Nieuw type levensmiddelen- bedrijf voorgesteld Aanvragen om aansluiting stijgen sterker dan P.T.T, kan aansluiten weeckelykse cRonycke REDACTIE EN RECLAME Voorstel tot verlaging van de grondbelasting ingediend Hulpvaardige een kostbare „marinier" bleek chauffeur te zijn ZATERDAG 12 JANUARI 1957 DE LEIDSE 'COURANT PAGINA 8 ADVIES S.E.R.- COMMISSIE Over de parallelisatie in de levens-1 de en tegelijk „ondiepe" samenstel- mMdelenhandei beeft de SER-com-line. missie Adviezen Vestigjngsregelingen een advies uitgebracht aan de staats secretaris van Economische Zaken. Het advies geeft enkele grote lijnen aan en zegt o.a., dat aan de werking der krachten, welke op de branche- vorming van invloed zijn, in bet ves tigingsbeleid zoveel mogelijk ruimte moet worden gelaten. Aan de bestaande brancheconstella tie mag intussen geen normatieve be. tekenis worden toegekend en kunnen door de bedrijven geen rechten op behoud van een eenmaal opgebouwd assortiment wórden ontleend. Met betrekking tot de eisen van vakbe kwaamheid in de 'detailhandel be pleit de commissie een verlegging van het accent. In tal van gevallen is immers de waarde van een warenkennis om trent herkomst en samenstelling der artikelen op de achtergrond geko men. Het zwaartepunt moet meer op de commerciële bedrijfsvoering ko men te liggen. De commissie stelt voor om met behoud van de bestaande bedrijfs indeling een afzonderlijk en nieuw begrip „algemeen levenimiddelenbe- drijf" te introduceren, toegankelijk hetzij door het behalen van het daar mede corresponderende algemene di ploma, hetzij via het diploma voor een der bestaande, minder breed ge sorteerde, bedrijven uit de sfeer van de levensmiddelenhandel. In laatst bedoeld geval zal in beginsel met aantekeningen op bestaande diplo ma's moeten worden gewerkt of met zelfstandig te verwerven deel-diplo- ma's, zoals reeds voor de broodver- koop dus los van de vervaardi ging van brood bestaat. De commissie ziet drie karakteris tieke trekken van het nieuwe detail handelstype „algemeen levensmidde- lenbedrijf": 1. Een breed assortiment, waarin de groep voedings- en genotmiddelen een kenmerkend bestanddeel vormt. 2. Om deze kern heen groepeert zich een krans van artikelen, die eveneens liggen Op het terrein, dat door de routine-aankopen van de consument wordt bestreken (bijv. eenvoudige kosmetische artikelen, geneesmiddelen, parfumerieën, etc.)'. 3. Het assortiment wordt voorts hoofdzakelijk gevormd door verpak te c.q. gestandaardiseerde artikelen, maar het assortiment heeft een bre- Philips strijdt tegen doofheid Onderzoek van werknemers Bij de leiding van het Gezond heidscentrum van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven bereidt men de uitwerking voor van plannen voor een massale strijd tegen de beroepsdoofheid. Binnen afzienbare tijd zal men overgaan tot het onderzoeken van de gehoororganen van alle werkne mers en werkneemsters. De eerste stap zal zijn, het gehoor- vermogen van alle sollicitanten te testen. Daartoe zal op het Gezond heidscentrum van het Eimdhovense grootbedrijf een speciale afdeling Audiologie in het leven geroepen worden, die straks 120 tot 150 solli citanten per dag aan een nauwlet tend onderzoek zal onderwerpen. In eerste instantie geschiedt dit met een in het natuurkundig laboratorium van Philips ontworpen apparatuur berustend op een screeningsmetho- de van de Engelsman Aram Glorig die het mogelijk maakt het gehoor- verrrtogen van een groot aantal men sen in korte*tlid te controleren. Wanneer blijkt dat een van de onderzochten een