GROTE OMZETSTIJGINGEN IN VELE WINKELS Het motief van de moord te Broek in Waterland is roof kou gevat Fel!e brand in Appingedcm „Lotisico" kwam voor Hoge Raad Dames leiden Caravanclub Vijf vliegers kregen een berisping WOENSDAG 16 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Hamster-aankopen in November Uit de gegevens die door het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand zijn gepubliceerd betreffende het omzetverlooD in een aantal bran ches uit het midden- en kleinbedrijf gedurende november 1956 kan wor den afgeleid, dat in al deze branches ten opzichte van november 1955 een toeneming van de geldomzet werd behaald. Bij de vergelijking van de geld- omzetten in de genoemde twee maan den dient te worden bedacht, dat beide maanden evenveel verkoop dagen telden en het aantal zaterdagen eveneens gelijk was. Bij vergelijking van het geldom- zetverloop in november j.l. met dat in de overeenkomstige maand van 1955 werd bij een deel der branches in de verslagmaand een opmerkelijke omzetstijging waargenomen, die in belangrijke mate moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat de zeer gespannen internationale po litieke toestand, die op 5 en 6 novem ber j.l. een hoogtepunt bereikte, het publiek ertoe bracht extra aankopen te doen in een aantal artikelen. De meest gevraagde artikelen wa ren in dit verband: spijsvetten en oliën, rijst, geconserveerde voedings middelen, zeep, koffie, thee, speee- rUcn» petroleum, lakens, ondergoed, wollen kleding, wol, garens, schoei-1 sel, alcoholhoudende dranken en ta- Portefeuille VeTaWenen tailhandel in meubelen e.d. -j- 26%. detailhandel in glas, aardewerk, por selein en huishoudelijke artikelen -f 11%, kantoorboekhandel 4- 9%, boekhandel -f- 6% Wat de genotmiddelen betref hield de aanzienlijke omzettoename in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken met 35 pet o.a. verband met de a.s. accijnsverhoging voor gedistilleerd en eveneens met de extra-aankopen in alcoholhou dende dranken tengevolge van de po litieke spanning. De oorzaak in de detailhandel in tabaksfabrikaten ondervond met een stijging van 10% eveneens de invloed van deze extra aankopen, zij het in veel geringere mate. WIJZIGING OUDERDOMSWET GEVRAAGD. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen, heeft in een adres aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid verzocht deze wet zodanig te wijzigen of aan te vullen, dat wanneer een vrouw, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereik,t pensioen verleend zal worden, ook al zou zij gehuwd zijn met een man die nog geen 65 jaar is VROUW DEED INTREDE BIJ GERECHTSHOVEN. Bij het gerechtshof te 's Hertogen bosch is dinsdag de nieuw-benoem- de subsituut-griffier mr M. H. Kolstee beëidigd. Hiermee heeft de eerste vrouwelijke functionaris haar intre de gedaan bij de Nederlandse ge rechtshoven. De beëdiging geschiedde door de president van het hof, mr. Th. R. J. Ook het drogistenbedrijf behoort Wijers. De procureur-generaal leidde met een stijging van 24 pet. tot de branches waarin de omzetstijging in belangrijke mate moet worden toe geschreven aan de eerder genoemde extra aankopen tengevolge van de po litieke spanning. de nieuwe griffier bij het hof in en verbond daaraan een gelukwens. Na de beëdiging nam mr. Kolstee haar plaats achter de groene tafel in, waar na de president van het hof een ge lukwens uitsprak. bak. In de voedingsmiddelen branche varieerde de omzetstijging in novem ber j.l. t.o.v. november 1955 van 7 pet voor het bakkersbedrijf tot 35 pet. voor het kruideniers bedrijf. Met betrekking tot de omzet in het slagersbedrijf dient nog te worden