomen en onlangs te Londen werd bekroond als de beste film van het jaar op verkeers gebied. Inderdaad is het een zeer suggestieve film, waarin tal van per sonen hun reisherinneringen ophalen. De schoonheid van het Bernerober- land en het kanton Graubunden, met zijn onvolprezen Engadindal, stond vervolgens in het middelpunt der be langstelling. Voorts was er een uit stekende documentaire over het le ven van de Zwitserse boer en een film over de wintersport te Arosa. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.-ex. Franse taal- en letterkunde mevr. J. T. S. Sleeswijk. VisserHoltes te Den Hel der en de heer E. van der Starre te Rotterdam (cum laude). Geslaagd voor het doct.-ex. Ned. Recht de heer W. G. F. A. Hage Den Haag. Op de foto van links naar rechts: Het hoofd van het Hongaarse gezin, de 33-jarige loodgieter Karoly Mes ter, dokter A. v .d. Bijl van Oude- Wetering, kapelaan C. J. Heijne van Alphen aan den Rijn, mevr. Mariska Mester, in haar hand de kapstok, het geschenk van het Alphens gemeente bestuur, achter haar de heer Abr. Hofland, dir. van sociale zaken te Alphen aan den Rijn en administra teur va nhet Vluchtelingenhulp-co mité Rijnstreek, vervolgens de heer J. A. Braakman uit Leiderdorp, de 9- jarige Karoly Mester, het zoontje van de Hongaarse familie en uiterst rechts burgemeester Z. Bruins Slot, die zo juist na een hartelijk wel komstwoord, het geschenk der ge meente had aangeboden. De wederkerige toespraken werden door mevr. Corts-Tóth vertaald. Vervolgens richtte burgemeester Bruins Slot zich met waarderende woorden namens het gemeentebe stuur tot mevr. Kromhout van de voormelde Federatie, mej. Y. v. d. Bosch voor de bijzondere verdien sten de gemeente betoond, mevr. Corts-Tóth ,en de heer Géza Kalte- necker voor hun goede en onmisbare hulp als tolk. Zit-uMey&at uaat UwaCiden Het mag zo langzamerhand wel be kend verondersteld worden, dat de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers alles in het werk stelt om zijn leien, allen min of meer invaliden, zoveel mo gelijk te gerieven door hen in de gele genheid te stellen diverse sporten te beoefenen en ook andere bonden, die zich het lot der invaliden aantrekken, zijn erop uit me«r en meer in deze geest te doen. Jammer genoeg ontbreken meermalen de middelen, om deze slacht offers hun lichamelijke tekortkomingen te doen vergeten, maar de wijze, waarop men door beoefening van diverse spor ten tracht de bestaande leemten op te vullen, vindt zonder twijfel de belang stelling en zo nodig de steun van ieder valide mens. Het was met grote voldoening, dat wij gisteravond weer zo'n sportavond GODS LIEFDE EN HET LIJDEN. In Verbum Dei spreekt op maan dagavond 28 jan. om 2 uur de wel- eerw. heer H. Brans voor niet-katho- lieken over het onderwerp: „Gods Liefde en het lijden". Na de pauze is er ruim gelegenheid tot gedachtenwisseling. Katholieken worden daarom verzocht hun *niet- katholieke kennissen en collegae, die belangstelling voor dit onderwerp hebben, hierop attent te maken en zo nodig te vergezellen. Inlichtingen: Verbum Dei, Plantage 16, tel. 21988. I van invaliden in de gymzaal van de Doelenkazerne te Leiden mochten bij wonen, want de zitvolleybalwedstrijd, die we hier tussen de teams van Leiden en Den Haag aansehn jwden, schonk ons opnieuw de overtuiging, dat de sport beoefening het beste miucel is om de mensen niet alleen de nodige afleiding, doch ook de nodige oefening te geven, om hun lichamelijke gebleken zoveel mogelijk aan te vullen. De heer H. de Jager, voorzitter - var. de afd. Zuid-Holland-Noord van de Bond van Militaire oorlogsslachtoffers, sprak namens de sportafdeling een in leidend woord, die er na een woord van welkom, ook tot de afgevaardigden van de Alg. Ned. Invalidenbond er- de Kath. Invalidenbond St. Liduina, op wees, dat het nog niet eens zo erg lang geleden is, dat men het voor onmogelijk h.