1*3 V Bruisende ontwikkeling Belgische Congo is nog slechts een start! leiöen uit öe lucht in 1578 Burgem viert BEROEMDE LEI DEN AARS ZATERDAG 12 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Het büg< III 10 dagen gereed en nog was de kelder, na 4500 m3 bi tooid en begor het betonstorl' grondvloer. Langzaam in gebouw met c raadhuis aange grond en in dc In een plee de gemeenten tevens 'belegd gebruiknemin: van het raadh jarig ambtsju' ter P. M. M. den gevierd. By K.B. va (heer Van de ger van zyn 1 gemeester dei Op 29 dec. c eiste eden af vaardde hij z Na een am: jaren in Nieu „Het eenvoudige is het zegel van het ware" Sigillum veri simplex). Dit was de zin spreuk van Hermanus Boer- haave, een geleerde, die men zeker onder de onsterfelijke Leidenaren kan scharen. Zijn voordrachten als pro fessor in de geneeskunde waren eenvoudig, duidelijk en bevallig, schreef men over hem. Hij verborg de zin van zijn uiteenzettingen niet in een lawine van rhetorische volzinnen, zoals het in zijn tijd te doen gebruikelijk was, omdat hij wist wat hij ver teld\e. In 1709 werd Hermanus Boerhaave tot professor aan de Leidse universiteit be noemd. Hij stelde zijn pupillen al dadelijk gerust door een inaugurale rede uit te spreken over „De Eenvoudigheid van de Geneeskunde". Als zoon van een predikant te Voorhout was Boerhaave eigenlijk voorbestemd om in de voetsporen van zijn vader te tredenmaar twee merk waardige voorvallen bepaal den zijn levensloop. Op de eerste plaats genas hij op 17-jarige leeftijd zich zelf van een hardnekkige ver zwering aan zijn linkerdij, door haar gedurig te wassen met zijn eigen water, waarin hij wat zout had laten smelten. Dit deed hem besluiten naast van de Godgeleerdheid ook studie van de geneeskunde te maken. Op de trekschuit werd zijn lot nader bepaald, toen hij met iemand, die onbesuisd tegen de leer van Spinoza te keer ging, in discussie trad. Boerhaave vroeg aan zijn opponent alléén of deze de werken van Spinoza gelezen had. Dit deed hem al spoedig als een volgeling van Spinoza te boek staan en hij voelde wel, dat hij als predikant met deze reputatie geen standplaats zou kunnen bemachtigen. Daarom koos hij de geneeskunde. Boerhaave gaf jarenlang les in de Leidse Boerhaavezalen en ook in de bovenzaal van het Waaggebouw, dat door de medische faculteit gehuurd was. Zijn faam en populariteit werden zo groot, dat Czaar Peter I hem bezocht en keizer Frans I een uitgebreide corresponden tie met hem voerde, waarin de hoogleraar adviezen gaf. In de Sleutelstad was hij zeer populair. Toen de hoogleraar van een langdurige ziekte genas, was de gehele stad feestelijk verlicht. In september 1738 stierf Boerhaave en hij werd in de Pieterskerk begraven. Zijn grootste verdienste was, dat hij de geneeskunde terugvoerde naar de onderzoekende, zuiver exacte' methode van werken. Hij besteedde grote aandacht aan het onderwijs bij het ziekbed. In het St. Caecilia Gasthuis te Leiden had hij hiervoor de beschikking over twaalf bedden. Internationaal werrd zijn wijze van werken gevolgd als „de methode van Boerhaave HERMAN BOERHAAVE (Graf in Pieterskerk) Sociaal Charitatief Centrum Nu er op verschilleiide punten van Leiden nieuwe woonwijken gaan ver rijzen, wordt het werk van het So ciaal Charitatief Centrum steeds om vangrijker. Het bestuur zag zioh daarom ge noodzaakt, nog een maatschappelijk werkster aan te stellen. Met ingang van 1 januari is als zodanig benoemd mejuffrouw C- M. de Vreede. Spreekuren. De spreekuren zijn thans als volgt: Parochie H. Lodewijk en O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug): dinsdagmiddag 23 uur en dinsdag avond 78 uur Zr. A. Remmers, Plantsoen 25; woensdagmorgen 910 uur Zr. A. Remmers, Pastorie Haarlemmerstr. 