Scheep J* C, J. Lambermont op jaarvergadering MIDDENSTAND KAN NIEUWE JAAR MET GEMATIGD OPTIMISME TEGEMOET ZIEN Leden van „St. Paschalis" allen lid van N.R.K.M. Bommenmaniak „Hare majesteit de pers" PARKER 61 „Sous les Toits de Paris" Leidse veteranen zagen sombere visioenen Breken van weerstand Stadstram Leiden kost 20 cent De brand in de Vridemo-flat te Leiden WOENSDAG 23 JANUARI 1957 DEI^IDSE^coueant^ PAGINA 2 Met de bekende voortvarendheid heeft de Leidse N.R.K.M. zich gister avond in „In den Vergulden Turk" door de agenda van de jaarvergadering heen gewerkt. De zaal was redelijk bezet, toen de heer J. C. J. Lambermont, de voor zitter de leden en de spreker van de avond de heer L. C. J. Roozen, hoofd redacteur van De Leidse Courant, een welkom toeriep. De geestelijk advi seur, pater J. H. I. Nieuwenhuysen, woonde een gedeelte van de vergade ring bij. De heer Lambermont gaf de traditie getrouw een uitgebreid overzicht van het gebeurde in het afgelopen jaar met daarna ook volgens de ge woonte de voorspelling voor het jaar, dat de middenstand nu is ingegaan. via de L.H.C. heeft de middenstand de hand gehad in vele besluiten, die door het stadsbestuur werden geno men. De heer Lambermont noemde onder meer het verkeer in de Haarlemmer straat en het halteprobleem in de Breestraat. Prettig was ook het contact met de groot-bedrijven. Schaduwzijden De omzet in de bedrijven is in geld berekend in 1956 zeker niet achteruitgegaan, hoe-.vel de lange winter wel enige invloed op de verkoop heeft uitgeoefend. Een schaduwzijde was, dat de sterk ge stegen kosten niet in de prijzen verdisconteerd konden worden, terwijl het personeelsgebrek aan hield. Dat de middenstand het niet gemakkelijk heeft wordt bewezen door het feit, dat steeds minder jonge middenstanders animo heb ben om in de voetsporen van de ouderen te treden. Volgens pas ge publiceerde cijfers is nog maar 50 pet. van de middenstanders in Ne derland zeker van opvolging. De ambachtelijke sector in de mid denstand heeft ernstig met moeilijk heden te kampen door de hoge lonen, die betaald moeten worden. Meer en meer gaan de klanten er toe over noodzakelijke werkjes en reparaties in eigen huis zélf te verrichten. Ook regering voorzichtig. Dit alles maande de heer Lamber mont eens te meer aan voorzichtig te zijn met de term „hoogconjunctuur". Het hernieuwde inzicht van de rege ring bevestigt de juistheid van dit standpunt. Hij herinnerde aan de woorden die de heer Meerpoel bij diens nieuwjaarsrede voor de Kamer van Koophandel heeft gesproken, waarmede deze bij de regering op een rechtvaardige behandeling van de middenstand aandringt. De voorzitter sprak ook over de ac tiviteit van de bond in 1956. De mede werking van de leden is hoogst be vredigend, maar hij betreurde het, dat de belangstelling voor de bedevaart naar Heiloo en de sociale zondagmor gen zo gering was. Toch zullen deze activiteiten op het programma blijven staan. Goede contacten. Het contact met de stedelijke over heid was immer aangenaam. Mede De politie van New York en Wa- terbury (Connecticut) vermoedt met de arrestatie van de 54-jarige George Metesky eindelijk de hand te hebben gelegd op de man, die sinds 1940 32 zelfvervaardigde bommen in open bare gebouwen heeft gelegd. De man, van wie men aanneemt dat hij de „hommen-maniak van Manhat tan" is, werd door acht detectives gearresteerd, toen hij zijn twee zus ters in Waterbury, op 75 mijl afstand van New York, bezocht. Metesky, die van Litouwse afkomst is, werkte vroe ger bij Edinson Company te New York. Metesky heeft een verklaring on dertekend, dat hjj de man is die ten minste 32 'bommen geplaatst heeft op openbare plaatsen in New York sinds 1941. Verscheidene van deze bom men ontploften. Vijftien personen werden gewond. POTLOOD en GEEST No 511. Horizontaal: 1. langwerpig blok hout. 4. bloedhuis, 7. 