^d, dat zeer ernstige invaliden aan de oen of andere sport zouden kunnen deelne men. Dank zij de steeds verder voortschrij dende wetenschap der geneeskunde, is men tot de overtuiging gekomen, dat een verlamming zeker niet zo onover komelijk was als men eerst meende. Een invalide moet er echter sterk van door drongen zijn, dat hij met het deel van het lichaam, dat valide is, zeer veel kan bereiken. Deze gedachte komt nergens beter tot uitdrukking dan op het sport terrein. De sport geeft de invalide niet alleen groter zelfvertrouwen, maar be vordert bovendien in niet geringe mate de kameraadschappelijkheid. Spr. wees er hierna op, dat er in Duitsland een eigen sportorganisatie voor invaliden bestaat, waarvan circa 20.000 personen lid zijn. In Finland, Frankrijk en de Ver. Staten wordt veel voor de invaliden in de sport gedaan. Nederland, Pakistan, Griekenland ont moeten elkaar in de spelen voor invali den. Engeland kent zelfs zijn jaarlijkse Olympische Spelen, waarvoor vorig jaar in Stoke Mandeville 280 mannen en vrouwen uit achttien landen elkaar ont moetten. Wel het beste bewijs, dat sport voor invaliden mogelijk is. Zij vinder, daarin een geestelijke kracht en het is het ernstig streven van de Bond om de sport voor alle militaire en burgennva- liden mogelijk te maken. Spr. besloot tenslotte met het aanha len van de woorden van dr. Ludwig Guttman uit Stoke Mandeville: „Het gaat er niet om te treuren om hetgeen men verloren heeft, het gaat er slechts om te woekeren met hetgeen men heeft mogen behouden". Hierna werd een demonstratie zit- vollcybal gespeeld tussen de zestallen van Leiden en Den Haag. De Leidenaars wonnen met 15—13, 1215, 159 en zij verdienden de zege volkomen. De avond werd daarna met een oefenpartijtje tus sen de ploegen Leiden en Gouda be sloten. Bijgaande foto geeft een duidelijk beeld van het ilt-volleybalspel. De regels *ljn vrijwel hetzelfde als bij normaal vol leybal. Het net Is 1 meter hoog. De on derlinge wisselingen der spelers geschie den als bij gewoon volleybal. Op de voorgrond In wit shirt de Leidse ploeg, achter het net de Hagenaars. Hoek Rapenburg- Breestraat Een van de aardigste delen van de kaart van Liefrinck. Maar ook een tamelijk moeilijk te ontwarren com plex. De blikvangers zijn: het Rapen burg, „Duniversiteyt", de „S. Antonis- brug" en „De Weesen". We beginnen bij „De Weesen". Na dat de periode was afgelopen, dat de wezen en de vondelingen werden be steed bij „houvrouwen", betaalde ver zorgsters van kinderen, die door de „heiligegeest" (heiligegeestmeesters; zij waren het college, dat de armver zorging in handen had) bij haar werden uitbesteed. In 1450 kocht dit college een gebouw aan de Breestraat om hier een groot aantal wezen onder te brengen. Dit gebouw was het te genwoordige perceel Breestraat 18, tegenwoordig zo welbekend, waar men, behalve een groot deel van zijn zuurverdiende penningen aan de fiscus pleegt aan te bieden, ook aan het kadaster en aan de landmeetkun dige dienst een bezoek kan brengen. De St. Antonisbrug verbond de beide „oevers" van het Rapenburg