Nieuwe anti-communistische betoging in Hongarije Russische tanks mnesten eraan te pas komen j meldt het officiële persbureau „Tass". Russische taalboeken op straat verbrand Adenauer pleit voor verbod van atoomwapens Macmillan spoedig naar Washington? Ztuaie expiaóie in Sézanne 9$atik& gaat met JVuöa&c ptaten Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 12 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14004 j KADAR mocht (moest) j I meedoen in Moskou i Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. 12.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontjes Enige personen zijn gedood, toen politietroepen en Hongaarse burgerwacht gistermiddag het vuur openden om enige duizenden arbeiders uiteen te jagen die buiten de grote staalfabrieken op het eiland Csepel bij Boedapest een anti-communistische demonstratie hielden. De arbeiders demonstreerden tegen de massa-ontslagen, de terugkc van de politiestaat en de pogingen van de regering-Kadar om de arbeidersraden te infiltreren. Zij eisten voorts hogere lonen en weigerden het aftreden van hun arbeidersraad. Russische en Hongaarse troepen grendelden later het eiland af, waardoor men geen juist beeld kon krijgen van het aantal slachtoffer. Ook in andere industriewijken van Boedapest hebben zich ongeregeldheden voor gedaan. TANKS TEN TONELE. De demonstraties, die omstreeks tien uur vrijdagmorgen begonnen, duurden tot laat in de middag. Tegen het middaguur verschenen Russische tanks ten tonele. De moeilijkheden begonnen toen de arbeiders van de Csepelfabrieken het ontslag eisten van de door de rege ring benoemde directeur Hegyi. Deze weigerde hen te horen, doch liet la ter een delegatie van ontslagen arbei ders toe. De buiten wachtende arbei ders hieven ondertussen kreten aan als „Weg met Kadar, weg met de mi litie". De in de fabrieken verblijvende po litie achtte het toen raadzaam de hek ken te sluiten en zij belde om ver sterking, die met vrachtauto's arri veerde. Toen de arbeiders de auto's met stenen gingen bekogelen, opende de politie het vuur. De meeste kogels floten over de hoofden der demon stranten heen, doch twee arbeiders werden dodelijk getroffen. In andere wijken. Later trokken de arbeiders op naar het hoofdgebouw van de fabrieken. Russische tanks zetten de wegen af. Bij 't bekend worden van de de monstraties op Csepel legden o.a. ar beiders in fabrieken in de wijk Koe- banya onmiddellijk het werk neer. Zij begonnen eveneens een deröon- stratie. De trambestuurders in Koe- banya sloten zich bij de demonstran ten aan door hun trams tot stilstand te brengen. De politie vertelden zij, dat ze niet wilden, dat hun tramwa gens zouden worden beschadigd. De Hongaarse regering heeft alle openbare betogingen en bijeenkom sten, waarvoor niet vooraf de toe stemming van de autoriteiten is ver kregen, verboden. Het verbod blijft tot 31 maart van kracht. Een groepje van vijftig middelbare scholieren heeft gisteren in Boedapest Russische taalboeken op straat ver brand. Dit vreugdevuur werd ontsto ken ter viering van het feit, dat het Mieren bedreigen Venetië Miljarden mieren bedreigen funderingen van Venetië. Legers wit te mieren werden onlangs gesigna leerd in het nabijgelegen* Oriago en hebben nu ook Venetië bereikt. optrekkende horden zijn bij Van Russische zijde namen partij secretaris Kroestsjef, premier Boelga- nin, minister van buitenlandse zaken Sjepilof en vice-premier Mikojan aan de besprekingen deel. China was vertegenwoordigd door premier Tsjoe En Lai. In een communiqué, dat „Tass" be kendmaakte, wordt gezegd, dat ge sproken is over uitbreiding en ver sterking van het contact tussen de communistische en arbeiderspartijen van Hongarije, de Sow jet-Unie en communistisch China. Ook werd overleg gepleegd over de belangrijk ste wereldvraagstukken van het ogenblik. Het Suez-kanaal In technische en scheepvaartkrin gen in Port Said is men van oordeel dat het bergingswerk in het Suez- kanaal veel eerder klaar kan zijn dan de door generaal Wheeler, de V.N.