afwijking beeft in het gehoororgaan, wordt hij door middel van een audiometer nader onderzocht. Dit apparaat, dat reeds bij de n.v. ling. Het nieuwe bedrijfstype ziet de commissie breder dan het huidige kruideniersbedryf, met deze beper king dat alleen die artikelen tot het algemene levensmiddelenbedrijf kun. nen worden gerekend welke in con- sumptierijpe vorm aan het publiek ter beschikking kunnen worden ge steld. Minderheid. Aan het advies is een minderheids nota toegevoegd van vyf commissie leden, die menen, dat met het mede onder invloed van de vestigingspoli- tiek van het verleden gegroeide hui dige branchepatroon rekening moet worden gehouden. Bij wijziging van de vestigingsbesluiten mogen de on dernemers, naar het oordeel van deze leden, aanspraak maken op een re delijke bescherming van hun dikwijls grote zakelijke belangen. Bepleit wordt, door temporiserende maatre- gelen de ontwikkeling zich langs we gen van geleidelijkheid te doen vol trekken. Bovendien meent deze min derheid, dat een nieuw levensmidde lenbedrijf, zoals de meerderheid dit schetst, in werkelijkheid nog niet be staat. Op grond hiervan stelt de min derheid voor, dat de gevestigde ón dernemers individueel in de gelegen heid worden gesteld door aantekenin gen op het bestaande diploma en/of door verwerving van deel-diploma's het assortiment naar behoefte uit te breiden. Nieuwelingen zullen zich naar keuze één of meer van de ge specialiseerde diploma's kunnen ver werven. Uniek verjaarspartijtje in Londen LONDEN, vrijdag Het Londense Grosvenor House Hotel kan zich er voortaan op beroemen het zeldzaam ste verjaarspartijtje, dat ooit in En geland werd gevierd, binnen zijn muren gehad te hebben. Engelands oudste vierling, de Miles, bereikte dezer dagen de meerderjarigheid, wat de directeur van een grote fa briek van baby-voeding op het idee bracht een ontmoeting te arrangeren tussen de vier vierlingen van Groot- Brittannië. Sinds ze ter wereld kwa men, hadden noch de vier Taylors van zes, noch de vier kinderen Coles en de vierling Good allemaal acht jaar het kwartet Miles ooit in le vende lijve gezien. Het inhalen van dit verzuim leidde tot een even vro lijk als uniek feestje, waarbij de zes tien jonge feestgangers met de vier bijzonder trotge mama's verenigd wa ren rond een enorme verjaardags taart. De verslaggevers vroegen me vrouw Miles naar het zwaarste pro bleem bij het grootbrengen van een vierling. „Geld", zei ze zonder aarze len. Merkwaardig is dat alle zestien in de eerste weken van hun bestaan nauwelijks enige kans maakten in het leven te blijven. En dan moet u ze nu zien! Wolken van kinderen. Ja, u kunt ze zien, want Libelle van 19 januari brengt een alleraardigste fotoreportage van het zeldzame verjaarspartijtje. Zegt u zelf: waar zouden die foto's beter tot hun recht komen dan in het da mesweekblad, dat drielingen in zijn lezerskring zo royaal adopteert en dat de komst van tweelingen feeste lijk begroet met taart? Elke week is Libelle even interes sant. Eén briefkaartje naar Admini stratie Libelle, Nassauplein 7, Haar lem en er ontgaat u geen nummer meer! i Advertentie Telefoons met vertraging 55.000 Wachtenden Sedert 19,53 is de wachtlijst van hen, die telefoon hebben aangevraagd bijna verdubbeld; het aantal liep op van 27.000 tot bijna 55.000. