Een der grootmeesters der kunst overleden Bestrijding van de astma in nieuwe banen Het contact jurist-psychiater kan en moet meer uitgebreid worden Scheep ZENUWRUST DONDERDAG 17 JANUARI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Brochure maant tot breder samenwerking Een onder auspiciën van de gezond heidsorganisatie T.N.O. gevormde ad vies- en werkgroep, bestaande uit ge specialiseerde medici, heeft zich be raden over de mogelijkheden tot be strijding van astma. Zy heeft haar conclusies neergelegd in een brochure waarin aanbevolen wordt het oprich ten van werkgroepen waarin onder zoekers met een zo breed mogelijke kennis samenwerken. Deze werkgroepen zouden bij voor keur bij de universiteitsklinieken moeten worden ongebracht, omdat dan de beste resultaten te verwach ten zijn. De groepen zouden moeten bestaan uit een kinderarts, een inter nist of een longcrinoloog en beoefe naars der psychiatrie en psycholo gie. Ook niet-medische hulpkrachten, met name voor de ademhalingsoefe ningen zouden een belangrijke roj kunnen spelen. Voorts zouden de sanatoria moeten worden ingeschakeld, nu de bezet ting van tbc-patiënten daar zo ver heugend is afgenomen, zodat men daar ook aandacht aan andere long patiënten kan besteden. Tenslotte is het aan te bevelen astma-consultatie- bureaux in te richten, terwijl spe ciale astmahuizen zouden kunnen die nen voor het verder verplegen van de patiënten. Het aantal patiënten, dat periodiek of chronisch aan astma-aanvallen on derhevig is, dwingt tot maatregelen waarvan een effect mag worden ver wacht dat meer blijvend is dan dat van de nu toegepast. Naar schatting bedraagt het aantal patiënten in Ne derland namelijk niet minder dan honderdduizend, van wie er circa twee duizend invalide zijn in de zin van de invaliditeitswet. Het aantal malen, dat per jaar we gens astma ziekengeld wordt uitge keerd, is ongeveer negenduizend, ter wijl over dezelfde periode drie dui zend patiënten in een ziekenhuis moe ten worden opgenomen. Aan vier honderd werknemers wordt wegens astma invaliditeitsrente uitgekeerd en elk jaar overlijden zeshonderd men sen aan astma. Het laatste cijfer is van dezelfde orde van grootte als het aantal van hen, die aan longtuberculose ster ven. Voor het eerst in de medische ge schiedenis neemt in deze brochure een aantal specialisten, jnder wie een internist, een longarts, een kinder arts, een huisarts, een zenuwarts en een sociaal-geneeskundige een door alle leden van het team aanvaard standpunt in de astma-bestrijding in. Zo kon worden vastgesteld, dat de waarheid betreffende astma ingewik kelder is dan een van de tot nu toe aanvaarde theorieën wilden doen ge loven. Verlaging grondbelasting verworpen De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben met 33 stemmen vóór en 35 stemmen tegen een voorstel tot verlaging van het aantal voor de pro vincie te heffen opcenten op de grondbelasting van 60 tot 55, zowel voor gebouwd als ongebouwd, verwor pen. Dit voorstel was ingediend door de heer J. Wilschut (AR) en mede on dertekend door de heren D. van der Kwaak (CHU), dr. M. P. A. Meissen (KVP), ir. F. W. C. Blom (VVD), A. Vlasblom (SGP) en M. P. van der Weijden (KVP). WINST ALGEMENE KUNSTZIJDE UNIE IN 1956 STERK GEDAALD. Uit de voorlopige cijfers over het vierde kwartaal en over het gehele boekjaar, die de A.K.U. heeft gepu bliceerd, blijkt dat in vergelijking met 1955 de omzet in het afgelopen jaar iets is teruggelopen. Deze achteruitgang wordt geraamd op 209.7, tot 206.4 miljoen gulden. De kosten zijn daarbij gestegen van 175,7 tot 179.9 miljoen. Dit had een teruglopen van de exploitatiewinst tot gevolg van ruim 22 procent. De ruime extra baten, die in 1955 verkregen werden door verkoop van effecten geven, vóór aftrek van be lastingen, een nog ongunstiger beeld. De belastingen waren echter 7 mil joen gulden minder dan in 1955. De netto-winst geeft ten opzichte van 1955 met 7.6 miljoen gulden of 23% een vrjj sterke daling te zien, zoals door de president-directeur in diens Nieuwjaarsrede werd uiteengezet. BOERDERIJ TE ZINDEREN AFGEBRAND. Door een felle brand is gisteren de kapitale boerderij van de heer Haar huis aan de Elhorsterweg te Zinde ren, gemeente Borne, verwoest. De oorzaak is waarschijnlijk een lekke schoorsteen. Het vuur werd bestre den door de brandweer van Zinde ren, later met assistentie van de Bornse brandweer. Doch ondanks K.L.M.