Chefarine 4 De Ringelingsch RIVALEN Nieuwe regeling voor brand bestrijding in i Lage Land Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Dodelijk ongeval in Julianalaan WOENSDAG 16 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gemeenteraad Warmond Onder voorzitterschap van bur- deze persberichten niet van hen af- gemeester jhr mr L. M. E. von Fi-komst;g waren en zij van de publi- senne kwam de raad van Warmond catie hiervan geheel onkundig wa- gisteren in openbare vergadering ren. Hierna werd de bijeenkomst ge- bijeen. sloten. De voorz. gaf een uitvoerige uit eenzetting van alles, wat verband hield met de brand in het Lage Land in de laatste dagen van 1956. Hij stelde hierbij vast, dat men verheugd kon zijn, dat slechts één woning een prooi der vlammen is geworden en de overige in de nabijheid staande ge bouwen behouden konden blijven. Dit was voor een groot gedeelte te danken aan de activiteit en saamho righeid der omwonenden en een woord van dank aan hen is zeer ze ker op zijn plaats alsmede aan de Warmondse brandweer die prachtig werk heeft verricht. Uitvoerig ging spreker in op de misverstanden, die bestaan ten aanzien van de hulpver lening door de brandweer der ge meente Leiden. Er is thans een rege ling getroffen, die dergelijke misver standen onmogelijk maakt. Zowel door de heer Van Vliet, als door de heren Van Schie en Van Rijn werd deze aangelegenheid onder de loupe genomen en het resultaat van dit alles was, dat door de voorzitter werd toegezegd, dat de brandbeveili ging van de gebouwen in het Lage Land nog eens de bijzondere aan dacht zal hebben van b. en w. Hierna werd met een toepasselijk woord van de burgemeester de heer H. Roels geïnstalleerd als waarne mend gemeente-secretaris. Mededeling werd gedaan, dat was goedgekeurd het raadsbesluit tot wij ziging van de verordening Op de brandweer, alsmede het besluit tot het verstrekken van een geldlening aan de Stichting tot bevordering van het geordend zwemmen in deze ge meente. Ook de beheersverordening van het gemeentelijk waterleidingbe drijf droeg de goedkeuring weg van de betreffende autoriteiten. Overge gaan werd tot de benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze ge meente. Als zodanig werd benoemd de heer D. A. van Beek. Aan de orde kwam hierna een voorstel van b. en w. tot het verstrekken van een nader voorschot over 1956 op de vergoeding ex. art. 75 der Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de r.k. Kleuter school „Petrus Donders". Met alge mene sternen werd conform het voor stel van b. en w. besloten. Goedge keurd werd de wijziging der begro ting voor het dienstjaar 1956 waarbij werden geraamd de kosten van de reparatie van het herstel van het ooievaarsnest bedragende 546,--, waarin door particulieren wordt bij gedragen een bedrag van f 200,—. Mede werd goedgekeurd een wijzi ging van de gemeentebegroting, waarbij een bedrag van 42.000, op de begroting werd gebracht voor vernieuwing en herstel van de ge meentehaven. Het voorstel van b. en w. tot het verlenen van een subsidie in de vorm van een garantie t.b v. een te houden culturele avond, werd zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. Zonder enige discussie werd aangenomen het voorstel van b. en w. tot aankoop van de Warmonder- hekbrug met enkele bijbehorende eigendommen, een aangelegenheid van meer formele aard. Rondvraag. Bij de gebruikelijke rondvraag in formeerde de heer Willemsen naar de stand van zaken met betrekking tot de opzegging aan de heer