100, woensdagmiddag 23 uur Zr. I. Guinée, Plantsoen 25. Parochie H. Leonardus (Haagweg 13): maandagmiddag 23 uur, don derdagmiddag 23 uur Zr H. Nib- belke, Plantsoen 25; woensdagavond 7.308.30 uur Zr H. Nibbelke, School Potgieterlaan 7; vrijdagmorgen 9—10 uur Zr H- Nib belke, Pastorie Haagweg 13. Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef (Herensingel 3): dinsdag morgen 9—10 uur Zr W. van Nunen, Plantsoen 25; woensdagmiddag 23 uur Zr W. van Nunen, School Lusthoflaan 2; donderdagavond 7.308.30 uur Zr W. van Nunen, School Lusthoflaan 2. Parochie H. Petrus: woensdagmor gen 910 uur mej. C. M. de Vreede, Plantsoen 25; vrijdagmiddag 2—3 uur en vrijdag avond 78 uur mej. C. M. de Vreede, Plantsoen 25. Zaterdagmorgen geen spreekuur. H. MIS VOOR ALLE KATHOLIEKE HONGAREN TE LEIDEN. Morgen, zondag 13 januari zal pa ter R. Radanyi S.J., aalmoezenier der Hongaren, een H. Mis opdragen in de kapel van „de Vrolijcke Arke" Pieters- kerkkoorsteeg 15 te Leiden, des morgens om half elf. Vanaf 10 uur is er gelegenheid om te biechten. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt in de benedenzaal van de Ar ke. De Hongaren zal zoveel mogelijk persoonlijk bericht gezonden worden. Pleegouders en huisgenoten van Hongaren worden opgewekt te zor gen dat allen aanwezig zijn. Ook de Hongaren, die reeds langer in Nederland wonen, zijn hartelijk welkom. Daar pater Radanyi het erg druk heeft, zal hij niet zo dikwijls naar Leiden kunnen komen. Zijn er nog pleegouders, of Hongaren,, die met hem over één of ander probleem willen spreken, dan kunnen zij dit vandaag opgeven bij mevr. S. v. We- ly-Van Deene, Breestraat 12. Na de H. Mis wordt een ontbijt aangeboden, dank zij de medewer king van enige Leidse middenstan ders. ZITTING KATH. EMIGRATIE - BUREAU VOORTAAN MAANDAG. Het Katholieke Emigratiebureau houdt voortaan iedere maandagavond zitting van half acht tot half negen in 't Karrewiel, Steenstraat 55, Lei den. ffitoemenautotnacU ap Schiphol fVEZE 1 keer wordt de aandacht van de belangstellende lezer bepaald by de Waag, het historisch gebouw, dat in september 1956, geheel geres taureerd met enige feestelijkheid op nieuw in gebruik werd genomen. De geschiedenis van „een" waag gebouw gaat terug tot 1458 toen een huis op de hoek van de „Craenste- ghe" en de Ryn werd- aangekocht om hierin een waag te vestigen. In een aangrenzend huis werd het boterhuis ondergebracht, op deze reproductie duidelijk aangegeven. In de loop van de tijden waren deze naast elkaar Een van de nieuwste snufje, op het vliegveld Schiphol!., de Ateflower e'_ Mrt.» PPn hioemenautomaat waar men voor drie harde guldens een bos baar geworaen en m iow worai een SLS. "VZTbSZZ kan verkrijgen. De foto geeft een beeld van - houten loods aan het water op het vernuftige apparaat terwijl een jongedame zich voorziet boeket tulpen. LEVEND GELOOF Men schrijft ons: „De voordrachten hebben veet bijgedragen om in verband met godsdienstige vraagstukken hei wezenlijke en het bijkomstige te leren onderscheiden". Aldus de mening van een der deelnemers aan de serie godsdienstvoordrach ten, die vorig jaar door de samen werkende Katholieke Actie-groepen van Leiden en Oegstgeest werden georganiseerd. Een andere deelnemer gaf als zijn mening: „Ik ben uit de sleur van alle dag gehaald, vooral door de prettige en vlotte wijze, waarop de inleidingen gegeven werden en ook heb ik met belangstelling kennis genomen van de nieuwe theologische opvattingen". Anderen vroegen om de proefne ming, zoals de opzet vorig jaar was, een meer vaste vorm te geven. Dit laatste is voor het ogenblik nog wel wat veel gevraagd. Wel hebben de genoemde samenwerkende Katholieke Actie-groepen een nieuw plan op stapel gezet onder de algemene titel: Levend geloof. Dit plan voorziet in twee series voordrachten, elk voor driemaal drie avonden. Evenals het vorig jaar zal rector G. A. Beek de voordrachten verzorgen en is er op iedere avond na de inleiding ruim gelegenheid tot vragen stellen en openhartig gesprek. Om