rSéj mam Afsluiting van zee armen komt geheel Nederland ten goede Tarieven van N.Z.H. en H.T.M. gaan zeker omhoog Fa. Wed. M. Overduin Avondmis en vergadering van de r.k. Transportarbeiders Leiden Dótf /lef* _umim Werkgevers wijdden aandacht aan opvoering van produktie Scherp Dundo Rtaroje's Dukaten amuseerden K 0 Verheugend resultaat van een veldslag WOENSDAG 16 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor Leiden en omgeving Ook de N.Z.H.V.M. en de H.T.M. zijn voornemens de tarieven van hun tram- en buslijnen te verhogen. Er is reeds een tabel voor de verhogin gen gereed gemaakt en aan de mi nister van Economische Zaken ter goedkeuring voorgelegd. Voor de H.T.M. wordt deze goed keuring alléén verlangd voor de lij nen, die verbinding onderhouden met plaatsen in de omgeving (zoals Lei den); voor verhoging van de tarie ven in de stad heeft men reeds toe stemming verkregen. Zodra de minister zijn goedkeuring heeft verleend zal de tariefsverho ging ingaan. Intussen vernemen wij uit goede bron dat de verhoging over het alge- WOLLEN HANDSCHOENEN WANTEN POLSMOFJES BIVAKMUTSEN SHAWLS TRUIEN Alléén: HOOIGRACHT 62 LEIDEN (Advertentie) Kleuter verdronken in Leidse Stadsmolensloot AI spelende is gistermiddag om streeks drie uur het drie een half jarige dochtertje Marie van de fami lie Verhoogt uit de Suringarstraat te water geraakt in de Stadsmolensloot. Het kind is in de avonduren aan de gevolgen overleden. Een vijfjarig buur jongt je, waarmee het kind in de middaguren was gaan buitenspelen, kwam tegen drieën aon zijn moeder ve» tellen, dat zijn vrien dinnetje in het water was gevallen. Samen met de moeder van 't meis je ging zij naar de Stadsmolensloot, waar na enige tijd het slachtoffertje ontdekt werd. In bewusteloze toe stand werd het kind uit het water ge haald. Een surveillerend politieagent paste kunstmatige ademhaling toe, totdat de inmiddels gealarmeerde EHD arriveerde. Het kind werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar na uren van inspanning alle po gingen om het kind in leven te hou den vergeefs bleken. Tegen zes uur bleek de kleuter te zijn overleden. Russische attaché uitgewezen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat de Russische plaatsver vangende militaire attaché majoor Joeri Krilof verzocht is, de Verenigde Staten onmiddellijk te verlaten. Krilof zou eiectronisch materiaal gekocht hebben en gepoogd hebben militaire inlichtingen voor geld te krijgen. Het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken heeft de Russische ambassade medegedeeld, dat majoor Krilof een activiteit heeft ontplooid, die onverenigbaar is met zijn diplo matieke status. meen ruim 30 procent zal bedragen. Zo zal bijvoorbeeld de prijs van de stadstram te Leiden van 15 op 20 cent worden gebracht. De tarieven van de Eltax-bussen wetenschap. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. J. Wis- en Natuurkunde mej. P. M. J. Klin kenberg te Leiden. Zondag 20 januari a.s. zal het zes tig jaar geleden zijn dat mr. A. J. A. Yssel de Schepper, geboren te Wono- sobo (Java) en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts- zullen voorlopig niet verhoogd wor den, omdat er onlangs nog een ver hoging heeft plaats gevonden. Bij de autobusonderneming van Maarse Kroon N.V. was nog geen beslissing bekend. Woensdag 23 januari zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr L. G. Krol, geboren te Kolderveen en thans wo nende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. De bond van r.k. transportarbeiders, controle-commissie benoemd en ten- afdeling Leiden, „St. Bonifacius' heeft gisteravond feestelijk vergaderd, nadat men eerst in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest een Avondmis had bijgewoond, die werd opgedragen door de geeste lijk adviseur, pater J. E. van Swelm o.f.ra., terwijl pastoor A. van Schalen o.f.m. een uitleg van het H. Misoffer