IN 1957 ZAL GROTER AANTAL WONINGEN GEREED KOMEN DAN IN 1956 'T GEVAL WAS Ver. Naties eisen volledige terugtocht van Israël Scherp Een vrolijk „Docos" in „Den Burcht" Kajotters vierden hun internationale dag „Royalisten" met „Een rare familie" MAANDAG 21 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER VAN LEIDEN DE FINANCIËN DOEN MOEILIJKHEDEN VERWACHTEN De gewoonte getrouw heeft de burgemeester van Leiden hedenmiddag bij de aanvang van de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar zijn Nieuw jaarsrede uitgesproken. Hij deed dit door een overzicht te geven van de voornaamste gebeurtenissen in het afgelopen jaar en te spreken over de perspectieven, die het nieuwe jaar te zien geeft. De burgemeester noemde het belangrijkste probleem het vraagstuk van de woningbouw. Hij liet een optimistisch geluid horen: een hoog aantal woningen is in aanbouw geko men, als uitvloeisel van het stelsel van de bouwcapaciteit. Dit doet ver wachten, dat in 1957 een groter aantal woningen gereed zal komen dan in 1956 het geval was. De woningnood heeft in het afgelopen jaar geen vevr andering te zien gegeven. Voor 1957 wordt er naar gestreefd de huidige bouwcapaciteit volledig te blijven benutten en een zo hoog mogelijk uit- vceringsniveau te bereiken. GEEN RUIM PERSPECTIEF Spr. herinnerde aan verschillende werken in het afgelopen jaar. Hef te kort aan speelvelden werd ingelopen; nog in uitvoering is de aanleg van vijf tennisbanen aan de Haarlemmer vaart. Ernstige ongerustheid ontstond echter toen in de zomermaanden een groot aanta lgevallen van kin derverlamming zich voordeden. 30 Personen in Leiden werden door de ziekte aangetast, meest kinderen. Sterfgevallen deden zich gelukkig niet voor. De kruisverenigingen ontplooiden weer grote activiteit; enige nieuwe consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters konden in gebruik wor den genomen. Gevaarlijk verkeer. Het veerkeersprobleem vergde aan houdende zorg. In 1956 werden 7100 processen-verbaal opgemaakt ter za ke van verkeersovertredingen. Het aantal verkeersongelukken be droeg 1731, waarvan 10 met dode lijke afloop. Verwacht mag worden, dat de definitieve regeling van de verkeerslichteninstallatie op de Hoge- woerdsbrug en het aanbrengen van gele knipperlichten op andere punten in de stad, dit jaar hun beslag zuller; 'krijgen. Het afnemen van de sterkte van het politiekorps vormt eveneens een probleem. Nieuwe woonwijken zul len ter compensatie van het ge brek aan personeel verdere mo torisering en het gebruik van meer mechanische hulpmiddelen noodza kelijk maken. Ook de hulp aan de gevluchte Hon garen stond in het brandpunt van de belangstelling. In Leiden zijn tot he den ongeveer 50 Hongaren opgeno men. Voorbereidingen zijn getroffen/in overleg met andere gemeenten tot het stichten van een regionaal woon wagenkamp. Met het ministerie van maatschappelijk werk wordt overleg gepleegd over van rijkswege te verle nen steun. Personeelsgebrek. Na gesproken te hebben over de be noemingen van nieuwe diensthoofden,, gaf de burgemeester uiting aan zijn bezorgdhe' 1 over de personeelsvoor ziening bij de gemeente. Vooral de diensten Gemeentewerken, Reiniging en Ontsmetting en Gas en Electrici- teit hebben hiermede te kampen. De industrievestiging te Leiden blijft toenemen. De brandweer, die op twee man na, de volledige sterkte heeft bereikt deed goed werk. In het afgelopen jaar werd door de L.D.M. 5 pet. meer water afgeleverd. Het gas- en electriciteitsverbruik is toegenomen met resp. 5.7 en 10 pet. De