vermeld, dat de in 1956 gestegen vleesorijzen in belangrijke mate tot de toeneming van de geldomzet met 14 pet hebben bijgedragen. Wat betreft de branches in duur zame consumptiegoederen kan ten aanzien van de omzetontwikkeling in november jl de volgende rangschik king worden gemaakt. Stijging van de geldomzet in no vember 1958 t.o.v. november 1955: detailhandel in textiel waren -f 45%, detailhandel in schoeisel -j- 33%, de- H. C. NIJKAMP VERLAAT DE EERSTE KAMER. De heer H. C. Nijkamp, oud-wet houder van Enschede, heeft wegens zijn hoge leeftijd en om gezondheids redenen ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. De thans 70-jarige heer Nijkamp heeft sinds 1940 zit ting in de senaat gehad voor de Ka tholieke Volkspartij. Op de kandida tenlijst van de K.V.P. staat als op volger de Groningse aannemer H- Rottinghuis. De heer Rottinghuis is 52 jaar. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer van 11 oktober 1956 werd al verwacht, dat het noorden in de heer Rottinghuis een katholieke senator zou krijgen. Door een samenloop van omstandigheden kwam hij toen ech ter niet in aanmerking voor een ze tel. Hij was voorzitter van de Katho lieke Werkgeversvereniging "LSï ningen en bestuurslid van de K.V.P. Van 1946 tot 1954 was hij Statenlid in de provincie Groningen. Hij is voorzitter van de Vereniging van Systeembouwers en lid van de Na tionale Woningbouwraad. NIEUWE HTM-TARIEVEN HEFFEN VERLIES NIET OP. De nieuwe Haagse bus- en tram tarieven ingaande per 1 februari zul len het voor 1957 geraamde verlies van 5,5 miljoen gulden slechts met nlm. 1,5 miljoen gulden verminderen. Over 1956 werd 4 miljoen gulden verloren, aldus deelt de directie van de HTM mede. In de raming van het verlies zijn de kosten van een even tuele huurcompensatie per 1 juü nog niet berekend. De tariefsverhoging geldt op aiie stadstrajekten en op de lijnen naar Voorburg en Rijswijk. De prijzen op de buitenlijnen naar Wassenaar, Leiden en Delft worden alleen voor het gedeelte op de stedelijke lynen verhoogd. De stijging van de prijs per rit heeft geen gelijke tred gehouden met de prijzen van b.v. vele levensmid- ^Het tekort aan ongeveer 200 chauf feurs vertraagt de plannen tot het inleggen van nieuwe buslijnen en van°het vervangen van tramlijnen door buslijnen. Het personeelstekort dwingt de HTM-directie er toe om de frequentie op alle tramlijnen met een halve tot anderhalve minuut te verminderen. De frequenties zullen vermoedelijk in augustus-september weer worden opgevoerd. Melk-Sabotage Nadat flessen melk. afkomstig uit Wormerveer, een prop zil verpapier en een voetzoeker heb ben bevat, zijn gisteren weer enkele flessen in beslag genomen, omdat er een olielaagje op de melk dreef. Zilver voetzoeker olie: Men zou haast geneigd zijn aan een symbolische sabotage te gaan denken, met als decoratieve ach tergrond de Suez-kwestie. De warenddenst te Zaandam weet ook niet precies, wat zij met het geval aan moet. De gedachten gaan daar ook uit naar sabotage, maar men houdt ook rekening met een te geringe controle op de betreffende fabriek. Een in tensief onderzoek wordt momen teel ingesteld* De politie, die het onderzoek in de moordzaak van de 69-jarige Sijtje Koster te Broek in Waterland ie tut, meent thans met zekerheid te kunnen vaststellen, dat roof het motief tot de laaghartige moord is geweest. Leve ranciers hebben verklaard, dat de be jaarde vrouw altijd een goeu gev*.iv.e porteieuille bij zich droeg, waarmede zij lopende uitgaven bestreed. Deze portefeuille is verdwenen. Inmiddels is nog niet met zeker heid vastgesteld welke mogelijke rol de ex-legionair, die zaterdag j.l. bij