gaf. Ook de preek, die pastoor Van Scha len hield was gewijd aan de H. Mis. Daarna zette men zich in het St. Antoniusclubhuis aan tafel, waar een heerlijk souper gereed stond. Dit werd gevolgd door een geani meerde vergadering, waarvan de in leiding in het teken stond van het naderend veertigjarig bestaansfeest van de Leidse afdeling. De heer Spie ring stelde een goed feest in het vooruitzicht. De geestelijk adviseur stelde vóór het feest te begeleiden met een triduum. In een kort speech- je, dat hij hierna hield, vergeleek hij de stervelingen met bestuurders van een wagen op de weg des levens. Het gaat er om de wagen van de ziel naar een goed einddoel te brengen, haar behoedend voor de vele gevaren die haar bedreigen. Spr. legde de nadruk op de voortdurende heiliging van eigen bestaan door een samengaan van het bovennatuurlijk en natuurlijk leven. De vergadering verliep overigens volgens plan. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd; de aftredende bestuursleden de heren Spiering en Mostert werden onder ap plaus herkozen, voorzitter Spiering ontving --oor het vele goede werk dat hij voor de afdeling doet en gedaan heeft van het bestuur een vulpen ten geschenke. De heer P. Romijn werd in de plaats van de heer Boot, die zich niet meer herkiesbaar stelde, geko zen. De heer Boot ontving de dank van het bestuur en de vereniging. Het verslag van de k^scommissie was zeer gunstig, er v/erd een kas- slotte werd de vergadering na levendige rondvraag gesloten. Zaterdag 2 februari a.s. houdt ..bt. Bonifacius" een feestavond met to neel van de K.A.V.-groep, die een op voering geeft van „De tante uit Amerika", hia afloop danst men on der leiding van de heer H. Boes op de muziek van „The Game Breakers". f/t w v Vof\/ (bs m ROOMBURG. I die onze „spes Leydensis" uitmaken I hadden zélf al voor begeleiding ge- Gestaag viel gisteravond de sneeuw zorgd; in tweevoud gingen ze steeds en omhulde de kiUe, verlaten Leidse langs de verstilde toeschouwers heen. straten met een maagdelijk wit kleed. „Roomburg was uitgelaten als m een Later gleden de donzige dotten niet I feestroes; de vorstelijke kou had het meer als sneeuwblanke confetti uit I water boven de licht-bruine gravel het niet te meten zwerk, maar vader doen stollen en van het tenmsterrein maan glimlachte vol naar de aarde, en liet met welgevallen zijn blikken gaan over de jongens en meisjes, die in veel-kleurige, sportief - winterse dracht bevallig en sierlijk de gladde ijzers in grillige, fantasierijke krullen of lang-uitgehaalde zwaaien over het ijs deden glijden. Sfeervolle, niet schreeuwerige muziek begeleid de hen muzikaal, want de meesten, Dr ir Mesu voor My- Handel en Nijverheid: Te veel heerst in Nederland de gedachte, dat bij de afsluiting van de zeegaten in Zeeland slechts de bevol king van die eilanden door hogere veiligheid gebaat zal zijn. Dr. ir. F. P. Mesu heeft gistermiddag tijdens de lunch van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de Leidse „Doelen" uiteengezet, dat ook de tuindevan Beverwijk en de textiel fabrikant van Twente, ook de land bouwer in de Peel en de veefokker in Groningen baat zullen hebben bij de afsluiting. Want de zoetwater-positie van Nederland is uiterst precair en zal in de naaste toekomst tot een nood toestand uitgroeien, wanneer niet spoedig ingegrepen wordt. Deze veiligstelling van de Ne derlandse waterhuishouding kan nu samenvallen met de beveiliging van 'e Zeeuwse eilanden. Via een inge wikkeld stelsel van dammen en 'uizen zal de landinwaartse druk van het i zeewater geneutraliseerd worden. De zoutgrens, die nu reeds Vergadering A.K-W.V. Dr Posthumus Meyjes belichtte de noodzaak POTLOOD en GEEST No. 506. Horizontaal: 1. soort van kraai. 4. overschot, 7. verfbordje der kunstschilders, 9. zang, 11. sociëteit afk.), 12. Europeaan, 14. rivier in Ita lië, 15. lichaamsdeel, 16. pers. voor naamwoord, 17. zwemvogel, 19. veen- poel, 20. gelijkenis, 24. wijnsoort, 26. klap, 27. vast deel van een boom. