3)e CéidóeSoti/fcci/nt De Polen naar trokken massaal de stembus De Hongaarse regering eist repatriëring van vluchtelingen Gomoelka bij gebrek aan beter De Paus ontving Selwyn Lloyd „Arabische Vier" willen zelf „opvullen" Kroestsjef conferencier op Kremlin-fuifje Russische experimenten met atoomwapens Onfortuinlijke Engelsman werd „Hongaar" MAANDAG 21 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14011 I BETER ÉÉN Gomoelka DAN DUIZEND j Sowjettanks Directeur: C. M. v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 -T Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes I.jC Polen luisterde naar waarschuwende stemmen De Polen zijn gisteren in groten getale ter stembus getogen; volgens de beschikbare gegevens is ongeveer 90 procent van de kiezers opgekomen, in Warschau zelfs 95 procent. Reeds gisteravond meende men te mogen aannemen, dat de Polen zich, uit vrees voor Russische interventie, met overweldigende meerderheid voor het bewind-Gomoelka hebben uitgesproken. Uit alles blijkt, dat de meesten „op de lijst" hebben gestemd, d.w.z. geen namen op de eenheidslijsten heb ben doorgeschrapt. Gomoelka was aanvankelijk bevreesd, dat de verkiezingen door velen zouden worden geboycot. En hij hqeft de steun nodig van het volk om Moskou te tonen, dat de Polen zijn „geliberaliseerde" bewind aanvaarden. Er zijn in totaal 723 kandidaten, van wie 28 vrouwen, voor 459 parle mentszetels. Van deze kandidaten In een radiorede aan de vooravond van de verkiezingen had Gomoelka de Polen ervoor gewaarschuwd, dat, tenzij zij hem steunen om „de een gebiedende noodzaak zijnde Russi sche vriendschap te behouden", Polen zal worden weggevaagd van de kaart van Europa. Deze rede van Gomoelka is stellig een belangrijke aanleiding tot de grote opkomst geweest naast de op roep van het Poolse episcopaat om aan de verkiezingen deel te nemen. Gomoelka stelde zijn landgenoten in zijn rede voor de keuze: „Stem op de lijst of loop het risico van Russi sche interventie". Hoewel de verkiezingen een grote tegenstelling vormden met die van 1952 toen het in verband met de activititen van de geheime politie niet raadzaam was, zich van stem ming te onthouden waren ze vol gens westerse ideeën toch nog alles behalve democratisch. Wie voor Gomoelka wilde stemmen behoefde het stembiljet slechts onge wijzigd in de bus te doen en maakte daarbij in de meeste stembureaus geen gebruik van een steinhokje. Wie echter bepaalde namen van Gomoelka en zijn partijgenoten op de lijst wilde doorschrappen, moest zidi in deze bureaus naar een stemhokje begeven en vestigde al direct de aandacht op zich. Overigens hadden de leden van het stembureau ook toegang tot de stemhokjes. In sommige stembureaus moesten de kiezers door de stemhokjes lopen voordat zij bij de stembussen waren. Hier was het toezicht dus minder direct. zijn 51 procent van de communisti sche verenigde arbeiderspartij, twin tig procent leden van de verenigde boerenpartij en vijf procent van de (intellectuele) democratische partij, die tezamen het „nationale eenheids front" vormen. De rest der kandida ten is partijloos en vertegenwoordigt de door de regering gesteunde sociale organisaties. Er zijn tweeëntwintig katholieke kandidaten, die als par tijlozen op de officiële lijst staan. Geen succes. Anti-communisten hadden er bij de kiezers op aangedrongen om alle na men van communistische afgevaar digden van de verkiezingsbiljetten te schrappen. Deze propaganda heeft echter niet veel succes gehad. Koninklijk paar in april naar Zweden Naar wordt vernomen, zullen H.M. Koning in Juliana en Z.K.H Prins Bernhard op 21 mei een officieel be zoek aan Zweden gaan brengen, dat drie dagen duren zal. De Stuckholmse couranten wijzen er op, dat dit bezoek samenvalt met de herdenking van het feit, dat de Zweedse botanicus Linnaeus 250 jaar geleden geboren werd. ^innaeus neeft een tijdlang in Nederland gestu deerd. Twee opstandleiders geëxecuteerd De Hongaarse regering