300 Jaar geleden werd in de Wassenaarse polder de Veenstreek drooggelegd TELEVISIE Verduistering van f 60.000, anderhalf jaar geëist Roofmoord op postbesteller bij Winterswijk Rechtbank eist tegen chauffeur 2 maanden en 2 jaar ontzegging LIGT Voet Feestelijke gebeurtenis voor drie gemeenten TYPEN STENO Sylvia van der Hoef met het Noord- Hollands Philharmonisch orkest ZATERDAG 12 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 BANKEMPLOYé BEKENDE VLOT Tegen de 49-jarige gedetineerde oud-employé van een bank in de hoofdstad J. B. H. uit Heemstede, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam terzake van verduistering van ruim ƒ60.000 an derhalf jaar met aftrek geëist. De verdachte, die zichzelf in sep tember jl. bij de politie had aangege ven, gaf volmondig de op geraffineer de wijze in de afgelopen vier jaren gepleegde verduisteringen toe. De man, die chef Van de effecten afdeling van de bank was geweest, had te duur geleefd. In een vorige betrekking had hij zeer grote tan tièmes ontvangen, maar zijn geiden niet goed beheerd, zodat hij in finan ciële moeilijkheden raakte, toen de belastingaanslagen kwamen. Verdachte ging in zijn administra tie knoeien door gefingeerde posten te boeken. Van verkochte effecten eigende hij zich de opbrengst toe. Verder maakte hij gefingeerde brie ven en liet op echte brieven ruimte open om er nadien in te knoeien. Wanneer effecten werden afgegeven aan cliënten, Werd niet om een ont vangstbewijs gevraagd noch werd het afgegeven. Deze mededeling deed de Produktschap Zuivel Ondernemers nu in bestuur Ook de ondernemersorganisaties en de besturen van de drie centrale landbouworganisaties hebben thans besloten bestuursleden voor het Pro- duktschap Zuivel aan te wijzen. Zo als bekend is, hadden zij dit tot nu toe geweigerd, o.m. omdat minister Mansholt vooralsnog voorrang bleef verlenen aan een publiekrechtelijke regeling van de uitbetaling van melk naar kwaliteit In het westen des lands. Werkgevers- en werknemersorgani saties hebben uitvoerig overleg ge pleegd om uit de ontstane impasse te geraken. Uit een gemeenschappelijke verklaring, die thans is uitgegeven, blijkt dat dit is gelukt. Er werd Over eenstemming bereikt over de kwali teitsbepaling Van de melk (waarmee de ministers Mansholt en.Struycken zich inmiddels akkoord hebben ver klaard) en over enkele bestuurs- kwesties. De werknemersorganisaties hebben zich ermee verenigd, dat verordenin gen en besluiten, die tot nog toe Wer den vastgesteld en genomen, door het voltallige bestuur opnieuw in be handeling genomen zullen worden, indien één of meer bestuursleden her ziening wensen. De regeling van de bevoegdheden van de voorzitter van het produktschap zal opnieuw wor den vastgesteld in verband met het binnenkort expireren van de mo- meneel nog geldende verordening. KONIJNENZIEKTE OP VLIELAND. De beruchte konijnenziekte, de myxomatose, steekt de kop weer op. Van Vlieland komen berichten dat daar thans dagelijks talloze konijnen dood of bijna dood in de duinen wor den aangetroffen. De ziekte grijpt meedogenloos om zich heen en men verwacht daarom, dat er in het komende seizoen wei nig duinkonijnen zullen zijn op het eiland. De ziekte wordt schijnbaar gunstig beïnvloed door het nog steeds zo zachte weer. VOETZOEKER WERD „MEER MANS". De Zaandamse politie heeft twee flessen melk voor onderzoek naar de Aikmaarse keuringsdienst voor waren gezonden. De ene, reeds geopende fles (zonder fabrieksmerk) bleek een voetzoékerhuls te bevatten, die zo ge zwollen was, dat hij niet door de hals van de fles kon. In de tweede fles. afkostig Van een melkproducten- fabriek te Amsterdam, zat een bolle tje staniol. Deze is doorgestuurd naar de