ZONDAGSRIJVERBOD 27 JANUARI EN 10 FEBRUARI a.s. OPGEHEVEN LENTE-MODE WINTERSE WERELD Wederom ernstige kritiek op woningbouw in 's Gravenhage Min. neemt proef in zelfbeheersing Verkopen op afbetaling vertonen een gevoelige teruggang De wereld van het kind zal de huishoudbeurs veroveren NZHVM neemt Hongaarse chauffeurs in dienst WOENSDAG 23 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT In een radio-toespraak over de beide Hilversumse zenders heeft minister Zijlstra gisteravond bekend gemaakt, dat bij wijze van proef het zondags rijverbod op de zondagen 27 januari en 10 februari opgeheven zal worden. Wanneer auto- en motorrijdend Nederland op die twee zondagen de nodige zelfbeheersing aan de dag zal weten te leggen door met matige snelheid te rijden en geen te grote afstanden te rijden, zal deze proef zo zei de mi nister in de naaste toekomst herhaald kunnen worden. De minister verklaarde, dat de ben- zine-positie in Nederland gunstiger is, dan enkele maanden geleden bij het uitbreken van het Suezconflikt ver wacht kon worden. Toch is de situa tie nog dusdanig, dat van een alge hele opheffing van het verbod geen sprake kan zijn, hoe graag de be windsman hiertoe zou willen over- Nederland de minister noemde o.a. café's-restaurants en autover huur-ondernemingen ernstig door het zondagsrijverbod getroffen wer den, wilde de minister bij wijze van proef het verbod voor enkele zonda gen opheffen. Do minister verklaarde nog, dat het zondagsrijverbod ,dat thans ruim 2 maanden in werking is, medegewerkt heeft, dat de benzinepositie in Neder- Mede door de beperking van de king, althans voor wat de afbetalings verkopen op afbetaling is een gevoe lige teruggang in de omzetten in de op krediet verkopende detailzaken opgetreden. Dat blijkt uit een en quête, welke is ingesteld door de Vereniging van Credietgevende De tailhandelaren. Voor de textiel- en meubelzaken viel in juli een omzet- vermindering van 13% te constate ren ten opzichte van dezelfde maand in 1955. In augustus was de achteruit gang 8% en in september 16%. Voor de technische bedrijven is de terug gang in de omzetten nog groter ge weest en wel 19% in juli; 22% in augustus en 21% in september. Voor de meeste technische artike len is de zg. verplichte kasstorting bepaold op 20 tot 30% auto's en motorrijwielen buiten beschouwing gelaten terwijl de eerste aanbeta ling voor kleding en meubelen 15% bedraagt. Het gevolg is, dat er meer tijdrovende besprekingen met de ko pers moeten worden gevoerd. In het algemeen is het moeilijk na te gaan, welke factoren voor het om- zetverkoop in de specifieke afbeta lingszaken van betekenis zijn ge weest. Aangezien in hetzelfde tijd vak een beduidende omzetstijging heeft plaats gevonden in de contant zaken, dringt de indruk zich op, dat een ongunstige invloed is uitgeggaan van dë Afbetalingsbeschikking. Conjunctureel gezien valt de te ruggang van de verkoop op afbeta ling in de afbetalingsmagazijnen vol komen in het niet bij de toeneming van de verkoop a contant. Van een beperking der bestedingen is, zo merkt de Vereniging Credietgevende Detailhandelaren op, geen sprake ge weest. Zou de teruggang in de omzet bij de afbetalingsmagazijnen niet aan de Afbetalingsbeschikking, maar aan andere factoren te wijten zijn ge weest/ dan zou de Afbetalingsbeschik- magazijnen betreft, het doel, nl. een overmatige toeneming van de ver koop op afbetaling in verband met de conjuncturele situatie in ons land af te remmen, voorbij gestreefd heb ben. De teruggang in -ie omzet bij een stijgende onkostenrekening kan voor vele bedrijven tot ernstige consequen ties leiden. Het advies in het rapport van de Sociaal Economische Raad om, ook wanneer dat op conjunctu rele gronden niet noodzakelijk zou zijn, toch een kasstorting van 20 tot 15% te handhaven, geeft aldus de Vereniging dan ook reden tot naden ken. land thans betrekkelijk gunstig is en dat in Nederland niet tot rantsoene ring behoefde te worden overgegaan. Over de positie van de gas- en stookolie was de minister minder enthousiast. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Koopman over het verlenen van een onthef fing van het zondagsrijverbod aan een autobestuurder voor de uitoefening van de paranormale geneeskunst het volgende geantwoord: Aan de autobestuurder, die op jan. j.l., betrokken was bij een ern stige verkeersongeluk te Soesterberg, v/as een ontheffing van het zondags rijverbod verleend, uitsluitend gel dende voor ritten ten behoeve van de uitoefening van haar beroep van magnetiseuse. Van een algemene ontheffing in die zin, dat daarvan onbeperkt gébruik zou kunpen worden gemaakt, kan derhalve niet worden gesproken. Het zondagsrijverbod is onder meer niet van toepassing op motorrijtui gen, die door huisartsen, artsen-spe cialisten, verloskundigen en veeart sen bij de uitoefening van hun beroep worden gebezigd. De aan de betrok ken autobestuurder verleende ont heffing geeft derhalve geen ruimere rijbevoegdheid dan die, welke voort spruit uit de vrijstelling voor de eer dergenoemde categoriën van perso nen. De onderwerpelijke ontheffing werd verleend, nadat was aangetoond, dat de aanvraagster, die haar beroep re gelmatig ook op de zondagen in er -buiten haar woonplaats uitoefent, daartoe niet van de openbare midde len van vervoer gebruik kan maken. Veelbelovende proef Landbouwmaatregelen en prijspeil Zwak advies van Arbeidsstichting De Stichting van de Arbeid heeft de regering geadviseerd over de ge volgen, die een aantal landbouwmaat regelen voor de kosten van levenson derhoud zullen hebben. De regering zal aan dit advies even wel weinig of geen houvast hebben. Vandaag zal het secretariaat van de stichting met minister-president Drees overleggen, of het advies voor publikatie vrijgegeven zal worden. Inmiddels is reeds bekend gewor den, dat naast het vrijwel nietszeg gende advies de werknemersorgani saties en de landbouworganisaties, die in de stichting zijn vertegenwoordigd, zich in een afzonderlijk schrijven tot de regering zullen wenden. Eveneens kan reeds met stellig heid worden meegedeeld, dat de stichting geen nadere uitleg aan het S.E.R.-advies wenst te geven, zoals door de regering werd verzocht. Zij stelt zich op het standpunt, dat het niet aan haar, maar hoogstens aan de S.E.R. is, deze uitleg te geven. In het schrijven van de werkne mersorganisaties wordt medegedeeld, dat zij er weinig voor voelen de kos ten van levensonderhoud veel ver der te laten stijgen dan de gemid deld 1% van dit jaar, die in het S. E.R.