$zQeidóe(2ouïwit REIS VAN TSJOE EN LAI naar POLEN cn HONGARIJE Tsjoe En Lai heraut van Kroestsjef Chinees moest rode eenheid demonstreren Breekt nieuwe opstand in Hongarije los? Nieuwjaarsreceptie van het koninklijk paar -j 'fi Heroprichting van de Kominform? SOEKARNO ZET ZIJN PLANNEN UITEEN DONDERDAG 17 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14008 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f 7e- p. kwart Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontjes 11.50 Onder de leiding van Sowjet-Rusland Premier Tjsoe En Lai van communistisch China is gisteren met een Rus sisch straalvliegtuig in Boedapest aangekomen. Hij werd verwelkomd door het voltallige Hongaarse kabinet onder leiding van premier Janos Kadar en president Istvan Dobi. In een korte toespraak zei Tsjoe, dat de „westelijke imperialisten" hadden getracht het kapitalisme in. Hongarije te herstellen en dat hun doel was „het gehele socialistische kamp uiteen te doen vallen". De Chinese premier eindigde met de woorden: „Lang leve de communis tische eenheid onder leiding van de Sowjet-Unie". Enkele uren tevoren had Tsjoe in Warschau een Pools-Chinese verklaring ondertekend, waarin Polens streven wordt erkend als „het socialisme, ge grond op de beginselen van het Leninisme". In sommige kringen legt men deze verklaring uit als een overwinning voor de Poolse partijleider Go- moelka. Maar hier staat tegenover, dat Tsjoe er tijdens zijn bezoek de na druk op heeft gelegd, dat de Sowjet-Unie de leider van de communistische wereld is. GEHEIMHOUDING Over het tijdstip van zijn aankomst in Boedapest was de grootste geheim houding bewaard. De westelijke cor respondenten waren niet uitgenodigd noch op de hoogte gestell van de tijd van aankomst. In het besneeuwde Boedapest waren overigens slechts weinig extra-veilig heidsmaatregelen genomen. GEEN INMENGING. De bovengenoemde Pools-Chinese verklaring zegt dat „de betrekkingen tussen socialistische en onafhanke lijke en souvereine staten behoren te zijn gegrond op de beginselen van eerbied voor eikaars souvereiniteit, niet-inmenging in binnenlandse aan gelegenheden, gelijkwaardigheid en wederzijds voordeel". „Het gemeenschappelijk ideaal van het socialisme vormt een nauwe band tussen de Sowjet-Unie, de Chinese en die Poolse' volksrepubliek en andere socialistische landen", wordt verder gezegd. „De grondbeginselen van het Marxisme-Leninisme moeten in aan merking worden genomen bij een be schouwing van de omstandigheden in de diverse landen afzonderlijk". Chinese apostel PREMIER TSJOE EN LAI van com- munistisch China is op het ogen blik aan het reizen in Oost-Europa. Na een bezoek aan Moskou is hij blijkbaar door Kroestsjef uitgestuurd naar Warschau en Boedapest om er een bepaalde zending te vervullen. Hij fungeert thans als apostel voor „de solidariteit van de socialistische landen onder leiding van de Sowjet- Unie". Toen na de ontluistering van 0 Stalin en het loslaten van de straffe centrale partij-disci pline aan de communistische partijen werd toegestaan een eigen weg te volgen, meer in overeenstemming met de eigen geaardheid van het volk, liep Polen het eerst van stapel, dooh het daarop volgende Hongarije liep de Sowjets uit de hand. Het ge volg is geweest, dat terwijl in Boeda pest de Russen hardhandig moesten optreden en daar in Kadar een stro man moesten aanstellen, in Polen een leider optrad in de persoon van Go- moelka, die men in Moskou alleen maar wat in toom had te houden. Gomoelka ging zijn eigen weg, welke weg wel naar een soort socialisme leidde, maar niet naar Moskou. Deze weg moest de Chinees blijkbaar wat ombuigen en hij heeft het klaar ge speeld door Gomoelka te laten ver klaren, dat Moskou bij al die ver schillende wegen naar het socialisme de leiding heeft en dat alle socialis tische landen eensgezind behoren te zijn. Of hij Gomoelka daarmee een dienst heeft bewezen is zeer de vraag. Want a.s. zondag worden er in Polen ver kiezingen gehouden voor het parle ment en daarbij kan een erkenning van de leiding van het Kremlin hem en zjjn partij meer kwaad dan goed doen. De Polen hebben n.l. iets meer vrijheid van keuze gekregen dan VToeger het geval was. Vroeger