een poging tot moord te Amsterdam op heterdaad betrapt werd, in de moord te Broek in Watertand gespeeld kan hebben. De twee jongens, die een signale ment gegeven, hadden, dat vrij aar dig met het uiterlijk van de ex-legio- nair overeenkwam, hebben gisteren zonder dat de legionair het merk te de man bekeken, maar zij wa ren erg onzeker of dit de man was, die zij op de bewuste avond in de omgeving van het café gezien heb ben. Onjuist. Toen de politie tijdens het verhoor van de legionair informeerde, waar hij tijdens de nacht, waarin de moord te Broek in Waterland gepleegd werd, geweest is, vertelde de man, dat hij in zijm Amsterdams pension had ge slapen. OPDRACHT ONTWERP TWEEDE R.K. ZIEKENHUIS TE AMSTERDAM Aan ir. F. Peutz te Heerlen is op gedragen een uitvoeringsontwerp te maken voor het tweede katholieke ziekenhuis in Amsterdam, dat aan de rand van TuinstadSlotermeer (tus sen de Jan van Galen- en Jan Evert- senstraat) zal verrijzen. Ministeriële toestemming is verleend vcor 250 bed den doch het ligt in de bedoeling over 600 bedden te beschikken. Men heeft aan de Heerlense archi tect de opdracht verleend, omdat men meent, dat zijn bouwwijze met betonconstructie een snelle verwezen lijking van het ziekenhuis zal garan deren. Het bouwvolume is overigens nog niet verleend. Binnenkort zullen de architecten E. en H. Kraayvanger uit Rotterdam een aanvang maken met de verbouw en uitbreiding van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam-oost. Dit werk omvat o.m. de bouw van een centraal huis voor 350 bedden. De Luchtmacht-zaak Hoofdverdachte werd in vrijheid gesteld Het opzienbarende complot, dat en kele fabrikanten gesmeed zouden hebben ten nadele van de Kon. Luchtmacht door het boeken en op geven van te veel man-uren, blijkt thans minder opzienbarend te zijn, dan aanvankelijk verwacht werd. De 56-jarige Amsterdamse groot-indus trieel, die als medeschuldige in deze zaak gearresteerd werd, is maandag avond op vrije voeten gesteld en men verwacht, dat ook de 34-jarige Hagenaar en de 33-jarige Dordtse bedrijfsleider spoedig uit hun voor lopige hechtenis ontslagen zullen worden. De verdediger van de Amsterdam mer heeft kunnen aantonen, dat de onjuiste boekingen slechts een boek houdkundig oogmerk hadden en dat niemand er door benadeeld is. De justitie is echter nog niet geheel overtuigd en heeft een precisieus ac countantsonderzoek gelast. BABIES GESTIKT. Naar de politie eerst thans is be kend geworden, zijn dit weekeinde twee babies te Amsterdam door ver stikking om het leven gekomen. In een woning aan de Reigerweg is een eenjarig jongetje gestikt in een tuig je, dat vermoedelijk om zijn keel is Omdat de pensionhoudster echter verklaarde, dat zy 's morgens zijn bed onbeslapen had gevonden, en de poli tie dit de man mededeelde, verklaar de hij, dat hy waaarschijnyk gekleed op bed is gaan liggen. De politie heeft echter nagegaan, dat de nacht waarin de moord ge pleegd werd, een buitengewoon lage temperatuur had, zodat dit onwaar schijnlijk moet worden geacht. De verhoren worden voortgezet; de legionair is officieel nog steeds niet op de hoogte gesteld, dat hij verdacht wordt van de moord te Broek in Wa terland. straks hebt U griep "AKKERTJES" helpen direct Amsterdams grachthuis door brand vernietigd Belemmerende belangstelling In een der oudste stadsgedeelten van Amsterdam heeft gisteren in de namiddag een felle haast niet te stui ten brand een 2 verdiepingen hoog grachtenhuisje op de O. Z. Achter burgwal hoek Stoofsteeg geheel in as gelegd. Voor deze spectaculaire brand bestond zo'n grote belangstelling van het publiek, dat de brandweerwagens mede door de