Voortzetting woningbouw en bescherming koopkracht van de gulden op de voorgrond Overheid besnoeit weg- en waterbouwwerken STRENGER GOEDKEURINGSBELEID Garagehouder, verdacht van lijkberoving, gearresteerd RK Huisvestingscomité bracht stroom hulp-akties naar getroffen Hongarije Aannemers wegenbnuw verontrust door vermindering van overheidsopdrachten K.A.B. billijkt het katholieke werkgeversstandpunt niet Dc provincie Zuid-Holland krijgt voorlichtingsdienst DONDERDAG 17 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Minister Hofstra over de aanstaande bestedingsbeperking Overbesteding niet schuld van overheid De minister van Financiën, de heer Hofstra, heeft er gisteren tijdens de beantwoording van de algemene fi nanciële beschouwingen van de Eerste Kamer nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat de regering de beperking van de bestedingen zal nastreven in een evenwichtig geheel van maatre gelen, waarbij de sociale rechtvaar digheid en de economische doeltref fendheid voorop zullen staan. Bij deze criteria zullen twee bijzon dere factoren voor ogen moeten wor den gehouden: 1. De noodzaak van voortzetting van de woningbouw en 2. de bescherming van de koopkracht van de gulden, dus afwijzing van in flatie. De woningbouw blijft centraal ge steld. Het programma van bestedings beperking, dat de regering thans be zig is op te stellen, vindt daarin zijn rechtvaardiging. Inflatie noemde de minister een sluipende en ongecon troleerde vorm van belastingsheffing, waardoor de grote massa van de be volking, de kleine renteniers, de pen sioentrekkers enz. worden getroffen. Het vasthouden aan de waardevast heid zal de minister blijven verdedi gen, voor zover dat in een klein land als het onze mogelijk is. Vrij willig. De bestedingsbeperking op basis van vrijwilligheid, welke de heer Hel- lema (AR) had aangeprezen, ont moette bij minister Hofstra sympa thie. Herhaaldelijk heeft de regering na de oorlog de vrijwillige medewer king van het publiek en van het be drijfsleven met kracht bepleit. Aan de andere kant was minister Hofstra het met de heer Teulings (KVP) eens, dat wij er daarmee thans niet komen. Er zijn maatregelen nodig, met name op het gebied van de financiële over- heidspolitiek. Spr. wees er op, dat de „fiscal po licy" een uitermate jonge wetenschap is. De grondbeginselen van deze we tenschap zijn vastgelegd, doch hun uitwerking is nog niet klaar. Wij zul len met deze juiste beginseden op den duur tot een juiste praktijk ko men, aldus de minister. Minister Hofstra verklaarde, dat de cijfers die prof. Hellema heeft gepro duceerd en dié de A.R. hoogleraar tot de overtuiging brachten dat de overheidsuitgaven in de periode 1949 tot 1955 onevenredig zijn gestegen, globaal juist zijn. Mét de beoordeling van deze cijfers moet men echter voorzichtig zijn. Daarbij zal men re kening moeten houden niet alleen met de stijging van de defensie-uitga ven, maar ook met het feit, dat mede tengevolge van de bevolkingsgroei en om andere redenen bepaalde over heidstaken sterk moesten worden uitgebreid (bij voorbeeld het onder wijs). Dan kan men ook niet zonder meer de overheid de schuld geven van de huidige overbesteding. Er is een complex van oorzaken aan te wijzen, die tot de huidige si tuatie hebben geleid. Alle sectoren zullen hun aandeel in de beperking van de bestedingen moeten dragen. Hoogspanning. De minister betreurde het, dat hij nog geen concrete oplossing kon ge ven voor de wijze waarop de beste dingsbeperking naar het oordeel van de regering zich zal moeten voltrek ken. Er wordt onder hoogspanning gewerkt aan de opstelling van de toe gezegde nota. Voordat men kan vast stellen, hoe groot de stijging moet zijn van de indirecte en directe be lastingen moet men eerst weten, wel ke bezuinigingen mogelijk zijn in de overheidssector. Hiernaar is een onderzoek inge steld. De resultaten daarvan worden thans geconcretiseerd. Minister Hof stra wees er op, dat aan de Stichting van de Arbeid geen advies is ge vraagd over het landbouwbeleid. De regering moet haar