j slwmgat gêyumw WP Zeven weigerende de kop van gemeenten Holland in reumatiek 23-Jarige stadgenote van Kenau Hasselaar verdreef aanrander Moeilijkheden en mogelijkheden van het zoutloze dieet Geslaagd Volksconcert te Warmond De geboorte van prinses Caroline Bezwaren tegen de regeling met 't centraal ziekenhuis te Alkmaar WOENSDAG 23 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT tf/t v m f* itafi <b, Plotseling overgestoken. Om vier uur gistermiddag is de 9- jarige Bastiaan V., wonend aan de Jacob Catslaan te Leiden, op de Hoge Morsweg door een personenauto aan gereden. Hij brak vermoedelijk zijn rechter-onderbeen. De jongen stak achter een bakfiets plotseling de rij weg over. Feest rondom Johnny. Ter gelegenheid van Johnny's mil joenste gramofoonplaat, vindt a.s. zondagavond in de Stadsgehoorzaal een grote feestvoorstelling plaats, bij welke gelegenheid iedere bezoeker een foto met handtekening van de gevierde Jordaanzanger ontvangt. Voor deze feestelijke gebeurtenis is een bijzonder programma samen gesteld. Medewerking verlenen o.a. Cees de Lange, The Chico's, Annebel- le's en Co, Roland Wagter jr., etc. LRB hield wedstrijden. Vrijdag 18 januari j.l. werden door de L.R.B. in „de Overdekte" on derlinge jeugdwedstrijden gehouden, waar veel belangstelling voor was. 35 Jongens en meisjes (tot 16 jaar) namen aan de nummers deel. De wisselbeker, de zgn. Plugbeker, voor 25 m. gekleed schoolslagzwem- men, werd ditmaal gewonnen door Wim Hoekstra (22.1 sec.). Voorts werd nog gezwommen 25 m. gekleed rugzwemmen met stokje tussen de harsden en 25 meter gekleed- komisch zwemmen. Na afloop ontvin gen alle deelnemers, naar volgorde van de gemaakte tijden, een prijsje, waaraan de voorzitter, de heer A. Linschoten, een opwekkend woord vooraf liet gaan. spit in Uw rug "AKKERTJES" helper» direct (Advertentie). VOORSCHOTEN Nieuwe winkel Morgenochtend opent de N.V. P. de Gruyter in het pand Schoolstraat 76 een nieuwe zaak. Het is een zelfbedieningszaak met drie cassa's. Hiermede opent de Gruyter de 65e zelfbedieningszaak en de 414e winkel in Nederland. Westduitse meteorologen zijn van plan deze zomer hagelbuien te verhinderen door raketten met zil verjodide op dreigende wolkenvelden af te schieten, waardoor in plaats van hagelstenen ongevaarlijke kleine ijs kristallen in de buien zullen ont staan. Vate dume friengt teven ap de Vetuiue Toen een 23-jarige Haarlemse schone in de nacht van maandag op dinsdag naar haar woning stapte in VOEDSEL ZONDER NATRIUM Resultaten van chemisch speurwerk LIET VOLGEN VAN EEN ZOUT- LOOS dieet is voor een patiënt geen gemakkelijke taak, vooral niet wanneer er, zoals dat bij verhoogde bloeddruk soms het geval is, zeer streng de hand aan moet worden ge houden. Wil er voldoende resultaat worden bereikt. Een geschikt dieetzout zou het de zieke mogelijk kunnen maken de ge geven voorschriften ook werkelijk nauwgezet op te volgen. Tal van patiënten immers hebben er na een poosje de brui aan gegeven, telkens weer die flauwe kost, die hun een steeds grotere kwelling werd, te verorberen. Tot schade van hun gezondheid gingen ze er in arren moede maar weer toe over, eens iets „hartigs" te nuttigen. r\E ERVARING heeft geleerd, dat tal van patiënten met bepaalde hartafwijkingen en nierziekten gun stig reageren op het volgen van een zoutloos dieet. Ook aan andere zie ken wordt deze weinig smakelijke kost wel voorgeschreven. Over het algemeen heeft men met deze behandeling een dehydratie ontwatering) van het lichaam op het oog. In al die gevallen, waar oedeem waterzucht) bestaat, heeft