-er vertrok te laat uit Londen Waarschuwing: Ierse bom Kort voordat gistermiddag om half vier de Convair „Jeroen Bosch" van de K.L.M. van London-Airport naar Amsterdam zou vertrekken, kwam bij de K.L.M. te Londen de anonieme mededeling binnen, dat de Ierse re publikeinse beweging een bom aan boord van het toestel had geplaatst-1 22 Koeien en kalveren konden wor den gered. De hooi-oogst ging ver- De K.L.M. heeft assistentie van de politie ingeroepen en het toestel la ten onderzoeken. De passagiers be vonden zich nog niet aan boord, en in het restaurant werd hun bagage nagegaan. De reeds in het vliegtuig geladen vracht is uitgeladen en zou later aan een onderzoek worden onderworpen. Een minutieus onderzoek van het toestel leverde niets op en het vlieg tuig is met de passagiers een uur te laat naar Amsterdam vertrokken, waar het veilig aankwam. De vracht van het toestel is in Londen achtergebleven voor het on derzoek. GIRO RODE KRUIS MILJOEN OVERSCHREDEN. Het bedrag op girorekening 777 van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de vier-en-een-half miljoen overschreden. Dat wil zeggen dat er via het Nederlandsche Roode Kruis voor een waarde van ruim vijf-en- ecnAialf miljoen gulden ter beschik king is gesteld voor de hulp aan de Hongaren. Immers, er is voor mins tens één miljoen gulden aan goederen geschonken voor dit doel. In februari neemt de Liga van Rode Kruisverenigingen de zorg op zich voor zes nieuwe vluchtelingen kampen; in totaal zullen dan 45.000 vluchtelingen door de Liga worden verzorgd. De leden van het Rode Kruisteam, die de zorg op zich zullen nemen van het vluchtelingenkamp Schloss Alt Kettenhof in Schwechat (bij Wenen) dat is dus het tweede kamp dat onder patronaat van het Nederlandsche Rode Kruis staat vertrekken 25 jan. om vier uur van de Prinsessegracht 27 te Den Haag. In totaal zijn nu ongeveer 60 mede werkers van het Nederlandsche Rode Kruis in Oostenrijk gedetacheerd t.b.v. de hulpverlening aan de Hon garen. Ook voor de toekomst zal de per sonele hulp van het Nederlandsche Rode Kruis de speciale aandacht van het hoofdbestuur hebben. Niet-verzekerde maalderij in as Gisteravond is het veevoederpak huis annex maalderij en mengerij van de veevoederhandelaar J. van de Ridder aan de Kleine Kolonieweg te Elspeet geheel door brand verwoest. De brand ontstond door kortslui ting in een dieselmotor; in een ogen blik tijd was het gehele gebouw een vuurzee. Hoewel de Elspcetse brandweer, later geassisteerd door de brandweer van Nunspeet spoedig aanwezig was, kon alleen het naast het pand gele gen woonhuis worden beschermd. Pakhuis met voorraad en machine rieën waren niet verzekerd. De scha de beloopt bijna een ton. Oude man verbrand Gistermiddag omstreeks half vier bemerkte een van de bewoners van het huis Javastraat 5 te Rotterdam een hevige brandlucht. Hij stelde op de verschillende étages een onder zoek in en ontdekte in de woning van de 79-jarige P. Dane, dat de oude man met brandende kleren bij de kachel op de grond lag. Snel schoot hij te hulp en mocht er spoedig in slagen het vuur te blus sen. De oude man bleek echter over leden te zijn. De recherche heeft thans de zaak in onderzoek. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat de 79-jarige tengevolge van een hart verlamming bij de kachel is neerge zakt, waarna zijn kleren in brand ge raakten. RECHTZAKEN Te Venlo-Blerick heeft gister avond een felle brand gewoed in een fabriek van houtwaren. Door late melding en oponthoud bij een spoor wegovergang, stond de fabriek al in lichter laaie toen de brandweer aan kwam; na 40 minuten blussen, was men het vuur meester. Dit was de derde keer, dat er in de fabriek waar in hoofdzaak radio- kasten worden gemaakt brand uitbrak. De schade beloopt naar schat ting ongeveer 50.000; de fabriek was laag verzekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het landgoed „Overbos" in de gemeente Oostvoorne zal door de stichting „Het Zuidhollandsch Land schap" worden aangekocht. Voor dit doel ontving de stichting van het mi nisterie van O. K. en W. een subsidie als voorschot op de koopsom. Het landgoed, ter grootte van ongeveer 5.20.00 ha. bezit fraai ontwikkeld loofhoutbos, dat vrij toegankelijk is en dat als recreatieterrein grote waar de heeft. n*«rrt6S Praeht handen en nimmer ruwolschraal HAMEA- GELEI Het is de Homamelis die het 'm doet (Advertentie) Is verdachte toerekeningsvatbaar? Studiedag te Utrecht j zijds om de maatschappij te bescher- I men, tussen welke beide soms sterke Tijdens een gisteren te Utrecht ge- spanning kan ontstaan, maakt een houden studiedag van de Katholieke soepele wettelijke regeling noodza- vereniging voor Geestelijke Volksge- j.lijk. Deze regeling moet het mogelijk zondheid, heeft prof. mr. W. P. J. maken, dat aan de strafrechter een Pompe, hoogleraar in het strafrecht i zo ruime keuze wordt gegeven tus- alle in het werk gestelde pogingen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ten straffen en andere maatregelen Een beeld van Marieken van Nieumeghen is door een onbekende beschermer van de schone kunsten aan de gemeente Nijmegen aangebo den. Het bronzen beeld dat vervaar digd wordt door mevrouw Van Has- selt-Tummers te Heerlen een leer linge van Albert Meertens uit Nijme gen zal geplaatst worden op de markt. POTLOOD en GEEST Horizontaal no. 507. 1. vx-ucht, 3. muziekinstrument, 5. bid (Lat.), 7. houten schoeisel, 9. wereldtaal, 11. lichte gekeperde wollen stof, 13. bier soort, 15. hond. 16. geurigheid, .10. boom, 20. schoonheidszin, 22. boom, 23. op die plaats, 24. teug. Verticaal: 1. aardsoort, 2. muziek noot, 3. werktuig, 4. stand, 6. rood achtig, 7. ontzaglijk groot gevaarte, 8, leei-rede, 10. honingbij, 12. kleine kabeljauw, 14. vat met een hengsel, 16. karakter, 17. streling, 19. kruipend dier, 21. bijl met een lange steel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 506. Horizontaal: 1. ï'oek, 4. rest, 7. palet, 9. spreeuw. 11. sté, 12. Ier, 14. Po. 15. arm, 16. zij, 17. alk, 19. ven, 20. parabel, 24. sa- rr.os, 26. pats, 27. stam. Verticaal: l. re, 2. eppe, 3. kar, 4. ree, 5. etui, 6. To, 8. Leerdam, 9. stolp 10. wezel, 11. spa. 13. Rijn, 18. kast, 19. vest, 21. ras, 22. bos, 23. op, 25. N.M. brandde de boerderij tot de grond af. OEFENING „VALE OUWE". Onder leiding van de commandant van de 4e divisie zal de 41e gevechts groep van maandag 21 tot en met donderdag 24 januari a.s. worden ge oefend op de Veluwe in de driehoek ArnhemStaverdenElspeet. Deze oefening, die de naam draagt „Vale Ouwe" is een gevechtsoefening, waarbij de gevechtsgroep zich van |H een concentratiegebied uit zal ont-1 derzijds begrijpen, plooien voor een aanval over een breed iront. Tweevoudige taak. Aan de oefening nemen ongeveer De tweevoudigheid in de taak van 4000 man deel. I de strafrechter, enerzijds om de de toerekenbaarheid van de deling- quent strafrechterlijk beschouwd. In de huidige fase van het straf recht wordt ontoerekenbaarheid als reden voor uitsluiting der strafbaar heid, alleen aanvaard als zij haar grond vindt in gebrekkige ontwikke ling of ziekelijke storing der geest vermogens. Deze toerekenbaarheid en ontoerekenbaarheid bieden vol gens prof. Pompe, in het strafrecht ernstige