S)e CöicbeSoti^cml: Het Midden-Oosten is de vuurproef voor de vrijheid Siaxmtdaedfcewig- 'ut de MMandte Touwtrekken om i het Midden-Oosten Verleiding voor de Russen is groot Omstandigheden schijnen gunstig Hongarije wordt ernstig bedreigd door *n inflatie JCattan met 101 af 21 ócHaten Amerikaanse en Russische ontwapeningsvoorstellen DINSDAG 15 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14006 Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd.. f7.— p kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren verklaard dat ,,het Midden-Oosten de vuurproef zou kunnen zijn in de strijd tussen communisme en vrijheid". Hij voegde hieraan toe, dat de communistische leiders „elk risico dat zij nemen durven, ook in feite nemen zullen om de overwinning te behalen". Dulles zei dit in een gemeenschappelijke vergadering van de senaats commissies voor de strijdkrachten en buitenlandse zaken, waar hij trachtte steun te winnen voor het plan-Eisenhower. „De Russische heersers hebben altijd het Midden-Oosten willen bezetten", aldus Dulles. „Nu schijnt het de communistische heersers toe, dat de ge beurtenissen meewerken en dat een grote overwinning zo goed als binnen hun bereik is. Hun vertrouwen is niet zonder grond". VRIJWILLIGERS. Er zijn bewijzen, dat de communis tische heersers nu wellicht denken aan de mogelijkheid van operaties van „vrijwilligers" in het Midden- Oosten. Niemand kan voorspellen of, en zo ja wanneer, de communisten zullen aanvallen, doch wel is bekend, dat zij het vermogen voor een aanval bezitten, dat er een sterke verleiding bestaat, nu morele remmingen ont breken. Tezelfder tijd loopt het Midden- Oosten gevaar door een snel groeien de financiële en economische crisis als gevolg van het sluiten van het Suezkanaal en het afsluiten van de olietoevoer via pijpleidingen. Er zijn talrijke bewijzen van communistische infiltratie, in het bijzonder onder de georganiseerde arbeiders. Er zijn sa menzweringen voor moordaanslagen en sabotage met communistische doel einden. Een speciaal doel voor de krachtig werkende communistische propaganda zijn de circa een miljoen Arabische vluchtelingen. Dit alles, aldus Dulles, heeft de Verenigde Staten ertoe gebracht alle geschikte maatregelen te nemen om aan het nieuwe, grote gevaar het hoofd te bieden. Die maatregelen mo gen geen herinnering opwekken aan het kolonialisme of vijandigheden in houden ten aanzien van de verlan gens van de volken in het Midden- Oosten. Eisenhowers voorstel om zonodig geweld te gebruiken ter bescherming van landen van het Midden-Oosten, die daarom vragen, schetsend, ver klaarde de minister, dat de Verenigde Staten gekant blijven tegen een be wapeningswedloop tussen de Arabi sche staten en Israël. Dulles verklaarde voorts, dat de Ver. Staten bereid blijven een grote bijdrage te leveren voor regeling van basisproblemen der ArabischIsraë lische betrekkingen, w.o. het vast stellen van permanente grenzen, her vestiging van vluchtelingen en grote bevloeiïngprojecten. Een dergelijk program zou door de Senaat goedge keurde verdragen en toewijzingen door het Congres vereisen, doch daar voor is jammer genoeg de tijd nog niet gekomen. Geen economische hulp zonder meer. In antwoord op gestelde vragen stelde Dulles het volgende: Starvd van zaken in het Midden Oosten Lege-tram-dag in Barcelona De bevolking van Barcelona heeft maandag als protest tegen verhoging van de tramtarieven in het geheel geen gebruik van dit vervoermiddel gemaakt. De verhoging is slechts ge ring. In een communiqué van de gou verneur van Barcelona is meegedeeld, dat studenten en andere elementen tramwagens met