'boom, 6. niet gevuld, 9. bekend Spaans land voogd, 11. vast, niet hol (van meta len), 14. punt, uiteinde, 15. doen of iemand er niet is, 19. lusthof, 20. stad in Italië. 21. slaapt men op, 22. bont jas. 23. broedplaats van vogels. Verticaal: 1. deel van de onderarm, 2. levensviudht. 3. gedeelte ener erfe nis (meerv.), 5. landschap op de O.- kust van Sumatra, 6. vogel, 9. gem. bij Gorinchem a.d. Linge, 10. tegen stelling van mager, 12. mijnheer iEng.), 13. land in Europa (afk.), 15, kneep, 16. kleur, 17. ongaarne, 18. zeer warm. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 510. Horizontaal: 1. nest, 4. kg., 6. geep, 7. roem, 9. ar, 10. ^da. 12. ei, 13. voorstel, 10. N.T., 17. el, 19. stalling, 22. do, 23. ara, 24. F.é, 25. rei 72n,.en en en en en Ee. 25. rein, 27. Albel. 29. pa, 30. graf. Verticaal: 1. Nero, 2. es, 3. Spartaan, 4. k.o., 5. geel, 6. gave, 7. ratelaar, 8. mi Ik D.S., 14. ont, 15. Eli, 18. egel, :9. soep. 20. Lr., 21. neef, 22. Dr., 20. ia, 28. ba. De samenwerking middenstands werknemers is goed. Bijzonder verheugd toonde de voorzitter zich over het en bloc toetreden van de r.k. bond van Melkhandelaren „St. Paschalis" te Leiden tot de N.R.K.M. Hij bracht dank aan de heer v. d. Holst sr., aan wiens medewerking deze winst van 30 leden te danken is. De heer v. d. Holst ontving hiervoor uit handen van de voorzitter een kist je sigaren. De vergadering applau- diseerde. Profeet. Wat de gebruikelijke profetieën van de heer Lambermont betreft: de voor zitter ziet het nieuwe jaar met ge matigd optimisme tegemoet. De om zetten zullen zich handhaven, omdat er geen verlaging van de lonen te verwachten is en ook omdat de oude- dags-verzekering waarschijnlijk aan de markt ten goede zal komen. Toch zijn er ook dreigende wolken. Spr. noemde onder meer de terug gang van het winstpercentage in ver houding met de winst. De fabrikan ten echter, die belang hebberi bij een goede gang van zaken in de midden stand, zullen in veel gevallen de per centages dienen te verhogen. Maar de middenstanders moeten ook dui delijk laten blijken, dat het .net de winstmarge niet zo rooskleurig ge steld is. Er is een bewijs, dat de mid denstander armer wordt, aldus 'de heer Lambermont. Werden vóór de oorlog de zaken van de middenstan der gedreven met tweederde deel eigen geld, thans is dit nog maar een derde. Tenslotte sprak de voorzitter over het komende 50-jarig jubilum van de diocesane bond op 22 mei a.s. Hij besloot met dankwoorden. De secretaris, de heer J. Pierrot, las vervolgens het jaarverslag voor. Hij memoreerde de wisseling van geestelijk adviseur, de vele activitei ten van de afdeling, die geschraagd werden door de belangstelling en me dewerking van de leden. Ook hij be treurde in het overzicht de geringe belangstelling voor geestelijke eve nementen als de bedevaart en de so ciale zondagmorgen. De penningmeester, de heer G. Heemskerk, gaf een kijkje in de kas boeken van de afdeling. Er is een ba tig saldo van 239 gulden. De begro tingsposten i.zaalhuur" en „sprekers" werden een weinig verhoogd. Santos. De heer J. Compier gaf een over zicht van de