Laatste stoven in de Leidse Pieterskerk Regering niet accoord met prijs verhogingen van dekens en breiwol Bedrijfsleven wil waarborgen bij gemeenschappelijke markt NAT O-luchtmacht vierde verjaardag „Nr 2 Group" WOENSDAG 16 JANUARI 1957 DE LETDSE COURANT PACloA In vroeger tijden welke we ons nog wel herinneren! was zondags morgens de stovenzetster in de kerk bezig om de verkleumde voetenvan de kerkgangsters te verwarmen. Dat lijkt reeds lang geleden, maar in de Pieterskerk te Leiden is het nog al tijd zo. De Pieterskerk is veel te groot om doeltreffend verwarmd te kunnen worden. Daarom wordt er thans een electrische voetverwarming aange legd onder het plankier van het „amphitheater" rond de preekstoel. Over enige weken zal ook in de Pieterskerk het stoven zetten tot het verleden behoren. De eikenhouten stoven met de aardewerk-testjes bijna 500 stuks komen op non-acti viteit. In de kooromgang was de toegang tot het stookhok, waar de briketten gloeiend werden gemaakt in iedere test een halve briket. Zondagsmor gens werd de stapel stoven naar de omheinde preëkruimte gebracht. Men kon de stoven gratis krijgen. Op de foto's: mej: Rietkerken, de stovenverzorgster, en de heren Arnol- dus en Van Leeuwen, bezig met het versjouwen van de voetverwarmers. Onrlprmplr vnlnf- lde °nd«havi.Se sectoren, geen door- VllUcL^UCa VUiyt I berekening van de grondstofprijs stijging zal plaats hebben zonder dat Staatssecretaris Veldkamp heeft ge- J daarover met hem overleg is ge pleegd, terwijl voorts die doorbere kening zowel voor stijging als voor daling van de grondstoffenprijs in Ihet daarvoor geschikte tempo zal worden toegepast. antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Pe- schar betreffende de prijzen van wol len dekens en breiwol. Deze had ge vraagd, of het de minister bekend is, dat de prijzen van wollen dekens en van breiwol de laatste maanden be langrijk zijn gestegen en of de mi nister deze stijging, met het oog op de zo noodzakelijke prijsstabilisatie, verantwoord acht. Staatssecretaris Veldkamp zegt in zijn antwoord, dat de prijzen, inder daad zijn gestegen. Hoewel in het verleden de aanpassing van de prij zen van dekens en wollen breigarens aan wijzigingen in de grondstofprij- zen eerst na verloop van tijd werd toegepast, zijn de van september, ok tober en november daterende wol prijsstijgingen zonder overleg met de staatssecretaris vrijwel terstond in de fabrieksprijzen doorberekend. De staatssecretaris acht dit onjuist en zal zich hierover met de betrokken fa brikanten verstaan. Andere factoren. De hogere consumentenprijzen van de onderhavige artikelen kunnen ech ter niet uitsluitend worden ver klaard uit de verhoging der fabrieks prijzen: De in deze consumentenprij zen verwerkte handelsmarges, die door de fabrikanten worden vastge steld, zijn namelijk, in geldsbedragen uitgedrukt, gestegen als gevolg van de handhaving der reeds zeer hoge procentuele marges ondanks de stij ging der fabrieksprijzen. Waarborgen. De staatssecretaris is bereid maat regelen te nemen, ten einde te waar borgen, dat in den vervolge, ook in Hieromtrent, alsmede ten aanzien van de handelsmarges, zal hij na overleg met de betrokkenen zijn standpunt bepalen. In dat overleg zal niet slechts de handhaving van de procentuele marges, doch mede de absolute hoogte van de marges zo als deze onder meer onder invloed van margeconcurrentie door fabri kanten tot stand zijn gekomen aan de orde worden gesteld. C.P.N. ROYEERT VRIENDJE. De