moeilijkheden van prakti sche en principiële aard. Hij pleitte voor een samenwerking tussen jurist en psychiater in een geest van we- ARTURO TOSCANINI t De beroemde dirigent Arturo Tos- canini is gisteren in de ouderdom van 90 jaar in zijn woning in een voorstad van New York overleden. Hij werd door een beroerte getroffen. Toscanini, die algemeen wordt be schouwd als een der grootste dirigen ten in de muziekgeschiedenis, heeft meer dan een halve eeuw een over heersende positie in de internationale muziekwereld ingenomen. Arturo Toscanini werd 25 maart 1867 te Parma geboren, waar hij het conservatorium bezocht en zijn op leiding voltooide als violoncellist. Zijn dirigenten loopbaan ving hij eerst aan in Rio de Janeiro, toen hij wegens het uitvallen van de dirigent de strijk stok verwisselde voor de dirigeer stok. Het dirigeren ging hem zó goed af, dat hij daarmede bleef doorgaan. Zijn grootste vermaardheid dateert van een toernee, die hij met het Fil harmonisch Orkest van New York door Europa maakte. Joden verlaten Polen Vijf-en-twintigduizend Joden heb ben, naar gemeld wordt, toestemming gevraagd Polen te mogen verlaten. Dit is bijna de helft van het Joodse volksdeel. In regeringskringen wordt gezegd, dat dit cijfer sterk overdreven is, maar men geeft toe, dat er veel Jo den naar Israel gaan. Volgens Joodse waarnemers zien de Joden in Polen geen toekomst meer. Een lid van de Poolse raad van state, prof. Oskar Lange, heeft ge zegd, dat het antisemitisme de kop weer opsteekt Toscanini is in 1937 in Nederland opgetreden, bij welke gelegenheid hij de verenigde orkesten van Den Haag, Rotterdam en Utrecht heeft gediri geerd. Toscanini muntte niet alleen als opera-, maar ook als concertdirigent uit. Toen Mussolini in Italië aan het bewind kwam, ging Toscanini voor goed naar Amerika. Toscanini bleef, ondanks zijn hoge leeftijd, even actief als altijd. Dit hield aan tot hij vier april 1954, kort na zijn 78ste verjaardag, besloot naar Italië terug te keren. Toscanini was in 1897 met Carla de Martini ge huwd. Hij verloor zijn vrouw in 1951. Uit het huwelijk werden een zoon en twee dochters geboren. Eén der doch ters, Wanda, trad in 't huwelijk met de pianist Vladimir Horowitz, terwijl de andere met graaf Emanuele Cas- telbardo in de echt werd verbonden. Israel neemt voorzorgsmaatregelen Het Israëlische ministerie van eco nomische zaken steit plannen op om het land in staat te stellen mogelijke sancties te doorstaan, die het gevolg zouden kunnen zijn van Israëls wei gering zijn troepen terug te trekken uit de zuidelijke punt van de Sinai. Volgens inlichtingen uit semi-offi- ele plannen in een scherpe bperking van de invoer van verbruiks- en kapi taalgoederen en in een inkomsten daling van 20 a 30 procent. De plannen moeten rekening hou den met een mogelijke bevriezing van de Amerikaanse economische hulpverlening, staking van de Ameri- kaanse leveranties van levensmid delen uit de overschotten en verwer ping van Israëls verzoek om leningen van de export-import bank der Ame rikaanse regering. en aan de administratie mogelijkhe den om de opgelegde straf of maat regel, of beide, zo ten uitvoer te brengen, dat met handhaving van de idee der toerekening, dus der men selijke verantwoordelijkheid, het wel zijn van maatschappij en deling - quent beide wordt gediend. Beruchte 5% Prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoog leraar in de forensische psychiatrie aan de universiteit te Utrecht, zeide dat in de moderne rechtspraak, waar bij jurist en psychiater pas aan het begin van een bezinning op de nieu we en zich dringend aandienende problematiek lijken te staan, de straf wet, de rechterlijke macht en het uitvoeringsapparaat in staat blijken, meer dan 95 procent van de strafba re gevallen buiten de gevangenis te houden. In elk geval blijft tenminste 85 procent buiten de handen van de