JWifiiwiag. Met de tem- de taan uit Aan de zijde van de burgemeester Van Nieuwkoop naa* Noordwijkerhout De plicht tot verzorging van weduwe ZATERDAG 12 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 FVE BEWONERS van Noordwij ker- hout gaan feestelijke dagen tege moet. Het raadhuis dat in 1929 werd gebouwd en dat te klein is geworden, werd met een gedeelte in dezelfde stijl uitgebreid dat nog groter is dan het oorspronkelijke gebouw. Eén de zer dagen zal de opening plaats heb ben, en tegelijkertijd recipieert dan burgemeester Van der Weyden ter gelegenheid van zijn vijfentwintigja rig jubileum. Nee, die vijfentwintig jaar werden niet in Noord wijkerhout doorgebracht. „In 1952 kwamen wij hier", vertelt mevrouw Van der Weyden, „voor heen was mijn man burgemeester van Nieuwkoop". Zelf is zij een Brabant se, maar „ik heb altijd goed kunnen wennen boven de grote rivieren'. ALS ZE DE BEIDE plaatsen ver gelijkt komt ze tot de conclusie, dat elk een eigen karakter heeft. In Nieuwkoop wordt dat bepaald door de boerderijen, de kleine smidsen en het plassengebied met watersport, in Noordwij kerhout door de bollenkwe- kerijen en de vrij bloeiende midden stand, die wat activiteit betreft, niet voor de steden onderdoet. Zo is er ook elk jaar een winkelweek met de Oranjefeesten, waarin een étalage wedstrijd wordt georganiseerd. „Het is niet zo gemakkelijk uit te maken wie in aanmerking komt voor de eer ste prijs", oordeelt mevrouw Van der Weyden, die in de jury' zitting had; „een manufacturier kan zijn étalage op het eerste gezicht veel aantrekke lijker maken dan bijvoorbeeld een rijwielhandelaar. Daar moet een jury rekening mee houden". IN DE BOCLLENTLJD is 't hier druk. De vrouwen zijn dan in de bollen schuur te vinden en helpen mee bol len pellen. Ook komen er badgasten voor 't strand van Noordwijk. Als de ergste drukte voorbij is gegaan, wordt het Oranjefeest gevierd; drie dagen. Meestal is dat in de eerste week van september. De Zilk heeft een eigen datum, nl. de derde week in die maand. Ook op het gebied van amu sement heeft De Zilk, dat een eigen kerkdorp vormt, zelfstandige vereni gingen. Het is onmogelijk voor de burgemeester en zijn echtgenote alle uitvoeringen bij te wonen. Zoveel mogelijk wordt getracht bij één uit voering van iedere vereniging per sei zoen aanwezig te zijn, en de Zilk mag al ligt ze ook wat verder weg niet stiefmoederlijk worden bedeeld, vindt onze gastvrouw. Prettig is hier ook het contact tus sen de burgemeestersvrouw en maatschappelijk werkster, in dienst van het gemeentebestuur, waardoor een goede samenwerking tussen de charitatieve verenigingen en het ge meentebestuur wordt verkregen. OF ER NOG wel tijd voor haarzelf overschiet? „Dat moet maar", lacht mevrouw Van der Weyden. „Overigens ben ik, wat dat aangaat, makkelijk. Als iets niet kan, dan kan het niet. Mijn voorkeur gaat uit naar het lezen van historische romans, dat is vrouwen eigen, geloof ik". En ver der houdt ze veel van muziek. Als ze platen voor de pick-up gaat kopen worden het meestal toch klassieke, hoewel, „vroeger heb ik wel jazz platen verzameld. Maar je smaak ver andert zo. Ik heb er hier nog, maar die zijn van mijn zoon. Wilt U de rock and roll-plaat eens horen? Er wordt veel meer drukte over gemaakt dan het in werkelijkheid te betekenen heeft." Het wettelijk erfdeel of de legitie me portie mag niet worden ingekort door giften tijdens het leven van de erflater. Het is mogelijk, dat de erf later een levensverzekering gesloten heeft ten behoeve van de tweede echtgenoot. Moet nu de verzekerings polis beschouwd worden als een gift, welke in aanmerking genomen moet worden voor de berekening van de legitieme portie dier voorkinderen? Over dit vraagstuk heeft de Hoge Raad een belangrijke beslissing ge geven. In het betreffende geval ont ving de tweede echtgenoot na de dood van haar man twee uitkeringen uit levensverzekeringen, resp. groot 700' gulden en 500 De weduwe stel de zich op het standpunt, dat deze polissen niet beschouwd moesten worden als giften, maar als niet-bui- tensporige en normale zorg van haar man voor het levensonderhoud van zijn weduwe. Doch de rechtbank deelde deze op vatting niet. Zij zag blijkbaar in de uitkering van 1200.een buiten sporige zorg. Het gerechtshof ging nog verder en beschouwde de getrof- fep. voorzieningen als giften, welke voor de berekening der legitieme portie in aanmerking moesten wor den genomen. Het maakte voor het Hof geen verschil, of de betreffende uitkeringen al of niet uitingen waren van een