deze therapie stellig kans op succes. Waarom heeft het keukenzout vrije dieet bij de hierboven genoemde ziektetoestand zulk een gunstig ef fect? Die vraag ligt voor de hand en het is merkwaardig, dat het ant woord daarop zoveel hoofdbrekens kost. Een eenvoudiger stof dan keu kenzout bestaat er bijna niet. De scheikundige formule NaCl zegt het reeds: elke molecule keukenzout is opgebouwd uit slechts twee elemen ten, natrium en chloor en van elk dezer elementen bevat elke molecule slechts één atoom. Maar het is met de zout-waterhuis- houding van het lichaam een tame lijk ingewikkelde geschiedenis. Hoe verder men in deze materie door dringt, des te voorzichtiger men wordt bij de beantwoording van de zojuist opgeworpen vraag. Voetangels en klemmen. over eens geworden, dat de gun. stige invloed van het zoutloze dieet gezocht moet worden in de onthou ding van natrium, niet van het chloor. Het dieetzout zou natuurlijk om te beginnen werkelijk zout moeten sma ken. Voorts mag het geen natrium bevatten. Dieetzouten met natrium- formiaat die bij het zoutloze dieet wel ter vervanging van keukenzout worden aanbevolen, zijn derhalve vangeen waarde. Er zijn echter andere chloorver bindingen dan natriumchloride, die ook werkelijk zout smaken. Een tijd lang is het gebruik van lithium-chlo ride aanbevolen, een stof, die de smaak van keukenzout inderdaad dicht benadert. Deze laatste verbin ding is echter giftig gebleken. In Amerika zijn er door het gebruik van lithium-chloride zelfs sterfgeval len voorgekomen. Niet op eigen houtje. FR ZIJN TEGENWXJRDIG echter ook andere dieetzouten te krijgen. Ook hier te lande wordt er, in over leg met vooraanstaande deskundigen op voedingsgebied, een dieetzout ver. vaardigd, dat met de moderne in zichten in overeenstemming is. Het bevat kalium, ammonium, cal cium, magnesium, chloor en nog en- keel andere bestanddelen in een be paalde onderlinge verhouding. Dieetzouten koopt men echter niet op eigen houtje in de winkel! Men laat zich op dit punt niet voorlichten door kranten- of tijdschriftreclame. Voor een doeltreffend en onschade lijk vervangingszout dient iedere zieke zijn behandelend geneesheer te raadplegen. Dr. H. W. SCALONGNE. HaarlemNoord, meende zij, dat zij door een onbekende man gevolgd werd. Hoe juist deze veronderstelling was, bleek, toen zij haar ouderlijk huis bereikt had en snel naar binnen wilde wippen. Zij voelde een hand op haar arm en een andere op haar mond, maar de stadgenote van Kenau Hasselaars bleek niet uit het veld geslagen en zoals eens de Spanjaardien, moest ook de nog onbekende aanvaller in haar zijn meerdere erkennen. Nadat hij enkele gevoelige klappen gekregen had, koos hij het hazen pad en de inmiddels ontwaakte vader van het meisje waarschuwde onmid dellijk de politie. De overvaller maakt een gezonde kans spoedig met de Justitie kennis te maken, want het meisje wist een vrij volledig signalement te verstrek ken. Op de Veluwe houdt de 41ste gevechtsgroep van het Nederlandse leger onder leiding van de commupdant van de vierde divisie, op het ogenblik de grootscheepse oefening „Vale Ouwe", waaraan 4.000 man doclncemt. De foto laat zien hoe een eenheid van de blauwe troe pen, welke dinsdag Hoenderloo en Otterloo „verover den" op de groenen, in stormpas op Hoenderloo aanrukte. De 18-jarige Paul Sowa in Chicago, die lijdt aan slaapziekte, ouders verpleegd en met vloeibaar wusteloze toestand. Deze week gaat het dertiende jaar in. De doktors hebben weinig hoop dat hij herstel len zal. Hij wordt thuis door zijn gasvergiftiging omgekomen. Toen voedsel in