heer J. de Jong, de voormalige voorzitter van de communistische fractie in de Groninger gemeenteraad, is door de CPN als lid geroyeerd. „Optreden en opvattingen van de beer De Jong waren volkomen in strijd met de grondslagen en de politiek van de communistische par ti)", aldus de motivering van het partijbestuur. De heer De Jong heeft meegedeeld, dat het verschil van mening tussen hem en het partijbestuur in de loop van enkele jaren is gegroeid. Hij was in de perioden 19461949 en 1949 1953 lid van de gemeenteraad van Groningen en trad op als voorzitter vain de communistische partij. Handen en li poen ruw?pyROL (Advertentie). Voorburgse wethouder nam ontslag Vernederend eind van een rumoerige zaak De wethouder van openbare wer ken te Voorburg, mr L. A. J. M. Jon kergouw, heeft als zodanig ontslag genomen. In zijn plaats werd geko zen mr dr A. Schrijvers, directeur van de ROHYP bouwkasmaatschap- pij te Amsterdam. De heer Jonker gouw heeft ontslag genomen in een schrijven, dat in de bijzondere raads zitting, die gisteren werd gehouden, is voorgelezen. In deze vergadering zouden de fracties van de P.v.d.A., de K.V.P. en de V.V.D. een motie in dienen, waarbij de heer Jonkergouw het vertrouwen van de raad zou wor den opgezegd. Genoemde fracties had den er namelijk bezwaar tegen, dat de heer Jonkergouw het commissa riaat had aanvaard van een bouw maatschappij, die grote belangen heeft in Voorburg. In het schrijven, waarmee de heer Jonkergouw als wethouder bedankte, heeft deze on der meer opgemerkt, dat hij meent gedurende ziin tienjarig wethouder schap zijn volle plicht te hebben ge daan. Bij een botsing tussen een brom fietser en een vrachtauto, die giste ren op de weg NijmegenWijchen nabij de Nijmeegse gemeentegrens plaats vond, werd de bromfietser, een 48-jari?e inwoner van de Karei- stad overreden en vrijwel op slag ge dood. Vallende tankauto spreidt gaswolk over weg Op de verkeersweg BredaMoer dijk, honderd meter voorbij het via duct over de spoorlijn BredaRoo- zendaal, raakte gistermorgen de chauffeur van een tankauto beho rend aan de firma Camerman te Ant- Centraal Orgaan tot min. Zijlstra: Het is van essentieel belang, dat binnen een gelimiteerde tijd een ge meenschappelijke Europese markt wordt bereikt en dat de nodige rege lingen worden getroffen, die de le vensbelangen van de Nederlandse FATHER BURGMAN VAN MILL HILL IN ROME GEPROMOVEERD. Aan de Pauselijke Universiteit „De Gregoriana" te Rome is father J. G H. Burgman van de fathers van Mill Hill cum laude gepromoveerd tot doctor in de filosofie. Father Burg man, die uit Hengelo komt, promo veerde op het proefschrift: „A phi losophical investigation in the nature of play" (een philosophisch onder zoek naar de aard van het spel). Prof. dr G. Gelannoye S.J. trad op als promotor. De jonge doctor zal eerlang naar het diocees Kampala in Oeganda ver trekken. 36 Thunderstreaks razen hoog boven de gemotoriseer de troepen tijdens het défilé op de vliegbasis Volkel, waar dinsdag het yfjCjarig bestaan werd gevierd van het tweede ad7 inisiratie .n de gc ,;eerde ■r.ctische l'.icliïmucM. Het défilé werd o.m. afgenomen door Air Vice Marshall Ubee, g aal-m; Zielstra, plv. chef luchtmachtstaf, en commodore Mau renbrecher, commandant NAC no. 2 Group. werpen gevuld met propaangas de macht over het stuur kwijt. De wagen viel van de dijk en kwam negen meter lager in de berm tegen enkele bomen tot stilstand. Hierbij werd het voorste gedeelte van de wa gen lek