Burgemeester v. d. zilveren jubileum Weijden vierde zijn in Noordwijkerhout 50 Jaar bij V du Chattel e een it&cyeten gxaep &ij. de waning-telting. J ^an Rossum en Driessen De kou werd hem te machtig WEL TELEURSTELLING DONDERDAG 17 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de heer S. Flaraman, woonachtig aan de Van der Valk Boumanweg 39 te Leiderdorp, zijn intrede deed bij de firma v. Rossnm du Chattel en Dries- sen, juweliers te Leiden, waar hij als chef van het atelier werkzaam is. In tegenwoordig heid van het vol tallige personeel is de heer Flam man hedenochtend met echtgenote en fami lie ten kantore van de firma v. Rossum du Chattel en Dries- sen, ontvangen waar hij op harte lijke wijze is ge huldigd. De iheer J. P. Driessen deed uitko men hoe zeer hij de medewerking van de jubilaris g>ediurende die lange reeks van jaren op prijs heeft gesteld. Verder zei hij o.a.: „Ik kan niet an ders dan nogmaals er op wijzen, met welk een ijver en werkkracht u zich in dienst heeft gesteld van onze fir ma, met welk een wilskracht u zich een eervolle plaats heeft verworven in onze vakkringen; een bewijs dat men ook door eigen wil en inzicht een werkelijk eervolle en zeldzame plaats kan verwerven in de eerste rij van vakkundigen". Onder aanbieding van een door de jubilaris zeer op prijs gesteld ge schenk, besloot de spreker zijn toe spraak met de wens dat de jubilaris nog lang zijn werk zal mogen voort zetten. Namens het winkel- en atelierper- 9oneel sprak de heer J. Mentink een di< lo< ev ca re nc lij w; jh J. te! Een lid van de erewacht, die woensdagochtend voor het paleis stond op gesteld kreeg het door de koude te machtig. Twee wapenbroeders moesten hem ondersteunen op zijn tocht naar het wachtlokaaltje in het paleis, waar hij weer bij zijn positieven kon komen. dichterlijk woord, waarin de levens loop van de jubilaris werd geschetst, eveneens onder aanbieding van een cadeau. Ook namens de zusterfirma's reikten de jubilaris en diens echtge note hartelijke felicitaties en stoffe lijke blijken van belangstelling, ter wijl velen waaronder burgemeester jh.r mr. F. H. v. Kinschot, en de heer J. Verhey van Wijk de jubilaris kwa men gelukwensen. De heer Flamman dankte met har. telijke woorden voor de getoonde be langstelling. De jubilaris bracht de verdere dag in familiekring door. KATWIJK AAN DEN RIJN BB oefende. Onder leiding van het hoofd van de verbindingsdienst kring Ziiid-Holland I van de B.B. werd gisteravond een oefening ge houden. Deze post staat telefonisch en radiotelefonisch in verbinding met de andere tot de kring behorende ge meenten als Wasenaar, Voorschoten, Leidschendam, Sassenheim en Hille- gom, omvattende 147000 inwoners. De heer Pino gaf, alvorens aan de oefening werd begonnen, nog enige uitleg van de wijze waarop de ver bindingsdienst werkt. De oefening ving aan met een van Sassenheim af komstig telefonisch alarm. Branden werden gemeld, brandweerassistentie weid ingeroepen en later werd ge meld, dat 20 huizen getroffen waren," 7 doden waren gevallen en 28 gewon den. Plechtige raadsvergadering In een plechtige bijeenkomst heeft de raad van Noordwijker hout vanmorgen het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester P. M. M. van der Weyden fees telijk herdacht. Tevoren was om 9 uur in de parochiekerk van St Jozef ter intentie van de ju bilaris een plechtige H. Mis op gedragen door pastoor C. C. Standenmeijer, geassisteerd door zijn kapelaan A. Harding en kap. N. Donkers der St Victorparochie. Om 11 uur werden de burgemees ter en mevr. v. d. Weyden, die verge zeld waren van zoons,- dochters en familieleden, door de raadsleden A. T. P. Meyer en J. J. Duivenvoorde in het raadhuis verwelkomd en de 4- jarige Mieke Schalks bood mevr. v. d. Weyden een prachtig boeket anjers aan. In de raadszaal waren naast de raadsleden en het college van b. en w. met de secretaris tevens aanwe zig het voltallig gemeentepersoneel, een afvaardiging van het gemeente bestuur van Nieuwkoop, de heren A. J. Kropholler, architect van