werkzaamheden van SANTOS, waarbij hij niet kon nala ten een warm woord van aanbeveling voor deze nuttige insteling uit te spreken. De verzorging van TBC- en Rheuma-patiënten blijft de aandacht vragen. De totale inkomsten van Santos waren 1770. Na een gunstig verslag van de kas- commissie werden de bestuursleden, de heren J. C. J. Lambermont, W. van der Holst en A. van der Zon bij ac clamatie herkozen. De heer Th. Pley werd als lid aan het bestuur toege voegd. Hij werd met welkomstwoor den ontvangen. Een propagandacommissie van 10 leden werd aangewezen. Zij krijgt tot taak 60 nog niet georganiseerde middenstanders voor de afdeling te winnen. Tenslotte dankte de heer Van der Holst sr de voorzitter voor diens be reidheid opnieuw het presidium van de afdeling op zich te nemen. Ingez. mededeling. de pen die zichzelf vult!! Reeds in verkoop en demonstratie bij de VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG Breestraat 145 Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.-ex. Ned. Taal en Letterkunde de heer P. C. A. van Putte te Dordrecht. Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II mej. M. van Hagen te Leiden en de heren H. W. van Elburg te Den Haag, J. A. v. d. Haar te Den Haag, A. L. Hermans te Delft, H. A. Keuls te Leiden en L. S. Margulies (USA). Geslaagd voor het semi-arts-ex. mej. G. C. Scheltema te Leiden en de heren P. G. Bekkering te Assen, R. W. Cobbs (USA), F. J. Prins te Rot terdam, D. Zanen te Bussum. Geslaagd voor het artsexamen mej. M. C. Muyzert te Leiden en de he ren F. Engel te Leiden, R. A. Robb:- (USA) en A. J. T. v. Wely te Wasse naar. Burgerlijke Stand Geboren: Antonius Johannes Lau- rentius, zn van P. de Groot en C. M. J. Ouwerkerk; Pietronella, dr van J. A. Weltevrede en P. van Splunder; Petrus Johannes Joseph, zn van P. P. Vonk en C. H. Koperberg; René Ro nald, zn van W. Wagemans en M. C. Wendt. Margaretha Wilhelmina Louise dr van J. P. F. ten Broek en W. Hinnen; Robert, zn van J. Zonneveld en M. Hakker; Elsje Lifcia, dr van K. Meijer en A. L. Bank; Maria Helena, dr van J. J. van de Laar en A. S. Poelman. Overleden: C. Hanson, man, 68 jr. Filmcursus K 6 O Voor de vierde maal in het seizoen draaide K. O. gisteravond in Casino voor zijn talrijke filmbelangstellenden in het kader van de filmstudiecursus een historisch geworden film, ditmaal van de bekënde Franse regisseur René Clair. De rolprent, die in 1930 tot stand kwam, is namelijk de eerste Franse geluidsfilm, die het overi gens vaak misbruikte etiket „artis tiek" mag dragen. Tevoren vertoonde men een avant- gardistisch werkstuk van dezelfde filmer, die onder de titel „Entr'acte" een haast willekeurig mengsel van abstracte figuren en concrete voor stellingen op het doek toverde; wel- drag zag men ook een lijkkist, ge trokken door een kameel. Als de wa gen er alleen vandoor gaaf ontstaan koddige achtervolgingssituaties, die Clair de gelegenheid gaven, zijn meesterschap wat betreft de montage te tonen. „Sous les toits de Paris" is Clair's schuchtere begin met het geluid als uitdrukkingsmiddel. Dezelfde man, die al eerder beweerd had, dat met het geluid ook het eind van de film was aangebroken, gaat in deze film nog slechts spaarzaam met de dialo gen en ander geluid om, en laat ze, als een geestrijk gebarenspel dit maar enigszins toelaat, weg, om een „schlager" uit die tijd zijn eerste (film)rol fe geven. B.ewii-iderens- v/aard ook is de camera-hantering, bijvoorbeeld van over de daken heen met zijn lelijke