waren er zoveel kandidaten als er zetels waren; de kandidaten waren aange wezen en men kon praktisch alleen maar ja zeggen; een „neen"-stem werd toch genegeerd. Nu zijn er meer dere kandidaten en onder hen zijn zelfs niet-commiunisten; zij staan wel helemaal onderaan maar zij zijn er toch en kunnen voorkeurstemmen krijgen. Wanneer Gomoelka en de zijnen geen grote meerderheid zouden ver werven, is het hek van de dam voor de inmiddels wat achterop geraakte „Stalinisten" om onder leiding van Moskou weer de oude weg uit te stippelen, welke rechtstreeks naar het Kremlin loopt. Als dan straks de „orde" in Boeda pest weer hersteld is en dé Komin-1 form in een nieuw gewaad weer is opgericht, zijn we opnieuw aange land in de oude toestand. Stem voor Kadar. Over de Hongaarse kwestie verkla ren de delegaties van de twee landen I den-Oosten. dat zij de Hongaarse revolutionaire arbeiders- en boerenregering, geleid door Janos Kadar, steunen. Zij steu nen het laatstelijk door deze regering afgekondigde programma. De verkla ring is gericht tegen „alle pogingen van imperialistische krachten, zich te mengen in de binnenlandse aangele genheden van Hongarije". Het feit, dat de grondgedachte van de Hongaarse vrijheidsstrijd niet is veroordeeld, wordt uitgelegd als een overwinning voor de Poolse premier Gomoelka. In tegenstelling tot het standpunt van de Russische en Chi nese regering, is de Poolse zienswijze dat dé Hongaarse opstand tegen het Stalinisme gerechtvaardigd was. De verklaring zegt verder dat in verscheidene westelijke landen de weerstand tegen militaire verdragen toeneemt. Beide landen erkennen de Oder- Neissegrens en veroordelen de En- gels-Franse aanval op Egypte, even als de Eisenhowerleer voor het Mid- Biljetten aan de muur Op de muren in Boedapest zijn bil jetten verschenen, waarin de bewo ners worden opgeroepen over tien dagen de strijd tegen de Russen te hervatten. Reizigers uit Hongarije verklaarden in Wenen, dat op de bil- Het proces tegen dr Adams Bij de voortzetting van de zaak tegen de Britse arts John Bodkin Adams, die ervan beschuldigd wordt zes jaar geleden de 81-jarige weduwe mevr. Morrell met morfine vergiftigd te hebben om van haar te kunnen er ven, heeft de verdediging woensdag middag aangetoond, dat mevr. Mor rell twee maanden vóór haar dood dr. Adams uit haar testament had ge< schrapt. De notaris van mevr. Morrell, Hu- bert Sogno, die door de verdediging was opgeroepen, verklaarde voor het gerecht in Eastbourne, dat mevr. Mor rell tussen 1946 en 1950 veel testa menten had gemaakt. In een oud tes tament was duizend gulden aan dr. Adams vermaakt, klir vermaakte de dame haar huds en al haar roeren de goederen aan de dokter, doch in een nog later testament kreeg de dokter alleen maar een kist met zil veren serviesgoed, een antieke kast en haar Rolls-Royce. In september 1950 had zij echter in een woedende bui, dr. Adams geheel uit haar testa ment geschrapt. Dat dr. Adams toch de Rolls-Royce had gekregen, was een gunst van de zoon van mevr. Morrell geweest, aldus de notaris. De verdediger van dr. Adams wees er nog op, dat het lijk van mevr. Morrell niet op verzoek van de dok ter verast was, doch dat de over ledene dit zelf in haar testament had bepaald. De rechtbank hoorde woensdag middag ook nog een getuige in ver band met het overlijden van de 71- jarige Alfred Hullett, die, volgens de aanklager vorig jaar met zijn 50- jarige vrouw Gertrude ook door dr. Adams vergiftigd zou zijn. Een verpleegster, mej. Gladys Mil ler, verklaarde, dat zij acht uur voor het overlijden van Hullett gezien had, dat dr. Adams hem een injectie gaf jetten 26 januari als datum voor de nieuwe revolutie wordt genoemd. De regering Kadar heeft intussen verklaard dat alles in de fabrieken van Boedapest nu rustig is. Te con troleren is die verklaring niet, want de meeste fabrieken zijn reeds sinds enige dagen door knokploegen bezet en volledig van de buitenwereld af gesloten. In Kecskemet ten zuiden van Boe dapest zijn weer twee Hongaren, een man en een vrouw, ter dood veroor deeld, wegens het opzetten tot de monstraties. In Verscheidene andere plaatsen zijn processen begonnen te gen journalisten, militairen en arl ei ders