keuringsdienst voor waren te Am sterdam. officier opmerken, dat er dan een ernstig tekort in de controle was. Toen de directie argwaan kreeg, gaf verdachte zich aan. Bij zijn eis hield de officier er re kening mee, dat verdachte alles on voorwaardelijk toegaf en een blanco strafregister heeft, doch anderzijds met het gemak, waarmee hij beken de en de ernst van de verduistering. De raadsman (die vroeg zijn plei dooi bij gesloten deuren te mogen houden, hetgeen de rechtbank af wees), verzocht een gecombineerde straf op te leggen. De rechtbank zal op 25 januari uitspraak doen. REGISTER VAN TECHNICI DIE NIET ACADEMISCH GEVORMD ZIJN. Opgericht is een „stichting register van degenen, die de aanduiding ing. achter hun naam mogen voeren". Deze stichting is in het leven ge roepen als gevolg van het in mei 1955 aan de staatssecretaris van O., K. en W. uitgebrachte rapport over de titu latuur van niet-academisch gevormde technici. De stichting is opgericht door het Kon. Instituut van Inge nieurs, de Ver. van Delftse ingenieurs, het Nederlands instituut van middel bare en hogere technici (N.I.M.H.T.) en de vereniging van afgestudeerden aan middelbare technische scholen. Ingevolge de bepalingen der stich tingsakte zal het bestuur bestaan uit vijf leden, onder wie een voorzitter, die allen worden benoemd door de minister van O., K. en W. op voor dracht van de genoemde organisaties. Met een fles doodgeslagen Gisteravond heeft de 27-jarige bak- kerspatroon J. P. uit de buurtschap Miste bij Winterswijk een roofmoord gepleegd op de 59-jarige postbesteller J. G. H. uit die buurtschap. P. Is later gearresteerd, hij heeft bekend en is opgesloten. De postbesteller begaf zich gister avond omstreeks vijf uur met het die dag voor de .posterijen geïnde geld naiar Wintert wijk om dat bedrag, groot circa 300, aldaar aan de directeur van het postkantoor af te dragen. Op de Misterweg "bood de 27-Jarlge bakkerspatroon J. P., die daar met een bestelauto reed, hem een lift naar Winterswijk aan. Samen reden ze over de Dennen dijk in Winters- wijk, waar* P. stopte, omdat, naar hij zei, de auto gebrek aan benzine had. Terwijl H. uit de auto stapte heeft P. hem met een lege fles op het hoofd geslagen, waardoor de postbesteller dood neerviel. Uit het onderzoek is gebleken, dat do bak k erspatroon het stoffelijk overschot in de auto heeft gelegd en via Groenlo, Vragender en Corle naar de* buurtschap de Haart, gemeente Veel vraag naar grote gladiolen Er is sinds verleden week niet veel veranderd. De vraag naar dikke gla diolen bleef groot en de prijzen, die men de afgelopen week besteedde, liéten voor vele soorten niets te wen. sen over. Ook de maten 810 en 1012 trokken wat aan. We hebben deze week nog veer tienen van Johan van Konijnenburg en Nieuw Europa zien afdrukken met een gemak en met een gemoeds rust alsof het helemaal niets schok kends was voor pftkweg! ƒ0.11 per stuk. Een ongehoorde hoge prijs voor deze variëteiten, die in op brengst vele andere nieuwe variëtei ten glorieus versloegen. Winston Churchill en Puccini uitgezonderd. De witte variëteiten zijn nog steeds het goedkoopst. Het hoogst in prijs lag Early White met 5.75 voor veer tienen, gevolgd door Maria Goretti met 4.50. Akefendam met 3.60 en Sneeuwprinses met ƒ3.50. Voor veertienen van Agnita werd tot te gen 9.per 100 gègeVen en voor Bans Souci ook, Paul Rubens no teerde in beste kwaliteit nog tot 9.20 per 100. Veel vraag wae er ook naar de rode Firebrand die met 8.50 en 9.werd gewaardeerd en als men beste veertienen van Acca Laurentia te offreren had dan stond de wijzer van de veilingklok op 7.50 per 100 stil. Rond dezelfde prijs la gen mooie veertienen van Picardy, Alfred Nobel, Harry