schoorstenen naar de straat, waar Albert, een liedjes zanger, onder begeleiding van een blinde accordeonist zijn muziekblaad- jes aan de man brengt. De weder waardigheden van deze straatzanger in het Parijs van de fantasierijke filmmaker niet van de werkelijk heid heb'ben de toeschouwers on der vaak luidruchtige bijval met zeer grote aandacht gevolgd. Onder de titel „Hare Majesteit de Pers", een titel, die hij ont leende aan een uitlating van Don ker Curtius in diens pleitrede, hield de heer L. C. J. Roozen, hoofdredacteur van De Leidse Courant na de pauze een lezing. Spr. vertelde om te beginnen iets over de historie van De Leyd- sche Courant, die in 1686 reeds of ficieel bestond en aan het eind van de vorige eeuw na met éénzelfde vlag verschillende ladingen gedekt te hebben, verdween. In het begin van deze eeuw dook de naam weer op, thans als de katholieke Leidse Courant, die nu haar 48e jaargang beleeft. De heer Roozen ontleedde de naam De Leidse Courant „schei kundig" en kwam al doende spoe dig bij Laurens Janszoon Coster te recht, de uitvinder van de boek drukkunst, wiens beeltenis men in de Haarlemmerstraat te Leiden kan aantreffen. Maar daarmede was hij nog niet bij de wieg van de krant aangeland. Zelfs de Romeinen kenden al kran ten, de journalistiek in die tijd werd uitgeoefend door slaven; zij copieer- den voor hun meesters de berichten, die aangeplakt waren. Al spoedig werd de handelsgeest over sommigen vaardig en waren er slimme lieden, die van het verzamelen en versprei den van berichten een goedbetaalde negotie maakten. 'e taak van de nieuwsverspreiding in de middeleeuwen lag in de gevoe lige handen van de minstrelen of troubadours. De Leijdsche Courant. De stad Leiden telde rond 1600 meerdere journalisten. De Leijdsche Courant bezat later internationale vermaardheid. Zij werd in Warschau wegens een gewraakt artikel open lijk door beulen verbrand. Men was er van overtuigd, dat „geen vorst of Reizigers, die dinsdag uit Boeda pest in Wenen zijn aangekomen, heb ben verklaard, dat dagelijks tiental len jonge arbeiders en studenten in Hongarije worden gearresteerd ten einde alle weerstand tegen het regi- me-Kadar te breken. De standgerechten zouden volgens een nieuw decreet nu terechtstellin gen mogen bevelen zonder dat zelfs maai' een aanklacht tegen de beklaag de is opgesteld. Volgens een plaat selijke "krant in Szeged (Zuid-Hon- garije) zal een eenheid van de mi litie, die daar op 8 januari tien men sen arresteerde en mishandelde, hier voor verantwoording moeten afleg gen. Naar schatting van deze zegslieden is het percentage jonge mensen, dat in Hongarije is verdwenen, opvallend hoog: zeker tien procent van de jon geren tussen de 15 en 30 jaar is ge deporteerd, tijdens gevechten omge komen, gevlucht in de bossen en heu vels of naar het westen, dan wel ge vangen genomen. minister buiten De Leijdsche Courant kon." De journalistiek in de 18e eeuw kenmerkte zich vooral door de op zwepende berichtgeving, die dik wijls zeer persoonlijk getint was. Het was de Patriottentijd, die kranten als „De Naakte Waarheid" voortbracht. Nieuws! De heer Roozen sprak vervolgens geruime tijd over de nieuwsvoorzie ning in deze tijd, het nieuws aandui dend als „aan bederf onderhevige koopwaar". Hierbij noemde hij het eerste doel van de krant: nieuws te brengen, ook al heeft het dagblad hierin sinds ra dio en televisie geen monopolie meer. Hoewel radio en televisie het nieuws doorgaans sneller dan de krant kun nen