een indruk te geven van hetgeen behandeld zal worden, kunnen o.a. deze onderwer pen worden genoemd: „Is geloven verstandig?"; „Ons leven in God"; „De Heilige Kerk bestaat uit zon daars". De stof wordt bevattelijk be handeld, zodat het volgen ervan geen moeilijkheden kan opleveren. Zo mo gelijk wordt ook een schriftelijke samenvatting van de besproken stof verstrekt. Een ieder kan zich dan nog eens in het behandelde verdiepen. De eerste serie start op vrijdag avond 18 januari en de tweede serie op donderdagavond 24 januari. Er volgen steeds drie vrijdag- of donder dagavonden achter elkaar en voor het volgende drietal is er een tussen ruimte van twee weken. Gezien het succes van het vorig jaar is de verwachting, dat met en kele dagen de beide series wel vol bezet zullen zijn. Vorig jaar moesten verscheidene, die zich later aanmeld den, teleurgesteld worden. Opgave voor meedoen, tot 15 januari bij: A. C. Goddyn, Lammenschans- weg 44, telefoon 26784; J. C. van Hameren, v. d. Duynstraat 28, te lefoon 31810; A. J. K. A. Sommers, Oude Varkensmarkt 6, tel. 20329; Mej. L. J. Weiter, Kamphuizen- laan 2, Oegstgeest, telef. 20698, die ook gaarne verdere inlichtingen verstrekken. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden CeMeaankondigingen Mr. Idenburg bij Leidse Expogé Waardevolle partner voor West Europa Een ongekend groot aantal leden van de Expogé, afdeling Leiden, bezetten gisteravond de bovenzaal van de Harmonie om na een welkomstwoord van voorzitter L. Questroo te luisteren naar de boeiende lezing van mr. P. J. Idenburg over de moderne ontwikkeling van de Belgische Congo. De heer Idenburg, die vorig jaar een grote reis door Centraal Afrikal maakte, vertelde eerst een enkel feit uit de rijke historie van dit land. hoe de Amerikaanse journalist, Stanley in 1869 voor zij krant een speurtocht door dit nog volkomen onbekende gebied begon naar de grote Lfivingstone, van wie men drie jaren niets gehoord had. Het armzalige kampement, dat Stanley toen opsloeg is momenteel uitgegroeid tot de hoofdstad van de Belgische Congo, Leopoldstad, met 300.000 inwoners. De kolonisatie-naijver tussen Frankrijk en Engeland speelde Belgie de Congo eind vorige eeuw in handen en sindsdien heeft het lan^ een grootse ontwikkeling gekend, die vooral tijdens en na de laatste wereldoorlog een spectaculair karakter heeft gekregen. Plaatsen als Leopoldstad, Elisa beths tad e.a. zagen hun inwonersaan tal vier, vijf maal zo groot worden; de-trek naar de industriesteden is zeer groot en dit heeft de nodige so ciale spanningen als gevolg. Toch staat Belgisch Congo nog slechts aan het begin van haar ont wikkeling; de mynbouw mag in zes jaren tien maal zo groot geworden zijn zink vijftien maal de land- bouwprodufctie mag drie en viermaal meer opleveren dan enkele jaren ge leden, de mogelijkheden reiken ver der en voor Europa is het van emi nent belang, dat er een goede samen werking met dit land van de toe komst opgebouwd wordt. KEUZE Vooral de Katholieke missie is er werkzaam en op onderwijsgebied zijn in de laatste jaren goede prestaties geleverd; zij heeft een eigen univer siteit, die het vorig jaar in de Rijks universiteit een tegenhanger heeft Toch zal het wel enkele tientallen i jaren duren, voordat de inheemse be volking zich volledig aangepast heeft aan de nieuwe toestand en voordat zij de steeds sneller wordende ont wikkeling kan bijhouden. Deze men sen leefden tot voor kort nog geheel buiten de Westerse economie; in zeer korte tijd hebben zij kennis ge maakt met geldwezen en handel op grote schaal. Ook de uitwassen van de Westerse beschaving zijn hun niet vreerad gebleven en zij zullen moe ten leren om de keuze de 'goede keuze te maken. NED. INVLOED De-Nederlandse invloed is er niet onbelangrijk. Vooral ons land heeft in de Belgische Congo de handel tot ontwikkeling gebracht en voor vele Nederlanders