-vertegenwoordiger die met dit werk is belast, genoemde data. Eind december zei de generaal, dat het ka naal begin maart weer zou kunnen worden opengesteld voor schepen van minder dan 25 voet diepgang en voor alle schepen in de loop van mei. In genoemde kringen meent men, dat generaal Wheeler met de mid delen, waarover hij beschikt in drie weken een vaargeul kan vrijmaken voor schepen tot 10.000 ton, maar dat het schijnbaar om louter politieke redenen niet wenselijk wordt geacht het werk te bespoedigen. Hoewel het aantal wrakken in het kanaal (51) indrukwekkend is, zouden slechts twee of drie daarvan werkelijk grote moeilijkheden veroorzaken. Een papieren verbod? De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft gisteren een beroep gedaan op de grote mogendheden om weg te banen voor de regeling Russisch niet langer een verplicht j van internationale problemen door leervak is. De komst van een overval wagen dreef de jongelui naar alle kanten uiteen. 500 TERECHTSTELLINGEN? Te Boedapest is van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen dat in de afgelopen drie a vier weken in Hon garije naar schatting vijfhonderd „te- genrevolutionairen" zijn terecht ge steld. De geheime politie der communis tische regering-Kadar is, naar van deze zijde wordt vernomen, thans even machtig en actief als in de da gen van het Rakosi-bewind. Kadar in Moskou De Hongaarse premier, Janos Ka dar, en zijn minister van staat Gycer- gy Marosan, hebben donderdag in Moskou besprekingen gevoerd met betrekkingen. de kernwapens te verbieden. „Kernwapens kunnen niet langer beschouwd worden als een middel om oorlog mee te voeren", zei de 81- jarige kanselier op zijn eerste pers conferentie in 1957. Hij verklaarde verder te betwij felen, of de instelling van een gede militariseerde zóne in het hart van Europa de Duitse hereniging zou kunnen bewerkstelligen, zoals in de Duitse pers is verondersteld. De in stelling van zulk een bufferzone zou te zijner tijd het politieke klimaat kunnen verbeteren, doch als zodanig betekent een bufferzone geen defini tieve oplossing van wereldproblemen. Deze kan alleen bereikt worden door d? volledige uitbanning van kernwa pens. Adenauer bepleitte verder uitbrei ding van de Duits-Russische handels- Eden verlaat de politiek President Eisenhower treft voorbe reidingen om de nieuwe Britse pre mier, Harold Macmillan, uit te nodi gen spoedig naar Washington te ko men voor besprekingen over wereld aangelegenheden, aldus is vrijdag avond uit gezaghebbende bron te Washington vernomen. Een bijeenkomst zou wat Eisen- hun stille invasie reeds gesignaleerd hower aangaat binnen zes weken in eeuwenoude gebouwen, die dekunnen worden gehouden, maar de roem van de stad op het water uit- president heeft besloten geen offi- maken. Het kunstpaviljoen van de ciële stap te doen, voordat in Londen Biennale in de napoleontische tuinen is „bezet", de oude abdij van St. Gxegorius is volledig in „hun ka ken". De stedelijke gezondheidsdienst heeft voor een aantal stadsgedeelten waar de bittere strijd woedt de „staat van beleg" afgekondigd. In Oriago zijn vierhonderd huizen zo aangevreten, dat muren en bal ken onbetrouwbaar zijn geworden. bepaalde zaken zijn afgehandeld, zo als de voltooiing van de verwachte kabinetswijziging door Macmillan en de parlementaire goedkeuring van diens regering. Van welingelichte zijde verluidt eveneens, dat in Washington in be ginsel is besloten tot een uitnodi ging aan de Franse premier, Mollet, voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Maar over de datum van het bezoek is nog geen definitieve beslis sing genomen. Uit de politiek. Eden heeft gisteren de leiders van zijn kiesdistrict schriftelijk doen we ten dat zijn gezondheidstoestand hem noopt om na 33 jaar dienst in het La gerhuis zijn zetel op te geven. Hij zal zich dus geheel en al uit de Brit se politiek terugtrekken en men kan daar slechts de gevolgtrekking uit maken dat zijn gezondheidstoestand aanzienlijk ernstiger is dan men had vermoed toen hij bekend maakte dat hij als premier aftrad. Om zijn 26-jarige zoon Nicolas niet de kans te ontnemen op een plaats in het Lagerhuis heeft Eden het aan bod van koningin Elizabeth van de hand gewezen, hem een grafelijke titel te verlenen. Deze titel zou er felijk zijn en lieden van adel komen nooit het Lagerhuis binnen, maar moeten genoegen nemen met een