De Ringelingsch Belangrijke besluiten op de druk bezochte vergadering „De Tulp" Nederland lijdt tweede nederlaag in militair toernooi 9 DONDERDAG 24 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De agenda had er al geen twijfel aan laten bestaan: men zon met de vergadering van „De Tulp" kring bollenstreek-zuid niet zo héél gauw aan de rondvraag toe zijn. En dat ge beurde dan ook niet. Het werd een langdurige vergadering, waarin men zowel over het laten vallen van de twee prijsklassen en de verhoging van de binnenlandse minimumprijzen als de verhoging van de prijs voor de tweede kwaliteit tot 85 van de net- tot uitbetalingsprijs en de inlevering van abnormaal leverbaar tegen bijv. 1.per kg. bijzonder uitvoerig dis cussieerde. De voorzitter, de heer P. Philippo, had dat kennelijk allemaal voorzien. Hij hield met het oog op de agenda „die vermoedelijk wel enige tijd zou vergen", zijn openingswoord beperkt tot een welkom aan de leden. Het voox*stel om de contributie met 50 te verhogen had de instemming van het overgrote deel der vergade ring, daar de meedere contributie-op brengst besteed zal worden om vol gend jaar met een wagen in het bloe mencorso uit te komen. Er gingen verschillende stemmen op, om ook in 1957 een wagen van „De Tulp" in de karavaan te laten rijden, maar het comité Bloemencorso Bollenstreek zou dat liever volgend jaar zien daar nu al diverse groepen mee doen en men voor een volgende gelegenheid ook weer enkele groepen in de bloe- men'stoet moet hebben. Wat de keuring op virusziek te vel de betreft: de heer Limburg, de di recteur van de Keuringsdienst deelde Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m- 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Orgelspel. 10.45 Voor de kleuters. 11.05 Pianorecital. 11.35 Wat doe je voor de kost? 12.00 Orgel en piano. 12.80 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en altviool. 14.25 Boek- bespr. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Pro fiel van16.20 Muzikale caus. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinder koor 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten, caus. 19.50 Ber, 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 To- r.eelkron. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Europa één, caus. 20.45 Voordr. 21.00 Dansmuz. 21,30 Etherforum. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.25 Exotische klanken. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Sopr., piano en koor. 11.OO Voor de zieken. 11.40 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Piano, klarinet en bariton. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Dansmuz. 14.25 Pianokwartet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole ork. 16.00- Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Fluit, piano en spinet. 18.05 Lichte muz. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Gram. 18.50 Cursus Openbaar kunst bezit. 19.00 Nieuws. 19.30 Regerings- uitz.: Rubriek Verklaring en toe lichting. Samenwerking op het ge bied van de volksgezondheid in Be- neluxverband, door dr C. van den Berg. 19.20 Regeringsuitz.: Emigratie, rubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verz. progr. v. d. militairen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amateurprogr. 21.15 Blin- delingse moord, hooi'sp. 21.45 Prome- nadeork. en soliste. 