Katholieken van Katwijk beschik' ken weer over 'n prachtige school Onze VJ" Damrubriek SM'&pxong, aan 83 tn. leaetde een tecaxd Mieuiae ttainet <zag< Medetland&e elftal WOENSDAG 16 JANUARI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Inwijding en overdracht Op 18 februari 1956 had in het Pa rochiehuis de aanbesteding plaats voor de bouw ener Kath. Halschool voor lager onderwijs. Architecten waren de heren van Oerle en Schra- ma te Leiden en de laagste inschrijf- ster was de fa. J. van Rhijn Zn te Katwijk. Op 22 mei d.o.v. had de eer ste steenlegging plaats door deken Haring uit Leiden en gisteren ver richtte de deken de inwijding van de school met assistentie van pastoor F. P. M. van de Vliet en kapelaan B. J. F. Rozestraten. Een aantal parochia nen was bij deze plechtigheid tegen woordig. Pastoor v. d. Vliet sprak over de voor de parochie zo belangrijke ge beurtenis, niet alleen voor de ouders doch evenzo voor de kinderen. Op de hem eigen humoristische wijze wees spr. op de belangrijkheid van het principiële onderwijs. Ook wat het materiële betreft, vroeg de pastoor medewerking der ouders, want in dit opzicht heeft de jeugd nog wel eens een vermanend woord nodig. Voor beelden hiervoor werden door de pastoor genoemd. Pastoor sprak de verwachting uit dat deze acht-klassige school binnen 10 jaar weer te klein zal zijn. Een en ander wijst daar reeds op. We gaan dan niet bij deze school bijbouwen doch een nieuwe school bouwen b.v. in het Molenblok. Vervolgens was deken Haring aan het woord, die na felicitaties te hebben uitgesproken aan schoolbe stuur en de parochianen, enige uitleg gaf van de liturgische tekst der in wijding om vervolgens de plechtige inzegening te verrichten. Na een me dedeling van pastoor dat binnenkort voor de parochianen gelegenheid zal worden gegeven om deze mooie school te bezichtigen, was de plechtigheid beëindigd. Overdracht. !Des middags te 4 uur had de over dracht plaats der nieuwe R.K. School door burgemeester H. Duiker aan het schoolbestuur. Hiervoor waren ver schillende vooraanstaande personen en organisaties uitgenodigd. We za gen behalve pastoor v. d. Vliet en het R.K. Schoolbestuur burgemeester Duiker, het voltallig college van wet houders, de heren Bloot, D. Kleen en D. C. van Leeuwen, de gemeentese cretaris de heer D. C. O. Boekhoven, pater van der Meer O.F.M., rector van het Missiecollege, pater drs No- lascus O.F.M., van het Missiecollege, pater Patricius O.F.M., de eerw. moe der en zusters van Pension St. Jo seph, rector van Houten, bisschopp. inspecteur van het onderwijs, rector van Bommel, districts-inspecteur bij het onderwijs, de heer Machielse, staatsinspecteur bij het onderwijs, de schoolarts de heer Vermet, de archi tecten Schrama en van Oerle, de heer P. C. Priester, directeur gemeente werken, leden van het armbestuur, het oudercomité, de L.T.B., Katholiek Katwijk, bestuur Boerenleenbank be sturen van de Geref. Schoolver., de Ned. Herv. Schoolver. van Katwijk- Rijn en Zee, de heer P. H. Castenmil- ler, voorheen hoofd der R.K. School, raadsleden, de aannemer fa. J. v. Rijn te Katwijk. De burgemeester wenst op de eer ste plaats dank te zeggen voor de uit nodiging om de officiële opening der school te mogen verrichten en dan moet spr; eerst de opmerking van het hart dat we mogen leven in ons goe de Nederland, waar een pastoor de burgemeester als staatsburger mag uitnodigen om een bijzondere school te openen. Achter het ijzeren gordijn b.v. zou men zulks niet in het hoofd durven halen. Laten we er voor zor gen het gezag op de juiste waarde te stellen. Spr. zegt dan z'n gelukwen sen te willen uit.spreken op deze feestdag met zo'n fraai gebouw. U kunt dankbaar zijn want als nu nog de eerste steen gelegd zou moeten worden, zou zulks meer moeite kos ten dan in de tijd die achter ons ligt. Vorming van uw kind. U