Der riks van de huur van de door hem gepachte jachthaven bij Huize Lee- vliet, welke eigendommen zijn over gegaan in andere handen. De voor zitter deelde mede, dat de gemeente zich met de nieuwe eigenaar hierom trent in verbinding heeft gesteld. Te vens vroeg spreker, of er al een nieu we oproep is geplaatst voor de be noeming van een concierge voor het gymnastieklokaal, aangezien de be noeming van de tegenwoordige con cierge slechts gold voor een termijn van 9 maanden. De voorzitter zegde toe deze aangelegenheid in het col lege van b. en w. nader te zullen be spreken. Ook werden door hem vra gen gesteld met betrekking tot het Leidse Merenplan, aangezien in de pers hieromtrent wederom berichten waren verschenen. De voorzitter deelde mede, dat de betreffende auto riteiten hem hadden medegedeeld dat Nieuwjaarsrede. Bij de aanvang van de vergadering had de burgemeester zijn nieuw jaarsrede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Wanneer ik in de wereld en in Nederland het jaar 1956 bezie als een jay van teruggaande conjunc tuur, dan verbaas ik mij minder er over, dat het jaar 1956 voor War mond achteraf bezien evenzeer een minder goed jaar is geweest. Het meest bedroevende is wel geweest de stagnatie op het'gebied van de bouw van woningwetwoningen. In 1956 zijn er wegens de grote moeilijkhe den in verband met de zogenaamde curveprijs geen woningen tot stand gekomen, noch kon er met de bouw een begin worden gemaakt. Moge het jaar 1957 vooral in dit opzicht veel gunstiger voor Warmond verlopen. De bevolking liep wat het getal betreft terug met 55 zielen. Op 31 december 1956 waren er 4129 zielen terwijl een jaar tevoren 4184 zielen ingeschreven stonden. Er was een geboorte-overschot van 54 zielen (dit was 60 in 1955) maar er vertrokken 109 personen meer dan er z:ch ves tigden. De respectievelijke cijfers hiervan ^ijn: 82 geboren en 28 over leden, 297 gevestigd en 406 vertrok ken. Er werden 47 huwelijken vol trokken tegen 35 in 1955. Het jaar tevoren was de bevolking nog toe genomen met 63 personen. Ten aanzien van de woonruimte- toewiidingen werden er 40 beslissin gen, die niet negatief waren, geno men. Er werden 27 hele woningen toegewezen en 8 gedeelten van wo ningen, 2 vorderingen vonden plaats 3 woningruilen kwamen tot stand. T.a.v. de bouwactiviteit kan ik mel den dat er in 1956 12 woningen ge reed kwamen en met 21 woningen een begin werd gemaakt. Bij het be gin van 1956 waren er 4 woningen in uitvoering, aan het einde van 1956 waren er 13 woningen in uitvoering. Er werden 4 woningen onbewoon baar verklaard. 43 Bouwvergunnin gen werden verleend tot een totale bouwsom van 708.272,—. Een jaar tevoren werden er 37 bouwvergun ningen verleend tot een totale bouw som van 398.616,26. HILLEG0M Loop der bevolking over 1956. Bevolking op 31 december 1955: 7201 mannen en 7061 vrouwen in totaal 14262 personen. In 1966 vermeerderde de bevolking door geboorten: 165 m. en 165 vr., in totaal 310 en door vestiging met 170 m. en 239 vr., in totaal 417. Daardoor werd het aantal inwoners 14989. Het verminderde echter met: door overlijden 37 m. en 39 vr. en door vertrek met: 25-5 m. en 305 vr., in to taal met 636 personen. Op 31 december 1956 was de Hille- gomse bevolking met 91 personen ver meerderd en daardoor in totaal ge komen op 15353 inwoners. Er werden 125 huwelij'lsen gesloten en 9 echtschei dingen ingeschreven. KATWIJK Door b. en w. werd op grond van de 6 jan. j.l. gehouden aanbesteding het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester op een terrein gelegen aan de Nieuwe Duinweg, ten westen van het raadhuis, gegund aan de laagste inschrijver, de heer K. Meijvogel te Katwijk aan Zee, voor dc som van 70.625. Vandaag viert de heer Boekhoven het feit, dat hij 40 jaar geleden werd benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Katwijk. Op 16 jan. werd de heer Boekhoven benoemd tot adjunct-com mies le klas ter secretarie na op de secretarie tot Sommelsdijk en Has selt werkzaam te zijn geweest. 