wegens hetzelfde vergrijp, dat thans in Hongarije met de dood kan worden gestraft. De stroom van Hongaarse vluchte lingen naar Oostenrijk is sterk afge nomen. Gisteren waren in 24 uur tijds slechts 271 vluchtelingen aangeko men, dat is het laagste dagtotaal sinds 28 oktober. Het toezicht op het reizigersverkeer naar het grensgebied schijnt steeds strenger te worden. In Wenen kwamen gisteren ook 131 Hongaarse vluchtelingen aan, die op de terugweg naar Hongarije zijn. De meesten van hen zijn afkojnstig uit Frankrijk en de Verenigde Staten, waar zij aanvankelijk asiel hadden verkregen, doch later om politieke redenen weer werden uitgewezen. Proces tegen Maleter gaande? In gewoonlijk betrouwbare kringen gelooft men, dat een week geleden voor een militaire rechtbank in Hon garije een geheim proces is begonnen tegen kolonel Pal Maleter, één der leiders van de opstand. De gezant van de Heilige Stoel in ons land, mgr. P. Giobbe, arriveert aan het Koninklijk Paleis te Amster dam, waar het Koninklijk Paar woensdagmorgen de Nieuwjaarsreceptie hield. Woensdagochtend arriveerden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op het Paleis op de Dam te Am sterdam waar zij een Nieuwjaarsreceptie hielden voor het Corps Diplomatique. HJVL de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard inspecteerden voor het betreden van het Paleis de erewacht waarvan deze foto een beeld geeft. Kroestsjef blaast verzamelen De Russische partijleider, Kroest sjef, heeft de communistische partij leiders in West-Europa naar Moskou ontboden om de Kominform opnieuw op te richten, ten einde alle commu nisten weer in het gareel te brengen, aldus wordt in Parijs vernomen. Geleide democratie President Soekamo heeft vandaag verklaard, dat hij een „conceptie" heeft om de tegenwoordige binnen landse crisis in Indonesië te boven te komen. Daartoe behoort de instelling van een adviserende raad, welke door hem zelf, zal worden voorgezeten. Hij legde er de nadruk up, dat zijn plan in geen enkel opzicht tot een met een vloeistof uit een bruin flesje, dictatuur zal leiden, doch hij gaf toe, dat gewoonlijk een soort morfine be vatte. Toen dr. Adams na het overlijden van Hullett geroepen was, ver- klaare hij, nog vóór hij het lijk goed gezien had: „Hersenbloeding, hij klaagde gisteravond over hoofdpijn". Portret van de 57-jarige dr. John 1 Bodkin Adams. dat als de democratie in Indonesië haar tegenwoordige koers zou mogen blijven volgen, niet die resultaten zullen kunnen worden bereikt wel op politiek als op economisch gebied waarop werd gehoopt. Soekarno zeide, dat Indonesië op dit ogenblik nog niet aan de vereis ten voldoet, om de westerse parle mentaire democratie met succes door te voeren. Deze vereisten zijn een ze kere mate van alfabetisme en een ze kere graad van voorspoed. „Om de democratie te redden, moet ik beslist een uitweg vinden uit het experiment, dat wij in Indonesië elf jaren lang hebben uitgevoerd. Het zal in geen enkel opzicht een dicta tuur zijn. De Indonesiërs hechten meer waarde aan hun individuele vrijheid dan wie dan ook. Maar aan de andere kant zal het toelaten van een ongebreidelde oppositie om een meerderheid van de „helft plus één" te krijgen, alleen maar ontaarden in een wegwerken zonder meer van po litieke genstanders. Op een vraag of genoemde raad het hoogste gezag in de jonge republiek aan zich zou trekken, en of die raad het kabinet opzij zou zetten, ant woordde Soekarno, ervan overtuigd te zijn, dat met zijn conceptie „er geen conflicten meer tussen het par lement, het kabinet en de politieke leiders zullen bestaan". Hij weigerde echter hierop verder in te gaan dan de opmerking dat zijn plan geen schending van de huidige grondwet zal zijn. OOK EEN NlfiEUW KABINET. Het socialistische blad „Pedoman" onthulde, dat het plan van de presi dent niet alleen voorziet in de in stelling van een nationale raad on der zijn voorzitterschap, doch ook in de vorming van een nieuw kabinet, op basis van de stemmenverhouding in het parlement. De adviserende raad zou komen te bestaan uit de drie chefs van sta ven van land-, lucht- en zeemacht, vijf ministers (de minister-president en de ministers van defensie, finan