Hopkins, Mrs. Mark's Memory en Kardinaal Spel- mann Ook. Het was voor het overige wel Op vallend, dat de aanvoeren beduidend groter waren dan verleden week het geval was. Of de kwekers deze week allemaal het ijzer hebben willen smeden nu het heet was, of dat er toch meer gladiolen beschikbaar zijn dan de ingewijden menen te weten, dat is weer een vraag, waar men zich in de bollenstreek nü mee bezig houdt. Autobus kantelde van Lekdijk Op 10 april van het vorige Jaar is in Nieuw-Lekkerland een autobus van de Lekdijk geraakt en tegen een muurtje terecht gekomen met bet gevolg, dat drie inzittenden om het leven kwamen en vier passagiers zwaar gewond Werden. De 41-jarige chauffeur van de bus te Nieuwpoort, heeft gistermiddag voor de arrondissementsrechtbankte Dordrecht terecht moeten staan, oandat hem werd verweten door roekeloos en onvoorzichtig rijden dit ongeluk veroorzaakt te hebben. De officier van Justitie eiste 2 maanden gevangenis straf en 2 jaar ontzetting uit de rijbevoegdheid tegen hem. Roekeloos gereden Verdachte zeide zich niet veel van het ongeluk meer te kunnen herin neren. Uit getuigenverklaringen kwam evenwel vast te staan, dat hij, toen de bus net in een bocht van de Lekdijk reed, ap een punt, waar het zicht erg slecht was, geschrokken was van een auto, die een eind;e ver derop bezig was te keren. Hij was naar links uitgeweken om langs de wagen heen te ryden, maar toen hem bleek, dat hij er niet meer langs kon, omdat hij al te dicht bij was gekomen, had hij de bus n&ar rechts laten, om zwenken. De wagen reed te ver en kantelde toen van de dijk af. Enkele getuigen verklaarden, dat het onge luk niet a-am de chauffeur verweten kon worden, een paar zeiden, dat hij het ongeval had kunnen voorko men door tijdig te remmen en goed rechte te rijden. De raadsman meende dat hier van een tragische samenloop van omstan digheden sprake was geweest en dat verdachte nooit dit ongeluk had kun nen voorkomen. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Aalten, is gereden. Daar heeft hij het lijk in een sloot gelegd, nadat hij uit de portefeuille van het slachtoffer 300 had genomen. Daarna begaf P. zich na-ar zijn woning in Miste, waar hij zich verkleedde. Vervolgens reed hjj naar een firma te Aalten, waar hij met het geroofde geld een gedeelte van zijn schulden afbetaalde. P. is met de bestelauto weer naar de plaats gereden waar het lijk lag met de bedoeling otm dit ergens anders te begraven. Daartoe -had hij een schop meegenomen. Nadat hjj het stoffelijk overschot weer in de auto had gelegd en op het punt stond weg te rjjden werd hij door twee sur veillerende douane-ambtenaren aan gehouden, die de wagen aan een con trole wensten te onderwerpen. Hiel - bij ontdekten zij het lijk van H. De rijkspolitie te Aalten werd gewaar schuwd, die P. in hechtenis nam. Hij legde een volledige bekentenis af. BEZUINIGING OP NED. INZENDING BRUSSEL. Stijging van de bouwkosten en het feit dat de regering geen aanleiding kan vinder» om het subsidie en de garantie te verhogen, zijn oorzaak dat de Nederlandse inzending op de wereldtentoonstelling 1958 te Brus sel eenvoudiger van opzet zal wor den. Het gaat hier om een bezuini ging van ongeveer twee miljoen gul den. De organisatoren rekenen nu op de medewerking van het Nederlandse bedrijfsleven, opdat de moeilijkhe den toch nog kunnen worden onder vangen. Gedacht wordt o.m. aan gratis le vering van materialen en/of in bruikleen afstaan van bouwmateria len. GANGETJE 12 (Advertentie). UITVOER VAN VERF IN 1956 NAAR WAARDE EN VOLUME TOEGENOMEN. De export van de Nederlandse verf- te Maastricht zullen op 26 januari jndustrie js jn 1956 wederom hoger voor het laatst ifi functie zijn. Van 28 