r L Deken L.H.M. Nieuwenhuizen gaat op 1 februari met emeritaat m 0 Prof. dr P. Muntendam opende verpleeghuis „Mariënhof" Groninger won SUS-huis een Maar het wordt geen definitief afscheid van Alphen aan den Rijn NIVEA Stille Omgang op 10,17 en 24 maart MAANDAG 21 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Koningin Juliana in Arosa aangekomen Deze telefoto toont H.M. de Koningen Juliana met dames van haar ge volg lopend door een besneeuwde straat na haar aankomst in het Zwitserse stadje Arosa, waar zij haar vakantie gaat doorbrengen. Gistermorgen is Koningin Juliana in het Zwitserse plaatsje Arosa aan gekomen, waar zij ongeveer 10 dagen de wintersport zal beoefenen. Rond elf uur arriveerde de koningin met ihaar uit tien personen bestaand ge volg vanuit Zurich in Chur, waar zij overstapte in een gereserveerd spoor- rijtuig, dat haar naar Arosa bracht. Vernomen wordt, dat Prins Bern- hard over tien dagen naar Arosa zal reizen om de koningin op te halen. Verpleeginrichting geen opbergplaatsen De directeur-generaal van de volksgezondheid, prof .dr. P. Munten dam, heeft zaterdag in het Friese plaatsje Wolde het verpleeghuis „Ma riënhof" van de zusters Francisca nessen geopend. Hij heeft daarbij uit eengezet, wat zijn visie is op het probleem „verpleeginrichtingen". Men kan stellen, aldus prof. Mun tendam, dat een verpleeginrichting een instelling is waar men zieken op neemt, die verpleging behoeven die zij thuis niet krijgen kunnen en waarvoor zij niet of niet meer in een ziekenhuis hoeven te verblijven. Ogenschijnlijk is dit een bevredigen de omschrijving, maar deze zou tot ernstige misverstanden en, wat erger is, tot ernstige misstanden aanleiding kunnen geven, als men haar niet van •nader commentaiir voorziet, aldus prof. Muntendam, die voorts pleitte voor verpleging van de zieken in hun eigen omgeving of woning. De verpleeginrichting heeft door de plaatsing in de onmiddellijke omge ving van de woonplaats van de zieke in veel mindere mate diens maat schappelijke verstoring ten gevolge, dan bij het ziekenhuisverblijf het ge val zal zijn. Het zijn vooral de langdurig zie ken, die de verzorging in een ver pleeginrichting nodig hebben. Spre ker wilde hier niet het woord „ver pleging" gebruiken, omdat het woord verpleging maar al te vaak tot de misvatting leidt, dat deze patiënten geen behandeling behoeven. „Deze misvatting is tot een ernstige sociale misvatting gegroeid, onder meer tot uitdrukking komend in deze, naar mijn overtuiging foutieve terminolo gie, dat opneming in een verpleegin richting uit hoofde van een sociale indicatie, niet van een medische in- Chinese vluchtelingen kwamen naar Nederland Gistermiddag te 5 uur arriveerden op Schiphol acht bejaarde vluchtelin gen uit communistisch China, die ge vlucht voor het communisme in den vreemde hun levensavond moeten slij ten. Het zijn mensen, die met toestem ming van het communistisch regime enkele maanden geleden konden uit wijken naar Hongkong, nadat zij in hun Chinese vaderland van geen nut meer waren. „De communisten hebben mij m'n bedrijfje afgenomen om het te na tionaliseren", vertelde een van de vluchtelingen gistermiddag, „en toen was er voor mij geen plaats meer in China." In totaal zijn de laatste maanden enkele honderden bejaarde Chinezen naar Europa gekomen. Een gedeelte van hen is Joods en komt in Neder land onder de hoede van de stichting joods maatschappelijk werk. dicatie en dus niet voor rekening van het ziekenfonds kan geschieden", aldus spreker. Spreker vervolgde: „En waar ik dan, grof gezegd, aan mag toevoegen in dezelfde taal sprekend: en dus is de verpleeginrichting