geparkeerde auto's op de smalle gracht slechts met grote moeite bij het pan^ konden komen. Toen de brandweer, die zoals ge bruikelijk met brand in de binnen stad, „groot alarm" had gegeven, arriveerde was het hoekhuisje een laaiende fakkel. Met razende snelheid vrat (het vuur zich door de houten binnenbouw naar het dak. Slechts door geweldige hoe veelheden water, via acht slangen en een op de brug opgestelde straat waterkanon, in de vuurzee te spuiten, slaagde de brandwacht er in de hardnekkig voortwoekerende vlam men te doven. De drijvende motor spuit „Jan van der Heijden" behoef de niet in actie te komen. De zwart geblakerde dakspanten werden bij de nablussing uit voorzorg door de brandweerlieden weggekapt. Een zeven maanden oude baby is in een woning aan de Haarlemmer weg als gevolg van verstikking in een kussentje overleden. Een brand, waarbij de vlammen lot een tiental meters hoog de lucht in laaiden, heeft gisteravond in Ap-j pingedam een winkelpand van een constructeur-uitvinder nagenoeg ge heel vernield; de constructeur-uitvin-1 der is na de brand gearresteerd door j de rijkspolitie. Het begin van de brand, rook en vuurgloed op de eerste verdieping, werd omstreeks half elf ontdekt door voorbijgangers. Voordat de brand weer ter plaatse was sloegen de vlam men al naar buiten en bleek ook een werkplaats achter de winkel in brand te staan. De bemanning van twee brandweerspuiten probeerde 'het vuur te bedwingen zowel vanaf de begane grond als vanaf de daken van de omliggende huizen. Tegen elf uur v. as het oover, dat het allerwild \j vuur en de daaruit omhoogschieten- de vonkenregen aan kracht begon nen te minderen. Anderhalf uur na middernacht konden de meeste brandweerlieden inrukken en hoefden alleen wat mannen te blijven voor de nablussing. Inmiddels was door de hete gloed de ruit van een nabij gelegen winkel gesprongen en was in de etalage van dit pand een begin van brand ontstaan, dat echter door de eigenaar met een op de waterlei ding gekoppelde slang kon worden Hogere garantieprijs Veehouders stichten actiecomité Tijdens een rumoerige protestver gadering te Groningen hebben enige honderden Groninger veehouders dinsdagmiddag besloten een landelijk actiecomité te stichten om te komen tot een verhoging van de garantie prijs voor de melk. Het woord werd gevoerd door de heer H. Dijkstra uit Appingedam en J. van de Veen uit Kropswolde. Over veertien dagen zal een nieuwe, nog grotere protestvergadering worden gehouden. JHR. DR. E. O. M. VAN NISPEN TOT SEVENAER OVERLEDEN. In de afgelopen nacht is in het zie kenhuis Westeinde te 's-Gravenhage, waar hij twee weken geleden was op genomen, overleden jhr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van het Rijksbureau voor Monumenten zorg. Jhr. Eugène Octave Marie van Nis pen tot Sevenaer werd op 30 septem ber 1895 te Nijmegen geboren. In 1915 begon hij met de rechten studie te Amsterdam, doch doordat de mobilisatie tussenbeide kwam, ver anderde hij van richting en studeerde te Utrecht kunstgeschiedenis. In 1933 promoveerde jhr. van Nispen tot Se venaer op een proefschrift, getiteld: „Uit de bouwgeschiedenis der Sint Servaeskerk te Maastricht". f 1 000,- boete geëist De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gistermorgen conclusie genomen in de zaak tegen de 54-jari- ge directeur van de N.V. Eerste Ne derlandse Maatschappij tot Verzeke ring van Risico in Loterijen („de Lo- tisico van 1898") te 's Gravenhage. Hij concludeerde tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank, alleen voorzover het bewezenverklaarde niet strafbaar is verklaard en de ge- requireerde ontslagen was van alle