leven gehouden. Op een bruiloftsfeest op een theeplantage nabij Kandy (Ceylon) zijn maandag achttien gasten, o.w. vier kinderen, om het leven gekomen toen brand uitbrak op het ogenblik dat het gezelschap aan tafel zat. Elf van de 200 gasten werd zwaar ge wond. Ook de bruid en bruidegom liepen brandwonden op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DE GEMEENTE WARMOND heeft voor de inwoners van haar klei ne, maar zeer vitale gemeente een z.g. volksconcert gearrangeerd, door het West-Nederlandse Symphonie- orkest. Dit behoorlijk getraind en semble speelt onder leiding van Sam Swaap, de voormalige concertmeester van het Residentie-orkest, aan velen onzer bekend als zodanig èn om zijn optreden als solist en in kwartetspel. Nu mochten wij hem weer terugzien ■op 't concertpodium als paedagoog en als dirigent. In de prettige maar wel wat lage zaal van ,,'t Trefpunt" was het tjokvol en er heerste een sfeer van belangstelling en enthousiasme. Na een vriendelijk welkom tot de or kestmusici met hun dirigent door burgemeester jhr von Fisenne (die tevens dank bracht aan provinciaal en gemeentebestuur, die door een subsidie Warmond in staat stelden deze bijzondere avond te geven) sprak de dmigent een hoffelijk ant woord tot de burgemeester, om te vervolgen met zijn paedagogische in leiding, waarin hij het orkest uit legde met z'n verscheidenheid van instrumenten met ligging van hoog tot laag, zoals in een koor. Ter ver duidelijking waren de orkestleden zo vriendelijk voor te spelen, en te la ten horen welke de omvang van hun instrumenten is: de strijkers zowel als de blazers. Dan: opgewekt en leerzaam presenteerde de paedagoog Swaap de werken, die gespeeld zou den worden, beginnend met het „Con certo grosso in d-moll" van Handel 1685-1759 waarin alleen de strij kers aan 't woord zijn. Het begrip concerto grosso werd uitgelegd, zo dat men meer en meer kon genieten van de dialoog tussen het grosso (vol ledig orkest) en het concertino, de soliërende instrumenten. Terecht volgde veel blijk van waardering-. F> AN VERMELDDE .het programma de Sinfonia Bes-dur van Joh. Chr. Bach, de jongste van de Bach- zonen (1735-1782), die zich volkomen ontworstelde aan de machtige invloed van zijn grote vader, Johann Sebas tian. Aldus een van de leidende fi guren van zijn tijd wordend. Diens meest bekende en meest geliefde werk is deze Sinfonia in bezetting voor strijkers, dubbel hout en twee hoorns. Brillant en mooi is dit drie delig werk, met gratieus esprit en met karakteristieke thematiek ge schreven. De uitvoering veroverde aller harten en getuigde van het ver mogen van de muzikale leider. Een compliment voor de hoboist. die mu zikaal en mooi van toon solieerde in 't Andante. Mochten wij één verlangen uit spreken, dan zou 't wezen, dat de violen in rondheid en afwerking van toon mogen toenemen. Deze bemer king tot 't nog jonge orkest diene ter opbouwing. Een weinig gespeelde ouverture van Mozart, Lucio-Silla, was 't laatste werk voor de pauze. Het genie v§in de 18e eeuw schreef deze opera op 18-jarige leeftijd een jeugdwerk dus, geschreven kort nadat hij leer ling van Joh. Chr. Bach was. Punten van overeenkomst zijn treffend. De trompet en pauken hebben hierin hun functie. De clarinet stamt uit de i tijd van vader Leopold Mozart, die dit instrument te Parijs had gehoord. Als extra werd de meest bekende Serenade „Eine Kleine Nachtmusik" (voor schrijkers geschreven) inge last. Opgetogen betoonde men zich voor dit prachtig stuk muziek, dat di rigent Swaap zo gulweg aan zijn toe hoorders gaf. Tot besluit de