biedt dit gebied een goed belegde boterham. De komende decennia zullen over de toekomst van dit impo sante gebied beslissen en voor West Europa niet in het minst voor de Benelux partner Neder land is het van wellicht door slaggevende betekenis of dit gebied aan de zijde van het Westen blijft staan. Dagelyks trekken duizenden in heemsen naar de grote steden om daar verhoogde welvaart en voor hen nieuwe comfort te vinden; ruim 50% van de mannelijke bevolking uit de binnenlanden heeft nu reeds een plaats in de steden. Door verstandige sociale en politieke maatregelen kan dit land tot steun worden voor Europa. Na deze met veel verve voorge dragen inleiding, kregen de aanwe zigen ook een visueel beeld van het gebied. Een film over Leopoldstad, dat met zijn moderne bouwwerken aan een Zuid Amerikaanse stad doet denken; een aardig filmpje over oli fanten jacht en een opname over in landse gebruiken. Na de koffie volgden een kleuren film, waarin voorzichtig een tipje van de sluier, die de mogelijke toe komst van Centraal Afrika bedekt, werd opgetild, en nog een indruk van het leven der inheemsen, die nog niet in aanraking zijn geweest met de westerse beschaving. Een dankbaar applaus en hartelij ke dankwoorden van de heer Ques troo besloten de avond. 55ste Verjaardag van hun huwelijk .^gf iW Het echtpaar C. v. Holste in en M. v. Holstein—Vlasveld, Hoorn 214 te Alphen aan den Rijn hoopt op 28 januari zijn 55-jarig huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is 82 jaar en de bruid 79. Zij genieten nog een goede gezondheid. TJit het huwelijk werden 7 kinderen geboren, van wie er nog drie in leven zijn. Er zijn 27 kleinkinderen en een achterkleinkind. Op 28 januari zal er in de parochiekerk van 't Zwaantje een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Op deze feestdag zullen bruid en bruidegom ongetwijfeld veel belangstelling ondervinden. van een mehtig I waaghoofd opgetrokken om de waag- 1 dienst daarin onder te brengen. Van die tijd af wordt van de waaggelden een fonds gevormd om tot het bou wen van een nieuwe waag te kunnen komen. Op 21 sept. 1657 wordt aan Pieter Post de opdracht gegeven een ont werp voor een waaggebouw in te le veren, op 6 nov. van hetzelfde jaar wordt de eerste steen reeds gelegd en op 16 juli 1659 hebben de bur gemeesters het gebouw, na het geïn specteerd te hebben, overgenomen. Wat een heerlijke voortvarendheid! Achter de ruimte, waarin het waagbedrijf was ondergebracht, be vond zich de boterhal of het boter huis..-Dit huis bestond uit een over dekte'galerij ,öm een open binnen plaats. Deze vorm is voor een, boter markt of -huis meer gebruikt. Te, 1 Leiden achtte men deze open ruimte ongeschikt en later bracht men z.g. binnenplaats onder de kap. Hoewel niet nodig voor het bedrijf, had het gebouw een verdieping ge kregen. Hierin werd het Collegium ad negotia obstetriciae en het Colle gium medicum et chirurgicum geves tigd. Boven de toegangen tot waag en boterhuis bevinden zich twee reliefs toepasselijk op de beide bedrijven, vervaardigd door Rómbout Verhulst. De naam „Craensteghe" voor de tegenwoordige Mandemakerssteeg, was vanzelfsprekend. Zij leidde naar „der stede craen", opgesteld op het waaghoofd (men 2iet het duidelijk), waarmede de schepen werden gelost. De knechts, die deze kraan te bedie- (Foto: H. Kleibrink nen hadden, werden kraankinderen genoémd. De kraan is in 1863 afge broken. Uw aandacht wQrdt nóg even ge vestigd op één der (getorseerde) ko lommen, die geplaatst warer: op de hoeken van de Visbrug. Nadat de stad Leiden in 1651 eigenaresse was geworden van de burcht en bijbeho rende rechten, zijn de kolommen overgebracht naar het burchtterrein, waar men ze bij het betreden van de burchtheuvel kan aanschouwen. Zij dragen de wapens van Rijnland en Leiden. .Mr. A. J. VERSPRILLE.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 4