rechtsvervolging. De verdachte is strafbaar, al lus de procureur-generaal, omdat het be wezenverklaarde een strafbaar feit oplevert, n.L overtreding van loterijwet. Hij requireerde dat de raad de verdachte zal veroordelen tot een boete van 1000 subsidiair 100 dagen heohtehis. De hoge raad zal op 26 februari a.s. arrest wijzen. De kantonrechter had verdachte in juli 1055 tot f 11 bjete veroordeeld, omdat „de Lotisico" de loterijwet zou hebben overtreden. In de appelzitting van de rechtbank werd verdachte ontslagen van alle rechtsvervolging. De officier van Ju stitie tekende tegen dit vonnis appèl in cassatie aan. Automobiliste reed in gierput Op een boerenerf aan de Polder weg te Kethel (gemeente Schiedam) maakte de Rotterdamse mevrouw A. P.-K. een onwelriekend avontuur mee. Zij had haar auto op het erf gepar keerd. Toen zij weer wilde vertrek ken botste de wagen tegen de afras tering van een gierput. Door de schrik wist mevrouw P. niet juist te handelen, waardoor de auto in de put terecht kwam en er langzaam in wegzakte. Met de grootste moeite wist me vrouw P. zich door een portierraam uit de wagen te bevrijden. Zij kon daarna op de kant worden getrokken Zaterdagmiddag is in Utrecht de 1 „Nederlandse Caravanklub" opge richt, waarvan het bestuur geheel uit dames bestaat. Allen bezitten zij een echtgenoot, die deel uitmaken van het bestuur van de „Nederlandse kam- peerwagenklub". Deze laatste is een sectie van de Nederlandse toeristen- kampeerklub, een overkoepelend or gaan. Omdat de sectie van mening was, dat zij met haar vijfhonderd le den wel een wat zelfstandiger bestaan mocht gaan leiden ontstond een ern stig "conflict met de moedervereni ging, de Toeristenkampeerkluto. De ruzie liep zo hoog tussen de tent- en de caravankampeerders, dat de kam peer wagen klub zijn mandaat ter be schikking stelde. Tijdens de vergade ring van zaterdag j.l. kwam het ech ter op initiatief van ir. F. Han^brand tot de genoemde Caravanklub. De vergadering vertrouwde erop, dat de dames, die het bestuur vormen, in beter tijden haar plaatsen zullen af staan- Ongelukken bij sproeien De raad voor de luchtvaart heeft haakte. De raad meende, dat de piloot vijf piloten van vliegtuigen, waarmee die bij het ongeluk ongedeerd in de zomer van het afgelopen jaar bleef de geschiktheid van dit ter bij het sproeien van landerijen onge- rein te optimistisch had beoordeeld, lukken zijn gebeurd, gestraft met het I Ook de bestuurder van het toestel uitspreken van een berisping. I dat op 23 juli ben Bellingwolde tij- I dens de start in een weide-afraste- Het eerste ongeluk gebeurdie op 15 ring raakte, had volgens de raad voor juni bij Schoondijke in Zeeuws- de luchtvaart lichtvaardig gehandeld, Vlaanderen, waar een piper-cub van omdat hij niet voldoende rekening een landbouwvliegtuigenbedrijf uit gehouden had met de wind. Van be- Melissant aan het einde van de lan- 1 lang was ook, dat het toestel, dat een dingsbaan in een sloot reed. Naar de sproeivlucht zou gaan maken, zwaar mening van de raad was de oorzaak beladen was. van het ongeluk, dat de piloot op- Het laatste ongeluk, dat gisteren nieuw gas heeft gegeven om met zijn voor de raad werd behandeld; was toestel zo dicht mogelijk bij die tank- i dat van 9 augustus in Ens (Noord wagen te komen, die stond aan het oostpolder). Een vliegtuig, dat bezig einde van de landingsbaan. De raad was bespuitingen uit te voeren, sloeg vond het onverantwoordelijk, dat de tegen de grond en werd geheel ver- piloot dit risico genomen had. Deze nield; de piloot liep ernstige verwon- kon echter zelf niet worden gehoord, dingen op. omdat hij inmiddels is geëmigreerd. Volgens