organisatie van de B.B. heeft zich in gunstige zin ontwikkeld. Voor museum „De Lakenhal" was het, mede in verband met de natio nale Rembrandt-herdenking, een be langrijk jaar. De Rembrandt-tentoon- stelling trok in totaal 20.819 bezoe kers. De verzameling van het mu seum werd uitgebreid door enige be langrijke aankopen. Wat het onderwijs betreft: vijf nieuwe scholen konden gebouwd worden. Er is echter nog een ernstig te kort aan schoolruimte. In het bijzonder worden voor het kleuteronderwijs ernstige moeilijk heden verwacht. Schaarste aan kapitaal. Het komend jaar, aldus de burge meester zal veel moeilijkheden en zorgen oplever.en De financiën zijn verre van rooskleurig, de hoogcon junctuur werpt schaduwen op de per soneelsvoorziening. De schaarste aan kapitaal maakt het verwerven van de nodige gel den zeer moeilijk. Gelukkig heeft Leiden nog enige vaste leningen kunnen sluiten, maar -vaar afgaat en niet bijkomt is het einde spoedig in zicht. Intussen heeft de Bank voor Neder landse Gemeenten in de gelegenheid gesteld om ten behoeve van de geza menlijke gemeenten voor de woning bouw een bedrag van 400 miljoen te Israël verlangt eerst garanties De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft zaterdag met 74 tegen 2 stemmen bij 2 onthoudingen opnieuw verklaard, dat Israël het Egyptische grondgebied geheel moet ontruimen. Isracl en Frankrijk stemden tegen deze Afro-Aziatische resolutie, Cuba en Costa Rica onthielden zich. In de resolutie wordt secretaris-ge neraal Hammarskjoeld verzocht bin nen vijf dagen aan de algemene ver gadering verslag uit te brengen over de Israëlische terugtocht. Men heeft volgens de resolutie met „leedwezen en bezorgdheid" gecon stateerd, dat Israël geen gevolg heeft POTLOOD en GEEST No. 509. Horizontaal: 1 spoedig. 4. zangstem, 6. vis, zalmsoort, 9. voor naamwoord, 11. verkeerd, 12, afkor ting van mangaan, 13. familielid, 15. gebod, 16. verplichte bijdrage in de lasten des lands, 17. staat meestal boven drukwerk, 18. voorzetsel, 19. sint (afk.), 20.' beet, 22. heden, 24. stuk geschut, 26. insect, 27. voor zetsel. Verticaal: 1. kathedraal, 2. bij woord, 3. provincie van Nederland, 4. telwoord, 5. metaalsoort, 7. voorzet sel, 8. boom, 10. muggemlarve, 12. lange nekharen van dieren, 14. voeg woord, 15. zwart agaatsteen, 19. op telling, 20. uitroep, 21. rivier in Ita lië, 23. lijkvaaas, 24. gewicht (afk.), 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. gegeven aan vroegere resoluties, waarin een spoedige en volledige te rugtrekking werd geëist. Het hoofd van de vaste missie van Nederland bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann, betoogde tijdens het debat, dat het Midden-Oosten en de Verenigde Naties voor een ramp staan, indien de volkerenorganisatie geen verantwoordelijkheid op zich neemt voor problemen als Akaba en Gaza. De heer Schürmann zei, dat Ne derland besloten had voor de resolu tie te stemmen „omdat wij dienen te trachten middelen te vinden om de jurisdictie van de Verenigde Naties over zaken, die binnen haar verant woordelijkheid vallen, te onderstre pen". Als bezwaar tegen de resolutie noemde de Nederlandse afgevaardig de echter de verklaring, dat Israël geen gevolg heeft gegeven aan de re soluties van de V. N. Deze verkla ring wekt de indruk, dat Israël in het geheel niet heeft geluisterd, ter wijl het toch zijn troepen uit het grootste deel van het eerst bezette gebied heeft teruggetrokken. KAN V.N. LEGER BLIJVEN? De Nederlandse afgevaardigde steunde het Nieuwzeelandse plan voor handhaving van de vrede in 'het Midden-Oosten. Het V.N.