Symphonie D-dur van Joseph Haydn (1732-1809), met haar ietwat droefgeestige langzame inleiding in d kl. t. de aanzienlijke doorwerking, het andante, het char mante menuet met Trio, en de leven dige Finale in D grootp die eindigt in een gloedrijke bewerking van de mu zikale gedachten. Blijkens de weder gave is de dirigent en met hem zijn goed reagerend ensemble (waarbij wij nogmaals verwijzen naar de be merking o.ver de violen) goed thuis op 't gebied van de klassieke muziek. De volle zaal heeft genoten, èn van de leerrijke voorlichting, die zij heb ben gekregen èn die zoveel heeft bij gedragen tot 't ware aanvoelen van de grootsten onder de groten van de 18e eeuwse componisten. Van ganser harte heeft men de dirigent en zijn instrumentalisten bejubeld. Het dank woord van de burgemeester hebben wij vanwege de reis naar Leiden niet meer kunnen horen. J. KORTMANN. Laatste Berichten Prinses Caroline is troonopvolgster. Volgens een in 1918 gesloten verdrag wordt Monaco een deel van Frankrijk, indien de vorst zonder opvolger of opvolgster sterft. De Monegasken zou den dan, in tegenstelling tot nu, be lasting moeten betalen on er zou dienstplicht worden ingesteld. Indien er een prins wordt geboren zal deze troonopvolger zijn. Prin6 Rainier zei via de radio, dat de bevalling goed was verlopen. Er waren drie artsen bij aanwezig. De geboorte werd verwelkomd door oorverdovende sirenes en fluiten van de in de 'haven gemeerde schepen en jachten en door het luiden van kerk. klokken. De moeder van prinses Gracia, mevr. Margaret Kelly, was bij de ge boorte aanwezig. Er viel een motregen in het door gaans zonnige vorstendom in de uren voor de geboorte. De vader van prinses Gracia, John Kelly, uitte bij het vernemen van het nieuws zijn teleurstelling over het feit, dat zijn kleinkind een meisje is. „Ik heb een kleinzoon gewild nu heb ik zes kleindochters". Enkele minuten nadat het nieuws bekend was geworden, hingen de be- Boeken verder open! Zowel de raad van bestuur van het centraal ziekenhuis te Alkmaar als een zevental gemeenten uit de kop van Noord-Holland hebben zich tot de provinciale staten gewend inzake een geschil over de gemeenschappe lijke regeling tussen de raad van be stuur van dit ziekenhuis en een der tigtal gemeenten uit deze streek. Sinds december 1954 bestaat een door Provinciale Staten en de Kroon goedgekeurde gemeenschappelijke regeling, tot stand gekomen op basis van de wet gemeenschappelijke re gelingen, tussen de raad van bestuur van het centraal ziekenhuis te Alk maar en een dertigtal gemeenten uit de kop van Noord-Holland. Deze regeling was ingesteld om de buitengemeenten meer te laten bij dragen in het tekort op Je exploitatie van het centraal ziekenhuis, dat in de dertiger jaren rond 60.000.per jaar bedroeg, doch inmiddels gelei delijk is gestegen tot ruim 300.000 per jaar. De gemeente Alkmaar draagt, krachtens de regeling, 20% van het nadelig exploitatiesaldo, terwijl de buitengemeenten, die aan de ge- gemeenschappelijke regeling deelne men, het resterende deel bijdragen, naar rato van het aantal verpleegda- gen van patiënten, afkomstig uit die gemeenten. Deze gemeenten hebben voorts een stem in de raad van be stuur per 500 verpleegdagen. Tot dusver hebben zeven gemeen ten, t.w. Anna Paulowna, Haren karspel. Heerhugowaard, Heiloo, Hensbroek, Ursem en Warmenhui- zen, hoewel zij voor 1 januari 1955 wel in de tekorten bijdroegen, ge weigerd zich bij de gemeenschappe lijke regeling aan te sluiten. De raad van bestuur van het cen traal ziekenhuis heeft zich daarom gewend tot provinciale staten