strafrechter ter zake van misdrijf. Van de overige 15 procent zijn er nog velen, die na eenmaal in conflict te zijn gekomen met de rechtsorde ter zake van misdrijf en daarvoor meest al zonder gevangenistraf blijven of met voorwaardelijk vonnis worden gestraft, in staat zich verder zo aan te passen dat ze niet weer met de rechter in aaxiraking komen. Ook voor anderen. Minder dan 5 px-ocent, aldus prof. Baan, slaagt er niet in zich, na een keer al of niet met gevangenisstraf gestraft te zijn, verder uit handen van de rechter te houden. De erva ring van prof. Baan is, dat slechts bij die 5 procent bij de rechter ernstige twijfel ten aanzien van de toereke ningsvatbaarheid van de verdachte was gerezen. Pas wanneer de rech ter die ernstige twijfel heeft, komt hij er volgens prof. Baan toe, de psy chiater te raadplegen. Het is, volgens hem, zeer wel mogelyk, dat in een later stadium, na een verder naar el kaar toe groeien van rechter en psy chiater, maar vooral ook wanneer er meer en beter geschoolde sociale en forensische psychiaters zijn, ook de overige 10 procent ter beoordeling worden gesteld. De 64-jarige bewaker J. A. S. uit Rotterdam is voor de officier van Ju stitie geleid,omdat hij voor honderden guldens aan matexdaalzou hebben ge stolen. Hij moest 's nachts een ge meentegebouw bewaken en als zijn taak erop zat, dan ging hij, zo was getuigen opgevallen, met een goed gevulde tas naar huis. Bij huiszoeking werd voor 700 aan bussen lakverf spijkers, lijnolie, dweilen, bossen draad e.d. gevonden. De man heeft bekend. Daar hij al jarenlang spul len mee naar huis neemt, vermoedt de recherche, dat het totaalbedrag aan gestolen goederen hoger ligt dan 700. Twee vrouwen, die bussen lak verf van hem hadden gekocht, kregen proces-verbaal wegens helirxg. OVERTRAD ARTS ZONDAGSRIJVERBOD. Een 59-jarige arts uit Nieuwerkerk aan den IJsel ontkende voor de Haag se economische politierechter perti nent, dat hij zich op zondeg 25 no vember had schuldig gemaakt aan overtreding van het zondagsrijver bod. Hij was in Zoeterwoude op de Hoge Rijndijk aangehouden terwijl hij met zijn auto op weg was naar zijn dochter, die in een Leids zieken huis werd verpleegd. De verdachte vertelde nu, dat hij niet gewoon maar op bezoek ging, maar dat hij zijn dochter moest bezoeken in zijn hoe danigheid van huisarts. Toen de po litierechter hem voorhield, dat hij zelf had toegegeven, dat zijn dochter op dat moment niet onder zijn behan deling was maar onder behandeling van prof. Mulder, antwoordde de arts I dat juist zijn aanwezigheid als huis- arts op die dag bijzonder gewenst was. „Als U de aard van de ernstige ziekte kende, zou U dit kunnen be grijpen", zei hij. „Mijn collega had mijn medische hulp die dag beslist nodig en op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt ben ik gegaan. Zij had depsychische steun van de huis arts nodig en dus ging ik er heen in de uitoefening van mijn beroep". De rechter vond, dat het verhaal van verdachte nog wel wat hiaten bevatte. De officier van justitie en de rechter kwamen overeen, dat men prof. Mulder zal laten horen over het al of niet nodig zijn van deze tocht, waarop de verdachte te berde bracht, dat prof. niet wist, dat hij zou komen, want dat hij op verzoek van de patiënt is gegaan. De rechter vond het niettemin wenselijk prof. Mulder te laten horen over de aax*d van de ziekte enz. De officier van ju stitie hoopt nu maar, dat dit nader onderzoek niet zal stranden op het medisch ambtsgeheim. Hij zou er ze ker geen genoegen mee kunnen ne men als er geen nadere inlichtingen zouden komen. Hierop werd de zaak aangehouden. NA ONGEVAL DOORGEREDEN. De officier van Justitie bij de Haag se Politierechter eiste tegexi een 32- jarige bankwerker uit Alphen aan den Rijn veertien dagen voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 100,of 20 dagen. Op 20 januari 1956 