gestotem Tot in de middag uren bleef gas uit de wagen stromen omdat alle afsluitmogelijkheden ver wrongen of bevroren waren. In twee in de buurt staande boerderijen moest de kachel worden uitgemaakt omdat 6000 liter gas, die vrij de lucht in stroomden, gevaar voor ontploffing opleverde. Toen laat in de middag het ontploffingsgevaar geweken was, heeft de eigenaar van de tankauto een bezoek gebracht bij de veronge lukte auto. Hij is van plan de wagen naar België te laten slepen. De rijksweg Zevenbergsclie Hoek Breda werd, zolang het ontploffings gevaar aanwezig was, afgesloten voor alle verkeer. economie waarborgen. Dit is de kern van het schrijven, dat het Centraal Orgaan voor de econo mische betrekkingen met het buiten land, waarin industrie, handel, land bouw, visserij en verkeer zijn verte genwoordigd voor de behartiging van hun gemeenschappelijke handels-po litieke belangen, aan de minister van Economische Zaken heeft gezonden. Men heeft de indruk, dat het be drijfsleven onvoldoende gelegenheid is geboden te beoordelen in hoeverre bij de opstelling van het concept verdrag voor de vorming van een ge meenschappelijke markt op grond van het rapport-Spaak, rekening wordt gehouden met de essentiële belangen van het Nederlandse be drijfsleven. Invoerrechten. Voor een grondstoffenarm land als Nederland is vooral een zo laag mo gelijk, of bij voorkeur in het geheel geen, invoerrecht op grondstoffen en halffabrikaten een levensbelang. Een punt van bijzondere zorg vor men voor het Centraal Orgaan de verlangens tot „sociale harmonisatie" van lonen en andere arbeidsvoor waarden. Tegemoetkoming aan deze verlan gens zal op zichzelf beschouwd lei- rfrn„ vLT ^f^,aanZiCnJij Kj'ij" mei een oromneis, NED. SPOORWEGEN OVER 1956. De bedrijfsresultaten van de Neder- landsche Spoorwegen over 1956 zul len nagenoeg gelijk zijn aan die over 1955, toen het winstsaldo ruim 10 miljoen beliep. De directie vertrouwt dat ook in de toekomst het spoorweg bedrijf zijn rentabiliteit zal behou den. Aldus wordt medegedeeld in het prospectus inzake de obligatielening. Maakt buddy-seat bromfiets tot een motorrijwiel? De officier van justitie te Zutphen, mr. Stam, heeft gisteren een boete van vijf gulden en betaling van een waarborgsom van tweehonderdvijftig gulden geëist tegen 'n tweetal brom fietsrijders, die met een bromfiets, BK ttrtitZ overeenkomstige stijging der pro- du ktiviteit. Een dergelijke kostenverhoging zou de concurrentiepositie van ons land in aanzienlijke mate verzwak ken. In het dorp Kreileroord, het vierde in de Wieringermeer, zullen op 21 jan. a.s. de eerste elf gezinnen hun v/oningen betrekken. Het dorp, ligt op 5 km. ten oosten van Wieringer- werf, op de plaats, waar in de oud heid het Kreilingerwoud lag. Kerken, scholen en openbare gebouwen ont laai-majoor H. P. breken nog maar wel is reeds een sportveld aangelegd. De politierechter zal de volgende week schriftelijk uitspraak doen. De officier van Justitie was van mening, dat het voertuig niet vol deed aan de voorwaarden, waaraan volgens de ministeriële beschikking een bromfiets moet voldoen. Een der verdachten verklaarde, hij zijn bromfiets ook met afgezette motor kon berijden. De wachtmeester, die het proces verbaal had opgemaakt, verklaarde, dat volgens hem het zadel van geen invloed is. „Dat geloof ik ook niet", zei de politierechter, mr. Reindersm? De hoge waarborgsom k c.evraap om hoger beroep mog te maken

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5