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. scherm- bloemige plant, een soort selderij, 3. voertuig, 4. buitenhaven, 5. koker, 6. meisjesnaam, 8. gem. in Z.H. met glasblazerijen, 9. glazen klok tot dek king, 10. slank gevormd, marterach tig roofdier, 11. graafvverktuig, 13. ri vier in Nederland, 18. getimmerde be waarplaats. 19. kledingstuk, 21. ge zwind. 22. bundel, 23. voorzetsel, 25. maanstand. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 505. Horizontaal: 1. hof, 3. sip, 5. ba, 6. ent, 7. op, 9. Se, 10. A.M., 12. kop, 14. alk, 15. atlas, 16. vin. 17. sas, 19. te, 21. sa, 22. la, 24. nop, 25. om, 26 bot, 27. alg. Verticaal: 1. ha, 2. fee, 3. sta, 4. Po, 5. bok, 8. pok, 9. spant, 11. massa, 13. sla, 16. vol, 18. som, 20. ent, 21. Spa, 23. Ab, 25. Og. Wanneer men in deze tijd spreekt over produktiviteitsverhoging, zal nog menig werkgever te kennen ge ven. dat hij de reklame voor die zaak beu' is. Dat opvoering van de produktiviteit niet slechts een modewoord is, een begrip, waar de werkgevers vroeger niet bewust stilstonden omdat het een voor de hand liggende kwestie was zette de bekende spreker, dr. P. Th. Posthumus Meyjes, gisteren op een kringvergadering van de AKWV uiteen. In een huishoudelijk gedeelte, dat aan deze lezing voorafging, heette de voorzitter, de heer J. A. E. Aal- ders, de aanwezigen welkom. Hij sprak de iboop uit, dat het tot de goede Nieuwjaars-voornemens van de AWKV-leden had gehoord, de vereniging te steunen, niet zozeer geldelijk, dan wel door de persoon lijke interesse. De secretaris, de heer H. G. M. Linnetbank gaf hierop in een kort journaal de recente gebeurtenis sen weer die zich hadden afgespeeld op het terrein van de fiscale en de landbouwpolitiek. cussieavonden belegd om de economi. sche werkmethoden te bepraten. De harde noodzaak van de opvoe ring van de produktie wordt evident door de benarde economische toe stand waarin zich ons land blijkt te bevinden. Produktieverhoging behoeft geen investeringen te eisen. In zoverre past het streven ook uitstekend in deze tijd van bestedingsbeperking. De heer Posthumus Meyjes betoog de, dat, wanneer de aanwezigen zich afvroegen, hoe zij de voorgestelde op voering zouden moeten verwezenlij ken, zij al op de goed weg waren. Het geldt hier een kwestie van overleg van werkgever en werk mer. De pijlers van de produktiviteits- verhoging zijn: Overleg, Begrip Men selijkheid en Samenwerking, zowel in het bedrijif als tussen de bedrijven. Spr. lichtte de verschillende facetten van de voorgestelde opvoering uit voerig en systematisch toe, waarbij hij vooral veel aandacht besteedde aan de factor de Miens. En het was vooral ook deze scha kel in het produktieproces, die na het draaien van twee instructieve filmpjes, het voornaamste zo niet enige onderwerp vormde van de zeer geanimeerde rondvraag. De eerste Comeko-discussieavond tot voorbij Rotterdam ligt, zal terug gedreven worden en de zoetwater- toevoer, die na sluiting niet meer, zoals thans, voor een groot deel ge bruikt zal behoeven te worden voor de waterwegen van noord-Zeeland, :al aangewend kunnen worden voor andere gebieden in Nederland, die momenteel door een tekort aan water niet of onvolledig prodiiktief gemaakt worden. Vele plannen zullen verwezen lijkt kunnen worden, wanneer de afsluiting eenmaal een feit is en alleen al de sluis in het Volkerak die op korte termijn aangebracht zal worden, zal de toestand aan merkelijk verbeteren. De heer Mesu verdiepte zich nog even in toekomst-dromen. Wanneer in J970 de grote inpolderingen in het noorden van Nederland, die momen teel in bewerking zijn, voltooid zul- -.n zijn, zal men een begin maken met een verbinding van de vaste Groningse kustlijn met Schiermonnik oog en de overige Waddeneilanden. Hierdoor zal een gebied van 50.000 ha vruchtbare bouwgrond gewonnen :unnen worden. Voorzitter J. G. J. Verhey van Wijk af na de boeiende en zeer over zichtelijke inleiding van dr. ir. Mesu enkele aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij nog de in verdrukking komende oester- en mosselteelt ter sprake kwam. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Cornelia, dr van A. J. Veerman en M. J. Sepers; Jo hannes Maria, zn van T. H. v. Noort en P. W. Zandvliet; Aart Gustaaf Roeland zn van A. C. F. Visman en J. C. Visman; Pieternella, dr P. van Egmond en W. C. Vermeulen; Lilian dr van K. P. Favier en M. P. Sloot weg; Elisabeth Jannetta, dr van G. J. van Laar en M. C. van Rijs; Anthony Joseph, zn van B. Verstraten en M. J. Nachtegeller; Johannes Harm zn van J. W. van der Haas en M. M. Smits; Jolinda dr van J. Tukker en M. van Rij. Gehuwd: Th. A. Kop en J. v. Leeu wen; J. F. Cochran en P. Neuteboom. Overleden: T. H. Maas, 78 jaar huisvr. van A. Schouten; M. C. de Bolster 81 jr, huisvr. van A. Simons; A. M. Out 74 jr, huisvr. van A. F. Meijer; A. A. Terbach, 62 jr, man. een glanzende spiegel gemaakt. Brand in studentenkamer. In de zolderkamer van een pand aan het Pieterskerkhof brak gister morgen tegen twaalf uur brand uit. Het vuur, dat als een razende om zich heen greep, kon door het spoedig in grijpen van de bewoonster, de twin tigjarige mej. J. E. S. P. en andere in het pand wonende studenten be- dwongen worden. Bijna de gehele inboedel van de kamer: overgordij nen, vitrages, behang, vloerkleed en -;cil, veel kleding, studieboeken en meubilair gingen verloren. De smeu lende resten werden door de brand weer verwijderd. De schade van de brand, die vermoedelijk is ontstaan door het lekken van een petroleum kachel, wordt door verzekering ge dekt. Leidse post op haar post. Uit andere steden bereiken ons be richten over een noodtoestand bij de '.T.T. door gebrek aan bestellers en overig personeel. Men spreekt er zelfs over de tweede bestelling in de centra van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht maar te laten ver vallen. Wij zijn blij dat de directeur van de P.T.T. te Leiden, de heer Habermehl daar anders over denkt. Natuurlijk kampt men ook in de Sleutelstad met een tekort, zoals dat bij alle bedrijven het geval is. Maar dit tekort, dat in cijfers uitgedrukt niet meer is dan acht man personeel op de gehele Leidse bezetting, is toch niet van dien aard, dat iets wordt afgedaan op de service, die men ge- Vóór honderd jaar Uit de „Leidsche Courant" van 16 Januarij 1857. „Gisteravond had weder de Kop permaandag feestviering plaats door de alhier gevestigde Typo- graphische Vereeniging. Ten 7 ure werden de Heeren Donateurs en Patronen in de zaal ontvangen en verwelkomd door den Voor zitter der Vereeniging (Opgevoerd werd een historisch drama „Laurens Jansz Coster"). Bij het beëindigen van een en ander, nam de Hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch het woord en sprak in hartelijke taal het bestuur en de leden aan. Voor het eerst zulk eene feestviering bij wonende, gaf hij zijne volle goed keuring aan het bestaan der Vereeniging; was hij dikwerf op dergelijke feesten geweest, nim mer had hij kunnen denken, dat werklieden zoo feest konden vieren. Zigtbaar was de spreker bewogen en schroomde hij niet te bekennen, dat, wat hij hier gezien en genoten had, een diepen in druk op hem had gemaakt." wend is aan het publiek te verlenen. Het aantal bestellingen blijft gelijk en men blijft zich haasten te zorgen, dat de poststukken zo snel mogelijk terecht komen. Overuren worden daarbij in het postkantoor te Leiden niet veel meer gemaakt. De Leidse P.T.T. is op haar post, ,2iukkig. Automobilist voorkwam ongeval. Een vijfjarig dochtertje van de familie P., woonachtig aan het Noord- einde, dat hedenmiddag met haar elfjarige broer ter hoogte van het Trianon-theater in de Breestraat liep, stak