2 Teleurgestelde rovers botsten jn de armen van Puttens politie RANG RANG RANG RANG De Ringeling sch Eierhandelaar rolde in de sloot, maar z'n zoon had de portefeuille „Trek verhoging pensioenen niet van bejaarden-ondersteuning af" Boeien als Buit Nieuwe dreiging Koningszonen op Schiphol Illusie Delfts Madrigaal werd ^luidruchtig4 verstoord MAANDAG 21 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Toen de 58-jarige eierhandelaar E. Kok zaterdagavond met zijn 24-jarige zoon Gerard en zijn 22-jarige zoon Jacob per auto van Amsterdam naar zijn woonplaats Putten terugkeerde, merkte hij onder Baarn, dat hij gevolgd werd door een kleine personenauto. Toen de eierhandelaar voor zijn wo oing stopte, bleek de ernst van de achtervolging pas, want het kleine autootje schoot plotseling naar voren, remde naast de auto van de eierhan delaar en twee mannen sprongen eruit, die zwaaiend met een revolver riepen: „Je geld of je leven!" Om hun bedreiging kracht bij te mist misleid botsten zij in de dorps- zetten, schoten zij eens in de lucht; kern van Putten tegen een lantaarn- de eierhandelaar koos eieren voor paal. De burgemeester van Putten, zijn geld en kroop vlug uit de auto. die te zamen met een wachtmeester Daarbij maakte hij echter te veeluitgetrokken was om de rovers aan haast enkwam in de sloot terecht. I te houden, smaakte het genoegen de De rovers stonden aan de wal hem op rovers even later vrij beduusd de te wachten en beroofden hem van j Stationsstraat af te zien komen. Een zijn portefeuille. Inmiddels was ook de 24-jarige Ge rard uit de auto gekomen, maar aan hem schonken de rovers geen aandacht en dit was niet zeer verstandig van hen, want niet alleen had Gerard de portefeuille bij zich, waar zich 300o in bevonden, doch tevens rende hij het huis binnen en belde de po litie op. Burgemeester op jacht. Met de portefeuille van de eieren- - handelaar in hun zak, sprongen de DCtCrïïlQ mgrkgfl rovers hun autootje weer in en ver-1 dwenen in volle vaart. Erg ver kwa- mlnlst„ van matschappelijk men zij echter met, want door de yv„k mej Klompéi heeft llch per circulaire tot de gemeentebesturen gewend, omdat haar ls gebleken, dat de per 1 januai J.l. in werking getre den algemene ouderdomswet, in een aantal gevallen aanleiding heeft ge geven tot vermindering of stopzetting van de aanvullende ondersteuning, welke vele bejaarden voordien van de zijde der gemeenten ontvingen naast hun uitkeringen Ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Door een overeenkomstige verla ging respectievelijk door intrekking van de voorheen genoten gemeente lijke bljsteun zou deze verhoging voor bedoelde bejaarden zonder merk baar effect blijven, zo zegt mejuf frouw Klompé. van de rovers was door de botsing aan het gelaat gewond en allebei zat de schrik van de botsing danig in de benen, maar de verrassingen waren nog niet voorbij. Wachtmeester Trip had zich in een hinderlaag gelegd en te zamen met de burgemeester sprong hij met de revolver in de hand te voorschijn, dreef de rovers de stationswachtka mer in en deed hen daar de hand boeien aan. De 25-jarige Amsterdammer, die enkele maanden geleden uit de straf gevangenis te Scheveningen is ont vlucht, waar hij zat wegens tal van diefstallen met braak, en zijn kame raad, een 36-jarige IJmuidenaar, ver telden naderhand aan de politie, dat de inhoud van de geroofde porte feuille 50,hen vreselijk te leurgesteld had; en dat was niet de enige teleurstelling voor hen die avond! Minister Klompé tot gemeenten: „Laat hen de ver- IN TILBURG WORDT STRAATVERKOOP ENTREE. BEWIJZEN VERBODEN. In de Tllburgse raad is door b. en 'w. een voorstel ingediend, waardoor de straat verkoop van entree-be wij- zij strafbaar zou worden gesteld. Ook het in voorraad hebben van toegangsbewijzen zou strafbaar wor den gesteld. De excessen, die zich de laatste tijd in Tilburg voordoen met de verkoop van toegangsbewijzen voor sportwed strijden e.a. zijn de