een opberg plaats voor langdurig zieken. Deze misvatting is tot op de huidige dag, hoewel een kentering ten goede in de laatste jaren duidelijk merkbaar wordt, nog steeds een van de ern stigste misstanden in de toch overi gens niet zo slechte gezondheidszorg in dit land". Het positieve streven van de ver pleeginrichtingen moet er van het ogenblik van het binnenkomen van de zieke af op gericht zijn deze zo spoedig mogelijk weer te on^sïaan. Dit betekent derhalve niet: op bed leggen en liefderijk verplegen; doch dit houdt tevens in: geneeskundige behandeling en voor alles al datgene te doen om de patiënt voor zover zijn toestand dit toelaat het geluk te doen beleven het bed te kunnen ver laten. Een andere voorwaarde voor de verpleeginrichting is, door de geest van liefde en de beslotenheid,- welke een kleine inrichting aan de mens kan geven, de zieke de waar digheid van het mens-zijn te doen be houden of terug te geven. In dit verband zeide prof. Munten dam grote betekenis te hechten aan de inrichting „Mariënhof". Goedkope koelhuis- boter in Nederland Deze week zal 15 miljoen kilo koel- huisboter, waar het buitenland geen belangstelling voor heeft, op de Ne derlandse markt gebracht worden en om de verkoop een weinig te stimu leren zal de prijs enkele dubbeltjes lager worden. Hoe laag de boter, die normaal 0,95 tot 0,99 kost, geprijsd zal worden, is nog niet bekend. Momen teel zijn onderhandelingen gaande tussen het ministerie van Landbouw en het produktschap voor zuivel om tot een overeenstemming te komen. Zijn vrouw zag er niets in Gistermiddag heeft de organisator van de „Sla Uw Slag-actie" aan de buschauffeur J. Bulthuis uit Pieter- buren in de provincie Groningen de officiële bescheiden overhandigd, die hem recht geven op een woonhuis ter waarde van 20.000 gulden. Chauffeur Bulthuis heeft dit huis te danken aan lot nummer E 254218, een van de vijf loten, die hij teren de zin van zijn vrouw had gekocht. Doch behalve het woonhuis werden aan de heer Bulthuis uitgekeerd: een electrische naaimachine, 2 Solex rij wielen, een stofzuiger, verder twee jaar lang verschillende soorten kaas en twee jaar lang een wekelijkse versnapering. Tenslotte dingt de heer Bulthuis met de andere huiswinnaars nog mede naar een volledige electri- ficatie van zijn nieuwe huis door Philips met een televisietoestel, ra dio enz. Mgr M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft met ingang van 1 februari a.s. emeritaat verleend aan deken L. H. M. Nieuwenhuizen van Alphen aan den Rijn. Hoewel de ge zondheidstoestand van deken Nieu wenhuizen dit besluit reeds sedert enkele jaren had doen verwachten, kwam 't bericht het afgelopen week einde no? vrij onverwacht. Een beperkte kring van ingewijden was eerder door hem op de hoogte gesteld. Zondag heeft de deken dit nieuws persoonlijk van de kansel zijn parochianen medegedeeld, alsmede de redenen welke hiertoe hebben ge leid. Alleen NIVEA bevat Eucerit bet voedingsmiddel voor de huid voorkomt 'n pijnlijke scheerhuid Niet alleen Zweden zal Linnaeus herdenken, ook in Nederland zal de 250ste geboortedag van deze grote bo tanicus niet ongemerkt voorbijgaan. De „Linnaeushof" te Haarlem, die de financiële zorgen van het vorig jaar te boven is gekomen, zal in April geopend worden en via de ra dio zal o.m. een kinder-opstel-wed- strijd gehouden worden, waarvan! het winnaartje waarschijnlijk een reis naar Zweden krijgt aangeboden om daar de herdenking mee te ma ken. Linnaeus heeft in Nederland gestu deerd. Hij promoveerde aan de hoge school te Harderwijk en ordende vele botanische, mineralogische en zoölogi sche verzamelingen. Het