I geweest dan in de voorafgaande ja- De paarden van Van Gend en Loos januari af worden de karren Vervan-1 gen door vijftien vrachtauto's van! anderhalve ton; de voerlieden zijn omgeschoold tot chauffeurs. Maastricht is een van de eerste plaatsen, waar de paarden van Van Gend en Loos gaan verdwjjnen. Dit zal geleidelijk ook in het gehele land geschieden, zodat binnen twee a drie jaar het vervoer door Van Gend en Loos geheel gemotoriseerd zal zijn. PERSONENAUTO TEGEN VRACHTWAGEN. Gistermiddag is op de Haagseweg bij de Sloterweg te Amsterdam de 36- jarige autobestuurder A. van der Graag uit Amsterdam, met zijn wa gen tegen een uit de tegenovergestel de richting komende vrachtauto ge botst. Hij werd ernstig gewond ïaar het Wilhelminagasthuis vervoerd; de auto werd zwaar beschadigd. Bij een opgebroken weggedeelte moest de be stuurder uitwijken en kwam daarbij op de linker weghelft terécht. ren. Er werd ruim 12,5 miljoen kg verf met een opbrengst van meer dan 30 miljoen uitgevoerd. In vergelij king met 1955 werd, naar opbrengst gerekend, een toeneming van bijna 9% geboekt, maar naar volume be rekend was de toeneming iets min der groot. De spreiding van de export was weer z?er ruim. In meer dan honderd landen werd in 1956 Nederlandse verf gebruikt. Van de uitvoer ging 60% naar de Europese landen. 15% naar Afrika. 16% naar Azië en 9% naaf het Westelijk halfrond. Van de totale verfproduktie werd, naar opbrengst gerekend, bijna 20% uitgevoerd. Een Duitse vrachtauto met aan hangwagen is gisteravond door onbe kende oorzaak te Helmond in de Zuid Willemsvaart gereden. De 27-jarige bestuurder afkomstig uit Duisburg, verdronk. De wagen had slakken van Duisburg naar Den Bosch gebracht en was op de terugweg. FILMS VOOR TELEVISIE. Dezer dagen is over de toelating voor de vertoning in de Nederlandse televisieprogramma's van films, die door de centrale filmkeuringscommis sie niet voor alle leeftijden zijn goed gekeurd, een bespreking gehouden tussen de staatssecretaris van Onder was, Kunsten en Wetenschappen, mr. Höppener en een delegatie van de Nederlandse Televisie Stichting, waarin alle omroepverenigingen ver tegenwoordigd waren. Het resultaat van dat onderhoud is geweest, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie thans niede, dat de staatssecretaris voor 1957 er mee heeft ingestemd, dat de verant woordelijkheid voor het uitzenden van films, toegelaten voor de verto ning aan pereonen van 14 jaar ên daarboven, in nog sterkere mate wordt gelegd bij de N.T.S. en alle omroeporganisaties, die ingevolge het televisiebesluit over zendtijd beschik ken. De staatssecretaris zal tijdig op de hoogte worden gebracht van de films waarin het voornemen bestaat deze uit te zenden, om daardoor gelegen heid te bieden voor voorafgaand over leg, zo dartoe aanleiding bestaat. Van de zijde van de N.T.S. is voorts toegezegd de films, die min der geschikt zijn voor vertoning aan jeugdige kijkers, niet voor 21 uur uit te zenden, waarbij voorts is afgespro ken, dat eenzelfde gedragslijn 2al worden gevolgd bij het vertonen van toneelstukken en andere program ma's, welke daartoe aanleiding ge ven. len Nederlandse straaljager heeft gisteren te Limelette, nabij Brussel, een buiklanding gemaakt. De piloot is ongedeerd. Het toestel een Gloeter Meteor was afkomstig van de vliegbasis Woensdrecht. De reden voor de buiklanding wordt onder zocht. Vijf gemaskerde personen heb ben vrijdag in Noord-Londen bij een overval buiten een postkantoor een zending aangetekende post buitge maakt ter waarde van ongeveer 40.000 gulden. Wie de Wassenaarse polder kent en de uitgestrekte weilanden en akkers bouwland overziet zal zich moeilijk kunnen voorstellen, dat hier