brengen, heeft dit toch geen in vloed op de belangstelling van de lezers. De belangrijkheid van de ge westelijke pers is zelfs aanzienlijk toegenomen, omdat de gewestelijke en plaatselijke berichtgeving waarbij ieder met geheel zijn bestaan betrok ken is, door radio en televisie nooit bedreigd kunnen worden. Amerika bijvoorbeeld kent, met uitzondering van de landelijke „New York Times" slechts gewestelijke bladen. In Ne derland leest 83% van de bevolking een gewestelijk blad. Spa-, gaf. ver volgens 'n overzicht van de organisa tie van de krant, er nogmaals de aan dacht op vestigend, dat nieuws haar meest welkome voedsel is. In de tijd, dat de telex nog niet zijn lawaaiige maar nuttige arbeid verrichtte, maakte Havas zelfs voor het verzenden van nieuwsberichten gebruik van postduiven. Associated Press in Amerika roeide de schepen die uit Europa kwamen, tegemoet om het eerst de berichten te ontvangen en Reuter liet de schepen, die langs de Zuidkust van Ierland voeren wa terdichte blikken inhoudende nieuws overboord werpen, opdat de berich ten snel naar Londen geseind kon den worden. Primeurs. Uit dit alles blijkt wel dat primeurs „eten en drinken" zijn voor de cou rantiers. De heer Roozen kon dan cok niet nalaten allen op te wekken de krant tips te geven, als er iets te melden is. Tenslotte wijdde hij aandacht aan de katholieke dagbladpers, die in Ne derland gelukkig goed. georganiseerd is. De taak van de katholieke krant lijkt op die van de engel, die als de blijde boodschapper het nieuws van de geboorte van Christus kwam brengen. „Met deze vergelijking", al dus besloot de heer Roozen zijn boeiende causerie, „wil ik echter niet zeggen, dat alle katholieke journalis ten engelen zijn". Na een levendige gedachtenwisse- ling met vragen over de pers in Ne derland en het buitenland, de sensa tionele opmaak van kranten, die voor de verkoop op straat bestemd zijn, toonde de voorzitter zich dankbaar voor dit kijkje achter de schermen van het nieuwsblad. De heer Lambermont sloot bijeenkomst na enige mededelingen. De vastenavondviering met „Zaank en Klaank" in Schouwburg en St. Antonius Clubhuis zal plaats vinden op 24 februari a.s. Causerie door dr. W. A. Veenhoven Het waren bepaald geen opwek kende gedachtendie dr. W. A. Veen- hoven gisteravond uitwerkte voor de Leidse afdeling van het Veteranen Legioen Nederland. West-Europadat vóór de oorlog vun 1914 nog oppermachtig wasstaat 'er niet best voor! Ondanks de ge beurtenissen in Hongarijehet Mid den-Oosten en rond het Suezkanaal, beseffen wij het gevaar niet als reëel. Dr. Veenhoven noemde het gebeu ren van het afgelopen najaar een uiting van de rebellie van het onder worpen Europa, dat weer wil komen tot een zelfstandige politiek. Het ver loor deze opstand, niet slechts door ingrijpen van de Sovjet-Uunie, doch ook door de houding van de V.S. De crisis heeft het Westen veel ge leerd: het weet nu niet alleen, wat het aan Rusland heeft, maar ook, dat het niet op Amerika zal kunnen rekenen. Men heeft gesproken over het „perfide Albion", maar de sluwe politiek van de V.S. is verraderlijker. Amerika zal eerst de Europese landen uit hun koloniën werken, waarmee het „goodwill" kweekt bij het Aziatisch-Afrikaanse blok. Daar na neemt het de plaats in van de oorspronkelijke koloniale overheerser en wanneer Europa ten slotte is ver drongen, is het tevens van de V. S. afhankelijk-. Kolonialisme en eenheid. riet Amerikaanse anti-kolonialisme is een camouflage voor kolonialisme, dat