gezelschap van de Stille Om gang heeft gisteren in Krasnapolskji te Amsterdam zijn jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de vice-voorzitter L. v. d. Broeke, die in zijn openingswoord de onlangs overleden voorzitter A. Elsenburg herdacht. De secretaris J. Takes me moreerde in zijn jaarverslag het 75- jarig jubileum van het gezelschap en wees er met nadruk op, dat de „Stille Omgang" niet voor een uur 's nachts mag beginnen, omdat anders de de votie schade lijdt. De penningmeester P. Asselman sloot zijn boekjaar met een klein na delig saldo. Pastoor H. J. Drost hield een uit voerige rede, waarbij hij uitging van de algemene intentie van dit jaar: „Voor vrede en vrijheid voor de Kerk der stilte". De heer A. Elsenburg, die een kwart eeuw hét voorzitterschap hpeft be kleed, droeg zijn functie over iaan zijn zoon de heer E. Elsenburg. De data voor de stille omgangen werden bepaald op 19, 17 en 24 maart a.s. Er worden ongeveer 65.000 deel nemers verwacht. Voor het eerst zal ook de bisschop van Groningen, mgr. Bierman, aan de bedetocht deelne- Dit jaar zal het aantal extra-treinen uit alle delen van het land ruim zes tig bedragen, veel meer dan vori j jaar toen door de extra kolentreinen onvoldoende treinen voor de stille omgang beschikbaar waren. Het ge zelschap rekent er op, dat de auto bussen vergunningen zullen krijgen en niet wegens het zondagsrijverbod zullen moeten uitvallen. Duur protest tegen het zondagrijverbod Om te protesteren tegen het rijver bod op zondag heeft een Haags ga ragebedrijf afgelopen nacht tussen 1 en 4 uur zijn wagens zeventig in getal op straat gezet en wel op het Buitenhof, de Hofweg, het Plein en de Riviervismarkt. Op de voorruiten der auto's waren reklamebiljetten door het garagebe drijf aangebracht. In overleg met de officier van justitie heeft de politie tegen de directeur van het garagebe drijf proces-verbaal opgemaakt, we gens het maken van reklame zonder vergunning. Zondagrijverbod Geen restitutie van wegenbelasting Een inwoner van Den Haag heeft middels een request aan de minister van Financiën gevraagd restitutie van motorrijtuigenbelasting te mogen ont vangen over het aantal dagen, dat het zondagsrijverbod hem heeft ver hinderd van zijn voertuig gebruik te maken. De verzoeker zou dit bedrag willen aanwenden voor een charita tief doel. In bevoegde kringen acht men in williging van dergelijke verzoeken niet waarschijnlijk omdat de motor rijtuigenbelastingwet geen maatstaf zou inhouden voor de mate, waarin het voertuig wordt gebruikt. BRITSE INZENDING OP ATOOMTENTOONSTELLING OP atoomenergie zal op de internatio nale tentoonstelling van kernenergie die dit jaar 'op Schiphol zal worden ingericht, een speciaal vervaardigd model van Calder Hall, de eerste atoomkrachtcentrale voor indus trieel gebruik, tentoonstellen. Voorts omvat de Britse inzending materiaal ter illustratie van de produktie van isotopen en films die het krachtsta tion in volle werking laten zien. Voor autorijders: W.A.-verzekering is in België verplicht Hoewel officieel iedere buitenland se automobilist die België binnen komt van 1 januari af verzekerd dien de te zijn tegen wettelijke aansprake lijkheid, werd tot nu toe nog geen uit voering aan deze maatregel gegeven. Dit zal na het einde van deze maand wel het geval zijn, aldus de K.N.A.C. Degenen, die reeds verze kerd zijn en dit aan de grens kunnen bewijzen door het tonen van de z.g. groene kaart zullen ongehinderd hun reis kunnen vervolgen. Anderen zul len de keuze hebben tussen terugke ren en een verzekering afsluiten in Nederland of zulks te doen bij een der grenskantoren van de Belgische auto mobiel- of touring-club. Blijkens gegevens van de K.N.A.C. 2ullen bestuurders van personen auto's daar voor een bedrag van on geveer 250 B. frs. een tien dagen gel dende w.a.