22.25 Gram. 22.40 Mijn zoon wordt man, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.35—24.00 Dansmuz. mede, dat er een kopverbod komt voor Kaufmanniana's en Fosteriana's. Dat wil zeggen: men zal deze tulpen alleen dan van de bloem mogen ont doen als de partijen geïnspecteerd zyn. „De Tulp" kan deze keuring zelf niet behartigen. Daarvoor heeft men bij de keuringsdienst mensen te kort. Wel zal men in deze nauw samenwer ken niet de Plantenziektenkundige Dienst. De heer Schoorl wees nog even op de onjuiste gang van zaken, die dit voorjaar bij het keuren te vel de door de F D. is waargenomen. Maar juist daarom krijgt hu de keu ringsdienst ook medezeggenschap. Er staat nu min of meer beroep open bij „De Tulp" als er verschil van mening bestaat. Dan was er nog een zoorstel om het tot nu toe gevolgde systeem van twee prijsklassen te laten varen en tevens de binnenlandse minumumprijzen zo ver op te trekken, dat ze komen op 90 van de kostprijzen, zoals het Landbouw Economisch Instituut ze berekent. Er waren nog al wat anti's maar bij een stemming ging dit voor stel er toch door met 127 voor en 47 tegen. Nog veel meer tijd vroeg het punt om de zgn. tweede kwaliteit bollen, de los in de huid zittende, op een mi nimumprijs te brengen van 35 van do netto uitbetalingsprijs der eerste kwaliteit tulpen. Men had verwacht, dat de Rijnsburgse broeiers hiertegen zouden sputteren, aldus de heer Phi lippo, maar dat is het geval niet. De bonafide broeiers zullen deze maatre gel juist toejuichen. Aan dit voorstel zat nog een B-voorstel gekoppeld, nl. de inlevering mogelijk te maken van abnormaal leverbaar tegen betaling van bijv. 1.per kg. Een prijs, die voor het overige verband moet hou den waarop de m.p. wordt vastgesteld. Na ruim een uur praten en discus siëren zette de voorzitter er een punt achter en bracht het voorstel in stem ming. Uitslag: 52 tegen en 122 voor. Op voorstel van de heer D. W. Le- feber zullen de afgevaardigden naar de vergadering in Haarlem voorstel len een permanente commissie te be noemen, die contact houdt tussen het bestuur en de vertegenwoordigers in Den Haag. De heer Lefeber vond dat dit, gezien de minder feestelijke gang van zaken tot nu toe, wel noodzake lijk was. Men krijgt een warm pleiter voor dit voorstel. De heer Lefeber werd nl. benoemd als afgevaardigde met de heer Faase, die deze middag ook nog al eens in het geweer was gekomen. De kleine wijzer van de klok na derde de zes al bedenkelijk dicht, toen de heer Philippo de vergade ring, die om half drie was begonnen, sloot. R.A.I.-BEDRIJFSAUTO- TENTOONSTELLING. Inzendingen uit elf landen. Het internationale karakter van de R.A.I.-ten toonstelling van bedrijfs- automobielen, die op donderdag 7 fe bruari te Amsterdam opent, wordt onderstreept door de deelneming van leveranciers uit elf landen. Behalve de representatieve inzending van de Nederlandse fabrikanten zijn er voer tuigen te zien uit West-Duitsland (16 merken), Engeland (15), Verenigde Staten (12), Frankrijk (5), Italië en Oost-Duitsland (ieder 3), Zweden (2), Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Bel gië (ieder 1 merk). De 37ste R.A.I.- tentoonstelling zal, te oordelen naar het aantal inzendingen en de totale standoppervlakte, de grootste worden in haar soort. Interessant is de verscheidenheid van de geëxposeerde produikten en hun gebruiksmogelijkheden. Een voorlopige opgave van de bedrijfs auto's vermeldt 26 verschillende mer ken combinatie-auto's-stationcars, 7 merken microbussen, 22 merken auto bussen, 4 merken ambulance, 30 mer ken bestelatuo's, 41 merken vracht auto's incl. chassis, 20 merken trek auto's en 9 merken kip-autos, voorts speciale voertuigen, waaronder brand weer- en reinigingsmaterieel, militai re voertuigen, alsmede opleggers en aanhangwagens. Bovendien zijn er ruim honderd exposanten met auto- onderdelen en toebehoren, garage-uit- rüsting en equiment, waarvan de fa brikanten zoals de afgelopen twee jaar reeds het geval was een Nederlands Paviljoen van toeleve ringsbedrijven vormen. De vorige be drijfsautotentoonstelling in het voor jaar van 1955 trok 91.500 bezoekers. Ook ditmaal verwachten de organisa toren een grote belangstelling in bin nen- en buitenland. LEVENSONDERHOUD WERD DUURDER. Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van gezinnen, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld, vertoonde per 15 dec. 1956 een stijging met 1 punt t.ov. de vorige maand en wel van 109 tot 110. Deze stijging werd in hoofdzaak veroorzaakt door een prijsstijging voor aardappelen, groenten en fruit. Daartegenover stond een belangrijke daling van de eierprijzon. De totale groep „voeding" liep met 1 punt op en wel van 114 tot 115. De gas- en elektricitcitstarieven Stegen een weinig, evenals de prijs van vloeibare brandstoffen. Satellietstad bij Den Haag Tijdens de begrotingsbehandeling door de Haagse gemeenteraad heeft de wethouder van wederopbouw, ir. R O. A. F. J. van Lissa Nessel, woens dagavond meegedeeld, dat het col lege van b. en w. nu het grens wij zigingsvoorstel is ingetrokken het plan heeft opgevat een satelliets+ad van 100.000 inwoners te stichten. Om trent de plaatsiceuze kunnen echter geen gedetailleerde inlichtingen wor den verstrekt. De wethouder volstond hier met de aanduiding, dat aan de poldergebieden ten oosten van de stad (Leidschendam? Red.) wordt ge dacht, met dien verstande, dat een voldoende brede groenstrook tussen de bestaande agglomeratie en de nieu we stad zal boeten blijven en zo mo gelijk geen bestaande dorpskommen we stad zal moeten blijven en zo mo- men. De satellietstad zal behalve woon gelegenheid, ook werkgelegenheid moeten bieden en zal dus niet een z.g. „slaapstad" moeten worden, ook al js er uiteraard een groot aantal perso nen, die dagelijks naar hun werk in Den Haag zullen forensen. In 10 jaar tijds op Schiphol 100.000 uur „drooggevlogen" De bouw van het vluchtproduktie- gebouw van de KLM op Schiphol is nu zover gevorderd, dat een klein gedeelte daarvan het vliegtrai- ningscentrum betrokken kon wor den door de afdeling synthetische vluchttraining, die tot dusver in een barak gehuisvest was. Hiermede is een tienjarig tijdperk afgesloten, waarin de vliegers samen bijna 100.000 uren in de zes oefencockpits hebben „afgelegd". Om dit respecta bele aantal vol te krijgen hadden 120 vliegers een heel jaar lang volledig dienst moeten doen. Een van de vliegers, die gedurende deze tien jaar tot een regelmatige bezoeker aan barak 127 gerekend kon worden, is Z.K.H. Prins Bernhard. De prins was daardoor in staat zijn vlie gerervaring op peil te houden, waar voor hy in totaal 166 uren in de „linktrainer" oefende. Van Luxemburg met 4-3 verloren Het Nederlands militair elftal is gister- middag zo goed als zeker uitgeschakeld voor deelname aan de halve finale poule ïrgealU •ed te sur Alzette voor ruim 1500 toeschouwers een teleurstellonde 4—3 nederlaag tegen de Luxemburgse militairen, na aanvan kelijk met resp. 20 en 31 te hebben voorgestaan. Het zeer harde veld een bevroren zandlaag werd in de laatste fase een ernstige handicap voor onze landgeno ten. De Luxemburgse formatie <met zes internationals* drong toen namelijk fel op en durfde duidelijk meer risico's nemen dan de Nederlandse spelers. Twee fouten van de overigens uitstekende doelman Van Dijk en een voortreffelijk doelpunt van do Luxemburgse linksbui ten Schaeck, dat tien minuten voor tijd werd gescóord, bepaalden tenslotte de eindscore. De Nederlandse ploeg trad aan zonder linksbuiten Janssen (Spel. Enschede), die gehandicapt was door een lichte bles sure. Hij werd vervangen door Corpe- leljn (Excelsior). In de eerste helft kwam de Nederland se formatie veelal tot de beste prestaties. Vooral via aechtsbinnen Bisschops wer- AUTOVERHUURDER GEARRES TEERD TE ROTTERDAM. De politie te Rotterdam heeft een 37-jarige autoverhuurder in arrest gesteld, op verdenking van verduis tering van geld tot een bedrag van j 10.000.