-leger moet in elk geval blijven totdat de kwes ties van het Suezkanaal en de Golf van Akaba zijn geregeld en enige voortgang is gemaakt naar een alge mene regeling. Er moet aandacht worden geschonken aan de vorming van een gedemilitariseerde zóne tus sen Israël en Egypte en aan de mo gelijkheid van het overdragen aan het V. N.-leger van het werk dat tot dusver door de organisatie voor toe zicht op het bestand is gedaan. Uit gezaghebbende Egyptische bron in Cairo is vernomen, dat „elke po ging om het internationale politicle- ger van de V. N. om te vormen tot 'n bezettingsmacht die de Egyptische politiek beïnvloedt, verworpen zal worden". Eskimo-pastoor verdronken De 43-jarige Franse missionaris, pater J. Buliard O.M.I., van wie reeds enkele maanden niets meer was ver nomen, is volgens één zijner confra ters in oktober verdronken. Pater Buliard werkte sinds enige jaren 1900 lenen. Daar dit bedrag eerst in v loop van dit en het volgend jaar ter beschikking komt, werkt het aan de vermindering van de ongunstige li quiditeitspositie van dit moment niet mee. De burgemeester merkte tenslotte op, dat 't hem bij de huidige situatie niet gegeven is een ruim perspectief te geven. Het uitvoeringsniveau zal gevoelig moeten dalen, maar hoever kan nie mand thans nog voorzien. Hij sprak echter als zijn overtuiging uit, dat we ook nu zullen slagen, door gemeenschappelijke arbeid de moei lijkheden te boven te komen. Hij besloot met de bede dat Gods ons menselijk pogen, met zijn onmisbare zegerl v/il bekronen. Daar het van belang is dat de alarmeringssirenes in de A-Kring, waartoe Leiden behoort, steeds in be drijfsklare toestand verkeren, werd enige tijd geleden overgegaan tot regelmatige beproeving van het alar meringssysteem en werd bepaald dat deze iedere eerste dinsdag van de maand zal plaats hebben. Hiermede werd vooruit gelopen op de in deze van rijkswege vast te stel len regeling. Intussen is door het rijk ten voor het gehele land geldende, uniforme regeling bekend gemaakt. Als gevolg hiervan zal de voor „Leiden" vastgespelde beproevings- cag verschoven dienen te worden. Deze is thans bepaald op iedere eerste maandag van de maand tussen 12.00 en 12.15 uür en zo deze op een feest dag valt, op de daaropvolgende maan dag 1 an die *r; v.d. v ermeld zij nog dat, eveneens con form de landelijke regelin*, de sire nes by het beproeven achtereenvol gens de volgende signalen zullen ge ven: „Einde luchtalarm" léét; toon- h'uigte), „Luchtalarm" (janktoonj, „einde luchtalarm" (één toonhoogte). Jaarlijks feest Op vrolijke en gezellige wijze heeft de Docos-familie gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" feest ge vierd, ondanks de minder goede pres taties op het groene veld gistermid dag. De zaal was tot het uiterste bezet, toen de voorzitter, de heer P. Bieg- straaten, allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de ere-leden en genodigden van diverse organisa ties. Een bijzonder feit memoreerde spr., n.l. dat het echtpaar v. d. Does, ere lid van Docos, juist zijn 45-jarig hu- welijksfees vierde. Hierbij werd aan mevr. v. d. Does een 'boeket bloemen en aan de heer v. d. Does een doos sigaren overhandigd. Hierna was het woord aan-het ca- Leidse Agenda MAANDAG 21 JANUARI: Kath. Emigratiebureau. Adviesuur't Karrewiel, Steenstraat 55, Half acht half negen nam. DINSDAG 22 JANUARI: Veteranenlegioen Nederland. Dr. W. A. Veenhoven over: „Het Midden oosten, Suezkanaal en Hongarije". Kleine Burcht, 8 uur nam. N.R.K.M. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. K. O.-filmstudiekrifig: Sous les toits de Paris. Casino-theater; kwart over negen nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. Aanvangscursus 8 u<ur R.K. Lyceum. K. O. filmcursus „Sout les toits de Paris". Casinotheater 9.15 uur nam. WOENSDAG 23 JANUARI. V.I.R.O. „Indrukken uit Polen" door dr. B. Landheer. Nat. Levens- verz. Bank. Rapenburg 8, 8 uur nam. Leidse Postz. Verz. Jaarvergade ring, Kleine Burcht, 8 uur nam. K.A.B.O. Vergadering. Uiteenzet- tink ziektekosten gem.-personeel. Ge bouw v. Chr. Soc. Belangen .8 uur nam. L.K.K. „Voor Allen" Rotterdams Harpkwintet. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht St. Petrus- kerk. 7.20 uur nam. DONDERDAG 24 JANUARI: Kath. Vrouwengilde. Film- en de monstratieavond, Gulden Vlies, kwart voor acht nam. Statenkring Leiden. Forumavond, in den Vergulden Turk, half acht nam. Raad v. Maatsch. en Cult, overleg. Jaarvergadering. „Central" 8 uur nam. K. O. Residentieorkest. Solist Abbey Simon. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. Vervolgcursus 8 uur R.K. Lyceum. VRIJDAG 25 JANUARI: Smalfilmliga. Causerie over teken film. Cantine Smit's Röntgenappara- tenfabriek Herengracht 34, 8 uur nam. ZATERDAG 26 JANUARI: R.K. Instuif Haagweg. „Disco-Va- ria" gevarieerd programma. Leonar- dushuis Haagweg, 8 uur nam. Accelerando. Mondaccordeon- avond en cabaret. Na afloop bal. Foyer Stadsgehoorzaal, 8.uur nam. ZONDAG 27 JANUARI: R.K. Instuif O. L. Vr. Hemelvaart. Gezellige dansavond. Maria Gijzen- steeg, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur. 's Zon dags van 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japajise pren ten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Dienst der apotheken: De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 1'8, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, WiLhelminapark 8, Oegst geest tel. 26274. OEGSTGEEST WOENSDAG 23 JANUARI. K.A.V. Feestavond. Toneel „De sul tana van Materobiobaba". St. Willi- brordusgebouw, 8 uur nam. DONDERDAG 24 JANUARI. Kath. Vrouwengilde: „Pottenkijk- baret- en variété-gezelschap Eddy de Valk met de cabaret-revue „Goal. die zit!". En de eerste die het toneel betrad, was de man, die op zulke avonden doorgaans zeer lang aan het woord is, n.l, de conferencier. Deze functie werd gisteren vervuld door André Meurs. Hij lijmde de onder delen van het programma op een goede manier aan elkaar, met goede en vlotte moppen en mopjes en had dan ook de gehele avond de lachers op zijn hand. Enkele malle, maar ernstige raadgevingen werden gege ven door „The Spotlights", twee zan gers met een gitaar, die vlotte liedjes zongen. Klaas Koomen, de imitator van het geselschap, bracht vóór de pauze het publiek in gedachten naar Amsterdam en Amerika waarbij hij verschillende internationale artisten imiteerde op een voortreffelijke ma nier. Na de pauze toonde hij als „mr. Koko" zijn veelzijdig talent op ver schillende muziekinstrumenten, waar- ibij hij bekende muziekwerken op een goede, maar komische wijze ten ge hore bracht. Ook het traditionele sigarenkistje met de snaar ontbrak niet Dan is er nog een man, die bij Deze man oogstte niet alleen de gehele avond op het toneel is, maar een be scheiden rol speelt, n.l. de pianist. Die taak werd vervuld door Ad Veen. Deze man ocugste niet alleen de be wondering voor zijn spel, maar ook door zijn forse gestalte en zijn mi miek veroverde hij de sympathie van de toeschouwers. Voorts voerde het gezelschap nog enkele