en leidde naar het Noordeinde. We keren deze brug de rug toe en lopen de Breestraat op. Op de hoek van het Rapenburg en de Breestraat bevond zich een com plex huizen, waarvan eigenaar was Aelbert Dircxz. Rodenburch. Een zijner percelen diende als ros molen; dan komt een klein huisje en een groter pand links van de toren. De eigenaar van deze beide percelen was Bartholomeus Marquys, houder van de bank van lening in die tijd. Deze panden werden door hem ver huurd. Dan komt aan de andere kant van de toren „Het Gulden Serpent", een perceel, waarnaar het aangrenzende steegje 'genoemd werd. Toen Marquys het hierboven ge noemde grote huis verkocht, werd als achterbelending genoemd: het Peper straatje, duidelijk te zien op de re productie. Het torentje aan de Bree straat is een aardige noot in dit stadsdeel. Enkele zeer grote hjuizen hadden een toren; deze diende meest al om hierin een trap te oonstrueren of meer licht te verkrijgen. Wanneer we het Pepersteegje in slaan, het werd ook wel St. Barbara- slopsteeg genoemd, komen we aan het St. Barbaraklooster met de kapel aan de Langebrug. De gebouweh van het St. Barbara- "klooster bevonden zich ook neig aan de overzijde van de Serpentsteeg en strekten zich uit tot aan de School steeg, in die tijd Varkenssteeg ge noemd. U heeft al opgemerkt, dat aan het Rapenburg langs de gebouwen van het klooster „Duniversiteyt" is ge- i ra %*i t-M-j xxl t f j IV Vt .'ffen .'jJl 'T rr* tekend. In 1575 werd hier de univer siteit gevestigd. Tot september 1577; dan wordt een deel van het klooster aangewezen en in orde gemaakt tot princelijke woning voor Maurits, die hier ter studie kwam en er zijn grote leer meester Simon Stevin vond. De kapel werd gebruikt als wapenhuis. Ach tereenvolgens hebben hier meerdere Oranjes tijdelijk onderdak gevonden. Enige jaren later wordt het steegje tussen de gebouwen van het St. Bar baraklooster de Papenstraat genoemd; het voorste stuk blijft dan nog Ser pentsteeg en zelfs genoemd naar de naastbijgelegen bank van lening: „de sack van het Lombarderhuis". In 1668 vond openbare verkoop van de gebouwen van het klooster plaats, de gebouwen werden gesloopt, de Lang- brug werd verkleind, stegen en slop pen opgeruimd en de Papenstraat doorgelegd. Tussen Papengracht en Schoolsteeg stichtten Hugo van Swieten en zijn vrouw Luytgaert van Boshuysen het hofje Sion, bestaande uit 12 kleine huisjes. Ik vestig nog even de aandacht op de brug in het verlengde van het Rapenburg en over de toen nog niet „overwulfde Voldersgracht" (Lange brug). We spraken over de bank van lening en over haar beheerder Mar quys. Ook in het volgende blok, tus sen Breestraat, Serpentsteeg en Var- kenssteeg had hij een paar huizen. Een van deze diende hem tot woon huis. Verderop in deze steeg vinden (Foto: H. Kleibrink.) we de bezittingen van het St. Bar baraklooster met waterput op het erf. Onder de bewoners van Papengracht, Voldersgracht en Rapenburg bevon den zich vooraanstaande burgers, o.a. de commandeur van „Catwyck's Huys"; ook de cipier van het nabij gelegen Gravensteen had er zijn wo ning. Aan de Langebrug tussen Ra penburg en Papengracht woonde de bekende hoogleraar Caspar Collhaes. Cosmos Pescarengijs, inspecteur van de lombardhouders, moest zijn huis in deze straat verlaten en naar het schavot, opgesteld voor 't Gravensteen gaan, om zyn verraad van de Staten van Holland t.b.v. Leicester te boeten. ANNIE VERSPRILLE

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7