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat de jaarlijkse vraag naar aanslui ting sterker steeg, dan de produktie- capaciteit van de PTT ieveranicers van apparaten en centrales en van de aannemers van PTT-gebomven. Eind 1949 bevatte de wachtlijst 62.300 aanvragen. Vertraging in het tot stand komen van gebouwen, be perkte produktiecapaciteit van de fa brieken, voor telecornmunicatie-ap- paratuur en -kabel, de beperkte mon tagecapaciteit bij PTT en die van de aannemers voor de bouw van bedrijfs middelen ten opzichte van de voort durend toenemende vraag naar tele foonaansluitingen, maakten het niet mogelijk de wachtlijst tussen 1950 en 1953 sneller in te krimpen, dan met pl.m. 10.000 per jaar. Kabelnetten bezet. Nadien is het aantal aanvragen, vooral in de zich snel uitbreidende steden, sterker gestegen. Dat ge beurde vooral daar, waar nieuwe on dercentrales moesten worden gesticht, terwijl elders in den lande in Ver schillende netten de bestaande cen trales Vol zijn. Ook zijn er wijken in sommige stedeh, wëar plaats In de centrales is, doch waar de kabelnet ten geheel bezet zijn. Begin 1954 kwamen bij 27.000 wachtenden 52.000 aanvragen. Dat jaar werden 49.000 aansluitingen ge maakt, zodat 1955 met 30.000 wach tenden begon, waarbij 66.000 aanvra gen kwamen. Bijna 58.000 aanslui tingen werden gemaakt, zodat 1956 begon met ruim 38.000 aanvragen. 772.000 Abonné's. In het afgelopen jaar kwamen ech- ter bijna 79.000 aanvragen binnen. De maakte in 1956 dus 23.000 aansluitin gen méér, dan in 1954 en verzesvou digde zijn capaciteit sedert 1953. Nederland telt thans 772.000 tele- foon-abonnê's en 55.000 adspiranten. In Den Haag wachten 9000, in Rot terdam en Amsterdam ieder 7500, in de distrikten Haarlem en Den Boself» ruim 4000 ieder, in district Arnhem 3500 en in de districten Amsterdam, Breda, Groningen, Maastricht, Rotter dam en Utrecht elk meer dan 2000 aanstaande abonné's. In de andere districten tellen de wachtlijsten 800 tot 1600 aanvragers. Trein overreed 2-jarig knaapje Gistermiddag om half zes is een tweejarig 'jongetje door een trein, die onderweg was van Deventer naar Enschede ter hoogte van Bathmen, doodgereden. Het kind was de spoorbaan opge gebruikt wordt voor het geven van PTT slaagde er in ruim 62.000 wach- overplaatsingsadviezen in verband I tenden te helpen, hetgeen resulteerde met optredende beroepsdoofheid, re- in een wachtlijst van pl.m. 55.000 in gistreert zelfs de geringste stoornis. het begin van dit jaar. De PTT Overleg met Stichting Van de Arbeid Kabinet vraagt handhaving stabilisatie Gisteravond vond op het departe ment van Economische Zaken in Den Haag een bespreking plaats van de ministers Zijlstra, Hofstra, Mansholt en Suurhoff, met de Stichting van de Arbeid. Op verzoek van de stichting lichtten minister Zijlstra en de an dere ministers het schrijven toe, dat het kabinet op 4 januari aan de stich ting verzond. De bedoeling van dit schrijven was, naar de ministers gisteravond mede deelden, niet dat de Stichting van de Arbeid advies zou uitbrengen over het landbouwbeleid, want hierover is de beslissing in het kabinet nog niet gevallen. Het kabinet wil alleen weten hoe de Stichting van de Arbeid denkt over de consequenties van een even tuele herziening van hét landbouw beleid, waarmee een meerdere uit gave van 200 miljoen waarschijnlijk gemoeid zal zijn. De Stichting van de Arbeid zal zich naar de regering hoopt willen uit spreken op haar verzoek, over de vraag, of de wérknemersorganisaties ermee akkoord gaan dat de lonen niet zullen worden verhoogd en dat de werkgeversorganisaties bereid zijn de prijsstabilieatie te handhaven, wan neer de kosten van levensonderhoud als gevolg van de nieuwe landbouw politiek met 0.18% of 80 miljoen gul den zullen styigen. De Stichting van de