oorzaak van het voorstel. Opkooers verkopen de kaartjes aan het publiek, waarbij reeds meermalen verlooen exempla ren werden verhandeld. Ook zal het sluitingsuur van café's e.d. worden teruggebracht van 1 uur tot 12 uur. Alleen gedurende het i weekeinde zal het huidige sluitings uur gehandhaafd blijven. Dit voor- I vindt zijn grond in de weerstand i werkgevers en werknemers in het cafébedrijf tegen het huidige sluitingsuur. Ook is de behoefte aan een later sluitingsuur zeer gering ge bleken. is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. EEN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN (Advertentie) AMBASSADE-SECRETARIS UITGEWEZEN. Het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag deelt mede: Op vrijdag 18 januari werd de Russische ambassadeur hier ter stede medege deeld, dat de Nederlandse regering zich genoodzaakt heeft gezien de tweede secretaris aan de Russische ambassade, de heer V. D. Drankov, tot persona non grata te verklaren. De heer Drankov heeft, overeenkom stig de door de Nederlandse regering gestelde eis, binnen 48 uur na deze mededeling aan de Russische ambas sadeur Nederland verlaten. Een bediende van de verfhandel Sukkel aan de Ruitersweg te Hilver sum kreeg zaterdagmiddag bezoek van een klant, die te nieuwsgierig, was naar de inrichting van het huis. Het ongunstige uiterlijk van de man gaf de bediende daarbij aanleiding om de politie van het vreemde be zoek op de hoogte te stellen. In de volgende nacht installeerde een van de inspecteurs zich met eni ge van zijn mannen in de zaak. Ze behoefden niet lang te wachten, want omstreeks middernacht vloog een ruit aan scherven en kwamen twee mannen naar binnen. In plaats van de buit wachtten hen de boeien. Een van de beiden, een Amster dammer, bleek een recidivist en ook de ander, afkomstig uit Hilversum, was een goede bekende van de politie. De buit van twee kraakjes die ze eerder op de avond hadden gepleegd in een horlogezaak in de Langestraat en in het kantoortje van een melk handel, was nog in hun bezit. Het tweetal moest wel bekennen en er kende toen ook maar een reeks van inbraken, o.a. die in het kantoor van een verfhandel aan de Kcwiingstraat. Zij zegt het daarom op prijs te zul len stellen, indien de gemeenten aan leiding zouden kunnen vinden als al gemene gedragslijn te bevorderen, dat voor die gevallen, waarbij de ver laging der aanvullende ondersteu ning uitsluitend een gevolg is van de inwerkingtreding van de algemene ouderdomswet, de verhoogde uitke ring krachtens genoemde wet althans enigermate blijft doorwerken in het bedrag, dat uiteindelijk aan de be trokken bejaarden ten goede komt. Ouderdomsvoorziening Aanvullende steun niet inhouden De minister van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen ver zocht de aanvullende ondersteuning, die vele bejaarden genoten vóór het in werking treden van de algemene ouderdomswet, zoveel mogelijk te blijven toekennen. Het is namelijic gebleken, dat vele gemeenten deze aanvullende ondersteuning hebben verminderd - en in enikele gevallen zelfs geheel hebben ingehouden nu de bejaarden de nieuwe ouderdorhs-' uitkering krijgen. Minister Klompé is van mening, d^at ook de bejaarden, die vóór 1 januari op aanvullende steun waren aangewezen, althans eni ger mate moeten profiteren van de nieuwe wet. DE BENZINESITUATIE. De minister van economische zaken zal morgen (dinsdag) avond om 8 uur over beide radiozenders spreken over de benzinesituatie MOORD CHINESE ANNIE Dader nog spoorloos Oridanks een diepgaand onderzoek heeft de Amsterdams recherche nog geen klaarheid kunnen brengen in de zaak van „Chinese Annie", de jonge vrouw, die in de nacht van 30 op 31 deecbber jl. werd vermoord. Men heeft de laatste dagen in dit verband de 44-jarige ex-logements- gast, die vorige week werd gearres teerd, omdat hij zijn blinde pension houdster gewelddadig wilde beroven, stevig aan de tand gevoeld. Het is nu echter gebleken, dat