-advies is voorzien. Voor wat de landbouwmaatregelen betreft, stellen de werknemersorganisaties zich wel achter een verbetering van de lonen van de landarbeiders, aangezien zij van mening zijn, dat deze bij de loonsverhogingen in andere sectoren ten achter zijn gebleven. Inmiddels is een grote verwarring ontstaan over welke cijfers het eigen lijk gaat bij de landbouwmaatregelen. Het is niet juist, dat de regering reeds aan de stichting heeft medegedeeld, dat zij bereid is hiervoor f 200 mil joen uit te trekken. Het is de stich ting dan ook ten enenmale onmoge lijk om te adviseren over de konse- kwenties van de landbouwmaatrege len voor de loon- en prijspolitiek, zo. lang zij niet weet hoe deze precies zullen uitpakken. De landbouworganisaties zullen in hun schrijven nog eens de noodzaak onderstrepen spoedig maatregelen te treffen- („Tel."). Bij de Internationale Huishoud beurs, die van 22 tot en met 31 maart a.s. in het RAI-gebouw te Am sterdam wordt gehouden, zullen dit maal ook de kinderen zeer nauw worden betrokken. In een van de zalen van het RAI-complex kunnen de jongens en meisjes van 6 tot 18 jaar tijdens de beurs hun prestaties op allerlei gebied, zoals bijvoorbeeld muziek, zang en acrobatiek, ten beste geven onder leiding van de heren Paul Ostra en Peter Pikos. Voorts heeft het beursbestuur in samenwerking met de AVRO een prijsvraag uitgeschreven voor de tekst van een nieuw kinderliedje. Behalve een jury van volwassenen, zal ook een jury bestaande uit kin deren een keuze doen uit de inge zonden teksten. Tijdens een muziek concours van schoolmuziekgezel- schappen wofdt het beste schoolor- kest van ons land gekozen. Voor ouderen is een fotowedstrijd georga niseerd met als onderwerp „de we reld van het kind". Aanschouwelijk. Dit is ook het thema van een gro te expositie in een der bijzalen over het kind in het gezin, op de school en buiten schoolverband, aan de in richting waarvan vele instanties mee werken. Van de prenatale en zuige lingenzorg, de moedermelk-centrale en de gezinsvoorlichting via het tra ditionele en moderne schoolonderwijs plus lichamelijke opvoeding naar re creatie, sport, muziek, verkeer en be roepskeuze, geeft de expositie met stands, fotomateriaal en maquettes een vrijwel volledig beeld van de wereld van het kind. Indien dit experiment, waarvoor zeer veel belangstelling bestaat, slaagt, dan zal op de huishoudbeurs in 1958 meer ruimte voor dit speciale onderwerp beschikbaar worden ge steld. HULP VOOR HONGARIJE. De stichting „Hulpactie voor Hon garije" te Amsterdam -heeft wederom een wagon goederen de zevende verzonden naar de oud vluchte- Kroonprinses weer terug in Nederland Doop van Statendam Prinses Beatrix heeft dinsdagmid dag om 5 uur te Zürs am Arlberg in Oostenrijk de thuisreis naar Neder land aangevangen. Ondanks een ver band om het been, dat ze, zoals be kend, bij het skiën heeft bezeerd, kon zij zonder moeite lopen. De laatste dagen heeft de prinses veel wande lingen gemaakt, omdat de gevolgen van het ongeval haar beletten weer te gaan skiën. Hedenmorgen kwam de prinses met haar vriendinnen, wasrmee zij de vakantie in Oostenrijk heeft doorge bracht, in Nederland aan. Zij begaf zich terstond na aankomts naar Rot terdam, om daar aan boord te gaan van de „Statendam", waar zij tijdens de officiële proefvaart de doopplech tigheid verrichtte. BESTUDEERD HAMSTEREN. Het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft een aantal personen aangewe zen voor een commissie die over het hamsteren zal rapporteren. Over de instellen van de commissie is over leg gepleegd door de -minister van economische zaken met het bedrijf schap groothandel in kruideniers waren. Ook figuren uit de huishoudraad en de consumentenbond zijn aange wezen. Als voorzitster treedt op me vrouw prof. C. W. Willinghe Prins- Visser. Wie zich aan een ander spiegelt.... Bij de poort van een grote kunst zijdefabriek te Ede stond dezer da gen een door de veiligheidsinspecteur opgestelde houten kast, waarin zich enkele flinke gaten bevonden. Een