beslissing nog ne men, maar zij wil vóórdat zij die neemt weten, wat de consequenties zijn van deze beslissing. De minister van Financiën verze kerde prof. Hellema, dat hij de door hem aan de orde gestelde bezuini gingsmogelijkheden met de betrokken bewindslieden zou bespreken. Woningbouw. Minister Hofstra achtte het zeer waarschijnlijk, dat het grote aantal in aanbouw zijnde woningen één van de oorzaken is van de schaarste op de ka pitaalmarkt. Met minister Witte pleegt hij thans overleg over de vraag of er niet te veel woningen gelijktijdig in aanbouw zijn. Voor elke toenduizend extra woningen in aanbouw is hon derd miljoen gulden aan investerin gen nodig. Met de heer Teulings was de minis ter het eens, dat de gemeentelijke investeringen zeer sterk gestegen zijn. Dat hangt direct en indirect sa men met de woningbouw. Deze vor dert uigtaven voor riolering, straten aanleg, elektriciteits-, gas- en water voorziening. Men zal de vraag moeten verminderen of 't aanbod op de kapi taalmarkt moeten vergroten. Sparen. Vergroting van het sparen juichte de bewindsman toe, doch daarbij kan men geen dwang uitoefenen. Alleen zachte drang. Naar het toekennen van fiscale tegemoetkomingen bij het sparen wordt een onderzoek inge steld. Minister Hofstra onderstreepte nog maals, dat het vasthouden aan het rentegamina de bedoeling heeft de wilde concurrentie tussen de lagere publiekrechtelijke lichamen op de ka pitaalmarkt tegen te gaan. De minis ter besloot zijn rede met op te met- ken, dat het gehele proces van beste dingsbeperking onaangename kanten heeft, maar dat het treffen van maat regelen om de tijdelijke moeilijkhe den weg te werken, onvermijdelijk is. In wezen noemde hij de Nederlandse economie sterk. Hij was er van over tuigd, dat na het volvoeren van de operatie Nederland weer gunstige perspectieven zal hebben. KONINKLIJK PAAR VOOR EEN DAG NAAR LONDEN. H. M. de Koningin is vandaag met prins Bernhard naar Londen ver trokken voor een bezoek van één dag in verband met het overlijden van de graaf van Athlone. OUD-BURGEMEESTERS TE GAST OP SOESTDIJK. H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben de vorige week de oud-burgemeester van Amsterdam en mevrouw d'Ailly en deze week de oud-burgemeester van 's-Gravenhage en mevrouw Schok king op Soestdijk voor het middag maal ontvangen. Vuurwater bij de brandweer! Gistermiddag hebben ambtenaren van de dienst van invoerrechten en accijnzen te Eindhoven een inval ge daan in de brandweerkazerne en daar beslag gelegd op honderd liter jenever. Hiervan was geen aangifte gedaan voor de accijns-vordering. De jenever zou het gezamenlijke eigen dom zijn van de brandweerlieden. Verwondingen waar vuil in komt, kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes Kloosterbalsem die ontsmet en geneest (Advertentie). een rijksgoedkeuring ingevolge de we- deropbouwwet vereist is, zal boven dien deze goedkeuring moeten zijn verkregen alvorens met het werk kan worden begonnen. 3. Voor nieuwe kapitaals werken buiten de woningbouw, waarvoor de kredieten thans nog niet zijn goedge keurd, geldt hetzelfde als onder 2. Met ingang van 21 januari a.s. zal het werken betreft, waarvoor rijksgoedkeuring vereist zijn voor weg- en waterbouwkundige werken, waarvan de bouwkosten groter zijn dan 50.000. Dit geldt ook voor wer ken, die door lagere publiekrechte lijke lichamen (provincies, gemeen ten en waterschappen) worden uit gevoerd. Een desbetreffende beschik king zal dezer dagen in de Staatscou rant verschijnen. In een circplaire aan de gemeen tebesturen deelt minister Witte mede, dat deze maatregel wordt geno men om de investeringen van de overheid te beperken en tevens om ruimte te scheppen voor de finan ciering /an de woningbouw. Weg- en waterbouwkundige wer ken ten behoeve van de woningbouw, zoals het bouwrijp maken van gron den, de aanleg van straten e.d., zullen door de nieuwe maatregel niet wor den bemoeilijks. Er zal in het alge meen rijksgoedkeuring voor deze werken worden verleend, maar de plannen zullen wel sober moeten worden opgezet. Bij de beoordeling van de andere weg- en waterbouwkundige werken zal een zekere selectie worden toe gepast. In december 1956 had de minister van Binnenlandse Zaken de gemeen tebesturen reeds verzocht voorlopig geen nieuwe kapitaalswerken of -be stedingen aan te vangen. Thans heeft hij nadere maatregelen bekendge maakt die hierop neerkomen: 1. Woningbouw ingevolge de wo ningwet en kapitaalswerken, die reeds zijn aangevangen, kunnen voor lopig vlottend worden gefinancierd, indien de financiering niet kan ge schieden uit het provenu van een vaste lening. 