stenen hebben beko geld. Een inspecteur van politie en twee agenten werden licht gewopd. Acht personen, die stenen bij zich hadden, zijn gearresteerd De Israëliërs in Sinai Israël heeft zijn troepen fin het noorden van het schiereiland Sinai opdracht gegeven terug te trekken tot de EgyptischIsraëlische grens. Dit is door een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. De strook van Gaza wil Israël bezet houden. Naar verluidt zal het hoofd van de Israëlische delegatie bij de V.N.t Eban, besprekingen beginnen om de vrijheid van scheepvaart via de Golf van Akaba te verzekeren. Zolang die verzekering er niet is, zullen er Is raëlische troepen blijven lanjgs de oostkust van Sinai, van Elath aan de Golf van Akaiba tot Sjarem el Sjeikh aan de zuidoostelijke punt van het schiereiland, aldus de woordvoerder. 1. De Verenigde Staten overwegen thans niet Egypte economische hulp te verlenen. Meer in het bijzonder is de Amerikaanse regering niet voor nemens de bouw van de Nijldam bij Assoean te helpen bekostgien. 2. „Ik wil niet voorstellen, dat de V.S. thans zonder meer de subsidie, die Jordanië jaarlijks van Groot - Brittannië jaarlijks moeten verlenen. Aan de andere kant wil ik Jordanië n:.et uitsluiten van de landen, die mogelijk voor Amerikaanse hulpver. lening in het Midden-Oosten in aan merking komen". 3. „De regering heeft gedacht aan het eventueel in het leven roepen van een gezagsorgaan, dat met de uitvoe ring van ontwikkelingsprojecten in het Midden-Oosten zou kunnen wor den belast en dat onder meer gelden zou ontvangen door bijdragen der olie uitvoerende landen. Doch er bestaat onenigheid onder de Arabische landen en dat maakt de uitvoering van een dergelijk voorstel moeilijk", aldus de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Onderhandelingen met Jemen Officieren van Engeland en Jemen zullen op de grens van Jemen en Aden bijeenkomen om te trachtten de spanning weg te nemen, die de laat ste tijd in het grensgebied tot gevech ten heeft geleid. Dit heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen mee gedeeld. Een datum is nog niet vastgesteld, maar er wordt overleg over gepleegd. De Britse zegsman ontkende be richten, verspreid door Radio-Caïro, als zou Jemen de verdragen van 1934 en 1951 hebben opgezegd. Een derge lijke opzegging is niet van de Jeme- nitisehe regering ontvangen, aldus de zegsman. De Syrische regering heeft aan alle leden van de Ver. Naties nota's ge zonden, waarin de Ver. Naties ge vraagd wordt Jemen te steunen tegen „de Britse agressie". „NORDICSTAR" ALS VERLOREN BESCHOUWD Het Britse vrachtschip „Nordic- star", dat elf dagen over tijd is op een reis over de Atlantische Oceaan, wordt als verloren beschouwd Er waren 37 mensen aan boord, meest Grieken. Kovacs doet niet mee Het Hongaarse partij-orgaan „Nep- szabadsag", meldde zondag, dat er tekenen zijn die op inflatie wijzen. Bij de gevechten is voor circa 300 miljoen gulden schade aangericht en de res terende handelsvoorraden zijn als gevolg van hamsteren tot een derde \erminderd. Als het tekort niet snel door de produktie wordt aangevuld, moet er inflatie komen, aldus het blad. De staatsuitgaven moet dras tisch worden beperkt. Er moet min der geld uitgegeven worden voor het leger, reizen naar het buitenland en representatie. Ook de investeringen moeten beperkt worden, evenals de uitvoer van consumptiegoederen. De regering hoopt leningen van bevrien de en kapitalistische landen te krij gen. De Oostenrijkse regering heeft maandag de intergouvernementele commissie voor Europese migratie in Genève telegrafisch gewaarschuwd, dat de recente ontwikkelingen in