-verzekering kunnen af sluiten. KORTE golf BINNENLAND Op de onbewaakte overweg te Rilland Bath is vrijdagmorgen onge veer half negen een auto in botsing gekomen met de trein uit Roosen daal, die op weg was naar Vlissingen. Enkele treinreizigers werden licht gewond door het plotselinge stoppen van de trein. Auto en trein werden licht beschadigd. Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag de twee bovenste verdiepingen van de ge meenteschool voor scheepswerktuig- kundigen te Breda geteisterd. Zater dagavond was tot kwart over zes in het gebouw les gegeven. Onvoorzich tigheid met vuur wordt als vermoe delijke oorzaak van de brand gezien. De schade wordt geschat Op een ton. Door kolendampverstikking is aan boord van het binnenschip „Wil- helmina" gemeerd in de Waalhaven zaterdag de 19-jarige echtgenote van de schipper om het leven gekomen. Nadat het echtpaar vrijdagavond naar bed was gegaan, is door ver stopping van de elleboogpijp kolen damp in de roef binnengedrongen. Na een bewusteloosheid van meer dan 24 uur kwam de schipper zon dagmorgen weer tot bewustzijn. Zijn echtgenote gaf toen geen teken van leven meer. De man is ter ob* servatie in het Zuiderziekenhuis op genomen. Op onverklaarbare wijze raakte vrijdagavond een 48-jarige kraanma chinist bij het havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost te water. Bij het onderzoek na- de vermissing van de machinist, werd na langdurig dreggen, zaterdag middag het lijk uit de Vulcaanhaven opgehaald. De man was gehuwd. Jonkheer Victor Edouard Anthon Boreel, die woensdag j.l. in de leeftijd van 84 jaar is overleden, werd hedenmiddag op het kerkhof te Putten ter aarde besteld. De overle dene, die na een snelle militaire car rière benoemd werd tot hofmaar schalk van koningin Wilhelmina, werd in 1925 opperhofmaarschalk. In 1948 trad hij als zodanig af, doch werd op 4 september van dat jaar aangesteld als kamerheer in buiten gewone dienst van koningin Juliana. Hij was drager van vele hoge bui tenlandse onderscheidingen. BUITENLAND. De Spaanse stad Granada is door zware sneeuwval van de buitenwereld afgesloten. De wegen en spoorwegen zijn onberijdbaar en telefoon-, tele graaf- en elektriciteitskabels zijn on der de sneeuwlast bezweken. Er heb ben-ach geen persoonlijke ongeval len -voorgedaan. De deken stelt er prijs op het kon- takt met zijn parochie te bewaren en zal zich daarom vestigen in het Sint Josephpension te Alpben aan den Rijn. Deken Nieuwenhuizen, Amster dammer van geboorte (op 1 februari 1891) was gedurende zijn ruim 40 jarig vruchtbaar priesterleven, van 1915 tot 1916 kapelaan te Nootdorp, vervolgens twee jaren te Ouddorp. Ruim 16 jaar bekleedde hij de func tie van leraar aan het seminarie te Hageveld. Daarna riep de bisschop hem weer tot de taak van zielzorger terug en benoemde hem in 1934 tot pastoor te Akersloot. In 1939 volgde zijn benoeming tot pastoor te Wog- num (N.H.), tevens belast met de zorg over het dekenaat Wervershoef (N.H.). 