de man met de moord op de Oudezijds Achterburg wal niets uitstaande heeft. Intussen heeft zaterdagnacht een 39-jarige fabrieksarbeider uit Velsen, bij een bezoek aan hetzelfde perceel waarin „Chinese Annie" werd ver moord, onder bedekte termen een vrouw met wurging gedreigd: „Met een pylon-kous kan veel gebeuren", zou hij hebben gezegd. De vrouw riep onmiddellijk om hulp en de Velsenaar sloeg op de vlucht. Op de Nieuw- markt werd de nachtelijke bezoeker door twee agenten gegrepen. Bij ver hoor bleek echter geen verband te be staan met de moord op „Chinese An nie". Bijna onopgemerkt hebben twee koningskinderen, de 16-jarige kroon prins van Jordanië Mohammed en diens jongere broertje, de 9-jarige prins Hassan, gistermiddag een uur op Schiphol doorgebracht. Juist zoals hun oudste broer, koning Hussein van Jordanië, in Engeland zijn schoolopleiding heeft genoten, zo groeien ook deze twee zoons van koning Tatal en koningin Zain op te midden van Engelse kinderen op Engelse scholen. De kerstvacan- tie is ten einde en gisteren bracht een K.L.M.-machine uit Beyroeth de beide Jordaanse prinsen naar Schiphol op doorreis naar Londen. Kroonprins Mohammed studeert aan de Bryanston-school in Dorset littera tuur, geschiedenis, aardrijkskunde en diverse talen; de parmantige( volgens de laatste Britse mode tip-top gekle de) prins Hassan is uit zijn de klas de beste leerling van de Summerfield- kostschool in Hastings aan Engelands zuidkust. Hij maakte de reis onder het toe ziend oog van een Engelse gouver nante, die vertelde, dat „zijne ko ninklijke hoogheid „de beste voetbal ler is". Kroonprins Mohammed vertelde, dat hij zo graag deze zomer eens een bezoek aan Nederland zou willen brengen. Hij voegde er aan toe in Jor- Ook ontsparing bij boerenleenbanken Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en de Coöp. Cen trale Raiffeissenbank te Utrecht, be droegen de stortingen en terugbeta lingen in dec. 1956 reps 93.970.000, en 98.610.000,zodat er een nega tief spaarsaldo was van ƒ4.640.000, In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot 1.110.000, Geen gramofoonplaat Maandenlang heeft het Delftse Ma drigaalkoor in grote spanning geleefd omdat er bericht van de Radio Cor poration of America was gekomen, dat men van plan was een gramo- foon-opname te maken van het koor en alle repetities stonden in het te ken van deze grote gebeurtenis. De vorige week kwamen de meis jes naar de Waalse Kerk, waar de technische staf van de Amerikaanse omroep was gearriveerd, maar toen de eerste klanken verklonken waren, wisten de technici 'het al: „De acoustiek deugde niet". Uitkomst. Ook de St. Hippolytuskerk, de St. Jozefschool, de St. Rosaschool, de scholen aan de Raam en ip de Van Mieréveltlaan bleken de klanken riiêt St. Jozefkerk. Hier bleek de acous tiek geweldig en de pastoor verleen de alle medewerking om de opname te doen slagen. Toen de eerste proef- klanken teruggedraaid werden, ble ken driftige plofjes van bromfietsen en scheurende remmen van auto's de weinig stemmige achtergrond van het gezang te vormen. De meisjes moes ten maar thuis een paar uurtjes gaan slapen en tegen het middernachtelijk uur terugkomen, dan zou het wel stiller zijn. Aftocht. De Amerikanen vergisten zich ech te in de Hollandse voortvarendheid, want rond twaalf uur was er nog zo veel verkeer op straat, dat wederom van een goede opname geen aprake kon zijn. Tegen zoveel herrie bleek het ge duld van de Amerikanen niet opge wassen en een half uurtje later wa lden zij piet hun opnameapparatuur pp weg' haar huis. In Delft bleef een diep-teleurge- steld Madrigaalkoor achter, dat een schone illusie op zo luidruchtige wij ze verstoord zag. 6 danië dikwijls gehoord te hebben, dat het Nederlandse volk bijzonder vre delievend, edelmoedig en royaal is. Tijdens het officiële afscheid van de vroegere studentenpastoor S. Th. Vis ser als moderator van de Utrechtse Katholieke Studentenvereniging „Ve