opschrift vermeldde, dat men, zo men door een van die gaten keek, het gezicht zou zien van de man, die verantwoordelijk was voor de veilig heid bij het werk in de fabriek. Er waren natuurlijk heel wat nieuwsgierigen, die wilden weten, wie dat nu precies zou zijn, doch ieder, die een blik wierp in het in wendige van de kast zag zijn eigen (spiegel) beeld. ,/Vief op de tafel zittenJantje\' Ideaal voor ruimten, waar weinig plaats Is, is deze stoel, die een terug- klapbare rugleuning heeft, zodat de achterkant van de steun als tafelblad te gebruiken is. Voor wachtkamers en bibliotheken een uitmuntende oplos sing. De stoel werd het eerst getoond op een Londense tentoonstelling. Wordt HABO nieuwe HAWOMA Het Haagse gemeenteraadslid Nieu- kerke (VVD) heeft gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering een ern- heer Nieukerke oefende ernstige cri- tiek uit op het bouwbeleid van de gemeente. In elf jaren tijds zo zeide het gemeenteraadslid is men er niet ingeslaagd de honderden cre- peergevallen weg te werken. De heer Nieukerke vroeg ruimere mogelijk heden voor de particuliere bouwers, Anti-militairistische partij wordt opgericht Een groep, die zich noemt „Actie groep tot vorming van een partij op anti-militairistische en socialistische grondslag", heeft voor zaterdag en zondag aanstaande het oprichtings congres voor zulk een partij aange kondigd. Het zal in „Krasnapolsky" in Amsterdam worden gehouden. Tij dens het conigres zullen referaten „ter inleiding van het beginselprogram" worden gehouden door de heren H. J. Lankhoonsf, ir. H. J. van Steenis.en ir. P. Schut. De leiding van het congres- adres van B. en W. in verband met de gang van zaken bij de HABO. De HABO is een bouwonderneming, waarvan 99% der aandelen in han den der gemeente is. Oorspronkelijk opgericht als con- trolelichaam voor de particuliere lingen, ditmaal in Duitsland. De in-1 bouw is het lichaam zich meer en houd bestaat uit kleding, voedsel enmeer gaan toeleggen op eigen bouw dekens alsmede een partij schoolbe- j en in het afgelopen jaar steeg zijn hoeften ten bate van het gymnasium omzet met bijna 10 miljoen gulden, in Pforzheim. De verdere acties van Toch is de winst onbeduidend klein de stichting ziullen zich, zoals de af- j en de heer Nieukerke waarschuwde gelopen tien jaar ook is geschied,dat bij de minste tegenslag het sy- voortaan geheel richten op de Hon- steem van aanbestedingen, door de garen in Hongarije zelf. Honderden HABO toegepast, een debacle ten ge- aainvragen komen binnen, speciaal I volge zal hebben, zoals eertijds met om medicamenten, levensmiddelen de HAWOMA, die de stad miljoenen en kleding. I gulden schade berokkend heeft. De stige waarschuwing geuit aan het j die nu wegens gebrek aan opdrach- bureau berust bij de heer JBrandsen ten buiten Den Haag emplooi moeten j*'* te Amsterdam, zoeken. Een van hen krijgt herexamen De Noord-Zuidhollandse Vervoer Maatschappij heeft zes Hongaarse vluchtelingen, die eens chauffeur wa ren op de stadsbussen van Boeda- De winter en de benarde politieke toestand schijnen in Londen als re actie wat lente-ideetjeS op te roe pen. De mode-ontwerpers hebben zich, ondanks de kou, de vorst en de sneeuw, welke nog op het programma staan, al in volle overgave op het voorjaar geworpen. Op een show, die deze week werd heidjes een zwart-wit gestreept jas je met een alleraardigst kraagje. Hoe wel een cynicus misschien van een „luipaard-creatie" zal spreken, werd dit jasje met bijzonder groot enthou siasme ontvangen. Men