Arbeid heeft zkh bereid verklaard vrijdag aan staande hierover te beslissen. De werknemersorganisaties heb ben gisteravond reeds laten blijken, dat zij op het standipünt staan, dat de stijging van dé kosten van levens onderhoud dient te worden gecom penseerd door een loonsverhoging van ongeveer een procent. De werkgeversorganisaties hebben zich nog niet uitgesproken over de vraag of zij de tweede verhoging van de vennootschapsbelasting van vijftig miljoen gulden of 2% zullen aanvaar, den met onverkorte handhaving van de prijsstabilisatie. BROMMER EGEN MOTORRIJDER. Gistermorgen zijn in Vlaardingen een 42-jarige motorrijder uit Rotter dam en een 32-jarige bromfietser uit Vlaardingen met elkaar in botsing ge komen. Beide personen moesten in zeer ernstige toestand naar het zie kenhuis worden vervoerd; in de Ipop van dé avond is de bromfietser over leden. MINISTER DR. KLOMPé OPENT STUDIE-WEEKEND DRAKENBURGH. Minister dr. M. A. M. Klompé zal zaterdag 9 februari a.s. in „Draken- burgh", Baarn, het studie-weekend over „De gemeenschap der volkeren en haar theologische, volkenrechte lijke en politieke fundering" openen. Inleidingen worden gehouden door prof. dr. Math. Arts, O.Carm. („Theo logie van de eenheid en eigenheid der volken"), mr. A. M. Stuyt („Volken rechtelijke beginselen van de interna tionale samenleving") en dr. K. J. Hahn („Samenwerking en tegenstel lingen in de internationale politiek"). Mr. K. /an Rijckevorsel leidt de ge- dachtenwisseling. Uitkering ineens kleuteronderwijs De minister van Onderwijs, T' un- sten en Wetenschappen heeft meege- de,eld, dat de uitkering ineens over de laatste vier maanden van 1956 aan de kleuterleidsters, die aanvankelijk niet onder de voor deze uitkering geldende regeling vielen, nu kan geschieden. In antwoord op een schriftelijke vraag hierover zegt de minoister ver- vraag hierover zegt de minister ver- circulaire van 29 oktober 1956, het nog niet bekend v/as op welke wijze de uitkering-ineens over de laatste vier maanden van 1956 zou wo'^eii geregeld. Voorzichtighe* ..shalve is daarom in die circulaire gesteld, dat het voorschot op die uitkering, be houdens een in die circulaire ge noemde uitzondering, niet kon ./or den uitbetaald aan de hoofdleidsters en leidsters, die krachtens artikel 124 der kleuteronderv/ijswet een hogere bezoldiging genieten dan de overige hoofdleidsters en leidsters. Inmiddels heeft het kabinet zijn standpunt te dezer, bepaald. Kroonprinses Beatrix skiet in Oostenrijk Het districtshoofd van Bregenz, in Oostenrijk, heeft zich donderdag avond j.l. in gezelschap van de bur gemeester van Lech en een gemeen teraadslid naar Zürs begeven, om al daar prinses Beatrix namens het hoofd van het provinciaal bestuur en de Oostenrijkse regering te begroe ten. Bet districtshoofd overhandigde de Nederlandse Kroonprinses een ruiker anjelieren in de Oostenrijkse kleuren rood en wit. Prinses Beatrix gaf blijk dit gebaar zeer te waarderen. Zij liet zich geest driftig uit over de bijzonder goede gelegenheid tot skilopen in dé omge ving van Zürs en Lech. De prinsës, dié éeh Uitstekende skl- lpopster is, zal twee weken in hotel Lorünser verblijf houden. Zij maakt dagelijks uitgebreide tochten; vijftien schoolvriendinnen delen haar verblijf in Oostenrijk. GEDEELTELIJKE VRIJSTELLING MOTORRIJTUIGENBELASTING Houders van fabriekskentelcenbe- wijzen (fabrikanten en handelaren dus) klinnen gedeeltelijk vïySteilittg van motorrijtuigenbelasting krijgen voor de van hun fabrieks- en han delsvoorraad deel uitmakende