schetsjes op, waarvan finale „Het toverstafje" vele .ach- salvo's veroorzaakten. Tot slot leerde André Meurs het „Docos-gemengd koor" een nieuwe kampioenslied, dat. naar de zaal hoopte, nog eens in prak tijk kan worden gebracht. Aan het eerste elftal de taak deze hoop in vervulling te doen gaan. De avond werd besloten met een gezellig dansje o.l.v. de heer Evert Castelein. Docos kan er, wat feesten betreft, weer een jaar tegen. „Nut cn Vermaak" greep met „Claudia" te hoog Wanneer het amateurtoneel zo als de heer Riel gisteravond in de Schouwburg aan de leden en dona teurs van „Nut en Vermaak" vertelde in deze tijd met vele moeilijkheden kampt, dan is het wel zaak, dat de amateurs zelf op de eerste plaats hun uiterste best doen de concurrentie van film en televisie het hoofd te Meden. Nu is het niet iedere amateur ge geven de Muze zo te dienen, dat de toeschouwers van louter ontroering zakdoeken te kort komen, maar wel kan men van hen verlangen, dat zij hun rol behoorlijk van buiten kennen, dit lijkt ons een minimum-eis. Gisteravond heeft de Schouwburg echter verscheidene passages van de arie-acter „Claudia" twee keer kunnen horen een keer fluisterend vanuit het souffleurshokje en een maal „echt" dit is een weinig te veel van het goede. Daarbij kwam, dat het stuk boven de kracht van de spelers lag, want verscheidene scènes waren zeer moei lijk bespeelbaar, zodat het geheel een stroeve en soms langdradige indruk maakte. Een jong vrouwtje onbekend met de normale levensproblemen en be hept met een gechargeerd „moeder complex" verliest haar moeder en vindt haar echtgenoot. Dit gegeven, gedistilleerd uit de boeken van Rose Franken, werd in drie bedrijven uit gewerkt en mevr. Ria HenzenDe Graaf, die de hoofdrol vertolkte, speelde niet onverdienstelijk, al was Claudia zo mu en dan wel erg naief, hetgeen niet overtuigend werkte. De heer Jan Brokaar was haar man David, maar zijn spel was stroef, om dat hij een hopeloos gebrek aan rol- kennis demonstreerde. Mevr. Loes Bontev. d. Heuvel, een opera-zangeres, was een carica- tuiur, en wanneer dit de bedoeling is geweest, deed zij het wel aardig. De overige rollen werden goed ver tolkt, waarbij we vooral willen noe men de heer Jan Smittenaar en de heer Piet Wijnbeek, resp. als verlief de buurman en huisknecht. STEEKSPEL. In een café aan de Oude Singel kwam het gisteravond tot een me ningsverschil tussen de 61-jarige D. v. D., een 38-jarige bezoeker W. H. P. en de 50 jaar oude J. W. Tegen elven liep de ruzie zo hoog, dat W. meende dat hier slechts het mes nog uitkomst brengen kon. De caféhouder die hij misschien een beetje te vriend wilde houden kreeg een steek minder. Het tweetal dat onder de steekhoudende argu menten zijn minderheid had moeten erkennen, werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar de verwondingen wer den gehecht. De politie ontfermde 'zich over de wildebras, die ter kalmering werd opgesloten, verdacht van poging tot zware mishandeling. Vandaag geen achttienjarigencursus. St. Petrusparochie. De godsdienstcursus voor de acht tienjarigen van de St. Petrusparochie, die vanavond gehouden zou worden in de Vrolijcke Arke, kan geen door gang vinden in verband met de avond-Requiem-mis, die in het ge bouw wordt opgedragen tot intentie van de zielerust van de dezer dagen overleden guido Van der Kamp. Vóór honderd jaar Uit de Leijdsche Courant van 21 Januarlj 1857. Leyden. Gisteren is de 62ste verjaardag van HM. de Konin gin-Moeder op de gebruikelijke xoijze gevierd. (Koningin Anna Paulowna, dochter van tsaar Paul I. Red.). In de noordelyke provinciën des rijks worden op vele plaatsen adressen aan den Koning getee- kend, ter bevordering van den aanleg van spoorwegen in die streken. 