de raad voor de luchtvaart Het tweede ongeluk gebeurde met had de piloot getracht op te geringe een ander vliegtuig van dezelfdehoogte en met te geringe snelheid maatschappij op 13 juli bij Borger-i een bocht te maken. Hij kreeg, even- companie in Groningen. De piloot, als zijn vier coliega's een berisping. Vrouw levend verbrand Totmitoe is de oorzaak van de bisnd nog niet bekend; de gearres teerde bewoner van de uitgebrande winkel wordt verhoord; de schade wordt niet door verzekering gedekt. In Hengelose commissie Vrouwen adviseren bij woningbouw In Hengelo hebben vijf huisvrou wen op verzoek van b. en w. zitting genomen in een commissie, die ad vies geeft bij het beoordelen van plannen voor het bouwen van wonin gen door de gemeente en door bouw verenigingen, waarbij de gemeente financieel geïnteresseerd is. Reeds meermalen was er ih Henge lo op aangedrongen huisvrouwen een stem in het kapittel te geven by de bouwplannen voor woningen die een sproeivlucht zou gaan maken steeg op met de wind in de rug. Daar bij raakte hy uit de startrichting en raakte een afrastering. In een bieten veld kwam hij tot stilstand. De raad voor de luchtvaart was van Omstreeks tien uur vanochtend za gen omwonenden de 60-jarige wedu- mening, dat de piloot lichtvaardig ge-we J. A. E van Meurs-Blecking aan handeld had en tegen de wind in had de Weimarweg 10 te Zandvoort, met moeten opstijgen. Dan zou hij al na brandende kleren uit haar woning honderd meter zijn losgekomen. Klaverveld Het derde ongeluk had plaats op 17 juli bij Urk met hetzelfde toestel, waarmee een maand eerder het onge luk in Zeeuws Vlaanderen gebeurde. Ditmaal werd het toestel zwaar be schadigd, toen het bij de start van een met plassen overdekt klaverveld met het staartwiel in de afrastering Hondje vergiftigd Zijn baas gered Een 53-jarige Rotterdammer wan delde gistermorgen een straatje met zijn hondje om, toen het diertje plot seling dood neerviel. Hevig ontsteld zocht de Rotterdammer naar een oor zaak voor dit plotseling overlijden en hij vond op de plaats, waar het hond je zijn laatste adem uitblies, enkele korreltjes op de grond liggen. In normale omstandigheden zoet men nu de korrels voorzichtig opge nomen hebben om deze aan de politie te overhandigen, maar de Rotterdam mer was blijkbaar zo zeer getroffen door de dood van zijn hondje, dat hij een van de korrels in zijn mond stak. Vervolgens ging hij met het over leden hondje naar een dierenarts, waar hij zijn verhaal vertelde. De arts zei, dat er voor hem nog een kans 'bestond. Hij werd met spoed onder geneeskundige behandeling gesteld, want de korrels bleken cyaankali te zijn. Zodoende werd voorkomen, dat de baas zijn hondje in de dood volgde. DODELIJKE VAL. Op de werf West van de Ned. Dok en Scheepsbouwmaatschappij is gister morgen een arbeidsongeval gebeurd, dat een 47-jarige classificeerder het leven heeft gekost. Met een zevental arlbeiders had de classificeerder plaats genomen op een zg, werkbak teneinde door middel van een kraan aan boord van het voor de wal liggende m.s. „Greta" te worden gehesen. Door de wind stootte de werkbak op een hoogte van twee meter beneden het dek tegen de scheepswand. Doordat de bak scheef kwam te hangen ver loor de classificeerder zijn evenwicht. Hij kwam te vallen op het moment, dat de werkbak tegen het schip zwaaide. De man kreeg de bak, die een gewicht had van 1200 kg. tegen het hoodd, en viel tbewuseloos te water. Toen hij was opgehaald, wa ren de levensgeesten geweken. NIEUWE MOGELIJKHEID VOOR SPEELKLUB-PROCES? Het korte geding, dat de eigenaar van een speelklub op het omstreden gebied te BaarleNassau tegen de