2. Er wordt op aangedrongen, dat nog niet aangevangen kapitaalswer ken of delen daarvan buiten de wo ningbouw, ook indien de kredieten daarvoor reeds door Ged. Staten zijn goedgekeurd, eerst worden uitge voerd na verkregen bericht van geen bezwaar van Ged. Staten. Voor zover 4. Alle na vandaag op te nemen langlopende leningen zullen in de eerste plaats gedacht worden te strek ken tot inperking van de vlottende schuld binnen de kasgeldnorm (deze is 25 procent van het begrotingstotaal of 100.000 voor kleinere gemeenten) en daarna ter financiering van de on der handen of binnenkort aan te van gen woningbouw. DE ZAAK NIEUWLAND Onverwachte wending In het onderzoek van het myste- rieuse sterfgeval te Nieuwland, waar de 30-jarige weduwe Sien Kodde de vorige week maandag dood op bed ge vonden werd, is een verrassende wen ding gekomen, doordat de recherche thans de 39-jarige garagehouder ge arresteerd heeft, die onmiddellijk na de dood van de weduwe reeds ge noemd is. Hoewel de politie nog steeds ge looft, dat de vrouw zelfmoord ge pleegd heeft, verdenkt zij de garage houder er van geld van de weduwe gestolen te hebben, en zij acht het niet uitgesloten, dat dit na de dood van de vrouw is gebeurd. Geld gevonden. Onmiddellijk na dat de thans ge storven vrouw weduwe ge-vorden was, is de garagehouder, die in het dorpje geen bijster goede naam heeft, zich met haar zaken gaan bemoeien. Hij geraakte wat op de achtergrond, toen de jonge dragline-machinist op het toneel verscheen, die trouwplr^- of nen scheen te koesteren. Enkele we-0,0 kerk en op de kruisweg. Hij was gegeven heeft, blijft natuurlijk ook nog open. Gezien de reputatie van de garage houder en het gevonden geld, waar voor hij geen afdoende verklaring wist te geven, heeft de politie de man, die gehuwd en vader van twee kin deren is, in Middelburg opgesloten. Het onderzoek duurt voort. KUNSTENAAR H. LANDSTICHTING PIETER GERUITS f „Niet de zoetelijkheid van roman tische heilige plaatjes, maar de forse schildering van de Jeruzalemse reali teit kan de gelovigen dichter bij de werkelijkheid brengen van Christus' leven op aarde", zei Pieter Gerrits eens. In deze geest heeft de eergister- mdddag op de Heilige Landstichting bij Nijmegen plotseling overledene heel zijn leven gewerkt. In 1911 kwam hij als artistiek adviseur bij deze instelling, die hij mede met wij len pastoor Suys groot gemaakt heeft. De heer Gerrits, die 78 jaar is gewor den, maakte verscheidene ontwer pen in de levensgrote reproductie van taferelen en bouwsels uit het Heilige Land, die aangebracht zijn in ken voor haar dood heeft de weduwe een vrij groot bedrag van haar bank tegoed opgenomen en na haar dood heeft men daarvan slechts enkele honderden guldens teruggevonden. Thans heeft de politie een gedeelte van dit geld bij de garagehouder aangetroffen, die daarop gearresteerd werd. Mogelijkheden. De man ontkent hardnekkig iets met de dood van de weduwe te ma ken te hebben, maar enkele uren voordat men de dood van de weduwe ontdekte, heeft men de man rond het huis gesignaleerd, zodat de politie re kening houdt met een beroving na de dood. De mogelijkheid, dat de we duwe hem het geld voor haar dood Twee tehuizen voor vluchtelingenhulp Dank zij de ruim anderhalf mil joen gulden, die het R.K. Huisves tingscomité naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije op giro rekening 34348 binnenkreeg, is men daar thans tot een vast programma kunnen komen om de Hongaarse vluchtelingen zo efectief mogelijk