heeft een beroep op de Verenigde Naties ge daan alle Hongaren, die naar Oosten rijk- en andere landen gevlucht zijn als gevolg van de revolutie van 23 oktober, te repatriëren. In een "brief van de permanente af gevaardigde van Hongarije bij de Ver enigde Naties, Peter Mod, aan secre taris-generaal Hammarskjoeld, zegt de Hongaarse regering, dat de vluch telingen worden mishandeld en dat hun een vrijwillige terugkeer naar hun vaderland onmogelijk wordt ge maakt. Speciaal toont zij zich bezorgd over het lot van de minderjarigen en kinderen wier ouders zich nog in Hongarije bevinden. De Hongaarse regering zégt te wen sen dat de vluchtelingen worden be handeld overeenkomstig het interna tionale recht: dat Hongaarse afge vaardigden in staat worden gesteld contact op te nemen met Hongaarse burgers in de landen waar zij na hun vlucht terecht zijn gekomen, om hen te helpen bij hun terugkeer; dat de vluchtelingen niet zullen worden on derdrukt, uitgebuit, of misleid; dat zij op de hoogte gebracht zullen mogen worden van de „werkelijke" toe stand in hun vaderland; en dat de repatriëring van kinderen en jonge lieden onder de achttien in versneld tempo zal worden uitgevoerd. Ze willen niet. Kanselier Raab van Oostenrijk heeft gisteren gezegd dat geen enkele Hon gaarse vluchteling in Oostenrijk die wil repatriëren, iets in de weg wordt gelegd, maar tot nu toe hebben zich niet meer dan 1773 mensen daar voor aangemeld. Grensschending. Dertig Hongaarse soldaten zijn gis teren met hun automatische wapens vurend, het Oostenrijkse grondgebied binnengedrongen tijdens een achter volging van Hongaarse vluchtelin gen. Zij hebben een twintigtal vluchte lingen gedwongen weer naar h-un vaderland terug te keren. Het incident gebeurde bij Nikitsch in Burgenland. Een Oostenrijkse douane-ambtenaar was getuige van de grenschending. Hij deelde mee, dat de Hongaarse politiemannen met hun automatische wapens zeker 300 afvuurden. Eén van hen werd zo zwaar gewond, dat hij op Oostenrijks gebied moest worden achtergelaten. Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht. De Oostenrijkse regering is van plan een scherp protest tegen deze schending van haar grondgebied te publiceren. „In een gevangenis te Boedapest zijn zaterdag twee organisatoren van de Hongaarse opstand terechtg«5t -ld", aldus heeft radio Boedapest bekend gemaakt. Het waren Josef Dudas "en Janos Szabo. Dudas leidde in oktober een aan val op het ministerie van buitenland se zaken en Szabo was de leider van een groep vrijheidsstrijders, die op het Moskouplein te Boedapest schit terend standhielden tegen overmach tige Sowjetstrijdkrachten. Dudas was de vroegere voorzitter van de revo lutionaire raad voor geheel Hongarije. Westerse waarnemers hebben I>u- aas niet beschouwd als een van de organisatoren van het verzet. Zij be schouwden hem meer als een handige opportunist, die na de eerste fase van de vrijheidsstrijd op een belangrijke plaats wist door te dringen en die zich kennelyk ten doel stelde de lei der van een anti-communistische re gering te worden. Zaterdag heeft Z.H. de Paus de Britse minister van buitenlandse za ken, Selwynn Lloyd in officiële audiëntie ontvangen. De Britse mi nister werd onder anderen vergezeld door sir Douglas Frederick Howard, gezant van Engeland bij de H. Stoel. Tijdens het officiële gedeelte van de ontvangst heeft de Paus een "korte toespraak in het Engels gehouden, waarna hij nog gedurende een kwar tier met Selwyn Lloyd een persoon lijk gesprek voerde. Na de ontvangst heeft Selwyn Lloyd een bezoek ge bracht aan het pauselijk staatssecreta riaat, waar hij begroet werd door mgr. Domenigo Tardini. Het proces-Montesi In Venetië is vandaag het proces begonnen tegen drie mannen, die er van beschuldigd worden, dat zij be trokken zijn geweest bij de dood van Wilma Montesi, de dochter van een Romeinse timmerman, wier lijk in april 1952 aan het strand van Tor- vaianica ten zuid-oosten van Rome is