van Noord-Holland met het verzoek, om op grond van het openbaar belang, van bijzondere betekenis krachtens artikel 11 van de wet gemeenschappe lijke regelingen de weigerachtige ge meenten de „gemeenschappelijke regeling tot instandhouding en exploitatie van een centraal zieken huis in de gemeente Alkmaar" op te leggen. De raad wijst er in de toelichting op dit verzoek op, dat de bedoelde ge meenten voor een belangrijk deel op het centraal ziekenhuis 2ijn aange wezen en profiteren van de thans door de wel-deelnemende gemeenten gebrachte offers. De zeven weigerachtige gemeenten hebben zich echter eveneens met een adres tot Provinciale Staten gericht, waarin zij concluderen, dat bezwaar lijk kan worden gesteld, dat de behar tiging van een openbaar belang van bijzondere betekenis het opleggen van deze gemeenschappelijke regeling rechtvaardigt. Zij maken bezwaar te gen de voorstelling van de raad van bestuur, als zouden zij zich gedragen als profiteurs en zich willen ont trekken aan de morele plicht mede te werke.n aan het dienen van een openbaar belang. Bij de in het verle den gevoerde besprekingen hebben zij zich steeds in principe bereid ver klaard tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling. De bezwaren van de niet-aangeslo- ten gemeenten gaan tegen een onvol doende opening van zaken en tegen de ontworpen regeling als zodanig, met name wat betreft de bestuursin richting en de financiële consequen ties. Het bleek onmogelijk, aldus het adres, een verantwoord inzicht te krijgen in de financiële opzet van liet ziekenhuis wegens het niet inzenden van de nodige financiële gegevens met uitvoerige toel^hting. Aan een toe zegging, gedaan op 17 juni 1954, om een nieuw ontwerp van een regeling met een balans te zullen toezenden, werd tot dusver geen gevolg gegeven, het bestreden ontwerp werd defini tief vastgesteld, zij het na eer. door de gemeente Alkmaar verlangde wij ziging. De niet- aangesloten gemeenten 2ijn van mening, dat Alkmaar inet een aantal verpleegdagen van 27 pet., met vijf van de negen zetels in de raad van bestuur, waarvan de burgemees ter van Alkmaar tevens voorzitter is, en waarin de buitengemeenten slechts vier zetels hebben, hierin te sterk vertegenwoordigd is. Zij achten deze verhouding volkomen in strijd met alle redelijkheid. Ook tegen de bepaling, dat de bur gemeester van Alkmaar voorzitter van de raad van bestuur en mitsdien ook voorzitter van het college van re genten moet zijn, maken zij bezwaar Zij zijn voorts van mening, dat de bij drage der buitengemeenten het best ware vast te stellen aan de hand van een percentage van het totaal der ex ploitatie-kosten van een aan het na delig saldo gebonden bedrag. „Ook voor ziekenhuizen dient als regel te gelden, dat de kosten volledig door de verpleegggelden worden ge dekt. Tot heden hebben diverse buiten gemeenten onverplicht bijgedragen aan het centraal ziekenhuis. Het St. Ellsabethziekenhuls, dat op zijn minst gelijkwaardig aan het centraal zie kenhuis beschouwd kan worden, heeft echter nog nimmer een beroep op de gemeentebesturen gedaan." De adresserende gemeenten wensen antwoord op de vraag, waarom het centraal ziekenhuis steeds groter wordende exploitatietekorten heeft; temeer, omdat de tarieven voor pa tiënten uit de aangesloten en niet-aan- gesloten gemeenten verschillend zijn, waardoor lasten, die door het zieken fondswezen kunnen worden betaald voor rekening komen van de aange sloten gemeenten. De niet-aangesloten gemeenten ko men derhalve tot de conclusie, dat de exploitatietekorten niet tot het mini mum