staat aanhangig had gemaakt is gis termorgen niet doorgegaan. Het was naderhand gebleken dat de eigenaar leeds failliet was, toen hij zijn advo- kaat verzocht dit geding aanhangig te maken. De affaire is echter nog niet van de baan, omdat het niet vast is komen te staacn, wie de werkelijke eigenaar van de speelklub in Baarle-Nassau is. Enkele bij deze speelklubkwestie be trokkenen overwegen of zij alsnog zullen gaan procederen tegen de slaat. In het kort geding dat gistermor gen zou worden gehouden, waren de eisen gesteld: teruggave van de in- beslaggenomen speelbenodigheden en stopzetting van de acties v?n de poli tie tegen de speelklubs op de enclave te Baarle-Nassau. KLOMPENFABRIEK VERBRAND. Bij een grote brand te Doetinchem ging gisteravond een groot aantal half-afgewerkte klompen en stoelen verloren, benevens 25.000 paar vol ledige klompen tot een gezamenlijke waarde van 33.000, Daar er in het gebouw geen elec- trische leiding is en niet gestookt wordt, tast men in het duister om trent de oorzaak van de brand. In een aangrenzend kantoortje heeft echter kort voor de brand een kachel gebrand en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat uit de 12 meter lan ge pijp enkele vonkjes gesprongen 2ijn. hollen. Nadat het te hulp gesnelden met veel moeite gelukt was het vuur te blussen, bleek de vrouw overleden te zijn. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. KORTE golf De deken van Tilburg, mgr M. Nabuurs, heeft tegen 1 februari ont slag gevraagd. De deken is 80 jaar oud. - Zeven Hongaarse paartjes uit 'n kring van bijna 90 Hongaarse vluch telingen, wier tijdelijke verblijf in Epe dezer dagen ten einde looipt, tra den gisteren in het huwelijk. In de r.k. kerk werden zes dezer huwelijken ingezegend. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand had een Hongaar als tolk. Een Hongaars huwelijk was er eveneens in Beesterzwaag, in Fries land. De bruidegom (automonteur) en de bruid (tekenares) zijn respec tievelijk 24 en 18 jaar oud en uit Boedapest afkomstig. Direct na hun vlucht in november zijn ze in de Evangelische Kirche in Oostenrijk kerkelijk gehuwd. De raadszaal was met een grote Hongaarse vlug getooid er. na afloop van de plechtigheid zwaaiden buiten tientallen Hongaren met vlaggetjes, eveneens in de rood- wit-groene kleuren. Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Rep. 21.15 Film-documentaire. 21.25 Caba- HILVERBUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte muz. 11.45 Boekbespr. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Marie Antoinette, hoorsp. 14.45 Alt en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Jazzmuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Nederland en de wereld: Uitwisse- lingsprogr. over Portugal. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Piano, gitaar en bas. 19.25 West- indisch ork. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Cosmopolitain ork. 20.35 Het leven en werk v. d. Nederl. com ponist Henk Badings, klankb. plm. 21.25 Radio Filharm. ork. en groot koor. 22.00 Aan de zelfkant van het Koninkrijk, caus. 22.15 Dansmuz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 Onze buitenl. correspondenten melden.... 23.25 23.55 Ritm. muz. HHAERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lustr. octet. 12.20 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr., cello en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Accordeonork. 18.25 Vo caal en.s. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 19.55 Wat doet u? toespr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Nws.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6