motor. oococajaxoooooooooooooocoooocooococxxioooooca lopen en zat tussen de rails met gri rijtuigen, welke zij uitsluitend in de te spelen. De treinbestuurder zag uitoefening van hun bedrijf van fa- hèm pas op het laatste moment, zo dat de trein te laat tot stilstand kwam. De trein kreeg een half uur vertraging. Meer woningen in Zuid-Holland In 1958 zullen, dank zij het sys teem van de bouwdistrktén, in Zuid- Holland 21.000 woningen worden ge bouwd. Dit jaar, in 1957, zal dit aan tal niet kunnen worden gehaald. In de jaren 1955 en 1956 konden slechts 16.000 woningen per jaar wor den gebouwd. Dit zei gisteren de heer A. C. A. Deerenberg, gedeputeerde, in zijn antwoord op de beschouwin gen over de begroting 1957 van de Staten van Zuid-Holland. Dit is ook wel nodig, aldus de gedeputeerde, want wil men b.V. in Rotterdam en Den Haag de woningnood opheffen dan zullen er in de komende jaren in deze steden respectievelijk 7500 en brikant of handelaar bezigen. Dit is neergelegd in een Korlinklijk Besluit, dat gisteren in hét Staats blad verscheen. Deze gedeeltelijke vrijstelling houdt in, dat voor niet meer motorrijtuigen dan gelijktijdig op de openbare weg worden gebruikt, belësting betaald hoeft te worden. \7erghun my, Redacteur, eerst een persoonlyck woord. lek stond de laetste weeck toch eeven raer te kyeken toen 'k las de rymcronyck (een dagh te laet, 't is waer) „Te laet ter post gedaen, och erm, dat moest wel blycken". Te laet ter post gedaen. Ick vraeghe U vergeevingh, 't had niet en mooghen syn, hetgeen ick griff beken. Ick buygh myn schuldig hoofd deemoedigh voor U needer, wyl ick, sowaer ick leef, een arme sondaer ben. Welaen, genoegh daervan; we gaen weer rustigh verder met aesem haelen en dencken maer niet meer aen deese stommiteyt. 'k Weet dat het sy vergeeven. Myn Heere Redacteur, ick danck U daervoor seer. 't fs deese weeck al bollen wat de kloek slaet In Lisse waeren het de bollenbolleboosen die daer in Bloem lust een coleuren weelde brachten waermee veel luyden sigh so graeg ginghen verpoosen. In Noordwyck was het drie quarteeuwn geleeden dat „Bloembollencultuur" aldaer werd opgericht. Het quart daervoor wist men er oock van wanten want toen reeds had men daer een böllenbond gesticht. Een nieuwe borghermeester quam naer Alphen, en wierd verwellekomt door veele prominenten. Ick wensch dees' borghervaer een seegenryck bestier sonder veel moeylyckheên of arghe manquementen. Wyl 't Raepenburgher schoon daermee sal onder gaen? In dees' verlichte eeuw nogh vechten om lantaerens? Waerom laet men die saeck niet in de dooffpot staen? Ick wedde toch dat meenigh studiosum, die nu krackeelt wylder geen lamp hem sint, veel lievere siet het Raepengurgh in 't doncker als hy aen 't vryen slaet met meydjens die hy mint. Uyt 't vlietend waeter van de Maes vandaen. 't Sal syn een muskusos van vyftienduysend jaeren, (een jaertjen meer of min dat komter niet op aen). Een kluyf, só vreeslyck oud, en is niet voor de honden, dies ligt hy nu tot leeringh van ons all' in 't Leyds Museum; hy ligt daer goed geborghen in 't stoff terneef voor wie 't bektfoken sal. De oude saeyhal sal eerlangh weer proncken, syn tooren wyst als nieuw naer 't oude blaauwe swerek. Merckwaerdigh 't leeven van deee' oude stichting; eerst kerek, toen saeyhal, later weer een kerek. So siet men hier dat bussecruyt, Verraederlyck ontbrand, (veel menschen moesten sneeven juyst heeden anderhalve eeuw geleên), met groot geraes, selfs nogh wat goeds kan geeven. WULLEM VAN HORSTENDAEL. Hoofdredacteuren van kranten, directeuren van