een streven is van alle tijden, een streven, dat zich bedient van ver schillende methodes. Het kolonialisme van thans is voorbehouden aan de allersterksten. Dulles-zélf heeft de Suezkanaalcrisis uitgelokt om daar door Europa meer afhankelijk te maken van de States, dan tijdens het Marshallplan. De vraag of de Amerikaanse poli tiek slim is, zal beantwoord worden in dekrachtmeting tussen Amerika en Rusland. In de wereld-politiek dragen de socialisten grotendeels de verant woording voor het debacle. Spr. vroeg zich af of de Nederlandse socialisten de geschiedenis wel zuiver zagen. De beste weg naar de Euro pese zelfstandigheid is nog de Euro pese eenwording. Het nationaal besef „dat niets met economie te maken heeft" boycot al te vaak deze een heid. Een losse band, die de staten samenhoudt, zag spr. als de beste vorm van eenheid. Op deze basis is ook de Nederlandse eenheid ontstaan. Nieuw Guinea Als troef voor het behoud van de zelfstandigheid zag spreker ook de kwestie Nieuw Guinea. Het eiland bezet een sleutelpositie in de Pacific en moet dus in Westerse (beter: Ne derlandse) handen blijven. Wij moe ten een greep hebben op Amerika, zoals Portugal die heeft. Wij weten Australië achter ons. Zonder Australië zal Amerika het in een oorlog zwaar te verduren krijgen. Wij moeten daarom het eiland in het bezit hou den, zelfs al zou het ons niets op leveren. Via het gebeuren in Honga rije kwam spreker terug op de toe stand in West-Europa, waarbij hij concludeerde, dat Nederland behoefte heeft aan een militante jongerenbe weging. Spr. vroeg zich af of hier wellicht de taak lag voor het vete- ranenlegioen. Na de pauze werd er ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Officieel werd vanmorgen door de N.Z.H. bekend gemaakt, dat het ta rief van de Stadstram te Leiden van 15 op 20 cent v/ordt gebracht met in gang van 1 februari a.s. De minister heeft zijn goedkeuring verleend. Op de verhoging van de andere ta rieven van de N.Z.H.V.M. is nog geen goedkeuring binnengekomen. Vóór honderd jaar Uit de Leijdsche Courant van 23 Januarij 1857. Leyden. Gisteren namiddag ten half vijf ure viel Sara Lau rier, huisvrouw van J. Guley, wonende op de Binnenvestgracht, in het water, door het opvangen van warm water uit de water- loozing der stoomfabriek van den Heer van Geer op het Levendaal en was weldra, van den kant ge dreven en in zinkenden staat. Op het hulpgeschreeuw van eenige vrouwen, kwam een fabrieks arbeider van genoemde Heer, met name Izak Korenhof, oud 24 jaar, toesnellensprong zonder aarzelen in het water en redde de vrouw van een anders gewisse dood. De vrouw is welvarend. Men zegt, dat Korenhof zich reeds vroeger door een gelijk soortige daad lofwaardig heeft onderscheiden. NIET-BEZORGING Bij eventuele NÏET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Drie kinderen sprongen uit raam van 2e étage Zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van de oplaag gemeld hebben, heeft gistermiddag om half twee een korte, maar hevige binnenbrand een kamer in de Vridemo-flat, perceel Burggra- venlaan 94, te Leiden in de as gelegd. De oorzaak moet gezocht worden in het omtrappen van een petroleumkachel. Drie kin deren Van Gurp, die in de kamer aan het middagmaal zaten, spron gen uit het raam van de tweede étage. Hot waren een 17-jarige jongen en een 14- en 9-jarig meisje. Een 12- jarige zoon van het gezin wist tijdig te ontkomen zonder letsel op te lo pen. Het ernstigst werd gewond de 42-jarige