10 Sept. 1920 volgde zijn benoeming tot commissie ter secretarie alhier. De functie van gemeenteontvanger en secretaris nam hij meermalen raad hem tot secretaris in de plaats Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Cbefarine„4"> elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nég beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I van wijlen de heer J. W. Kobus. Reeds enige jaren vervult hij ook de functie van administrateur van het Grondbedrijf, ambtenaar van de Bur gerlijke Stand, secretaris schoolart- senddenst kring Katwijk, voorzitter van de Katwijkse Reddingebrigade, bestuurslid van de BLO-school, en van de afd. Katwijk van de Kon. Ned. Mil. Bond, „Pro Rege". Geboren: Alphe G., zn. v. C. van der Meij en Y. Decuyper; Leendert, zn. v. C. P. Noort en T. Guyt; Maar- tje, dr. v. J. Dijkhuyzen en Y. Vooys; Gerard us N., zn. v. H. H. van Beelen en P. Boonekamp. Ondertrouiwd: T. P. Onderwater en J. Schaart; J. L. Heemskerk en J. C. Looyensteijn; J. Pluimgraafff en E. van Beelen; J. Kraayenoord en P. de Jong. Getrouwd: D. Hogewoning en B. van d<er Plas. M. Meijvogel en B. Kop- pe; A. G. Seinstra en J. v. d. Marei; A. van der Plas en L. Bruin; J. v. d. Plas en J. v. d. Plas; M. Guyt en M. van Beelen; R. A. Meijer en W. v. Duyn. Overleden: G. Guyt, echtgenoot van: Y. v. d. Bent, 80 jr. LEIDSGMENDAM De katholieke middenstand. De penningmeester gaf een uitgebreid overzicht van de inkomsten en uitga ven met als slot een saldo van 578.06. De begroting voor 1957 sloot op een bedrag van 2406. Namens het Santos-comité deelde de heer Haagden mede dat in het afgelopen jaar 266 aan het hoofdcomité was afgedragen. De bestuursverkiezing ging vlot van stapel daar voor de aftredende he ren G. J. Sohuyt en G. A. Basten, geen tegenkandidaten waren gesteld. Bij het agenda-punt „propaganda" deelde het bestuur mede dat er nog een aantal katholieke middenstanders zijn die geen lid van de vereniging zyn. Deze voor het lidmaatschap in aanmerking komende middenstandera zullen door een propagandist bezocht worden. Geboren: Monica Th. Ph., dr. v. M, C. G. M. ten Hagen en H. Th. Pot; Petrus M., zn. v. C. Olijhoek en A. M. van der Meer; Maria Th. C., dr. v. J. P. van der Kleij en C. H. Groenewegen; Huibert J. J., zn. v. C. Jongen burger en P. B. Sterk; WiLhel- mina E. J., dr. v. N. A. Beukers en C. M. Rotteveel. Christiaan H. C., zn. v. C. J. van der Sman en P. J. den Hollander; Bernardus J. M., z.n v. J. J. Scholtes en C. W. M. Overvliet; Paulus, zn. v. M. Beije en A. J. Bos; René, zn. v. B. de Hoop en C. J. de Ruyter. Ondertrouwd: A. L. Konink en M. Smolenaars; C. J. van Leeuwen en J. A. Halverhout. DE KWAKEL BAKFIETS MET LEVENSMIDDELEN TE WATER. Terwijl de bediende van Albert Heijn zijn waren afleverde bij de fa milie M. aan de Drechtdijk, is zijn bakfiets door de sterke wind aan het rijden gegaan. Het gevolg was, dat de bakfiets enige meters verderop in de langs de Drechtdijk lopende diepe sloot terecht kwam, en geheel onder water