had ver dachte in de Hoofdstraat te Alphen aan den Rijn een ongeval veroor zaakt en was hierna door gereden zonder dat zijn idenditeit beleend was. Hij passeerde drie fietsende meisjes en het buitenste meisje gaf hij een duw tegen de arm, waardoor deze de macht over het stuur verloor en de drie meisjes tegen elkaar aan reden en vielen. Verdachte die een eindje was doorgereden stopte en toen hij zag dat de meisjes weer op stonden, dacht hij dat er niets ge beurd was en reed verder. Verdach te ontkende, dat hij het meisje op zettelijk een stomp had gegeven. Ze reden met z'n drieën en één van hen week iets uit. Toen hij hen passeerde zou hij ze geraakt hebben. De Politie rechter veroordeelde hem tot veer tien dagen gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 40.of 20 dagen en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd. van één jaar. PAK OP DE BROEK. Overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie veroordeelde de t Haagse Politierechter een 57-jarige I vrouw uit Alphen aan den Rijn, tot I een geldboete van 10.of 5 dagen Zij had op 20 september 1956 een i jongen een flink pak op zijn broek gegeven. De kinderen waren aan het I spelen toen plotseling het jongetje het oudste dochtertje van verdachte een schop tegen de maag gaf. De I vrouw zei tegen de jongen „Dat mag je niet doen", waarop zij een schop van het jong kreeg. Zij pakte het kind toen bij de kraag en sloeg hem flink hard op zijn achterwerk. DRAGLINEMACHINIST VEROORDEELD. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 26-jarige niet-.gedeti- i neerde draglinemaohinist J. H. uit I Busisum, terzake van mishandeling de dood ten gevolge hebbend ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Op woensdagavond 17 april 1955 had H. in de Floralialaan te Bussum zijn 32-jarige overbuurman B. Damhuis voor de ogen van diens moeder met een grote houten stok, waarin platgeslagen spijkers zaten, I zoveel slagen op het hoofd toege- bracht, dat het slachtoffer enkele uren later overleed. I De rechtbank had de dragline machinist tegen wie de officier van Justitie anderhalf jaar had geëist ontslagen van rechtsvervolging. De procureur-generaal, die, evenals het hof in zijn arrest deed, het beroep van H. op noodweer verwierp, had zes maanden, waarvan drie voorwaar delijk, geëist. De mishandeling was een gevolg van het optreden van Damhuis tegen voetballende jongens in een gang tus sen twee huizen tegenover zijn wo ning. Het hof hield er rekening mede, dat Damhuis voordien ook reeds te gen kinderen was opgetreden en de draglinemachinist zeer gunstig be kend staat. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 19 Januarij 1857. 's-Graverihage. De Minister van Binnenl. Zaken, die Heer Dr. Simons, bevindt zich bij voort during op het Loo en neemt langzaam in beterschap toe. Parijs. De abt Lequaux, ka nunnik bij het kapittel van Parijs, heeft de verschrikkelijke bijzonderheid openbaar gemaakt, dat Verger den dolk, met welken hij den Aartsbisschop Sebour heeft vermoord, betaald heeft met geld, 't welk de Prelaat hem had doen toekomen, ten einde in zijn levensonderhoud te voorzien. St. Petersburg. Aan de Joden is op nieuw het dragen van een afzonderlijk en kenbaar gewaad, en van.de gehuwde vrouwen het afsnijden van het hoofdhaar, verboden. De Rabbijnen zijn voor de opvolging dezer bepalingen verantwoordelijk gesteld. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig, (Advertentie). Twee nieuwe schepen zullen ge bouwd worden ten behoeve van de Hollandse West-Afrikalijn, de gecom bineerde lijndienst van de rederijen „V.N.S." en „H.S.M.". De schepen, die de dienst tussen Amsterdam en de West-Afrikaanse havens zullen onderhouden hebben een draagvermogen van 5000 ton en worden uitgerust met koel- en vries- ruimten en een dieptank-capaciteit van 1000 ton. Omstreeks 1960 zullen ze in de vaart komen. JUWELENDIEFSTAL Sassenheims meisje te Londen in val gelokt Mej. Pleunie Colijn uit Sassenheim, die in Londen de leiding heeft van de huishouding van mevr. Morris, een weduwe, is door enkele handige juwelencüeven in een val gelokt. Toen mevr. Morris uit was, ver voegde zich iemand aan de woning, die mededeelde dat de weduwe ten gevolge van een ongeval in het zie kenhuis was opgenomen. De man toonde een Rode Kruis-penning en vroeg namens mevr. Morris, of mej. Colijn mee wilde gaan naar het zie- kenbuis en wat kleding wilde mee nemen. Terwijl het meisje de kle dingstukken was gaan halen, heeft de man vermoedelijk een collega binnen gelaten. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek mevr. Morris volgens mede deling van de pseudo Rode Kruisman juist ontslagen te zijn. Toen het meisje weer thuis kwam, was de op«zet duidelijk. Het gehele huis was overhoop gehaal en er was voor een belangrijk bedrag aan ju welen en bontmantels verdwenen. Scotland Yard heeft de zaak thans in onderzoek. Vastgesteld werd, dat er voor het misdrijf plaats vond, enkele malen voor mevr. Morris was opgebeld. Vermoedelijk hebben de dieven zich willen overtuigen of zij inderdaad weg was. N0DRDWIJK CULTUURRIJP MAKEN VAN LANGEVELD AANBESTEED. Door de Nederlandse Heidemaat schappij te Arnhem is gisteren na mens de Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling „Het Langeveld" te Noordwij kerhout, in het Hof van Holland openbaar aanbesteed het cultuurrijp maken van plm. 80 ha. bollengrond door het opspuiten van kalkrijp zand uit de ondergond, e.e.a. met bijbehorende wei'ken. De in schrijvingen waren v. hoog naar laag. Fa. Sanders, Delft 1.450.090; C. Griekspoor, Lisse, 1.130.000; Duraco Den Haag 1.110.000; A. Versloot, Bo degraven, 1.100.000; C. J. Duiven voorde, Noord wij kerhout, 1.026.644; J. Hulsebos, Bloemendaal, 990.000; J. Mens, Lisse 899.000; B. Griek- spoor en Zn., Hillegom, 835.800; fa. C. fr. v. d. Helm P. J. de Greve Den Haag 784.000; E. J. Hoogervorst Noordwijkerhout, f 773.772; fa Gebr. Verhaar, Lisse 767.360. Raming was 796.750. De gunning is aange houden. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW De afdeling van de Kon. Mij. voor de Tuinbouw vergaderde in het Hof van Holland, waarbij tevens waren uitgenodigd de leden v. d. Kon. Ver. voor Bloembollencultuur met hun dames. De talrijke aanwezigen wer den welkom geheten door de voor zitter, de heer P. de Groot, die er op wees, dat deze avond, de eerste bij eenkomst in 1957, wel een zeer bij zondere was door de aanwezigheid van de heer A. B. Wigman uit Hoen der loo, de bekende schrijver van tal rijke natuurboeken, die een causerie zou houden over het onderwerp „De Hoge Veluwe". Het was 'n gloedvolle rede van de ze expert van de Hoge Veluwe, ge paard gaande met de vertoning van uitmuntende kleurendia's Allereerst ging spreker in op het ontstaan van de Stichting „De Hoge Veluwe" uit het particuliex-e bezit van de familie KröllerMüllex", om daarna te schet sen welk een uiterst waardevol re creatiegebied hiermede in het bezit van het Nederlandse volk is geko men. Het steeds toenemend aantal bezoekers is wel het bewijs, dat zo wel het natuurreservaat, als het schil derijenmuseum, waarin zeer waar devolle collectie's kunststukken wor den tentoongesteld, aan het gestelde doel beantwoorden. De kleurendia's werden vertoond door middel van een dezer dagen door de afdeling aange kochte moderne projector, die alle verwachtingen bleek te overtreffen. Een dankbaar applaus volgde na beëindiging der causerie. Van de gele genheid tot vragen stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Bij het dankwoord van de voorzitter sloot zich de voorzitter van „Bloembollen cultuur", de heer J. C. van der Meer aan, die zowel spreker als de uitge nodigde vereniging waarderende woorden toesprak.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2