het raad huis en R. J. Veendorp, de aannemer G. A. Baaten en verschillende andere genodigden. Hierna spraken de loco-burgemees. ter, wethouder J. v. d. Voet, het oud ste raadslid de heer C. J. Ruigrok, de gemeente-secretaris de heer J. A. M. Peijnenburg, de groepscommandant1 der Rijkspolitie, de adjudant H. C. Vlaskamp en wethouder Splinter uit Nieuwkoop. Als geschenk werd een radiotoe stel aangeboden. De burgemeester sprak tenslotte een dankwoord. Na deze huldigingsplechtigheid werd de nieuwbouw van het raadhuis officieel in gebruik genomen. De burgemeester knipte het lint (joor, dat het nieuwe gedeelte nog blok keerde. In de middag was er een druk be zochte receptie. In onze editie van morgen komen we nader op deze plechtigheid terug. SPEELGROEP LIMBURG SPEELDE „GASLICHT". Ongeveer een jaar geleden kwam de Speelgroep Limburg voor de eer ste maal naar Noordwijkerhout. De groep speelde toen het blijspel van Aldo de Benedetti „Sterf nooit voor je tijd". Dit optreden werd een der gelijk succes, dat de Raad von Over leg niet aarzelde om de Speelgroep Limburg ook dit jaar weer te enga geren om de tweede culturele avond van dit seizoen te verzorgen, doch nu "met een spel van een geheel ander genre, n.l. met de thriller „Gaslicht" van Patrick Hamilton. De Limburgse actrices en acteurs hebben de ver wachtingen niet beschamd. Onder re gie van Gabriël Beckers, die zelf de rol van mr. Manningham speelde, hebben Thea Eyssen, Sjéf Nysten, Raph Wolfs en Diny Kuyper tezamen met hun leider de nagenoeg volledig bezette zaal het volle pond aan span ning en sensatie gegeven, welke Ha milton met zijn stuk bedoeld heeft te geven. De zwaarste rol had wel Thea Eyssen als mrs. Manningham, die lichamelijk bijna doch geestelijk vol komen het slachtoffer wordt van de geraffineerde misdadiger, die haar echtgenoot is. Gabriël Bekkers speelde deze echt genoot, zoals wij, na hem gezien te hebben, als de man die voor z'n tijd stierf, van hem verwachtten, d.w.z. zo op het eerste gezicht wat nonchalant, doch bij nadere beschouwing zó tot in de kleinste kleinigheden doordacht en beheerst, dat eik detail van de lugubere persoonlijkheid van mr. Ha milton scherp werd getekend. In In Thea Eyssen als mrs. Hamilton had hij een tegenspeelster van gelijk waardig formaat, zodat de toeschou wers bij de scènes tussen deze echte lieden volkomen konden vergeten, dat het slechts „spel" was. Sjéf Nysten was echter de detective, zoals wij die uit de verhalen hebben leren kennen. Raph Wolfs en Diny Kuy per als de beide dienstboden van ge heel verschillend allooi speelden hun kleinere rollen zeer goed en droegen daarmede hun aandeel bij in het suc ces van het geheel. De ovatie, die de groep bij het slot ten deel viel, bev/ees overduidelijk hoezeer het spel in de smaak was ge vallen. De voorzitter van de Raad van Overleg, de heer A. Th. Meijer, dankte de Speelgroep Limburg voor het geboden, boor de dames bloemen Het oudste raadslid C. J. Ruijgrok bood de jubilerende burgemeester tij dens de speciale raadszitting een ra dio-toestel aan. aan als blijk van erkentelijkheid voor de gehele groep en sprak ten slotte de hoop uit, dat de groep in een volgend seizoen weer naar Noord wijkerhout zal willen komen. Dr. v. d. SPEK SPRAK VOOlT CHARITATIEF CENTRUM. Op uitnodiging van het Interparo chieel Sociaa-l Charitatief Centrum sprak gisteravond in het Jeugdhuis dr P. A. F. van der Spek, directeur- geneesheer van de St. Br.vostichting, over het onderwerp „de psychisch gestoorde mens, die -vij ontmoeten in het maatschappelijk werk". Als uitgangspunt van zijn lezing voerde dr van der Spek aan, dat een psychisch gestoord mens opgenomen behoort te zijn in het gezin in de ruime zin des woord en niet in een inrichting en wel om dezelfde re den als waarom een ziek of invalide mens thuis behoort te worden ver zorgd. Alleen dan is opname in een inrichting noodzakelijk als de behan deling van de zieke dit vereist of als gevaar voor de opehbare orde of ge- voor voor eigen leven te duchten is. Aan de