eens een grote waterplas heeft gelegen. Dat waar nu de grazige weiden liggen eens schuimend woeste golven hebben gelopen waarop meeuwen krijsend neerdaalden en wiegden op de wilde baren. Dat daar eens de watervogels een eldorado vonden. Waterhoentjes en meerkoeten bedrijvig bezig waren en rondzwommen, de aalscholve f loerden op hun prooi en de rietvogels vrolijk sjlerpten. Dat over die watervlakte het on heilspellend geluid der roerdomp weerlcloftk, kortom dat daar eens een toestand heerste zoals we nu nog kennen op en fond de poelen, meren of andere watervlakten. Deze grote wateroppervlakte is geworden tot een grote vruchtbare polder waarin vele landbouwers een bloeiend bedrijf hebben gevestigd. 300 Jaar droog. Op 17 januari zal er een herden kingsfeest gevierd worden ter gele genheid van het feit, dat de Wasse naarse polder 300 jaar geleden werd droog gemalen en nu zeker reeds 250 jaar vruchtbaar land is. De huidige dijkgraaf, de heer P. C. van Rijn was zo vriendelijk ons te ontvangen. Het is ongeveer 400 jaar geleden, dat langzamerhand door vervening der polder een grote plas was ont staan. De nog beveiligende bosjes en de rieteilandjes die waren overgebleven verdwenen successievelijk, spoelden weg en steeds meer en meer gron den vielen ten offer aan het water. De gegevens over het tydvak tussen deze toestand en Let moment dat het besluit tot droogmaking werd geno men zijn helaas verloren gegaan, zo dat hierover niets bekend is. Het officiële besluit tot droogleg ging is genomen in juli 1656. Hiervan staat beschreven, dat Johan van Wassenaar Here van Warmond, Ha- xerswoude etc. ende consorten beslo ten en hebben aangevraagd octrooi tot droogmaking van de Wassenaarse polder. De aanvraag werd gedaan aan de Staten van Holland en West-Fries land. Dit octrooi werd verleend. Het document was geparafeerd door Joh. de Wit. Het wordt bewaard bij het Hoogheemraadschap. In dit document is vrijdom gevraagd van de 40e pen ning bij verkopingen en verpandiH' gen, alsmede van belastingen o.a. oorgelden en hoorngelden. Deze vrij dom werd verleend voor de tijd van 36 jaar. In 1672 kwam de polder ge heel droog. Stagnatie. Door de Franse inval kwam er ech ter stagnatie en eerst in 1674 kon-men van de voordelen der droogmaking gaan genieten. Maar al spoedig biedt, dat het nog niet gewonnen was. ÓP 1 november 1675 brak de Spaarö- dammerdijk door met als gevolg, dat de dijken van de Wassenaarse polder niet bestand bleken tegen de daar door ontstane vergrote waterdruk, en doorbraken. Tot grote schade en last kwam de polder opnieuw onder water te staan. Met de nodige noed en ener gie heeft men echter ook deze tegen slag het hoofd geboden en overwon nen. In het boek „Het Hoogheemraad schap" geschreven door jhr. mr. Ge vers van Endegeèst vinden we ook nog enkele gegevens over de Wasse naarse polder. Daarin kan men le zen, dat de Vrieseweg die midden door de polder loopt al bestond in 1562. Het was toen een randweg en tevens de scheiding tussen de pro vincies Noord-Holland en Zuid-Hol land. Pas in 1868 werd er een ver harde weg van gemaakt. Bij de wet van 8 juni 1864 is de provinciegrens verlegd. Leimuiden werd opgenomen in de provincie Zuid-Holland en toen kwam ook de polder, die tot dan toe in twee provincies was gelegen, ge heel in Zuid-Holland te liggen. In drie gemeenten. De polder beslaat een oppervlakte van 10005 ha en is een middelgrote polder. Deze ligt in drie gemeenten n.l. Leimuiden, Rijnsaterwoude en Ter Aar. De begrenzing ten zuiden is de Leidse Vaart, ten westen Rijnsa terwoude, benoorden om het dorp en langs de Herenweg, ten oosten de grote en kleine Heilige Geestpolder, de noordgrens loopt langs de Drecht, de oostgrens langs