vermoedt, dat het een goede toekomst heeft. En jlat is ook niet zo vreemd. We moeten alleen even de kou uitbannen en nige terrasjes of een mooie zomer avond aan zee. In zo'n wereld doet dit jasje het zeker. Het is de bedoeling, dat er een wit bloesje onder gedragen wordt. Helaas werd het materiaal niet bekend ge maakt, zodat de raming van de prijs voorlopig ook een slag in de lucht blijft. Óp dezelfde show werden ook hoed jes getoond, die geïnspireerd zijn op klassieke Engelse hoofddeksels. In de kleuren domineerden zeeblauwe en rose zijde, welke gemakkelijk verwis seld kunnen worden, zodat het hoed je 'kan worden aangepast bij diverse toiletten en de gelegenheden, waarbij het gedragen moet worden. Een wonderlijk bedenksel, lat ook uit Londen afkomstig is, ziet men op nevenstaande foto. 't Is een nieuwtje uit de schoenenmode, dat wij noch fraai noch practisch kunnen vinden. Wel merkwaardig! De titel van deze Pumps is: Pumps met hakken als kroonluchters. De pumps zijn van groen satijn en de kroonluchter wordt gevormd door een metalen staafje, dat omringd is door kristallen steentjes. Geen schoentje om mee door de sneeuw te baggeren, dat is duidelijk. Maar afgezien daarvan kunnen wij geen enkele v/eersomstandigheid of bijzondere gelegenheid bedenken, waarvan men zou kunnen zeggen „Dan moet zo'n schoentje wel prettig lo pen". Het is alleen apart. We geloven niet, dat er in de toe komst veel wandelende kroonluchters door de straten zullen gaan en da| een ziedende vuurzee gren- pest in dienst genomen. Om bij het bedrijf aangenomen te kunnen worden was het nodig, dat de mannen een geldig Nederlands rij bewijs kregen zowel voor het bestu ren van personenauto's (BE) als voor het besturen van autobussen (CE). De directie van de NZIHVM nam daartoe contact op met de heer Wes- terlaken, hoofd van het 'bureau af gifte rijvaardigheidsbewijzen. Zo doende konden de zes door middel •van een tolk te Haarlem examen doen bij een speciale inspecteur. Vijf van hen slaagden.met vlag en wimpel, de zesde zakte op het theore tisch gedeelte; hij moet het examen over twee weken overdoen. Gisteren is de eerste van de groep zelfstandig als chauffeur met een NZHVM-bus gaan rijden. Do andere vier zullen zijn voorbeeld binnen enkele dagen volgen. Vuurvaste huzaar is onderscheiden Onmiddellijk na de brand van vrij dag j.l. in de manschappembarak van legerplaats „De Boskamp" te Amers- foorts is huzaar G. Koetje uit Oost- wolde bevorderd tot huzaar eerste klasse. Huzaar Koetje week niet van zijn plaats, toen hij de taak kreeg, spijt ons niets. gehouden, toonden zij bij de nieuwig-ken aan bloeiende bollenvelden, zon- zende barak nat te houden. In de ba rak bevonden zich kostbare medische instrumenten. Huzaar Koetje wilde niet van aflossen weten en liet zich door zijn dienstmakkers tegen het vuur beschermen met natte dekens, die over hem heen worden gewor pen. Zo bleef hij, tot het gevaar Rev, e- ken was, zijn taak als spuitgast ver vullen. WEGENAANLEG BIJ HAARLEM AANBESTEED. Gisteren is aanbesteed de aanleg van de aardenbaan van het gedeelte ZijlaanWagenweg (Rijksweg nr. 8) van de weg bewesten Haarlem, be nevens het maken van kunstwerken in-, en het aanbrengen van verhar dingen op dit weggedeelte, met bij komende werken onder de gemeente Haarlem. De laagste inschrijfster was de n.v. aannemingsmaatschappij voor heen Hillen en Roosen te Amsterdam met 1.992.000. en hoogste G. Hul sebosch te Bloemendaal met 2.700.000.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7