hand van enkele duidelij ke voorbeelden illustreerde de spre ker deze zins wij ze. In het algemeen komt de psychisch gestoorde mens meer dan normaal in aanraking met sociale instellingen. Het is dan zaak deze mensen niet aan de hand van algemeen geldende nor men te beoordelen. Deze categorie mensen heeft een geheel andere visie op de wereld dan wij. Het werk der alcoholbestrijding b.v. kent na de 2e wereldoorlog een be strijding van de ziekte, die veel meer dan vroeger op de persoon van de al coholist gericht is. Hierna i,Lng spreker nader in op enkele soorten psychische storingen, waarmede het maatschappelijk werk te maken krijgt, o.a. dat van de zwak zinnigen. Dat het begrip „zwakzinni ge" een relatief begnp is toonde hij aan door er op te wijzen, dat b.v. 40 jaren geleden iemand, die L. een ste delijke omgeving als zwakzinnige werd aangemerkt, op het platteland niet zals zodanig gold. Aan het slot van interessante lezing beschreef dr. Van der Spek het werk der gezinsverpleging, zoals dit BIOSCOPEN. De films in de week van 1825 januari zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd; Casino: „Het loon van de angst", volwassenen. Lfdo: „Mars door de hel", 18 jaar. Luxor: „Gervaise", volwassenen. Trianon: „Trapeze**, alle leeftijden. Rex: „De charge aan de Rode Ri vier", 14 jaar bekend is uit de Belgische gemeente Gheel en sedert latere datum uit het nederlandse Beileroord. Hij ^gde de aanwezigen de vraag voor, hoe de be volking van Noordwijkerhout denkt over gezinsverpleging van enkele ca tegorieën verpleegden dr. St. Ravo- stichting in gezinnen» in de schaduw en tezar-.°n met de Stichting. Deze vraag riep een levendige ge- dachtenwisseling wakker, wcaruit de conclusie getrokken kan worden, dat in principe gezinsverpleging in Noord wijkerhout niet op ernstige tegen stand van de bevolking zou gtuiten. De eerste, voorlopige" cijfers van de woningtelling circuleren reeds enige tijd, maar helaas niet tot ieders vol doening. Begin december verschenen er in diverse dagbladen staatjes over de woningsituatie in de Bollen-, Rijn en Veenstreek, welke staatjes ont leend waren aan het kwartaalrapport van het Economisch Technologisch Instituut. Ergens in de toelichting kwam de mededeling voor, dat het overzicht slechts een element van het woningtekort weerspiegelde, maar dat was dan ook alles. Als men het tekort aan woningen bekeek in Lisse 146), in Voorhout 28) of in Al kemade 101), om er maar een paar uit de grote voorraad te noemen, en men had dat verborgen zinnetje over het hoofd gezien, kon men moeilijk anders doen dan zich verbazen. Trouwens, ook mèt dat ene zinnetje bleef er reden genoeg over tot ver bazing. Men vraagt zich af, wat het nut was van deze cijfers, die veel misverstand hebben gewekt, en wel licht ook van de woningtelling zelf. Want het resultaat moge dan een se rie cijfers zijn, hét cijfer, dat men graag zou vernemen, zit nog even dik in de mist als voorheen. Men kan geen zuiver beeld geven van de wer kelijke behoefte aan woningen. De opzet. De opzet van de woningtelling was een inzicht te krijgen in de omvang en de structuur van de woningvoor raad en de bezetting ervan. Het Bu reau van de Statistiek gaat uit van feiten en niet van dynamische gege vens. Men kan b.v. vaststellen, wie er inwonen tengevolge van de wo ningnood en wie om bejaarde ouders te verzorgen. Men kan nog veel meer vaststellen, maar één ding heeft men buiten beschouwing gelaten en dat zijn de verloofde paartjes, die reeds lang trouwplannen hebben, maar nog steeds op een woning wachten. Men kan dergelijke zaken met een ambtelijke nuchterheid bekijken en zeggen: „We moeten feiten hebben. Verlovingen kunnen uitraken!". Dat is een onsympathieke theorie. We weten wel, dat de woningnood ertoe geleid heeft, dat men zich zo spoedig mogelijk als woningzoekende Een ander plechtig ogenblik op deze feestdag voor Noordwijkerhout. Wet houder J. v. d. Voet reikt burgemees ter v. d. Weyden de schaar aan, waarmede 't lint, dat de nieuwbouw afsloot, werd