te helpen. Na een bezoek aan Oostenrijk is het volgende plan ontworpen: Het R.K. Huisvestingscomité zal twee tehuizen in Nederland inrichten, een voor Hon gaarse. jongens en meisjes, die een middelbare schoolopleiding hebben moeten afbreken en thans een om scholing behoeven voor zij op de Ne derlandse scholen geplaatst kunnen worden; gedurende één jaar zullen 60 jongens in een tehuis worden onder gebracht; de kosten hieraan verbon den bedragen ƒ120.000, Het tweede huis wordt ingericht voor 35 bejaarde intellectuelen en kunstenaars, die niet meer of niet direct in hun onderhoud kunnen voorzien. De inrichting van dit tehuis kost eveneens 120.000,en het co mité stelt zich voor gedurende 5 ja ren de exploitatie van het huis op zich te nemen, waarmede wederom een bedrag van 190.000 is gemoeid. Voorts is reeds een bedrag van 170.000,overgemaakt naar het Caritasverband in Oostenrijk en zijn twee wagons voedsel en kleding ver zonden, die regelrecht naar Boedapest konden doorrijden; drie wagons, die eerder verzonden zijn, kwamen de vluchtelingen in de Oostenrijkse kampen ten goede, en binnenkort zul len nog enkele wagonladingen boter, vet en cacao naar Boedapest verzon den worden. Huisvesting voltooid. Een ander deel van zijn taak het onderbrengen van een deel der 3000 Hongaren, die naar Nederland geko men zijn is thans zo goed als vol tooid; volgende maand verwacht men alle betrokken vluchtelingen defini tief onder dak geholpen te hebben. Begin februari zullen 150 Hongaar se kinderen voor een verblijf van en kele maanden in Nederland arrive ren en de Nederlande zusters van Bethanië zijn met steun van het co mité in Oostenrijk werkzaam onder de jeugd. Andere aktiviteiten. Naast deze aktiviteiten, die alle rechtstreeks voortsproten uit de re cente gebeurtenisen in Hongarije, heeft het R.K. Huisvestingscomité zijn andere taken niet verwaarloosd. Oostpriesterhulp kreeg 15 kapelwa gens en vele vrachten goederen, in gezameld door kapelwagens hier in Nederland, zijn in de kampen aange komen. In het Salzgittergebied werd een katholiek tehuis opgericht, dat door mrg. Alfrink werd ingezegend. Voor geestelijke hulp in Korea werd 10.000,overgemaakt en 1.500 uit Oostenrijk, Polen, Rusland en Oekrai- ne hebben enkele maanden vakantie in Nederland doorgebracht. -In mei a.s. zal een koloniehuis te Goirle gereed komen. Het uitblijven van overlieidsorders heeft een bijna panische schrik ver oorzaakt onder de Nederlandse we genbouwers, die de laatste jaren een indrukwekkende organisatie hebben opgebouwd, om nieuwe wegen als het ware „uit de grond te stampen". Ir. H. D. Prins, voorzitter van de vereniging van Nederlandse wegen bouwers, bracht op een gisteren ge houden congres de ontstane situatie onder woorden door te zeggen: „Het regeringsbeleid van heden vervult ons met angstige, gevoelens. Er wor den de laatste maanden slechts weinig wegertbouwwerken aanbesteed. Goe de wegen zijn voor de gehele Neder landse economie nodig om efficiënt te kunnen werken. Nu moet men de klok niet terugdraaien door voor we genbouw bestemde gelden het eerst te sdhrappen, als de noodzaak tot bezui niging aan de orde is". De directeur-generaal van rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, die op de vergadering was uitgenodigd, liet zich slechts zeer voorzichtig over de om- komst uit. Voor wat betreft de we genbouw in de eerst volgende twin tig jaar wordt gedacht aan de ver bindingen: 1. Amsterdam - Gouda - Rotter dam. 2. Amsterdam via Gorkum naar België. 3. Amsterdam - Eindhoven - Maas tricht. 4. Amsterdam - Zuddex^zeepolders - Groningen. 5. Den Haag en Rotterdam - Ober. hausen. 