advertentiebureaus en „public relation officers" heb ben gisteren een discussie gehou den over de z.g. free publicity. Zij verstaan hieronder reklame in de redactionele kolommen van de krant. Onder de dekmantel van nieuws worden dikwijls aan dé krantenberichten toegestuurd, die in feite reklame moeten maken voor een bepaald bedrijf, een be paald artikel of een bepaalde in stelling. De .perschefs public relation Offi cers 'V/aren van mening, dat er geen „freé publicity" bestaat, omdat de redactie, die een bericht als nieuws accepteert, zich van de nieuwswaarde bewust is. De bsoordelifigsmaatsta- ven van de verschillende persorga nen verschillen. Het wapen tegen mogelijke misstanden, aldus het team, ligt in de strakke en sterke organisa tie der journalisten, reklamêdeskün- dlgen en deskundigen op het gebied j van public relations, die allen de handhaving vaïi de ethiek in het •betrokken beroep nastreven en ver dedigen. De hoofdredacteuren gaven te ken nen, dat het principieel onderscheid tussen redactionele tekst en adverten ties scherp dient te worden gehan- haafd en door bestrijding van de „free publicity" er tegen moet worden ge- waaikt, dat de grens niet vervaagt. De redactie geeft vorm aan het nieuws en is daarby onafhankelijk, de adverteerder kan ook binnen de vormen van openbare orde en ze den zijn reklaime zelf bepalen. De redactie mag zich natuurlijk nooit laten betalen om bepaald nieuws te publiceren, de adverteer der moet juist wel betalen. Het team veroordeelt de zg. koppel verkoop In de reklame, d.w.Z. adver tenties worden de kranten aangebo den op voorwaarde van redactionele Vermelding. PROVINCIALE STA TEN ZUID-HOLLAND: Geen eenstemmigheid De heer J. Wilschut (A.R.) heeft gistermiddag in de vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land een voorstel ingediend tot ver laging van het aantal opcenten op de grondbelasting mét vijf van 60 tot 5000 wMtogen" e^,Ta'r'moetên" wor" 55 opcenten, welke verlaging aal - - Jgelden voor zowel bebouwde als on- den gebouwd. Men zal er daarbij op «e'aen ™or .zow*' "eDouwcie ais on- moeten toezien, dat er steeds vol-1 bebouwde eigendommen. Deze ver- laging zal moeten in gaan per 1 ja- moeten toezien, dat er steeds vol doende bouwgrond voorradig is. De gedeputeerde, mr T. A- van Dij- nuari 1957. Het voorstel was mede ken, zeide in zijn antwoord dat mén ondertekend door de heren dr. M. P. zal nagaan of het nodig is te ónder- A. Meissen (K.V.P.), D. van der zoeken of het smaller worden van Kwaak (C.H.U.), Ir. F. W. O. Blom het strand van de Noordzee te wijten (V.VJ).), A. Vlasblom (S.G.P.) éfi is aan de intensieve schelpenvisserij. I M. P. van der Weijden (K.V.P.). Vertegenwoordiger thans brodeloos Een 22-jarige chauffeur uit Rotter dam ontmoette de vorige week in Den Haag een man aan wie hij vertelde, hoe lastig het was, dat hij nog geen rijbewijs had, omdat hij daardoor het risico liep ieder ogenblik in onzachte aanraking met de politie te komen. De man toonde niet alleen begrip, maar bood ook hulp aan. Daar hy ma rinier was en eerst over veertien da- Sen moest inschepen, kon hij makke- jk de vertegenwoordiger een paar weekjes helpen, omdat hij wel een rijbewijs had en de vertegenwoordi ger in die tijd examen kon doen Een week vol goede samenwerking Volgde. De helpende marinier kwam volledig in de kost bij de vertegen woordiger, die hem ook op ander ge bied de helpende hand bood. Ontdekking. Toen de vertegenwoordiger echter gistermiddag uit een huis aan de Rot terdamse Charlotte de Bourbonlaan ?tapte, waar hij zaken gedaan had, bleek zowel zijn vol'kswagentje, als ook de waardevolle inhoud en de hulpvaardige marinier verdwenen, o Eje politie ontdekte al spoedig, dat de „marinier" een 23-jarige vluchte ling' uit een psychiatrische inrichting Hè'nkum is. Verder heeft de poli tie ftóg niéts ontdekt en dit dreigt een ramp te worden voor de vertegen woordiger, die momenteel brodeloos is blazen op de trompet. In zijn toelichting zeide dr. Meis sen dat hij het voorstel niet namens de gehele K.V.P.