's-GravenhageVolgens het uit Suriname bij het Dep. van Koloniën ontvangen berigt, is de rust op de plantage herstelden zijn de slaven weder ordelijk aan het werk gegaan, zoodat opnieuw allerwege rust en orde heerschen. De gezondheidstoestand bleef voldoende. Geslaagd. M-evr. W. C. van DamBorst, lid van de r.k. E.H.B.O. „Peerke Don ders" te Leiden slaagde op het zak- terdag te Utrecht gehouden examen voor het diploma E.H.I.O. (Eerste Hulp In Oorlogstijd). Assistentie koorzangers. Koorzangers van Leiden worden verzocht assistentie te verlenen bij een plechtige Huwelijksmis op dins dag 22 januari 1957 om 9.30 uur in de Herensingelkerk. N.R.K.M.-vergadering. Wij herinneren alle N.R.K.M.-leden aan de jaarvergadering, die morgen avond gehouden wordt in „In den Vergulden Turk". Na de pauze spreekt de heer L. C. J. Roozen, hoofdredacteur van De Leidse Cou rant over „Hare Majesteit de Pers". NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. LEIDSCHENDAM Op 30 dezer zal het 55 jaar geleden zijn, dat de heer S. Aarts en zijn echtgenote A. M. Jacobs, wonende aan de Damlaan, in het huwelijk tra den. Het echtpaar heeft 16 kinderen, van wie er thans nog 8 in leven zijn. De heer Aarts (79 jaar) is afkomstig uit Oosterhóut en zijn echtgenote (74 jaar) uit Venlo. Een stukje Italië in de Romanuszaal Men schrijft ons: Lampions, weelderige guirlandes, Italiaanse kleurenpracht, met op de achtergrond de grandioze Sint Pieter, een boordevolle zaal met jonge mensen de meisjes in veel kleurige zomerse jurken dit was de aanblik van de Romanuszaal op zondag 20 januari. Na een goed verzorgde H. Mis bij de zusters op de Oude Vest, werd een gezamenlijk ontbijt gegeven. Het ge heel hiervan was het goede begin van de viering van de Internationale K.A.J. Deze beweging, in 1925 ge sticht door Mgr. Cardijn bestaat thans in 72 landen, en heeft in de loop van de jaren verscheidene malen van ver schillende Pausen de goedkeuring ontvangen. Dit jaar zullen in augus tus 30.000 kajotters aanwezig zijn op het Sint Pietersplein in Rome, waar de H. Vader de beweging officieel zal goedkeuren als de beweging bij uit stek voor de katholieke jonge arbei der, of, zoals Pius XI het uitdrukte als „het volmaakte type van katho- ieke actie". De kajottersbeweging is een bewe ging, geen „vereniging" en het is geen kilometer ten Noorden van Winnipeg, ster in Amerika". St. Josephzaal pa- geheel alleen onder de Eskimo's. rochiehuis, 8 uur nam. Opvoering op behoorlijk peil Zaterdagavond gaf de toneel club „Royal" onder auspiciën van de personeelsvereniging De Royalisten in het Antonius-club- huis een opvoering van de klucht „De rare familie" van Ara. Bach, onder regie van de heer Max van Kampen. De hoofdpersoon uit het stuk, een zekere Frits Pappen heimer, is de zoon van de vrouw, die professor Weber uit medelij den heeft getrouwd. Zij is ge storven en haar man is hertrouwd met een jonge vrouw. Juist op de dag, dat zij een jaar getrouwd zijn, komt deze niet al te snuggere zoon het echtelijk geluk verstoren. De heer des huizes pro beert hem aanvankelijk voor zijn vrouw en zijn schoonouders verbor gen te houden, maar dat lukt niet. De schrijver heeft gebruik gemaakt van oude kluchtmotieven, bijvoor beeld de vrijage tussen de timmer man en het dienstmeisje en de „ter zijdes", zoals die ook in de achttien- de-eeuwse