verdween. Groot was de schrik van de bediende, toen deze bij zijn (klanten vandaan kwam, en zijn bak- fiets verdwenen was. Er werd beroep gedaan op enige omwonenden en met vereende krachten werd de drenke ling op het droge gebracht. De inhoud der bakfiets ging geheel verloren, I zodat de bediende niets anders te doen stond, dan andere levensmidde len te gaan halen. Al met al een flinke schadepost. Uitvoering T.A.V.E.N.U. In de goed gevulde zaal van Leenders heeft de muziekvereniging T.A.V.E.N.U., zondagavond een zeer geslaagde uit voering gegeven. De voorzitter, de heer J. C. Plasmeijer opende de avond. Burgemeester Koot had be- rirhl van verhindering gezondenpas ted Versteeg en kapelaan Brandsma waren gedurende de gehele avond aanwezig. Onder leiding van de diri gent de heer H. Honijk werd een ge varieerd programma gebracht. Ook de drumband trad op o.l.v C. Snoe ren. De nummers werden zeer goed gcbrach getuige ret veelvuldig en langdurig cppiaus \an het publiek. Tijdens de pauze werd een verlo ting gehouden ten bate van de kas. Na de pauze voerde de R.K. toneelver eniging „De derde Slag" uit Katwijk aan den Rijn, de klucht t „De huis- tyran" op. Dit stuk werd g'oed ten to nele gebracht en het publiek heeft ook hiervan zeer genoten. VOORSCHOTEN Schaaknieuws. De combinatie, die Maiarsen tegen dr. Vermet in de eerste groep had uitgebracht, leverde hem pioniwinst op, maar later bleek, dat hij toch niet verder kwam dan remise. Bragg aar kon remise berei ken tegen Waasdorp, maar door een enkele zet, waardoor hy in tempo- dwang kwam verloor hij. Voor de B- groep maakte v. d. Werf in een gun stiger stelling fouten en werd toen mat gezet door Vaai Renswouw. Grob- ben wan van v. d. Akker. Ook Groe- nenberg kon het niet bolwerken te gen M. Segaar. Uitslagen: Groep 1: BraggaarVv aasdorp 01 Maarsendr. Vermet Yi. Groep 2B: v. d. Werfv. Rens wouw 01; Grebbenv. d. Akker 10; Groenen bergM. Segaar 01. Nutsspaarbank. De Nutsspaar- bank uit 's Gravenhage komt zich ook te Voorschoten vestigen, maar doet dit op een speciale manier. Deze bank komt namelijk met een rijdend bijkantoor, dat standplaats zal nemen bij de Wijngaardenlaan nabij het Oranjeplein, uit rijdende kantoor zal daar staan elke donderdag van 9.30 12 uur. Greenway-theater. Woensdag en donderdagavond om 8 uiur „Ge vangene der liefde". Vrijdagavond 8 uur „De tien van het Vreemdelin genlegioen". Deze zelfde film zal ook draaien zaterdag- en zondagavond, maar dan om 7 uur en 9.16 uur. Geboren: Johannes Cornelis, zn v. J. C. v. d. Wilk en J. Rol; Berdina Cornelia Apolonia, dr v. B. Th. Mou nts en E. 7. v. Santen. Geboren te Leiden: Eelco Boude- wijn Maria, zn van Th. Brussee en G. M. H. v. d. Berg; Elisabeth, dr van S. W. Freeke en J. N. Vis. Ondertrouwd: Tj Westra en J. E. Tiddens; J. W. Warmenhoven en J. M. Langeveld; P. L. Streeder en J. C. Lucas te Leidschendam. Overleden: H. Zonneveld 82 jr en G. J. van Nuland. j Overleden te Leiden: L. Oudshoorn 70 jr. Z0ETERMEER Een tragisch ongeval is hedenmor gen om half tien fëbeurd op de Julia nalaan te Zoetermeer. Een Rijnsbur ger expediteur, die met zijn vracht auto de Julianalaan in de richting Stationsstraat afreed, merkte ver blind door de felle zon niet op, dat een met hcxuf beladen vrachtauto met uitstekende lading langs het trottoir stond geparkeerd. Op het laatste mo ment trachtte hij nog een botsing te voorkomen, doch uitstekende plan ken drongen in de cabine, waardoor de bijrijder, de 36-jarige J. K. uit Rijinsburg, aan het hoofd werd ge troffen. De dood moet onmiddellijk zijn in getreden. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg overgebracht. De bestuurder kreeg een shock. BRAND IN TTMMBRZAAK. Gisteren tijdens de middagschaft tijd bemerkte omwonenden, dat er Hoe bestaat het!7... Omdat f] een witte boord draaet, werkje neenaamdniet voor je boterham .'Mts mat kras!. 2 Qrrwmnrj KMIMBIU opzmmM- M<m mm vr imrncH sm CLmmmnt ver in de timmermanswerkplaats van de firma Huurman aan De Bleiswijkse weg brand was. De vlammen sloegen reeds uit het dak. De brandweer, die na alarmering spoedig ter plaatse was, vond de werkplaats reeds in lichter laaie. Met grote moeite slaag de men er in nog enige gereedschap pen en wat materiaal te redden. Met drie stralen werd het vuur aangegre pen. Men slaagde erin de brand te be perken tot de werkplaats. De loods zelf viel niet mèer te redden en brandde geheel uit. De oorzaak van de brand schijnt gezocht te moeten worden in een te hevig brandende kachel. Tijdens de schafttijd was nie mand in de werkplaats aanwezig, zo dat het vuur, dat in de krullen en houtvoorraad gretig voedsel vond, zich snel kon uitbreiden. De felle noordoostenwind wakkerde het vuur aan, zodat terecht voor de aangren zende percelen gevreesd werd. Voor zover bekend schijnt het ge bouw en de zich daarin bevindende voorraad en machines slechts gedeel telijk verzekerd te zijn. Door de mid dagpauze was het aantal toeschou wers, die het blussirgswerk gade sloegen groot. Geboren: Yvonne, dr. v. P. West hoek en E. v. Straten; Maria A., dr. v. G. A. Boonekamp en J. M. C. Rut- ten. Ondertrouwd: D. A. van Elk en H. M. v. d. Linden; W. J. Stoutjesdijk en L-. Rook. Getrouwd: W. P. Wensveen en M. J. v. d. Stam. Z0ETERW0UDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen maandagavond a.s. te kwart voor acht. Op de agenda staat o.m.: Beslissing op het verzoek van de kerkvoogdij van de N.H. gemeente alhier om een bijdrage in de kosten van aanschaffing van kerkbanken; Verzoek van de Stichting voor Maat schappelijk Werk om toekenning van een subsidie; Verzoek van Th. J. Ro- mijn, Rijnegommerstraat 35 alhier om een bijdrage in de kosten van aansluiting van zijn woning op het elektriciteitsnet; Tot toekenning van een beloning aan het hoofd zelfbe scherming; Verhoging van de jaar wedde van het gemeente-personeel. Kleine Cronenstelnse of Krotten Polder. In de vergadering van in gelanden is besloten tot aankoop van 'n ruwe-olie motor, waarvoor een be drag van 3500.— op de begroting 1957 zal geplaatst worden. Hiertoe werd een lening aangegaan met een looptijd van 10 jaren, tegen een rente van 5% bij de Boerenleenbank te Zoeterwoude. Wederom kwam de schadeloosstel ling voor het uitmalen van water, dat bij de uitvoering van het werk Rijks weg 4a, in de polder was gevloeid ter sprake. Er zal bij de Rijkswaterstaat op deze kwestie geattendeerd worden. Een voorstel om een mollenvanger aan te stellen voor rekening van de polder, werd niet aangenomen omdat deze kosten dan ten laste van de eigenaren zouden komen terwijl dit werd door gebruikers en huurders moet worden gedaan. Muziek- en toneeluitvoering ten bate van Hongaarse vluchtelingen, Op donderdag 17 jan. a.s. zal de Zoe- terwoudse mandolinevereniging een muziek- en toneeluitvoering geven m „Ons Huis". Opgevoerd zal wor den „Een Schoonmoeder Uit Dui zend", 'n blijspel in 3 bedrijven. De netto-opbrengst zal worden bestemd voor de Stichting „Hulp aan Hon gaarse Vluchtelingen", aanvang 20 uur. Scheepsberichten ALBIREO 