onverhoeds de rijweg over. De jongen liep het kind na, waahbij beide voor een personenauto terecht kwa men, die bestuurd werd door 'n Lei- denaar. Dank zij de snelle ractie van de automobilist, die vrijwel onmiddel lijk stopte, liep het ongelukje nog zeer gunstig af: het meisje bekwam vermoedelijk een lichte hersenschud ding en de jongen kreeg geen let sel. De auto werd aan het rechter voorspatbord licht gedeukt. De kinderen werden naar huis ver voerd. nuari a.s. Hierna gaf de voorzitter het woord eiden, wordt gehouden op 31 ja- aan de heer Posthumus Meyjes, die betoogde, dat verhoging van produk tiviteit wel degelijk een zaak is van nationaal en zelfs internationaal be lang. Produktiviteit is het leggen van verband tussen alle factoren, die het uiteindelijke produkt doen verkrij gen. Het idee om, onverschillig bij welke handeling of actie ten minste met gelijke inspanning als welke momenteel wordt gebruikt meer,be ter en goedkoper te produceren, werd in niet onbeduidende mate gepropa geerd, door de vijftienhonderd Neder landers, die in het kader van het Marshall-plan, groepsgewijs voor stu diereizen de Verenigde Staten heb ben bezocht. In sept. 1950 werd de Slichting Contactgroep Opvoering Produktivi teit in het leven geroepen, die te za- men met het reeds 30 jaar voor de oorlog opgerichte Nederlands Insti tuut voor Efficiency een campagne in zette die de produktiviteitsverhoging tot doel had. Door de activiteiten van de beide lichamen is het lang'zamer- han-d concreet geworden hoe het ge stelde doel bereikt kan worden. Teneinde onder de middelgrote en kleine ondernemers de leuze uit te dragen, worden door het comité mid delgrote en kleine ondernemers (Comeko) periodiek te herhalen dis- niet worden verstrekt. GEVONDEN VOORWERPFN in het tijdvak van 1 t/m 15 jan. 1957. Portemonnaie met inhoud, hand schoenen, wanten, motorwant, alpi nomuts, armband, hoofddoek, aktetas, inh. pakje brood en appel Ameri kaans benzineblik, verm. gevuld met benzine, hoes van paraplu, dop van benzinetank van hulpmotor, slipover, damespolshorloge, kaart R.K. Armbe stuur voor levensmiddelenbonnen t. n.v. E. Brune, twee ballpointpennen in étui, vulpen, sjaal, bankbiljet, sleutels, broche, kindermutsje, bril (nieuw) waaraan een prijskaartje, jongensjasje, schroevendraaier, knip- mesje, jas (heren) met sjaal en een paar handschoenen, capuchon van re genjas, gymnastiekschoenen, ballet schoentje, kindertasje, muntbiljet, sportschoen (hoge), padvindersriem, rijwiel regenbroekspijp, paraplu in hoes, pakje inh. kinderbroekje (nw), gladde gouden ring, oorbel, jute zak inh. metselaars of stucadoorsgereed- schap. Terug te bekomen en inlichtingen te ver1 rijgen aan het hoofdbureau van politie, L'onneveldstraat 10, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen De rollen van deze bedienden zijn dan ook de voornaamste en tevens de amusantste. Dat zij wel wat veel van eten en drinken houden, zij hun ver geven, want zij weten er smakelijk van te vertellen. rTrHEATER HEEFT DIT OUDE blij- 1 spel met de nodige zwier naar vo ren gebracht. Vier eeuwen geleden deed men nog niet veel aan proble men, zodat min of meer dolle situaties met veel luidruchtigheid goed moes ten maken 'vat aan inhoud ontbrak. Maar daar staat tegenover, dat men ook smakelijker kan lachen om type ringen, welke stevig en duidelijk zijn. Hierbij komt het leeuwenaandeel toe aan Johan Walhain, die de rol vervul de van de knecht Pomet. Hij was te vens de inleider en ook de eigenlijke leider en het middelpunt van het spel. Hij deed het vrolijk en fris, met gratie en zwier, vol spotlust en bra- vour. Maar ook de vele andere figu ren speelden met animo en niet zon der succes. V/ij denken daarbij spe ciaal aan de dikke knecht van Ge rard Hartkamp, aan de speelse ka menier van Lies Franken, aan de woekeraar van Cruys Voorberg, aan de vrekkige koopman van Frans v. d. Lingen, aan de