6. Rotterdam - Volkerak - Ant werpen (de „Zoomse weg"). „Als deze en enkele andere ontwor pen verbindingen over twintig jaar gereed zijn, is een goede basis ver kregen voor de ontwikkeling van de overige primaire, secundaire en terti aire wegen", aldus ir. Maris. Spr. wees er voorts op, dat de vier jaar geleden gemaakte veronderstelling, dat de omvang van het autoverkeer in 1970 twee-en-half maal zo gTOOt zal zijn als in 1953, tot op heden nog met fpitrri klont. H. ROTTINGHUIS (GRONINGEN) IN EERSTE KAMER. De heer H. Rottinghuis uit Gro ningen zal de heer H. C. Nijkamp, die om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P., in zijn func tie opvolgen. De heer Rottinghuis werd 12 Octo ber 1904 te Delfzijl geboren. Hij stu deerde aan het St. Canisiuscollege te Nijmegen en vervolgens aan de M.T.S, te Utrecht weg- en water bouwkunde. Als jong M.T.S.-er was hij enige ja ren als technisch ambtenaar werk zaam in dienst van die provincie Gro ningen. In 1930 kwam hij in het fa miliebedrijf en werd benoemd tot di recteur van het Rottinghuis aanne mersbedrijf N.V. te Groningen. Naast verschillende functies in het bedrijfsleven was de heer Rotting huis ook actief in het organisatiele ven. Van 1930 tot 1940 was hij onder meer kringvoorzitter van de R.K. Staatspartij en lid van het partijbe stuur, verder kringvoorzitter van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging. Van 1942 tot 1943 was hij lid van de Provinciale Staten van Groningen en lid van gedeputeerde Staten. Te grote vrijheid leidt tot chaos „Wij betreuren het standpunt van de katholieke werkgevers inzake de overlegprocedure bij prijsverhogin gen met het ministerie van Economi sche Zaken en hopen, dat minister Zjjlstra hun dujdelijk zal maken, dat elk voornemen hunnerzijds om na melding tot prijsverhoging over te gaan, voordat het overleg is beëin digd, een prysstop ten gevolge zal hebben". Aldus luidt de mening van „Ruim Ziaht'", het kaderblad van de Neder landse Katholieke Arbeidersbeweging, over het advies dat het Katholiek Verbond van Werkgeversverenigin gen aan haar leden richtte om even tueel naar hei oordeel van de onier- remer onvermijdelijke prijsverhogin gen, wel aan het ministerie van Eco- rnische Zaken te melden, doch deze •nun toch autonoom door te voe.'e» en eventueel overleg en ingrijpen van de minister achteraf af te wach ten. „Ruim Zidht" meent namelijk, dat, wanneer van regeringszijde het advies van de A.K.W.V. wordt getolereerd, het op drieërlei wijze een onverant woorde uitbreiding van het aantal prijsstijgingen terweeg zal brengen. In de eerste plaats heeft iedere prijs verhoging, die de overheid achteraf niet in overeenstemming acht met het algemeen belang, in de tussentijd als extra last voor de consument ge golden. Het gevaar voor onverantwoorde uitbreiding schuilt voorts in het feit, dat het in een labiele en stormachtige situatie veel moeilijker, en dus ge vaarlijker is, achteraf iets recht te trekken dan het te voorkomen, Bovendien veroorzaakt het eigen machtig optreden van de een, onver mijdelijk navolging bij de anderen; de consequentie is, dat binnen korte tijd het land in een situatie komt te ver keren, welke de overheid niet meer meester kan worden. „Is er één argument aan te voe ren, waarom de werkgevers in een zoveel moeilijker situatie als de hui dige deze verantwoordijlkheid voor het algemeen belang wél zouden kun nen dragen? Zich van deze ervarin. gen in de huidige labiele situatie niets aan trekken, betekent spelen vuur", aldus ..Ruim Zi'bt". schilder, houwer, mozaiekzetter, glazenier, muurschilder en beeldhou wer. Een beeldenreeks echter heeft hij niet meer mogen afmaken, ook al had de oorlog hem een oog en een arm ontnomen en was hij aldus zeer bij zijn wex'kzaamheden gehandicapt. RIJKSWEG BREDA ZEVENBERGSE HOEK WEER VRIJ. Gisteravond is de rijksweg tussen Breda en Zevenbergse hoek weer opengesteld voor het verkeer. Dins dagochtend had men dit weggedeelte voor het verkeer gesloten, nadat een uit Antwerpen afkomstige tankauto met propaangas van een negen meter hoge berm was gereden, gekanteld en lek gestoten. Gisteren heeft men met hulp van vier hefbokken achtereen volgens de aanhanger en de truck weer op de weg gezet, waarna ze naar België zijn gesleept. Televirie-toestel kan leraar niet vervangen Enige tijd geleden heeft dr H. Bou- man, referendaris bij de rijksgebou wendienst, in de ideënbus voor rijks ambtenaren een plan ingediend om door gebruikmaking van