—. De man was aanvankelijk onderne mer van een rijwielstalling, maar om meer te kunnen verdienen wilde hij auto's gaan verhuren. Om de aan koop daarvan te kunnen financieren, maakte hij een scooter te gelde, die hij in huurkoop had, en betaalde voor de auto's de eerste termijn. Maar de zaken gingen niet best. Bijna twee jaar lang zat verdachte in <je zorgen om de termijnen te kunnen betalen. Dit was hem slechts mogelijk door achtereenvolgens vijf van de zeven gekochte auto's van de hand te doen. Ten einde raad wendde 'hij zich tot een andere financieringsmaatschappij, kreeg geld en gaf, op papier, dc ze ven auto's in onderpand. Toen even wel uitkwam, dat vijf wagens reeds verdwenen waren, deed de financie ringsmaatschappij aangif.e De auto verhuurder moet ook nog twee auto's door middel van een Breoantse tioan- cicringsmaatschappij in bezit gekre gen hebben. den een aantal knappe combinaties opgebouwd, die eep voortdurende drei ging inhielden voor de Luxemburgse achterhoede, waarin vooral de interna tionale spil Lettal zich onderscheidde. Na 19 minuten werd de score geopend door Bisschops. De rechtsbinnen rea geerde snel op een goode pass van Cor- peleijn en bood vervolgens de Luxem burgse doelman Tenebach geen enkele kans op verweer »0— 1). Ondanks een licht veldoverwicht van de Luxemburgse ploeg, werd de voor sprong na 34 min. vergroot tot 02. Bisschops scoorde ook dit doelpunt, na voortreffelijk gelanceerd te zijn door spil Schilder, de beste speler in de Neder landse ploeg. Na de rust wenste de Nederlandse ploeg haar voorsprong kennelijk "te con solideren (bij een gelijk aantal punten beslist in dit toernooi het doelgemid- delde). Het bood het Luxemburgse team de kans op een fel en langdurig offen sief. Reeds na vlif minuten werkte Kies iets van de achterstand wog, nadat rechtsachter Brosius van grote afstand tegen de lat had geschoten (12). Doel man Van Dijk werd daarna voortdurend in het spel betrokken: hij verweerde zich bekwaam, o.m. door enkele harde schoten van linksbuiten Schaeck tot hoekschop te verwerkon. Ook reageerde hij goed bij een felle scoringspoging van middenvoor Cirelli. Een verrassende tegenaanval leidde tot een 13 stand: linksbinnen Ruttcn profiteerde na twaalf minuten van een fout van de Luxem burgse doelman. De Luxemburgse formatie herstelde zich snel van deze tegenslag. Een ver schot van Kies, die de bal in zijn bezit had gekregen na een slordige uittrap van Van Dijk. betekende na 25 minuten een 23 stand en deze stimuleerde de Luxemburgers duidelijk. De Nederlandse ploeg moest opnieuw alle aandacht concentreren op haar de fensieve taak. maar het verweer bleek tegen de sneller spelende tegenstanders tenslotte niet voldoende. Bij een scrim mage voor het Nederlandse doel, na 30 minuten, kreeg Van Dijk de bal niet geheel onder controle; Cirelli profi teerde onmiddellijk (3—3), Vijf minuten daarna werd de score 43 door een uit stekend doelpunt van linksbuiten Schaeck. In het Nederlandse team onderscheidde zich vooral spil Schilder, ook Bisschops speelde in de eerste helft vaak uitstekend. De stand in groep 1 is nu: België 2 2 0 0 4 9—2 Luxemburg 2 10 12 5—7 Nederland 2 0 0 2 0 4—0 Nederland speelt nog wedstrijden tegen België (20 februari, terrein PSV te Eindhoven) en Luxemburg (6 maart, Houtrust tc Den Haag). De winnaar van de groep gaat over naar