10 Augustus 1945 werd deken Nieuwenhuizen benoemd tot pastoor van de Sint Bonifaciusparochie te Alphen aan den Rijn en tevens tot deken van het dekenaat Alphen aan den Rijn. Daar vierde hij in augustus 1955 met veel luister zijn 40-jarig priesterfeest. Velen hebben toen in allerlei vorm van grote dankbaarheid getuigd je gens de deken om zijn nauwgezette priesterlijke zorg in de breedst moge lijke zin. De kontakten die hij met gemeentelijke instanties onderhield bij bouw- en schoolzaken, waren van die aard, dat oud-burgemeester Ed. C. Witschey, vergezeld van al zijn wethouders, by gelegenheid van dit jubileum, de deken de zilveren ere penning der gemeente verleende, mede op grond van de verdiensten van de deken voor het katholiek volksdeel der gemeente. Oplossing voor veel problemen. De tien jaren pastoraat te Alphen waren niet de gemakkelijkste jaren van zijn priesterlijk lven. Behalve de zielzorg en het verenigingsleven eis ten de problemen van de na-oorlogse jaren een belangrijk deel van zijn aandacht op. De scholen waren te klein behuisd. De klassen verspreid over diverse gebouwen. Plannen tot uitbreiding waren er wel, maar de tijdsomstandigheden belemmerden lange tijd de uitvoering en bevorder den de toename van de zorgen. Ook de kleuterschool had dringend een nieuwe omgeving nodig. Door ver bouwing en modernisering van de be staande klassen kon voor dit pro bleem na vele jaren een oplossing worden gevonden, evenals door de ulo-school, door aanbouw van een nieuwe vleugel. Maar vele andere plannen die al vöor de oorlog gereed lagen, moesten opgeborgen blijven. Nu de deken afscheid gaat nemen van zijn aktief werken, laat hij twee belangrijke plannen voorbereid, maar nog onuitgevoerd liggen. Het zijn de bouwplannen van een b.l.o. school op katholieke grondslag voor de Rijn streek, alsmede een vastomlijnd plan tot de stichting van een geheel nieu we parochie met kerk, pastorie, scho len en verenigingsgebouw in plan „West". Het zal wellicht zijn grootste voldoening zijn de realisering van deze uitbreiding van de katholieke gemeenschap in Alphen aan den Rijn te mogen beleven. Ook wat het litur gisch kerkelijk leven betreft heeft deken Nieuwenhuizen al het moge lijke gedaan om de gelovigen per soonlijk bij de plechtigheden te be trekken. Door uifb eiding van het aantal zitplaatsen en door uitbrei ding van het aantal H. Missen Op de zondagen en feestdagen van drie op vier, heeft hij het uiterste gedaan wat mogelijk was om de sterke groei van zijn parochie Op te vangen en ieder een in de gelegenheid te stellen de godsdienstoefeningen bij te wonen. Wij noemen dan ook nog de verbete ring van de doopkapel. Vele functies. Naast de vele zorgen voor zijn pa rochie, eisten ook de dekenale vraag stukken en problemen dagelijks zijn aandacht op. En toch vond deken Nieuwenhuizen altijd tijd voor hen, die zijn raad kwamen vragen. Ook de verenigingen vonden by hem vaak een welwillend gehoor en de nood lijdende verenigingen ervoeren veel al ook zijn financiële steun. Van dit laatste op individueel terrein kunnen slechts zij getuigen, die in stilte door de herder der parochie werden bij- Deken Nieuwenhuizen was direc teur van de H. Familie der dames, De inwoners van Barcelona pas sen thans nieuwe vormen van boycot toe, om uiting te geven aan hun onte vredenheid over de economische toe stand. Nadat zij eerst weigerden gebruik te maken van de openbare vervoer middelen, zijn zij er thans toe over gegaan openbare vermakelijkheden, als opvoeringen in schouwburgen, films en zeifis voetbalwedstrijden, te negeren. In Frankrijk zijn door de koude van de afgelopen week tien personen om het leven gekomen. Er wordt thans echter dooi verwacht. De Donau is tussen Ratisbonne en Passau, aan de grens tussen Beie ren (West-Duitsland) en Oostenrijk, bevroren. (In Beieren wijst de ther mometer reeds enkele dagen tempe raturen van twintig graden onder nul aan). Het scheepvaartverkeer is tot stilstand gekomen.. 