worden beperkt en het beginsel, dat de verpleeggelden zoveel moge lijk de exploitatiekosten moeten dek ken, niet wordt toegepast. woners de rood-witte vlag van het vorstendom uit. Op de vensterbanken der openbare gebouwen werd rode en witte anjers neergezet. Hotels, restaurants en bars boden alle gasten gratis champagne aan. Morgen, donderdag, zal een nationale feestdag zijn. Het kind zal binnen vier tot zes weken worden gedoopt. Vele Monegasken gingen naar het stadhuis om een bijdrage te leveren voor een cadeau voor het kind. Prinses Gracia zal iedere kind, dat dezelfde, dag als haar dochter geboren wordt, een volledige baby-uitzet ge ven. De prins zal de ouders van deze kinderen een spaarbankboekje aan bieden. Er worden dagelijks gemid deld twee tot drie kinderen in Monaco geboren. Prinses Caroline weegt 3.730 gram. Zij heeft blauwe ogen en bruin haar. FRANS VLIEGTUIG VERMIST. In Zuid-Frankrijk wordt sedert dinsdagavond een militaire Dakota met negen mensen aan boord, ver mist. Het toestel was opgestegen van de luchtbasis bij Toulouse en het be vond zich om 19.30 uur in de buurt van Perpignan. ten noorden van de Pyreneën aan de kust van de Mid dellandse Zee. Het zoeken naar hei vliegtuig wordt belemmerd door mist. Marktberichten 's-HLRTOGENBOSCH, 23 jan. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 5001 stuks vee, zijnde 1746 runderen, 219 graskalveren, 755 vette kalveren, 599 nuchtere kalveren, 180 schapen, 19 geiten 30 fokzeugen, 332 slachtvarkens, 67 lopers cn 1056 big gen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalflkoeien 7401100; gulste koeien 625880; kalfvaarz.cn 6801960; klamvaarzon U25770; guiste vaarzen 580740; pinken 450 565; graskalveren 280-430; nuch tere kalveren voor fok- en mesterij 90—175; weideschapen 6585; lam meren drachtige zeugen 240 320; lopers 6484; biggen 35-58. Slachtrunderen: aanvoer 714 stuks. Extra kwal. 3.203.30; le kwal 3.00—3.15; 2e kwal. 2.70—2.90 3e kwal 2.55—2.65; vette stieren 2.80 3.00 per kg. gesl. gewicht; worst koeien 2.402.55; vette kalveren le kwal. 3.00—3.25; 2e kwal. 2.G0— 2.85; 3e kwal. 2.302.50; nuchtere slachtkalveren 1.30.1.75slacht varkens 1.75—1.84; slachtzeugen le kwal. 1.56—1.62; 2e kwal. f 1.50— 1.54 per kg. lev. gewicht; vette scha pen 85115; vette lammeren 60—100, nuchtere slachtkalveren 4072.5 per sfcuk. Overzicht: Melk- en kalfkoeicn: aanvoer minder, handel stroef, prij zen moeilijk te handhaven; guiste koeien aanvoer minder slepend ver loop, nauwelijks prijshoudend; jong vee aanvoer korter, handel rustig, prijken even lager; vette kalveren aanvoer groter, handel rustig, prijzen even lager; vette kalveren aanvoer groter, handel tamelijk vlot, prijzen bleven ruim gehandhaafd; nu.htere slachtkalveren aanvoer ruinier, han del werd vlot ingezet; prijzen even vaster, afloop trager; rehapen en lammeren aanvoer minder, handel matig, prijzen ongeveer prijshou dend: fokzeugen aan/oer minder, handel rustig, prijzen iets lager: 'lo pers cn biggen aanvoer minder, han del redelijk, prijzen weinig' verande ring; slachtvee a:nvocr normaal, han del rustig, pry zen bleven gehand haafd; handel in slachtzeugen matig en niet prijshoudend. WOERDEN 23 jan Kaas. - Aan gevoerd 9 partijen. Notering 2.40 2.48. Handel kalm. TER AAR, 21 jan. Groente, Wit lof 1. 0.28—1.39; idem 2. 0.22—0.29; idem stek 0.02—0.22; winterpeen B 2. 0.07; spruiten 0.380.48; idem afw. 0.19--0.21; prei 0.20; uien 0.16, alle per kg. Knolselderij 0.100.24 per stuk. boe'cnbool 2.10 per kist. Peren; Brederode 0.32 per kg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3