hoofdbewoner, die het vuur trachtte te blussen, maar uitgleed en languit in de vlammen viel. ilij werd zeer ernstig gewond naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was levensgevaarlijk, maar vanmorgen is enige verbetering in getreden. Het meisje van 9 jaar, heeft door de sprong uit het ruim negen meter hoge raam waarschijnlijk een bekkenfractuur opgelopen. De oudste jongen liep ook ernstige brandwonden op in een poging bij het blussen te helpen. De petroleum moet met kracht uit de tank gespoten zijn, want het vuur verspreidde zich in de gehele kamer. Het is voor de politie nog steeds moeilijk een reconstructie van het gebeurde te maken, omdat de kinde ren aan geheugenstoornis lijden. De moeder van het gezin was niet thuis. Van het Academisch Ziekenhuis konden wij nog geen zekerheid krij gen of voor alle gewonden het le vensgevaar geweken is. Leidse Agenda WOENSDAG 23 JANUARI. V.I.R.O. „Indrukken uit Polen" door dr. B. Landheer. Nat. Levens- verz. Bank. Rapenburg 8, 8 uur nam. Leidse Postz. Verz. Jaarvergade ring, Kleine Burcht, 8 uur nam. K.A.B.O. Vergadering. Uiteenzet- tink ziektekosten gem.-personeel. Ge bouw v. Chr. Soc. Belangen .8 uur nam. L.K.K. „Voor Allen" Rotterdams Harpkwintet. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht St. Petrus- kerk. 7.30 uur nam. DONDERDAG 24 JANUARI: Kath. Vrouwengilde. Film- en de monstratieavond, Gulden Vlies, kwart voor acht nam. „Levend Geloof", godsdienstvoor dracht: rector G. A. Beek. „In de Vrolijcke Erke", 8 uur nam. Statenkring Leiden. Forumavond, in den Vergulden Turk, half acht nam. Raad v. Maatsch. en Cult, overleg. Jaarvergadering. „Central" 8 uur nam. K. O. Residentieorkest. Solist Abbey Simon. Stadsgehoorzaal 8 uur nam, Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. Vervolgcursus 8 uur R.K. Lyceum. VRIJDAG 25 JANUARI: Smalfilmliga. Causerie over teken film. Cantine Smit's Röntgenappara- tenfabriek Herengracht 34, 8 uur nam. Lissone Lindeman. Reisavond. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. ZATERDAG 26 JANUARI: R.K. Instuif Haagweg. „Discö-Va- ria" gevarieerd programma. Leonar- dushuis Haagweg, 8 uur nam. Accelerando. Mondaccordeon- avond en cabaret. Na afloop bal. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Zeeverkenners „De Paulus" Ouder avond. Lyceum Maraën-poelstraat 8 uur nam. V.E.G.L.O.: Gezellige bijeenkomst. Oud Hortuszicht (Witte Singel 59) 8.15 uur nam. ZONDAG 27 JANUARI: R.K. Instuif O. L. Vr. Hemelvaart. Gezellige dansavond. Maria Gij zen- steeg, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur. 's Zon dags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Dienst der apotheken: De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegst geest tel. 26274. OEGSTGEEST WOENSDAG 23 JANUARI. K.A.V. Feestavond. Toneel „De sul tana van Materobiobaba". St. Willi- brordusgebouw, 8 uur nam. DONDERDAG 24 JANUARI. Kath. Vrouwengilde: „Pottenkijk- ster in Amerika".' St. Josephzaal pa rochiehuis, 8 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 1825 januari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Het loon van de angst volwassenen. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar. I.uxor: „Gervaise", volwassenen. Trianon: „Trapeze", alle leeftijden. Rex: „De charge aan de Rode Ri vier", 14 jaar. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Eónrlchtlngsweg. Inrijden toegestaan. Keren en terug rijden verboden

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2