ritas" heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en be schermheer van „Veritas" aan de scheidende moderator zijn benoeming medegedeeld van geheim kamerheer van Z.H. de Paus. EENDEN MAAKTEN KORTSLUITING. Een koppel eenden, dat tegen een tijdelijk aangelegde bovengrondse laagspannlngskabel vloog aan de Meppelweg te Den Haag, veroorzaak te zondagavond kortsluiting in het elektriciteitnet van de nieuwbouw wijk Bouwlust. In een groot aantal huizen in deze wijk viel het licht uit en ook de ver warming functioneerde niet meer. Eerst na geruime tijd slaagde het gemeentelijke elektriciteitsbedrijf er x de schade te herstellen. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promena de-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Mil. ork. 16,30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Westin- disch ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Koor zang. 19.35 Grom. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Experimentele muz. 22.55 Ik geloof, dat...., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te Now York. 23.16 Act. en New York calling. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.0024.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebeden lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.50 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Re- sldentie-ork. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. octet. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.50 Gram. 14.00 Schoolra dio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14 40 Gevar. progr. 15.50 Gram 16.00 Voor de zieken. 16.30 7/eken lof. 17.00 Voor de kinde ren. 17.40 Beursber. 17.45 Begerings- uitz.; Rijksdelen overzee. Missiewerk aan de wis-m'meren. door pater P. Steltenpool. 18.00 Lichte muz. 18.20 Snortpraatic. IR.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Cabaret. 19.55 Gram. 70.30 Act. 20.45 De gewone man. 20 40 Fn Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, Viaokb. 22.10 Brabants ork. en solist. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Nouveauté's. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 21). 'n Welgemikte klap op de berijder, die j al z'n aandacht nodig had, om 't paard in bedwang te houden, deed deze in een bocht omlaag tuimelen. Ook de anderen weerden zich geducht en het resultaat was, dat de nieuwe Pavlick- boys hoe langer hoe verder terugge dreven werden. „Genoeg!", brulde Joe ineens boven alles uit, „we gaan!" Hij wendde zijn paard en met de anderen verdween bij in een donderende vaart en met oorverdovend gejuich in de richting van de Bluecorn-helling. In dezelfde vaart dreven ze hun paarden er over- been, verwonderd nagestaard door de Bluecorn-boys. die juist kwamen aan gedraafd en stoven er aan de andere nat bezweet, kwamen binnenvallen. Maar toen ze daar Hall ontdekten, kalm gezeten achter een grote pot bier, gebruikten ze hun laatste adem voor een oorverdovend gejuich, dat het café in zijn grondlvesten deed trillen. Hall staarde met open mond naaa- hun vuile, roodgestriemde gezichten en hun aan flarden gescheurde kleren en bracht er ten laatste uit: „Wat hebben jullie aangevangen?" De dikke Tom O'Ruarke, die naar adem stond te snakken, wist er toch nog uit te brengen: „We —we he heb hebben 't a afscheids fe feest gevierd". Hall wenkte de kastelein, die glim lachend stond toe te zien en riep: „Breng bier, ze moeten afkoelen". Hij hielp kastelein en dochter een handje en toen ieder, na veel geharre 'ide weer af. in de richting van „The war, achter zijn bier gezeten was, zei Bancher's Joy", waar ze, hijgend en hij: „Allo boys, drinken, ik betaal alles. Maar denk er aan Tom, niet teveel". „Komt in orde", lachte Tom, goot het glas in een teug door zijn keel en zei glunderend: „Aannemen, twee te gelijk asjeblieft". De kastelein en z'n dochter kwa men handen tekort. Onderwijl deed Joe het verhaal van de glorieuze uit tocht, herhaaldelijk aangevuld