gevonden. Het onderzoek, dat tot dit proces geleid heeft, heeft één der grootste na-oorlogse politieke schandalen in Italië veroorzaakt, welke het aftre den van een minister en het hoofd van de Italiaanse politie tot gevolg had. Aanvankelijk had de politie ver klaard, dat Wilma Montesi bij een wandeling langs het strand door een ongeluk om het leven as gekomen. Later werden bij het proces tegen de Romeinse journalist Silvano Muto, die terecht stond wegens belediging van de politie, beschuldigingen geuit aan het adres van Piero Piccioni, de 35- jarige zoon van de toenmalige minis ter van buitenlandse zaken, tegen de markies Ugo Montagna, eert 46-jari- ge makelaar, en Saverio Polito, het 77-jarige hoofd van de Romeinse politie. Na een lang onderzoek, dat aanlei ding gaf tot veel publiciteit, werden deze drie mannen officieel aange klaagd. De voornaamste beschuldig&ter van deze drie mannen is Anna Maria Caglio, die de minnares van "Jgo Montagna is geweest. Zij heeft ver klaard, dat Ugo Montagna „de geeste lijke leider is van een bende, die ver dovende middelen verhandelde" en dat „Piero Piccioni de moordenaar van de bende" was. Men verwacht dat het proces zeker drie maanden duren zal. Het hof van cassatie in Rome heeft met het oog óp de openbare orde bevel gegeven het proces in Venetië te voeren, om dat een proces in Rome mogelijk moeilijkheden zou ondervinden door de gevoelens onder het publiek. In Venetië verwacht men geen verhitte gemoederen. Graaf van Athlone ter aarde besteld Tegen het plan van tisenhower De Arabische Grote Vier presi dent Nasser van Egypte, koning Saoed van Saoedi-Arabië, koning Hoessein Ter gelegenheid van de terugkeer van de Russische Olympische spelers uit Melbourne was !n het Kremlin een nieuwjaarspartij georganiseerd waar ook de hoge Russische leiders en hun Chinese gasten aanwezig: wa ren. Op de foto ziet men v.l.n.r. de plaatsvervangende eerste minister van Rusland A. I. Mikoinn, de ceremo niemeester en 1ste partijsecretaris Nikita Kroestsjef, de Russische eerste minister Nikolai Boc'janin, de Chi nese eerste minister Tsjou En Lai en de rlaatsvervangcnd eerste minister van China Ho Loeng op het podium terwijl zy lachen om een van de „grapjes" van partijsecretaris Kroestsjef. van Jordanië en premier Sabri El Assali van Syrië hebben volgens radio-Cairo besloten de Eisenbower- leer voor het Midden-Oosten van de hand te wijzen. Zij zijn van mening, dat er in het Midden-Oosten geen „leemte" bestaat en als er een be stond, zou zij door de Arabieren zelf moeten worden opgevuld. De vier Arabische leiders hebben zaterdag in Cairo een overeenkomst ondertekend, waarbij aan Jordanië economische hulp wordt' geboden, die het verlies van de Britse subsidie zal moeten vervangen. De overeenkomst heeft een looptijd van tien jaar. Jaarlijks zal 12 y3 mil joen pond sterling 125 miljoen) aan Jordanië worden betaald. Van dit be drag draagt Egypte 5 miljoen bij, Saoedi-Arabië eveneens 5 miljoen en Syrië 2 y2 miljoen. De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken Abdoellah Rimaway heeft verklaard, dat langs diploma tieke kanalen met Engeland bespre kingen zullen worden begonnen over beëindiging van het wederzijdse de fensie-verdrag tussen Engeland en Jordanië, dat in 1928 werd getekend en nog 11 jaar van kracht zou blij ven. Volgens het Egyptische departe ment van Voorlichting hebben de vier Arabische leiders ook besloten nimmer toe te staan dat hun landen onder de invloedssfeer komen van een de andere buitenlandse mogend heid en zij zijn eensgezind over eengekomen, dat koning Saoed déze mening in Washington zal uiten. Koning Saoed is zondag aan boord van het passagiersschip „Constitu tion" uit Napels naar de V.S. ver trokken. Deze foto laat zien hoe de begrafenisstoet van de graaf van Athlone, een oud-oom van de Engelse koningin, die op 82-jarige leeftijd overleed, de St. George-kapel bij het kasteel van Windsor naderde tijdens de plechtige mili