doorgeknipt. laat inschrijven, omdat men „toch minstens een jaar of vier moet wach ten". En men kan ook nog in het ge ding brengen, dat de hoogconjunc tuur ervoor zorgt, dat veel paartjes reeds vroeg met grote plannen begin nen. Maar dat doet toch allemaal niets af van het feit, dat er op de lijs ten van woningzoekenden een belang rijk aantal „serieuze candidaten" voorkomen en die zijn noch geteld noch geschat bij de woningtelling. Vergeten groep. Ten aanzien van de woningtelling kan men deze categorie met recht een vergeten groep noemen. Er zijn nog andere faktoren, die we hier even willen aanstippen. De mo gelijkheden tot woningsplitsing zijn op het platteland over het algemeen geringer dan in de stad. En laten we ook de levensbeschouwing niet over het hoofd zien. Er bestaat verschil van opvatting over het huwelijk. Sommigen vinden het geen probleem, Weinig enthousiasme voor voorlopige cijfers om het risico te lopen vijf jaar lang in een kleine ruimte te leven; ande ren kunnen dit risico op principiële gronden niet op zich nemen. De eer ste groep is bij de woningtelling ge registreerd; de laatste niet en we mo gen wel vaststellen, dat er in deze omgeving juist zeer velen zijn, die daartoe behoren! Juist deze jonge mensen ook moe ten zich wel zeer teleurgesteld voelen, als Nederland de balans opmaakt van zijn woningtekort en daarbij hun gerechtvaardigde verlangens volko- men buiten beschouwing laat. Voorstelling van zaken. Uiteraard speelt de vraag, hoe men de voorlopige cijfers int-.preteert, een belangijke rol. De „manier, waar op men dit moet doen" is niet duide lijk aangegeven, maar als in het kwartaalrapport van E.T.I. wordt ge- geschreven, dat de cijfers slechts een element van het woningtekort weer spiegelen, dat houdt dat nog een ze kere waarschuwing in de cijfers met 'n korreltje zout te nemen. We hebben echter een functionaris, die ook bij de woningtelling betrok ken is, over dit korreltje zout gespro ken en hij wenste dat niet te accep teren. Hij was van mening, dat in dien voor een bepaalde gemeente een tekort was geconstateerd van dertig woningen er woningen leeg zouden blijven, indien dit tekort van dertig nog deze maand zou worden bijge bouwd. En dit lijkt onp nu het gevaar van jongleren met cijfers. De proef op de som. De stelligheid, waarmede iets zo onwaarschijnlijks verteld wordt, werkt op de lachspieren. Maar daar hebben we 't niet by gelaten. We hebben de telefoon ge pakt en verschillende gemeentehui zen opgebeld. „Volgens de publikatie in het E.T. I. kwartaalrapport heeft de woning telling in uw gemeentj een tekort van 80 woningen aan het licht ge bracht. Als die 80 woningen er nu morgen eens stonden, zou de woning nood in uw gemeente dan opgeheven zijn?" Deze vraag hebben we zo'n keer of tien gesteld met uiteraard telkens 't tekort-cijfers van de betreffende ge meente. Maar nergens hebben we „ja" ge hoord. In het gunstigste geval werd er ge zegd: „Dan gaan we 'n stuk in de goede richting". En als we bij zo'n gesprek wat die per ingingen op de kv/estie van de trouwlustige paartjes, dan bleek toch heel spoedig, dat de lijst van de wach tenden werkelijk niet voor het be langrijkste percentage bestond uit nauwelijks volwassen hoogconjunc tuur-kinderen en wankele verlovin gen. Dan bleken er heel wat mensen al jarenlang te wachten en waren er vrij veel, die men niet direct piepjong kan noemen. Wij voelen ons niet geroepen om propaganda te maken voor 't huwe lijk op 20-jarige leeftijd, maar ander zijds is het toch ook niet ingesteld voor de bejaarden. Wij zullen niet met cijfers gooche len, want men kan niet alle gemeen ten en alle streken over één kam scheren. Maar dat er gemeenten zijn, waar het woningtekort het werke lijke woningtekort wel te verstaan wel vier maal groter is dan het voor lopige cijfer van de telling aangeeft, is zeker. En ook, dat we de eerste ge meente nog moeten ontdekken, waar men zegt: „Dat voorlopige cijfer klopt bij ons wel zo ongeveer!". i

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7