15 v Gibraltar n Lissabon. AMSTELVAART 15 v Fremantle naar Kaapstad. CALTEX PERNIS (t) p 15 Gi braltar n Sidon. CALTEX UTRECHT (t) p 15 Bona n Sidon. CAMEROUNKUST p 15 Finisterre n Dakar. CISTULA (t) 15 te Vera Cruz. CORYDA (t) 15 te Singapore. GAROET 15 te Baltimore. GOOILAND p 15 Kaapverdische eil n Las Palmas. HISPANIA 15 nm IJmuiden. KREBSIA 15 v Kopenhagen n Fredericia. Laertes 15 v Makassar n Balik Papan. LA WAK 16 te Dar es Salaam. LUTTER- KERK 15 te Ras Tanura. MALVINA (t) 15 v Manilla n Balik Papan. MARPESSA (t) 15 te Stockholm. OUWERKERK p 15 Ouessant n Lissabon. OVERIJSSEL 16 te Fremantle. PHRONTIS 15 te Swansea. PRINS PHILIPS WILLEM 15 te Las Palmas, SARANGAN 16 te Tj Priok. TOMINI 16 te Kuwait. VLIST 15 v Nor folk n Bremen. ZEELAND p 15 Gibraltar n Rotterdam. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 17). „Eén kik, waarde Pavlick en ik schiet je neer als een hond. Treed binnen, alsjeblieft". De deur van het sombere huis open de zich vanzelf. We stapten in de- kooi, die suizend omhoog vloog en een ogenblik later bevond ik mij in een donkere kamer. Mijn begeleider ontstak het licht en ik staarde in het gezicht vanHall Pennock! Toen wist ik, dat ik verloren was! Pennock ging er op zijn gemak bij zitten. Ik keek rond, maar zag deur noch raam. „Als een rat in de val", schamperde mijn tegenstander, terwijl hij achte loos met zijn revolver speelde, „laten we nu eens rustig met elkaar pra ten". We hebben gepraat, de ganse nacht bijna. Hij kende het geheim van de V—wouw had hot hem onder getuige verteld. Wie dat was, zei hij niet, maar het moet Isabella wel ge weest zijn, al begrijp ik niet, hoe zij met hem in aanraking is gekomen. Pennock vertelde me, dat hij me eens in New-York gezien had en jaren op deze gelegenheid had gewacht. Toch was hij niet wraakzuchtig. Het doet er niet toe, wat we allemaal besproken hebben. Het slot was, dat we 's morgens naar een notaris zijn gegaan, waar ik een testament heb opgemaakt. Luister goed. Het luidt, dat na mijn dood Pavlick's Ranch, met alles, wat er bij hoort, grond en vee, zal toebehoren aan jullie tweeën aan jou, mijn beste Jim en aan jou, Hall Pennock. Ik hoop, dat ik daar door een weinig heb goedgemaakt, wat ik misdreven heb. Ik heb uitdruk kelijk verklaard, dat die beslissing in volle vrijheid is geschied en dat is het ook. Ik heb jou van Walter gekocht, zoals je weet. Hall Pennock, nu weet je ook, waarom ik het deed. Er is nog een bepaling bijgemaakt, dat, als jullie het niet met elkander kunnen vinden, een van tweeën dan zijn aan deel in geld kan opeisen en vertrek ken, waarheen hij wil. Maar ik hoop en vertrouw, dat jullie samen het be drijf zult voortzetten en tot grotere bloei zult brengen. Pavlick zweeg totaal uitgeput Jim en Hall staarden somber voor zich uit, beiden vervuld van stormachtige gedachten, beiden bewust, dat de toe komst grote moelijkheden zou bren gen. De zieke bewoog zich onrustig en fluisterde: „Ga nu, Hall, ik heb nog wat met Jim te bespreken". Hall drukte de hand van Pavlick, die zijn ogen opsloeg en hem dank baar aankeek. Dan verliet hij zacht i het vertrek en begaf zich naar bui ten, waar de cowboys nog verzameld waren. Ze keken hem vragend aan. Hall haalde zijn schouders op. „Hij is verloren, mannen, ik denk niet, dat hy de avond nog haalt. Zijn' ruggegraat is gebroken of gekneusd". De boys keken somber. Al had baas Pavlick hen nooit verwend, hij was toch altijd goed en rechtvaardig voor hen geweest en ze vermoedden, dat onder de jonge