taire begrafenis welke zaterdag is gehouden. De kist was per trein van Lon den naar Windsor vervoerd en daar op de affuit geplaatst. Koningin Eliza beth. de EngcLse koningin-moeder en prinses Margaret woonden o.a. de plechtigheid bij. Zij hadden hiervoor hun vakantie te Sandringham onder broken. f De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft zondag medege deeld, dat de Sowjet-Unie opnieuw een atoomwapen tot ontploffing heeft gebracht. Dit is de zeventiende maal, dat een Amerikaanse instantie melding heeft gemaakt van een in de Sow jet-Unie tot ontploffing gebracht atoomwapen. De bekendmaking van zondag is de vierde in een reeks, die in augustus 1956 is begonnen. Een avontuurlijke Engelsman had het er direct na het begin van de Hon gaarse opstand maar op gewaagd, en was met enkele goede vrienden naar Oostenrijk gegaan, om te helpen. Bij gebrek aan geld dook hij enkele we ken later onder in een vluchtelingen kamp. Zonder mededelingen te doen over het avontuurlijke van zijn si tuatie kwam hij in de eerste groep vluchtelingen terecht, die in Budel op doorreis wachten naar Canada. Als er geen gelduitbetaling geweest was zaterdagochtend, was hij daar misschien nog gekomen ook. Maar bij de uitgifte van zakgeld bleek hij al- De 24-jarige Marcos Dracos. die een der vooraanstaande verzetslieden op Cyprus wordt genoemd en op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden stond, is vrijdagavond in een kort vuurgevecht in de bergen van Zuid-west-Cyprus doodgeschoten; in de streek is een operatie tegen ver zetslieden gciande. Het blijft koud Een gebied van hoge Luchtdruk, dat zaterdag boven Zuid-Engeland lag, heeft zich sindsdien naar het zuid oosten verplaatst en is nu in Honga rije aangekomen. Met deze verplaat sing hield een uitbreiding van de de pressie-invloed tot ver in het Noord zeegebied gelijke tred. Op het noordelijk deel van de Noordzee stond gisteren vrijwel de gehele dag een zuidwesterstorm met windkracht 9. Langs de Wadden kust bereikte de wind de kracht van harde wind. Ook boven land was de wind naar het zuidwesten gedraaid. Door dat het in Frankrijk nog elke nacht flink vriest ook vanochtend meld den vele Franse stations ongeveer 10 graden vorst kwam er geeh warme, maar koude continentale lucht naar ons land. Gisteren overdag steeg op de meeste plaatsen in Nederland de temperatuur tot slechts 2 of 3 graden boven nul. Alleen uit het noorden van het land werden nog temperatu ren van 4 en 5 graden gemeld. De afgelopen nacht vroor het in Zuid Limburg weer 4 graden. Doordat de druk in het zeegebied tussen de Azoren en Portugal ster ker daalt dan in Midden-Europa zal de wind ook morgen overwegend uit zuidwest tot zuid waaien. Het koude v/eer zal daarom nog voortduren. leen vloeiend Engels te spreken. De Engelsman bleek een 18-jarige kan toorbediende uit Hoy te zijn. Hij is ondertussen overgedragen aan het Britse consulaat te Rotterdam en zal vandaar naar zijn geboortestad terug, reizen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het veer? t (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j AANHOUDEND KOUD. j i j Zwaarbewolkt met verspreide s opklaringen en in de kustpro- vincies mogelijk wat regen of i jjzel. Matige tot krachtige wind J tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. 22 Jan. zon op 8.36; onder 11.11; maan op 0.46; onder 11.03. Hoogwaterstanden 22 Jan. v.m. 7.45; n.m. 8.10. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew 8 C OSLO licht bew. 5 KOPENHAGEN regen 1 ABERDEEN half bew. 3 DUBLIN motregen 7 LONDEN geheel bew. 6 AMSTERDAM or. bew. 2 BRUSSEL zwaar bew. —2 PARIJS nevel —7 BORDEAUX nevel —5 GRENOBLE nevel —11 NICE onbew. 2 BERLIJN nevel —4 FRANKFORT onbew. —12 MüNCHEN nevel —9 ZüRIOH motsneeuw —9 MALLORCA licht bew. 2 GENèVE mist —7 LOCARNO onbew. —8 V/ENEN mist —6 INNSBRUCK mist —17 ROME nevel 0 Korreltje Liever goede mensen dan goede wensen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1