hebt de omstandigheden mee ge had met de bouw, maar eigenlijk gaat het toch voornamelijk om het onder richt, om de vorming van het kind, dus niet alleen de uiterlijke vorm van de school, doch om het-onderwijs. Wat zouden we hebben aan een mooi schoolgebouw als de toewijding, de roeping bij het onderwijs ontbreekt. Het is nuttig en nodig, dat de kinde ren weten dat 2 en 2 vier is en we weten waar een d of een t moet staan, maar van groot belang is, dat aan de vorming veel wordt gedaan. Zeker, hoe beter de entourage, hoe meer wisselwerking, dat werkt inspirerend en daardoor zal de bouw aan de vor ming rente opbrengen. Dan is de bouw de kosten waard geweest. Spr. uitte de wens, dat deze bouw mag bijdragen tot de goede vorming van de jeugd *en men later in dankbare herinnering mag terugzien op deze school, waar de basis gelegd wordt voor een goed burgerschap. Dankwoord. Pastoor v. d. Vliet dankt voor de gevoelvolle woorden van de burge meester en wijst er hierbij op, dat Katwijk er in 1945 slecht aan toe was. Maar nadien zijn de grote gebouwen als paddestoelen uit de grond verre- Na de overdracht feliciteerde burge meester Duiker pastoor v. d. Vliet met de nieuwe school. Foto v. d. Horst. zen, ook deze school. Spr. herdacht het werk van zijn voorganger, wijlen pastoor Hesp, en dankt allen inzonder de burgemeester voor de in alle op zichten genoten steun. Spr. dankt de architecten, de heren Schrama en v. Oerle, de aannemer de heer J. v. Rijn, de opzichter gemeentelijke instanties, onderwijskrachten, de werknemers en alle andere medewerkers. De heer Machielse inspecteur van het onderwijs district Leiden dankt voor de uitnodiging en zegt het en thousiasme te kunnen begrijpen bij het aanvaarden van zulk een gebouw. U is, zegt spr., net bijtijds met uw school „binnen". Er zijn thans in Kat wijk 38 schoollokalen nodig; 25 staan op stapel maar.Katwijk zal nog wat geduld moeten hebben. Spr. ein digt met een woord van felicitatie aan het schoolpersoneel. Rector van Houten, bisschoppelijk hoofdinspec teur bij het onderwijs, vergelijkt de jeugd der school met een orkest, waar met de verschillende instrumenten een eenheid gemaakt moet worden en dan met het hoofd als dirigent. Architect Schrama dankt allen en inzonder het gemeentebestuur voor alle mogelijke medewerking steeds ondervonden, dankt de aannemer en onderaannemers voor hun afgeleverd werk waarop niets te zeggen valt, dankt ook de insp. van het onderwijs en hoopt dat Gods zegen moge rusten op dit werk. Vele sprekers. Ds. Moerenhout uit Katwijk aan Zee sprak namens het Hervormd schoolbestuur te Katwijk aan Zee. Spr. zegt met een beetje jalouzie in z'n hart te staan. Moge Gods beste zegen op uw werk rusten. Ds Makkenze, Herv. predikant te Katwijk a. d. Rijn, spreekt namens het Herv. Schoolbestuur, dank uit voor de uitnodiging. Uit ervaring, zegt spr., weten wij wat het betekent als men een nieuwe school moet be trekken. Maar uiteindelijk stemt het tot voldoening en dankbaarheid. He laas, zegt spr. ontbreekt hier wijlen Pastoor Hesp. Wat een voldoening zou het voor hem geweest zijn, als hij dit had mogen beleven. De heer W. van Veen spreekt na mens het Geref. Schoolbestuur en dat van het B.L.O. en de Herv. school te Katwijk a. d. Rijn. Zo'n gebouw is een gelukwens waard. In 1924 zegt spr., werd u een nieuwe school toe gewezen. Wij kregen de oude school van 1864. Niettemin wensen wij u toe, dat het U een vreugde mag zijn dat u uw kinderen naar deze prachtige school mag sturen. Spr. wijst nog op de goede samenwerking, die er tus sen de heer Castenmiller en hem be stond en ook nu nog met de heer Bo- minaar. De heer van der Rhee voert het woord namens de commissie van toe zicht op het onderwijs, wijst er op, hoe tot heden in meerdere gebouwen onderwijs gegeven moest worden. De beste wensen namens de commissie. De heer