gezette voedster van Hetty Beck en aan zovele anderen, die minder op de voorgrond traden, opzoeken om hem rekenschap te vra- i maar allen nun steentje bijdroegen gen en onafhankelijk van hem komt j om van het geheel een fleurige ver- ook de verloofde van de zoon naar1' Rome om haar geliefde weer te vin den. Dat geeft natuurlijk de nodige verwikkelingen, welke door de be dienden naar behoren worden uitge buit. daan met de Toneelgroep „Thea ter" naar Leiden uit te nodigen om in de Schouwburg het blijspel van de Joegoslavische dichter Marin Drzic „Dundo Maroje's Dukaten" op te voe- hen. Deze dichter, die in de eerste helft van de 16e eeuw leefde in 't land dat thans Joego-Slavië heet, schreef voor zijn tijd- en landgenoten; wie zou beter de regie van dit spel hebben' kunnen voeren dan de regisseur van het Joegoslavische Dramatische Thea ter te Belgrado, dr. Marko Fotez. Ilij bewerkte het stuk ook zodanig, dat het geschikt gemaakt werd voor onze moderne opvattingen. Dat er desal niettemin veel is overgebleven, dat ons niet „ligt", is niet alleen onver mijdelijk, maar juist interessant, om dat wij graag eens kennis willen ma ken met een proeve van blijspelkunst uit een beschavingsmilieu dat zover van ons verwijderd ligt. Er blijkt veel te zijn, dat van harte genoten kan worden, want het is een geestig, amusant en in zijn wendr# gen zelfs verrassend blijspel. He- gaat om een rijk koopman uit Du- brovnik (meer bekend ender de Ita liaanse naarn Ragura) aan de kust van Dalmatië. Deze koopman stuurde zijn zoon met vijfduizend dukaten naar Florence, maar deze ging door naar Rome, waar hy het geld ver braste. De vader komt nu zijn zoon toning te maken. Het spel met zijn Romeinse décors viel kennelijk in de smaak en zal dat ook tijdens de volgende opvoerin gen ongetwijfeld doen. zonder een woord te zeggen balan ceren de arbeiders op de gescheurde muren of beproeven ze hun kraéhten Nederland heeft ruimtegebrek: veldslagen worden geleverd om één vierkante meter bouwgrond. Heeft men die vierkante meter veroverd, dan vecht men door om er een ver antwoord aantal kubieke meters woon- of bedrijfsruimte op te kunnen plaatsen. Lange tijd wordt de strijd op ambtelijk terrein geleverd en is dan in de meeste gevallen een reden voor de belanghebbenden om een lang gezicht te zetten. Maar dan komt de dag dat de slag in het volle dag licht wordt voortgezet en in velerlei opzicht helderen de gezichten op. Sinds enige dagen woedt tussen Hooigracht, Oude Rijn en Middelste gracht een veldslag, die beoogt 2800 m2 kostbare grond bouwrijp te ma ken. Het ligt in het voornemen hier een doorbraak te maken van de Hooigracht naar de Oosterkerkstraat, waarlangs nieuwe gebouwen zullen verrijzen. De gebouwen van de firma Tiele- man en Dros worden hiertoe met de grond gelijk gemaakt. Van de vroege morgen totdat tegen het invallen van de schemer de klok van vijf slaat, werken slopers van de firma De Bol ster op de brokkelige konpen van de eestadig slinkende ruïnes. Behoren ze al tot de bouwvakar beiders, het werk dat de mannen doen is in lijnrechte tegenstelling tot de arbeid van hun kameraden, de metselaars, die hier over enige we ken misschien al, een plaats op de steigers zullen innemen. Niettegen staande het invallen van de vorst en de sniidende oostenwind, zwaaien de werklieden de gehele dag mokers en voorhamers en wrikken ze breek ijzers en koevoeten in de stoffige steen. De afbraak trekt veel bekijks, im mers: wie timmert langs de weg. Het moet gezegd worden dat de af braak een spectaculaire bezigheid is. In volkomen harmonie, beheerst en op een stuk puin, dat op onverklaar bare wijze nog blijft hangen. Deze pantomime wordt slechts verstoord door het dreunend neesrtorten van een brok muur, doch zo gauw als die in beweging kwam, wa ren de slopers al weer aan het vol gende stuk bezig

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2