-fractie had onder tekend. De mening over het voorstel Was in zijn fractie verdeeld. Dr. B. van der Tempel (Arb.) meende, dat het niet verantwoord Was, zelfs bij de gunstige begroting van dit jaar, oVér te gaan tot belastingverlaging. Het is bijvoorbeeld de laatste tijd zeer wel bekend dat dé lagere pu bliekrechtelijke lichamen moeilijk heden hebben bij de financiering van kapitaalswerken. De gehele P.v.d.A.- fractle, aldus dr. Van den Tempel, is tegen het voorstel. De gedeputeerde mr. H. van Riel (V.V.D.) verklaarde dat er in het college van Gedeputeerde Staten geen meerderheid voor verlaging van de grondbelasting is. Persoonlijk voelt hij wel iets voor een geringe belas tingverlaging. Woensdag a.s. Zal aan het einde van de vergadering ovar het voorstel wórden gestemd. Traditionele wekker Een tachtig jaar oude traditie is herboren in het artllleriëschietkamp Oldebroek. Op de „Knobbel", een heuvel in hét kamp, is een kanon ge plaatst dat om zes uur in de morgen een reveilleschot over de slapende Veluwe laat dreunen. Deze lawaaierige reveille werd in 1878 door de toenmalige artillerie in- ?;evoerd. Ook werden toen schoten ge- ost om 12 uur 's middags en by de taptoe, om negen uur 's avonds. Hét A.S.K. is het enige kamp in Nederlande waar de reveille door middel van een kanonschot wordt gegeven. Óveral elders wordt zij ge- Wordt het bier nóg beter in prijs? Vijf cent verhoging voorgesteld Tijdens de aandeelhoudersverga dering, die de Heinekens orouwerijen gisteren gehouden hebben, is bekend gemaakt, dat de binnenlandse blér- prijzen al geruime tijd niet meer rendabel zijn. Daarom zal de minis ter van economische zaken toestem ming verzocht worden het bier in de café's en restaurants met 5 cent per glas te verhogen. Dit voorstel zal gedaan worden door de gezamenlijke Nederlandse bier- bro' vers. Omtrent de winkelprijs van het bier na verkregen toestem ming tot prijsverhoging is nog niets bekend. De Heinekens Brouwerijen 1: eerden over het jaar 1P551953 een divi dend van 12'/a uit, hétgeen de directie gistermiddag toeschreef aan de ex port. Steenf briek door brand beschadigd De brandweer van Lynden in de Betuwe Is gisteravond even over halfacht gealarmeerd voor een brand in de steenfabriek Ten Jaté. De brand is ontstaan In de kap van de z.g. „oostelijke oven" van dc fa briek. Deze kap, van hout en bedekt met pannen, had een oppervlakte van 11210 vierkente meter. Hoewel de brandweer van Lynden zeer snel aan wezig was, kon niet voorkomen wor den, dat de kap geheel is verbrand. Verdere schade kon voorkomen wor den. In het bedrijf vonden 50 rrensen werk, die per week ongeveer 400.000 stenen fabriceerden. Het is nog niet vastgesteld of de oven schade van de brand heeft ondervonden. Bovendien is het nog de vraag, of de duizenden stenen, die zich in de diverse kaniers bevinden, tijdig uit de oven kunnen worden gehaald. Men v/il proberen vandaag de oven, zij he1, zonder kap, weer te gebruiken. De schade, onge veer ƒ60.000,wordt door verzeke ring gedekt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8