L. Arkesteijn spreekt na mens de Oudercommissie en zegt dat het nieuwe gebouw alle verwachtin gen overtreft. Hij hoopt, dat men zulks zal weten te waarderen. Spr. herdacht ook wijlen pastoor Hesp en betreurt het, dat hij dit niet heeft kunnen meemaken. Spr. feliciteert ook het hoofd der school en verder het personeel en geeft het hoofd der school de heer Bominaar machtiging namens de commissie voor de school een bandrecorder aan te kopen tot nut van het onderwijs. Pastoor dankt dan voor de waarde rende woorden en nadat de koffie gebruikt is, bezichtigen allen de school, waarvan een dankbaar ge bruik'wordt gemaakt. Deze 8-klassige school met prachtige hal, centrale verwarming, een flink prachtig gele gen speelterrein, gekost hebbende 220.000.wordt, behoudens één lo kaal, heden woensdag in gebruik ge nomen. De officiële toegang en entou rage zijn nog niet gereed maar er wordt hard aan gewerkt. De intussen vrij gekomen St. Jozefschool zal bin nen afzienbare tijd tot R.K. Kleuter school omgebouwd worden. SPORT De zilveren cup van de skikampioen schappen der lage landen kon gister avond niet door ir. W. A. J. de Weerd, de hoogste vertegenwoordiger van de Nederlandse skivereniging, aan het win nende landenteam worden uitgereikt, omdat de Engelsen deze beker ergens in Londen hebben opgeborgen. Erg be zwaarlijk was dat echter niet, want de eerste prijs was toch voor de ploeg van Groot-Brittannië. In de slalom had de Engelse equipe reeds een ruime voorsprong genomen en in de afdaling van gisteren lengte 2300 meter, hoogteverschil 490 meter werd de marge nog groter. Individueel leverde de Brit Grimley, winnaar van de slalom, de beste prestatie in de z.g. alpine-combinatie, maar in de afdaling moest hij toch buigen voor de grotere snelheid van de Belg Denis Feron. België kon door het ontbreken van een volle dige ploeg echter niet in de landenrang schikking worden opgenomen en het resultaat van de tweedaagse kampioen schappen per team luidde dan ook: 1. Engeland 32.70 punten, 2. Denemarken 75.23 pnt. en 3. Nederland met 129.64 pnt. De best geplaatste Nederlander in de afdaling was Peter Lukowski een ge deelde zesde positie in het eindresul taat van de combinatie werd hij zevende. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. ONZE PROBLEMEN In verband met overvloed van copie geven wij ditmaal alleen de „Lemmers"- wedstrijd. Wat de vraagstukken van de 8e serie betreft, geloof ik wel, dat men deze ook als een vuurproef kan be schouwen. Probleem no. 22 (Met eindspel) Zwart: 1. 10/15, 17, 19, 21, 23. 25, 27, 29 en 35. Wit: 6. 28, 30, 32, 34, 36/39, 43, 44 en 47/50. Probleem no. 23 Stand in cijfers: Zwart: 1. 2. 8, 12, 13, 15. 17, 18, 21, 24, 29. 30, 34, 39 en 40. Wit: 14, 19, 23, 25, 26. 31, 32, 36/38, 41/43, 45. 46, 49 en 50. Probleem no. 24 Zwart: 2. 3, 8, 11/14, 16, 19. 23, 24, 30. 34 en 40. Wit: 21, 22, 26/28, 35, 37, 38, 41/44, 48 en 49. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen moeten binnen 3 we ken na het verschijnen van deze rubriek ingezonden zijn aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, NieuwVennep. Oplossingen (serie 1/3) No. 1. Wit: 34—30, 37—32 (28x37 gedw.) 38—32, 42—38, 4842, (22x31a), 33x2, (44x33b) 2x44 en 44x36 en wint. a. (48) 505, 2, 25, 15 en wint. b. (37x48) 25, 39, 15 wint. Dit was de auteursoplossing. Met dit probleem heeft zich een bijzonder verschijnsel voorge daan. Hoewel dit vraagstuk reeds elders was gepubliceerd en er nimmer op merkingen over gemaakt zijn, wist ik ook niet beter of het vraagstuk was correct. Doch nu het onder de neus van onze speurhonden (zo mogen wij ze wel noemen) kwam. scheen dit vraagstuk nog een diepere ontleding te bevatten. De volledigste afwerking, welke van de heer Zuiderduin binnenkwam, laten wij hier volgen: 372 (37a) 32. 38, 30, 42 (37—48B) 45, 2. 25, 15A (26x37) 41, 2 (316 de beste) 35, 427. 