normale zorg voor het onder houd van de weduwe. Maar de Hoge Raad overwoog, dat de overtuiging, dat de langstlevende echtgenoot niet onverzorgd mag ach terblijven, meer en meer veld heeft gewonnen. Weduwen van ambtena ren ontvangen een pensioen. Dit is ook het geval ten opzichte van zeer velen, die in particuliere bedrijven van min of meer grote omvang werk zaam zijn. In overeenstemming hier mede beschouwde de Hoge Raad het naar algemeen gangbare opvattin gen van moraal en fatsoen als een onafwijsbare plicht om te zorgen voor het onderhoud van de weduwe, als zij geen uitzicht op pensioen heeft. De Hoge Raad erkende deze verplichting als een natuurlijke ver bintenis. De nakoming der verzor gingsverplichting is dds het voldoen aan een natuurlijke verbintenis en geen schenking. Door deze belangrijke beslissing heeft de gehele wettelijke regeling veel van haar betekenis verloren. Van de erkenning van de verplichting tot verzorging na overlijden profiteert de tweede echtgenoot het meest. Soms blijft er van het erfrecht der voor kinderen weinig of niets meer over. Toch zijn er nog vele gevallen, waarin de beperkende bepalingen ten aanzien van hetgeen een tweede echt genoot mag ontvangen, hun werkende kracht hebben behouden. Behalve aan grote nalatenschappen denken wij hier aan het geval, dat het levenson derhoud van de tweede echtgenoot door een pensioen is verzekerd. De door de Hoge Raad erkende na tuurlijke verbintenis heeft alleen betrekking op de verstrekking van i levensonderhoud, dat binnen het nor- male en redelijke blijft. Als iemand het er op toelegt door het sluiten van levensverzekeringen, het vestigen van lijfrente en dergelijke zijn tweede echtgenoot te bevoordelen, behoeven de voorkinderen hiermede geen ge noegen te nemen, indien de getroffen voorzieningen het redelijke te buiten gaan. Mr. C. A. Baron BEiNTINCK. Menigeen zal voor deze gammele brug hebben moeten wachten. Waren het niet de schippers, die ogenschijnlijk stoïcijns bleven, dan was het wel het wegverkeer, dat zich veel zenuwachtiger achter de slagbomen opstelde. Het ziet er naar uit de werkzaamheden in de om geving in aanmerking genomen dat het ding de langste tijd in de weg heeft gelegen. Wie kan onze puzzelredactie vertellen, hoe de brug heet. De vorige week De gelukkige bezitter van de villa „Buitendorp" aan de Spoorlaan te Zwammerdam, welk huls wfj de vorige week In deze rubriek af beeldden, ls de heer IJff, kaashan delaar aldaar. De toren was die van het dorp Zwammerdam. De gelnkkige winnaar van deze week is: Tineke v. d. Kraan, Lage- waard 63, Koudekerk a. d. Rijn. De waardebon van vijf gulden zal haar worden toegezonden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactle van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet vooral niet üw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkbe den en U behoedt zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. In bezit van de redaetie zijn. ALS NEDERLANDERS AME- RIKA BEZOEKEN, vinden ze over het algemeen alles erg duur, maar dat is een gevolg van de onvoordelige koers, want in werkelijkheid is het leven er in veel opzichten goedkoper dan in Nederland, al houdt de gemid delde Amerikaanse familie ook niet veel geld over. De grootste maandelijkse uit gave is de huur. Men rekent hier in het algemeen een weekloon voor, maar dikwijls ligt het zelfs hoger. Als iemand 490 per maand verdient, betekent dat een verwonirug van 100 per maand, wat dus nogal veel is. In een stad als New York vindt men boven dien nauwelijks iets op een be hoorlijke stand voor die prijs. Een appartement van drie ka mers en keuken komt eerder op 200 per maand neer. Er zijn zg. projecten, speciale gemeente of particuliere huizenbouw, waar men goedkoper kan wonen, maar er is of een wachtlijst voor enkele jaren, of uw salaris ligt te hoog, zodat u' niet toegelaten wordt. Overal verrijzen nieuwe gebouwen met huren van 100 voor één enkele kamer tot over 609 per maand voor grotere flats. Men vraagt zich af wie zich zulke huren kan veroor loven, maar desondanks zijn de gebouwen vol tegen de tijd dat ze volledig klaar zijn. Buiten New York hebben de mensen meestal hun eigen huis op afbetaling, wat op een mini mum huur van 100 per maand komt met de bijkomende kosten van verwarming, water, gas enz. (In de New Yorkse appartemen ten zijn deze dingen, evenals ver warming, in de huur inbegre pen). De rest van het salaris wordt besteed aan voedsel, afbe talingen voor meubels, wasma chines e.d., verzekeringen en kleding. Veel Amerikanen