de halve finale poule. Rijvers kreeg zes sterren zes sterren, een onderscheiding, welke slechs zelden wordt „uitgereikt". Hier mee verstevigde Rtjvers zijn leiders positie met 66 punten in het door France Football opgemaakte klassement van dc spelers in de eerste klasse en bovendien droeg Rijvers zeer veel bij tot het succes van Saint-Etienno, dat door de overwinning met 2—0 op een van zijn grootste concurrenten nu aan het hoofd van de ranglijst gaat niet vier punten voorsprong op Reims en vijf punten op Lens. Gaf midvoor Njo-Lca met twee doel punten zijn naam meer glans, in deze wedstrijd werd hij toch nog overscha duwd door onze landgonoot Rijvers, die de grote figuur van het veld was en die. zoals do ster deskundige voetbaljourna list Gabriel Hanot schreef, beter speelde dan ooit. Elke keer wonneer hij dc bal in zijn bezit had, dreigde er gevaar voor het doel van de tegenpartij en hees men in het vijandelijke kamp de noodvlag. Hij was op het middenveld oppermachtig en JiÜ was het, die de verdediging van Lens met zijn passes open sneed en die ook zijn midvoor de kansen bood, waaruit deze de overwinning bij elkaar kon schieten. De supporters van Lens, gekomen in de hoop een overwinning van hun favorieten tc mogen beleven, brachten, naar we in het „Algemeen Dagblad" lezen, Rijvers ovatie op ovatie, wanneer de kleine Nederlander zijn talenten op de grasmat ten toon spreidde. Rijvers had zich op dit belangrijk tref fen serieus voorbereid en daurvoor de laten schieten, waarmoe hij oen premie van 12.000 francs verspeelde. De premie heeft ziin rente echter dubbel en dwars afgeworpen Volgens „l'Equipe" is de definitieve beslissing wat betreft het eventuele af staan van Rijvers aan het Nederlands elftal, dat tegen Spanje speelt op 30 jan. a.s.. nog niet genomen. Deze zou pas te wachten zijn op maandag a.s., na de wedstrijd die St. Etienne daags tevoren tegen de Parijse Racing moet spelen. Het clubbestuur zou de beslissing laten afhangen van de staat van vermoeidheid waarin Rijvers verkeert. IJSHOCKEY De Ijshockcywedstrijd tussen de Euro pese Canadezen en dc Harringway Racers, een team uit Engeland, welke gisteravond op de HOKY te Den Haag is gespeeld, is in een 9—5 overwinning voor de Europese Canadezen geëindigd. De tussenstanden waren 2—2, 5—2, 2—1. SKIëN SKIëR VIEL 250 METER EN BI.EEI-' ONGEDEERD Een 23-jarige skiër. Hanus Sadlo te Spindleruv Mlyn (Tsj.-Slow.) ontsnapte ternauwernood aan dc dood toen hij door een felle windruk ovor een rotspunt werd gedreven en 250 meter omlaag viel. Pas na 50 meter werd de val gebroken. Enkele minuten was hij het bewustzijn kwijt, maar daarna stond hij weer op en wandelde hij naar een hotelletje, dat in de omgeving lag. Meer dan 30 jaar geleden viel een man van middelbare leeftijd over het zelfde rotspunt naar beneden, waarbij de val pas na 200 meter werd gebroken. Deze man brak alleen maar zijn ski's. PAARDENSPORT CHEF VOORMALIGE HONGAARSE RUITEREQUIPE GEVLUCHT De chef van de Hongaarse rulter- equipe, die deelgenomen heeft aan de olympische ruiterwedstrljden van 1936 te Berlijn, overste b.d. Ladislnus von Hanty is alg vluchteling in Wcst-Dultsland aan gekomen. Hij bevindt zich momenteel in Sternborg bij München. Dc bekende concoursrulter was Jarenlang de leider van do beroemde Hongaarse 3tootorü Babolna. Von Hanty richtte eveneens in Boedapest een Spaanse rijschool op naar het voorbeeld van de beroemde rijschool uit Wonen. Tot 1944 was Von Hanty com mandeur van de koninklijke Hongaarse bereden liifgarde. Later geraakte hü in Russische Krijgsgevangenschap en kwam In een communistisch interneringskamp. SCHAATSEN NEDERLANDSE RIJDERS TE HAM AR De