49. X. (22x31) 2 44x33 op 37x48 volgt hetzelfde als in hoofdvariant). 44, 36. Hoewel het verschil niet zo groot is, heeft het toch een afwijking van de auteurs-oplossing. Ook de volgende afwijking had dit pro bleem nog: 372, 29. 32, 38, 32, 2 en 25. Wij danken de heer Zuiderduin en nog enkele deelnemers voor deze opmerking. Het is maar goed, dat dit alles buiten de auteursoplossing om was, want anders had no. 1 reeds vele slachtoffers ge- No. 2. Wit: 28 (33 gedw.) 471, 41. 39, 382, 38, 22, 28. 2, 48!! gew. Dit vraagstuk bleek enkele deelnemers te machtg. No. 3. Wit: 472, 383. 328, 339, 428, 439, 494. 171, 3, 24, 27. No. 4. Wit: 249, 3, 25, 338, 20, 254, 34—12. 6. No. 5. Wit: 238, 283, 393, 339, 2. 47 en 1 gw. Indien zwart na 35x2 van wit 49x41 slaat, volgt 2x47 en 3631 en wint. No. 6. Wit: 393, 361, 271. 471, 449, 505, 42, 18, 450, 439, 428 en 18x10. Een pracht probleem. No. 7. Wit: 272, 383, 394. 3. 20!! (417) 15 wint. Het mooie er van is, dat wit gedwongen was naar 20 te slaan. No. 8. Wit: 483, 271, 293, 382, 3, 3x38. Wat hoor ik daar enkele oplossers zeg gen? Hoe is het mogelijk, dat ik dat niet gezien heb? U mocht niet naar 18 of 24 slaan, want de meeste stukken moeten geslagen worden!!; 47x38 en wint. Onbe grijpelijk heeft dit simpele valletje ook nog slachtoffers geëëist. HJst (bijgewerkt t.m. no. 9). G. M. Lemmers (18 punten), J. van Berkum (18). H. W. de Ridder (14), J. v. d. Laan (16), Joh. v. d. Boogaard (18), C. P. Zuiderduin (18), A. J. Langelaan (18), L. W. Scholtes (18), G. Rijsdam (12). C. A. v. d. Berg (18). C. H. Span jaard (18). W. Krom (18), Jac. v. d. Poel (14), J. de Rooij (18), B. J. Pranger (18). J. A. J. Wortman (18), J. Dubbelde- man (18), B. v. Abswoude, J. Pesschier en Th. Zwetsloot (0 punten). Deze laatste drie heren schijnen zich van deelname teruggetrokken te hebben, wat natuurlijk zeer jammer is. Toch moeten wij het op prijs stellen, dat de heer Lemmers bij deze heren niet tevergeefs op de deur heeft- geklopt, waardoor deze wedstrijd tot stand kon komen. CORRESPONDENTIE J. de R. te W., mijn dank!! G. R. te L., haastige spoed is zelden goed!! VOETBAL HONVED MAG NIET SPELEN Naar aanleiding van het besluit van de Braziliaanse nationale sportraad zich niet te verzetten tegen het spelen van wed strijden door Honved in Zuid-Amerika, heeft een woordvoerder van de FIFA verklaard, dat dit besluit voor de FIFA De nieuwe trainer van de KNVB. de Engelsman George Hardwick, heeft gisteravond de selectie-ploeg, waaruit het elftal voor de wedstrijd tegen Spanje wordt gekozen, aan het werk gezien, maar nog niet aan het werk gezet. Want hoewel Hardwick op 15 januari officieel in dienst van de KNVB is getreden, traint hij de „voorlopigen" nog niet. In Boxtel werd de wekelijkse oefen bijeenkomst geleid door Donnenfeld, de trainer van Fortuna '54. Deze zal de ploeg voorbereiden op het interlandduel. Na de wedstrijd te Madrid neemt Hardwick de training over. Naar de heer Pellikaan mededeelde zal de Engelsman de Nederlandse topvoetballers reeds een week na de strijd onder handen kunnen nemen, want het is de bedoeling, dat er voor de wedstrijd tegen Luxemburg in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap vijf oefen avonden in Boxtel worden gehouden. Op de training van gisteravond ont braken zes van de negentien kandidaten. De vrieskoude werkte er toe mee, dat de spelers voortdurend bezig waren. Na afloop smaakte de gemeenschappe lijke maaltijd beter dan ooit. De kandidaten voor het Nederlands elftal, dat op 30 januari in Madrid tegen Spanje uitkomt, die dinsdagavond naar Boxtel waren getogen om daar op het stijfbevroren ODC-terrein deel te nemen aan de centrale training, z(jn door de heer H. P. Hoolboom van de KNVB voorgesteld aan trainer George Hardwick, de Engelse deskundige, die na de wed strijd tegen Spanje de zorgen