kluchten te vinden zijn, maar die ons in een modern stuk wat vreemd aan doen. De professor was veel te jong ge schminkt en ook zijn gedrag deed niet bepaald aan dat vari een professor denken. Vermakelijk was zijn- spel wel, getuige de reacties in de zaal. Hetzelfde kan gezegd worden van de rol van het „kind", waarom de toe schouwers hartelijk hebben gelachen. Het echtpaar Nachtegaal leek zo uit de Camera Obscura weggestapt en vormde een groot contrast met de onbehouwen loslippigheid van „het kind", op zichzelf al vermakelijk. De bijfiguren zijn in het stuk niet goed tot hun recht gekomen, maar zij wer den zo goed mogelijk gespeeld. De opvoering als geheel had hier en daar wat meer vaart mogen heb ben, maar stond toch op een behoor lijk peil. Laat de vereniging bij een volgende opvoering echter eens let ten op een zuivere klinkeruitspraak en een heldere articulatie. Over het algemeen houden de Leidse toneel verenigingen enkele zeer goede uitgezonderd! zich hiermee niet bezig. We schrijven dit, omdat een club als „Royal" een belangrijke stap vooruit zou doen, wanneer zij hier aan meer aandacht besteedde. gemakkelijke beweging, omdat zij iets vraagt van de jonge arbeider, en wel het beste, dat hij bezit: verantwoor delijkheid voor zijn collega's op het werk. Het is dus een apostolaatsbewe- ging, waar veel moed en durf voor nodig is, maar bovenal een bewust geloofsleven. Af en toe viert de K.A.J. feest, doch zijn eigenlijke betekenis is invloed uit te oefenen in deze wereld op laag en op hoog niveau. Zij organiseert stu diedagen, internaatsdagen, schoolver latersacties, houdt enquête's onder de arbeiders etc. De avond in de Romanuszaal maakte in alle opzichten een goede indruk. Schetsjes, zangnummers, een optreden van een drumband, Don Camillo en Peppone, een komische opera en een goede finale vormden het eerste deel van de avond, waarna een optreden van de ritme-club van Piet Wisse deze Italiaanse avond be sloot. INTERNATIONALE DAG KAJ DISTRICT LEIDEN. De internationale dag van het dis trict Leiden van de KAJ werd be gonnen met een H. Mis, opgedragen door de aalmoezenier van het district kapelaan H. de Jong. In zijn predikatie betoogde de aal moezenier o.m. dat de nood, die er onder de arbeidersjeugd heerst, niet een materiële nood maar een geeste lijke nood is. Deze nood is soms zeer duidelijk te zien in de gevaren van onverschilligheid en passiviteit t.a.v. de liefde voor de arbeid en de nood zaak van het zich bewust voelen van de plaats, die wij allen inramen in het leven. Na de H. Mis was er een ge zellig ontbijt. 's Avonds om acht uur kwamen de kajotters en kajotsters weer bijeen in de Romanuszaal om een echte Ita liaanse feestviering mee te maken. De voorzitter van het district, de heer A. v. d. Krocht, opende de avond met de Christelijke groet. In zijn ope ningswoord benadrukte de heer v. d. Krocht het belang van deze avond n.l. de opbrengst van deze avond is be stemd om het adoptiefonds te steunen. Dit adoptiefonds is bedoeld om 2 jonge arbeiders, een uit Ceylon en een ander uit Bolivia, in de gelegen heid te stellen in augustus 1957 naar Rome te gaan. De avond, welke bij na geheel verzorgd werd door eigen leden, was bijzonder attractief. Het cabaret-programima werd ge opend door de Francisousband. Het verdere programma werd vlot afge werkt. Om kwart voor 10 begon de finale met een ?ezellig samenzijn op de planken van The Rythm. Club. Om twaalf uur was deze bijzonder geslaagde dag weer ten einde.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2