door de anderen. Hall, toen hij uitgespro ken was, „dus als ik het goed begre pen heb, hebben jullie om mij je baantje er bij neer gegooid?" „Dat hebben we", zei Joe, „maar we zouden het voor ieder gedaan hebben; de prairiewetten zijn ons hei lig, daar houden we ons aan". „Wat doen jullie mi?", vroeg Hall verder. Joe haalde zij-n schouders op. „Een andere ranch opzoeken, maar ik denk niet, dat ze ons ergens tege lijk gebruiken kunnen". „Toch wel", lachte Hall geheimzin nig, „ik neem jullie aan met vier dol lar salarisverhoging!" Dertig gezichten draaiden zich in stomme verbazing naar hem toe, de dikke Ier vergat zelfs te drinken. Dan keken ze elkaar aan en Peter Posters liet twee woorden in de diepe stilte vallen: „Je zegt?" „Luister", zei Hall. Hij vertelde hun, wat hij nodig oordeelde en wierp als bewijs de bankbiljetten op tafel. „Ik bouw of huur dus ergens een ranch en jullie zijn vanaf vandaag in mijn dienst als je wilt tenminste". Toen kwam er aan het gejuich geen einde meer en Tom O'Ruark haastte zich het laatste restje bier in zijn keelgat te gieten, mompelend: „Het kan er wel af, baas, ik dacht warempel, dat je het van je loon moest betalen. Aannemen, twee tege lijk". De kastelein vulde do glazen op nieuw. Joe stond op en stelde voor, dit glas op de gezondheid van de nieuwe baas te ledigen, wat met alge mene stemmen aangenomen werd. HOOFDSTUK VII. OP MARION'S RANCH. Hall liet de boys in het café op zijn gezondheid drinken en wenkte Joe Blackburn hem te volgen. Eenmaal buiten begon Hall: „Luister eens, Joe. Jij had daar op Pavlick's Ranch een verantwoorde lijke betrekking. Ik stel voor, om jou op mijn ranch als aWmeen bedrijfs- i leider aan te stellen". „Dank u wel", zei Joe eenvoudig, „ik ben getrouwd, ziet u en mijn vrouw zou het op zijn zachtst uitge drukt, niet aardig gevonden hebben als ik in betrekking achteruit zou gaan". „Dat begrijp ik", lachte Hall. „Nu is de moeilijkheid, ik heb nog geen ranch en, volgens Jim Pavlick, is er honderd mijlen in de omtrek geen grond te koop. Toch wil ik hier niet weg, ik wil Jim niet alleen laten met Marion Bluecorn, dit in vertrouwen gezegd. Nu had ik dit plan. Jij treedt voor mij op als zaakwaarnemer, ik geef je uitgebreide volmachten. Ga voor mij op zoek of huur me een ranch, het maakt niet uit waar. Ik bezit een honderdtwintigduizend dol lar, dus je weet, hoe ver je gaan kan. Heb je een plaats gevonden, instal leer je er dan met de boys en drijf de zaak, of het je eigendom is. Ik zal je natuurlijk ruimschoots betalen, zodat je vrouw wel geen bezwaren zal hebben. Ik blijf hier en ga me als knecht op Marion's Ranch verhuren, ten eerste, om me in het vak te be kwamen en ten tweede en dat is voor mij het voornaamste, om in de buurt van Marion te zijn. Als ik ge luk heb, voer ik haar over enige maanden als meesteres naar de ranch, die jij in die tussentijd tot grotere bloei hebt gebracht. Wat denk je van dit plan, zal 't kunnen slagen?" Joe drukte hem de hand: „Op mij kunt u rekenen, ik zal doen, wat ik kan. En wat dat van u betreft, wel ik hoop, dat het sla gen zal. Marion is als meesteres wel kom. Ik denk, dat ik vanmiddag al vast ga informeren". „Doe dat", zei Hall, „dan ga ik een bezoek brengen aan Bluecorn, om te vragen, of hij mij als knecht wil heb ben". Ze drukten elkaar de hand. Joe ging naar de herberg, om zijn paard te halen en Hall wandelde langzaam naar Marion's Ranch, overwegend, hoe hij zijn verzoek zou inkleden. Hij trof het, de oude Bluecorn, een joviaal-uitziende zestiger met leven dige blauwe ogen. waarin nog jonge levenskracht schitterde, was alleen thuis en ontving hem met voorko mende vriendelijkheid. „Ik ben Hall Pennock, van Pavlick's Ranch", begon Hall, toen ze tegenr over elkaar aan de witgeschuurde keukentafel zaten, „en ik kom tot u, omdat ik in moeilijkheden verkeer" De ogen van de oude man begoi.- nen te twinkelen. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9