voor de oranje-elf op zich zal nemen. De foto toont tijdens de kennismaking v.l.n.r.: de heer Hoolboom, George Hardwick, trainer Donnenfeld, Bram Appel en Cor v. 4. HKt. van geen waarde is, aangezien zij alleen de besluiten erkent van de bij haar aangesloten nationale federaties. Anderzijds heeft zich geen enkel nieuw feit voorgedaan sinds aan die federaties de circulaire werd toegezonden waarin op verzoek van de Hongaarse bond, het spelen van wedstrijden tegen Honved verboden wordt. SOHAKEN HET HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI De uitslagen van de wedstrijden, die gistermiddag werden gespeeld voor de vijfde ronde van de hoofdgroep van het Hoogovenschaaktoernooi waren: SpanjaardO'Kelly de Galway Y,V2» DonnerKramer Matanovicv. Scheltinga V)., BinkPilnik 01, StahlbergToran 10. De stand na de vijfde ronde is: 1 Ma tanovic 4 punten, 2. Stahlberg 3J/i pnt., 3/4. Kramer en Pilnik 3 pnt., 5/6. Donner en O'Kelly 2 pnt., 7/8 Toran en Span jaard 2 pnt., 9. Van Scheltinga V/2 pnt., 10. Bink 1 pnt. De Zuidslaviër Matanovic heeft iets van zijn voorsprong in de hoofdgroep moeten prijsgeven. Hij speelde met wit tegen onze landgenoot Van Scheltinga. Na veertig zetten werd de partij afge sloten op remise. De Zweed Stahlberg, die van Toran won, profiteerde van dit resultaat. Zijn achterstand is nu een halve punt. O'Kelly bereikte, zeer for tuinlijk, met zwart een „onbeslist" tegen Spanjaard: de vijfde achtereenvolgende remise van de Belg. De jeugdige Amsterdammer Bink staat weer alleen op de laatste plaats. Hij verloor in een voor hem dramatische partij van Pilnik. Denner en Kramer tenslotte deelden het punt. Matanovic en Van Scheltinga bouwden een Siciliaanse partij op, waarin onze landgenoot een ongebruikelijke opstel ling koos. Matanovic had voortdurend enig initiatief, maar hij kon toch niet doordringen in zwart's verdediging. Tegen het einde van de speeltijd, na veertig zetten, besloten beiden tot remise. Donner en Kramer speelden de Nimzo- Indische verdediging. Er ontwikkelde zich een rustige laveerpartij, die voor geen van beiden perspectief bood. Na 25 zetten werd daarom terecht tot remise besloten. De Skandinavlsche landen moesten verschillende nederlagen lijden tijdens de traditionele ski-ontmoeting te Le Brassus in Zwitserland. Alleen de Fin Heino Silvenoinen won het springen met een sprong van 83 meter, waarmee hij tevens het record brak. Op de foto ziet men Silvenoinen tijdens zyn win nende sprong. WIELRENNEN Onder grote belangstelling is gister middag in de Rotondezaal van het paleis der schone kunsten te Brussel de Desgrange-Colombo wisselprijs voor 1956 uitgereikt. De plechtige bijeenkomst be zegelde voor België een dubbele triomf: Alfred de Bruyne was namelijk eerste geworden in de individuele rangschik king over de voor de trofee aangewezen klassieke wedstrijden en België had de 'eerste plaats bereikt in het landen- klassement. Het was de derde keer sinds 1948, dat een Belgische wielrenner de prijs kreeg toegewezen. IJSHOCKEY NOORWEGEN NEEMT NIET DEEL Het bestuur van de Noorse ijshockey- federatie heeft besloten geen team in te schrijven voor het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey, dat van 25 februari t.m. 5 maart te Moskou wordt gehouden. Voor het besluit werd geen reden opgegeven. DAMMEN COMPETITIE LDDB Het tweede tiental van de damclub KDC speelde haar laatste competitie wedstrijd tegen de damclub „Samen Sterk". Deze won met 137. De uitslag was: KDC IISamen Sterk I: J. Sloot wegF. H. Wortman jr. 02, Ab. van BeelenN. Schoneveld 1—1, N.O.W. Verdegaal 02, Am. van BeelenC. Kerkvliet 20, Ant. VerhoogA. Stol wijk 02, C. de Winter—S. Kerkvliet 02, J. Zwaan—C. Slingerland 2—0, J. C. van RijnJ. Sousires 20, J. R. van SlootenC. Kraan 02, Alb. de Koning J. Wesseling 0—2.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8