26 Van de voornaamste Italiaanse wegen zijn door lawines geblokkeerd. De tien voornaamste Alpenpassen zijn door zware sneeuwval versperd. directeur ook van de beide paro chiële zangkoren, het kerkkoor en de Schola Cantorum, beschermheer van het r.k. gemengd zangkoor „Sint Bonifacius" en van de r.k. sportver eniging „Wilskracht". Als geestelijk adviseur hield hij ten nauwste kon- takt met het agrarisch deel van zijn parochie, de L.T.B.'ers. Warme be langstelling ondervond van de deken de medische zorg voor zijn parochia nen en alles wat hiermede verband hield, voor groot en klein. Zo onder vond het Wit Gele Kruis steeds zijn stuwende kracht. Belangrijke plan nen, welke binnenkort worden gere aliseerd en een grote verbetering in alle opzichten inhouden op het ter rein van het W.G.K. werden nog door hem mee-voorbereid. Ook het consultatiebureau en het bureau voor kleuterzorg, welke in het Sint Jo sephpension zijn gehuisvest, omgaf hij steeds door zijn bescherming en hulp. Deken Nieuwenhuizen richtte enkele jaren geleden de plaatselijke afdeling van de r.k. E.H.B.O. op en stimuleert gestadig haar uitbouw. Het leven van deken Nieuwenhuizen is getekend door zijn charitatieve inslag en mens lievendheid. Aan armen en zieken leent hij oor en hart. Zij vonden in hem een zorgzame geestelijke vader naar ziel en lichaam. Grote belangstelling. Veel verdiensten heeft de deken ook op het terrein van de bevorde ring van steun aan de r.k. universi teit. Het aktief naar buiten treden van de r.k. verenigingen had immer zijn grote waardering en hij toonde steeds grote belangstelling voor haar avonden in de Sint Josephzaal en el ders. Als laatste noemen wij wellicht de belangrijkste en zwaarste zorgen van de deken en wel die hij droeg als voorzitter Van de r.k. Kerk-, arm- en schoolbesturen welker werkzaamhe den vooral de laatste tien jaren be langrijk zijn toegenomen. Tot zijn gezichtsvermogen hem parten ging spelen, zocht de deken tussen zijn drukke werkzaamheden een enkele keer wat ontspanning op het vlak van de beoefening van de kunst. Kunstzinnig als hij was be oefende hij de schilderkunst, afge wisseld met muziekcompositie. Ver schillende doeken, merendeels met religieuse voorstellingen en land schappen sieren de kamers op de pastorie en wij 'herinneren ons, dat meerdere malen parochie-avonden werden opgeluisterd met muziek, door hem gecomponeerd. N'aar wij vernemen wordt een af scheidsavond voor de parochianen voorbereid. AUTO IN DE SLOOT. Bij het passeren van twee bij een uitwijkplaats links geparkeerde auto's raakte een gloednieuwe vrachtwa gen, welke pas aan zijn 800 km. tne was, met het re-O-ter voorwiel in de zachte berm van de Ziende. Hier door raakte de bestuurder, ie heer M C. v. O. uit Rotterdam de macht o-.er het stuur kwijt en de au-:?, die op weg was in de richting Nieuwkoop, letterlijk en figuurlijk ,'an de wal in oe sloot. De bestuurder kon zien zon der letsel te hebben opgelopen, in veiligheid brengen. De nieuwe Com- mer was 2.50 meer breed, terwijl de toegestane breedte op deze weg slechts 1.85 meter is. De bestuurder had geen ontheffing. Het ongeval deed zich zaterdagmorgen omstreeks half twaalf voor. Wilt U iets weten? Antwoord: LeidenDüsseldorf 231 km., LeidenLourdes 1348 km. 'Vraag: Route per bromfiets van Sassenheim naar Zuidlaren; hoeveel 'km.? Antwoord: Sassenheim, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Nijkerk, Har derwijk, Elburg, Zwolle, Meppel, As sen, Vries, Tinaarlo, Dennenoord, Zuidlaren; afstand 250 km. Vraag J. S. te L. Ik ben huis schilder en heb 2 kinderen. Wat houd ik over als er belasting en verzeke ringen afgetrokken zijn? Antwoord: Moeilijk te zeggen, als wy niet weten wat uw bruto loon is.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10