Hongarije kunnen leiden tot een nieuwe stroom vluchtelingen, die Oostenrijk niet zou kunnen verwer ken. Voorts maakte de Oostenrijkse re gering „met grote bezorgdheid" mel ding van een „groeiende onrust on der de vluchtelingen, die reeds tot af zonderlijke incidenten heeft geleid". De regering verzocht de 27 landen die bij de commissie zijn aangesloten zo spoedig mogelijk meer vluchtelin gen op te nemen. Een woordvoerder van <je Hongaar se partij van kleingrondbezitters heeft maandag meegedeeld, dat de voorzit ter van de partij, Bela Kovacs, beslo ten heeft zich „voorlopig" niet met politiek in te laten. Volgens regeringskringen is de par tij van kleingrondbezitters bestemd om deel uit te maken van de Hon gaarse regering op brede basis, die op 6 januari is aangekondigd in de eer ste politieke verklaring van Janos Kadar. MAROKKO WIL STUK SAHARA. Allal el Fassi, leider van de belang rijkste politieke partij in Marokko, de Istiqlal, heeft in een rede te Mar- rakesj twee miljoen vierkante kilo meter van de Sahara voor Marokko opgeëist. Frankrijk stelt één regionale orga nisatie voor de Sahara voor om de exploitatie van de minerale rijkdom van een gebied van 3.600.000 vier kante kilometer te vergemakkelij en. In deze verkalring werd gezegd, dat iedere niet-ccmmunist, die in de regering wordt opgenomen, moet be loven te werken voor de „dictatuur van het proletariaat" en de leiding moet aanvaarden van Kadars socia listische arbeiderspartij. Waarnemers zagen maandag in Ko vacs' besluit om zich voorlopig uit de politiek terug te trekken een wei gering om op déze voorwaarden met de communisten samen te werken in een nieuwe coalitie-regering. Heel Monaco begint zich, in afwachting van de blijde gebeurtenis, voor te bereiden. Ook carabinier Pascal Louis draagt het zijne bij tijdens de voor bereiding door het kanon, dat de geboorte van een prins of een prinses, respectievelijk 101 of 21 schoten, aan zal kondigen, nog eens grondig na te kijken. De foto geeft een beeld van de carabinier in zijn schilderachtige uniform tijdens zijn werkzaamheden. Uitbanning van atoommateriaal Amerika heeft gisteren de Ver. Na ties voorgesteld de gehele toekomstige produktie van kernmateriaal op te slaan voor vredesdoeleinden en onder internationaal toezicht. Verder werd internationaal toezicht op de bouw van geleide projectielen bepleit. Het nieuwe plan werd door de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge jr. aan de eerste poli tieke commissie van de Ver. Naties voorgelegd. Het Amerikaanse voorstel omvat vijf punten: 1. De toekomstige produktie van splijtbaar materiaal zal uitsluitend voor niet militaire doeleiden worden opgeslagen, onder internationaal toezicht. 2. Kernontploffingen zullen be perkt en later verboden worden, zo dra over punt één overeenstemming bereikt is. In afwachting van deze overeenstemming is Amerika bereid van te voren kennis te geven van proeven met kernwapens en deze op beperkte schaal door internationale waarnemers te laten bijwonen. 3. De strijdkrachten van de V.S. en van de Sowjet-Unie zullen beperkt worden tot 2.5 miljoen man elk en die van Groot-Brittannië en Frank rijk tot 750.090 man elk. Hierop zou In de Hollandse IJssel is een groot project onderhanden: de bouw van een stormvloedkering, die de constructie omvat van een schutsluis, een afslui ting van de rivier door twee beweegbare schuiven en de overbrugging van de rivier. De bijgaande panoramafoto geeft een overzicht weer van de stand der werkzaamheden aan de lage zijde van het project (dj. de naar zee gekeerde zijde). uit de lucht èn op de grond toericht gehouden moeten worden. 