Pavlick hieraan nog wel eens wat ontbreken zou. i Op dit moment daverde Boy Mil- den over de helling, zijn paard woest aanvurend. Tegelijkertijd werd het geronk van een motor hoorbaar en nog geen seconde later verscheen de machine op de heuvelrand, om even als het paard naar beneden te razen. Boy was er ihet eerst. Hy steeg af en brulde, rood van opwinding: „Gewon nen! Tien dollar verdiend!" De mo torrijder stopte met luid geraas, zo dat Boy's paard in de viersprong weg- vluchte. Hij stapte af, trok de motor op de standaard, schudde Boy de hand, reikte hem de dollars toe en zei „We zullen het op de gladde weg nog eens over doen". Dan, ineens ernstig, vroeg hij: „Waar is de zieke?" Jim kwam aan de deur kijken naar het geraas en wenkte hem. „De dok ter!" mompelden de boys, verbaasd de jonge, sportieve figuur in het nauwsluitend, bruinlederen pak na- starénd. „De oude dokter is dood", verklaar de Boy, „deze woonde in zijn huis en ging direct mee. We hebben om tien dollar gewed wie er het eerst zou zijn. Hij wipte de muntstukken in zijn hand omhoog en zei nadenkend: „Er zal voor ieder nog wel een pot bier overschieten, als ik mijn schuld be- De boys lachten en schaarden zich om de motor. ,,'t Is een „Indiaan", verklaarde Hall. Ze keken hem nieuwsgierig aan. Van paarden hadden zc verstand, niet echter van motoren, Hall legde hun de werking van kleppen en regu latoren uit en spoedig waren ze er zo in verdiept, dat ze niet eens merkten, dat de deur openging en de dokter naar buiten trad. Deze keek een ogen blik naar de gespannen gezichten, glimlachte vaag, maar trad dan met ernstig gezicht nader en sprak: „Het is gedaan, boys, de baas is gestorven. Ik begrijp niet, dat hij het nog zolang volgehouden heeft". Ze staarden hem met strakke ge zichten aan, alsof de betekenis van zijn woorden nog niet tot hen door drong. ,,'t Is Jammer", vervolgde hij, vol sympathie het medeleven op de ge zichten van deze ruwe kerels aan schouwend, ,,'t is jammer, maar hij was niet meer te redden. Mijn taak is hier afgedaan". Hij steeg op, zette de motor aan, wuifde met zijn hand en was spoedig over de heuvel verdwenen, een door dringende benzinedamp achterlatend om de hoofden van de boys, die el kaar aanstaarden, niet wetend wat te doen of te zeggen. HOOFDSTUK VI. OPSTAND DER COWBOYS. De baas is dood! Dat nieuws ver spreidde zich snel over de prairie. Ieder, die het hoorde, versomberde niet alleen uit treurnis om het ver scheiden van een goed mens en een rechtvaardig heer en meester, maar meer nog om de stille toekomstdrei- ging, die die woorden meebrachten. De jonge Pavlick zou nu heersen en dat vervulde ieder, die er mee te ma ken had, met heimelijke vx*ees en reeds die woorden: de baas is dood, deden in hun hart het eerste ver zet ontluiken tegen de zoon van de baas, tegen de jonge Pavlick, die re geren wilde met meedogenloze hard heid, met schimpen en schelden, die in alles de eerste wilde zijn en den- gene, die hem daarbij dwarsboomde, met de laagste middelen bestreed. Men had een onwillekeurige genegen heid opgevat voor de nieuweling, voor Hall Pennock en men voelde, dat nu eerst de strijd tussen hem en Jim voorgoed zou ontbranden. De boys redeneerden niet, ze zagen slechts de feiten en ze zagen ook de daden, die noodzakelijkerwijze uit die feiten moesten voortvloeien, omdat in de prairie een man nu eenmaal een man is, die niet weifelt, niet dwaalt en die doorzet, wat hy eenmaal begonnen Ja.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7