de Bilderdammer- laan die scheidt van de Geerpolder, en de zuid-oostgrens ligt tegen de Langeraarseweg. De bemaling geschiedde oudtijds door vier molens. Twee z.g. boven- molens en twee ondermolens. In 1710 werd een der molens door het he melvuur getroffen en is toen afge brand. Deze windbemaling heeft ge duurd tot 1879. Met deze molenbe maling had men het waterpeil niet voldoende in handen, en kwam de polder nog wel eens onder water of was althans het water zeer hoog. Aan dit feit moet worden toegeschre ven, dat zolang de windbemaling be stond alle boerenwoningen gebouwd waren op de dijken, en niet in de polder. In het genoemde jaar 1879 werd de windbemaling vervangen door een stoomgemaal in Vriesekoop. Dit ge maal werd genoemd naar de toema- lige Dijkgraaf v. d. Breggen. In 1917 werd dit gemaal vervan gen door een electrisch gemaal dat nu nog dezelfde naam draagt, De be- tere bemaling is aan de bodem zeei ten goede gekomen. Ook het polder- peil is hierdoor aanmerkelijk verbe terd. Dit peil was vroeger 4.68 bene den A.P. nu 5.20 beneden A.P. Het gemaal wordt op uitstekende wijze bediend door de poldermachinist A. v. d. Pouw Kraan. Bestuurders. Van de besturen der polder ver melden we het allereerste en het te genwoordige bestuur. In het eerste polderbestuur was Mourits van Hei ningen Schout van Rijnsaterwoude Dijkgraaf. Tot eerste Heemraden wer den gekozen de hoogstedelgeboren he ren: Johan Baron van Wassenaer Here van Warmond, Hazerswoude etc. Pieter van Heiningen baljuw van Coudekerck, en tot penningmeester C. v. Heiningen. De vergaderingen werden steeds gehouden ten huize van Pieter Jong van Tol, waard tot Rijnzaterwoude. In ditzelfde gebouw, nu café 't Oude Rechthuis bewoond door de wed. J. de Boer, worden nog altijd de vergaderingen gehouden, en voor zover bekend is er nooit zolang de polder bestaat ergens anders ver gaderd. Het tegenwoordige polderbestuur bestaat uit: P. C. van Rijn, Dijkgraaf en de Heemraden L. Treur, W. Tim- mers en G. v. d. Meer. Secr.-penn. is P. M. Vinik. De polder heeft een eigen keur en reglement. In de maanden augustus en november is er schouw. Door mid del van deze schouw is er toezicht op de naleving van keur en polderregle ment. De manier waarop de schouw wordt gedreven is een historische. De Dijkgraaf en Heemraden varen dan in een schouw door tochten en pol dersloten. De schouw wordt door de poldermachinist voortgeboomd en onderwijl doen de heemraden de no dige peilingen. Dank zij de zin van de huidige Dijkgraaf voor het bewa ren of zo mogelijk weet Invoeren van historische gebruiken is deze ma nier van schouwen blijven voortbe staan. Polderlasten. De polderlasten bedroegen in c i aanvang drie gulden per rnerce d.i. per h.a. Thans zijn deze 17 gld per h.a. De polder is geheel prima grond en staat bekend als een der beste pol ders van Rijnland. Er zijn circa vijf tig boerenbedrijven in gevestigd en slechts één tuinbouwbedrijf. 2/3 der polder is weiland en 1/3 is bouwland. Voor beide is de grond uitstekend ge schikt. De in de polder gevestigde bedrij ven leveren als regel goede resultaten op. In de loop der velé Jaren is na tuurlijk door de een met meer en de ander met minder succes gewerkt, maar als regel is het goed gegaan. De polder heeft een rustig bestaan, wordt niet door gevaren bedreigd. Vroeger is dat wel anders geweest. Maar door droogmaking van omlig gende waterplassen is het toen zo vaak dreigende gevaar voor doorbra ken verdwenen en allen die hun be drijf in de polder uitoefenen zijn vooruitstrevende, hard werkende boeren. Door hun noeste arbeid is de eens zo woelige watervlakte gewor den tot een vruchtbaar landbouwge bied dat ondanks voor- en tegenspoed aan velen een goede en eerzame broodwinning heeft bezorgd. Moge het altijd goed blijven gaan in de Wassenaarse polder. Vele van deze interessante gegevens konden worden gevonden in een zeer oud octrooiboek dat dateert uit 1656, en in het bezit is van de Dijkgraaf. Mogelijk waren er nog meer te ver melden doch deze zijn door een ge deeltelijk verloren gaan van het ar chief onbekend. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Kon Erk. PITMANSCH00L Plantsoen 65 telefoon 26558 (Advertentie) KUNSTKRING bloembollenstreek Het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest donderdag avond onder auspiciën van de Kunst kring Bloembollenstreek in de Hille- gomse Treslongzaal voor een groot getal belangstellenden heeft gegeven, zal nog lang in dankbare herinnering blijven door de magistrale orkestratie, die Marinus Adam met zijn ensem ble wist te bereiken. Het programma vermeldde een drie tal werken van uiteenlopende ouder dom (voor zover er bij deze muziek van „ouderdom" kan worden gespro ken), waardoor muziek van twee eeuwen de revue passeerde, be lichaamd in werken van Jos. Haydn, Felix Mendelssohn Bartholdy en Cé- sar Franck. Deze volgorde betekende echter al lerminst een climax in reproduceren de zin. Immers, hoewel het orkest al le drie de werken verrukkelijk speel de, sublimeerde zijn optreden in het eerste nummer, de Symphonie in G groot (n. 94) van Haydn, de z.g.n. Symphonie fit dem Paukenschlag. Reeds in het eerste deel, het Adagio Cantabile, werden wij verrast door een innige klank en magistrale muzi kaliteit, die het orkest onder de be heerste, somwijlen echter ook dyna mische leiding van Marinus Adam ontwikkelde, om na een verrukkelijk Andante tot een hoogtepunt te komen in het Menuetto met het gemakkelijk in het gehoor liggende overbekende motief. Zonder te kort te willen doen aan de andere uitgevoerde werken was dit eerste in de rij ook het meest brillante. Ook in het vioolconcert in e kl. terts, Op. 64 van Fel. Mendelssohn Bartholdy, met als soliste Sylvia van der Hoef, Het het orkest zich van een zeer goede zijde kennen. De soliste echter was deze avond, wij hebben dat tot onze grote spijt moeten con stateren, niet op dreef. Haar overigens virtuoze techniek bleek donderdag avond niet in staat een over de ge hele lijn edele klank te produceren: meermalen was haar tóón dof of schril en slechts een énkele maal mochten wij die innigheid beluisteren die wij hadden mogen verwachten. Haar stokvoering was zeer krampach tig, zij scheen niet altijd met het or kest „mee te l-omen". Dat was jammer want de verwach tingen voor dit optreden waren hoog gespannen. Sylvia van der Hoef (een dochter van de bekende dirigent L. v. d. Hoef) is geen onbekende in de bol lenstreek. Reeds eerder trad zij hier op in kleinere kring, o.m. met als bege leider Kees Bornewasser, en meer malen ook hebben wy haar doOr de radio kunnen beluisteren. Daardoor leerden wij de2e kunstenares kennen als een violiste van ras en daarom trof het des te meer dat zij de2e avond, met zo'n toegewijd orkest, heeft gefaald. Wellicht was zij deze avond niet gedisponeerd, had zij een off day, in leder geval bleef zy ver beneden haar kunnen. Na de pauze bracht het orkest de Symphonie in d klein van César Franck, een werk dot de componist enkele jaren voor zyn dood heeft ge schreven. Prachtig was ook hier we#r de aanhef, die wat somber is maar schoon werd verklankt. In het Alle gretto waarin de muziek door harp en strUkaccoorden opgestuwd, culmi neerde in een meesterspel van de En gelse hoorn, kwam het ensemble tol zeer grote hoogte. Het begeesterde publiek riep de di rigent tot driemaal terug. W. PRÏTfS.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11