door de te levisie gegeven onderwijs te voorzien in het tekort aan leraren. Nadat het plan onder de aandacht was gebracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft deze het advies gevraagd van de inspectie voor het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, alsmede van de pedagogische centra. Beide instanties hebben afwijzend geadvi seerd. Op grond van deze adviezen is dë minister tot de conclusie geko men, dat het plan niet benut kan worden als een middel ter voorzie ning in het tekort aan leraren. De minister overweegt echter te doen nagaan of in het algemeen bij het onderwijs de televisie benut zal kunnen worden, evenals de school radio. Na vervolgens herinnerd te heb ben, dat de Katholieke Middenstands bond zich in deze kwestie het meest positief heeft getoond, roept het blad al haar lezers op, prijsverhogingen, die zij tegen komen, met vermelding van zoveel mogelijk gegevens aan de KAB door te geven. VOORTVLUCHTIGE IN HAARLEM AANGEHOUDEN. De 22-jarige B. de J. uit Haarlem, die op Nieuwjaarsdag uit de Rekken- se inrichtingen wist te ontsnappen en vorige week in Rotterdam er met een auto van een verzekeringsagent van door ging, is in Haarlem aangehouden en naar Rotterdam overgebracht. Hij was juist bezig de gestolen auto van de hand te doen. Gebleken is nu, dat hij na zijn ont vluchting een bromfiets heeft gesto len, waarmee hij naar Amsterdam is gereden. In Velzen heeft hij nog een pomphouder opgelicht, want na dat de benzinetank was gevuld ging hij er zonder te betalen van door. toen zij in een orkaan een lek opliep NEDERLANDSE SLEPERS LEVERDEN WEER „VAKWERK". De odyssee van het Duitse vx-acht- schip „Hehj* Bolten", die in een no vemberstorm begon, toen het schip voor de Amerikaanse oostkust zware averij opliep, heeft dinsdag een ein de gevonden, toen de Nederlandse sleepboot „Oceaan" de „Helga Bol ten" als sleep na een reis van meer dan 2700 kin. in de haven van Ham burg afleverde. De berging van het Duitse schip door de beide sleepbo ten „Oceaan" en „Zwarte Zee" wordt door vaklieden een meesterstukje ge noemd, dat het karwei met de „Fly ing Enterprise" nog overtreft. De „Helga Bolten" was met 10.000 ton kolen onderweg naar Noorwegen In de auto lagen boeken met postze gels en tafelbestek ter waarde van 3.000. Deze goederen verkocht hij in Utrecht maar ze konden worden achterhaald. en door de bemanning moest worden verlaten. De sleepboten brachten het schip eerst naar de Azoren waar de noodzakelijkste reparaties werden verricht. Met 38 stemmen vóór en 31 tegen hebben de Provinciale Staten van Zuid-Holland een voorstel van Gede puteerde Staten aangenomen om voor 1957 een krediet van ƒ10.000,te verlenen, voor de instelling van een provinciale voorlichtingsdienst. Uit de discussie, welke aan de stemming voorarging, bleek dat vele Statenleden niet veel voelden voor dit voorstel. Bezwaren opperden namens hun fracties de heren Vlasblom (SGP), mr. W. D. Oljkens (CHU3, J. Wil schut (AR). Weinig enthousiast toonden zich de heren G. van Praag (CPN) en F. J. G. Spieksma (KVP). De heer II. van Es (P. v. d. A.) vond het voorstel juist en ir. F. W. C. Blom (WD) meende eveneens dat een goede voorlichtingsdienst zi.in nut met I kan hebben, Over het algemeen meen- I de men dat het vnorcto] van Gede puteerde Staten te vaag en onduide lijk is. Enige leden wezen er nog op dat het gevraagde krediet te weinig zal blijken voor een goed functionerende voorlichtingsdienst. De voorzitter schox'ste na de dis cussie de vergadering korte tijd, om de gedeputeex-den gelegenheid te ge ven zich te beraden over het voor- stel-Spieksma. De heer Spieksma had namelijk aanhouding van het voorstel gevraagd. De gedeputeerde mr. H. van Riel (V.V.D.) verklaarde, na hervatting van de vergadering dat het wenselijk was dat de staten zich nu uitspra ken over het voorstel. Dan zou men de voorbereidingen kunnen treffen. In de a.s. zomerzitting zullen dan na dere mededelingen kunnen worden gedaan over het voorlichingsbeleid

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8