4. Het nemen van proeven met alle geleide projectielen, waaronder aardsatellieten en ruimtestations, worden onder internationaal toezicht gesteld om er zeker van te zijn, dat de ontwikkeling beperkt wordt tot vreedzame toepassingen. 5. Er wordten internationale maat regelen genomen tegen onverhoedse aanvallen. RUSSISCHE VOORSTELLEN. Na de rede van Lodge hield Koez- netsof, de plaatsvervangende Sow- jet-minister van Buitenlandse Zaken, een lange toespraak, waarin hij fel van leer trok tegen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten. Hij stelde voor: 1. De beperking in 1957 van de strijdkrachten der Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Bril tannië en Frankrijk, die in Duitsland zijn gele gerd, met een derde. 2. Een aanzienlijke beperking in 1957 van de strijdkrachten der drie Westelijke landen in de Navolanden en van de Sowjet-Unie in de landen van het Warsohau-pact. 3. De opheffing binnen twee jaar van alle militaire basissen op 'het grondgebied van andere landen. 4. Een vermindering in de loop van twee jaar van de militaire uit gaven. 5. De instelling van een streng en doeltreffend internationaal toezicht op de naleving van de ontwapenings verplichtingen. Een dodelijke val maakte giste ren een 44-jarige havenarbeider in het Duitse zeeschip „Bodenstein" dat in de Coenhaven te Rotterdam ge meerd ligt. De man werd getroffen door een hijs met rollend ijzerdraad, op het moment dat hij gebogen stond over een open luikhoofd. De man maakte een val van acht meter. Aan de schedelbasisfractuur, die hij donderdag opliep bij een slippar tij te Apeldoorn, is gisteren een 34- jarige motorrijder uit Ugchelen in het Julianaziekenhuis bezweken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer? Vorst blijft licht Er bleef in de afgelopen nacht een vrij krachtige noordoosten wind waaien en er was over het algemeen ook nog veel bewolking. Daarom vroor het maar enkele graden. Het vliegveld Deelen bij Arnhem had met 4 graden vorst de laagste temperatuur. In Duitsland kwam op vele plaat sen 5-10 graden vorst voor en uit Scandinavië en Oost-Europa werd overwegend strenge vorst gemeld. In de algemene luchtdrukverdeling treden intussen belangrijke wijzigin gen op. Het hogedrukgebied boven Scan dinavië neemt meer en meer in bete kenis af en wordt overvleugeld door een bijzonder krachtig hogedrukge bied ten westen van Schotland. Hier door zal de wind in ons land meer noordelijk worden, waarbij in de kustprovincies de temperatuur mor gen boven het vriespunt kan komen. In het binnenland zal ook de ko mende 24 uur overwegend lichte vorst voorkomen. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagajvonid. Opgemaakt te LI.15 uur). WINTERS WEER. Vrij veel bewolking met plaat- selijk enkele lichte sneeuwbuien. Matige, af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noord- oost en noord. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 16 Jan. zon op 8.43; onder 17.01; maan op 17.55; onder 8.19. Hoogwaterstanden 16 Jan. v.m. 3.15; n.m. 3.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden STOCKHOLM zwaai* bew. 0 C. OSLO nevel 14 KOPENHAGEN geheel bew. —2 ABERDEEN licht bew. 1 DUBLIN - zwaar bew. 3 LONDEN sneeuw 1 AMSTERDAM zwaar bew. 1 99 BRUSSEL geheel bew. —1 ,9 PARUS geheel bew. 0. BORDEAUX sneeuw 2 G'RENORLE geheel bew. 0 NICE half bew. 1 BERLIJN geheel bew. —5 FRANKFORT geheel bew. —2 MüNCHEN geheel bew. 4 ZURICH sneeuw —2 GENèVE zwaar bew. -0 LOCARNO half bew. -2 ^VENEN sneeuw —4 ROME half bew. 2 Korreltje Élk meent, dat zijn koekoek fraaier zingt dan eens anders nachtegaal.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1