geven ook maandelijks een som aan hun kerk. TEN VAN DE VOORDELEN van de vrije economie is dat artikelen verkrijgbaar zijn voor elke beurs. Elke zaak heeft zijn eigen prijzen voor dezelfde ar tikelen en merken. Men kan aar dige winterjurken kopen vanaf 11.00, die in de z.g. groothan dels nog minder kosten, maar men kan ook Parijse modellen vinden voor enkele honderden dollars. Nylon-blouses zijn al verkrijgbaar vanaf 2<.98. Op het ogenblik is een mengsel van katoen en dacron in de mode, dat iets duurder is, minder door zichtig en ook niet gestreken be hoeft te worden. Een herenoverihemd in -dit ma teriaal kost 9.95, wat voor Hol landse begrippen veel geld is, maar hier met een halve dag werken verdiend kan worden door de gemiddelde man. Boven dien kan hij gewone overhemden kopen voor 3.90 of zelfs gedu rende een speciale uitverkoop voor 2.09. Deze overhemden laat men algemeen wassen bij de Chinees. (Chinezen doen hier al het was- en strijkgoed) voor 16 19 dollarcent per overhemd. U krijigt het terug met een karton in de kraag en keurig vastge speld. Het is daarom niet de moeite waard zelf over een over hemd te zwoegen. Nylon dameskousen zijm te vin den vanaf 59 die$2.00 per paar. Die van 59 dlc. gaan meestal langer mee en zijn net zo dun. Aangezien kousen hier worden weggegooid als ze een ladder hdbben of kapot zijn, worden bij voorkeur de goedkopere merken gekocht. Mannensokken worden nog wel gestopt, althans de wol len. De nieuwe elastische sok ken gaan lang mee en zijn ze ka pot, dan worden ook deze niet gerepareerd. Veel Amerikaanse vrouwen naaien 'haar eigen kle ren en lapjes goed zijn in alle mogelijke kwaliteiten en soorten te krijgen vanaf 35 dlc20.00 per meter. U ziet er is voor ieder wat. r^E ENIGE KLEDING die hier in verhouding duur is, is de kinderkleding. Een jas voor een jongetje van twee komt al gauw op 25.00 neer wat veel geld is voor iets dat maar één seizoen gedragen zal worden. Kinder- sohogntjes kosten 6 a 6 per paar. Z.g. T-shirts l.OO p-er stuk, meisjesjurken zijn niet veel goed koper dan damesjurken. Heren schoenen komen op 8 tot 30, de goedkopere soorten zijn be paald niet erg degelijk. Dames schoenen kunt u vanaf 5 per paar vinden tot 49 voor geïm porteerde schoenen. Veel mensen kopen liever iets goedkopers dat ze na gebruik en slijtage kunnen weggooien, dan dat ze iets dege lijks willen hebben wat jaren meegaat en begint te vervelen. Witte tranen uit New York „Tranen uit New York" zou men deze Amerikaanse creatie voor de lente kunnen noemen. Het is een ontwerp van Samuel Winston, die dit jasje de naam gaf van „Tranedruppel". Het jasje is gemaakt van zwarte zijde met witte druppels en heeft 'n charmante rolkraag. Een tulband van dezelfde stof en een witte roos completeren het geheel. rr., i i i i i glas een schijfje sinaasappel of Uit de keuken geklapt citroen leggen. Orangeade. 150 gr suiker, 150 gr suiker klontjes, 8 sinaasappelen, 2 ci troenen, V/2 liter water of spuit water, een paar schijfjes sinaas appel. De gewassen sinaasappelen schrappen met de suikerklontjes. De sinaasappelen en citroenen uitpersen en daarna de helften heel dun afschillen en de schil letjes Vi uur in water laten trek ken. De suiker en de klontjes in 't water oplossen, 't geheel door een paardenharen zeef zeven en het sap van de sinaasappelen en citroenen erbij doen. Limonade glazen gedeeltelijk met dit sap vullen en er daarna water of spuitwater op schenken. In elk Appelkoekjes. 200 gr bloem, 2Hdl melk, 1 ei, zout, 1 theelepel bakpoeder, 2 grote appelen, bruine suiker aaar smaak, 50 gr. boter om te bakken. De appelen boren, schillen, in plakken snijden en bestrooid met wat bruine suiker, wegzetten. Een beslag van bloem, zout, bakpoeder, ei en melk maken. De boter in de koekepan heet maken, hierin als voor drie-in-de- pan schepjes beslag doen en op ieder koekje een plak appel leg gen. Daarop weer wat beslag gieten. De koekjes langzaam aan beide kanten gaar en lichtbruin bakken en met bruine suiker be strooid opdienen. Knus nieuwtje voor de klein-behuisden Op de meubeltentoonstelling, die van 23 januari tot 2 februari in Earls Court te Londen zal worden gehouden, brengt een firma straks de oplossing voor allen, die niet over een ruime keuken be schikken envoor pas gehuwdenin de vorm van een keu kenkastje, dat door enkele handgrepen kan worden omgetoverd in een keukenbank met tafel, waarop en waaraan het knus eten is. De foto laat de kast zien vóór en na de behandeling.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10