ciën, economische zaken en voorlich ting) en vertegenwoordigers van de Islamietische godsdienstleiders,, land bouwers, arbeiders, jeugd- en vrou wenorganisaties. De raad zou be voegd zijn plannen voor te leggen aan het kabinet, dat op zijn beurt die zou moeten indienen bij het parlement. Volgens „Pedoman" zou het parle ment de plannen dan moeten goed keuren. Dit systeem wordt genoemd een „nieuwe democratie op basis van overleg". ARRESTATIES IN DJAKARTA. In de nacht van woensdag op don derdag heeft de militaire politie in Djakarta een aantal arrestaties ver richt onder leden van het leger en burgers. Zij werden verricht tijdens razzias in het zakencentrum van de hoofdstad en twee andere wijken, en geschiedden op last van de militaire commandant van Djakarta, majoor E. Dachjar, „als eerste stap in de rich ting van de veiligheidssituatie in de hoofdstad". Het aantal aangehouden personen is niet bekend. Het Parijse blad France-Soir, dat bekend staat om zijn nauwkeurige berichtgeving uit Oost-Europa en communistische kringen, wist reeds te melden, dat de Franse partijleider Maurice Thorez bezwaar gemaakt heeft. Thorez zou dit gedaan hebben via Francois Billoux, die onlangs te ruggekeerd is van een bezoek aan het Kremlin, waar hij de rode leiders er op gewezen zou hebben, dat de tijd absoluut niet rijp is voor een derge lijke stap. De Kominform werd verleden voor jaar opgeheven, toen Kroestsjefs po litiek van de vele wegen, die naar het socialisme leiden begon uit te botten. Dit gebeurde, voordat president Tito van Joegoslavië in Moskou aankwam. Tito was in 1948 uit de Kominform gezet, omdat hij geen gevolg had ge geven aan de bevelen van Stalin. De circulaire van Kroestsjef over de heroprichting van de Kominform onder een nieuwe naam zou gestuurd zijn aan de communistische partijen in Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Italië en de buiten de wet gestelde communisten in West-Duits- land. Sommige waarnemers brengen de bezoeken van de Chinese premier Tsjoe En-Lai in verband met de plan nen voor de oprichting van een soort opperorgaan van de communistische beweging. Weinig verandering Als gevolg van de sterke uitstraling heeft het de afgelopen nacht op de meeste plaatsen 3 tot 6 graden gevro ren. De laagste temperatuur namelijk 7 graden, werd uit Zuid-Limburg gemeld. Bovendien ontstond plaatse lijk mist Het krachtige hogedrukge- bied bij Schotland begint nu tamelijk snel in betkenis af te nemen, omdat het door een ander hogedrukgebied wordt overvleugeld, dat bij New- Foundland de oceaan bereikt heeft. Bovendien wordt 't aan zijn noord flank aangetast door drukdalingen, die met een depressie samenhangen, die tussen IJsland en Groenland naar het oosten trekt. Hoewel dit proces belangrijke wij zigingen in de luohtdrukverdeling tot gevolg heeft, zal er de komende 24 uur nog geen merkbare verande ring in het weerbeeld komen. In de komende nacht zal weer lichte en mogelijk hier en daar matige vorst optreden. Morgen overdag lopen de temperaturen tot enkele graden boven het vriespunt op. De wind draait morgen naar zuidoost of zuid en er kan wat bewolking in de hogere niveau's binnendrijven, i Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond J tot vrijdagavond. Opgemaakt te i 11.16 uur). NOG VORST. j Weinig bewolking en droog j weer, maar plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht lichte vorst, morgen overdag tempera- turen om het vriespunt. 18 Jan. zon op 8.41; onder 17.05; maan op 2<\46; onder 9.23. Hoogwaterstanden 18 Jan. v.m. 4.45; n.m. 5. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. —2 C. OSLO mist 7 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 M ABERDEEN geheel bew. 5 DUBLIN onbew. 2 LONDEN motregen 4 AMSTERDAM ónbew. —1 BRUSSEL onbew. 5 PARIJS onibew. —4 BORDEAUX sneeuw —4 GRENOBLE nevel —3 NICE zwaar bew. 2 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT onbew. —6 MüNCHEN onbew. —16 ZURICH zwaar bew. —8 GENèVE geheel bew. LOCARNO zwaar bew. —6 WENEN geheel bew. —10 INNSBRUCK geheel bew. —10 ROME geheel bew. 3 MALLORCA geheel bew. 6 Korreltje Wie niets voor anderen doet, doet niets voor zichzelf.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1