Nederlandse kernploeg is voor lopig aangewezen op dc training te Hamar, want de plannen voor wodatrij- den to Kristlanaand kunnen niet verwe zenlijkt worden, wegens gebrek aan ijs. Het dooit ln Noorwegen en de enige plaats waar gereden kan worden is op het ogenblik Hamur. In Kristlnnsand, waar zaterdag en zondag internationale wedstrijden zouden worden gehouden, regent liet zolfs. Gisteravond hebben Jeen van den Borg en Peaman nog deelgenomen aan club wedstrijden te Hamar. Jeen reed daar de 500 meter in 46.2 sec., maar hij zou zeker onder de 45 sec. zijn gekomen, als hij niet bij de kruising in had moeten houden voor zijn tegenstander. Schneyen. die het recht had voor tu gaan. Pesman noteerde een tijd van 46.4 sec. Een aparte wedstrijd was ingelast voor dames over 500 meter, waaraan ook het Neder landse meisje, dat nog in Hamar ver blijft. latje Louwer, deelnam. 'Zij no teerde een tijd van 53.0 sec., een ver betering van haar persoonlijk record. Wlm de Graaft zal enkele dagen niet aan de training kunnen deelnenir-n. Hij heeft zijn enkel licht geblesseerd en moet daarom even rust nemen. DOOR I. F. J 24). Hij ontwaakte, doordat de zon hem recht in het gezicht scheen. Hij open de zijn ogen en knipperde tegen het fel-witte licht. Waar was hij? Een doffe pjjn in het achterhoofd bracht hem ineens de gebeurtenissen van de nacht te binnen Met een ruk zat hij rechtop. Het vee, waar was het vee? Ver in het rond strekte zich de prairie uit in stralende ochtendglans, eenzaam en verlaten, zonder vee, zonder ranch. Waar was hij? Wat was er met het vee gebeurd? Hij stond op. Achter hem klonk zacht gehinnik. Black Devil kwam in een drafje naar hem toe en duwde vrolijk briesend zyn snuit in zijn hand. „Waar is het vee. Blacky? Weet jij, wat er gebeurd is?" Als antwoord hinnikte Black Devil luid en dartelde om hem heen. Hall Oorspronkelijke Nederlandse Roman GROOTHEDDE. streek zich over het pijnlijke achter hoofd en staarde peinzend om zich heen. Het landschap was hem vreemd, hij had er geen notie van, waar Bluecorn's ranch zich bevond. Bluecorn! Het vee! Hij riep het paard, steeg op en liet het de vrije teugel. Wellicht zou het instinctmatig zijn stal opzoeken. Het paard zette zich in een lichte draf en na een uur zag Hall de heu vels en de ranch voor zich opdoemen. Het vervulde hem met vreugde, doch tegelijkertijd met angst en ongerust heid. Wat was er met het vee ge beurd? Wat zou Bluecorn zeggen? Hij had zijn plicht gedaan en alarm ge geven, maar hadden ze 't op de ranch gehoord? Waren ze ter hulp gesneld? Of zou al het vee verloren zijn? Een pijnigende ongerustheid beklemde zijn hart, toen hij om de heuvels zwenkte en het dal inreed. Gelukkig, het vee was er nog! Een ongekende blijdschap steeg in hem op. Maar scherper toeziende bemerkte hij al spoedig, dat er maar een klein ge deelte aanwezig was cn met een be zwaard gemoed reed hij op de boys toe. die hem met uitroepen van ver bazing ontvingen. Op hetzelfde ogen blik kwam Bluecorn de ranch uitstui ven en sprong vlak naast hem van zijn paard. „Nog niets terug, boys?" Zwijgend keken ze naar Hall. Blue corn staarde hem met open mond aan en barste plotseling los: „Spreek op, kerel? Waar kom je vandaan? Wat is er gebeurd? Drie kwart van het vee is weg. Waar heb je het gelaten?" Hall haalde wanhopig zyn schou ders op en vertelde, wat hij wist. Bluecorn staarde hem strak aan. „Dus je merkte onraad, floot en werd neergeslagen? Viel je van je paard?" „Ik weet het niet", antwoordde Hall, „maar ik geloof het niet. Ik denk, dat ik met mijn voeten in de stijgbeugels ben blijven hangen en' dat Black Devil met het vluchtende vee meegehold is, tot hen volde, dat