ze tel in het Hogerhuis. In de Franse stad Sczanne heeft zich op het station een zware explosie voorgedaan toen bij het verladen van ammunitie een lid van de Franse luchtmacht een granaat liet vallen, die explodeerde en een hele wagen vol -pro jectielen ontstak. Drie soldaten werden gedood en meer dan tien anderen liepen ernstige verwondingen op. Het station werd gedeeltelijk vernield. Amerika is verbaasd. In Amerikaanse regeringskringen werd met verbazing vernomen dat de Westduitse kanselier gepleit heeft voor een verbod van kernwa pens. Vooral het feit dat dit pleidooi door een staatsman als Adenauer werd gehouden, wordt in de V.S. als zeer belangrijk beschouwd, daar de Duitse regeringsleider de laatste tien jaar als aanhanger van de belangrijk ste onderdelen der Amerikaanse bui tenlandse politiek werd beschouwd. Gezien de algemene verkiezingen die in september in West-Duitsland gehouden zullen worden, heeft Adenauer kennelijk de meest po pulaire zijde gekozen van dit grote internationale probleem, zegt men in regeringskringen in Washington. Voor miljoenen is een .simpele over eenkomst tot verbod van kernwapens een aanlokkelijke gedachte. Jaren lang hebben sowjetpropagandiensten reeds politieke munt geslagen uit de idee van zo'n overeenkomst. De Ver, Staten waren echter altijd van me ning dat een „papieren verbod" van atoomwapens bijzonder gevaarlijk zou zijn. Wat Adenauer waarschijnlijk op het oog heeft, is een verbod zonder enig toezicht op de naleving ervan, gegrond op de gedachte dat de „su perwapens" dermate vernietigend zijn geworden dat alle betrokkenen het er over eens zijn dat zij in een toekomstige oorlog onmogelijk kun nen worden toegepast. Koning redde vliegtuig Koning Hoessein van Jordanië heeft eergisteren hoogstwaarschijn lijk een vliegtuigramp voorkomen. Kort voor middernacht bemerkte de koning, die zich in zijn paleis be vond, van waaruit hij op het vlieg veld kan uitzien, dat er boven de hoofdstad Amman een vliegtuig rond cirkelde. Als ervaren piloot besefte de ko ning, dat het vliegtuig in nood ver keerde. Hij rende naar zijn auto, spoedde zich naar het vliegveld, dat geheel in duister was gehuld en liet alle landingslichten ontsteken. Zelf nam hij radiocontact met het toestel op en loodste het veilig binnen. Het vliegtuig, een ljjntoestel uit Libanon, was op weg van Beiroet naar Koeweit toen het boven Jorda nië motorstoring kreeg. Gisteren is het toestel na te zijn gerepareerd doorgevlogen. In april 1955 heeft koning Hoes sein hulp verleend bij de redding van een R.A.F.-piloot, die boven de woestijn van Jordanië, 35 km. ten noordoosten van Amman, per para chute uit zijn Venom jachtvliegtuig was gesprongen. Gezeten in zijn eigen vliegtuig hoorde Hoessein de noodsignalen van de jager. Hij wij zigde zijn koers en kreeg het neer stortende toestel en de omlaagzwe- vende piloot nog net op tijd in het vizier. De koning bleef boven de plaats, waar de piloot terecht was gekomen rondvliegen, tot een door hem gewaarschuwde reddingsploeg kwam opdagen. KORTE golf Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat een Viking-passagiersvliegtuig vrijdag kort na het vertrek van het vliegveld van de badplaats Mar del Plata, is neergestort. Elf van de 33 inzittenden 27 passagiers en zes bemanningsleden kwamcxi hierbij om het leven. Het toestel raakte een muur van een boulevard langs de rivier en vloog toen in brand. Vrijdag is te Canon City in Colo rado de 24-jarige John Gilbert Gra ham trecht gesteld. Hij liet o<p 1 nov. 1955 een vliegtuig met 44 personen verongelukken door een helse machi ne in de bagage van zijn moeder één van de slachtoffers te verstop pen. Deze foto toont de Egyptische president Gamal Abdel Nasser (links), die in zijn residentie te Cairo de hand drukt van de Engelse kolonel Cyril Banks, onafhankelijk parlementslid voor Pudsey in Yorkshire, toen de kolonel hem bezocht voor een bespreking. Naar verluidt zal kolonel Banks de eerste man die, na een onderhoud met Nasser, de waarheid wist te onthullen om trent de dood van de in Port Said gekidnapte luitenant Moorhouse met Nasser onderhandelen over de vrijlating van twee Engelsen: John Stanley, die directeur was van een verzekeringsmaatschappij in Cairo en James Swinburn, die in Cairo directeur was van het Arabische nieuwsagentschap, die zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage. Het conflict met Jemen Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat de re cente incidenten tussen het Britse protectoraat Aden en Jemen niet ern stiger zijn dan die in het verleden. Zij zijn echter „opgeblazen" in de propaganda, die Jemen onder Russi sche invloed te Cairo voert. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Britse regering de bedreiging van Jemen om een. beroep te doen op „vrijwilligers", Russen inbegrepen, niet ernstig opneemt. Hij zei, dat Groot-Brittannië op het ogenblik niet van plan het conflict voor de V.N. te brengen en dat er van dë zijde der Britse regering evenmin sprake is van een verzoek van de V.N. om Ponden worden dollars Groot-Brittannië heeft de Verenig de Staten ervan op de hoogte gesteld, dat het waarschijnlijk zijn jaarlijkse subsidie van 12 miljoen pond sterling aan het Jordaanse leger van 20.000 man na 31 maart niet meer zal ver lenen, aldus diplomatieke kringen in Washington. Naar verluidt zijn de Verenigde Staten bereid de Britse verbintenis over te nemen door een rechtstreekse gift aan Jordanië in het kader van Eisenhowers nieuwe voorstellen voor de handhaving van vrede en even wicht in het gebied van het Middéh- Oosten. Gezaghebbende Amerikaanse krin gen zijn van mening dat een beslis sing om de subsidie aan Jordanië in te houden de gevaarlijkste conse quenties kan hebben. Het zou kunnen leiden tot de ineenstorting van Jor danië als georganiseerde staat. Afnemende wind Nadat gisteravond een zwakke rug van hoge luchtdruk met enkele op klaringen, tijdens welke de tempe ratuur in het zuidoosten van het land tot dichtbij het vriespunt daalde, ons land was gepasseerd, bereikten van morgen vroeg de fronten van een de pressie, die gisteren langs IJsland trok, ons land. De kern van de depressie volgde een zuidoostelijke koers en trok langs Zuid-Noorwegen in de richting van Denemarken. De wind nam door het nadei'bij komen van de depressie flink toe en de fronten brachten vanmorgen regen Achter de fronten staat een krachtige noordwestelijke luchtstroming, waar in buien voorkomen. De komende 24 uur zal ons land zich in deze lucht stroming bevinden. Door het wegtrek ken van de depressie zal de wind morgen gaan afnemen en kunnen naast buien ook opklaringen ver wacht worden. In de temperatuur zal niet veel verandering komen. waarnemers naar het gebied in kwes tie te zenden. In een Arabische uitzending van radio-Moskou werd vrijdag verklaard, dat bij aanvallen van Britse straal vliegtuigen op de Jemenitische ste den Kutaiba, El-Biada en Al-Zobair" .honderden mensen om 't leven zijn gekomen of gewond. Veel wijken van deze steden werden vernield." „De wereldopinie eist beëindiging van deze agressie en herstel van de vrede in dat gebied", aldus radio- Moskou. De Jemenitische gezant te Cairo heeft de Amerikaanse ambassadeur aldaar verzocht om „Amerikaans in grijpen, teneinde de Britse aanval op Jemen tegen te gaan", aldus een vrij dagavond door radio-Caïro omgeroe pen bericht. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van zaterdagavond tot t j zondagavond. Opgemaakt te 11.15 5 uur). s OPKLARINGEN Plaatselijk enkele buien, afge- S wisseld door opklaringen. Onge- veer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk storm- achtige tot krachtige, later ge- S leidelijk afnemende noordwes- 5 telyke wind. 13 Jan. zon op 8.45; onder 16.57; maan op 14.12; onder 5.45. 14 Jan. zon op 8.44; onder 16.58; maan op 15.17; onder 6.46. Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM nevel —5 C. OSLO sneeuw —o KOPENHAGEN regen 4 ABERDEEN regenbui 4 DUBLIN regen 7 LONDEN motregen 5 AMSTERDAM regen 5 BRUSSEL geheel bew. 2 PARIJS onbew. —1 BORDEAUX nevel —1 GRENOBLE onbew. —4 NICE onbew. 2 BERLIJN regen 3 FRANKFORT geheel bew. 6 MüNCHEN geheel bew. —2 ZURICH nevel —3 GENèVE onbew. 5 LOCARNO onbew. 0 WENEN zwaar bew. 1 INNSBRUCK mist —11 ROME onbew. 3 MALLORCA onbew. 2 Korreltje Beter hartelijk tijdens 't leven dan tranen na de dood.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1