ik van zijn rug gleed en dat het troir- we dier toen in mijn nabijheid was ge- 1 bleven, tot ik uit mijn verdoving ont waakte. Hebben ze mijn alarm ge hoord op de ranch?" „Jouw alarm? Dat weet ik niet. Midden in de nacht begonnen ineens de honden als razenden te keer te gaan. De aanwezige boys waren spoe dig op de been en daar ze buiten de ranch niets verdachts bespeurden, zijn ze het veld ingereden en nog steeds niet teruggekeerd. Ik zelf ben even in het veld gaan kijken en ontdekte al spoedig, dat het grootste deel van het vee verdwenen was. Bij het eer ste ochtendglore ging ik nog eens kyken, om het juiste aantal stuk* ge stolen vee te berekenen en toen vond ik dit briefje". Hij wilde Hall een papiertje toerei ken, maar op dit ogenblik werd een zwak gedreun waarneembaar, dat snel aangroeide. Daarom stak hij het weer bij zich en keek naar het eind van de heuvelhelling. Een ogenblik later draafden enige paarden om de hoek gevolgd door 'n talloze menigte runderen en andere paarden, aan alle zijden omzwermd door de boys, die de troep met hun lange zwepen in de goede richting dreven. Eenmaal in het dal, werd het vee niet meer op gejaagd, kwam tot rust en ging aan het grazen. Blarney, de aanvoerder van de boys, sprong van zijn paard en rap porteerde: „Ik meende vannacht een fluitsig naal te horen. Het blaffen van de honden gaf me zekerheid. De meeste boys waren al wakker en voegden zich bij mij. Toen zijn we, op uw bevel, het veld ingereden en ontdek ten, dat het grootste gedeelte van het vee verdwenen was. Ik drukte mijn oor op de grond en vernam nog dui delijk het stampen. Zo snel de duis ternis het toeliet, zijn we het vee ge volgd. Toen de morgen aanbrak, von den we het op enige mijlen afstand naar het Noorden in de Grashoppers- Valley, zeer verspreid natuurlijk. Joe Burnt hier, beweert, dat hij aan het verste eind van het dal enige kerels zag wegvluchten. We zijn gaan kijken maar vonden geen spoor van hen. Ook van Hall Pennock was niets te ontdekken, maar ik zie dat hij terug is. We hebben het vee bij elkaar ge dreven en teruggehaald. Ik hoop maar, dat er niets ontbreekt". „Dat zullen we onderzoeken", zei Bluecorn kort, „laat ieder voor zich gaan tellen, dan zijn vergissingen uit gesloten". Het onderzoek, dat vrij veel tijd in beslag nam. bracht aan het licht, dat er zes en tachtig runderen en achttien paarden vermist werden. Bluecorn keek een tijdlang somber voor zich uit en wenkte dan Hall Pennock om hem te volgen. Toen ze buiten het gehoor van de boys gekomen waren begon hij: Het is toch een vreemde geschie denis, jongeman. Stel je een ogen blik in mijn plaats. De nachtwacht, die bekend staat als oen zeer handige, onvervaarde kerel, dc duivel te slim af, bemerkt onraad, geeft alarm en laat zich neerslaan. Vreemd, maar mogelijk. Vreemder ls'echter, dat hy op enige mijlen afstand tot zichzelf komt, niet gebonden, dus niet mee gevoerd. Het vee vlucht weg, wordt echter gedeeltelijk teruggevonden. Het vreemdst is echter dit briefje, waarop te lezen staat: „Pas op voor Hall Pennock. Hij komt uit New-York en staat in verbinding met dieven benden. Verricht hoogstwaarschijn lijk handlongersdieasten". Als je je nu in mijn plaats stelde,»zou je rede neren als volgt: die Hall Pennock heeft zijn maats gewaarschuwd, wan neer hij de wacht zou hebben. Zij ko men en drijven het vee weg. Voor de vorm aeeft hij alarm, laat zich een tik op het hoofd geven en doet, alsof hij meegevoerd is. Hij ontvangt zijn loon voor zijn handlangersdiensten, laat de dieven met een gedeelte van het vee ontsnappen en drijft de rest ln een endere richting.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9